Nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem, że wywołanie filmu czarno-białego jest prostsze. Pod względem skomplikowania procesu - tak, jest prostsze. Natomiast wywołanie filmu kolorowego jest procesem prostolinijnym. Nie ma tam miejsca na eksperymenty. Efekty będą zależne głównie od specyfikacji użytego filmu ale zawsze wyjdzie tak samo. W przypadku wywołania filmu cz-b, wszystko ma znaczenie. Film, oraz sposób w jaki został naświetlony. Rodzaj wywoływacza, jego rozcieńczenie, czas oraz sposób mieszania. Uważam, że osiągnięcie zamierzonego efektu podczas wywołania filmu cz-b jest jednak podyktowane sporym doświadczeniem. Poniekąd jest to sztuka ;)
Dla mnie bardzo przydatny materiał. Zawsze cenię uwagi wypływające z praktyki i doświadczenia. Jako amator pracowałem w latach 80-tych właściwie na przypadkowych a dostępnych materiałach. Odczynniki kupione, koreks wymyty, drżącą z ekscytacji dłonią wkręcam czerwoną żarówkę w oprawkę... i razem z córą i synem wywołamy niedługo ich pierwszy film. Czekam na następne odcinki.
Znakomity materiał, jak zawsze wysłuchałem z wielkim zainteresowaniem! Może warto tylko sformułować generalną zasadę, że wraz ze spadkiem czułości zmniejsza się ziarno, ale za to wzrasta kontrast ("setka" tego samego producenta będzie "twardsza" od "dwusetki", "czterysetka" będzie jeszcze "miększa" etc.); wspominał Pan o tym, mówiąc o poszczególnych markach filmów, ale chyba nie padło to jako reguła. Z mojego niegdysiejszego doświadczenia wynika, że filmy "dla leniwców" (do obróbki w procesie C41) mają bardzo drobne ziarno i to jest ich zaletą, ale nieco inaczej współpracują z kolorowyki filtrami, efekt ich użycia jest mniej widoczny - takie przynajmniej były moje obserwacje. A i tak najlepsze było ORWO NP22... Dziękuję za wszystkie Pańskie filmy, są wspaniałe!
Bardzo fajna klasyfikacja materiałów światłoczułych ze względu na kontrastowość i ziarnistość. Pierwszym filmem po powrocie do analoga jaki używałem był fomapan 100 i 400 dla średniego formatu. Mam podobne odczucia dla tych filmów jak w tym materiale. Bardzo specyficzną błoną moim zdaniem jest zamiennik T-MAXa czyli Delta100. Bardzo techniczny, surowy z dużą rozpiętością tonalną i drobnoziarnistością materiał. Wywoływałem zarówno w Ultrafin jak i Ultrafin T-plus. Pozdrawiam :)
Jestem Panu wdzięczna za filmiki które pokazują i uczą jak podejść do fotografii takiemu laikowi jak ja. Od dziecka marzyłam o lustrzance a dopiero teraz kupiłam sobie Zenit-E mając 45 lat. Na naukę nigdy nie jest za późno ale swoje marzenie spełniłam po części. Teraz brakuje mi robienie zdjęć z tego aparatu. 😊 Jestem miłośniczką analogów. Robię zdjęcia z dwóch Polaroidów 600 i 660 autofocus. Pozdrawiam cieplutko 😊
Filmik jak zwykle super 👍 Ja jednak na początek przygody z analogiem polecałbym Ilford XP2 (do wywoływania w procesie automatycznym). Zaczynając fotografować analogiem nie mamy pewności, czy nasz "nowy" aparat nie ma jakichś wad. Jeżeli jeszcze do tego dołożymy ewentualne błędy wynikające z braku doświadczenia w wywoływaniu negatywów, to pojawi się problem- "wadliwy aparat, czy może coś poszło nie tak w procesie wywoływania...?". A jeżeli damy do wywołania w foto- labie ,wykluczamy ewentualny błąd w sztuce wywoływania. Ja, dopóki nie nauczyłem się ręcznie wywoływać w koreksie, do każdego nowo nabytego analoga na start zakładałem Ilforda XP2... i do labu 🙂.
Świetny film! Według mnie jednak mały spis treści w opisie filmu byłby świetną opcją, przy obszerności tematu nadałoby to trochę przejrzystości, żeby widz umiał szybko sobie "przeskoczyć" na to czego aktualnie potrzebuje Właśnie też oddałem pierwszą rolkę do labu na wywołanie (fujicolor c200) i strasznie jestem ciekaw tematu robienia odbitek, za odcinek o tej tematyce byłbym mega wdzięczny!
W planie jest wywoływanie filmów i wykonywanie odbitek ale czarno-białych, koloru robiłem bardzo mało, dawno temu i nie będę ściemniał nagrywając film o czymś na czym się słabo znam. 😊
Świetny materiał! Twój kanał ogląda się z czystą przyjemnością! Chociaż ja się osobiście bardzo nie lubię z Deltą 400. Zawsze wychodzi mi ogromne ziarno. Być może ja po prostu nie umiem wywoływać tego filmu (zestawiam wywoływacze sam ze składników i na ogół eksperymentuję) albo miałem pecha.....ale mimo wszystko jak dla mnie strasznie przereklamowany film.
hahaha ,, z Rosjanami jest najwiekszy problem,, - tak . . . najbardziej extycowaly mnie efekty niespodziankowe, i ta niepewnosc, czasami myslalam ze zdjecie bedzie byle jakie, a okazywalo sie niesamowite . . . bardzo dobre prowadzenie fotograficzne, konkretne info, oparte na doswiadczeniach . . .thx
Jak zwykle świetny materiał, nie udało mi się przetestować jeszcze wszystkich filmów które omawiasz, teraz skończyłem tmax400, w kolejce czeka fp4 plus od ilforda i apx 400. Jeśli o moje ulubione filmy chodzi to zdecydowanie hp5 przez swoją uniwersalność i możliwość radzenia sobie w każdych warunkach i film od rolleja o którym nie wspominasz, superpan 200 ze srebrnej serii, bardzo ładny film o średniej kontrastowości i super szarościach i przejściach tonalnych. Na nim robi mi się najlepiej. A na Fome wg mnie szkoda czasu i pieniędzy, ja używam jej tylko do sprawdzania sprawności optyki czy aparatów bo najtańsza. Pozdrawiam i czekam na więcej i teraz posłuchał bym o kolorowych negatywach i slajdach ;)
Przygotowuję serię materiałów o analogach - obawiam się, że po ich obejrzeniu ciężko będzie powstrzymać się od zrobienia chociaż jednej rolki filmu starym aparatem 😀.
Super wykład ! Jest Pan najlepszy w temacie !!! Jestem na początku analogowej fotografii (dałem cyfrówkę Canona synowi ) i będę robić foty czarno-białe ,mam już np. Praktice LTL z obiektywem "50" . Czy można tym aparatem coś zrobić w fotografii ? Jakie szkło można do niego założyć żeby zrobić z niego super narzędzie do np. krajobrazu ? Czy jest szansa kolejny bardziej szczegółowy film o obiektywach do starych analogów( Zenith Praktica ) ?
Są dwa filmy na kanale Fotografia jest Fajna o tematyce obiektywów na m42: "Najlepszy obiektyw do Zenita" ua-cam.com/video/UUEekV17Aq8/v-deo.html oraz "Obiektywy portretowe na gwint m4" ua-cam.com/video/7n5jauMTDnk/v-deo.html . natomiast jeśli chodzi o krajobraz to ja najbardziej lubię szerokokątne obiektywy i kiedyś miałem taką Tokine 17 mm (albo 18 mm) do analoga i dużo robiłem nią krajobrazów.
Bardzo dziękuję za odpowiedź i cenne informacje. Fotografię cyfrową i kolor narazie zarzuciłem.Tokine może kupię sobie kiedyś w nagrodę....Teraz postanowiłem sprawdzić czy na starym analogowym sprzęcie można zrobić coś co współcześnie zrobi na mnie wrażenie 😀. Dziękuję za linki - najlepszy kanał o fotografii ! Pozdrawiam Robert
Eh... tam, czlowieku. Leniwi nie robia zdjec na czarno bialym filmie tylko telefonem.. Jesli juz sie fotografuje filmem, to niech to bedzie ciekawe. Tak podejdz do tego.
Setki slajdow zrobione Kodakiem Retina z 1936 roku. Slajdy ORWO. Fakt, obiektyw nie ma zadnych powlok, ale slajdy sa ok. Jestem na nich normalnie bialy a nie fioletowy czy cos. Moze to tylko szczescie ?
Dzień dobry! Ja posiadam aparat TRL Semflex ( lata 50-55 ), czy tego typu aparat poradzi sobie z błoną kolorową, czy raczej tylko czarno biała wchodzi w grę ? :)
Kupiłem wczoraj analogową jednorazową małpkę agfy z filmem o ISO 400. Jeśli złapie bakcyla to co mi Pan poleca na pierwszą analogową lustrzankę. Od dziecka i pierwszych telefonów lubiłem obiektywy zaissa. Chciałbym jakiegoś Niemca i do niego klisze agfy o iso400. Jako zdjęcia kolorowe największe wrażenie wywołują zdjęcia robione na kodakchrome. Jest cos podobnego w obecnych czasach?
Mam pytanie trochę z typu "co daje" a raczej jak dalej postępować z filmu. Oczywiście wywołać... ale co Pan by polecił zamiast R09 (AGFA formuła Rodinal) ONE SHOT.
A według Pana przygodę z aparatami analogowymi jest lepiej zacząć z czarnobiałym filmem czy może kolorowym? Ponieważ właśnie będę sobie kupywał zenita i nie wiem czy lepiej kupić film kolorowy czy czarnobiały.
Witam! Mam pytanie / prośbę... czy mogę liczyć na odcinki poświęcone fotografii, obsłudze, montażu błon i doboru (w tym odcinku po części znalazłem, ale odczuwam pewien niedosyt) do aparatów średnioobrazkowych. Mam Lubitela, Starta, które cały czas jeszcze czekają na swoje testy a nie chcę tego robić "po omacku". Z innej strony - niesamowity kanał. Ciekawy, przejrzysty, zachęcający... z przyjemnością wracam. Pozdrawiam Krzysiek
Ostatnio cierpię na niedobór czasu i film o Pentaconie Six-e cały czas czeka na realizację a w nim będzie o tym jak zakładać błonę 120 do aparatu średnioformatowego. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna Dzień dobry:) No to mam już to doświadczenie za sobą i... pierwszą nauczkę. Szeroką błoną zakładaną do Starta B był Retropan 320 i skończyło się na tym, że pierwsze trzy klatki "przepuściłem", bo spodziewałem się innego oznaczenia widocznego w okienku niż podwójnie opisany numer klatki (mała i duża cyfra). Czy wszystkie średnioformatowe błony mają ten sam "standard" oznakowania? Mam też dwa pytania: 1. czy Rollei RPX400 będzie dobrym negatywem dla "podkreślenia miękkości" obiektywów Starta, Lubitela czy Zorkij (z Jupiterem) 2. jaki aparat mieszkowy by Pan polecił do przygody z fotografią lat trzydziestych - pięćdziesiątych? Przeglądając ogłoszenia trafiłem np na Zeiss Ikon 6x6 6x9; domyślam się, że pasuje do niego błona 120...
Ad1. RPX 400 to "miękki" film. Co do obiektywów to Start ma przyjemny, miękki obiektyw do portretów, Lubitiel to określił bym obiektyw nie tyle miękki co nieostry, a w Zorkij to może być Industar który jest miękki lub Jupiter 8 który jest kontrastowy o bardzo ładnym rysunku także w portrecie. Ad2. Z mieszków Zeissy mają dobre obiektywy, choć inne też są fajne, sam mam sprawdzoną i pewną Erkonte Zeissa. Błony 120 pasują do większości mieszków.
nie ma żadnego problemu z wołaniem, może nie znajdziesz labu na każdej ulicy, ale w okolicach starego miasta ot tak wymienić mogę 4 punkty, wołają wszystko, nawet slajdy w procesie E6
W Warszawie znam trzy miejsca gdzie można wywołać filmy a jest jeszcze sieć sklepów Fotojoker która wywołuje filmy zarówno barwne jak i czarno-białe (nie korzystałem 😀 - drogo ).
oczywiście nie każde studio foto oferuje wołanie, niektóre wywołują, ale robią to źle, ja za chwil kilka b&w będę wywoływał sobie sam, ale w razie potrzeby są też zaufani profesjonaliści w Krakowie, mogę polecić studio fotolaba, przenieśli się na zakopiańską z krakowskiej, studio na łobzowskiej i szpitalnej to też zawsze dobra robota, szkoda stracić ładne kadry przez kiepskie wołanie filmu :) a na Zabłociu jest firma która dodatkowo oferuje wywoływanie filmów w tym slajdów i u nich to już jest wyższa szkoła jazdy, można pushować, pullować, crossować itd.
@@nhart-cm4xc ja w gdańsku we wrzeszczu w promieniu 100 metrów mam już trzy miejsca gdzie wywołują bw i kolor, w nastepnych pobliskich dzielnicach nastepne kilka punktów, nigdy nie ma z tym problemu gdziekolwiek jestem, może z krakowem coś nie tak ale wątpię
Nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem, że wywołanie filmu czarno-białego jest prostsze. Pod względem skomplikowania procesu - tak, jest prostsze. Natomiast wywołanie filmu kolorowego jest procesem prostolinijnym. Nie ma tam miejsca na eksperymenty. Efekty będą zależne głównie od specyfikacji użytego filmu ale zawsze wyjdzie tak samo. W przypadku wywołania filmu cz-b, wszystko ma znaczenie. Film, oraz sposób w jaki został naświetlony. Rodzaj wywoływacza, jego rozcieńczenie, czas oraz sposób mieszania. Uważam, że osiągnięcie zamierzonego efektu podczas wywołania filmu cz-b jest jednak podyktowane sporym doświadczeniem. Poniekąd jest to sztuka ;)
Jak zwykle świetny materiał. Panie Pawle miło by było obejrzeć odcinek o fotografii IR od Ado Z.
Ja kochałem Fotopan HL
Dla mnie bardzo przydatny materiał. Zawsze cenię uwagi wypływające z praktyki i doświadczenia. Jako amator pracowałem w latach 80-tych właściwie na przypadkowych a dostępnych materiałach. Odczynniki kupione, koreks wymyty, drżącą z ekscytacji dłonią wkręcam czerwoną żarówkę w oprawkę... i razem z córą i synem wywołamy niedługo ich pierwszy film. Czekam na następne odcinki.
Bardzo dziękuje i pozdrawiam.
Znakomity materiał, jak zawsze wysłuchałem z wielkim zainteresowaniem! Może warto tylko sformułować generalną zasadę, że wraz ze spadkiem czułości zmniejsza się ziarno, ale za to wzrasta kontrast ("setka" tego samego producenta będzie "twardsza" od "dwusetki", "czterysetka" będzie jeszcze "miększa" etc.); wspominał Pan o tym, mówiąc o poszczególnych markach filmów, ale chyba nie padło to jako reguła. Z mojego niegdysiejszego doświadczenia wynika, że filmy "dla leniwców" (do obróbki w procesie C41) mają bardzo drobne ziarno i to jest ich zaletą, ale nieco inaczej współpracują z kolorowyki filtrami, efekt ich użycia jest mniej widoczny - takie przynajmniej były moje obserwacje. A i tak najlepsze było ORWO NP22... Dziękuję za wszystkie Pańskie filmy, są wspaniałe!
Ależ ma Pan olbrzymią wiedzę - szanuję i dziękuję!
Pozdrawiam serdecznie ciekawe dołączam potwierdzenie dla pani Doroty
Bardzo fajna klasyfikacja materiałów światłoczułych ze względu na kontrastowość i ziarnistość. Pierwszym filmem po powrocie do analoga jaki używałem był fomapan 100 i 400 dla średniego formatu. Mam podobne odczucia dla tych filmów jak w tym materiale. Bardzo specyficzną błoną moim zdaniem jest zamiennik T-MAXa czyli Delta100. Bardzo techniczny, surowy z dużą rozpiętością tonalną i drobnoziarnistością materiał. Wywoływałem zarówno w Ultrafin jak i Ultrafin T-plus. Pozdrawiam :)
Jestem Panu wdzięczna za filmiki które pokazują i uczą jak podejść do fotografii takiemu laikowi jak ja. Od dziecka marzyłam o lustrzance a dopiero teraz kupiłam sobie Zenit-E mając 45 lat. Na naukę nigdy nie jest za późno ale swoje marzenie spełniłam po części. Teraz brakuje mi robienie zdjęć z tego aparatu. 😊 Jestem miłośniczką analogów. Robię zdjęcia z dwóch Polaroidów 600 i 660 autofocus. Pozdrawiam cieplutko 😊
Zofia Rydet - wspaniała fotografka powojenna zaczęła fotografować w wieku 44 lat czyli na pasję nigdy nie jest za późno. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna dziękuję za słowa otuchy 😊
Materiał przydał mi się W PRAKTYCE. Nie można dać większego lajka :)
Rozumiem, że wywołałeś film 🙂.
@@FotografiajestFajna Tak, kilka różnych, zostaję z ILFORD-em. Tańszych filmów używam do sprawdzania działania aparatu po zakupie albo naprawie.
Filmik jak zwykle super 👍
Ja jednak na początek przygody z analogiem polecałbym Ilford XP2 (do wywoływania w procesie automatycznym).
Zaczynając fotografować analogiem nie mamy pewności, czy nasz "nowy" aparat nie ma jakichś wad. Jeżeli jeszcze do tego dołożymy ewentualne błędy wynikające z braku doświadczenia w wywoływaniu negatywów, to pojawi się problem- "wadliwy aparat, czy może coś poszło nie tak w procesie wywoływania...?".
A jeżeli damy do wywołania w foto- labie ,wykluczamy ewentualny błąd w sztuce wywoływania.
Ja, dopóki nie nauczyłem się ręcznie wywoływać w koreksie, do każdego nowo nabytego analoga na start zakładałem Ilforda XP2... i do labu 🙂.
Słuszna rada. Ja z nowymi aparatami (czyli większość), postępuję tak, że zakładam najtańszy film bo wiadomo, że połowa z nich będzie na wyrzucenie 🙂.
Świetny film!
Według mnie jednak mały spis treści w opisie filmu byłby świetną opcją, przy obszerności tematu nadałoby to trochę przejrzystości, żeby widz umiał szybko sobie "przeskoczyć" na to czego aktualnie potrzebuje
Właśnie też oddałem pierwszą rolkę do labu na wywołanie (fujicolor c200) i strasznie jestem ciekaw tematu robienia odbitek, za odcinek o tej tematyce byłbym mega wdzięczny!
W planie jest wywoływanie filmów i wykonywanie odbitek ale czarno-białych, koloru robiłem bardzo mało, dawno temu i nie będę ściemniał nagrywając film o czymś na czym się słabo znam. 😊
@@FotografiajestFajna Rozumiem, również się przyda! :D
Świetny materiał! Twój kanał ogląda się z czystą przyjemnością! Chociaż ja się osobiście bardzo nie lubię z Deltą 400. Zawsze wychodzi mi ogromne ziarno. Być może ja po prostu nie umiem wywoływać tego filmu (zestawiam wywoływacze sam ze składników i na ogół eksperymentuję) albo miałem pecha.....ale mimo wszystko jak dla mnie strasznie przereklamowany film.
hahaha ,, z Rosjanami jest najwiekszy problem,, - tak . . . najbardziej extycowaly mnie efekty niespodziankowe, i ta niepewnosc, czasami myslalam ze zdjecie bedzie byle jakie, a okazywalo sie niesamowite . . . bardzo dobre prowadzenie fotograficzne, konkretne info, oparte na doswiadczeniach . . .thx
mam Kodaka Retine i zrobiłem na nim zdjęcia na negatywie kolorowym Kodaka ISO 200, moim zdaniem wyszły ładnie i są ostre
Super film :)
Swietny film
Dzięki 😀
Jak zwykle świetny materiał, nie udało mi się przetestować jeszcze wszystkich filmów które omawiasz, teraz skończyłem tmax400, w kolejce czeka fp4 plus od ilforda i apx 400.
Jeśli o moje ulubione filmy chodzi to zdecydowanie hp5 przez swoją uniwersalność i możliwość radzenia sobie w każdych warunkach i film od rolleja o którym nie wspominasz, superpan 200 ze srebrnej serii, bardzo ładny film o średniej kontrastowości i super szarościach i przejściach tonalnych. Na nim robi mi się najlepiej.
A na Fome wg mnie szkoda czasu i pieniędzy, ja używam jej tylko do sprawdzania sprawności optyki czy aparatów bo najtańsza.
Pozdrawiam i czekam na więcej i teraz posłuchał bym o kolorowych negatywach i slajdach ;)
Moim ulubionym jest FP4, a do zabawy to Rollej - bo tani i dobry :)
Ciekawy materiał, jednak pozostanę przy cyfrze - bardziej z powodów praktycznych, mniej miejsca potrzeba i nie okupuje się łazienki :)
Przygotowuję serię materiałów o analogach - obawiam się, że po ich obejrzeniu ciężko będzie powstrzymać się od zrobienia chociaż jednej rolki filmu starym aparatem 😀.
Super wykład ! Jest Pan najlepszy w temacie !!! Jestem na początku analogowej fotografii (dałem cyfrówkę Canona synowi ) i będę robić foty czarno-białe ,mam już np. Praktice LTL z obiektywem "50" . Czy można tym aparatem coś zrobić w fotografii ? Jakie szkło można do niego założyć żeby zrobić z niego super narzędzie do np. krajobrazu ? Czy jest szansa kolejny bardziej szczegółowy film o obiektywach do starych analogów( Zenith Praktica ) ?
Są dwa filmy na kanale Fotografia jest Fajna o tematyce obiektywów na m42: "Najlepszy obiektyw do Zenita" ua-cam.com/video/UUEekV17Aq8/v-deo.html oraz "Obiektywy portretowe na gwint m4" ua-cam.com/video/7n5jauMTDnk/v-deo.html .
natomiast jeśli chodzi o krajobraz to ja najbardziej lubię szerokokątne obiektywy i kiedyś miałem taką Tokine 17 mm (albo 18 mm) do analoga i dużo robiłem nią krajobrazów.
Bardzo dziękuję za odpowiedź i cenne informacje. Fotografię cyfrową i kolor narazie zarzuciłem.Tokine może kupię sobie kiedyś w nagrodę....Teraz postanowiłem sprawdzić czy na starym analogowym sprzęcie można zrobić coś co współcześnie zrobi na mnie wrażenie 😀. Dziękuję za linki - najlepszy kanał o fotografii !
Pozdrawiam
Robert
Witam:) odnośnie kodaka i ilforda, jest rozwiązanie dla leniwych :) ilford id11(kodak d76) ten sam wywoływacz
Eh... tam, czlowieku. Leniwi nie robia zdjec na czarno bialym filmie tylko telefonem.. Jesli juz sie fotografuje filmem, to niech to bedzie ciekawe. Tak podejdz do tego.
wait cooo. Retina nie robi kolorów? W mojej 119 kolory nieźle wyszły, tylko jako idiota nie wyczyściłem obiektywu i są zamglone.
Setki slajdow zrobione Kodakiem Retina z 1936 roku. Slajdy ORWO. Fakt, obiektyw nie ma zadnych powlok, ale slajdy sa ok. Jestem na nich normalnie bialy a nie fioletowy czy cos. Moze to tylko szczescie ?
Oj, teraz ceny znacznie poszybowały.
Jaki byś polecił firmy do Voigtlander bessa l ???
Jako pierwszy coś taniego, najlepiej o czułości ISO 200.
Pana programy są zarażają pasją i Ja oglądam je po kilka razy . Czy może Pan zrobić film o zdjęciach robionych techniką IR
Dorota robi zdjęcia w podczerwieni i jest taki film w planach.
Dzień dobry! Ja posiadam aparat TRL Semflex ( lata 50-55 ), czy tego typu aparat poradzi sobie z błoną kolorową, czy raczej tylko czarno biała wchodzi w grę ? :)
Trudno powiedzieć, ja bym zakładał czarno-biały bo takie mi się bardziej podobają 😀
Kupiłem wczoraj analogową jednorazową małpkę agfy z filmem o ISO 400. Jeśli złapie bakcyla to co mi Pan poleca na pierwszą analogową lustrzankę. Od dziecka i pierwszych telefonów lubiłem obiektywy zaissa. Chciałbym jakiegoś Niemca i do niego klisze agfy o iso400. Jako zdjęcia kolorowe największe wrażenie wywołują zdjęcia robione na kodakchrome. Jest cos podobnego w obecnych czasach?
Filmy Kadaka są nadal dostępne a co do aparatu to polecam film: ua-cam.com/video/SqzssKXd7zk/v-deo.html
@@FotografiajestFajna Dziękuję
Mam pytanie trochę z typu "co daje" a raczej jak dalej postępować z filmu. Oczywiście wywołać... ale co Pan by polecił zamiast R09 (AGFA formuła Rodinal) ONE SHOT.
Na pudełku filmu (wewnątrz kartonika) jest przeważnie instrukcja z polecanym wywoływaczem i czasem wywoływania- proszę sprawdzić.
A według Pana przygodę z aparatami analogowymi jest lepiej zacząć z czarnobiałym filmem czy może kolorowym? Ponieważ właśnie będę sobie kupywał zenita i nie wiem czy lepiej kupić film kolorowy czy czarnobiały.
Lepiej z czarno - białym, bo można go później samodzielnie wywołać (ua-cam.com/video/dHvPo3IFM5E/v-deo.html) a w przyszłości też i zrobić odbitkę.
@@FotografiajestFajna bardzo dziękuję. Pozdrawiam.
I teraz Rollei już 30 zł, a foma około 25
Prawie kompletne wyposażenie ciemni do małego obrazka oddam komuś chętnemu.Trzydzieści lat temu się w to bawiłem.
Sam z chęcią wezmę aby uzupełnić swoją ciemnie - tylko gdzie pan mieszka? Paweł
@@FotografiajestFajna W Szczecinie ale będę dopiero w okresie świątecznym.
Witam! Mam pytanie / prośbę... czy mogę liczyć na odcinki poświęcone fotografii, obsłudze, montażu błon i doboru (w tym odcinku po części znalazłem, ale odczuwam pewien niedosyt) do aparatów średnioobrazkowych. Mam Lubitela, Starta, które cały czas jeszcze czekają na swoje testy a nie chcę tego robić "po omacku".
Z innej strony - niesamowity kanał. Ciekawy, przejrzysty, zachęcający... z przyjemnością wracam.
Pozdrawiam
Krzysiek
Ostatnio cierpię na niedobór czasu i film o Pentaconie Six-e cały czas czeka na realizację a w nim będzie o tym jak zakładać błonę 120 do aparatu średnioformatowego. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna Dzień dobry:) No to mam już to doświadczenie za sobą i... pierwszą nauczkę. Szeroką błoną zakładaną do Starta B był Retropan 320 i skończyło się na tym, że pierwsze trzy klatki "przepuściłem", bo spodziewałem się innego oznaczenia widocznego w okienku niż podwójnie opisany numer klatki (mała i duża cyfra). Czy wszystkie średnioformatowe błony mają ten sam "standard" oznakowania?
Mam też dwa pytania:
1. czy Rollei RPX400 będzie dobrym negatywem dla "podkreślenia miękkości" obiektywów Starta, Lubitela czy Zorkij (z Jupiterem)
2. jaki aparat mieszkowy by Pan polecił do przygody z fotografią lat trzydziestych - pięćdziesiątych? Przeglądając ogłoszenia trafiłem np na Zeiss Ikon 6x6 6x9; domyślam się, że pasuje do niego błona 120...
Ad1. RPX 400 to "miękki" film. Co do obiektywów to Start ma przyjemny, miękki obiektyw do portretów, Lubitiel to określił bym obiektyw nie tyle miękki co nieostry, a w Zorkij to może być Industar który jest miękki lub Jupiter 8 który jest kontrastowy o bardzo ładnym rysunku także w portrecie.
Ad2. Z mieszków Zeissy mają dobre obiektywy, choć inne też są fajne, sam mam sprawdzoną i pewną Erkonte Zeissa. Błony 120 pasują do większości mieszków.
Gdzie najlepiej kupować filmy?
Ja kupuje przez internet.
Nawet w Krakowie jest problem z wywołaniem filmów kolorowych, a co dopiero B&W.kk
nie ma żadnego problemu z wołaniem, może nie znajdziesz labu na każdej ulicy, ale w okolicach starego miasta ot tak wymienić mogę 4 punkty, wołają wszystko, nawet slajdy w procesie E6
W Warszawie znam trzy miejsca gdzie można wywołać filmy a jest jeszcze sieć sklepów Fotojoker która wywołuje filmy zarówno barwne jak i czarno-białe (nie korzystałem 😀 - drogo ).
@@Stupido91 Nie szukałem dokładnie, ale swego czasu miałem problemy, a analogiem nie robię zdjęć.
oczywiście nie każde studio foto oferuje wołanie, niektóre wywołują, ale robią to źle, ja za chwil kilka b&w będę wywoływał sobie sam, ale w razie potrzeby są też zaufani profesjonaliści w Krakowie, mogę polecić studio fotolaba, przenieśli się na zakopiańską z krakowskiej, studio na łobzowskiej i szpitalnej to też zawsze dobra robota, szkoda stracić ładne kadry przez kiepskie wołanie filmu :) a na Zabłociu jest firma która dodatkowo oferuje wywoływanie filmów w tym slajdów i u nich to już jest wyższa szkoła jazdy, można pushować, pullować, crossować itd.
@@nhart-cm4xc ja w gdańsku we wrzeszczu w promieniu 100 metrów mam już trzy miejsca gdzie wywołują bw i kolor, w nastepnych pobliskich dzielnicach nastepne kilka punktów, nigdy nie ma z tym problemu gdziekolwiek jestem, może z krakowem coś nie tak ale wątpię
Żona kazała ilford y kupić.