Bardzo dziękuję. Kupiłam Zenita ET na OLX dla obiektywu ale o dziwo starszy Pan , który go sprzedawał napisał, że sprzęt jest nowy i nigdy nie używany. No może już nie nowy ale faktycznie wygląda jak z pod igły. Nabrałam ochotę na zrobienie kilku fotek tym aparatem, ale muszę jeszcze nauczyć się do czego służą wszystkie pokrętła. Może być fajna zabawa.
Oprócz wersji eksportowej , jeśli kupowało się Zenita w sklepie , istotna była data produkcji . Nie należało kupować aparatów i obiektywów wyprodukowanych pod koniec miesiąca , pod koniec kwartału i roku oraz po wypłacie . Kiedy zbliżał się termin wykonania planu fabrykę ogarniało szaleństwo i liczyła się tylko liczba , natomiast po wypłacie wiadomo ...
Moja kuzynka w Kanadzie pozbywała się Subaru wyprodukowanego w poniedziałek, bo ciągle się w nim coś psuło, a części i naprawy nie należały do najtańszych. Podobno w poniedziałek pracownicy są po weekendzie, na kacu, rozleniwieni, dochodzą do siebie itp. Najlepsze subaru produkują od wtorku do czwartku...
Bardzo lubię Pana filmy, widziałem już chyba każdy :) Panie Pawle, czy jest szansa aby zrobił Pan film na temat obiektywów 135mm pod m42? Na co zwracać uwagę, który najlepszy a którego unikać? Byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam!
Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że helios 58/2 srebrny na gwint M39, ma bardziej "okrągłą" przysłonę (więcej listków) niż późniejsze heliosy 58/2 na M42.
Może ktoś mi pomoże z frapującym mnie pytaniem: Posiadam całą kolekcję Zenitów: E, 11, 12xp, TTL i 122. Ciekawi mnie ich historia i budowa. Jednak nie mogę znaleźć jaką jest różnica pomiędzy Zenitami ET, EM oraz 11. Z tego co wiem wszystkie posiadają popychacz przysłony, selenowy światłomierz oraz raster ale bez klinów ale jaka różnica między nimi poza nazwą?
Dzień dobry, mam obiektyw Helios 44-2 (bez bolca przysłony, z trzecim pierścieniem) czy żeby założyć go do lustrzanki canona EF-S mogę uzyć przejściówki, która ma blokadę bolca? Czy nie będzie to problemem?
Dostałem w prezencie od wujka Zenita 12 XP z Heliosem 44-4 m, Zenit jest z KMZ a obiektyw z fabryki Jupiter. Aparat oddalem do serwisu, naprawa i regulacja kosztowała 50 zł. Teraz aparat śmiga jak nowy. Obiektyw podpinałem do bezlusterkowca i daje bardzo ładne kolory i ostrość. Generalnie aparat jest dość toporny jednak ma szczególne miejsce na półce. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Właśnie wyciągnąłem z zakamarków swojego starego 12 XP kupionego chyba w 1985. Nie był używany od 2005 kiedy kupiłem aparat cyfrowy. Szukam namiarów na serwis, który może go przejrzeć. Czy mogę dostać namiary na sprawdzony serwis?
Świetny materiał! Ciekawią mnie jeszcze oznaczenia na obiektywach niemieckiej produkcji - Carl Zeiss z literką czerwoną "*T" oraz Meyer Optik z czerwonym "V" - co one znaczą?
Panie Pawle. Posiadalem heliosa 44-4 w którym był piękny kręcony bokeh. Ostatnio kupiłem heliosa 44 6. Bokeh jest brzydki taki współczesny. Czy trafilem slaby egzemplarz czy ten 44 6 tak ma ? Dodatkowo nawet jak ostrze na nieskończoność to ostrość mam max do 2 może 3 metrów a reszta mydli (podoinam obiektyw do nikona i nie ma czym docisnąć bolca od przesłony czy to może być problemem?
Mógł go ktoś rozbierać np do czyszczenia czy zamieniał soczewki i potem źle powkładał soczewki idealnie tam gdzie być powinny i nie ostrzy w nieskończoność
Bardzo dobry materiał. Ogromna wiedza przekazana w jednym filmiku. Była jeszcze jedna seria Zenitów (zwłaszcza tych nowszych) która nie posiadała dodatkowego mechanizmu wspomagania lustra. To taka zębatka ze sprężynką pod lustrem. Posiadał za to metalowy mechanizm podnoszenia lustra. Moim zdaniem bylo dobre rozwiązanie. Naciąg pracował lekko a dla samej migawki i lustra to raczej bez znaczenia. Kiedyś prowadziłem serwis aparatów.
@@FotografiajestFajna Zduńska Wola :) Bez przesady. Nigdy się szczegółowo nie zastanawiałem na np. producentami Heliosów. Co prawda było sporo różnych, niektóre miały rzeczywiście sporo wad. Szczególnie nie przepadałem za Heliosami od pierwszych modeli TTL. Popychacz często się rozregulowywał. A jeśli chodzi o Zenity to bardzo dobrze wspominam tzw. wersje olimpijskie. Były świetnie wykonane.
Dzień dobry Panie Pawle. Jaki poleca Pan rocznik obiektywu Helios 44-2? Czy te wcześniejsze z lat 70 i połowy 80? Czy te nowsze z 88 czy 89 roku? Zastanawiam się nad zakupem, a pojawiają się na olx właśnie te dwa. Pozdrawiam.
Super materiał! Zawsze oglądam z wielką chęcią! Jestem fanem obiektywów Helios i mam ich kilka. Natomiast mam pytanie: dlaczego ostrość ustawia się na otwartej przeslonie, a spust wciskamy na ustawionej wartości przeslony na pierścieniu preselekcji ?
mam VLC2 raczej już nie używam ale to cudowny sprzęt. Ma wymienne celowniki, pomiar światła przy pełnym otwarciu przysłony. Mocowanie lampy troszkę dziwne. Aparat jest kapitalny
Posiadam Zenita 12XP i nie działa mi światłomierz. Czy to może być tylko wina baterii (HD 386) czy czegoś innego? Gniazdo baterii czyste, nie było zalane.
Witam panie Pawle. Chcę kupić filtr do obiektywu 44m-4 filtrem w celu zabezpieczenia soczewki. Mam pytanie jaki ma być rozmiar takiego filtra, gdyż kupiłem 58mm i jest za duża. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Potrzebuje Pan adapter m42 micro 4/3 - po wpisaniu takiej frazy w wyszukiwarkę jest dużo odpowiedzi sklepów, który wybrać to już proszę pytać na forum Olympusa.
@@FotografiajestFajna 44m4 to już chyba 6 listków przysłony? W odcinku wspomniał Pan, że ciekawszy bokeh dadzą te heliosy z 8 listkami. W sumie to byłby główny powód zakupu. Nie wiem tylko czy w obu jest równie łatwo obrócić przednią soczewkę co w 44-2 dla tego zawirowanego efektu.
@@FotografiajestFajna Teraz mam dylemat bo polecany przez Pana 44m4 jest znacznie tańszy i z dostępnością nie ma problemu. Muszę się ponownie pochylić nad tematem.
@@enmirror5545 44m4 jest najpopularniejszy i wygodniejszy przy fotografowaniu a 44-3 ma starszą konstrukcję więc wolniej/trudniej się nim fotografuje, przeważnie ma słabsza ostrość ale za to lepsze nieostrości.
@@FotografiajestFajna Dziękuję bardzo za charakterystykę tych obiektywów. Właśnie najwięcej materiału i porównań znajduję o 44-2 czy właśnie 44m4. Na temat 44-3 jest dość cicho i bardzo marny wybór.Najrozsądniej chyba celować za Pańską radą w 44m4.
Pierwsza jest srebrna ale ma gwint M39 i trzeb pierścień, natomiast z ostrością bywa różnie po latach i bezpieczniejszym zakupem jest najpopularniejsza wersja Helios 44 m 4.
Jeden Pan Bóg wie ile czasu szukałam w internecie czegoś na temat Zenita zanim znalazłam pana filmiki. Mam u siebie Zenita TTL ale ma zepsuty wewnętrzny światłomierz. Na początku bawiłam się światłomierzem zewnętrznym ale zaczęło mnie to powoli irytować. Mam jeszcze pytanie, ponieważ okazało się że zepsuło się też pokrętło ustawień czułości filmu. Czy jest to do naprawy czy też dać sobie z tym spokój. Ewentualnie czy jest jeszcze ktoś kto zajmuje się naprawą Zenitów. Zrobiłam nim troche zdjęć i po prostu szkoda mi się z nim rozstawać. Serdecznie pozdrawiam :-)))
Czy "bąbelki" w szkle w Zenicie 44-2 to norma? Słyszałem opinie, że są typowe dla szkła optycznego starego typu i były wyznacznikem jakości dla starszych fotografów.
Jeszcze jedna sprawa - jakoś chyba umknęły Heliosy 77M (77M-4), czyli wyglądające podobnie jak "zwykłe" 44M-4 (i późniejsze), jednak o zupełnie innej konstrukcji, i nieco jaśniejsze, 1.8). Moje zdanie: ich ceny nie odpowiadają jakości, zamiast kupować 77M wolałbym kupić 3-4 inne modele, o jasności 2, i wybrać najfajniejszy. Chyba, że zależałoby mi dokładnie na tym modelu (77M, 77M-4).
Podczerwień to bardzo fajny temat, Dorota ma duże doświadczenie z podczerwienią, zarówno w analogu (czarno-białe) jak i cyfrowo (kolor). Pewnie kiedyś ten temat w filmie poruszymy. Pozdrawiam
Jedyne co mogę powiedzieć to tylko to że pewnie chodzi tu tutaj o lpi _line per inch). Wiesz jak masz dpi ppi i tym podobne jednostki rozdzielczości to masz lpi. Myśle że troche się rozjaśniło i pomogłem.
Zenit był i jest aparatem amatorskim jego użytkownicy wykonywali odbitki samodzielnie pod powiększalnikiem, ramka od maskownicy zabierała kawałek kadru reszta szła na lekkie kadrowanie - to, że więcej apart rejestrował niż było widać nie stanowiło dla amatora żadnego problemu.
@@FotografiajestFajna stanowiło problem przy amatorskim robieniu slajdów. Tam co było zarejestrowane już pozostawało. Pamiętam ujęcie gdzie chciałem pozostawić kosz na śmieci poza kadrem. Na slajdzie niestety pozostał.
Warto trochę dopisać o sprawdzaniu migawki w Zenitach (tylko "na oko" i "na słuch"), bo zdarzają się pewne niespodzianki, związane nie tyle z modelem, ale z wiekiem sprzętu (i tym, że bywają przechowywane w różnych warunkach, o których nic nie wiemy). Dziś Zenity trafiające na rynek najczęściej nie są w bieżącym użyciu, leżą w szafach, na strychach, w piwnicach, a to im nie służy. Dokładnie jak w filmie, sprawdzamy na wszystkich czasach, wyzwalając migawkę kilka razy, i nasłuchując dźwięku: czy kolejne wyzwolenia na tym samym czasie brzmią tak samo, czy po zmianie na kolejny czas jest wyraźna różnica w dźwięku. Do tego KONIECZNIE uważnie obserwujemy migawkę podczas pracy i podczas naciągania. Migawka po wyzwoleniu powinna domykać się do końca, nie może zostać nawet minimalna szczelina. Niespodzianki: miałem w rękach dwa Zenity, w których migawka pracowała poprawnie po ustawieniu aparatu obiektywem w dół (jak sprawdzamy to najczęściej tak trzymamy aparat, otwarta klapka, obiektywem w dół, wygodnie się patrzy na migawkę), a w "normalnym" położeniu aparatu (obiektywem do przodu) po wyzwoleniu migawka zostawała otwarta odsłaniając mniej więcej 1/4 klatki. W wielu długo leżakujących egzemplarzach są problemy z poprawną pracą migawki. W miarę poprawne wyzwalanie to tylko połowa sukcesu, po wyzwoleniu musimy ją naciągnąć, i tu pojawiają się kolejne przykre niespodzianki (przy sprawdzaniu: naciągamy migawkę płynnym, jednostajnym ruchem, do samego końca, uważnie patrzymy na kurtyny migawki). Zdarza się, że podczas naciągania jedna kurtyna zaczyna się przesuwać wcześniej niż druga zostawiając odsłoniętą szczelinę, zaświetlając całą klatkę. Zdarza się, że migawka nie naciąga się równo, jedna kurtyna przesuwa się poprawnie (metalowa blaszka musi być ciągle prostopadła do dłuższego boku klatki), a druga zaczyna iść lekko ukośnie, w łagodnym przypadku jest tylko lekki skos, lekkie zwichrowanie tkaniny, ale w najgorszych przypadkach skos jest tak duży, że pojawia się trójkątna szczelina, oczywiście zaświetlająca klatkę podczas naciągania. Wartość Zenitów na dziś jest praktycznie żadna, często na aukcjach można kupić kilka sztuk w pakiecie, za 10zł (bez obiektywów) - z drugiej strony są ładnie wyglądające, sprawdzane na filmie (przynajmniej teoretycznie sprawdzane na filmie), z cenami sięgającymi 200zł (z obiektywem), co jak dla mnie jest grubym żartem. Warto przeglądać lokalne ogłoszenia i pchle targi, czasem trafiają się mało używane, leżące w szafie przez 20-30 lat, które na pewno nie są zajechane, ale - patrz wyżej - "zastane", zgęstniałe smary mogą sprawiać problemy z migawką. Zaleta Zenitów: przy starannym zakładaniu filmów dało się zrobić więcej zdjęć, niż przewidział producent filmu ;) Krążą opinie, że Zenity zrywają filmy: tak, jeśli ktoś traktuje aparat jak młot do wyburzeń, to jak najbardziej :D Gdy robimy ostatnie klatki, trzeba naciągać migawkę delikatnie, z wyczuciem: jeśli poczujemy opór, nie ciągniemy dalej. Jak nie zwrócimy uwagi, to metalowe ząbki wchodzące w perforację filmu mogą ją rozerwać, jednocześnie nawijanie filmu na rolkę może spowodować jego zerwanie (bo perforacja jest już rozerwana, więc łatwo pójdzie). O Heliosach można pisać w nieskończoność, łącznie z teoriami o różnej jakości zależnej od dnia tygodnia, w jakim dany egzemplarz był wyprodukowany (te robione na kacu są gorsze według tej plotki). Kiedyś miałem okazję pobawienia się kilkoma egzemplarzami 44-2 (różne wersje, była "zebra", była z błyszczącym lakierem, był "eksportowy" z napisami łacińskimi i były "domowe", czyli z napisami cyrylicą). Aparat na statyw, stałe ustawienie światła, liveview, ostrzenie na ekranie komputera. Każdy z egzemplarzy był inny. W jednym ostrość jednej strony była różna niż drugiej strony kadru. Ostrość - różna, różnice nie były duże, ale były. Wybrałem jeden do zabawy, leży na półce, ale nie "najostrzejszy" tylko taki, z którego obrazek mi najbardziej się spodobał. Wniosek? Jeśli tylko jest możliwość, sprawdzajcie, porównujcie, testujcie "do upadłego" - nie mam na myśli ściśle technicznych testów, tylko wyjście w plener, zrobienie kilku zdjęć jednym, kilku zdjęć drugim, i wybranie "ładniejszego obrazka" :)
Dzień dobry. Panie Adamie mam Zenita ET od 1982 roku. Aparat był kilka lat w szafie. Od roku zrobiłem nim kilka filmów. Aparat był wyczyszczony i naprawiony światłomierz optyczny- serwis. Małym mankamentem są dwie ostrości- prawidłowa przed naciągnięciem filmu. Po naciągnięciu filmu ostrzenie jest złe. Dużym problemem są zdjęcia krajobrazu obiektywem 135 mm lub 200 mm przy ostrzeniu w okolicy nieskończoności- bliżej jest ok. Po prawej stronie odbitki lub skanu filmu identycznie na każdej klatce mam białą rozmywającą się smugę pionową szerokości 1cm . W odległości od krawędzi 1,5 do 2 cm równiutko na każdej klatce. Im wyższa czułość filmu bardziej widoczna smuga. Na krótszych obiektywach trudno coś stwierdzić. Czy Pana zdaniem można to wyregulować, czy to już zużycie migawki? Pozdrawiam Grzegorz Gąsior.
Zastrzegam - nie jestem serwisantem, Zenitami robiłem naprawdę dawno. "mankamentem są dwie ostrości- prawidłowa przed naciągnięciem filmu. Po naciągnięciu filmu ostrzenie jest złe." Patrząc na konstrukcję tego sprzętu fizycznie nie ma możliwości, żeby naciągnięcie filmu mogło rozregulować ostrość. Ustawienie ostrości w obiektywach nie ma fizycznie żadnego związku z aparatem. Jedyne co może mieć wpływ na "inną ostrość", to luźno latająca matówka. "Po prawej stronie odbitki lub skanu filmu identycznie na każdej klatce mam białą rozmywającą się smugę pionową szerokości 1cm" Obraz jest odwrócony, więc patrząc na aparat będzie to lewa strona, od strony kasetki. Wygląda na to, że migawka nie domyka się do końca, gdy robisz zdjęcie, migawka zostawia odsłonięty fragment klatki, który zaświetla się (na czarno na negatywie, czyli po odwróceniu na biało). Sprawdź z otwartym aparatem, na wszystkich czasach, czy migawka równo pracuje, i czy się domyka, ale nie tylko w jednym położeniu, sprawdź kierując obiektyw w podłogę, "na wprost", i w górę. Teoretycznie można wszystko naprawić (o ile znajdziesz jeszcze osobę, potrafiącą robić "w mechanice"), ale czy (przy obecnej wartości) takiego sprzętu ma to sens...
@@adamnowak4172 Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. Czy lustro po naciągnięciu filmu może zmienić położenie i zmienić ostrość, która odbiega od metrażu na obiektywie? Bez naciągnięcia migawki ostrzenie odpowiada metrażowi obiektywu. Czy jest możliwość regulacji kąta lustra? W sprawie zaświetlenia. Sprawdziłem filmy, szczególnie perforację- jest czysta. Czyli wykluczam nieszczelność korpusu. Pozostaje migawka. Sprawdziłem migawkę tak jak Pan powiedział. Nie widzę jakiś zacięć. Przy zdjętym obiektywie powtórzyłem i nie widzę nieszczelności. Charakter tego zaświetlenia, które nie przepala obrazu do końca., jedynie rozjaśnia z płynnym przejściem ten fragment filmu, moim zdaniem powoduje jakieś zwolnienie migawki. Okiem tego nie widzę. Wyczyszczę- wydmucham okolice migawki i zrobię jeden film. Jeżeli się powtórzy to oddam do serwisu- mam takiego Pana. Pozdrawiam Grzegorz Gąsior
@@gggg-cf8uk spróbuj na zamkniętej migawce, poświecić mocniejszym źródłem światła (np. latarka) od strony obiektywu i zobacz co się dzieje, może migawka gdzieś jest cieńsza i przepuszcza.
@@FotografiajestFajna Czyli pamięć mnie nie zawodzi. Ze starych, dobrych czasów mam Heliosa 1,5/85 i radziedzką 4/135! To są prawdziwe szkła. Pracują od czasu do czasu z Pentaksami. I to jest to! M🙂
Zenit...o, losie! Mialem, uzywalem! Zenit 11, 122 i nowszy, 312m. Potem przyszedl czas, ze kupilem Chinona w wersji Revueflex, m42, dikladnie nie pamietam modelu. I dalej poszlo - jakas Minolta, Pentax ME Super, Nikon FM2, Pentax MX, Nikon F80. No i teraz puenta: NIGDY, NIKOMU, nawet wrogowi najwiekszemu NIE POLECE Zenita!!! Wszystko jest lepsze od Zenita, nawet te tanie Cosiny, Ricohy, Revueflexy, Praktiki, Koniki itd.,itp. Serio. Obiektywy - to inny temat.
Niestety, moje doświadczenia są inne - i nawet dzisiaj zdarza mi się założyć film do Zenita (a tak przy okazji to pod nazwą Revueflex sprzedawane był także Zenity 😀).
@@FotografiajestFajna Ja omijam z daleka :) powody są proste - archaiczna konstrukcja (nawet nowe modele jak 312m, 412 miały tą samą migawkę z czasem max 1/500), światłomierz ttl żarł baterie jak smok wawelski owieczki/dziewice. MOCNO obcięty kadr w ciemnym wizjerze. migawka mechaniczna której DALEEEKO do szwajcarskiego zegarka (czy japońskiego Citizena lub innego Seiko). I to zwijanie filmu do kasetki...kto wymyślił takie karkołomne rozwiązanie? (mowa zwłaszcza o 11stce). Wiem, zenit jak Kałasznikow - gwoździa wbijesz, autem po tym przejedziesz, piachem zasypiesz i działa. Ale jeśli chcesz w miarę wygodnie, pewnie i bez rozczarowań zrobić zdjęcie to chyba jednak nie to. A, a Dom Handlowy Revue sprzedawał pod swą marką wszystko. A moja przesiadka z Zenita na Revueflexa/Chinona to było jak przesiadka z malucha do Forda Jetta - no, magia! wielki, jasny wizjer, wskazówkowy światłomierz w wizjerze, lamelkowa, cichutka migawka (1s-1/1000s + B!!!), leciutki naciąg...a i gwoździa też by się wbiło! :) o późniejszych lustrzankach wspominać nie ma sensu, bo FM2 czy Pentax MX to inna liga. Tu na Wyspach Brytyjskich jest mnóstwo Zenitów 'second hand' - Anglicy kupowali je jako tanie alternatywy lepszego sprzętu zachodniego. Mniej płacili za Zenita niż za 'głupiego jasia' Minolty czy Nikona. A obiektywik można było sobie już wymieniać... jednak moim zdaniem Zenit to archaiczny sprzęt i dość toporny. Przepraszam za ten wylewny tekst, ale "czasami człowiek musi, inaczej sie udusi...". Pozdrawiam serdecznie z Liverpoolu i gratuluję świetnego merytorycznie kanału! Jest moc! A z radzieckich konstrukcji zdecydowanie Kijew dalmierzowy :) piękne maszynki, nawet te późne, (niby) gorsze...
@@whiteframe2745 Miałem Zenity, mam Zenity i będę miał Zenity. Zapiszę je w testamencie, niech się ludki cieszą maszyną do robienia zdjęć, nie do zdarcia, z bardzo dobrą oryginalną Made in USSR optyką, szklaną optyką o bardzo dobrej jakości odwzorowania. Narzekanie na Zenita ma taki sam sens jak narzekanie na T-34 że był lepszym, prostszym, tańszym i bardziej masowym czołgiem, ale brzydkim i nie miał bajerów. Ale był skuteczny. Do dzisiaj mogę wyjąć Zenita z pudła, odkurzyć założyć film, dokręcić obiektyw i iść robić zdjęcia, nie muszę robić nic więcej. A może raz na jakiś czas bateryjkę od światłomierza sprawdzić. A ten właśnie przeleciał kilkadziesiąt metrów, twardo lądował na asfalcie, ja do szpitala a aparat nic. Nawet nie zakaszlał. Na Wyspach nie ma aż tak wiele Zenitów, bez przesady, wiele innych marek jest bardziej popularnych, no chyba że w Liverpool, ale to już raczej nie second hand a 22-nd hand, tam zawsze to co najtańsze było w cenie - Człowiek czasem musi , inaczej się udusi :D . Pozdrawiam z mojego fotela, gdzie nogi są w National Forest a cała reszta właśnie nie.
Bardzo dziękuję. Kupiłam Zenita ET na OLX dla obiektywu ale o dziwo starszy Pan , który go sprzedawał napisał, że sprzęt jest nowy i nigdy nie używany. No może już nie nowy ale faktycznie wygląda jak z pod igły. Nabrałam ochotę na zrobienie kilku fotek tym aparatem, ale muszę jeszcze nauczyć się do czego służą wszystkie pokrętła. Może być fajna zabawa.
Oprócz wersji eksportowej , jeśli kupowało się Zenita w sklepie , istotna była data produkcji . Nie należało kupować aparatów i obiektywów wyprodukowanych pod koniec miesiąca , pod koniec kwartału i roku oraz po wypłacie . Kiedy zbliżał się termin wykonania planu fabrykę ogarniało szaleństwo i liczyła się tylko liczba , natomiast po wypłacie wiadomo ...
Moja kuzynka w Kanadzie pozbywała się Subaru wyprodukowanego w poniedziałek, bo ciągle się w nim coś psuło, a części i naprawy nie należały do najtańszych. Podobno w poniedziałek pracownicy są po weekendzie, na kacu, rozleniwieni, dochodzą do siebie itp. Najlepsze subaru produkują od wtorku do czwartku...
Bardzo lubię Pana filmy, widziałem już chyba każdy :) Panie Pawle, czy jest szansa aby zrobił Pan film na temat obiektywów 135mm pod m42? Na co zwracać uwagę, który najlepszy a którego unikać? Byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam!
Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że helios 58/2 srebrny na gwint M39, ma bardziej "okrągłą" przysłonę (więcej listków) niż późniejsze heliosy 58/2 na M42.
Może ktoś mi pomoże z frapującym mnie pytaniem:
Posiadam całą kolekcję Zenitów: E, 11, 12xp, TTL i 122. Ciekawi mnie ich historia i budowa. Jednak nie mogę znaleźć jaką jest różnica pomiędzy Zenitami ET, EM oraz 11.
Z tego co wiem wszystkie posiadają popychacz przysłony, selenowy światłomierz oraz raster ale bez klinów ale jaka różnica między nimi poza nazwą?
Mam heliosa 44m-4 z bolcem. Jak go podpiąć do lustrzanki Nikon D5600 ? Jaką przejściówkę kupić ?
Adapter Nikon/M42
Miło się słuchało :) Mi się najbardziej podoba efekt zdjęć z Heliosa 85 1.5 ;) Pozdrawiam ciepło ;)
komu się nie podoba ;)
Ale skąd to wziąć
Dzień dobry! Z przyjemnością śledzę Pana filmy i zainteresowały mnie efekty z obiektywów manualnych. Chciałbym zapytać, czy warto kupić taki zestaw: Zenit Photosniper (Zenit 12S + Tair 3S f4.5 300mm), Zenit 12XP + Helios f2.8 28mm, Zenit 11 + Helios f2 44mm oraz Helios f3.5 28-70mm i Helios f4.5 80-200mm? Pozdrawiam serdecznie!
Czy obiektyw Helios 44-2 można używać z aparatami, które posiadają popychacz przysłon?
Można.
Dzień dobry . Mam Heliosa 77 M-4. Co z tymi modelami ? lepsze , gorsze ?
Dzień dobry, mam obiektyw Helios 44-2 (bez bolca przysłony, z trzecim pierścieniem) czy żeby założyć go do lustrzanki canona EF-S mogę uzyć przejściówki, która ma blokadę bolca? Czy nie będzie to problemem?
Można użyć, nie będzie żadnego problemu.
Dostałem w prezencie od wujka Zenita 12 XP z Heliosem 44-4 m, Zenit jest z KMZ a obiektyw z fabryki Jupiter. Aparat oddalem do serwisu, naprawa i regulacja kosztowała 50 zł. Teraz aparat śmiga jak nowy. Obiektyw podpinałem do bezlusterkowca i daje bardzo ładne kolory i ostrość. Generalnie aparat jest dość toporny jednak ma szczególne miejsce na półce. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Właśnie wyciągnąłem z zakamarków swojego starego 12 XP kupionego chyba w 1985. Nie był używany od 2005 kiedy kupiłem aparat cyfrowy. Szukam namiarów na serwis, który może go przejrzeć. Czy mogę dostać namiary na sprawdzony serwis?
@@sawekk3295 nie wiem z kad jesteś. W Gdańsku jest FotoPunkt. Polecam
@@barnabovichblacksmith7117 Dziękuję za info. Jestem 60 km na północ od Warszawy i tam będę szukał.
@@sawekk3295 Ja naprawialem tam aparaty wysylkowo i wszystko zawsze dobrze przebieglo
Świetny materiał! Ciekawią mnie jeszcze oznaczenia na obiektywach niemieckiej produkcji - Carl Zeiss z literką czerwoną "*T" oraz Meyer Optik z czerwonym "V" - co one znaczą?
Nie mam pewności ale raczej były to oznaczenie posiadania powłok.
Ha ,a co oznacza kropka czerwona na pierścieniu skali głębi ostrości?
@@euzebiuszkarpacki3810 prawdopodobnie korekta dla podczerwieni. Czasami jest podpisana IR lub R
T na obiektywach Zeissa oznacza najwyższą jakość powłok p-w odblaskowych, coś jak SMC w Pentaxach.
Panie Pawle. Posiadalem heliosa 44-4 w którym był piękny kręcony bokeh. Ostatnio kupiłem heliosa 44 6. Bokeh jest brzydki taki współczesny. Czy trafilem slaby egzemplarz czy ten 44 6 tak ma ? Dodatkowo nawet jak ostrze na nieskończoność to ostrość mam max do 2 może 3 metrów a reszta mydli (podoinam obiektyw do nikona i nie ma czym docisnąć bolca od przesłony czy to może być problemem?
Mógł go ktoś rozbierać np do czyszczenia czy zamieniał soczewki i potem źle powkładał soczewki idealnie tam gdzie być powinny i nie ostrzy w nieskończoność
Bardzo dobry materiał. Ogromna wiedza przekazana w jednym filmiku. Była jeszcze jedna seria Zenitów (zwłaszcza tych nowszych) która nie posiadała dodatkowego mechanizmu wspomagania lustra. To taka zębatka ze sprężynką pod lustrem. Posiadał za to metalowy mechanizm podnoszenia lustra. Moim zdaniem bylo dobre rozwiązanie. Naciąg pracował lekko a dla samej migawki i lustra to raczej bez znaczenia. Kiedyś prowadziłem serwis aparatów.
Bardzo dziękuję za pochwałę, pewnie dużo mógłbym się od Pana nauczyć. Gdzie Pan mieszka?
@@FotografiajestFajna Zduńska Wola :) Bez przesady. Nigdy się szczegółowo nie zastanawiałem na np. producentami Heliosów. Co prawda było sporo różnych, niektóre miały rzeczywiście sporo wad. Szczególnie nie przepadałem za Heliosami od pierwszych modeli TTL. Popychacz często się rozregulowywał. A jeśli chodzi o Zenity to bardzo dobrze wspominam tzw. wersje olimpijskie. Były świetnie wykonane.
@@FotografiajestFajna Zduńska Wola :)
Dzień dobry Panie Pawle. Jaki poleca Pan rocznik obiektywu Helios 44-2? Czy te wcześniejsze z lat 70 i połowy 80? Czy te nowsze z 88 czy 89 roku? Zastanawiam się nad zakupem, a pojawiają się na olx właśnie te dwa. Pozdrawiam.
Akurat te Heliosy są bardzo losowe ale nie zauważyłem żadnych zależności jakości od rocznika.
Super materiał! Zawsze oglądam z wielką chęcią! Jestem fanem obiektywów Helios i mam ich kilka. Natomiast mam pytanie: dlaczego ostrość ustawia się na otwartej przeslonie, a spust wciskamy na ustawionej wartości przeslony na pierścieniu preselekcji ?
Bo jeśli najpierw przymkniemy przysłonę to trudno będzie ustawić ostrość.
Jaka jest twoja opinia o aparacie Praktica VLC? Mam pierwszy model z '75 z zamontowanym Pentaconem 2.8/50 MC. Na moje oko - rewelacja.
Moim zdaniem VLC to najlepszy model Praktici z mocowaniem M42. Sam używam czasem VLC2. Pozdrawiam
mam VLC2 raczej już nie używam ale to cudowny sprzęt. Ma wymienne celowniki, pomiar światła przy pełnym otwarciu przysłony. Mocowanie lampy troszkę dziwne. Aparat jest kapitalny
Skoro jest odcinek Zenity i Heliosy to może by tak Praktici i Pentacony?
Posiadam Zenita 12XP i nie działa mi światłomierz. Czy to może być tylko wina baterii (HD 386) czy czegoś innego? Gniazdo baterii czyste, nie było zalane.
Jeśli nie był długo używany to bateria pewnie jest pusta, ale jak każdy aparat - zenit też potrafi się popsuć ☹️.
Mógłby Pan opowiedzieć o fotografii natychmiastowej.
A jak Pan ocenia 44m-6? Chodzi mi o bokeh i porównanie do 44m-4. Dziękuję. Pozdrawiam.
Optycznie podobny, tylko konstrukcja obiektywu zdecydowanie słabsza.
@@FotografiajestFajna Dziękuję za odpowiedź 🤗 Pana filmy są bardzo ciekawe i dużo się z nich uczę ☺️
Witam panie Pawle. Chcę kupić filtr do obiektywu 44m-4 filtrem w celu zabezpieczenia soczewki. Mam pytanie jaki ma być rozmiar takiego filtra, gdyż kupiłem 58mm i jest za duża. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Helios 44m-4 ma mocowanie filtrów 52mm.
Dziękuję. Pozdrawiam. Acha i chciałem tyko dodać, że wszystkie pana filmy to super robota.👍
Witam, mam Heliosa 44M-4. Jakiej użyć przejściówki na system mikro 4:3? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Potrzebuje Pan adapter m42 micro 4/3 - po wpisaniu takiej frazy w wyszukiwarkę jest dużo odpowiedzi sklepów, który wybrać to już proszę pytać na forum Olympusa.
@@FotografiajestFajna dziękuję
witam, jakie mocowanie miał Jupiter 36b 3,5/250 ? pytam bo szukam przejściówki z tego obiektywu na FX (tj. fujifilm). Pozdrawiam
Ja kiedyś używałem tego Jupitera z mocowaniem Kiev/Hasselblad z aparatem Kiev 88 ale dużo częściej spotyka się go z mocowaniem Pentacon Six.
Pomógł i wyjaśnił mi ten odcinek dużo nt. heliosów 44. Zastanawiał mnie 44-2 ale teraz wiem, że bezpieczniejszym wyborem będzie 44-3 z Mińska 👍
Najbezpieczniejszym - 44m4, ale 44-3 jest bardzo ciekawym obiektywem.
@@FotografiajestFajna 44m4 to już chyba 6 listków przysłony? W odcinku wspomniał Pan, że ciekawszy bokeh dadzą te heliosy z 8 listkami. W sumie to byłby główny powód zakupu. Nie wiem tylko czy w obu jest równie łatwo obrócić przednią soczewkę co w 44-2 dla tego zawirowanego efektu.
@@FotografiajestFajna Teraz mam dylemat bo polecany przez Pana 44m4 jest znacznie tańszy i z dostępnością nie ma problemu. Muszę się ponownie pochylić nad tematem.
@@enmirror5545 44m4 jest najpopularniejszy i wygodniejszy przy fotografowaniu a 44-3 ma starszą konstrukcję więc wolniej/trudniej się nim fotografuje, przeważnie ma słabsza ostrość ale za to lepsze nieostrości.
@@FotografiajestFajna Dziękuję bardzo za charakterystykę tych obiektywów. Właśnie najwięcej materiału i porównań znajduję o 44-2 czy właśnie 44m4. Na temat 44-3 jest dość cicho i bardzo marny wybór.Najrozsądniej chyba celować za Pańską radą w 44m4.
Dzień dobry, chciałbym zakupić zwykłego Heliosa, czy pierwsza generacja była srebrna?
Pierwsza jest srebrna ale ma gwint M39 i trzeb pierścień, natomiast z ostrością bywa różnie po latach i bezpieczniejszym zakupem jest najpopularniejsza wersja Helios 44 m 4.
Jeden Pan Bóg wie ile czasu szukałam w internecie czegoś na temat Zenita zanim znalazłam pana filmiki. Mam u siebie Zenita TTL ale ma zepsuty wewnętrzny światłomierz. Na początku bawiłam się światłomierzem zewnętrznym ale zaczęło mnie to powoli irytować. Mam jeszcze pytanie, ponieważ okazało się że zepsuło się też pokrętło ustawień czułości filmu. Czy jest to do naprawy czy też dać sobie z tym spokój. Ewentualnie czy jest jeszcze ktoś kto zajmuje się naprawą Zenitów. Zrobiłam nim troche zdjęć i po prostu szkoda mi się z nim rozstawać. Serdecznie pozdrawiam :-)))
Trudno jest znaleźć fachowca który zechce naprawić światłomierz Zenita, brak części, oraz koszt naprawy przewyższający (wielokrotnie) wartość aparatu.
Dzień dobry. Szukam lustrzanki dla siebie. Mój budżet to +/- 500zl. Wcześniej korzystałem z minolty x 700. Co Pan poleca?
Miałem Zenita XP, nie naświetlał równo klatki, 1/3 kadru była ciemniejsza po lewej stronie.
To jest właśnie efekt nierównomiernego przesuwu rolet migawki, czasami da się to wyregulować, czasami pomaga podmiana całego mechanizmu.
Witam pasjonata analogowej fotografii.
Mam pytanie czy interesuje Cie kupno obiektywów na M42 ?
Mnie interesuje
Czy "bąbelki" w szkle w Zenicie 44-2 to norma? Słyszałem opinie, że są typowe dla szkła optycznego starego typu i były wyznacznikem jakości dla starszych fotografów.
Bąbelki to wada i lepiej by ich nie było 😀
Panie Pawle, czy Zenit Et ma światłomierz?
Tak
Jeszcze jedna sprawa - jakoś chyba umknęły Heliosy 77M (77M-4), czyli wyglądające podobnie jak "zwykłe" 44M-4 (i późniejsze), jednak o zupełnie innej konstrukcji, i nieco jaśniejsze, 1.8).
Moje zdanie: ich ceny nie odpowiadają jakości, zamiast kupować 77M wolałbym kupić 3-4 inne modele, o jasności 2, i wybrać najfajniejszy. Chyba, że zależałoby mi dokładnie na tym modelu (77M, 77M-4).
Heliosów jest wiele modeli, film był o Heliose 44
Poprosiłbym kiedyś o film na temat analogowej fotografii w podczerwieni
Podczerwień to bardzo fajny temat, Dorota ma duże doświadczenie z podczerwienią, zarówno w analogu (czarno-białe) jak i cyfrowo (kolor). Pewnie kiedyś ten temat w filmie poruszymy. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna czy można zdobyć jakiś namiar do Doroty?
Najłatwiej przez Facebooka: Dorota Milerowicz facebook.com/dorota.milerowicz?epa=SEARCH_BOX
Helios każdy ma popychacz ? Czy każdy podejdzie poprzez przejściówkę do współczesnego aparatu ?
Nie wszystkie mają popychacz ale wszystkie pasują do przejściówki.
Fajny felieton pozdrawiam serdecznie &&&
Były jeszcze Zenity i Heliosy z bagnetem Pentax K.
Były, a Heliosy to nawet z bagnetem Nikona.
O które dokładnie ,,paski" od roździelczości chodzi?
Jedyne co mogę powiedzieć to tylko to że pewnie chodzi tu tutaj o lpi _line per inch). Wiesz jak masz dpi ppi i tym podobne jednostki rozdzielczości to masz lpi. Myśle że troche się rozjaśniło i pomogłem.
W wizjerze Zenita widać było ok. 60% naświetlanej klatki. To uniemożliwiało prawidłowe kadrowanie.
Zenit był i jest aparatem amatorskim jego użytkownicy wykonywali odbitki samodzielnie pod powiększalnikiem, ramka od maskownicy zabierała kawałek kadru reszta szła na lekkie kadrowanie - to, że więcej apart rejestrował niż było widać nie stanowiło dla amatora żadnego problemu.
@@FotografiajestFajna stanowiło problem przy amatorskim robieniu slajdów. Tam co było zarejestrowane już pozostawało. Pamiętam ujęcie gdzie chciałem pozostawić kosz na śmieci poza kadrem. Na slajdzie niestety pozostał.
@@jedrzejgasek8378 Dlatego zdjęcia robiłem Zenitem a do slajdów miałem Smenę 😀
@@FotografiajestFajna Smiena niestety miała gorszy objektyw. Do slajdów wróciłem do wspaniałego aparatu Praktina FX.
Warto trochę dopisać o sprawdzaniu migawki w Zenitach (tylko "na oko" i "na słuch"), bo zdarzają się pewne niespodzianki, związane nie tyle z modelem, ale z wiekiem sprzętu (i tym, że bywają przechowywane w różnych warunkach, o których nic nie wiemy). Dziś Zenity trafiające na rynek najczęściej nie są w bieżącym użyciu, leżą w szafach, na strychach, w piwnicach, a to im nie służy.
Dokładnie jak w filmie, sprawdzamy na wszystkich czasach, wyzwalając migawkę kilka razy, i nasłuchując dźwięku: czy kolejne wyzwolenia na tym samym czasie brzmią tak samo, czy po zmianie na kolejny czas jest wyraźna różnica w dźwięku. Do tego KONIECZNIE uważnie obserwujemy migawkę podczas pracy i podczas naciągania. Migawka po wyzwoleniu powinna domykać się do końca, nie może zostać nawet minimalna szczelina. Niespodzianki: miałem w rękach dwa Zenity, w których migawka pracowała poprawnie po ustawieniu aparatu obiektywem w dół (jak sprawdzamy to najczęściej tak trzymamy aparat, otwarta klapka, obiektywem w dół, wygodnie się patrzy na migawkę), a w "normalnym" położeniu aparatu (obiektywem do przodu) po wyzwoleniu migawka zostawała otwarta odsłaniając mniej więcej 1/4 klatki. W wielu długo leżakujących egzemplarzach są problemy z poprawną pracą migawki. W miarę poprawne wyzwalanie to tylko połowa sukcesu, po wyzwoleniu musimy ją naciągnąć, i tu pojawiają się kolejne przykre niespodzianki (przy sprawdzaniu: naciągamy migawkę płynnym, jednostajnym ruchem, do samego końca, uważnie patrzymy na kurtyny migawki). Zdarza się, że podczas naciągania jedna kurtyna zaczyna się przesuwać wcześniej niż druga zostawiając odsłoniętą szczelinę, zaświetlając całą klatkę. Zdarza się, że migawka nie naciąga się równo, jedna kurtyna przesuwa się poprawnie (metalowa blaszka musi być ciągle prostopadła do dłuższego boku klatki), a druga zaczyna iść lekko ukośnie, w łagodnym przypadku jest tylko lekki skos, lekkie zwichrowanie tkaniny, ale w najgorszych przypadkach skos jest tak duży, że pojawia się trójkątna szczelina, oczywiście zaświetlająca klatkę podczas naciągania.
Wartość Zenitów na dziś jest praktycznie żadna, często na aukcjach można kupić kilka sztuk w pakiecie, za 10zł (bez obiektywów) - z drugiej strony są ładnie wyglądające, sprawdzane na filmie (przynajmniej teoretycznie sprawdzane na filmie), z cenami sięgającymi 200zł (z obiektywem), co jak dla mnie jest grubym żartem. Warto przeglądać lokalne ogłoszenia i pchle targi, czasem trafiają się mało używane, leżące w szafie przez 20-30 lat, które na pewno nie są zajechane, ale - patrz wyżej - "zastane", zgęstniałe smary mogą sprawiać problemy z migawką.
Zaleta Zenitów: przy starannym zakładaniu filmów dało się zrobić więcej zdjęć, niż przewidział producent filmu ;)
Krążą opinie, że Zenity zrywają filmy: tak, jeśli ktoś traktuje aparat jak młot do wyburzeń, to jak najbardziej :D Gdy robimy ostatnie klatki, trzeba naciągać migawkę delikatnie, z wyczuciem: jeśli poczujemy opór, nie ciągniemy dalej. Jak nie zwrócimy uwagi, to metalowe ząbki wchodzące w perforację filmu mogą ją rozerwać, jednocześnie nawijanie filmu na rolkę może spowodować jego zerwanie (bo perforacja jest już rozerwana, więc łatwo pójdzie).
O Heliosach można pisać w nieskończoność, łącznie z teoriami o różnej jakości zależnej od dnia tygodnia, w jakim dany egzemplarz był wyprodukowany (te robione na kacu są gorsze według tej plotki). Kiedyś miałem okazję pobawienia się kilkoma egzemplarzami 44-2 (różne wersje, była "zebra", była z błyszczącym lakierem, był "eksportowy" z napisami łacińskimi i były "domowe", czyli z napisami cyrylicą). Aparat na statyw, stałe ustawienie światła, liveview, ostrzenie na ekranie komputera. Każdy z egzemplarzy był inny. W jednym ostrość jednej strony była różna niż drugiej strony kadru. Ostrość - różna, różnice nie były duże, ale były. Wybrałem jeden do zabawy, leży na półce, ale nie "najostrzejszy" tylko taki, z którego obrazek mi najbardziej się spodobał. Wniosek? Jeśli tylko jest możliwość, sprawdzajcie, porównujcie, testujcie "do upadłego" - nie mam na myśli ściśle technicznych testów, tylko wyjście w plener, zrobienie kilku zdjęć jednym, kilku zdjęć drugim, i wybranie "ładniejszego obrazka" :)
Bardzo dziękuję o obszerną i rzeczową analizę uszkodzeń Zenita - będzie to na pewno pomocne dla wielu przy ocenie używanego aparatu. Pozdrawiam
Dzień dobry.
Panie Adamie mam Zenita ET od 1982 roku. Aparat był kilka lat w szafie. Od roku zrobiłem nim kilka filmów. Aparat był wyczyszczony i naprawiony światłomierz optyczny- serwis. Małym mankamentem są dwie ostrości- prawidłowa przed naciągnięciem filmu. Po naciągnięciu filmu ostrzenie jest złe. Dużym problemem są zdjęcia krajobrazu obiektywem 135 mm lub 200 mm przy ostrzeniu w okolicy nieskończoności- bliżej jest ok. Po prawej stronie odbitki lub skanu filmu identycznie na każdej klatce mam białą rozmywającą się smugę pionową szerokości 1cm . W odległości od krawędzi 1,5 do 2 cm równiutko na każdej klatce. Im wyższa czułość filmu bardziej widoczna smuga. Na krótszych obiektywach trudno coś stwierdzić. Czy Pana zdaniem można to wyregulować, czy to już zużycie migawki? Pozdrawiam Grzegorz Gąsior.
Zastrzegam - nie jestem serwisantem, Zenitami robiłem naprawdę dawno.
"mankamentem są dwie ostrości- prawidłowa przed naciągnięciem filmu. Po naciągnięciu filmu ostrzenie jest złe."
Patrząc na konstrukcję tego sprzętu fizycznie nie ma możliwości, żeby naciągnięcie filmu mogło rozregulować ostrość. Ustawienie ostrości w obiektywach nie ma fizycznie żadnego związku z aparatem. Jedyne co może mieć wpływ na "inną ostrość", to luźno latająca matówka.
"Po prawej stronie odbitki lub skanu filmu identycznie na każdej klatce mam białą rozmywającą się smugę pionową szerokości 1cm"
Obraz jest odwrócony, więc patrząc na aparat będzie to lewa strona, od strony kasetki. Wygląda na to, że migawka nie domyka się do końca, gdy robisz zdjęcie, migawka zostawia odsłonięty fragment klatki, który zaświetla się (na czarno na negatywie, czyli po odwróceniu na biało).
Sprawdź z otwartym aparatem, na wszystkich czasach, czy migawka równo pracuje, i czy się domyka, ale nie tylko w jednym położeniu, sprawdź kierując obiektyw w podłogę, "na wprost", i w górę.
Teoretycznie można wszystko naprawić (o ile znajdziesz jeszcze osobę, potrafiącą robić "w mechanice"), ale czy (przy obecnej wartości) takiego sprzętu ma to sens...
@@adamnowak4172 Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. Czy lustro po naciągnięciu filmu może zmienić położenie i zmienić ostrość, która odbiega od metrażu na obiektywie? Bez naciągnięcia migawki ostrzenie odpowiada metrażowi obiektywu. Czy jest możliwość regulacji kąta lustra?
W sprawie zaświetlenia. Sprawdziłem filmy, szczególnie perforację- jest czysta. Czyli wykluczam nieszczelność korpusu. Pozostaje migawka. Sprawdziłem migawkę tak jak Pan powiedział. Nie widzę jakiś zacięć. Przy zdjętym obiektywie powtórzyłem i nie widzę nieszczelności. Charakter tego zaświetlenia, które nie przepala obrazu do końca., jedynie rozjaśnia z płynnym przejściem ten fragment filmu, moim zdaniem powoduje jakieś zwolnienie migawki. Okiem tego nie widzę. Wyczyszczę- wydmucham okolice migawki i zrobię jeden film. Jeżeli się powtórzy to oddam do serwisu- mam takiego Pana.
Pozdrawiam Grzegorz Gąsior
@@gggg-cf8uk spróbuj na zamkniętej migawce, poświecić mocniejszym źródłem światła (np. latarka) od strony obiektywu i zobacz co się dzieje, może migawka gdzieś jest cieńsza i przepuszcza.
Była jeszcze fabryka ZENIT która produkowała 44.
Nie słyszałem - możesz podać kilka szczegółów? Pozdrawiam
radojuva.com/2015/04/gelios-44-helios/ Helios 44M5
Obiektywy promieniotwórcze: szkodliwe dla grzyba, ale nieszkodliwe dla czlowieka... ;)
Cosik się mnie wydaje, że były też Zenity z bagnetem... M👹
Były Zenity z bagnetem K czyli Pentaksa.
@@FotografiajestFajna Czyli pamięć mnie nie zawodzi. Ze starych, dobrych czasów mam Heliosa 1,5/85 i radziedzką 4/135! To są prawdziwe szkła. Pracują od czasu do czasu z Pentaksami. I to jest to! M🙂
Zenit...o, losie! Mialem, uzywalem! Zenit 11, 122 i nowszy, 312m. Potem przyszedl czas, ze kupilem Chinona w wersji Revueflex, m42, dikladnie nie pamietam modelu. I dalej poszlo - jakas Minolta, Pentax ME Super, Nikon FM2, Pentax MX, Nikon F80. No i teraz puenta: NIGDY, NIKOMU, nawet wrogowi najwiekszemu NIE POLECE Zenita!!! Wszystko jest lepsze od Zenita, nawet te tanie Cosiny, Ricohy, Revueflexy, Praktiki, Koniki itd.,itp. Serio. Obiektywy - to inny temat.
Niestety, moje doświadczenia są inne - i nawet dzisiaj zdarza mi się założyć film do Zenita (a tak przy okazji to pod nazwą Revueflex sprzedawane był także Zenity 😀).
@@FotografiajestFajna Ja omijam z daleka :) powody są proste - archaiczna konstrukcja (nawet nowe modele jak 312m, 412 miały tą samą migawkę z czasem max 1/500), światłomierz ttl żarł baterie jak smok wawelski owieczki/dziewice. MOCNO obcięty kadr w ciemnym wizjerze. migawka mechaniczna której DALEEEKO do szwajcarskiego zegarka (czy japońskiego Citizena lub innego Seiko). I to zwijanie filmu do kasetki...kto wymyślił takie karkołomne rozwiązanie? (mowa zwłaszcza o 11stce). Wiem, zenit jak Kałasznikow - gwoździa wbijesz, autem po tym przejedziesz, piachem zasypiesz i działa. Ale jeśli chcesz w miarę wygodnie, pewnie i bez rozczarowań zrobić zdjęcie to chyba jednak nie to. A, a Dom Handlowy Revue sprzedawał pod swą marką wszystko. A moja przesiadka z Zenita na Revueflexa/Chinona to było jak przesiadka z malucha do Forda Jetta - no, magia! wielki, jasny wizjer, wskazówkowy światłomierz w wizjerze, lamelkowa, cichutka migawka (1s-1/1000s + B!!!), leciutki naciąg...a i gwoździa też by się wbiło! :) o późniejszych lustrzankach wspominać nie ma sensu, bo FM2 czy Pentax MX to inna liga. Tu na Wyspach Brytyjskich jest mnóstwo Zenitów 'second hand' - Anglicy kupowali je jako tanie alternatywy lepszego sprzętu zachodniego. Mniej płacili za Zenita niż za 'głupiego jasia' Minolty czy Nikona. A obiektywik można było sobie już wymieniać... jednak moim zdaniem Zenit to archaiczny sprzęt i dość toporny. Przepraszam za ten wylewny tekst, ale "czasami człowiek musi, inaczej sie udusi...". Pozdrawiam serdecznie z Liverpoolu i gratuluję świetnego merytorycznie kanału! Jest moc! A z radzieckich konstrukcji zdecydowanie Kijew dalmierzowy :) piękne maszynki, nawet te późne, (niby) gorsze...
@@whiteframe2745 Miałem Zenity, mam Zenity i będę miał Zenity. Zapiszę je w testamencie, niech się ludki cieszą maszyną do robienia zdjęć, nie do zdarcia, z bardzo dobrą oryginalną Made in USSR optyką, szklaną optyką o bardzo dobrej jakości odwzorowania. Narzekanie na Zenita ma taki sam sens jak narzekanie na T-34 że był lepszym, prostszym, tańszym i bardziej masowym czołgiem, ale brzydkim i nie miał bajerów. Ale był skuteczny.
Do dzisiaj mogę wyjąć Zenita z pudła, odkurzyć założyć film, dokręcić obiektyw i iść robić zdjęcia, nie muszę robić nic więcej. A może raz na jakiś czas bateryjkę od światłomierza sprawdzić. A ten właśnie przeleciał kilkadziesiąt metrów, twardo lądował na asfalcie, ja do szpitala a aparat nic. Nawet nie zakaszlał. Na Wyspach nie ma aż tak wiele Zenitów, bez przesady, wiele innych marek jest bardziej popularnych, no chyba że w Liverpool, ale to już raczej nie second hand a 22-nd hand, tam zawsze to co najtańsze było w cenie - Człowiek czasem musi , inaczej się udusi :D . Pozdrawiam z mojego fotela, gdzie nogi są w National Forest a cała reszta właśnie nie.
@@wojciech_c no, swietne byly Zenity. Pewnie dlatego nawet nasi rodzimi, Polscy fotografowie tudziez fotograficy nawet ich do reki nie brali 😂🤣😅
A, Radzieccy tez nie 😜
Ale zenita 19 to na pewno nie masz
Niestety jeszcze nie mam, ale staram się to zmienić.