Zakazy zatrzymywania. (Napisy)
Вставка
- Опубліковано 3 гру 2024
- Tym razem omawiam zakazy zatrzymywania. Czy wiedzieliście, że niema zakazu zatrzymywania pod wiaduktem? Jak się okazuje bardzo wiele błędów na egzaminie na prawo jazdy jest popełnianych na pytaniu dotyczących zakazu zatrzymywania, właściwie na pytaniu dotyczącym różnicy między zatrzymywaniem na moście lub wiadukcie i zatrzymywaniu pod wiaduktem.
Art. 46.
1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.
Art. 49.
1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;
3) w tunelu, na moście lub na wiadukcie;
4) na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami wielośladowymi do najeżdżania na tę linię;
5) na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni;
6) w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd;
7) na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu;
8) na pasie między jezdniami;
9) w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości;
10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu;
11) na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru.
Stanisław Soboń - Kodeks Drogowy Komentarz z orzecznictwem wyd. Grupa IMAGE
Wojciech Kotowski - Prawo o ruchu drogowym. Komentarz wydanie 3 wyd. Lex
Ryszard A. Stefański - Prawo o Ruchu Drogowym Komentarz 3. wydanie wyd. Lex.
Ryszard A. Stefański Wykroczenia drogowe. Komentarz wyd. Lex
www.naukajazdy...
prawo.sejm.gov.....
#AkademiaNaukiJazdyMSP
Zarąbiste są te rysunki na tablicy. Ma pan talent plastyczny :D Oryginalny sposob podania.
Żal mazać potem.
To było świetne, wszystko na jednym, czytelnym rysunku!
Dziękuje za dokładnie tłumaczy, dużo wiedza i pomog mnie nauki prawo jazdy ! 👍
Moja propozycja, bo wiele osób ma z tym problem czyli niewyznaczone pasy ruchu (w tym na rondzie)
Zapomniałem napisać po zdaniu prawa jazdy, dziękuję za bardzo treściwą i dobrze przeprowadzoną lekcje o tramwajach. Teoria jak i praktyka zdana za pierwszym razem, dziękuję za pomoc :D
Fajne omowienie dzieki
Bardzo fajny materiał ! Przyda się by nauczyć się czy też odświeżyć wiedzę.
Super!!!
Super super
MrRoldak - zgadzam się!!!
Kurde dowiaduje sie jakie mam braki wiedzy drogowej.
Filmik świetny ! Ciekawi mnie tylko jak kierowcy mają wiedzieć ,że stoją idealnie 10 m od skrzyżowania albo 15 m od wysepki...
Dwie długości lub trzy długości swojego auta
Najs
A co z parkowanie przy D-19 , trudny temat. Proszę o film.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy będą jeszcze jakieś filmy? Może pytania typu niżej, z którymi kursanci mają problem lub błędnie odpowiadają?
Tak będą filmy. Zapraszam też do zapoznania się z realizowanymi projektami. Wszystkie filmy są umieszczone w playliscie.
Wszystkie filmy już obejrzane, a gdzie szukać te projekty?
@@kasiaj6751 filmy to projekty
Ust. 1 pkt. 7 mówi: „Zabrania się zatrzymania pojazdu na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu” są drogi, na których parkowanie po lewej stronie nie jest zabronione.
Czyli na drodze o małym ruchu można parkować przy lewej krawędzi. Niestety jak to w naszym prawie bywa - nikt nie zdefiniował co oznacza "o małym ruchu" :)
A co w przypadku gdy zakaz zatrzymywania się stoi po lewej stronie 300 metrów dalej? Właśnie mam taką sytuację i szukam odpowiedzi.
Zatrzymanie jest dozwolone. Postój jest zabroniony.
Nigdy nie widziałem, żeby policja interesowała się kimś, kto zatrzymał się w zatoce celem wysadzenia pasażera, nawet jeśli jest autobus. Oczywiście, nie przeczę, że zasady są takie jak tu przedstawiono
Czyli 10m za znakiem Św. Andrzeja można się zatrzymać?
Zatrzymać za przejazdem na czas do 1min, tak.
ua-cam.com/video/bFSkXHwm8Wc/v-deo.html Czy może Pan odnieść się do pytania nr 3 w filmie i do pytania dotyczącego pojazdu uprzywilejowanego?
pytanie nr 3 Krzyż św. Andrzeja i linia wskazująca miejsce warunkowego zatrzymania (linia przerywana) wyznacza miejsce zatrzymania gdy zachodzi konieczność takiego zatrzymania (np. jadący pociąg albo widoczność słaba i niemożna było się upewnić czy nadjeżdża pociąg, gdy My zbliżaliśmy się do przejazdu)
Mówiąc po ludzku - sam krzyż św. Andrzeja nie nakłada obowiązku zatrzymania się czyli w tej konkretnej sytuacji możemy przejechać przez tory bez zatrzymywania się.
Pojazd uprzywilejowany to taki samochód/motocykl który ma włączone światła błyskowe barwy niebieskiej - sygnał dźwiękowy - światła mijania lub drogowe. Czyli karetka albo policja bez włączonych światła błyskowe barwy niebieskiej - sygnał dźwiękowy - światła mijania lub drogowych jest normalnym użytkownikiem drogi tak jak zwykły np. Kowalski.
Mam takie nietypowe pytanie,miałem egzamin na kat.A praktyczny. Nie zdałem ponieważ uderzyła na slalomie wolnym w pachołek.I jak odstawiłam motocykl zobaczyłem wyciek z amortyzatora prawego. Złożyłem reklamację ale sytuacja wygląda na taką jak by chcieli to zatuszować i traktowali mnie jak wroga.I stwierdzili dwa dni później że to nie miało wpływu na mój egzamin. A mi się wydawało jak by motocykl wężykował.Nie wiem co o tym sądzicie.
myślę że niema co obrażać się na oblany egzamin, wyciek z z jednej lagi nie będzie miał istotnego wpływu na stabilność i prowadzenie przy tak niskich prędkościach, większe znaczenie ma natomiast właściwe ciśnienie w oponach. Panowanie nad motocyklem w slalomie wolnym to najbardziej podstawowa umiejętność jaką powinna być opanowana przez każdego motocyklistę ponieważ jest ona podstawą podstaw jakie są konieczne do dalszego doskonalenia umiejętności panowania nad motocyklem (no chyba że, chcemy zostać mistczem prostej i naszym celem jest zakończyć żywot możliwie w jak najbardziej spektakularny sposób). Moim zdaniem dobrze by było aby Pan jeszcze trochę poćwiczył gdyż lepiej umieć więcej niż mniej i lepiej wydać trochę więcej kaski na doskonalenie umiejętności niż później cierpieć. Nigdy nie jest się tak dobrym aby nie dało być się jeszcze lepszym.
@ Dziękuję za odpowiedź. Tak też zrobiłem do kupiłem kilka godzin chociaż bardziej mnie zjadł stres.Ale trochę jest karygodne że Word daje motocykl w takim stanie. Egzaminatorzy też stwierdzili że nie była to wina wycieku. I zgodziłem się z ich opinią.Byli bardzo szczerzy i pomocni. Zachowali się jak fachowcy wytłumaczyli mi że to nie miało wpływu. I także doradzili do kupienie godzin oraz żeby mniej się stresować ponieważ stres gubi.
Czy jak jest dozwolone np.zatrzymanie sie za przejsciem dla pieszych to dozwolony jest postoj?
Tak
Super odcinek dałem Suba mam nadzieję że też mi dasz
spoko robi się