Rainwater precipitation water collection for garden watering - Why? How? Is it worth it?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • For a good harvest, the garden must be watered. With what kind of water is an important question. In this video, I show you how I collect rainwater, and I also tell you why I think it's good.
    By clicking the "Thank you" button below the video, you can support me directly so that I can make even better videos. Thanks in advance!
    Contact and more on the website: rackaandroll.hu/

КОМЕНТАРІ • 70

  • @tothge7701
    @tothge7701 26 днів тому +7

    Nálunk minden hordón van tulfolyó. Felülre rakom a hordóhoz kapott csapot és arra rárakom a 1|2 colos slagot ,amit bevezetünk az öntözni kívánt növényekhez , és ott nyeli el a talaj, és nincs kìdobott eső víz. 🙂

  • @MrZorbert
    @MrZorbert Місяць тому +19

    Hátha ad valamilyen öteletet....Nekem nincs lehetőségem városi vízre csatlakozni.6 köbméteres ciszternám van 6 db földbe ásott ibc tartályból.A tetőröl lejövő vizet egy szeparátoron keresztül szűröm(úgy néz ki mint az esővíz lopó csak szűrő van a lemez helyén) a falevelektől kisebb élőlényektöl. Csináltam egy finom por leválasztót is amiben a víz meglassul és leteszi a port. Ezt időnként tisztítani kell.A savasságot zúzott mészkővel állítom be ez nem engedi romlani a vízet sem. A vízkivétel automatikus házi vízmúvel történik.Bio alomszék a WC (amit komposztálok)ami miatt csak szürke vizem van és ezt egy 300 literes tartályban ülepitek ill. aneorob baktériumok bontják a környezetbarát tisztító szereket és a szerves anyagot. A kifolyó ülepített lebontott víz több magas ágyás alá folyik amik viszonylag kis fa dobozokból vannak és évente lehet a termőanyagot cserélni ill. bővíteni a telepet.A magaságyás dobozaiba kerül a bio WC komposztált humusza.Indikátorok a méheim ők néha szívogatják ezt a vízet a magaságyásbol és ha egészségtelen vagy mérgező lenne pusztulásuk azonnal jelezné Az épület 30 nm amiröl a vizet gyüjtöm és éves átlagban kb 15 köbméter jön ossze. Ez elég a tus a mosdó mosógép és a mosogató ellátására úgy hogy az őszi esőknél néha folyik a túlfolyón a víz.Ivóvízet kannában hozom ill. szódás tölti a szódásflakonjaim.Egy Hajdu bojler szigetelése alá csatlakoztattam egy wifis szobatermosztátot egy olyat ami méri a padló hőfokot egy NTc érzékelőn keresztül.Evvel tudom kapcsolni ha jön a kislányom.Precízen 39 fokra melegítí a vízet heti napi lebontásban órára percre programozva.Kevesebb hőfok kevesebb veszteség.Amúgy nem használok meleg vizet télen sem.Hamarabb lezuhanyzok és kevesebb víz fogy.3. éve használom így a rendszert nem fogyott ki a vizem még soha teljesen.Ja és nincs emberszagom se.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +1

      Köszönöm! Jól átgondolt önellátó rendszer. Egy durvább szűrőt nekem is kellene a vízlopóhoz tenni, mert falevelek és körték is jutnak az egyik tartályba, amitől "megbuggyan" a víz.

    • @dahahun
      @dahahun 28 днів тому +7

      @@rackaandroll Mi kaspókat, virágtartókat vettünk, amik pont ráillenek az IBC felső szájára és kifúrtuk az aljukat, majd harisnyát helyeztünk rá. Ebbe megy bele a vízlopóból a csatornacső. Igaz, néhány évente megeszi az UV, de nem túl nagy beruházás.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  28 днів тому +1

      @@dahahun Ez tetszik!

    • @kuxero
      @kuxero 26 днів тому +1

      Én egy 5 literes flakon vágtam el az így készült tölcséren a nagyobb darabok fenn akadnak . Az nem derült ki hogy a növényeknek miért nem jó az algás víz?

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  25 днів тому +1

      @@kuxero A növényeknek nem hiszem, hogy rossz, de a csapnak meg a szivattyúnak bitos nem jó.

  • @robertkeresztes1758
    @robertkeresztes1758 Місяць тому +12

    Amig a fény nincs 100%ig elzárva, addig algásodni fog sajnos:S érdemes lefesteni, vagy geotextillel körbebugyolálni:)

  • @gssfiokja8172
    @gssfiokja8172 Місяць тому +7

    Thx a videót, a takarást én is meg fogom csinálni, idén nagyon algásodik. Cserébe én is adok ötletet: sok éve faterom úgy oldotta meg az eső gyűjtést hogy a függőleges csatorna mellé tette közvetlenül az egyik hordót.Amikor le van nyitva a csatorna kidobó/kifolyó akkor majdnem hozzáér a hordó pereméhez. A kidobó alsó részére egy nagyobb darab hungarocell van rögzítve, így ha már majdnem tele a hordó akkor automatikusan felnyomja a kidobót a hungarocell. Ja és kb10m 40mm-es csővel össze van kötve ez a hordó egy 1m3-es tartállyal ami egy szintbe van a hordóval, ezért nem kell szivattyú. Viszont hirtelen nagy zuhi esetén előfordul hogy túl lassú az átfolyás.

  • @AttilaJVarga
    @AttilaJVarga 27 днів тому +7

    Jóötlet az esővíz összegyűjtése. Én a fiam tanácsára a családi házunk és a melléképületeink tetejéről a földbe letelepített tartályokba gyűjtöm az esővizet. Mivel a tartályok legmagasabb pontja 60cm mélyen van a földszint alatt, a téli elfagyástól is megóvtam. A tartályokat Ausztriából hozzuk be, mivel a Burgerlandi gazdák “dobálják” ki a többezer literes borostartályaikat és cserélik le rozsdamentes tartályokra, így túl sokba nem is került. Ezt már 3 éve csináltam, jelenleg 3 tartály van lenn, 1db 5ezer - 2db 6ezer literes és most telepítjük a 4-dik tartályt ami 10ezer literes. Búvárszivattyúval nyomo ki belőle a vizet. Óriási megtakarítás😂

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  27 днів тому +1

      Az nem semmi. Sajnos errefelé senki nem akar nagy tartályoktól megszabadulni.

    • @sandors.5526
      @sandors.5526 25 днів тому +1

      szuper ötlet, mennyiért lehet hozzájutni egy ilyen tartályhoz és milyen anyagúak a borostartályaik?

    • @AttilaJVarga
      @AttilaJVarga 25 днів тому +3

      Száztízezer körüli ára van, egy Fehérvári fuvaroson keresztül jutottam hozzá(interneten) az anyaga üvegszálas műgyanta, mint a f1 autóké, soha nem megy tönkre. Átmérő 110-es csőrendszerrel vannak bekötve.

    • @sandors.5526
      @sandors.5526 25 днів тому +1

      @@AttilaJVarga szuper, köszi

  • @talpalatnyizold
    @talpalatnyizold Місяць тому +7

    Saját tapasztalat:
    1. Az algásodás csak rövid távú probléma. Utána a víz letisztult teljesen!
    2. A fagy nem teszi tönkre a tartályt! Nálam télen a tartályok csontig fagynak, viszont a ballon annyira rugalmas, hogy tud annyit engedni.
    Ezek mind tapasztalati vélemények (videóimban beszámoltam róla), tehát nem a legendáriumból való infó.
    Egy szúnyoghálót azért tennék a tartályok befolyóira. Megfogja a nagyobb szilárd szennyeződéseket, illetve a szúnyoglárvák ellen is véd.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +3

      Szia! Köszi! El tudom képzelni, hogy a tartály néhányszor kibírja a jég miatti tágulást (egyszer nálunk is előfordult, hogy bele fagyott), de attól tartok, hogy ez hoszzabb távon csökkenti élettartamát.

    • @gyongyiszeverenyi7980
      @gyongyiszeverenyi7980 29 днів тому +2

      Nekem egy 220l es zöld esővízgyűjtő hordóm van.Sokszor kevés.Én is bennehagyom télen is a vizet.Egyhébb téli napokon szoktam kivenni belőle a szobanövényeknek is.A hordó egy cseppes sem fakult meg pedig napon van,a víz sem forrósodik fel benne és nem algás.Szerintem érdemes kimondottan esővízgyűjtőhordót venni.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  29 днів тому +3

      Igen, jók azok, csak nagyon drágák, ahhoz képest, hogy mennyi fér bele.

    • @MrArde0902
      @MrArde0902 23 дні тому +2

      Én üres ásványvizes üvegeket félig megtöltöttem homokkal,azok úsznak a vízgyűjtő IBC-ben,hordókban ősztől tavaszig.Ha fagyna be,azokat nyomja össze a jég,nem a tartályt,hordókat károsítja.

    • @talpalatnyizold
      @talpalatnyizold 23 дні тому +1

      @@MrArde0902 jól hangzik. A kupakok nincsenek az üvegen és azok függőlegesen lebegnek? Ha igen, akkor viszont nem töltődhet tele a tartály, nem? Ha meg nem töltődik meg teljesen, akkor meg amúgy is van légrés benne. Vagy rosszul gondolom?

  • @maczosek01
    @maczosek01 23 дні тому +2

    Köszönjük a videót!

  • @MrArde0902
    @MrArde0902 23 дні тому +2

    Egy tipp,hátha még nem írta senki.Nekem be van klímázva a ház,a kondenzvizeket minden klíma alól vödrökbe gyűjtöm.Ebben a tarhonyaszárogató melegben minden klíma 'csinál" napi 5-6 liter vizet.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  23 дні тому +1

      Szia! Jó ötlet. Nálunk amúgy is olyan helyre folyik a kondenzvíz, ahol hasznosul.

  • @jozsef.k.3768
    @jozsef.k.3768 Місяць тому +2

    A takarást én a tető felújításból megmaradt hőtükör fóliával oldottam meg ami az elképzelésemnél is jobban működik már 4 éve. Az üres tartály és a fém váz közé kis segítséggel be lehet fűzni és szépen körbe tekerni.
    Télére én is leengedem de kora tavsszal kezdem a töltést ezét 1.5 literes flakonokat dobtam bele kővel, a kisebb fagyoktól jól védi a tartályt.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +1

      A hőtükrös fólia nagyon jó ötlet!

  • @anarpi16
    @anarpi16 23 дні тому +1

    Két kérdésem vóna:
    1. Szerinted mekkora tetőfelülettől kezdve érné meg inkább nagy föld alatti tartályba fektetni, mint újabb és újabb köbméteresekbe?
    2. Mi a véleményed az esővíz háztartásban való alkalmazásáról? Hallottam olyant, hogy a lágyabb vize miatt a mosó és mosogató gépeknek is növelheti az élettartamát.
    Itt konkrétan arra gondolok, hogy szerinted megéri-e úgy kialakítani egy ház csőrendszerét, hogy a vezetékes vízről át lehessen kapcsolni esővízre, amit mondjuk egy földalatti tartályból nyom fel egy búvárszivattyú? Legtöbb vizet mosdásra, mosásra, mosogatásra s a wc lehúzására használjuk, s azt lehet, jobb lenne nem ivóvízzel intézni.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  23 дні тому +1

      Szia! Bármekkora tetőfelület esetén jobb egy tartós föld alatti tartály. Hogy mosáshoz is lehessen használni, meglehetősen tiszta kell legyen a víz. Hogy ezt, hogy érheted el (milyen szűrőrendszer kellene a befolyóra), azt nem tudom.

  • @kzsotl1
    @kzsotl1 23 дні тому +1

    Mi egy marék meszet szoktunk dobni a vízbe, növényeknek és fürdésre használjuk videki telken az esővizet

  • @TheCellestiar
    @TheCellestiar 24 дні тому +1

    1:43 az a "paprika" ( távolról annak nézem ) kicsit többet érdemel ahogy látom mint 1 deci víz :) Szegények sírnak a vízért... Lehet csak a videó kedvéért nem akartál most egy tőnél elidőzni, de a napszak, sem a víz mennyisége nem elegendő..

  • @martongabor4791
    @martongabor4791 Місяць тому +3

    Szia. Mi a tapasztalatod? Kb hányszor fordul meg a víz a tartályokban? Azaz pl 3 m3 kapacitás mennyi vizet tud tárolni egy év során összesen?
    Nálam is kibírta a fagyot a vízzel teli IBC. Igaz, még csak egyszer, nem tudom menyivel csökkent az élettartama.
    Tisztán matematikailag nagyon nem éri meg foglalkozni vele. Nálunk (Fejér megye) 360 Ft egy m3 vezetékes kerti víz. 50 m3 csak 18 eFt, ami sokkal több, mint amit fel kell használni egy évben, ráadásul 10 év alatt a beruházás egy részét pótolni kell.
    Arról mindenképpen gondoskodjál, hogy az esetlegesen túlcsorduló víz semmiképpen ne maradjon az épület közelében.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +1

      Szia! Az a baj, hogy nem egyenletesen oszlik el a csapadék az évben. Tavasszal esik, akkor megtellnek, majd a nyáron elhasználom, de akkor nem biztos, hogy pótlódik. Szóval szerintem 2-3-szor tellnek meg egy évben. Nem biztos, hogy sokáig ilyen olcsó lesz az ivóvíz; ha egyáltalán lesz elég...

    • @martongabor4791
      @martongabor4791 Місяць тому +1

      @@rackaandroll Köszi

  • @istvanp21
    @istvanp21 Місяць тому +2

    Hello az a problemam hogy ritkan esik de akkor nagyon sok es emiatt 10-12m3 tarolo kellene nekem nyilvan sok penz de igy tudnam letarolni normalisan. Neztem egy "onfentrarto hazat" az alatt 30m3 tarolo volt de arrol ment nekik az ivoviz es a locsolas ingyen egesz evben !

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +4

      Hát igen, jó sok tároló kellene. De akármennyi van, az már pont annyival több a semminél.

  • @sroAnulu
    @sroAnulu 24 дні тому +1

    szia! mi a baj az algás vízzel nem igazán jó a növényeknek ha azzal locsolsz ? másik kérdés ha a tartályt én lefujom fekete festékkel az is jó ?

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  24 дні тому +2

      Szerintem jó, ha lefested. Az algás víz inkább a tartálynak és a szivattyúnak nem jó.

  • @gaborvarga4522
    @gaborvarga4522 27 днів тому

    prima volt! az ejeén megütőtte a szememet a meteorológiai állomás! nagyon kiváncsi lennék rá, mennyire jött be, télen túlél? köszi!

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  27 днів тому +2

      Szia! Van róla videó: ua-cam.com/video/5UZdKQHpWpk/v-deo.html Jól működik. Téli tapasztalat még nincs vele.

    • @gaborvarga4522
      @gaborvarga4522 27 днів тому +2

      @@rackaandroll köszi a kódot!

  • @Adamo7sx
    @Adamo7sx Місяць тому +1

    Én is vettem ilyen zöld huzatot :-(. Fél év alatt szétszedte az uv. Grrrrr....

  • @sandors.5526
    @sandors.5526 25 днів тому

    ha egy picit gazdálkodni szeretnél, érdemes olyan helyre költözni ahol 5 méterre a talajtól végtelennek tűnő talajvízkincs található. Én naponta elnyomok 1-2-3 m3 vizet a kertbe, igaz nemcsak paprikák teremnek.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  25 днів тому +1

      Bárcsak ilyen egyszerű lenne, hogy mindenki olyan helyre költözik, amilyenre akar...

    • @sandors.5526
      @sandors.5526 25 днів тому

      @@rackaandroll jah hàt semmi se egyszerű, meg megértek Én mindent, de esővìzzel nagy kìnszenvedés. Miskolc, màlyi, onga, nyéklàdhàza stb alatt tengernyi vìz van, de Budapest alatt is Délegyhàza környékén. Én ha egyszer elköltözök innen a sok fekete miatt akkor csak ilyen vizes helyre megyek, mert a növények, fàk nagyon hàlàsak ezért. A vizet meg ha nem szìvom ki 5éterről akkor kifolyik a SajònTiszàn àt Szerbiàba, majd a sòs vìzbe beolvad az se lenne jobb sztem.

  • @chrisp4028
    @chrisp4028 29 днів тому

    Szia!
    Nagyon szeretem a videóidat!
    Betehetem a csatornád linkjét a videóim alá?
    Kicsi reklám neked!
    Szép napot!

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  29 днів тому +1

      Szia! Mi a csatornád?

    • @chrisp4028
      @chrisp4028 29 днів тому +1

      @@rackaandroll Kattints rám!

    • @chrisp4028
      @chrisp4028 29 днів тому

      @@rackaandroll ua-cam.com/video/Cmy-lr1dw7w/v-deo.htmlsi=Q-lYKkiS6J4rMGuL

  • @tiborgulyas7650
    @tiborgulyas7650 Місяць тому +1

    nádszürkülés ellen len vagy használt sütőolaj..ha nem gond a sültkrumpliszag..

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +1

      1-2 évvel késlelteti a dolgot.

  • @raytry69
    @raytry69 20 днів тому

    Takard le a tartály tetejét is fekete fóliával vagy geotextíliával. Utóbbi azért jobb, mert lukat se kell rá vágni, megszűri az esővizet, nem fog belemenni se a falevés, se egyéb szemét a tetőről, és nem utolsósorban a szúnyogok sem. Jómagam így szűröm. Bevált. Néha öntök a vízbe egy kis hidrogén peroxidot.

  • @bighit191919
    @bighit191919 Місяць тому +1

    Mi a típusa ennek a szivattyúnak? Ha valaki nem tud olcsón IBC tartályt szerezni, akkor nem biztos, hogy megéri az egész. Ma 15-25e Ft között vannak a tartályok, ha 20e Ft-os átlagot veszek, akkor 600 Ft-os m3 vízdijjal számolva (vagy lehet kevesebb is, ha a kerti csapra van külön óra, mert akkor nincs szennyvízdíj), akkor az 33 tartály víz, ami mondjuk évi 4 tartállyal számolva sajnos 8 év, mire visszajön a tartály ára.
    Én még szerencsére régebben olcsón tudtam venni tartályt, jó lenne még egy, de ahhoz még utánfutót is kéne bérelni, hogy elhozzam.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +1

      Nem emlékszem már a szivattyú típusára, és nincs ráírva. Ahogy a videóban ki is fejtem, az esővízzel öntözésnek nem csak az (sőt leginkább nem az) az előnye, hogy a víz ingyen van. Aki csak anyagilag nézi a dolgot, annak nem éri meg foglalkozni vele.

    • @attilamarko
      @attilamarko Місяць тому

      Azt a kiszámolt 8 évet nyugodtan felszorozhatod 2-vel, 3-mal, ha a beruházás összegét (beruházás helyett) befekteted. A megspórolt vízdíj és a 8 év alatt jelentkezik, és gondolom arra nem számoltál ún. jelenértéket. Itt az egyedüli racionális indok a beruházásra a zöld gondolat lehet, ahogy Racka is mondta.

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +2

      Meg az esővíz alacsonyabb keménysége, kevesebb gyógyszer/vegyszer tartalma, az ivóvíz hálózat alacsonyabb terhelése (ha nem onnan veszed a vizet öntözéshez)... Ha így folytatódik az időjárás változása, nyaranta rendszeres lesz a vízhiány, és tilos lesz az öntözés/medence töltés ivóvízzel.

    • @csetenyilaszlone4595
      @csetenyilaszlone4595 Місяць тому +1

      2 hónappal ezelőtt úgy hozta az élet , mód nyílt arra hogy kísérletezzek . Kertészkedjek . Számtalan videót megnéztem ,hogy tanúljak .Csináltam első nekifutásra egy virágos kertet Vastag múlcsba ültettem .8 napja nem locsoltam .A virágok ebben a forróságban sem kókadnak .egy centivel a múlcs alatt jó nedves , és hűvös .Azt hiszem a vízfogyasztást is érdemes csökkenteni .

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  Місяць тому +1

      Igen, van erről is videóm. ua-cam.com/video/PQatzQqhp_4/v-deo.html

  • @LEK-we2hh
    @LEK-we2hh 25 днів тому

    70 es evekben csinaltuk. Volt beton kut fold ben 500 liter es. Viz nem fagyott meg !

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  24 дні тому

      Most légyszíves ezt magyarul is írd le!

  • @tothge7701
    @tothge7701 26 днів тому

    Algásodás ellen, ajanlott bele tenni egy beton darabot is 🤔

    • @rackaandroll
      @rackaandroll  25 днів тому

      Akkor az is algás lesz. Miben segít?