Nie wiem czemu ale wyjątkowo urzekła mnie w tym odcinku jakość nagrania. Nie jestem nawet w stanie powiedzieć co, o ile w ogóle cokolwiek, się zmieniło ale robi dobre wrażenie, oby tak dalej.
@@WNaukowyBelkot Właśnie dotarłem do końca i wszystko się wyjaśniło. Serce rośnie jak widzi się jak ulubiony od lat polski kanał się rozwija w ten sposób bo merytorycznie zawsze poziom był niesamowity. Podziwiam i kibicuję w dalszym rozwoju
A były robione badania, w których drzewa rosną w środowisku bogatszym w CO2, i nie są narażone na obecność metali ciężkich i SO2. Bo wyniki z badań z tego odcinka nie wskazują ani na szkodliwość CO2, ani na zbawienne właściwości dla podmiotu badań.
@@fenix19851206 to jest tak zwane wyciąganie wniosków z dupy :) , jak naukowo badamy muchę i wyrywamy jej po jednej nóżce i każemy chodzić , po wyrwaniu piątej mucha traci słuch
Chętnie obejrzę jakiś merytoryczny (jak zawsze) materiał o fotowoltaice ze wstawkami z osobistych wrażeń. Dużo ludzi uważa temat za kontrowersyjny więc myślę że się przyda 👍
@@m4geek czy gdy dookoła wszyscy mają PV nie będzie mi się co chwilę wyłączał falownik przez przekroczenie 251V ? Obecnie w słoneczny dzień mam 249V w sieci. Nie mam instalacji z przrwodem uziemiającym (stare budownictwo). Czy muszę ją przerobić przed inwestycją? Jak się utylizuje panele PV? Odbieracie czy to problem klienta? Czy zakład energetyczny może odwlekać w czsie modyfikację sieci NN tak, że po instslacji PV nie będę mógł ich podłączyć?
Chciałem tylko zaznaczyć, że dużo ludzi uważa każdy temat za kontrowersyjny ;) Pokaż mi temat, o którym dużo ludzi uważa, że nie jest kontrowersyjny. P.S. Ile to jest wg Ciebie "dużo ludzi"?
No nie wiem, słuchając tego odcinka wychodzi mi, że ciężkie zanieczyszczenia oraz gęste (przesłaniające światło) zanieczyszczenia powietrza spowalniają rozwój drzew, ale nie usłyszałem nic o CO2 spowalniającym rozwój. Nie neguję ani trochę ani tego, że trzeba zmniejszyć emisję, ani efektu cieplarnianego, ani niczego w tym stylu, zgadzam się, że takie istnieją, po prostu nie można wyciągnąć wniosku, że więcej CO2 = wolniejszy wzrost drzew, a przynajmniej nie z danych z tego filmiku. Bardziej poprawny wniosek to: nie wiadomo czy CO2 wpływa na zwiększenie/zmniejszeni lub nie wpływa na szybszy wzrost roślin, ale związki towarzyszące wytarzaniu CO2 (w fabrykach, etc.) powodują zmniejszony wzrost roślin. Nawet jeżeli CO2 zwiększa wzrost roślin, to inne związki przeważają jego wpływ.
Dokładnie, są badania, które potwierdzają, że zwiększona ilość dwutlenku węgla w przypadku większości roślin zwiększa wzrost (różnie w zależności od rośliny), rozważano zastosowanie tego w uprawie roślin, jednak wzrost napędzany dwutlenkiem węgla powoduje także wzrost węglowodanów (proporcje względem tłuszczy, białek, itd), co niekoniecznie jest pożądane
CO2 wpływa na przyspieszenie wzrostu roślin, bo jest niezbędny w procesie fotosyntezy. W szklarniach wykorzystuje się ten gaz w celu przyspieszenia wzrostu. Jest on tam sztucznie wpompowywany.
też na to zwróciłem uwagę - CO2 to jedno, a cała reszta dymów (tlenki siarki, azotu itd) jest pomijana... CO2 jest przezroczysty (z tego co pamiętam) jak już chce walczyć z CO2, to raczej problemem jest ilość CO2 w wodzie (oceany), a nie w atmosferze syf w powietrzu to pyły, tlenki siarki, i inne rzeczy, ale nie CO2 btw - niedawno bodajże NASA podała, że ilość "masy zielonej" na świecie znacząco wzrosła, en masse, właśnie dzięki ociepleniu klimatu - trochę Afryki zpustynniało, ale wielki kawał Syberii i Kanady zazielenił się, bo zrobiło się tam cieplej i rośliny mogły zacząć żyć
@@Marek-ww5nv oceany bez przerwy wymieniają się dwutlenkiem węgla z atmosferą, im więcej CO2 w atmosferze, tym więcej w oceanach. Wydaje mi się, że mylisz problem ocieplenia klimatu z problemem czystości powietrza.
@@Marek-ww5nv Na Syberii dzięki ociepleniu uwalnia się do atmosfery więcej metanu, który był uwięziony w zmarzlinie. Metan jest gazem cieplarnianym 30 razy mocniejszym od CO2. grozi to sprzężeniem zwrotnym - ocieplający się klimat powoduje wzrost emisji gazu powodującego ocieplanie się klimatu, co spowoduje jeszcze większy wzrost emisji tego gazu...
też o tym myślałem, został przytoczony przypadek szczególny z bardzo dużymi zanieczyszczeniami (CO2 raczej miałem tam mniejszą rolę) Nawet Dawid sam podkreślił, że metale ciężkie mogły mieć wpływ na spowolnienie wzrostu roślin, jednocześnie atakując CO2. Brakowało mi innych badań z bardziej "normalnego" miejsca, gdzie też zaobserwowano spowolnienie wzrostu rośłin na przestrzeni ostatnich 300 lat. A tak czuję niedosyt i zastanawiam się czy nie doszło do nadinterpretacji faktów.
w filmie jest powiedziane ze firma produkuje 2 000 000 ton dwutlenku siarki ,ale caly film jest o tym ze wzrost dwutlenku wegla negatywnie wpływa na wzrost drzew, moze jednak dwutlenek siarki ma negatywny wpływ na wzrost drzew
Nie, nie jest powiedziane, że wzrost ilości CO2 spowalnia wzrost drzew. Jest powiedziane, że drzewa rosną wolniej pomimo większej ilości CO2. Są wspomniane aerozole ograniczające dostęp światła i metale ciężkie w ziemi.
Ale emisja dwutlenku siarki jest połączona z emisją CO2. A film jest o tym, że ten CO2 w żaden sposób wzrostu nie przyśpiesza, bo inne zanieczyszczenia spowalniają ten wzrost, a ich ilość jest proporcjonalna do CO2. A sam dwutlenek węgla się kumuluje.
@@tomku8772 wniosek, że "CO2 w żaden sposób nie przyspiesza" jest błędny, bo przyspiesza i są badania, które to potwierdzają. Z filmem jest taki problem, że mowa jest o CO2, SO2 i innych zanieczyszczeniach i czynnikach, które razem powodują spowolnienie wzrostu, ale już we wniosku padło stwierdzenie, że CO2 jednak nie przyspiesza wzrostu, co jest mocno niedokładne.
A były robione badania, w których drzewa rosną w środowisku bogatszym w CO2, i nie są narażone na obecność metali ciężkich i SO2. Bo wyniki z badań z tego odcinka nie wskazują ani na szkodliwość CO2, ani na zbawienne właściwości dla podmiotu badań.
przecież ten odcinek, to klimatyczna propaganda jest. Wpisz w google "zestaw CO2 do szklarni" rolnicy chyba nie po to wpuszczają morderczy gaz żeby pomidory rosły wolniej :) cytat ze strony producenta "Dwutlenek węgla, odpowiednie światło i odżywki ( nawozy ), to nawet do 30% krótszy czas upraw i 15% większe plony!"
@@czcibor360 klimatyczna propaganda? a ile tego CO2 jest wpuszczane do tych szklarni ? ... no to teraz wyobraź sobie jaki wpływ może mieć zwiększenia stężenia w przyrodzie. Wydobywamy to czego planeta pozbawiała się przez setki milionów lat w zaledwie kilkanaście dekad... kumasz? ... nie nie kumasz, daremny trud
@@prokreacjonistatube wpuszcza się wielokrotnie więcej niż jest w atmosferze po to aby rośliny rosły większe i szybciej. Co zadaje kłam tej propagandzie że CO2 spowalnia wzrost roślin jaka wylewa się z tego filmu. I o to głównie mi chodzi udowodnić że film jest kłamstwem na zlecenie ekoszurów. Kumasz? A to jaki wpływ ma w przyrodzie to już wiadomo rośliny kolonizują tereny na których wcześniej ich nie było właśnie dzięki podwyższonej zawartości CO2 Będzie ich coraz więcej i coraz krótsze cykle wegetacyjne. SAMOREGULACJA!
co2 w uprawie roślin - stosowane jest dozowanie co2 w akwarystyce, w celu poprawy wzrostu roślin (zwiększanie ilości nawozów w wodzie + więcej światła) trwają też badania szklarniowe - zwiększanie co2 w atmosferze zawartej w szklarni do poziomu 400-800ppm.
Jezus bardzo mocno was kocha, Bóg jest dobry a wszelkie zło jakie nas spotyka nie pochodzi od Boga. Tylko Jezus jest drogą do nieba. W Biblii Pan Jezus mówi że kto się na nowo nie narodzi nie wejdzie do Królestwa Bożego (ew. Jana 3:3) nowe narodzenie to wyznanie z wiarą (czyli modlitwa)(1 Jana 2:23) musisz wypowiedzieć do Boga z wiarą w pokorze i z otwartym sercem ( list do Rzymian 10:9): PANIE JEZU PROSZĘ PRZEBACZ MI WSZYSTKIE MOJE GRZECHY, PROSZĘ WEJDŹ DO MOJEGO SERCA I ŻYCIA I WYPEŁNIJ JE SOBĄ, JA AKCEPTUJE CIĘ JAKO MOJEGO PANA I ZBAWICIELA, JA ODDAJE MOJE ŻYCIE W TWOJE RĘCE...... Kiedy wypowiesz te słowa twoje imię zostanie zapisane w księdze życia Boga ( apokalipsa 3:5 i 20:15) twoje grzechy zostaną przebaczone i wymazane (list do kolosan 2:13-14) całe niebo będzie się radować (Łukasza 15:7) zostaniesz wyrwany z władz ciemności (diabła) i przeniesiony do światłości (do ramion Jezusa) (list do kolosan 1:13) i staniesz się Dzieckiem Bożym ( ew. Jana 1:12). Czytaj Biblię ...
6:39 tak, jednak należy pamiętać, rośliny rosną wolniej w tym konkretnym, relatywnie niewielkim obszarze, natomiast we wszystkich innych regionach wzrost jest przyspieszony.
2:00 ale takie tezy dotyczą tylko reakcji roślin na wzrost poziomu CO2, nie chodzi o inne zanieczyszczenia typu SO2, ropa, metale ciężkie... Jednak mimo wszystko globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska to nie to samo.
jednak działalność człowieka która miałaby powodować globalne ocieplenie jest bardzo mocno związana z zanieczyszczeniem środowiska stwierdzenie że w wyższym stężeniu CO2 rośliny szybciej rosną to truizm który nie wnosi nic do sprawy To tak jak powiedzieć że Dinitrofenol powoduje przyspieszenie metabolizmu po przez rozprzęganie łańcucha oddechowego- prawda, taki jest mechanizm jego działania ale co z tego jezeli też jest toksyczny, może prowadzić do szeregu implikacji już nie mówiąc o tym że może podnieść temperaturę ciała do takich wartości że się ugotujesz żywcem xD Wyciąganie jednego argumentu bez szerszego kontekstu nie ma w ogóle sensu Ja nic nie mówię Ja tylko mówię Cytując klasyk
@@Oats2900 No nie do końca się zgodzę. Jeśli obecne technologie emitują poza CO2 zanieczyszczenia to nie znaczy, że zawsze i wszędzie są i będą emitowane razem, dlatego należy nie wyciągać nieuprawnionych wniosków, że to CO2 samo w sobie powoduje te problemy ze wzrostem roślin. Ale oczywiście jak najbardziej popieram badanie wpływu innych związków na środowisko, szczególnie, że takie mamy obecnie techniki, że spalany węgiel zawiera siarkę, a spalanie paliwa w samochodach powoduje emisję tlenku azotu.
@@tomaszvexling oczywiście, masz rację. Nie chciałem generalizować natomiast ciężko określić wszystkie możliwości w tak krótkim wpisie jakim jest komentarz dlatego ubrałem to w określenie "związane" a nie "całkowicie zależne jeden do jeden". Temat ciekawy i wart dalszych badań. Pozdrawiam 🧀- decznie i dzięki za krótką wymianę zdań
2:30 - warto jeszcze dodać, że z instalacjami fotowoltaicznymi jest problem z odbiorem prądu, jeżeli w okolicy jest ich kilka (zależenie od wydajności sieci, ale nigdzie nie jest przygotowana na powszechne przyłączanie prywatnych instalacji). Przed montażem warto pogadać z posiadaczem instalacji w okolicy i podpytać jak wygląda napięcie na falowniku - jeżeli w okolicach 240V to lepiej odpuścić, albo będzie się miało drogą elewację plus szybciej niszczące się urządzenia w domu (im wyższe napięcie, tym szybciej).
Świetne jest to nowe oświetlenie! Fajnie kontrastuje ze światłami z komputerów :) a temat mega ciekawy, bardzo interesują mnie zmiany klimatyczne, jednak czasem ten nawał informacji mówiący o tym jak bardzo schrzaniliśmy planetę i w jak złej sytuacji jesteśmy jest dość przytłaczający, ale ten filmik przedstawia to trochę "lżej", w sensie skupia się na jednym konkretnym zagadnieniu, a nie na całej reakcji łańcuchowej, co sprawia, że ten film ogląda się nieco "spokojniej", także dzięki wielkie
nowe ustawienie bardzo spoko... bo mnie wyraźny Dawid na monitorach rozpraszał i nie mogłem skupić się, więc teraz jest OK, nawet przez chwilę myślałem że na prawym monitorze są LS ;) pozdrawiam i dzięki za film
Jest widoczny postęp wizualny przygotowanych produkcji na znaczący plus. Choć materiał o truciznach sprzed kilku lat nagrywany starą skarpetą też miał swój urok... to zdecydowanie wolę nową jakość! A i odcinek jak zawsze bardzo ciekawy i merytoryczny. Dziękuję i twórzcie dalej!
Totalne niezrozumienie. Tak od dwutlenku wegla fotosynteza przyspiesza. Nikt nie neguje tego że zanieczyszczenia chemiczne sa szkodliwe dla srodowiska. Z tego co mowisz to ten wolniejszy wzrost drzew wynika z zanieczyszczenia chemia i metalami ciezkimi i zaslonieciem pylami slonca. Boszz... Dwutlenek wegla to nie jest zanieczyszczenie.
Wielka oceaniczna plama śmieci to też w końcu węgiel który jest tam uwięziony powinniśmy zadbać o to żeby była jeszcze większa w ten sposób pozbędziemy się problemu z dwutlenkiem węgla i ociepleniem klimatu😂 Pozdrawiam serdecznie
8:24 to co zrozumiałem to fakt, że przez zanieczyszczenia drzewa nie rosną szybciej, a nie przez to, że Co2 jest wiecej, tak? Ale żeby było więcej CO2 musi być więcej zanieczyszczeń, więc drzewa rosną wolniej?
Zawsze fajnie jest usłyszeć coś nowego i ciekawego (fotowoltaika). Gdzieś usłyszałem że naj więcej dwutlenku węgla pochłaniają młode drzewa, im starsze tym pochłaniają go mniej. Jest ktoś w stanie coś na ten temat więcej powiedzieć?
"dwa losowe dwa wywiady" :D ..... taki kawał mi się przypomina, że jeżeli "prawdziwy" generator liczb losowych cały czas wyrzuca liczbę 5, to nigdy nie możesz mieć pewności że jest zepsuty... :)
Chyba nie zostało dostatecznie wyraźnie powiedziane co jest przyczyną wolniejszego wzrostu drzew. Bo jeżeli dobrze zrozumiałem jest to spowodowane przez metale ciężkie i pyły w powietrza, tak? Bo jak rozumiem zwiększenie udziału dwutlenku węgla w atmosferze, bez wzrostu zanieczyszczeń pyłami i metalami ciężkimi nadal powinien powodować przyspieszony wzrost drzew i innych roślin? Jeżeli tak, to tutaj pojawia się pytanie czy nie powinniśmy się przede wszystkim skupić redukcji pyłów i metali ciężkich w atmosferze?
Jeśli chodzi o segment sponsorowany: mnie najbardziej interesuje jak są utylizowane zużyte/zniszczone panele PV. Czy jest technologia, jak jest przyjazna środowisku, jak wygląda proces technologiczny.
Jednej odpowiedzi brało czy to dwutlenek węgla powoduje wolniejszy wzrost czy działalność człowieka skutkująca produkcja dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi to w sekretnym życiu drzew leśnik wspomniał o szybszym wzroście drzew z powodu CO2. Tylko jakość powietrza w Niemczech jest lepsza. Co z czego tak naprawdę wynika? Może jest jakaś sugerują w tym badaniu?
Dawid powiedział że są dużo bardziej ekologiczne niż paliwa kopalne a nie że są w 100% ekologiczne, więc możliwe że wziął na to poprawkę aczkolwiek sam jestem ciekaw po jakim czasie stają się bardziej zielone niż konwencjonalne źródła. Weź jeszcze poprawkę że to nie samochód elektryczny którego całe podwozie jest w bateriach których produkcja jest mocno obciążająca dla środowiska.
Fakt faktem - w trakcie działania generują mniej CO2. Natomiast warto się zastanowić też nad drogą produkcyjną takich paneli - ile CO2 i innych substancji szkodliwych jest produkowane podczas wytwarzania takiego panelu? Gdzie pozyskiwane są surowce? Jaką drogę one muszą pokonać, aby wyprodukować z nich gotowy produkt? (wszak transport jest jednym z największych oprawców klimatu ;) )
Dawid, ten film jest śliczny. Nie wiem co konkretnie jest tu zmienione, czy to kwestia obiektywu czy może jakaś postprodukcja czy coś innego ale jest cudnie
Nie myślałeś o opowiedzeniu z naukowego punktu widzenia o w sumie o dość gorącym temacie teraz jak wygląda życie człowieka kiedy się zaczyna i jak rozwija się płód?
Chciałbym w końcu film na głównym kanale na temat, czy stosowanie tych "zielonych" źródeł energii i transportu jest na prawdę bardziej ekologiczne i czy nie jest tak, że wytwarzanie i utylizowanie akumulatorów dla samochodów elektrycznych, produkcja fotowoltaiki itd itd.. produkuje na tyle dużo gazów cieplarnianych i substancji szkodliwych dla środowiska, że przewyższają one benefity z ich stosowania. Co chwilę słyszę ten argument od samochodziarzy i szurów. Myślę, że taki materiał się przyda.
Każdemu kto chciałby się zdecydować na jakąkolwiek firmę zajmującą się fotowoltaiką, wspomnę że wyliczenia najczęściej robi się dla pozytywnego przypadku. Jeżeli będziecie kalkulować czy wam się opłaca instalacja weźcie pod uwagę, że wyliczona (zakładana) wyprodukowana energia może być, a raczej prawie na pewno będzie większa niż ta która zostanie wyprodukowana rzeczywiście.
Dokładnie nie da się powiedzieć, bo to zależy od pogody w kilku rocznym okresie czasu, nie pracuje w tej branży więc nie wiem jak to statystycznie wychodzi. To skąd wiem że nie jest tak kolorowo jak mówią? Bo z wykształcenia jestem elektrotechnikiem. Trzeba byłoby się zapytać kogoś z branży.
Okej, rozumiem że zanieczyszczenia powodują spowolnienie w przyroście drzew, przez co pochłaniają mniej dwutlenku węgla ale pod Norylskiem, jednakże cały świat nie jest tak zanieczyszony jak Norylsk... Zatem pytanie czy "średnie" światowe zanieczyszczenie są tak duże że spowalnia to wzrost drzew i nie jest w stanie zrekompensować tego wzrost stężenia dwutlenku węgla?
Trochę bredzisz... Mówisz, że (ludzie mówią, że) C02 powoduje szybszy wzrost drzew, a potem mówisz że fabryka produkuje "SO2" i inne tlenki metali ciężkich (i też przy okazji CO2), i że jednak drzewa nie rosną... OMG! Pokaż przykład gdzie tylko są spalane paliwa kopalne bez udziału niklu siarki itp i wtedy zobaczmy jak rosną drzewa. (W około różnych elektrowni a nie fabryk.) BTW, w okolicach aktywnych wulkanów, gdzie CO2 naprawdę króluje, roślinność jest naprawdę nadzwyczaj pokaźna.
Może ja o oświetleniu ;) :P Albo daj drugie źródło światła z prawej (Twojej jak siedzisz lewej :P), albo jedna lampa, ale z przodu i wyżej - lub za kamerą ;) żebyś nie miał części twarzy zacienionej ;)
Dawidzie, pytanie dotyczące paneli fotowoltaicznych. Wiemy już jak będziemy je recyklingować lub utylizować? I jaki to będzie miało wpływ na środowisko?
Co do wizualnych aspektów obrazu to możesz zrobić obraz jeszcze bardziej panoramiczny (będzie ekstra) i przebrać koszule (krótki rękaw jest bee, rowery nie pomagają) i doświetlić prawą stronę twarzy, która była w cieniu na tym nagraniu ;p
super kamerka... ale odniosłem wrażenie że film trochę krótki i mało w nim informacji. Mógłbyś więcej pogadać o tych drzewach bo temat ciekawy... takie tylko subiektywne wrażenie :)
A co z glonami? Czy wzrost temperatury i stężenia CO2 w atmosferze powoduje, że jest ich więcej i wychwytują oraz magazynują więcej węgla w swojej biomasie?
Jak mnie na rozmyślenia wzięło, czy są jakieś wyliczenia które mówią że przy dalszym ociepleniu klimatu woda wszechoceanu zacznie na tyle dużo parować że na pustyniach będzie więcej deszczy i będą się powoli zaroślinniać (chyba nie ma takiego słowa ale trudno) przy jeszcze w miarę bezpiecznym poziomie ocieplenia klimatu dla ludzi?
Ale jak zanieczyszczenie powoetrza metalami ciezkimi i zawiesina pylu w powietrzu ma sie do CO2? Albo cos pominales albo ten zwiazek jest naciagany....
Hej Dawid. Zastanawia mnie co z utylizacją modułów fotowoltaicznych po zakończeniu ich czasu użytkowania(czyli coś około 50lat). Czy nie będzie z nimi tak jak ze skrzydłami elektrowni wiatrowych, które trzeba zakopywać bo są nieprzetwarzalne? Proszę, jeśli możesz wypowiedz się na ten temat.
8:08 A czy to nie świadczy jednak o tym, że to dwutlenek siarki jest odpowiedzialny za utrudnianie pobierania energii ze światła słonecznego, więc wciąż można uznać za zasadne podważania teorii, że więcej CO2 tym gorzej?
Obecnie z tego co rozumiem mamy dodatni bilans emisji dwutlenek węgla. Zastanowiło mnie ile musielibyśmy posadzić drzew , żeby wyjść na zero nie robiąc nic innego. Jaką powierzchnie zajałby taki las? Albo jeśli codziennie sadziłbym jedno drzewo to ile pokoleń będzie trzeba na posadzenie tego lasu?
Ogniwa fotowoltaiczne mają jakąś żywotność. Co jaki czas należy je wymieniać? W jaki sposób utylizowane? Dotarły do mnie informacje o tym że ogniwa które w Niemczech powinny być zutylizowane są montowane w Polsce przez różne małe firmy. Nie hejtuję, tylko chcę wiedzieć czy to aby na pewno nie jest „cudowny” wynalazek pokroju dichlorodifluorometanu, czy dichlorodifenylotrichloroetanu (nazwy umieściłem metodą [ctrl][c]+[ctrl][v].
W filmie są dane dotyczące dwutlenku siarki, nie ma żadnych danych dotyczących emisji dwutlenku węgla przez Nornikla. Czy wobec tego sytuację opisaną w filmie można przenieść jeden do jednego na każdy obszar działalności człowieka?
Film jest o tym że rośliny nie rosną tak bardzo jak powinny, ale jak wiele osób wspomniało, nie są tu brane zanieczyszczenia powietrza które mogą ograniczać rozwój roślin. I właśnie o to chodzi "sceptykom" globalnego ocieplenia (swoją drogą teraz jest passe używać tego określenia mówi się zmiany klimatyczne bo globalne ocieplenie ostatnio coś zaczęło wyhamowywać). "Sceptycy po prostu mają 2 stanowiska: 1) ludzie mają większe problemy przez to nie chcą podejmować tematu bo jest odległy (stanowczo bardziej odległy niż straszą niektórzy), oczywiście dla ludzkości to jest problem ale dla konkretnego człowieka może nie być wystarczająco ważny (choć tworzy się ruch oporu w postaci takich osób jak Tunberg, która głosi herezje na temat klimatu samemu latając odrzutowcami z Iphonem w łapie itd. oraz podobni hipokryci, jednak pomijając, to świadomość ochrony środowiska i chęć jej ochrony rośnie). 2) naukowcy się mylą, częściej o troszkę, czasami o bardzo zwłaszcza w tak skomplikowanych tematach jak wpływ czegoś na cały klimat ziemi. Są problemy środowiskowe takie jak zanieczyszczenie powietrza metalami ciężkimi, śmieci w oceanach czy odławianie zbyt dużej ilości ryb, które mogą grozić katastrofą, naukowcy są zgodni i nikt nie ma wątpliwości (choć tu naukowcy też się mylą w zakresie: jak szybko np. odbuduje się populacja ryb po zaprzestaniu połowów, ich tabele pokazują np. 50 lat po zakazie, faktycznie jest 10x szybciej, co nie likwiduje problemu, ale pokazuje, że nie do końca jest tak jak naukowcy straszą, co nie oznacza, że się mylą po prostu środowisko jest znacznie bardziej elastyczne niż są przewidywania). Oczywiście to nie znaczy że powinniśmy robić odwrotnie jak pokazują wyniki naukowców, ale z powodu tych błędów czy nieścisłości ludzie mają trochę wątpliwości żeby wydać setki miliardów $ na ochronę środowiska, zwłaszcza jeśli w długim okresie może to przynieść więcej szkód niż korzyści, ale nawet w przypadku kiedy ta kasa pójdzie w błoto. Problemem jest tu też lobby niektórych branż oraz kraje które maja gdzieś podstawową ochronę środowiska ale to już temat na inny komentarz. PS. Osobiście nie jestem sceptykiem, uwielbiam naukę nawet, wtedy kiedy jeszcze czegoś nie rozumiemy, bo to świadczy o tym, że mamy możliwość odkrycia czegoś ciekawego, choć nie wierze ślepo w każdy wynik jaki jest mi podsuwany. Problem jest odróżnić dobrych naukowców, od ludzi z doktoratem bez pojęcia. Najlepiej widać to po branży dietetycznej. To jakie herezje wypowiadają osoby z tytułami woła do pomstę do nieba, a całą dietetykę można zawrzeć w 2 zdaniach. Kalorie zjedzone minus kalorie wypalone, przy czym jedno potrafi wpływać na drugie, więc trzeba to brać pod uwagę (np. jak schudniemy to zaczynamy spalać mniej kalorii, wiec trzeba obciąć bardzie żeby dalej chudnąć). Warto jeść zdrowsze rzeczy bądź mniej napakowane kaloriami. Koniec, a i tak cały świat fitness wykoślawia te 2 zdania nie rozumiejąc że zwłaszcza te pierwsze jest zgodne z podstawowymi prawami fizyki i nie ma szans tego obejść.
A są jakieś wnioski z tych badań, czemu drzewa rosną wolniej? Kwestia innych zanieczyszczeń trujących drzewa? Czy może drzewa, które mają wystarczająco łatwy dostęp do "pożywienia" nie muszą się bardziej rozrastać?
Jaką masz instalacje? Z optymalizatorami? Co sie instaluje w Polsce? W ogóle to cała elektrotechnika instalacji PV jest super interesująca. Elektryk z Niemiec
Panie Dawidzie Z panelami fotowoltaicznymi jest taki problem w sumie to paradoks że w końcowych rozrachunku mogą być mało eko. Przeciętny kowalski montuje panele by było taniej, jeśli chce zużyć energie elektryczna do użytkowania domu bez jego ogrzewania to instalacja foto z ekonomicznego punkty wiedzenia będzie miała bardzo długi czas zwrotu. Jeśli zaś będzie chciał korzystać do ogrzewania po przez maty elektryczne/promienniki czy inne formy bezpośredniego wykorzystania energii elektrycznej ( nie chodzi mi pompy ciepła ) to czas zwrotu inwestycji teoretycznie będzie dużo szybszy ale rodzi się inny problem. Produkcja energii w ten sposób ma jedna zasadniczą wadę: brak produkcji energii w nocy. Największe zapotrzebowanie energetyczne na ogrzewanie jest właśnie w nocy. ( przeważnie w nocy jest najniższa temperatura i nie możemy jej kompensować zyskami solarnymi - z okien ). Hipotetycznie gdyby 20 % budynków miało by rozwiązanie opierające się instalacji foto + ogrzewaniu eklektycznym to taka sytuacja może doprowadzić do znacznych różnić w ilości energii w sieci. Wymuszało znaczne zmniejszanie wydajności elektrowni za dnia a zwiększanie ich mocy na noc co pod żadnym aspektem nie jest dobre ( ani dla portfeli ani dla środowiska ) wiec takie rozwiązanie wcale nie było by zbyt eko. Ja oczywiście nie neguje instalacji foto bo przy odpowiednim wykorzystaniu jest bardzo dobrym pomysłem ale brakuje mi informacji o tym że poza produkcja energii ze źródeł odnawialnych to nawet nie połowa sukcesu. Trzeba strać się o to by ograniczać złożycie energii pierwotniej niezależnie od źródła jej produkcji.
Nie wiem czemu ale wyjątkowo urzekła mnie w tym odcinku jakość nagrania. Nie jestem nawet w stanie powiedzieć co, o ile w ogóle cokolwiek, się zmieniło ale robi dobre wrażenie, oby tak dalej.
Kamera, obiektyw, układ sceny i oświetlenia. Miło, że widać :)
Blur tła pewnie.....
@@WNaukowyBelkot Właśnie dotarłem do końca i wszystko się wyjaśniło. Serce rośnie jak widzi się jak ulubiony od lat polski kanał się rozwija w ten sposób bo merytorycznie zawsze poziom był niesamowity. Podziwiam i kibicuję w dalszym rozwoju
Widać dużą różnice, ostrość aż kłuje w oczy 😁
kolorystyka tła
"Cofnąć się wstecz" - rzekł i udał, że nic się nie stało. :D
Nornikiel? Wolframysz? Szczurtęć? Chomikadm?
A były robione badania, w których drzewa rosną w środowisku bogatszym w CO2, i nie są narażone na obecność metali ciężkich i SO2. Bo wyniki z badań z tego odcinka nie wskazują ani na szkodliwość CO2, ani na zbawienne właściwości dla podmiotu badań.
i Uranopterz
@@fenix19851206 to jest tak zwane wyciąganie wniosków z dupy :) , jak naukowo badamy muchę i wyrywamy jej po jednej nóżce i każemy chodzić , po wyrwaniu piątej mucha traci słuch
W Minecrafcie na modach takie rzeczy są możliwe.
@@arek3963 ;)
Chętnie obejrzę jakiś merytoryczny (jak zawsze) materiał o fotowoltaice ze wstawkami z osobistych wrażeń. Dużo ludzi uważa temat za kontrowersyjny więc myślę że się przyda 👍
AMA, robię w tym. :)
@@m4geek czy gdy dookoła wszyscy mają PV nie będzie mi się co chwilę wyłączał falownik przez przekroczenie 251V ? Obecnie w słoneczny dzień mam 249V w sieci.
Nie mam instalacji z przrwodem uziemiającym (stare budownictwo). Czy muszę ją przerobić przed inwestycją?
Jak się utylizuje panele PV? Odbieracie czy to problem klienta?
Czy zakład energetyczny może odwlekać w czsie modyfikację sieci NN tak, że po instslacji PV nie będę mógł ich podłączyć?
@@malipek szczerze Ci powiem, że te pytania są na tyle szczegółowe i konkretne, że polecę Ci udać się na grupę Fotowoltaika na FB. :)
Chciałem tylko zaznaczyć, że dużo ludzi uważa każdy temat za kontrowersyjny ;) Pokaż mi temat, o którym dużo ludzi uważa, że nie jest kontrowersyjny. P.S. Ile to jest wg Ciebie "dużo ludzi"?
No nie wiem, słuchając tego odcinka wychodzi mi, że ciężkie zanieczyszczenia oraz gęste (przesłaniające światło) zanieczyszczenia powietrza spowalniają rozwój drzew, ale nie usłyszałem nic o CO2 spowalniającym rozwój. Nie neguję ani trochę ani tego, że trzeba zmniejszyć emisję, ani efektu cieplarnianego, ani niczego w tym stylu, zgadzam się, że takie istnieją, po prostu nie można wyciągnąć wniosku, że więcej CO2 = wolniejszy wzrost drzew, a przynajmniej nie z danych z tego filmiku.
Bardziej poprawny wniosek to: nie wiadomo czy CO2 wpływa na zwiększenie/zmniejszeni lub nie wpływa na szybszy wzrost roślin, ale związki towarzyszące wytarzaniu CO2 (w fabrykach, etc.) powodują zmniejszony wzrost roślin. Nawet jeżeli CO2 zwiększa wzrost roślin, to inne związki przeważają jego wpływ.
W punkt. Mam wrażenie, że Pan Dawid coraz mniej przejmuje sie nauka i chlodnym wnioskowaniem, a coraz bardziej aspiruje do publicystyki.
No tak, drzewa zostały zanieczyszczone metalami ciężkimi - to znaczy, że dwutlenek węgla nie ma wpływu na tempo ich wzrostu.
Dokładnie, są badania, które potwierdzają, że zwiększona ilość dwutlenku węgla w przypadku większości roślin zwiększa wzrost (różnie w zależności od rośliny), rozważano zastosowanie tego w uprawie roślin, jednak wzrost napędzany dwutlenkiem węgla powoduje także wzrost węglowodanów (proporcje względem tłuszczy, białek, itd), co niekoniecznie jest pożądane
CO2 wpływa na przyspieszenie wzrostu roślin, bo jest niezbędny w procesie fotosyntezy. W szklarniach wykorzystuje się ten gaz w celu przyspieszenia wzrostu. Jest on tam sztucznie wpompowywany.
A siarka w powietrzu w ogóle na to nie ma wpływu...? Omówiony został tylko dwutlenek wegla
też na to zwróciłem uwagę - CO2 to jedno, a cała reszta dymów (tlenki siarki, azotu itd) jest pomijana... CO2 jest przezroczysty (z tego co pamiętam)
jak już chce walczyć z CO2, to raczej problemem jest ilość CO2 w wodzie (oceany), a nie w atmosferze
syf w powietrzu to pyły, tlenki siarki, i inne rzeczy, ale nie CO2
btw - niedawno bodajże NASA podała, że ilość "masy zielonej" na świecie znacząco wzrosła, en masse, właśnie dzięki ociepleniu klimatu - trochę Afryki zpustynniało, ale wielki kawał Syberii i Kanady zazielenił się, bo zrobiło się tam cieplej i rośliny mogły zacząć żyć
@@Marek-ww5nv oceany bez przerwy wymieniają się dwutlenkiem węgla z atmosferą, im więcej CO2 w atmosferze, tym więcej w oceanach. Wydaje mi się, że mylisz problem ocieplenia klimatu z problemem czystości powietrza.
@@Marek-ww5nv Na Syberii dzięki ociepleniu uwalnia się do atmosfery więcej metanu, który był uwięziony w zmarzlinie. Metan jest gazem cieplarnianym 30 razy mocniejszym od CO2. grozi to sprzężeniem zwrotnym - ocieplający się klimat powoduje wzrost emisji gazu powodującego ocieplanie się klimatu, co spowoduje jeszcze większy wzrost emisji tego gazu...
Pełno syfu w powietrzu i glebie, a Dawid: Drzewa rosną wolniej pomimo, że jest więcej CO2.
też o tym myślałem, został przytoczony przypadek szczególny z bardzo dużymi zanieczyszczeniami (CO2 raczej miałem tam mniejszą rolę) Nawet Dawid sam podkreślił, że metale ciężkie mogły mieć wpływ na spowolnienie wzrostu roślin, jednocześnie atakując CO2. Brakowało mi innych badań z bardziej "normalnego" miejsca, gdzie też zaobserwowano spowolnienie wzrostu rośłin na przestrzeni ostatnich 300 lat. A tak czuję niedosyt i zastanawiam się czy nie doszło do nadinterpretacji faktów.
w filmie jest powiedziane ze firma produkuje 2 000 000 ton dwutlenku siarki ,ale caly film jest o tym ze wzrost dwutlenku wegla negatywnie wpływa na wzrost drzew, moze jednak dwutlenek siarki ma negatywny wpływ na wzrost drzew
Nie, nie jest powiedziane, że wzrost ilości CO2 spowalnia wzrost drzew. Jest powiedziane, że drzewa rosną wolniej pomimo większej ilości CO2. Są wspomniane aerozole ograniczające dostęp światła i metale ciężkie w ziemi.
Nie, nie jest powiedziane, że rosną wolniej POMIMO większej ilości CO2. Obejrzałem dokładnie dwa razy, żeby to sprawdzić
Ale emisja dwutlenku siarki jest połączona z emisją CO2.
A film jest o tym, że ten CO2 w żaden sposób wzrostu nie przyśpiesza, bo inne zanieczyszczenia spowalniają ten wzrost, a ich ilość jest proporcjonalna do CO2.
A sam dwutlenek węgla się kumuluje.
@@tomku8772 wniosek, że "CO2 w żaden sposób nie przyspiesza" jest błędny, bo przyspiesza i są badania, które to potwierdzają. Z filmem jest taki problem, że mowa jest o CO2, SO2 i innych zanieczyszczeniach i czynnikach, które razem powodują spowolnienie wzrostu, ale już we wniosku padło stwierdzenie, że CO2 jednak nie przyspiesza wzrostu, co jest mocno niedokładne.
@@adrianaaa6755 w takim razie podaj jakie badania.
Fotowoltaika oraz ekologia to bardzo ciekawe tematy fajnie by było aby powstała nawet całe seria na ten temat.
A były robione badania, w których drzewa rosną w środowisku bogatszym w CO2, i nie są narażone na obecność metali ciężkich i SO2. Bo wyniki z badań z tego odcinka nie wskazują ani na szkodliwość CO2, ani na zbawienne właściwości dla podmiotu badań.
a może wode potrzebuje drzewo?
przecież ten odcinek, to klimatyczna propaganda jest. Wpisz w google "zestaw CO2 do szklarni" rolnicy chyba nie po to wpuszczają morderczy gaz żeby pomidory rosły wolniej :)
cytat ze strony producenta "Dwutlenek węgla, odpowiednie światło i odżywki ( nawozy ), to nawet do 30% krótszy czas upraw i 15% większe plony!"
@@czcibor360 klimatyczna propaganda? a ile tego CO2 jest wpuszczane do tych szklarni ? ... no to teraz wyobraź sobie jaki wpływ może mieć zwiększenia stężenia w przyrodzie. Wydobywamy to czego planeta pozbawiała się przez setki milionów lat w zaledwie kilkanaście dekad... kumasz? ... nie nie kumasz, daremny trud
@@prokreacjonistatube wpuszcza się wielokrotnie więcej niż jest w atmosferze po to aby rośliny rosły większe i szybciej. Co zadaje kłam tej propagandzie że CO2 spowalnia wzrost roślin jaka wylewa się z tego filmu. I o to głównie mi chodzi udowodnić że film jest kłamstwem na zlecenie ekoszurów. Kumasz? A to jaki wpływ ma w przyrodzie to już wiadomo rośliny kolonizują tereny na których wcześniej ich nie było właśnie dzięki podwyższonej zawartości CO2 Będzie ich coraz więcej i coraz krótsze cykle wegetacyjne. SAMOREGULACJA!
@@czcibor360 jak jakiś idiota to kupuje to jeszcze nic nie dowodzi, roślin potrzebuje też tlenu
co2 w uprawie roślin - stosowane jest dozowanie co2 w akwarystyce, w celu poprawy wzrostu roślin (zwiększanie ilości nawozów w wodzie + więcej światła)
trwają też badania szklarniowe - zwiększanie co2 w atmosferze zawartej w szklarni do poziomu 400-800ppm.
bo my mieszkamy w wodzie
@@morycbucholtz2006 a co ma do tego mieszkanie w wodzie? Rośliny lepiej rosną w środowisku gdzie co2 jest więcej
Jeśli chodzi o światło, to mi lepiej pasuje całkowite oświetlenie twarzy. Miłego :)
Jezus bardzo mocno was kocha, Bóg jest dobry a wszelkie zło jakie nas spotyka nie pochodzi od Boga. Tylko Jezus jest drogą do nieba.
W Biblii Pan Jezus mówi że kto się na nowo nie narodzi nie wejdzie do Królestwa Bożego (ew. Jana 3:3) nowe narodzenie to wyznanie z wiarą (czyli modlitwa)(1 Jana 2:23) musisz wypowiedzieć do Boga z wiarą w pokorze i z otwartym sercem ( list do Rzymian 10:9):
PANIE JEZU PROSZĘ PRZEBACZ MI WSZYSTKIE MOJE GRZECHY, PROSZĘ WEJDŹ DO MOJEGO SERCA I ŻYCIA I WYPEŁNIJ JE SOBĄ, JA AKCEPTUJE CIĘ JAKO MOJEGO PANA I ZBAWICIELA, JA ODDAJE MOJE ŻYCIE W TWOJE RĘCE......
Kiedy wypowiesz te słowa twoje imię zostanie zapisane w księdze życia Boga ( apokalipsa 3:5 i 20:15) twoje grzechy zostaną przebaczone i wymazane (list do kolosan 2:13-14) całe niebo będzie się radować (Łukasza 15:7) zostaniesz wyrwany z władz ciemności (diabła) i przeniesiony do światłości (do ramion Jezusa) (list do kolosan 1:13) i staniesz się Dzieckiem Bożym ( ew. Jana 1:12). Czytaj Biblię ...
3:07 od razu wiedziałam, dokąd! 3:23 oczywiście! To miasto było jakiś czas temu moją wielką fascynacją :)
6:39 tak, jednak należy pamiętać, rośliny rosną wolniej w tym konkretnym, relatywnie niewielkim obszarze, natomiast we wszystkich innych regionach wzrost jest przyspieszony.
2:00 ale takie tezy dotyczą tylko reakcji roślin na wzrost poziomu CO2, nie chodzi o inne zanieczyszczenia typu SO2, ropa, metale ciężkie...
Jednak mimo wszystko globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska to nie to samo.
jednak działalność człowieka która miałaby powodować globalne ocieplenie jest bardzo mocno związana z zanieczyszczeniem środowiska
stwierdzenie że w wyższym stężeniu CO2 rośliny szybciej rosną to truizm który nie wnosi nic do sprawy
To tak jak powiedzieć że Dinitrofenol powoduje przyspieszenie metabolizmu po przez rozprzęganie łańcucha oddechowego- prawda, taki jest mechanizm jego działania ale co z tego jezeli też jest toksyczny, może prowadzić do szeregu implikacji już nie mówiąc o tym że może podnieść temperaturę ciała do takich wartości że się ugotujesz żywcem xD
Wyciąganie jednego argumentu bez szerszego kontekstu nie ma w ogóle sensu
Ja nic nie mówię
Ja tylko mówię
Cytując klasyk
@@Oats2900 No nie do końca się zgodzę. Jeśli obecne technologie emitują poza CO2 zanieczyszczenia to nie znaczy, że zawsze i wszędzie są i będą emitowane razem, dlatego należy nie wyciągać nieuprawnionych wniosków, że to CO2 samo w sobie powoduje te problemy ze wzrostem roślin.
Ale oczywiście jak najbardziej popieram badanie wpływu innych związków na środowisko, szczególnie, że takie mamy obecnie techniki, że spalany węgiel zawiera siarkę, a spalanie paliwa w samochodach powoduje emisję tlenku azotu.
@@tomaszvexling oczywiście, masz rację. Nie chciałem generalizować natomiast ciężko określić wszystkie możliwości w tak krótkim wpisie jakim jest komentarz dlatego ubrałem to w określenie "związane" a nie "całkowicie zależne jeden do jeden".
Temat ciekawy i wart dalszych badań. Pozdrawiam 🧀- decznie i dzięki za krótką wymianę zdań
@@Oats2900 Również pozdrawiam i dziękuję! Miłego dnia.
Rucham samochody
Wysłali naukowców na Syberię.
To sie nazywa powrót do przeszłości
Film lepiej się oglądało niż inne na twoich kanałach. Rozmyte tło, na którym zwykle robisz jest dużo lepsze.
Ogień buchający z oczu olbrzymiego Nornikla! Dawid u made my day 😅
Dużo lepszy kadr niż poprzednio, I like it
2:30 - warto jeszcze dodać, że z instalacjami fotowoltaicznymi jest problem z odbiorem prądu, jeżeli w okolicy jest ich kilka (zależenie od wydajności sieci, ale nigdzie nie jest przygotowana na powszechne przyłączanie prywatnych instalacji). Przed montażem warto pogadać z posiadaczem instalacji w okolicy i podpytać jak wygląda napięcie na falowniku - jeżeli w okolicach 240V to lepiej odpuścić, albo będzie się miało drogą elewację plus szybciej niszczące się urządzenia w domu (im wyższe napięcie, tym szybciej).
Świetne jest to nowe oświetlenie! Fajnie kontrastuje ze światłami z komputerów :) a temat mega ciekawy, bardzo interesują mnie zmiany klimatyczne, jednak czasem ten nawał informacji mówiący o tym jak bardzo schrzaniliśmy planetę i w jak złej sytuacji jesteśmy jest dość przytłaczający, ale ten filmik przedstawia to trochę "lżej", w sensie skupia się na jednym konkretnym zagadnieniu, a nie na całej reakcji łańcuchowej, co sprawia, że ten film ogląda się nieco "spokojniej", także dzięki wielkie
Jak zwykle super materiał! Dodaj światło kontrujące z Twojej lewej strony ;)
Bardzo ładne światło :)
Odcinek o fotowoltaice yeeeeeeeeeeeeeees
Dawid, fajnie, że jesteś na UA-cam 🙂
9:38 "cofnąć się wstecz" 💔
Kto bogatemu zabroni ;)
ojtam ojtam
Najlpeszy rodzaj reklamy 👍
nowe ustawienie bardzo spoko... bo mnie wyraźny Dawid na monitorach rozpraszał i nie mogłem skupić się, więc teraz jest OK, nawet przez chwilę myślałem że na prawym monitorze są LS ;) pozdrawiam i dzięki za film
super zmiana pozdrawiam
Jest widoczny postęp wizualny przygotowanych produkcji na znaczący plus.
Choć materiał o truciznach sprzed kilku lat nagrywany starą skarpetą też miał swój urok... to zdecydowanie wolę nową jakość!
A i odcinek jak zawsze bardzo ciekawy i merytoryczny. Dziękuję i twórzcie dalej!
Kolory są zdecydowanie bardziej przyjemne w odbiorze. Upgrade na plus. Pozdrawiam.
Dawid, kiedy podcast 😶
? (dodam tu znak zapytania tak na wszelki wypadek)
Dołączam się do pytania! Lubię długie formaty i brakuje mi podcastu
Davis Hustlehof
A daj ten follow-up do paneli fotowoltaicznych, co nam szkodzi, nic lepszego do roboty nie mamy.
A może kiedyś kupię sobie takie panele, to może fajnie się czegoś więcej dowiedzieć.
Moglby wspomniec, ze takie ogniwa nie sa takie ekologiczne. Slyszeliscie o metalach ziem rzadkich?
DZIĘKUJĘ!
Dziś Pan Dawid wyjątkowo atrakcyjny uwu
wow, niesamowita jakość nagrania!
Totalne niezrozumienie. Tak od dwutlenku wegla fotosynteza przyspiesza. Nikt nie neguje tego że zanieczyszczenia chemiczne sa szkodliwe dla srodowiska. Z tego co mowisz to ten wolniejszy wzrost drzew wynika z zanieczyszczenia chemia i metalami ciezkimi i zaslonieciem pylami slonca. Boszz... Dwutlenek wegla to nie jest zanieczyszczenie.
Wielka oceaniczna plama śmieci to też w końcu węgiel który jest tam uwięziony powinniśmy zadbać o to żeby była jeszcze większa w ten sposób pozbędziemy się problemu z dwutlenkiem węgla i ociepleniem klimatu😂 Pozdrawiam serdecznie
Wyjątkowo fajny odcinek :)
8:24 to co zrozumiałem to fakt, że przez zanieczyszczenia drzewa nie rosną szybciej, a nie przez to, że Co2 jest wiecej, tak? Ale żeby było więcej CO2 musi być więcej zanieczyszczeń, więc drzewa rosną wolniej?
Zawsze fajnie jest usłyszeć coś nowego i ciekawego (fotowoltaika).
Gdzieś usłyszałem że naj więcej dwutlenku węgla pochłaniają młode drzewa, im starsze tym pochłaniają go mniej. Jest ktoś w stanie coś na ten temat więcej powiedzieć?
Czyli dwutlenek węgla sprawia, że drzewa wolniej się starzeją?
Strach otworzyć lodówkę żeby nie wyskoczyła firma naciagajaca na zakładanie fotowoltaiki...
"dwa losowe dwa wywiady" :D ..... taki kawał mi się przypomina, że jeżeli "prawdziwy" generator liczb losowych cały czas wyrzuca liczbę 5, to nigdy nie możesz mieć pewności że jest zepsuty... :)
Jestem ciekawa Twoich wrażeń z korzystania z fotowoltaiki. Mam nadzieję, że nagrasz coś na ten temat ;)
Haha, ta wrzutka tego "skorupiaka" na początku to niezła wkrętka :)
Tak. Więcej fotowoltaiki
Chyba nie zostało dostatecznie wyraźnie powiedziane co jest przyczyną wolniejszego wzrostu drzew. Bo jeżeli dobrze zrozumiałem jest to spowodowane przez metale ciężkie i pyły w powietrza, tak? Bo jak rozumiem zwiększenie udziału dwutlenku węgla w atmosferze, bez wzrostu zanieczyszczeń pyłami i metalami ciężkimi nadal powinien powodować przyspieszony wzrost drzew i innych roślin? Jeżeli tak, to tutaj pojawia się pytanie czy nie powinniśmy się przede wszystkim skupić redukcji pyłów i metali ciężkich w atmosferze?
Tak dokładnie tak, ale to co2 jest bardziej popularne bo ludzie i zwierzęta to produkują oddychając
Dokładnie na to samo zwróciłem uwagę.
Ale nie powinnismy rozmawiać o niczym innym niż CO2 bo przyjdzie Greta i powie „how dare you” xD
Tu nie masz racji zauważ że on wspomniał iż w wielu innych rejonach na świecie zauważono iż pomimo wzrostu ilości CO2 drzewa rosną wolniej.
@@adriandabrowski2569 Ale nie podał przykładów, więc równie dobrze mogą to być inne rejony zanieczyszczone siarką i metalami ciężkimi.
1:30 " A za głową Pana Doktora, możemy oglądać wywiad jego samego ze słynnym polskim podcasterem, Panem Konradem Pocierakiem z kanału "Impopapabili"
"Losowe " wywiady.
Jeśli chodzi o segment sponsorowany: mnie najbardziej interesuje jak są utylizowane zużyte/zniszczone panele PV. Czy jest technologia, jak jest przyjazna środowisku, jak wygląda proces technologiczny.
I ten LSik w tle ❤ Jeszcze z pierwszego 1000 ❤
Dwa wywiady u Korala, puszczone w tle, budują klimat :D
Jednej odpowiedzi brało czy to dwutlenek węgla powoduje wolniejszy wzrost czy działalność człowieka skutkująca produkcja dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi to w sekretnym życiu drzew leśnik wspomniał o szybszym wzroście drzew z powodu CO2. Tylko jakość powietrza w Niemczech jest lepsza. Co z czego tak naprawdę wynika? Może jest jakaś sugerują w tym badaniu?
Tak się zastanawiam a co potem z tymi panelami. Czy jak się zużyją to nadal są ekologiczne, czy będą gdzieś zakopane?
To bardzo nieładnie zadawać takie niewygodne pytania! ;)
Dawid powiedział że są dużo bardziej ekologiczne niż paliwa kopalne a nie że są w 100% ekologiczne, więc możliwe że wziął na to poprawkę aczkolwiek sam jestem ciekaw po jakim czasie stają się bardziej zielone niż konwencjonalne źródła. Weź jeszcze poprawkę że to nie samochód elektryczny którego całe podwozie jest w bateriach których produkcja jest mocno obciążająca dla środowiska.
Fakt faktem - w trakcie działania generują mniej CO2. Natomiast warto się zastanowić też nad drogą produkcyjną takich paneli - ile CO2 i innych substancji szkodliwych jest produkowane podczas wytwarzania takiego panelu? Gdzie pozyskiwane są surowce? Jaką drogę one muszą pokonać, aby wyprodukować z nich gotowy produkt? (wszak transport jest jednym z największych oprawców klimatu ;) )
Pokazuj dach, śliczna pogoda
Prawie jak w studio prezydenta Kolonki ;)
Dawid, ten film jest śliczny. Nie wiem co konkretnie jest tu zmienione, czy to kwestia obiektywu czy może jakaś postprodukcja czy coś innego ale jest cudnie
Nie myślałeś o opowiedzeniu z naukowego punktu widzenia o w sumie o dość gorącym temacie teraz jak wygląda życie człowieka kiedy się zaczyna i jak rozwija się płód?
Nie wiesz jak wygląda rzyć człowieka?
@@FanGotika swoją ma z tyłu, a czyjejś mógł w sumie nie widzieć
Eh literówka
Pocierak w tle i wiadomo kto sponsoruje Twoje materiały!
Jestem zainteresowany. Poproszę o więcej informacji o fotowoltaice ;)
Czyżby Sony A7SIII?
Chciałbym w końcu film na głównym kanale na temat, czy stosowanie tych "zielonych" źródeł energii i transportu jest na prawdę bardziej ekologiczne i czy nie jest tak, że wytwarzanie i utylizowanie akumulatorów dla samochodów elektrycznych, produkcja fotowoltaiki itd itd.. produkuje na tyle dużo gazów cieplarnianych i substancji szkodliwych dla środowiska, że przewyższają one benefity z ich stosowania. Co chwilę słyszę ten argument od samochodziarzy i szurów. Myślę, że taki materiał się przyda.
Każdemu kto chciałby się zdecydować na jakąkolwiek firmę zajmującą się fotowoltaiką, wspomnę że wyliczenia najczęściej robi się dla pozytywnego przypadku. Jeżeli będziecie kalkulować czy wam się opłaca instalacja weźcie pod uwagę, że wyliczona (zakładana) wyprodukowana energia może być, a raczej prawie na pewno będzie większa niż ta która zostanie wyprodukowana rzeczywiście.
To co, trzeba oczekiwania podzielić przez dwa?...
Dokładnie nie da się powiedzieć, bo to zależy od pogody w kilku rocznym okresie czasu, nie pracuje w tej branży więc nie wiem jak to statystycznie wychodzi. To skąd wiem że nie jest tak kolorowo jak mówią? Bo z wykształcenia jestem elektrotechnikiem. Trzeba byłoby się zapytać kogoś z branży.
Czy to Impopapabilia w tle?
Okej, rozumiem że zanieczyszczenia powodują spowolnienie w przyroście drzew, przez co pochłaniają mniej dwutlenku węgla ale pod Norylskiem, jednakże cały świat nie jest tak zanieczyszony jak Norylsk...
Zatem pytanie czy "średnie" światowe zanieczyszczenie są tak duże że spowalnia to wzrost drzew i nie jest w stanie zrekompensować tego wzrost stężenia dwutlenku węgla?
Trochę bredzisz... Mówisz, że (ludzie mówią, że) C02 powoduje szybszy wzrost drzew, a potem mówisz że fabryka produkuje "SO2" i inne tlenki metali ciężkich (i też przy okazji CO2), i że jednak drzewa nie rosną... OMG! Pokaż przykład gdzie tylko są spalane paliwa kopalne bez udziału niklu siarki itp i wtedy zobaczmy jak rosną drzewa. (W około różnych elektrowni a nie fabryk.) BTW, w okolicach aktywnych wulkanów, gdzie CO2 naprawdę króluje, roślinność jest naprawdę nadzwyczaj pokaźna.
Może ja o oświetleniu ;) :P
Albo daj drugie źródło światła z prawej (Twojej jak siedzisz lewej :P), albo jedna lampa, ale z przodu i wyżej - lub za kamerą ;) żebyś nie miał części twarzy zacienionej ;)
Instalacjami fotowoltaicznymi zajmuje się też RedSnake :) i polecam
Dawidzie, pytanie dotyczące paneli fotowoltaicznych. Wiemy już jak będziemy je recyklingować lub utylizować? I jaki to będzie miało wpływ na środowisko?
No i jaka jest ich wydajność?
@@aleksandersaski5387 20%
@@honeybee7051 Aż tyle? Oj chyba mniej i to sporo mniej...
Co do prokrastynatorium to Windy ma jeszcze więcej opcji stricte pogodowych ;)
Biedna Ziemia.
Pale dope w Watykanie
Bardzo dobra muzyka w tle! Co to? Kto to?
Co do wizualnych aspektów obrazu to możesz zrobić obraz jeszcze bardziej panoramiczny (będzie ekstra) i przebrać koszule (krótki rękaw jest bee, rowery nie pomagają) i doświetlić prawą stronę twarzy, która była w cieniu na tym nagraniu ;p
super kamerka... ale odniosłem wrażenie że film trochę krótki i mało w nim informacji. Mógłbyś więcej pogadać o tych drzewach bo temat ciekawy... takie tylko subiektywne wrażenie :)
A gdzie kaczuska?
A co z glonami? Czy wzrost temperatury i stężenia CO2 w atmosferze powoduje, że jest ich więcej i wychwytują oraz magazynują więcej węgla w swojej biomasie?
No Nornikiel... Nie wiem o co Ci chodzi też tak widzę Nornikla :D Sra sztabkami niklu wszystko się zgadza
Już myślałem że to paciorkowe wiadomości podprogowe, ale jednak wspomniałeś na końcu..
A słyszałeś o nadchodzących zmianach w opodatkowaniu fotowoltaiki?
Jak mnie na rozmyślenia wzięło, czy są jakieś wyliczenia które mówią że przy dalszym ociepleniu klimatu woda wszechoceanu zacznie na tyle dużo parować że na pustyniach będzie więcej deszczy i będą się powoli zaroślinniać (chyba nie ma takiego słowa ale trudno) przy jeszcze w miarę bezpiecznym poziomie ocieplenia klimatu dla ludzi?
Ale jak zanieczyszczenie powoetrza metalami ciezkimi i zawiesina pylu w powietrzu ma sie do CO2? Albo cos pominales albo ten zwiazek jest naciagany....
Hej Dawid. Zastanawia mnie co z utylizacją modułów fotowoltaicznych po zakończeniu ich czasu użytkowania(czyli coś około 50lat). Czy nie będzie z nimi tak jak ze skrzydłami elektrowni wiatrowych, które trzeba zakopywać bo są nieprzetwarzalne? Proszę, jeśli możesz wypowiedz się na ten temat.
8:08 A czy to nie świadczy jednak o tym, że to dwutlenek siarki jest odpowiedzialny za utrudnianie pobierania energii ze światła słonecznego, więc wciąż można uznać za zasadne podważania teorii, że więcej CO2 tym gorzej?
Obecnie z tego co rozumiem mamy dodatni bilans emisji dwutlenek węgla. Zastanowiło mnie ile musielibyśmy posadzić drzew , żeby wyjść na zero nie robiąc nic innego.
Jaką powierzchnie zajałby taki las?
Albo jeśli codziennie sadziłbym jedno drzewo to ile pokoleń będzie trzeba na posadzenie tego lasu?
Ps. Jakość jest super. Wyprzedzacie konkurencję z innych kanałów popularnonaukowych o kilka poziomów.
gdzie masz maseczke
Ogniwa fotowoltaiczne mają jakąś żywotność.
Co jaki czas należy je wymieniać? W jaki sposób utylizowane?
Dotarły do mnie informacje o tym że ogniwa które w Niemczech powinny być zutylizowane są montowane w Polsce przez różne małe firmy.
Nie hejtuję, tylko chcę wiedzieć czy to aby na pewno nie jest „cudowny” wynalazek pokroju dichlorodifluorometanu, czy dichlorodifenylotrichloroetanu (nazwy umieściłem metodą [ctrl][c]+[ctrl][v].
Hej a może ciężkie metale w gleboe
Nornikiel - Hefajstos aprove it.
W filmie są dane dotyczące dwutlenku siarki, nie ma żadnych danych dotyczących emisji dwutlenku węgla przez Nornikla. Czy wobec tego sytuację opisaną w filmie można przenieść jeden do jednego na każdy obszar działalności człowieka?
co z twoim teamem do sharowania mocy komputerow? cos z tego tam wynika?
Film jest o tym że rośliny nie rosną tak bardzo jak powinny, ale jak wiele osób wspomniało, nie są tu brane zanieczyszczenia powietrza które mogą ograniczać rozwój roślin. I właśnie o to chodzi "sceptykom" globalnego ocieplenia (swoją drogą teraz jest passe używać tego określenia mówi się zmiany klimatyczne bo globalne ocieplenie ostatnio coś zaczęło wyhamowywać). "Sceptycy po prostu mają 2 stanowiska:
1) ludzie mają większe problemy przez to nie chcą podejmować tematu bo jest odległy (stanowczo bardziej odległy niż straszą niektórzy), oczywiście dla ludzkości to jest problem ale dla konkretnego człowieka może nie być wystarczająco ważny (choć tworzy się ruch oporu w postaci takich osób jak Tunberg, która głosi herezje na temat klimatu samemu latając odrzutowcami z Iphonem w łapie itd. oraz podobni hipokryci, jednak pomijając, to świadomość ochrony środowiska i chęć jej ochrony rośnie).
2) naukowcy się mylą, częściej o troszkę, czasami o bardzo zwłaszcza w tak skomplikowanych tematach jak wpływ czegoś na cały klimat ziemi. Są problemy środowiskowe takie jak zanieczyszczenie powietrza metalami ciężkimi, śmieci w oceanach czy odławianie zbyt dużej ilości ryb, które mogą grozić katastrofą, naukowcy są zgodni i nikt nie ma wątpliwości (choć tu naukowcy też się mylą w zakresie: jak szybko np. odbuduje się populacja ryb po zaprzestaniu połowów, ich tabele pokazują np. 50 lat po zakazie, faktycznie jest 10x szybciej, co nie likwiduje problemu, ale pokazuje, że nie do końca jest tak jak naukowcy straszą, co nie oznacza, że się mylą po prostu środowisko jest znacznie bardziej elastyczne niż są przewidywania). Oczywiście to nie znaczy że powinniśmy robić odwrotnie jak pokazują wyniki naukowców, ale z powodu tych błędów czy nieścisłości ludzie mają trochę wątpliwości żeby wydać setki miliardów $ na ochronę środowiska, zwłaszcza jeśli w długim okresie może to przynieść więcej szkód niż korzyści, ale nawet w przypadku kiedy ta kasa pójdzie w błoto. Problemem jest tu też lobby niektórych branż oraz kraje które maja gdzieś podstawową ochronę środowiska ale to już temat na inny komentarz.
PS. Osobiście nie jestem sceptykiem, uwielbiam naukę nawet, wtedy kiedy jeszcze czegoś nie rozumiemy, bo to świadczy o tym, że mamy możliwość odkrycia czegoś ciekawego, choć nie wierze ślepo w każdy wynik jaki jest mi podsuwany. Problem jest odróżnić dobrych naukowców, od ludzi z doktoratem bez pojęcia. Najlepiej widać to po branży dietetycznej. To jakie herezje wypowiadają osoby z tytułami woła do pomstę do nieba, a całą dietetykę można zawrzeć w 2 zdaniach. Kalorie zjedzone minus kalorie wypalone, przy czym jedno potrafi wpływać na drugie, więc trzeba to brać pod uwagę (np. jak schudniemy to zaczynamy spalać mniej kalorii, wiec trzeba obciąć bardzie żeby dalej chudnąć). Warto jeść zdrowsze rzeczy bądź mniej napakowane kaloriami. Koniec, a i tak cały świat fitness wykoślawia te 2 zdania nie rozumiejąc że zwłaszcza te pierwsze jest zgodne z podstawowymi prawami fizyki i nie ma szans tego obejść.
o, Konrad Pocierak w tle ;)
Co do zadowolenia z paneli- dopiero Ci je zakładają, ale już polecasz? Nie miałeś użytkowałeś ich jeszcze, ale jesteś zadowolony? Dobrze rozumiem?
A są jakieś wnioski z tych badań, czemu drzewa rosną wolniej? Kwestia innych zanieczyszczeń trujących drzewa? Czy może drzewa, które mają wystarczająco łatwy dostęp do "pożywienia" nie muszą się bardziej rozrastać?
Jaką masz instalacje? Z optymalizatorami? Co sie instaluje w Polsce? W ogóle to cała elektrotechnika instalacji PV jest super interesująca. Elektryk z Niemiec
Panie Dawidzie
Z panelami fotowoltaicznymi jest taki problem w sumie to paradoks że w końcowych rozrachunku mogą być mało eko.
Przeciętny kowalski montuje panele by było taniej, jeśli chce zużyć energie elektryczna do użytkowania domu bez jego ogrzewania to instalacja foto z ekonomicznego punkty wiedzenia będzie miała bardzo długi czas zwrotu. Jeśli zaś będzie chciał korzystać do ogrzewania po przez maty elektryczne/promienniki czy inne formy bezpośredniego wykorzystania energii elektrycznej ( nie chodzi mi pompy ciepła ) to czas zwrotu inwestycji teoretycznie będzie dużo szybszy ale rodzi się inny problem. Produkcja energii w ten sposób ma jedna zasadniczą wadę: brak produkcji energii w nocy. Największe zapotrzebowanie energetyczne na ogrzewanie jest właśnie w nocy. ( przeważnie w nocy jest najniższa temperatura i nie możemy jej kompensować zyskami solarnymi - z okien ). Hipotetycznie gdyby 20 % budynków miało by rozwiązanie opierające się instalacji foto + ogrzewaniu eklektycznym to taka sytuacja może doprowadzić do znacznych różnić w ilości energii w sieci. Wymuszało znaczne zmniejszanie wydajności elektrowni za dnia a zwiększanie ich mocy na noc co pod żadnym aspektem nie jest dobre ( ani dla portfeli ani dla środowiska ) wiec takie rozwiązanie wcale nie było by zbyt eko.
Ja oczywiście nie neguje instalacji foto bo przy odpowiednim wykorzystaniu jest bardzo dobrym pomysłem ale brakuje mi informacji o tym że poza produkcja energii ze źródeł odnawialnych to nawet nie połowa sukcesu. Trzeba strać się o to by ograniczać złożycie energii pierwotniej niezależnie od źródła jej produkcji.
Te stronę Sci-Fun polecał już lata temu ;)
9:37 cofnąć się wstecz? ;)
Ciekaw jestem, czy w badaniach wzięto pod uwagę dostępność innego substratu procesu fotosyntezy - wody.