Wszytko dobrze do momentu pokazania gotowej pizzy... Przecież to jest surowe! Sam jestem kompletnym amatorem (dlatego obejrzałem ten film), ale 2 minuty w zwykłym piekarniku to o dużo za mało. Polecam albo przytrzymać pizze dłużej (i np dorzucić składniki po 2 minutach), albo zainwestować 400zl w elektryczny piekarnik (np Ariete)
CO prawda hydracja z przepisu jest 62,5% czyli więcej niż ja robię (robię 57%) ale również wydaje mi się, że powinna ta pizza jeszcze z minutę w tym jego piekarniku posiedzieć, bo wyszła zwyczajnie biała.
Wartościowy materiał, dzięki Michał. Inne błędy/czynności, na które warto zwrócić uwagę (może komuś się przyda): - Korzystając z drożdży suchych z dużego opakowania warto je choć odrobinę "wystartować" i sprawdzić czy jeszcze żyją, w przeciwnym razie ciasto będzie do wyrzucenia. - Uważam że porcjowanie (dzielenie na kulki) ciasta przed wsadzeniem to lodówki to absolutna konieczność (a nie "jedna ze szkół" jak wspomniałeś), chodzi o to, żeby każda "bułeczka" równo wyrosła. Przy wyciąganiu "bułeczki" z pojemnika nie wolno jej w żaden sposób naruszyć, trzeba to zrobić bardzo delikatnie, najlepiej gdy pojemnik jest naprawdę duży i wysmarowany wstępnie oliwą. - Robiąc więcej niż jeden placek warto mieć je równo odważone, czasem "na oko" nie jest dokładną metodą. Ja osobiście równo odważam też ser i sos. - Taki sposób formowania pizzy jak na filmie nie da ładnego okrągłego kształtu. Pewnie większości osób to nie przeszkadza, ale jeśli tak to warto potrenować formowanie w inny sposób. - Mozzarellę do ostatniej chwili warto trzymać w lodówce - podczas pieczenia zdąży się przyrumienić zanim zacznie się z niej wytrącać tłuszcz. - Piekąc w warunkach domowych (zwłaszcza w słabym piekarniku) warto czasem robić to "na dwa razy": najpierw przez 2 minuty ciasto i sos, potem wyciągamy i kładziemy resztę. 250 stopni przez 5 minut to za mało, żeby ładnie przypiec ciasto i odparować wodę z sosu, a jednocześnie za dużo dla mozzarelli (zdąży się niej wytrącić tłuszcz). Dodatkowo w ten sposób nie stresujemy się układając składniki, że pizza przywrze nam do łopatki.
Mozerella nie moze sie rumienic, ona ma zabulgotac. Sposob zapr na filmie rozciągania ciasta nie jest dovry bo zdecydowanie za cienki srodek wychodzi w ten sposob
Wystarczy stal do pizzy 7 cm od górnych grzałek rozgrzaną w zwykłym piecu do 320 stopni. Pizza z dołu upieczona i idealna z góry. 3 i pół minuty wystarczy. Pozdrawiam
Każdy narzeka, że kulki przyklejają się do ścianek pojemniczków, a nikt nie pomyśli aby ułożyć kulki na POKRYWKACH pojemników, nakryć je pojemnikiem i w lodówce ustawić na pokrywkach (czyli dokładnie do góry nogami). Na drugi dzień pojemnik ściąga się bardzo łatwo, a jedyne odklejenie (jeśli wymaga) to od płaskiej pokrywki. ...nie ma za co.
Podoba mi się stwierdzenie: to nie ma aż takiego znaczenia, przewijające się co jakiś czas. Ortodoksyjne podejście do wszelkich zasad, bez miejsca na eksperymenty i własną inwencję tylko niszczy radość z samodzielnego kucharzenia 🙂. Dzięki za zwięzły materiał, bez niepotrzebnych dywagacji.
Ciasto za blade, mąka musi być 00, ok woda zimna, ale ja daję temperatura otoczenia (T0) kulki spodem do dołu łatwiej wyciągnąć ,piec min 300c (kamień będzie miał 320-330) ja daję wodę ,sól ,oliwa,drożdże , mąka i nic się nie dzieje...Semolina jest za droga krupczatka lepsza.... Fermentacja w lodowce 48h ,blacha pod kamień aby temperatura nie uciekała ,tylko turbo grill. Uczyłem się od najlepszych więc moja wychodzi 🍕🥰😉
Zrobiłem właśnie Pizze wg twojego przepisu i.... Zniknęła w 3 minuty rozszarpana przez rodzinę. Dzięki piękne za ten przepis. P. S. Nie mam kamienia i piekłem na zwykłej blasze i papierze do pieczenia (nie mam łopatki i papier posłużył mi do przeniesienia ciasta ze stolu na wygrzana blachę). Wyszło rewelka :)
Uważam, że to co zaprezentowane to Mistrzostwo Świata w podejściu do tematu......" jak zrobić włoską pizzę w domu ? " już wiem ile błędów robiłam......po drodze, dla tego efekt był....mizerny, dzięki Pozdrawiam
Jak podzielisz ciasto na części i robisz z niego kulki, to trzeba zawijać ciasto do środka, wpompowując w nie powietrze a potem tą kulkę od spodu szczelnie zamknąć, wtedy zrobią ci się te centki na cieście jak przy neapolitańskiej, ma to nie tylko efekt estetyczny ale brzegi bardziej rosną.
Piecz z uchylonymi drzwiczkami piekarnika tak żeby oszukiwać termostat że traci temperature i musi grzać dalej, tak żeby grzałka przez cały czas wypieku była czerwona, tylko wtedy trzeba ją obracać bo od strony drzwiczek może sie nie dopiec😉 Kożystam z tego sposobu i bardzo polecam
Jak już wchodzisz w temat fermentacji i czasu realizacji 24h, to grzechem jest nie robić pizzy na zakwasie ;) Ja ostatnio testowałem zakwas żytni w pszennej pizzy i wyszedł kosmos. Warto też do mąki dodać 10% semoliny (tak dokładnie to mąka z pszenicy durum, różnie nazywają to w sklepach, czasami jest to mąka do robienia makaronu), np. jak masz 600 mąki, to dodajesz 540 mąki 00 i 60 semoliny (wiem że to nie 10% ale takie proporcje się sprawdzają). Semolina powoduje, że ciasto mimo przypalenia nie jest twarde tylko chrupkie, to pozwala zrobić krok dalej jeżeli chodzi o przypalenie rogów pizzy (dodaje to gorzkiego/orzechowego smaku). Swoją drogą semolina działa też w cieście chlebowym ;) Co do cukru, to cukier w pizzy nie jest od tego, aby "aktywować" drożdże, tylko zmienia sposób reagowania ciasta na wysoką temperaturę (260-300 stopni). Dzięki niemu pojawia się efekt karmelizacji skórki - chodzi o to, że masz na zewnątrz cienkie przypalenie, a w środku miękkie puszyste ciasto. Do twoich proporcji wystarczy 8-10 gram cukru (około 2 łyżeczki).
Moim celem było odtworzenie oryginalnej pizzy neapolitańskiej, gdzie cukru z tego co wiem nie ma. Oraz cukier jednak aktywuje drożdże z tego co wiem :) A pizza na zakwasie to zacny pomysł, ale najpierw skończę robić bagietki :)) Chleb wychodzi już niezły.
@@michalgoreckitv z tym cukrem i drożdżami to pewnie prawda, ja tylko mówiłem o innych efektach cukru w pizzy - robiłem z i bez i jest różnica. Sprawdź też temat semoliny, w marketach jest Semolina Primo Gusto i daje rade (czerwone opakowanie).
Umiejętność przyznania się do błędu, to szlachetna, niezbyt często spotykana cecha, szczególnie obecnie.... Gratuluję poprawek. A pytanie mam, czy można upiec pizzę w.....prodziżu ? Nie mam kuchni z piekarnikiem, maleńka ta moja kuchnia. Pozdrawiam oraz sukcesów życzę❤.
Hey, również popełniałam te same błędy aż zaczęłam oglądać przepisy na włoskich kanałach Yotube i teraz pachnie w moim domu jak w pizzerii:) robię tak samo jak w Twoim filmie, aczkolwiek bardziej mi smakuje ciasto po 8-9 godzinach wyrastania niż po nocy w lodówce gdzie smak jest bardziej "chlebowy" co to lubi. Super filmik! Pozdrawiam;)
Super wyszła ta pizza !Ja lubię trochę bardziej wypieczoną ale to kwestia gustu, każdy robi dla siebie.W jażdym bądź razie na tą i tak bym się rzuciła, pysznie wygląda!!!
2 minuty to pizze trzeba piec w piecu który jest rozgrzany 450 stopni, a w domu na najwyższym stopniu około 5 minut a pozniej na sam dół wstawic około 2 minuty. Polecam na pizze sos pomidorowy mutti z serem parmigiano-reggiano ,i ser mozzarella w bloku bo w kulce nie nadaje sie.
Zawsze uważałem, że dobra pizza to sztywna pizza. Nie tektura, ale nie tak jak na filmie. Cenna uwaga z leżakowaniem pizzy. Muszę to zastosować. Moje ciasto leżało max 6h w cieple. Nigdy nie wkładałem do lodówki. Test w piątek.
Hej, te kulki mogą leżeć w lodówce nawet 2-3 dni. Nic im nie będzie. :-) Do pomidorów nie dodawaj przecieru, dodaj do nich tylko szczyptę soli. Wtedy nawet nie trzeba dawać innych przypraw na sos, chyba, że akurat ktoś bardzo lubi albo przepis na konkretna pizzę tego wymaga.
Wreszcie trafiłem na temat pizzy "najbliższy oryginału" ;) A w miarę dobrze orientuję się w temacie, bo mój szwagier - Włoch wraz z rodziną prowadzi pizzerię u siebie we Włoszech (rodzinny biznes już od dwóch pokoleń), więc temat mam przerobiony wzdłuż i wszerz :D I kompletnie załamują go "polscy znawcy włoskiej pizzy", gdy czasami pokazuję mu ich filmiki na YT lub gdy będąc w Polsce na początku z ciekawości zaglądał do polskich "włoskich pizzerii", ale nie mógł tego znieść jak tam profanuje się jego "narodowy przysmak" :/ Generalnie Twój kierunek jest właściwy, ale jednak produkty są mega ważne, bo niestety z polskich nie da się zrobić naprawdę włoskiej pizzy, ale na szczęście coraz łatwiej jest zamówić stosunkowo niedrogo oryginalne włoskie produkty przez polskich dystrybutorów: dobrą mąkę na pizzę t. 00 (z marki Caputo) i pomidory w puszce (marki Mutti) oraz dobrą oliwę i sery (te dwa ostatnie dużo łatwiej znaleźć w polskich sklepach), bo to najważniejsze składniki, by zjeść dobrą pizzę. No i wbrew pozorom nie bez znaczenia jest też dobry kamień, tzn. im grubszy tym lepszy, a nie 2-centymetrowe chińskie "deseczki", których pełno na aukcjach (właśnie szukam dla siebie dobry kamień, dlatego przy okazji tu trafiłem), choć ostatecznie nawet ten 2-cm kamień zawsze będzie lepszy niż zwykła blacha ;) Co do niuansów, to to górne nagrzewanie to chodzi o włączenie funkcji grilla, bo najmocniej nagrzewa i ma najwyższą temperaturę (przynajmniej w moim piekarniku to 280 st.). W przypadku ciasta to nie tyle chodzi o samo "ugniatanie" (oczywiście ciasto w efekcie powinno być dobrze wyrobione i elastyczne), co napowietrzanie go (dlatego wałek niszczy całą naszą robotę i - jak mówią Włosi - usuwa "pizzość z pizzy", a kto używa wałka ten nie rozumie pizzy i nie ma o niej pojęcia). Natomiast w przypadku zbyt wodnistego sosu (wtedy pomidory, przecier najlepiej zredukować wcześniej) to warto przed nałożeniem sosu delikatnie posmarować placek oliwą (tłuszcz ograniczy nasiąkanie ciasta wodą z sosu). Proporcje składników podałeś klasyczne i bardzo słusznie zwróciłeś uwagę już na samym wstępie, że prawdziwa i dobra włoska pizza tak samo wymaga czasu, jak nasz polski bigos czy kapuśniak (każdy wie, że najlepszy jest dopiero następnego dnia, choć z nieco innych powodów). A jeśli ktoś potrzebuje szczegółowego przepisu to szukać go tylko w tych na przygotowanie do 24h (żadne tam "szybkie" w ciągu pół godziny czy godzinę), bo tylko te są najbliższe oryginałowi, a wszystkie inne (z wyrastaniem na ciepło i szybko) to tylko podróby i raczej są to raczej "wytrawne drożdżówki z warzywami", a nie włoskie pizze (choć spotkałem się z nazwą "zapiekanki na drożdżowym spodzie" lub "na drożdżowym cieście", ale to jeszcze nie pizza, choć ma jej kształt) :P I rzeczywiście właściwie upieczona pizza powinna być chrupiąca na brzegach (wyrośnięte i lekko zrumienione ranty), lecz lekko opadać od strony środka, tak by można było ścisnąć ją jakby w rulonik (pierwotne oryginalne pizze były dość "mokre"). To raczej mace były pieczone na sztywno, ale to już inne ciasto i potrawa ;) Pozdrawiam!
Czy jakoś konserwowałeś drewnianą tackę np oliwą, lub innym olejem ? Co zrobić, jak ciasto jest wilgotne i klei się do wszystkiego, więcej mąki? Posypać tackę kaszą maną ?
Najlepiej mieć narzędzie do zbierania, może być zwykła budowlana pace ;) Albo coś do ciasta: allegro.pl/oferta/lopatka-szpatulka-dekorator-do-ciasta-tortu-noz-10532514782?# Możesz posypać mąką ale nie za dużo bo zmieni się hydracja. Ręce czesto mocz w wodzie.
@@michalgoreckitv ja mam przepis z termomixa i wkładam ciasto do miski nawilżonej oliwą. Może tu jest błąd, że się ciasto ma takie mini strefy, co się kleją....
Ale tej pizzy to kolega nie dopiekł. Mimo kamienia i max temperatury zabrakło jej chwili, a do neapolitańskiej, którą jem od czasu do czasu w Neapolu, jej daleko. Polecam Pizzeria Da Michele, uprzedzam że sos marinara może cieknąć! Mimo wszystko filmik ciekawy.
Przepis ok, według mnie żeby było łatwo i przyjemnie to kupcie sobie piekarnik do pizzy kosztuje około 350 zł ale chwila moment i mam odpowiednią tem bez kupowania kamienia i czekania aż się nagrzeje, ja zrobiłem ten błąd i stówka w plecy, druga sprawa sprawa to robot do mieszania ciasta też nie kpsztuje majątku. Oczywiście jeśli macie gdzie to trzymać. Dzięki temu juz nie zjecie tego badziewia co jest na mieście ( Mińsk Maz) Jak dużo robię placków to mniejsze pojemniki smaruję oliwą i wtedy da się wyciągnąć.
Przepis super, ciasto pieknie wyroslo w nocy w lodówce. Ale mam problem z zsunięciem pizzy z łopatki na kamień...jakieś podpowiedzi? podsypałam semoliną, ale miestety, przykleila się. Musiałam się ratować papierem do pieczenia. Może inną łopatka kupić?
Można mieć piec na 500 stopni, są dostępne nawet na allegro. Sam mam takowy piec za 670 zł opalany drewnem , pelletem. Czas pieczenia około 80 sekund. A pizza jej rogi powinny być chrupiące, a twoja pizza gumowa.
Co do długości pieczenia: Ja zawsze wkładam samo ciasto z sosem na ok. 6 minut do piekarnika(oczywiście na nagrzany kamień) po czym ją wyciągam daje na nią ser/inne składniki i wkładam jeszcze na dwie/dwie i pół minuty. W ten sposób pizza ciasto jest lepiej wypieczone, a składniki nie są przypalone.
Taka ciekawostka która oststnio słyszałem pizza napolitanska jesli dobrze to pisze nie ma wgl oliwy w składzie oliwe sie daje do pizzy(ciasta) w momencie gdy nasz piekarnik nie osiąga wymaganej temperatury.
Pizza wyszła super!,całe szczęście ,że wspomniałeś o tej górnej grzałce ,bo mam piekarnik gazowy ,ale do góry jest grzałka grilla i wszystko pięknie się zrobiło.Nagrzalem gazem piekarnik a potem tylko góra + kamień do pizzy . Wielkie dzięki ! Ale tak poza tym, widzę po komentarzach że kuźwa co drugi Polak to expert jak zwykle w każdej dziedzinie a w pizzy to już wogóle,robisz filmik ,mówisz co ci nie wyszło ,że nie jesteś ekspertem ,ale oczywiście troll internetowy ma problem ze zrozumieniem ojczystego języka , i dawaj żółć wylewać.
To moje spostrzeżenia 2g drożdży ciut za dużo jak na 600 g mąki, 1,2 wystarczy. Wody 390 ml, sól 18g. Hydratacja 65%. Oliwa nie potrzebna. Ciasto wyszło ci troche blade. Tip taki aby wrzucić na 2 min placek z samym sosem, potem wyjazd, dodać składniki i z powrotem do pieca aż się mocka rozpuści. Powodzenia i smacznego.
Fajny filmik , ciekawe informacje, ale proponuję zamiast wody, mleko świeże. Smak ciasta jest bardziej "pełny" żeby zrozumieć słowo pełny trzeba zjeść pizzę która była zrobiona na wodzie i mleku. Po tym filmie zaczynam szukać kamienia do wypieku pizzy, dziękuję i pozdrawiam
Mówi się "gramów" a nie "gram" chyba, że masz na myśli jeden gram, bo gram jest jeden. Liczba pojedyncza. Nie powiesz przecież "25 litr"? Albo "30 metr"? To dlaczego mówisz "600 gram"? Za przepis bardzo dziękuję, skorzystam w najbliższej przyszłości!
Cukier do pizzy domowej jak najbardziej. Nie po to by drożdże rosły ale po to by ciasto lepiej nabrało barwy i nie było takie blade. To samo jeśli chodzi o dodawanie oliwy, której w oryginalnym neapolitańskim przepisie nie ma. Ciasto minimum 30 min wyrabiania potem 2h odpoczywa poczym porcjujesz i po 4h można śmiało robić pizzę, nie trzeba czekać całej doby.
Mój tata prowadził 16 lat włoska pizzerię w Niemczech. Sprawa dodawania oliwy do ciasta to nie jest dobre. Olej zwykły dodaje się po wyrobieniu i co ważne łączy się go z ciastem za pomocą kilku ruchów. Olej tu ma na celu uszczelnienie przed wyschnięciem. Jest jeszcze sekret proporcji, i parę innych wskazówek ale nie będę rozpisywał się jak choćby mrożenie ciasta itd. są różne szkoły robienia ciasta nie powiedziałbym że 2g drożdży to zasada żelazna, to samo się tyczy zimnej wody. Ogólnie nie obrażając autora filmu ale mąci niepotrzebnie ludziom w głowach. Każdy może sobie metodą prób i błędów znaleźć sposób na ciasto. Na to sklada się wiele czynników. Jeden pięć działa inaczej od drugiego np wypuszcza więcej powietrza itp.
@@michalgoreckitv co znaczy autentyczna włoska? Jedna gospodyni w Rybniku robi kluski śląskie inaczej niż ta w Zabrzu i oba przepisy są autentyczne. Pizza to nie jest danie na salony, masz się nażrec i tyle
To znaczy autentyczna włoska. Tak jak mówi tytuł filmu. Nie trzeba robić pizzy włoskiej, ale warto wiedzieć jak zrobić klasyczna neapolitańską jak ktoś chce. Placek drożdżowy z serem jest obecny w wielu kuchniach ale nie każdy lubi wszystkie. I nie każdy jest pizzą.
Hej. Z wyglądu pizza jest blada, jakby nie było odpowiedniej temperatury. Brak też jest siatki glutenowej (dobre ciasto dojrzewające to mąka za 10zł za kg i jakieś 48 godzin) - widać to jak pokazujesz kawałek i jego przekrój brzegów - zbite, jakby zbyt mało wyrośnięte. Mierzyłeś temperatury kamienia i góry pieca ? Grzałka górna jakby nie piekła rantów tylko środek - za krótka ??. Ja kupiłem nowy piec jednokomorowy z szamotem za 680 zł (350 stopni) i przerobiłem go (koszt 180 zł) na neapolitański do 500 stopni - polecam. Mój piekarnik niestety nie domagał i gasił się na termostacie mimo uchylonych drzwi.
@@michalgoreckitv Niestety nowe piekarniki coraz słabiej grzeją - unijne normy, cięcia produkcyjne, etc... Spotkałem już nawet modele 220 stopni max dlatego odpuściłem i kupiłem mały piecyk - jest w miarę mobilny (23kg) można go chować, przewozić a pizza rewelacja - panterka na brzegach w smaku też zupełnie coś innego, pozdrawiam.
Witam, mam takie pytanie bo nie mam póki co kamienia typowego do pizzy, czy ewentualnie mogę zrobić to nagrzanie z blachą z piekarnika? tą standardową czarną z wyposażenia pieca?jesli tak to jak długo ja nagrzewać w jakiej temperaturze?
Witam, daj wyżej kamień, jakieś 4-5cm od grzałki, wrzucaj placek pod rozgrzaną do czerwoności grzałkę, termostat potrafi ją wyłączyć, można lekko uchylić piekarnik wtedy będzie ciągle czerwona, i wypiecze ładnie ranty Twojej pizzy które no niestety były blade, a powinny być miejscami nawet czarne lekko przypalone kropki, tak zwana panterka, trzeba eksperymentować :) Pozdrawiam.
Rozumiem, że w tytule "włoska" pizza oznacza neapolitańską? Jeśli tak to jest jeszcze kilka błędów ;) polecam Ci na kanale Vito Iacopelli wyszukać filmików ze słowem "home" lub "house" :D Facet jest mistrzem w robieniu pizzy! A tu chyba najlepszy jego przepis na neapolitańską oryginalną pizzę do zrobienia w domowych warunkach :) ua-cam.com/video/G-jPoROGHGE/v-deo.html Pozdrawiam!
Cóż, jak na tamten czas była znacznie lepsza niż te które robiłem wcześniej. Dziś z G3Ferrari i pieca który zbudowałem w ogródku, wychodzą znacznie lepsze.
Z tymi błędami to normalnie jakbym o sobie słuchał ;) pytanie do Ciebie jako do pewnego rodzaju „polskiego speca od thermomixerow”: czy wyrobienie ciasta w Lidlo/Biedro/Thermomixie to dobra opcja? Pozdrawiam
Nie każda mąka 00 nadaje się na pizze, 00 oznacza tylko sposób zmielenia, są różne 00 i tak z mąki na makaraon 00 nie wyjdzie dobra pizza. Jesli nie mozecie dostac np Caputo Pizzeria, to wybierając mąke pszenną patrzcie żeby białka bylo 11-13.5%, moc czyli W: w przedziale 250-310, P/L: 0.5-0.7; popiół, czyli to co w Polsce podawane jest na przodzie mąki to 550. Jeszcze jest Caduta E10, FN itd.... no ale to niewiele producentów podaje... Nawet jesli 00 nie znajdziecie patrzcie na proteiny czyli białko, W oraz P/L..... Teraz cukier... jesli robicie w 250 stopniach w domowych piekarnikach to dodajcie cukier, tu nie chodzi o rosniecie ciasta, chodzi o to zeby ciasto sie wypieklo jak najszybciej w tej niskiej temperaturze.... i jeszcze sól - jesli rozpuscicie w wodzie i dopiero dodacie drozdze to wszystko bedzie w porzadku - nikt nie zginie :)
@@michalgoreckitv Białko lub proteiny to raczej jest na każdej mące, zgoda co do innych parametrów... tu jest problem. Dobre porównanie: przepisynadomowyserichleb.blogspot.com/2018/01/porownanie-typow-maki-pszennej-w.html ...Najbardziej zbliżona do włoskiej mąki na pizze jest marki Lub.... nie chce reklamować, "Luksusowa" typ 550
bzdura, cukier czy zwykły miód nie jest żadnym błędem, polecam kanał Vito iacopelliego na którym wszystko świetnie tłumaczy pizza wyszła bardzo słabo, polecam ustawić grzanie góra dół z termoobiegiem na 50 minut, żeby kamień się dobrze nagrzał, a później 10 minut przed rozpoczęciem pieczenia zmienić tryb na grillowy i ustawić kamień jak najwyżej, wtedy wyjdzie idealnie, a przynajmniej najlepiej jak się to da zrobić w domowym piekarniku
A najlepiej zrobić ciasto na pizzę według przepisu Vito na zaczynie. Pizza wychodzi niesamowita. Na początku robiłem w piekarniku i moja żona i syn powiedzieli ze jak w restauracji. Długo myślałem nad zakupem pieca do pizzy. Ale sobie myślałem ze chyba dużej różnicy nie będzie miedzy piekarnikiem a piecem. Aż któregoś dnia żona powiedziała a kup se piec i mi daj święty spokój. No i kupiłem Roccboxa. Pizza z tego pieca w porównaniu do pizzy z piekarnika jest nie do porównania. Niebo w gębie :)
Zimna woda ? nie bardzo. Generalnie woda w temp pokojowej w zaleznosci tez od pory roku. Jesli robimy ciasto w lato woda chlodniejsza jesli w domu mamy w zime 22 stopnie to idealna temperatura. Drozdze nie lubia wysokich temperatur bo po prostu gina. Wazne zeby nie zagrzewac ciasta. Podczas wyrabiania trzeba to robic normalnie nie za szybko bo jak mowie ciasto sie nagrzewa. Jesli zrobimy zaczyn ( to jest rzadkie ciasto ktore trzymamy do 24 h max w lodowce) nie trzeba kulek trzymac tyle w lodowce. Jesli robimy ciasto samo ciasto lezy z 6-12h z którego kulki robimy i one juz moga spokojnie do 2h sobie siedziec i tyle. Kolejna sprawa mówisz o wałku ale pizz włoskich jest duuuzo. Palcami wypychamy powietrze w ranty przy pizzy Neapolitanskiej aaaa juz np pizza Bari jest walkowana i calkowiecie pozbawiana powietrza. Kolejna sprawa semolina to nie prawie kasza manna bo uzywa się semoliny rimacinata czyli dosc drobno mielonej semoliny ktora jest robiona z odmiany pszenicy durum. Róznica pomiedzy semolina a zwykla mąką jest taka ze semolina tak nie przylega do ciasta nie przykleja sie tak jak zwykla mąka i szybko odpada od ciasta.
Jeśli chodzi o uwagi: -jesli wyrabiasz ciasto to po skończeniu ugniatania musisz je ładnie zamknąć/uformować większą kule. Następnie należy zwilżyć pokrywkę od pudełka wodą, dół pojemnika trzeba podsypać mąką. Ewentualnie zamiast zraszania pokrywki wodą posmaruj kulkę ciasta oliwą. -kulki od ciasta należy bardzo szczelnie zamykać(chodzi o formowanie kulek z ciasta) także radzę jeszcze poćwiczyć ich formowanie. -po wyjęciu kulek z lodówki powinny leżeć jeszcze kilka godzin w temperaturze pokojowej -czas wypieku jednak za krótki, 2-4 minuty piecze się w piecu który osiąga ponad 400°C, tu spokojnie ciastu powinieneś pozwolić złapać większy kolor. Poza tym wszystko ładnie pięknie, git pomysł z wstawieniem kamienia na samą górę. Jak dasz góra dół to temperatura na grzałka się rozkłada a jak dasz na samą górę to górna grzałka sama będzie cisnąć dużą temperaturę na piekarnik, a kamień się pięknie rozgrzeje. Jeśli jakaś uwaga była bezpodstawna bo np. nie od razu wyrabiałeś kulki po wyjęciu z lodówki, to przepraszam ale już nie będę oglądał filmu drugi raz. Pizza napewno lepsza niż w większości poradników
A czemu cukru nie? A gdzie oliwa przy wyrabianiu ciasta? Włoscy mistrzowie robią z cukrem i oliwą ciasto. Wyeliminowałeś błędy ale nie wszystkie. Przy piekarniku domowym, potrzebne jest wstępne pieczenie pizzy z samym sosem, około 3 minut. Wyjmujesz, dodajesz, resztę składników i wkładasz do dalszego pieczenie aż ser zacznie bulgotać (ale nie brązowieć). Wtedy wyjmujesz ostatecznie. Zwróć uwagę, że Twoja pizza jest blada. Ciasto jest ledwo wypieczone. Ale nie mogłeś jej dłużej piec, bo spaliłbyś ser, po to jest właśnie opiekanie wstępne w domowych warunkach.
Drożdże mieszamy z połowa częścią mąki osobno wodę z solą , następnie mieszamy razem i powoli dodajemy resztkę maki ponieważ sól wchłaniając wodę spowalnia procesy zachodzace z udziałem drożdży . Na 10/12 kulek ( jedna około 250 gr) 1600 maki litr wody 2 gr drożdży 20 soli i 20 cukru który nie przeszkadza drozdzom ale dodajemy do jedynie by dodać fajny kolor do naszej pizzy o więcej info zapraszam na priv 👌🏼
Akurat mąka jest bardzo ważna, najlepsze są włoskie tipo 00, taka mąka powinna mieć minimum 12g białka, więc mąki typu 450 itd odpadają, jedyna Polska mąka którą można użyć to Szymanowska Typ 480, pozdrawiam.
, A 00 Jest Najbardziej Wyrafinowanym Spośród Wszystkich, Zmielona Najdrobniej Zawiera Najniższy Poziom Otrębów Oraz Popiołu Do Maksymalnie 0,50%. Alternatywa Jeśli Prawdziwa Włoska Mąka Jest Dla Ciebie Trudno Dostępna, Prawdopodobnie Najlepszym Jej Zamiennikiem Będzie Polski Odpowiednik Typ 450: Tortowa - Zawartość Popiołu Do 0,45%, Lub Typ 550: Luksusowa - Zawartość Popiołu Ok. 0,55%.
Widzę, że dosyć dużo mąki, mniej wody. Tutaj raczej śednio z hydracją i lekkością ciasta jeżeli mówimy o neapolitanie. Myślę, że odpowiedni stosunek mąki do wody to na 1 kg mąki ok. 0,7-0,75 kg wody. Drożdże śmiało można zredukować do 0,2g na tą ilość mąki. Co do oliwy z oliwek stosowanej do ciasta.. tutaj zdania są mega podzielone. Jedni twierdzą, że tradycyjna neapolitana powinna opierać się tylko i wyłącznie na mące, wodzie, soli oraz drożdżach, z kolei z własnej autopsji wiem, że dobrej jakości oliwa z oliwek nadaje nam fajnego posmaku oraz sprawia, że ciasto nabiera aksamitności. Zresztą nie jeden Włoch z UA-cam czyni to samo. Ja osobiście stosuję, ale na prawdę WIELU POLSKICH, PEDANTYCZNYCH Pizzaiolo jest tak wierna włoskiej szkole, że tego kołka im z dupy nie wyciągniesz. (: Co do samego procesu wyrabiania ciasta. Myślę, że najlepszym patentem jest tzw. "wir do środka". Najlepiej zacząć je od zupy i stopniowo dodawać mąki, aż do momentu kiedy uzyskamy "kleksa", który troszkę będzie nam się odklejał od rąk. Ciasto staram się ogarniać szybkimi, ale też nie zbyt drastycznymi ruchami. Odpowiedniego jego napowietrzenie to połowa sukcesu. Niestety prawda jest jednak okrutna. Temperatura pieczenia to najważniejszy czynnik, który powoduje, że pizza nam "smakuje". W domu możemy zapomnieć o temperaturach rzędu 360-380 stopni (Ja w takiej wypiekam w piecu). Pozdrawiam serdecznie wszystkich fanatyków robienia pizzy :)
A i ciasto na pizzę neapolitańska jest o wiele rzadsze prawie jak na ciabatte ,ciasto dzielimy na kulki dopiero na drugi dzień rano i zostawiamy na ok 6-8 godzin
To nie jest typowe hydro i to nie jest typowa Neapolitana... woda-temperatura pokojowa, baza hydro to taka sama ilość wody i mąki... kolejna rzecz iż nie lodówka tylko temperatura pokojowa. Czas to 18h minimum. Następnie dodajemy pozostała cześć mąki. Ugniatamy ciasto około 20-30 minut ręcznie... uformowana kulka pod przykryciem ( pojemnik) około 40-50 minut. Kolejne ugniecione pi razy drzwi 2-3 minutki znów kulka i 10 minut pod pojemnik. Robimy kulki 270-300 gram.. końcówka filmu...hmm sam zobacz
@@michalgoreckitv Witaj. Jak najbardziej o Neapolitanie. Tą co robisz jest ok. Lecz jest to pizza ciężka. Drożdże nie pracują tak jak powinny pracować. Spróbuj zrobić coś takiego: 1dzień 400 ml wody ( temperatura pokojowa) 400 gr mąki 0 5 gr drożdży Wymieszaj wszystko w misce, przykryj folią i odstaw na 18-24h w miejsce z temperaturą pokojową. W folii zrób kilka dziurek.. _______________________ Dzień drugi.. 300 gr mąki 25 gr soli Do miski wsypuje sól. Wyrabiam. Następnie mąkę. Wyrabiam około 5-10 minut po czym wykładam wszystko na blat i zaczynam wszystko ugniatać kolejne 20-25 minut robiąc zakładki. ( napowietrzanie ciasta) coś do sklejania koperty. Możesz delikatnie ręce nacierać oliwą wtedy nie będzie się tak kleiło do rąk. Zawsze po zrobieniu koperty zamykasz ciasto formując kulkę. Po tych 25 minutach filmujesz kulkę i przykrywasz tym naczyniem w którym wyrabiałeś ciasto. Zostawiasz na 45 minut do godziny. Ugniatasz znów przez chwilkę i zostawiasz kolejny raz pod przykryciem ale już na 10 minut. Kolejny krok to formowanie kulek. Powinno wyjść Ci 4 szt. Wyrobione kulki dajesz do kuwety i przykrywasz na 1h Teraz możesz już formować placki.. Wyciągasz kulkę, dajesz ją do maki wysypanej ba blacie rozprowadzasz z jednej strony delikatnie, przewracasz na druga stronę robiąc to samo. Otrząsało z mąki i wyrabiasz placek na blacie już bez mąki...
Polecam się jeszcze doszkolić, bo w tym filmie jest dalej sporo podstawowych błędów, brak otwierania kul ciasta, kule otwierasz na mące bądź semolinie a nie tak jak to zrobiłeś "grawitacyjnie", ale mąka lepsza, nie podsypujesz później bo nadmiar podsypki będzie się palił. Poza tym mąka jest tutaj najważniejsza, polecanie 450 czy 500 to najgorsze co można zrobić, już tłumaczenia o parametrach W nie wymagam. Co do ilości drożdży, to ich ilość zależy od wielu czynników i trzeba było wspomnieć choćby o kalkulatorach.
To nie jest film dla profesjonalistów tylko dla ludzi którzy całe życie robili pizzę na grubym cieście po 30 minut. W żadnym miejscu nie mówię że jestem specjalistą. Takie robienie placków jest łatwiejsze dla początkujących.
@@aleksandrakistowska7507 bez złośliwości proszę, moja krytyka jest konstruktywna a nie hejterska, filmów nie mam bo nie jestem youtuberem a jak nawet bym nakręcił to z uwagi że wiem czego jeszcze nie wiem, nie mam aż tyle odwagi co na przykład Michał żeby wrzucać ftaki film... , poza tym polecam wyszukać filmy Klubu Miłośników Pizzy i tam wszystko jest dokładnie pokazane, w wersji EN polecam Vito Iacopelli
@@sebastianpataj nie taka była moja intencja. Myślałam, że mie masz jakiś swój filmik. Do tych miłośników zajrzę na pewno. Moze możesz polecić jakiś kamień?
Składniki co do grama..... przy wyrabianiu ciasto było mega lekkie i puszyste.... po dobie w lodowce gniot twardy nic nie rośnie.... dwie godziny już leży w pokojowej temperaturze i bez zmian. Ktoś wie co zrobiłem źle?
prawdopodobnie drożdże zdechły. Albo użyleś drożdży ktore juz trochę leżaly otwarte w lodowce, albo pomieszaleś bezpośrednio drożdże z solą i tym je zabiłeś
Wszytko dobrze do momentu pokazania gotowej pizzy... Przecież to jest surowe! Sam jestem kompletnym amatorem (dlatego obejrzałem ten film), ale 2 minuty w zwykłym piekarniku to o dużo za mało. Polecam albo przytrzymać pizze dłużej (i np dorzucić składniki po 2 minutach), albo zainwestować 400zl w elektryczny piekarnik (np Ariete)
tak ma byc jak nie wiesz to sie nie odzywaj
CO prawda hydracja z przepisu jest 62,5% czyli więcej niż ja robię (robię 57%) ale również wydaje mi się, że powinna ta pizza jeszcze z minutę w tym jego piekarniku posiedzieć, bo wyszła zwyczajnie biała.
Wartościowy materiał, dzięki Michał. Inne błędy/czynności, na które warto zwrócić uwagę (może komuś się przyda):
- Korzystając z drożdży suchych z dużego opakowania warto je choć odrobinę "wystartować" i sprawdzić czy jeszcze żyją, w przeciwnym razie ciasto będzie do wyrzucenia.
- Uważam że porcjowanie (dzielenie na kulki) ciasta przed wsadzeniem to lodówki to absolutna konieczność (a nie "jedna ze szkół" jak wspomniałeś), chodzi o to, żeby każda "bułeczka" równo wyrosła. Przy wyciąganiu "bułeczki" z pojemnika nie wolno jej w żaden sposób naruszyć, trzeba to zrobić bardzo delikatnie, najlepiej gdy pojemnik jest naprawdę duży i wysmarowany wstępnie oliwą.
- Robiąc więcej niż jeden placek warto mieć je równo odważone, czasem "na oko" nie jest dokładną metodą. Ja osobiście równo odważam też ser i sos.
- Taki sposób formowania pizzy jak na filmie nie da ładnego okrągłego kształtu. Pewnie większości osób to nie przeszkadza, ale jeśli tak to warto potrenować formowanie w inny sposób.
- Mozzarellę do ostatniej chwili warto trzymać w lodówce - podczas pieczenia zdąży się przyrumienić zanim zacznie się z niej wytrącać tłuszcz.
- Piekąc w warunkach domowych (zwłaszcza w słabym piekarniku) warto czasem robić to "na dwa razy": najpierw przez 2 minuty ciasto i sos, potem wyciągamy i kładziemy resztę. 250 stopni przez 5 minut to za mało, żeby ładnie przypiec ciasto i odparować wodę z sosu, a jednocześnie za dużo dla mozzarelli (zdąży się niej wytrącić tłuszcz). Dodatkowo w ten sposób nie stresujemy się układając składniki, że pizza przywrze nam do łopatki.
Mozerella nie moze sie rumienic, ona ma zabulgotac. Sposob zapr na filmie rozciągania ciasta nie jest dovry bo zdecydowanie za cienki srodek wychodzi w ten sposob
Wystarczy stal do pizzy 7 cm od górnych grzałek rozgrzaną w zwykłym piecu do 320 stopni. Pizza z dołu upieczona i idealna z góry. 3 i pół minuty wystarczy. Pozdrawiam
tip: następnym razem odwróć pojemniki z kulkami do góry nogami wkładając do lodówki, dużo łatwiej potem wyjąć ;)
Hahahahha
@@primoolsz sprawdź, a dopiero potem hahahahahahaj
@@kkamillo masz rację, nie wie dlaczego😂😂😉
spróbowałem i mi ładne szklanu pudełko wywaliło XD
genialne
Wszystko genialne jest proste..! Dziękuję za przepis wideo!
Każdy narzeka, że kulki przyklejają się do ścianek pojemniczków, a nikt nie pomyśli aby ułożyć kulki na POKRYWKACH pojemników, nakryć je pojemnikiem i w lodówce ustawić na pokrywkach (czyli dokładnie do góry nogami). Na drugi dzień pojemnik ściąga się bardzo łatwo, a jedyne odklejenie (jeśli wymaga) to od płaskiej pokrywki. ...nie ma za co.
Podoba mi się stwierdzenie: to nie ma aż takiego znaczenia, przewijające się co jakiś czas. Ortodoksyjne podejście do wszelkich zasad, bez miejsca na eksperymenty i własną inwencję tylko niszczy radość z samodzielnego kucharzenia 🙂. Dzięki za zwięzły materiał, bez niepotrzebnych dywagacji.
KIDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Świetne wskazówki. Dziękuję
Pierwszy raz u Ciebie, fajny materiał super pozytwnie leci łapka
Bravo!!!!! super porady Przeszlam ta sama droge
Dobry film, bardzo wartościowe rady. Odrobina soli do sosu bardzo poprawia ich smak, spróbuj zamiast przecieru :)
Ciasto za blade, mąka musi być 00, ok woda zimna, ale ja daję temperatura otoczenia (T0) kulki spodem do dołu łatwiej wyciągnąć ,piec min 300c (kamień będzie miał 320-330) ja daję wodę ,sól ,oliwa,drożdże , mąka i nic się nie dzieje...Semolina jest za droga krupczatka lepsza.... Fermentacja w lodowce 48h ,blacha pod kamień aby temperatura nie uciekała ,tylko turbo grill. Uczyłem się od najlepszych więc moja wychodzi 🍕🥰😉
Zrobiłem właśnie Pizze wg twojego przepisu i.... Zniknęła w 3 minuty rozszarpana przez rodzinę. Dzięki piękne za ten przepis.
P. S. Nie mam kamienia i piekłem na zwykłej blasze i papierze do pieczenia (nie mam łopatki i papier posłużył mi do przeniesienia ciasta ze stolu na wygrzana blachę). Wyszło rewelka :)
Kup kamień z łopatką a wyjdzie jeszcze lepsza. :)
Super Michał, świetnie się Ciebie słucha! miłego poniedziałku
I nawzajem!
Uważam, że to co zaprezentowane to Mistrzostwo Świata w podejściu do tematu......" jak zrobić włoską pizzę w domu ? " już wiem ile błędów robiłam......po drodze,
dla tego efekt był....mizerny, dzięki
Pozdrawiam
Świetny materiał.. Cały proces robię bardzo bardzo podobnie.. więcej drożdży daję na blachę i papier do pieczenia.. pozdrawiam..
Jak podzielisz ciasto na części i robisz z niego kulki, to trzeba zawijać ciasto do środka, wpompowując w nie powietrze a potem tą kulkę od spodu szczelnie zamknąć, wtedy zrobią ci się te centki na cieście jak przy neapolitańskiej, ma to nie tylko efekt estetyczny ale brzegi bardziej rosną.
Super materiał chylę czoło mistrzu :))
Chcecie przepis na dobą pizze - Vito Iacopelli. Polecam ta robiona na " POOLISH " czyi cos jak nasz zakwas.
Piecz z uchylonymi drzwiczkami piekarnika tak żeby oszukiwać termostat że traci temperature i musi grzać dalej, tak żeby grzałka przez cały czas wypieku była czerwona, tylko wtedy trzeba ją obracać bo od strony drzwiczek może sie nie dopiec😉 Kożystam z tego sposobu i bardzo polecam
Edit: Nie bójcie sie że temperatura ucieknie, kamień swietnie trzyma temperature
Buduję piec do pizzy w ogródku (zobacz ostatni film) to problem będzie z głowy :D
Są piekarniki, które wyłączają grzanie jak się otwiera drzwiczki ;)
Widzę, że ktoś tu korzystał z przepisu "Pyza made in Poland" :D Magiczne 600/375/2 - znam to już na pamięć ;)
No mówię o tym w filmie przecież :)
Jak już wchodzisz w temat fermentacji i czasu realizacji 24h, to grzechem jest nie robić pizzy na zakwasie ;) Ja ostatnio testowałem zakwas żytni w pszennej pizzy i wyszedł kosmos. Warto też do mąki dodać 10% semoliny (tak dokładnie to mąka z pszenicy durum, różnie nazywają to w sklepach, czasami jest to mąka do robienia makaronu), np. jak masz 600 mąki, to dodajesz 540 mąki 00 i 60 semoliny (wiem że to nie 10% ale takie proporcje się sprawdzają). Semolina powoduje, że ciasto mimo przypalenia nie jest twarde tylko chrupkie, to pozwala zrobić krok dalej jeżeli chodzi o przypalenie rogów pizzy (dodaje to gorzkiego/orzechowego smaku).
Swoją drogą semolina działa też w cieście chlebowym ;)
Co do cukru, to cukier w pizzy nie jest od tego, aby "aktywować" drożdże, tylko zmienia sposób reagowania ciasta na wysoką temperaturę (260-300 stopni). Dzięki niemu pojawia się efekt karmelizacji skórki - chodzi o to, że masz na zewnątrz cienkie przypalenie, a w środku miękkie puszyste ciasto. Do twoich proporcji wystarczy 8-10 gram cukru (około 2 łyżeczki).
Moim celem było odtworzenie oryginalnej pizzy neapolitańskiej, gdzie cukru z tego co wiem nie ma. Oraz cukier jednak aktywuje drożdże z tego co wiem :)
A pizza na zakwasie to zacny pomysł, ale najpierw skończę robić bagietki :)) Chleb wychodzi już niezły.
@@michalgoreckitv z tym cukrem i drożdżami to pewnie prawda, ja tylko mówiłem o innych efektach cukru w pizzy - robiłem z i bez i jest różnica.
Sprawdź też temat semoliny, w marketach jest Semolina Primo Gusto i daje rade (czerwone opakowanie).
Umiejętność przyznania się do błędu, to szlachetna, niezbyt często spotykana cecha, szczególnie obecnie....
Gratuluję poprawek.
A pytanie mam, czy można upiec pizzę w.....prodziżu ? Nie mam kuchni z piekarnikiem, maleńka ta moja kuchnia. Pozdrawiam oraz sukcesów życzę❤.
Ja używam na 1kg mąki caputo saccarossa maks 1g drożdży , 650ml bardzo zimnej wody 30g soli i 30ml oliwy z oliwek 24h i piekę w piekarniku Ariete
Kulki formować przed włożeniem do lodówki czy raczej po wyrastaniu w lodówce a tuż przed formowaniem?
Kurdeee e! w liczbie mnogiej w dopełniaczu mówimy GRAMÓW!! nie GRAM. Świetny materiał :) Pozdrawiam
Hey, również popełniałam te same błędy aż zaczęłam oglądać przepisy na włoskich kanałach Yotube i teraz pachnie w moim domu jak w pizzerii:) robię tak samo jak w Twoim filmie, aczkolwiek bardziej mi smakuje ciasto po 8-9 godzinach wyrastania niż po nocy w lodówce gdzie smak jest bardziej "chlebowy" co to lubi. Super filmik! Pozdrawiam;)
Po jakim czasie od wystawienia ciasta z lodówki można formować pizze?
Jesteś mistrzem. Złote zasady, złote proporcje plus adaptacja do domowych warunków.
Super wyszła ta pizza !Ja lubię trochę bardziej wypieczoną ale to kwestia gustu, każdy robi dla siebie.W jażdym bądź razie na tą i tak bym się rzuciła, pysznie wygląda!!!
2 minuty to pizze trzeba piec w piecu który jest rozgrzany 450 stopni, a w domu na najwyższym stopniu około 5 minut a pozniej na sam dół wstawic około 2 minuty. Polecam na pizze sos pomidorowy mutti z serem parmigiano-reggiano ,i ser mozzarella w bloku bo w kulce nie nadaje sie.
Nie do końca , trzeba wcześniej(1 h) pokroić i dać na sitko
Zawsze uważałem, że dobra pizza to sztywna pizza. Nie tektura, ale nie tak jak na filmie. Cenna uwaga z leżakowaniem pizzy. Muszę to zastosować. Moje ciasto leżało max 6h w cieple. Nigdy nie wkładałem do lodówki. Test w piątek.
Pizza neapolitańska nie jest sztywna, są różne typy i pewnie też jest jakaś która powinna być sztywna :)
Neapolitańska pizza to ciasto jak mokra szmata i taka ma bych, spożywa się ja specyficzne, to nie american style :)
z tego co wiem to to że sól zabija drożdże to mit i wcale to tak nie działa
To nie tak. Zabija jeśli jest bezpośredni kontakt i jeśli chodzi o świeże drożdże.
Hej, te kulki mogą leżeć w lodówce nawet 2-3 dni. Nic im nie będzie. :-)
Do pomidorów nie dodawaj przecieru, dodaj do nich tylko szczyptę soli. Wtedy nawet nie trzeba dawać innych przypraw na sos, chyba, że akurat ktoś bardzo lubi albo przepis na konkretna pizzę tego wymaga.
Wreszcie trafiłem na temat pizzy "najbliższy oryginału" ;) A w miarę dobrze orientuję się w temacie, bo mój szwagier - Włoch wraz z rodziną prowadzi pizzerię u siebie we Włoszech (rodzinny biznes już od dwóch pokoleń), więc temat mam przerobiony wzdłuż i wszerz :D I kompletnie załamują go "polscy znawcy włoskiej pizzy", gdy czasami pokazuję mu ich filmiki na YT lub gdy będąc w Polsce na początku z ciekawości zaglądał do polskich "włoskich pizzerii", ale nie mógł tego znieść jak tam profanuje się jego "narodowy przysmak" :/ Generalnie Twój kierunek jest właściwy, ale jednak produkty są mega ważne, bo niestety z polskich nie da się zrobić naprawdę włoskiej pizzy, ale na szczęście coraz łatwiej jest zamówić stosunkowo niedrogo oryginalne włoskie produkty przez polskich dystrybutorów: dobrą mąkę na pizzę t. 00 (z marki Caputo) i pomidory w puszce (marki Mutti) oraz dobrą oliwę i sery (te dwa ostatnie dużo łatwiej znaleźć w polskich sklepach), bo to najważniejsze składniki, by zjeść dobrą pizzę. No i wbrew pozorom nie bez znaczenia jest też dobry kamień, tzn. im grubszy tym lepszy, a nie 2-centymetrowe chińskie "deseczki", których pełno na aukcjach (właśnie szukam dla siebie dobry kamień, dlatego przy okazji tu trafiłem), choć ostatecznie nawet ten 2-cm kamień zawsze będzie lepszy niż zwykła blacha ;) Co do niuansów, to to górne nagrzewanie to chodzi o włączenie funkcji grilla, bo najmocniej nagrzewa i ma najwyższą temperaturę (przynajmniej w moim piekarniku to 280 st.). W przypadku ciasta to nie tyle chodzi o samo "ugniatanie" (oczywiście ciasto w efekcie powinno być dobrze wyrobione i elastyczne), co napowietrzanie go (dlatego wałek niszczy całą naszą robotę i - jak mówią Włosi - usuwa "pizzość z pizzy", a kto używa wałka ten nie rozumie pizzy i nie ma o niej pojęcia). Natomiast w przypadku zbyt wodnistego sosu (wtedy pomidory, przecier najlepiej zredukować wcześniej) to warto przed nałożeniem sosu delikatnie posmarować placek oliwą (tłuszcz ograniczy nasiąkanie ciasta wodą z sosu). Proporcje składników podałeś klasyczne i bardzo słusznie zwróciłeś uwagę już na samym wstępie, że prawdziwa i dobra włoska pizza tak samo wymaga czasu, jak nasz polski bigos czy kapuśniak (każdy wie, że najlepszy jest dopiero następnego dnia, choć z nieco innych powodów). A jeśli ktoś potrzebuje szczegółowego przepisu to szukać go tylko w tych na przygotowanie do 24h (żadne tam "szybkie" w ciągu pół godziny czy godzinę), bo tylko te są najbliższe oryginałowi, a wszystkie inne (z wyrastaniem na ciepło i szybko) to tylko podróby i raczej są to raczej "wytrawne drożdżówki z warzywami", a nie włoskie pizze (choć spotkałem się z nazwą "zapiekanki na drożdżowym spodzie" lub "na drożdżowym cieście", ale to jeszcze nie pizza, choć ma jej kształt) :P I rzeczywiście właściwie upieczona pizza powinna być chrupiąca na brzegach (wyrośnięte i lekko zrumienione ranty), lecz lekko opadać od strony środka, tak by można było ścisnąć ją jakby w rulonik (pierwotne oryginalne pizze były dość "mokre"). To raczej mace były pieczone na sztywno, ale to już inne ciasto i potrawa ;) Pozdrawiam!
A ja widziałem jak we Włoszech w pizzerii wałkowali ciasto i co? Pizza zrobiona w Polsce nigdy nie będzie włoska!
Czy jakoś konserwowałeś drewnianą tackę np oliwą, lub innym olejem ? Co zrobić, jak ciasto jest wilgotne i klei się do wszystkiego, więcej mąki? Posypać tackę kaszą maną ?
Najlepiej mieć narzędzie do zbierania, może być zwykła budowlana pace ;) Albo coś do ciasta: allegro.pl/oferta/lopatka-szpatulka-dekorator-do-ciasta-tortu-noz-10532514782?#
Możesz posypać mąką ale nie za dużo bo zmieni się hydracja. Ręce czesto mocz w wodzie.
@@michalgoreckitv ja mam przepis z termomixa i wkładam ciasto do miski nawilżonej oliwą. Może tu jest błąd, że się ciasto ma takie mini strefy, co się kleją....
Oliwa nie powoduje że się kleją, wręcz przeciwnie. Klei się gluten i tak będzie, ciasto jest dość rzadkie. Trzeba sobie z tym radzić :)
Ale tej pizzy to kolega nie dopiekł. Mimo kamienia i max temperatury zabrakło jej chwili, a do neapolitańskiej, którą jem od czasu do czasu w Neapolu, jej daleko. Polecam Pizzeria Da Michele, uprzedzam że sos marinara może cieknąć!
Mimo wszystko filmik ciekawy.
Przepis ok, według mnie żeby było łatwo i przyjemnie to kupcie sobie piekarnik do pizzy kosztuje około 350 zł ale chwila moment i mam odpowiednią tem bez kupowania kamienia i czekania aż się nagrzeje, ja zrobiłem ten błąd i stówka w plecy, druga sprawa sprawa to robot do mieszania ciasta też nie kpsztuje majątku. Oczywiście jeśli macie gdzie to trzymać. Dzięki temu juz nie zjecie tego badziewia co jest na mieście ( Mińsk Maz) Jak dużo robię placków to mniejsze pojemniki smaruję oliwą i wtedy da się wyciągnąć.
Przepis super, ciasto pieknie wyroslo w nocy w lodówce. Ale mam problem z zsunięciem pizzy z łopatki na kamień...jakieś podpowiedzi?
podsypałam semoliną, ale miestety, przykleila się. Musiałam się ratować papierem do pieczenia. Może inną łopatka kupić?
Można mieć piec na 500 stopni, są dostępne nawet na allegro. Sam mam takowy piec za 670 zł opalany drewnem , pelletem. Czas pieczenia około 80 sekund. A pizza jej rogi powinny być chrupiące, a twoja pizza gumowa.
Co do długości pieczenia: Ja zawsze wkładam samo ciasto z sosem na ok. 6 minut do piekarnika(oczywiście na nagrzany kamień) po czym ją wyciągam daje na nią ser/inne składniki i wkładam jeszcze na dwie/dwie i pół minuty. W ten sposób pizza ciasto jest lepiej wypieczone, a składniki nie są przypalone.
Jaki kamień polecasz?
Taka ciekawostka która oststnio słyszałem pizza napolitanska jesli dobrze to pisze nie ma wgl oliwy w składzie oliwe sie daje do pizzy(ciasta) w momencie gdy nasz piekarnik nie osiąga wymaganej temperatury.
Jest moc
Pizza wyszła super!,całe szczęście ,że wspomniałeś o tej górnej grzałce ,bo mam piekarnik gazowy ,ale do góry jest grzałka grilla i wszystko pięknie się zrobiło.Nagrzalem gazem piekarnik a potem tylko góra + kamień do pizzy . Wielkie dzięki !
Ale tak poza tym, widzę po komentarzach że kuźwa co drugi Polak to expert jak zwykle w każdej dziedzinie a w pizzy to już wogóle,robisz filmik ,mówisz co ci nie wyszło ,że nie jesteś ekspertem ,ale oczywiście troll internetowy ma problem ze zrozumieniem ojczystego języka , i dawaj żółć wylewać.
To moje spostrzeżenia 2g drożdży ciut za dużo jak na 600 g mąki, 1,2 wystarczy. Wody 390 ml, sól 18g. Hydratacja 65%. Oliwa nie potrzebna. Ciasto wyszło ci troche blade. Tip taki aby wrzucić na 2 min placek z samym sosem, potem wyjazd, dodać składniki i z powrotem do pieca aż się mocka rozpuści.
Powodzenia i smacznego.
Ha przypadkiem trafiłam na ciebie, pizza wyszła genialnie😁dziekowa
A ja w końcu zapamiętałam twój dawny przepis i nawet wieczorem była pizza na spontanie. No cóż. Trzeba obejrzeć do końca ;)
Fajny filmik , ciekawe informacje, ale proponuję zamiast wody, mleko świeże. Smak ciasta jest bardziej "pełny" żeby zrozumieć słowo pełny trzeba zjeść pizzę która była zrobiona na wodzie i mleku. Po tym filmie zaczynam szukać kamienia do wypieku pizzy, dziękuję i pozdrawiam
Ale ja mówię konkretnie o pizzy neapolitańskiej, tam nie ma mleka :)
Mówi się "gramów" a nie "gram" chyba, że masz na myśli jeden gram, bo gram jest jeden. Liczba pojedyncza. Nie powiesz przecież "25 litr"? Albo "30 metr"? To dlaczego mówisz "600 gram"? Za przepis bardzo dziękuję, skorzystam w najbliższej przyszłości!
Rozmawiałem z wlochem na temat mozarella buffoo, ciężki temat żeby kupić oryginał we Włoszech a co dopiero w Polsce :)
Michał, masz małą wyobraźnię. Płyta granitowa z Castoramy za 9.99 i piekarnik na maksa. Rewelacja!
Dokładnie też takiej uzywam😉 tylko tak się zastanawiam Czumy taki granit nie jest szkodliwy w wysokiej temperaturze no ale na coś też trzeba umrzeć 😁
To samo mi sie kotli w glowie😅 plyt granitowych przed domem od cholery, ale czy to faktycznie nie wydziela czegos szkodliwego w takiej temperaturze?🤔
Cukier do pizzy domowej jak najbardziej. Nie po to by drożdże rosły ale po to by ciasto lepiej nabrało barwy i nie było takie blade. To samo jeśli chodzi o dodawanie oliwy, której w oryginalnym neapolitańskim przepisie nie ma. Ciasto minimum 30 min wyrabiania potem 2h odpoczywa poczym porcjujesz i po 4h można śmiało robić pizzę, nie trzeba czekać całej doby.
Przy wyrastaniu ciasta, pierwszym i drugim, ważne jest, żeby je szczelnie zapakować, bo ciasto łatwo wysycha.
Mój tata prowadził 16 lat włoska pizzerię w Niemczech. Sprawa dodawania oliwy do ciasta to nie jest dobre. Olej zwykły dodaje się po wyrobieniu i co ważne łączy się go z ciastem za pomocą kilku ruchów. Olej tu ma na celu uszczelnienie przed wyschnięciem. Jest jeszcze sekret proporcji, i parę innych wskazówek ale nie będę rozpisywał się jak choćby mrożenie ciasta itd. są różne szkoły robienia ciasta nie powiedziałbym że 2g drożdży to zasada żelazna, to samo się tyczy zimnej wody. Ogólnie nie obrażając autora filmu ale mąci niepotrzebnie ludziom w głowach. Każdy może sobie metodą prób i błędów znaleźć sposób na ciasto. Na to sklada się wiele czynników. Jeden pięć działa inaczej od drugiego np wypuszcza więcej powietrza itp.
Ale rozumiesz, że ja mówię o autentycznej pizzy włoskiej. Nie wszystkie są takie. Można jeść chicagowską która jest zupełnie inna.
@@michalgoreckitv co znaczy autentyczna włoska? Jedna gospodyni w Rybniku robi kluski śląskie inaczej niż ta w Zabrzu i oba przepisy są autentyczne. Pizza to nie jest danie na salony, masz się nażrec i tyle
To znaczy autentyczna włoska. Tak jak mówi tytuł filmu. Nie trzeba robić pizzy włoskiej, ale warto wiedzieć jak zrobić klasyczna neapolitańską jak ktoś chce.
Placek drożdżowy z serem jest obecny w wielu kuchniach ale nie każdy lubi wszystkie. I nie każdy jest pizzą.
Mozzarellę z wody należy pokroić i odsączyć ręcznikiem papierowym, potem jeszcze dodatkowo na sitko i do lodówki. Pozbędziesz się nadmiaru płynu.
Hej. Z wyglądu pizza jest blada, jakby nie było odpowiedniej temperatury. Brak też jest siatki glutenowej (dobre ciasto dojrzewające to mąka za 10zł za kg i jakieś 48 godzin) - widać to jak pokazujesz kawałek i jego przekrój brzegów - zbite, jakby zbyt mało wyrośnięte. Mierzyłeś temperatury kamienia i góry pieca ? Grzałka górna jakby nie piekła rantów tylko środek - za krótka ??. Ja kupiłem nowy piec jednokomorowy z szamotem za 680 zł (350 stopni) i przerobiłem go (koszt 180 zł) na neapolitański do 500 stopni - polecam. Mój piekarnik niestety nie domagał i gasił się na termostacie mimo uchylonych drzwi.
Piekarnik mam słaby. A pizza - cóż, robienie pizzy i jednocześnie kręcenie o tym filmu okazało się trudniejszym wyzwaniem niż mi się wydawało :D
@@michalgoreckitv Niestety nowe piekarniki coraz słabiej grzeją - unijne normy, cięcia produkcyjne, etc... Spotkałem już nawet modele 220 stopni max dlatego odpuściłem i kupiłem mały piecyk - jest w miarę mobilny (23kg) można go chować, przewozić a pizza rewelacja - panterka na brzegach w smaku też zupełnie coś innego, pozdrawiam.
Ooni czy inny?
@@michalgoreckitv Royal Catering jednokomorowy
Witam, mam takie pytanie bo nie mam póki co kamienia typowego do pizzy, czy ewentualnie mogę zrobić to nagrzanie z blachą z piekarnika? tą standardową czarną z wyposażenia pieca?jesli tak to jak długo ja nagrzewać w jakiej temperaturze?
Polecam stał do pizzy rozgrzewa się lepiej niż kamień i spod pizzy jest sto razy lepiej upieczony
Zakładając czas w lodówce 15h ile czasu potrzebuje po wyciągnięciu aby kulka nabrała temperatury otoczenia i dopiero formowanie placka?
W zależności od pory roku i ile drożdży , latem tak 4h a już teraz 6h .Na 5 pizzy daję 5gr suszonych drożdży piwowarskich ,kulki po 260g
Pytanie jaki kamień?
Jedyny warty uwagi
allegro.pl/oferta/granitowy-kamien-do-pizzy-grilla-37x35cm-lopatka-9304284238
Pozdro.
Dzień dobry, jakiego kamienia do pizzy Pan używa?
Jak zwykły z Lidla chyba
hej a korzystales z termoobiegu ? czy tylko grzanie gor-dol?
Bez
Tylko turbo grill, lub sam grill
Witam, daj wyżej kamień, jakieś 4-5cm od grzałki, wrzucaj placek pod rozgrzaną do czerwoności grzałkę, termostat potrafi ją wyłączyć, można lekko uchylić piekarnik wtedy będzie ciągle czerwona, i wypiecze ładnie ranty Twojej pizzy które no niestety były blade, a powinny być miejscami nawet czarne lekko przypalone kropki, tak zwana panterka, trzeba eksperymentować :) Pozdrawiam.
Bardzo trudno zrobic panterke w 250 stopniach
@@kebabowypablo466 racja ,u mnie piekarnik ma 300c a pirometr pokazuje nawet 330 . Kamień sama góra a pod kamieniem blacha .Pizza wychodzi mmmmm
Spoko, ranty potraktuj palnikiem butanowym i oprócz tego że smakuje będzie jeszcze wyglądać
Może być palnik acetylenowy z gazem pozyskiwanym ze starej wytwornicy karbidowej?
Rozumiem, że w tytule "włoska" pizza oznacza neapolitańską? Jeśli tak to jest jeszcze kilka błędów ;) polecam Ci na kanale Vito Iacopelli wyszukać filmików ze słowem "home" lub "house" :D Facet jest mistrzem w robieniu pizzy! A tu chyba najlepszy jego przepis na neapolitańską oryginalną pizzę do zrobienia w domowych warunkach :) ua-cam.com/video/G-jPoROGHGE/v-deo.html Pozdrawiam!
Dlaczego nie można zostawić ciasta w całości w lodówce tylko trzeba dzielić na kulki ?
Pieczemy z termoobiegiem czy bez?
bez
poważnie? to ma byc dobrze wyglądająca pizza?
Cóż, jak na tamten czas była znacznie lepsza niż te które robiłem wcześniej. Dziś z G3Ferrari i pieca który zbudowałem w ogródku, wychodzą znacznie lepsze.
2:35 Jak ciasto robi się 24h to nawet trzeba dzień wcześniej 😅
Ja zamiast semoli używam normalnej mąki krupczatki zachowuje się podobnie jak kasza manna 😅
Nie rozumiem dlaczego drożdże nie mogą mieć kontaktu z solą... ja zawsze drożdże rozpuszczam w zimnej słonej wodzie i nie ma żadnego problemu.
Sól zabija drożdże.
@@fafiklata 😂😂😂
He he, uśmiałem się.
Janusz kuchni :)
Błąd na błędzie liczone w wielu dziesiątkach.
He he tylu specjalistów piccajolo a potem robicie te gówna tekturowe które są w 90% polskich pizzerii 😂
@@michalgoreckitv wymień szeryfie te błędy będę Ci wdzięczny chociaż połowę z tych dziesiątek.
Jak ja bym taka pizzę zrobił to mam zakaz wchodzenia do domu i kuchni
Z tymi błędami to normalnie jakbym o sobie słuchał ;) pytanie do Ciebie jako do pewnego rodzaju „polskiego speca od thermomixerow”: czy wyrobienie ciasta w Lidlo/Biedro/Thermomixie to dobra opcja? Pozdrawiam
Można, ale ja nie lubię czyścić noża po tym więc wolę jednak mikserem :) Dodatkowo niektóre modele nie dają rady. Np na gęstszym cieście stają.
Wracam do Ciebie bo już raz próbowałem i wyszła w chuj Kozak...pozdro
Nie każda mąka 00 nadaje się na pizze, 00 oznacza tylko sposób zmielenia, są różne 00 i tak z mąki na makaraon 00 nie wyjdzie dobra pizza. Jesli nie mozecie dostac np Caputo Pizzeria, to wybierając mąke pszenną patrzcie żeby białka bylo 11-13.5%, moc czyli W: w przedziale 250-310, P/L: 0.5-0.7; popiół, czyli to co w Polsce podawane jest na przodzie mąki to 550. Jeszcze jest Caduta E10, FN itd.... no ale to niewiele producentów podaje... Nawet jesli 00 nie znajdziecie patrzcie na proteiny czyli białko, W oraz P/L..... Teraz cukier... jesli robicie w 250 stopniach w domowych piekarnikach to dodajcie cukier, tu nie chodzi o rosniecie ciasta, chodzi o to zeby ciasto sie wypieklo jak najszybciej w tej niskiej temperaturze.... i jeszcze sól - jesli rozpuscicie w wodzie i dopiero dodacie drozdze to wszystko bedzie w porzadku - nikt nie zginie :)
No tak, ale prawie żadna mąka nie ma podanego białka :( Nawet spora część 00.
@@michalgoreckitv Białko lub proteiny to raczej jest na każdej mące, zgoda co do innych parametrów... tu jest problem. Dobre porównanie: przepisynadomowyserichleb.blogspot.com/2018/01/porownanie-typow-maki-pszennej-w.html ...Najbardziej zbliżona do włoskiej mąki na pizze jest marki Lub.... nie chce reklamować, "Luksusowa" typ 550
kto pytal
polecam Ci mozarelle light, bo ma mniej wody/tluszczu i nie masz zupy w srodku
bzdura, cukier czy zwykły miód nie jest żadnym błędem, polecam kanał Vito iacopelliego na którym wszystko świetnie tłumaczy
pizza wyszła bardzo słabo, polecam ustawić grzanie góra dół z termoobiegiem na 50 minut, żeby kamień się dobrze nagrzał, a później 10 minut przed rozpoczęciem pieczenia zmienić tryb na grillowy i ustawić kamień jak najwyżej, wtedy wyjdzie idealnie, a przynajmniej najlepiej jak się to da zrobić w domowym piekarniku
A najlepiej zrobić ciasto na pizzę według przepisu Vito na zaczynie. Pizza wychodzi niesamowita. Na początku robiłem w piekarniku i moja żona i syn powiedzieli ze jak w restauracji. Długo myślałem nad zakupem pieca do pizzy. Ale sobie myślałem ze chyba dużej różnicy nie będzie miedzy piekarnikiem a piecem. Aż któregoś dnia żona powiedziała a kup se piec i mi daj święty spokój. No i kupiłem Roccboxa. Pizza z tego pieca w porównaniu do pizzy z piekarnika jest nie do porównania. Niebo w gębie :)
@@ThePiszczo122 ja sobie kupiłem Oni Koda i wychodzi świetnie, no i też robię ciasto na zaczynie, oczywiście cała wiedza nabyta od Vito :)
@@padthaitai Najlepszy kanal vito jaki moze byc. Pizza is lifestyle 😀
Zimna woda ? nie bardzo. Generalnie woda w temp pokojowej w zaleznosci tez od pory roku. Jesli robimy ciasto w lato woda chlodniejsza jesli w domu mamy w zime 22 stopnie to idealna temperatura. Drozdze nie lubia wysokich temperatur bo po prostu gina. Wazne zeby nie zagrzewac ciasta. Podczas wyrabiania trzeba to robic normalnie nie za szybko bo jak mowie ciasto sie nagrzewa. Jesli zrobimy zaczyn ( to jest rzadkie ciasto ktore trzymamy do 24 h max w lodowce) nie trzeba kulek trzymac tyle w lodowce. Jesli robimy ciasto samo ciasto lezy z 6-12h z którego kulki robimy i one juz moga spokojnie do 2h sobie siedziec i tyle. Kolejna sprawa mówisz o wałku ale pizz włoskich jest duuuzo. Palcami wypychamy powietrze w ranty przy pizzy Neapolitanskiej aaaa juz np pizza Bari jest walkowana i calkowiecie pozbawiana powietrza. Kolejna sprawa semolina to nie prawie kasza manna bo uzywa się semoliny rimacinata czyli dosc drobno mielonej semoliny ktora jest robiona z odmiany pszenicy durum. Róznica pomiedzy semolina a zwykla mąką jest taka ze semolina tak nie przylega do ciasta nie przykleja sie tak jak zwykla mąka i szybko odpada od ciasta.
Jeśli chodzi o uwagi:
-jesli wyrabiasz ciasto to po skończeniu ugniatania musisz je ładnie zamknąć/uformować większą kule. Następnie należy zwilżyć pokrywkę od pudełka wodą, dół pojemnika trzeba podsypać mąką. Ewentualnie zamiast zraszania pokrywki wodą posmaruj kulkę ciasta oliwą.
-kulki od ciasta należy bardzo szczelnie zamykać(chodzi o formowanie kulek z ciasta) także radzę jeszcze poćwiczyć ich formowanie.
-po wyjęciu kulek z lodówki powinny leżeć jeszcze kilka godzin w temperaturze pokojowej
-czas wypieku jednak za krótki, 2-4 minuty piecze się w piecu który osiąga ponad 400°C, tu spokojnie ciastu powinieneś pozwolić złapać większy kolor.
Poza tym wszystko ładnie pięknie, git pomysł z wstawieniem kamienia na samą górę. Jak dasz góra dół to temperatura na grzałka się rozkłada a jak dasz na samą górę to górna grzałka sama będzie cisnąć dużą temperaturę na piekarnik, a kamień się pięknie rozgrzeje. Jeśli jakaś uwaga była bezpodstawna bo np. nie od razu wyrabiałeś kulki po wyjęciu z lodówki, to przepraszam ale już nie będę oglądał filmu drugi raz. Pizza napewno lepsza niż w większości poradników
Ja z moim kawalerkowym piekarnikiem gazowym: 👁👄👁
A czemu cukru nie? A gdzie oliwa przy wyrabianiu ciasta? Włoscy mistrzowie robią z cukrem i oliwą ciasto. Wyeliminowałeś błędy ale nie wszystkie. Przy piekarniku domowym, potrzebne jest wstępne pieczenie pizzy z samym sosem, około 3 minut. Wyjmujesz, dodajesz, resztę składników i wkładasz do dalszego pieczenie aż ser zacznie bulgotać (ale nie brązowieć). Wtedy wyjmujesz ostatecznie. Zwróć uwagę, że Twoja pizza jest blada. Ciasto jest ledwo wypieczone. Ale nie mogłeś jej dłużej piec, bo spaliłbyś ser, po to jest właśnie opiekanie wstępne w domowych warunkach.
Od kiedy bufala jest wędzona .... 😩
Mąka nie jest najważniejsza?! O matko... to spróbuj zrobić z mąki 750 :)
Nie, nie jest. Jest dużo ważniejszych czynników np temperatura.
Pizza spokojnie wyjdzie z silnej mąki (12g) która nie jest 00.
Drożdże mieszamy z połowa częścią mąki osobno wodę z solą , następnie mieszamy razem i powoli dodajemy resztkę maki ponieważ sól wchłaniając wodę spowalnia procesy zachodzace z udziałem drożdży . Na 10/12 kulek ( jedna około 250 gr) 1600 maki litr wody 2 gr drożdży 20 soli i 20 cukru który nie przeszkadza drozdzom ale dodajemy do jedynie by dodać fajny kolor do naszej pizzy o więcej info zapraszam na priv 👌🏼
Nie koniecznie,ja daję tak :
Woda, sól,oliwa,drożdże piwowarskie,mąka 3/4 a później wyrabiam z 1/4 na blacie
Oooh snap, 24h. :O
Ja co prawda robie tak samo ale daje na szklanke maki 20 gr drozdzy i tez wychodzi normalnie ,tak mnie nauczyl kolega pracujacy we wloszech
Ło matko to jak drozdzowka
Akurat mąka jest bardzo ważna, najlepsze są włoskie tipo 00, taka mąka powinna mieć minimum 12g białka, więc mąki typu 450 itd odpadają, jedyna Polska mąka którą można użyć to Szymanowska Typ 480, pozdrawiam.
semolina to bardziej mąka krupczatka niż kasza manna ;)
, A 00 Jest Najbardziej Wyrafinowanym Spośród Wszystkich, Zmielona Najdrobniej Zawiera Najniższy Poziom Otrębów Oraz Popiołu Do Maksymalnie 0,50%.
Alternatywa
Jeśli Prawdziwa Włoska Mąka Jest Dla Ciebie Trudno Dostępna, Prawdopodobnie Najlepszym Jej Zamiennikiem Będzie Polski Odpowiednik Typ 450: Tortowa - Zawartość Popiołu Do 0,45%, Lub Typ 550: Luksusowa - Zawartość Popiołu Ok. 0,55%.
Widzę, że dosyć dużo mąki, mniej wody. Tutaj raczej śednio z hydracją i lekkością ciasta jeżeli mówimy o neapolitanie. Myślę, że odpowiedni stosunek mąki do wody to na 1 kg mąki ok. 0,7-0,75 kg wody. Drożdże śmiało można zredukować do 0,2g na tą ilość mąki. Co do oliwy z oliwek stosowanej do ciasta.. tutaj zdania są mega podzielone.
Jedni twierdzą, że tradycyjna neapolitana powinna opierać się tylko i wyłącznie na mące, wodzie, soli oraz drożdżach, z kolei z własnej autopsji wiem, że dobrej jakości oliwa z oliwek nadaje nam fajnego posmaku oraz sprawia, że ciasto nabiera aksamitności. Zresztą nie jeden Włoch z UA-cam czyni to samo. Ja osobiście stosuję, ale na prawdę WIELU POLSKICH, PEDANTYCZNYCH Pizzaiolo jest tak wierna włoskiej szkole, że tego kołka im z dupy nie wyciągniesz. (:
Co do samego procesu wyrabiania ciasta. Myślę, że najlepszym patentem jest tzw. "wir do środka". Najlepiej zacząć je od zupy i stopniowo dodawać mąki, aż do momentu kiedy uzyskamy "kleksa", który troszkę będzie nam się odklejał od rąk. Ciasto staram się ogarniać szybkimi, ale też nie zbyt drastycznymi ruchami. Odpowiedniego jego napowietrzenie to połowa sukcesu.
Niestety prawda jest jednak okrutna. Temperatura pieczenia to najważniejszy czynnik, który powoduje, że pizza nam "smakuje". W domu możemy zapomnieć o temperaturach rzędu 360-380 stopni (Ja w takiej wypiekam w piecu).
Pozdrawiam serdecznie wszystkich fanatyków robienia pizzy :)
Wszystkiego piękne ale ta pizza jest zdecydowanie niedopieczony jeszcze 2 minuty a będzie naprawdę pyszna
A i ciasto na pizzę neapolitańska jest o wiele rzadsze prawie jak na ciabatte ,ciasto dzielimy na kulki dopiero na drugi dzień rano i zostawiamy na ok 6-8 godzin
To nie kwestia czasu a grzałki niestety, słaba u mnie jest. Za długo nie można bo się wysuszy.
Cukier i ciepłą wodę dawałem daję i będę zawsze dawał
To nie jest typowe hydro i to nie jest typowa Neapolitana... woda-temperatura pokojowa, baza hydro to taka sama ilość wody i mąki... kolejna rzecz iż nie lodówka tylko temperatura pokojowa. Czas to 18h minimum. Następnie dodajemy pozostała cześć mąki. Ugniatamy ciasto około 20-30 minut ręcznie... uformowana kulka pod przykryciem ( pojemnik) około 40-50 minut. Kolejne ugniecione pi razy drzwi 2-3 minutki znów kulka i 10 minut pod pojemnik. Robimy kulki 270-300 gram.. końcówka filmu...hmm sam zobacz
Na pewno mówisz o Neapolitanie? Poczytaj włoskie przepisy. Co jest nie tak na końcówce filmu?
@@michalgoreckitv
Witaj. Jak najbardziej o Neapolitanie.
Tą co robisz jest ok. Lecz jest to pizza ciężka. Drożdże nie pracują tak jak powinny pracować.
Spróbuj zrobić coś takiego:
1dzień
400 ml wody ( temperatura pokojowa)
400 gr mąki 0
5 gr drożdży
Wymieszaj wszystko w misce, przykryj folią i odstaw na 18-24h w miejsce z temperaturą pokojową. W folii zrób kilka dziurek..
_______________________
Dzień drugi..
300 gr mąki
25 gr soli
Do miski wsypuje sól. Wyrabiam. Następnie mąkę. Wyrabiam około 5-10 minut po czym wykładam wszystko na blat i zaczynam wszystko ugniatać kolejne 20-25 minut robiąc zakładki. ( napowietrzanie ciasta) coś do sklejania koperty. Możesz delikatnie ręce nacierać oliwą wtedy nie będzie się tak kleiło do rąk. Zawsze po zrobieniu koperty zamykasz ciasto formując kulkę. Po tych 25 minutach filmujesz kulkę i przykrywasz tym naczyniem w którym wyrabiałeś ciasto. Zostawiasz na 45 minut do godziny. Ugniatasz znów przez chwilkę i zostawiasz kolejny raz pod przykryciem ale już na 10 minut. Kolejny krok to formowanie kulek. Powinno wyjść Ci 4 szt.
Wyrobione kulki dajesz do kuwety i przykrywasz na 1h
Teraz możesz już formować placki..
Wyciągasz kulkę, dajesz ją do maki wysypanej ba blacie rozprowadzasz z jednej strony delikatnie, przewracasz na druga stronę robiąc to samo. Otrząsało z mąki i wyrabiasz placek na blacie już bez mąki...
Cukier spokojnie możesz dać - dzięki temu pizza będzie bardziej rumiana.
A powiem Panu że szczypta cukru dobrze robi
Minuta, dwie w zwykłym domowym piekarniku 250st? Na bank będzie niedopieczona.
Kamień
@@michalgoreckitv Piekarnik z funkcją grill? jesli tak, to ma to sens :)
Polecam się jeszcze doszkolić, bo w tym filmie jest dalej sporo podstawowych błędów, brak otwierania kul ciasta, kule otwierasz na mące bądź semolinie a nie tak jak to zrobiłeś "grawitacyjnie", ale mąka lepsza, nie podsypujesz później bo nadmiar podsypki będzie się palił. Poza tym mąka jest tutaj najważniejsza, polecanie 450 czy 500 to najgorsze co można zrobić, już tłumaczenia o parametrach W nie wymagam. Co do ilości drożdży, to ich ilość zależy od wielu czynników i trzeba było wspomnieć choćby o kalkulatorach.
To nie jest film dla profesjonalistów tylko dla ludzi którzy całe życie robili pizzę na grubym cieście po 30 minut. W żadnym miejscu nie mówię że jestem specjalistą. Takie robienie placków jest łatwiejsze dla początkujących.
Sebastian, może masz swój lepszy filmik?
Michał, dzięki
@@aleksandrakistowska7507 bez złośliwości proszę, moja krytyka jest konstruktywna a nie hejterska, filmów nie mam bo nie jestem youtuberem a jak nawet bym nakręcił to z uwagi że wiem czego jeszcze nie wiem, nie mam aż tyle odwagi co na przykład Michał żeby wrzucać ftaki film... , poza tym polecam wyszukać filmy Klubu Miłośników Pizzy i tam wszystko jest dokładnie pokazane, w wersji EN polecam Vito Iacopelli
@@sebastianpataj nie taka była moja intencja. Myślałam, że mie masz jakiś swój filmik. Do tych miłośników zajrzę na pewno. Moze możesz polecić jakiś kamień?
Składniki co do grama..... przy wyrabianiu ciasto było mega lekkie i puszyste.... po dobie w lodowce gniot twardy nic nie rośnie.... dwie godziny już leży w pokojowej temperaturze i bez zmian. Ktoś wie co zrobiłem źle?
prawdopodobnie drożdże zdechły. Albo użyleś drożdży ktore juz trochę leżaly otwarte w lodowce, albo pomieszaleś bezpośrednio drożdże z solą i tym je zabiłeś
Pyszna pizza.
Tylko rant jest biały.
Nie jest biały, to kwestia nagrania
Upomidorowienie pomidorów...
Kurde!
Niestety! Nie jesteśmy we Włoszech :( I smak jest jaki jest.