Epoca de Aur (1965-1989) în Oradea
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Epoca de Aur este numele pe care propaganda oficială a vremii l-a atribuit perioadei istorice în care la conducerea Republicii Socialiste România s-a aflat dictatorul Nicolae Ceaușescu, între anii 1965-1989. Expresia Epoca de Aur a apărut și a fost folosită în anii '80, interval marcat în special decultul personalității lui Nicolae Ceaușescu și al familiei acestuia. De altfel, un alt termen utilizat de instituțiile și presa oficială pentru a desemna această perioadă era Epoca Nicolae Ceaușescu. Tot articol : ro.wikipedia.org
Cum a fost Oradea în "Epoca de Aur" ? Oradea de altădată Facebook arată pe un album ...
Muzica . Cântece patriotice
Albumpicasaweb.goog...
SINISTRE AMINTIRI !😢
Frumoase timpuri,am. Făcut școala an Oradea anii 87-88 școala "Anfratirea" Oradea
Ar trebui ca în fiecare an timp de 3 zile (în aceași perioadă), în toate rafturile magazinelor să se pună numai borcane cu măzare, pachete cu biscuiți și apă minerală Zizin, ca să poată face comparația.
Și azi vomit de regimu ăla pe care nu-l interesa altceva decât comnunismu,Ceașcă.Nimic din familie,nimic din social,doar muncă peste tot.Dar bineînțeles ca oricând ,și jmeckeri.Trebuia dat șpagă cam la orice vroiai să cumperi.dacă aveai pile.dacă nu....moarte liniștită.
Ar trebui ca în fiecare an timp de 3 zile (în aceași perioadă), în toate rafturile magazinelor să se pună numai borcane cu măzare, pachete cu biscuiți și apă minerală Zizin, ca să poată face comparația.
Piele de găină 🎼🎵🎶🥶
Imaginile și vremurile..❤❤😒🫡
Imaginile îmi induc nostalgie, dar cântecele _frisoane. 😏
Aurica Florica Major ...
EU care am venit in dua in 1985 ..am invatat adevarul..viata noastra a fost buna
Astazi spun daca at go dat lui Ceausescu ma I Putin timp..totul6 at :-* fost bine...
Tara nu a fost indatorit la nimenia...
O mare greseala...
Si cantacele tot nostalgie.Pana la urma sunt cantecele tineretii noastre chiar d
Ar trebui ca în fiecare an timp de 3 zile (în aceași perioadă), în toate rafturile magazinelor să se pună numai borcane cu măzare, pachete cu biscuiți și apă minerală Zizin, ca să poată face comparația.
Eram tineri. Dar odată cu restricționare a fost foarte greu.
4:14 I was there... Our school took us out to sing to "Our Father".
Groaznic
...Am fost acolo in 87 când a venit cu Aro...ne-au scos pe toți elevii si ne-au tinut toată ziua...ne mutau din loc in loc să aibă cârmaciul aplaudaci pe tot traseul mașinii...nu ajungea populația orașului. Parcă era vara, cald , sete...dascălii speriați ne repetau în șoaptă nu cumva să spunem vreo prostie că ...nu mai învățăm...
Ar trebui ca în fiecare an timp de 3 zile (în aceași perioadă), în toate rafturile magazinelor să se pună numai borcane cu măzare, pachete cu biscuiți și apă minerală Zizin, ca să poată face comparația.
Mi se face pielea de gaina!!
Cintrce""inaltatoare"" si""mobilizatoare:"!!!PTIU,piei Sstana!
Muncă sănătate învățământ odihnă siguranța zilei de mâine Cercetare servicii pentru țară si popor etc.Acum dezmăț drog crime dezbinatori ucigători mișelește la tot ce e frumos normal curat plătiți din banii tuturor.. O fi bine ???
@Elena Maria --Fix asa cum spuneti, absolut de acord, subscriu la cele scrise de dvs!
să vină sf Putin să facă dreptate!
Nu prea erau multe. Păi nici hârtie igienică, săun, vată, șampon, dero. Hai, nu glumi.
Ar trebui ca în fiecare an timp de 3 zile (în aceași perioadă), în toate rafturile magazinelor să se pună numai borcane cu măzare, pachete cu biscuiți și apă minerală Zizin, ca să poată face comparația.
🇷🇴🇷🇴🇷🇴🇷🇴🇷🇴🇷🇴🇷🇴🇷🇴
În ani 60 încā nu erau blocuri turne si Mici spitalul nu era
Bună seara, mă întreb cum era România în ultimii 80? (86-89). Adică dacă în magazine, supermarketuri, ați găsit totul ca astăzi (produse de igienă personală, cum ar fi scutece pentru nou-născuți, șervețele sanitare pentru femei, etc.) cer aceste informații, deoarece am o amintire de la primul institut din Bacău, îmi amintesc de copii mici înfășurați în bucăți de pânză în jur în părțile care arătau ca scutece.Multumesc pentru cei care îmi pot rezolva îndoiala.
ro.m.wikipedia.org/wiki/Republica_Socialist%C4%83_Rom%C3%A2nia
@@unoradean633 Scutecele de unică folosință pentru bebeluși au ajuns după 89? Cer aceste informații pentru că la primul institut din Bacău îmi amintesc de copii mici înfășurați în bucăți de pânză în jurul șoldurilor lor, care arătau ca scutece.
Draga mea, in oradea aveam de toate, da pentru ca la noi veneau..polonezii ceoslovacii..ungurii si cumparam de toate cea ce voi comentati a prostului aici, voi nici nu visati la ce aveam noi. Sapoi sa-ti mai spun...pampersurile sunt pentru femei puturoase si nesanatoase pentru copii. Eu desi aveam le foloseam doar cand plecam in oras. In rest aveam din bumbac pe care le spalam apoi le calcam. Pe vremea lui Ceausescu ne bucuram de orice, sambata eram la restaurant duminica in Felix la bai. Acum unde sa mergi. Atunci din 50de lei stateai toata noaptea la restaurant. Oradea a fost si este protejata de DUMNEZEU.
@@niculinanoricavigyikan9949 Total de acord, subscriu comentariului dvs! Ati punctat foarte bine!
@@alinasimoncini3604 - Și ce dreaq aveau scutecele de bumbac, riie la putori ? Faci copii și vrei să ţi crească robotul ? Tu să nu te murdărești la ghiare că ești regina wc-ului.
The once beautiful Nagyvárad became an ugly Oradea 😢 😭
🤣🤣 Oradea is more beautiful and more developed than 90%of your cities
@@juan.7788 Nagyvárad is OUR CITY 😂 🤡
@@juan.7788 Trying to be Spanish?? 🤔 😂
@@kovacsakos8893 oradea was never your city🤣 hungarians dont even make 20 percent of its population and you claim its hungarian
Akkor menj vissza az országodba. Ja várj, a bozgoroknak nincs hazájuk, olyanok, mint a cigányok
Parcul Magnoliei a ramas aproape neschimbat, doar ca s-a desfintat cinematograful Patria, dar cladirile, blocurile, parcul, totul din zona e aproape identic ca atunci. Si legat de cinema, pe atunci erau cel putin 10 cinema-uri in oras, azi e unul singur. Sigur, e mai mare, modern, cu multe sali, dar UN singur cinema?
Sunt 2 de fapt. Cinema Lotus Center si Cinema Era Shopping. Ambele exista de mai bine de 10 ani.
@@marcelpop666 Cinema Era Shopping? Eu stiam ca s-a inchis, dar vad ca pe net au program. Cred ca o sa ma duc intr-o sambata acolo, de curiozitate, stiu ca aveau o sala mare, mult mai fain ca orice din Lotus.
Pentru ce multe cinematografe? Cele mai multe filme se fac pentru Netflix!Si fiecare film se poate viziona mai mult sau mai puțin de acasă pe internet!
@@martin-bs4gf Pai atunci pt ce sa mai stai in oras? Poti merge in ceva sat, ai internet oriunde si te uiti la netflix. Stai acasa pe internet...
Asta face un oras sa fie atractiv: sa ai cinematografe, mall-uri, sali de fitness, stadioane, bazine de inot, hypermarketuri, etc.
Sincer, repet - cu gandirea ta, nu stiu de ce stai in Oradea, du-te in ceva satuc si vizioneaza acolo netflix.
Aluminei...castani si plopi ! Ceausescu... forget about it...bad a beam, bad a boom!
Nagyvárad 🇭🇺
dream on ...
@@bogdanmarius362 Nagyvárad is a fact not a dream. Perhaps you need to learn some history.
@@bogdanmarius362 🤪
@@kovacsakos8893 yes you're right but now is our🇷🇴
@@ggghsgshdj8522 yes I know, it was wrongly given to Romania in the Trianon Diktat of 1921 without a plebiscite
Epoca de Cacat. Edit.
Acum e epoca de cacat ca nu mai construim de nimic si am vândut tara Americanilor
@@vladimirhiticas7518 Exact ! Prost esti doamne Vladimire...sa iti dea d-zeu minte sa vezi toate partile problemei. Am citit odata un comentariu care m-a uimit care zicea asa: Cel mai dureros e ca iti dai seama ca cel mai mare dusman al poporului roman a fost si inca mai este...romanul ! Cred ca avem imprimata in ADN tradarea.
@@EddyVs0 am glumit desigur
@@vladimirhiticas7518 *evreilor
Nu tie rusine sa faci prost pe altul cind tu esti ce sa realizat dupa 89?
Paul Drien, poate ție ți -a fost bine , dar milioanelor de români, nu !
@Mag Bine zis?De ce?milioanelor nu a fost bine,parca astazi e mai bine milioanelor cu hoti criminali si drogati nu?
Mag , zici ca in alta tara nu sunt hoți ... , toate țările se aseamănă , unele au lucruri mai bune iar altele lucruri mai rele ...
Asa este,dar,din pacate,romanul prinde greu si uita repede(iute).
Oláh aranykor Nagyváradon
+Hungaria56
Tisztelt Hungaria56 ' Felhívom a figyelmét arra a tényre,hogy az oláh kifejezést ma nem használják,mert tiszteletlenség egy nemzettel szemben.A régi történelem könyvekben szerepel ez a kifejezés.Biztosan tudja,hogy a magyar történelemben is volt hasonló korszak 1956 előtt.Magyar nyelven írtam a választ,mert még Nagyváradon beszélnek magyar nyelven '
Igen volt Magyarországon is ilyen kor, de legalább a magyarok nem tűrték több évtizedeken át! Tőkés Lászlónak köszönhetően megszűnt a Ceausescu korszak! Különben az oláh kifejezést igenis használják mai napig.
Oláh fajtádat neked
"A római kultúra őrzői": az oláhok 20%-a még soha nem mosott fogat. Románia
lakosságának szinte 20 százaléka soha nem mosott fogat - derül ki egy
kozmetikai cikkeket gyártó cég felméréséből.
A számok szerint a románok havonta mindössze 3 eurót költenek
tisztálkodásra, ezzel Európában utolsó helyen állnak a higiénia fejezetnél.
A román lakosság 19 százaléka nem mos fogat, ezek a személyek nagy része
vidéki környezetből kerül ki.
Mocskos oláh paraszt
Adevarul ca moldovenii pe vremea lui Ceausescu aveau un trai sub orice critica in toate privintele....
Trimite-mi orice suma de bani în contul meu bancar și ți voi returna de 4 ori suma înapoi. G7i