Owszem bo w dzisiejszych czasach wszyscy są "ekspertami" lotniczymi i w ogóle samoloty to same latają a pilot pije kawe ze stewką na kolanie tylko jak nie pomyli guzików ;).... to czasami coś tam naciśnie. Żeby to żelastwo oderwało się od ziemi potrzeba bardzo dużej energii i byłoby to zbyt proste gdyby wystarczyło wsiąść coś przyświrować i frrrrrrrrrrrrrrrrr do góry. I jeszcze musi to lecieć tam gdzie ma a lata po całym świecie więc to nie może być takie trywialne jak się wydaje wielu dzisiejszym "ekspertom" awiacji. Właśnie dlatego jest to takie piękne. A ludziom takim jak kapitan chwała za to że uświadamiają innych jak jest naprawdę. Pozdrawiam :)
Wystarczyło by, gdyby do planu lotu dołączali kod QR do zeskanowania skanerem w kabinie pilotów :) a ręcznie wprowadzałoby się ew. poprawki, dodatkowe elementy. zaoszczędziłoby to mnóstwo czasu
Na kanał trafiłem przypadkiem, ale forma przekazywania informacji i masa ciekawych rzeczy przywiązała mnie do tego kanału, chociaż nigdy specjalnie lotnictwem się nie interesowałem, brawo :D
A szkoda. Bo to piękno samo w sobie. Jeśli masz w pobliżu lotnisko pojedź na weekend z rodziną, sam jak chcesz... stań przy pasie i podziwiaj starty, lądowania wąchaj avgas albo naftę i marz! By być na miejscu tych ludzi tam na górze... Jest takie powiedzenie... Wszyscy chodzą nieliczni latają... Po prostu piękne! To pochłania uwierz. Lotnictwo swą hermetycznością jest inspirujące ale nie bezzasadnie bo żeby z powietrzem obcować trzeba być bardzo pokornym człowiekiem . Im bardziej się temu przyglądasz tym bardziej zdajesz sobie sprawę że to nie jest takie proste jak może się wydawać z perspektywy takiego tam spojrzenia powiedzmy na przelatujący gdzieś tam sobie samolot... To wszystko to jest walka człowieka z grawitacją z przeciążeniami z atmosferą bo nie jest to nasze naturalne środowisko. Zwłaszcza uwydatnia się to w tym "małym lotnictwie". Tam dopiero widać na czym to wszystko polega. Polecam i Pozdrawiam. :)
Dziękuję za 59 film teraz już wiem ogromnie precyzyjne wyjaśnienie ile ważnych informacji trzeba mieć i wpisać te dane aby lecieć to jest niezwykle istotne dla pilotów A ja podziwiam ile trzeba mieć wiedz i zapamiętać to wszystko wielki mam szacunek i respekt do takich zawodów Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia
Panie Dariuszu gratuluje kanału. Sprawy techniczne super. Ale ja czekam na więcej ujęć z lotów. Więcej rozmów z wieżą, itp. Gratuluje pomysłu. Fajne poczucie humoru. Gratuluje. Rówieśnik!!
Dziekuje za interesujacy odcinek i za ogromna wiedze,ktora potrafi Pan w prosty sposob przekazac.Z niecierpliwoscia bede czekal na kolejny odcinek.Pozdrawiam z LOWW i milego dnia zycze.
Perfekt!:) Na takie właśnie filmy czekam:) bardzo dużo istotnych szczegółów. Zastanawiałem się dlaczego nie w pierwszej kolejności programuje się wszystkie parametry lotu, a na końcu plan. Odpowiedź od 5 : 45 sekundy:) Dla mnie mogło by być jeszcze więcej takich "delicji" bo zostały tam pominięte niektóre funkcje ale zdaję sobie sprawę, że to nie kanał szkoleniowy:) Wielkie podziękowania:)
Waga czyli ciężar, powinienem użyć słowa ciężar. Bo masa i ciężar to nie to samo, prawda? Mamy w lotnictwie ZFM i ZFW, i najzabawniejsze jest, że nie wszyscy o tym wiedzą i stosują zamiennie nawet w obrębie jednego zestawu dokumentów :) Ale będzie o tym przy wyważaniu. Pozdrawiam
Dzięki, teraz z mniejszym stresem udam się na symulator A320 w moim mieście. Gdyby Pan Kapitan zechciał jeszcze objaśnić COST INDEX (jakie preferencje stosują linie lotnicze). Tylko udanych lądowań życzę.
Pochodzi od łacińskiego destinatio, ale w łacinie nie miało takiego znaczenia. Więc można powiedzieć, że w tym znaczeniu pochodzi od słowa angielskiego.
Kolejny świetny odcinek, ale... smutny. Bo wyjaśniło się dlaczego kiedyś Pan powiedział, że niektóre linie zatrudniają nie pilotów a operatorów. Ktoś też powiedział, że nowoczesnym samolotem się zarządza a nie pilotuje. Ale i tak fajniej zarządzać samolotem a nie np. linią walcowniczą.
mirkomz mirkomz Myślę, że to jest skutek czystego rachunku ekonomicznego. Gdyby zadaniem pilota było pilnowanie trasy przelotu, to po jednym takim kursie pilot wysiadałby z samolotu zmęczony, ponieważ musiałby być wciąż skoncentrowany na pilotowaniu samolotu. Nie byłby w stanie zrobić 2-3 lotów przez dzień. Zatem pozostawiono mu tylko konieczność skonfigurowania samolotu do startu i do wylądowania no i oczywiście wykonania startu i lądowania. Przez pozostałą część lotu piloci się nudzą, a zatem i nie męczą, no chyba że trafią na strefy turbulencji. I stąd to określenie - operator statku powietrznego. Swoją drogą kiedyś też sobie z tym jakoś radzono. Nie bez powodu w skład załogi wchodził przecież nawigator i mechanik pokładowy. Wykonywali oni dokładnie te funkcje, które obecnie nadzorują systemy komputetowe.
Naprawdę świetny odcinek. Przystępnie, aczkolwiek rzeczowo opowiedziane. W sam raz coś dla laika ;) Mam jedno pytanie - czy ten ekran nie jest zbyt mały? Czy pilot siedzący w trakcie lotu na swoim fotelu wszystko dokładnie rozczyta? I ile mniej więcej czasu trwa takie programowanie komputera do lotu? Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na kolejne wspaniałe odcinki :D
Czy komunikacja z ziemią zawsze jest takiej jakości jak słychać w filmie? Ciężko czasem coś zrozumieć, jakby na AM była transmisja. Ale nie ukrywam, że ten film był jednym z najciekawszych!
Panie Darku, nie wiem czy wrzucił Pan materiał w odpowiedzi na mój komentarz pod jednym z filmów, czy bardziej jest to dzieło przypadku, ale bardzo dziękuję tak czy inaczej.
Pewnie ze interesujace Panie Darku jak zawsze👍 krotkie pytanko czy dalo by sie tą na przyklad trase czy jakąkolwiek przeleciec bez autopilota to znaczy by sie dalo napewno ale jak to by wygladalo ze strony technicznej czy musi Pan manualnie dolatywac do tych waypointow podczas sledzenia nawigacji pilotujac samolot czy jest jakis inny sposob na to nie wiem np pierwszy oficer wprowadza kursy a pilot lecacy pilotuje? Przepraszam jesli to banalne pytanie ale zastanawiajace bardzo😳 Dziekuje za kolejny ciekawy film 👌🏻💪🏻 swietna robota Panie Kapitanie👨✈️✈️👍 pozdrawiam
Obejrzałem kilka odcinków Katastrofy w Przestworzach i mam tylko jedno pytanie panie pilocie - czy umiałbyś lecieć z zatkanymi rurkami pitota i byś zrozumiał co się dzieje?
Jaki jest minimalny zasięg widzenia ziemi z kabiny pilota na wysokości przelotowej? Mam na myśli taką sytuację, gdy pilot przelatuje przykładowo nad Wisłą oczywistym jest, że z kabiny Wisły nie widać, bo znajduje się bezpośrednio pod samolotem. Zatem jaki najbliższy punkt widać?
Panie Darku czy plan lotu z wydruku który wprowadza Pan do FMS-a może różnić się od tego jaki dostajecie w "clearance" od ATC po uruchomieniu ? (jak to jest w praktyce ?) Pozdrawiam
Dzień dobry, mam pytanie. Ciekaw jestem jak wygląda odprawa paszportowa dla pilotów w państwach, w których wobec obywateli Polski wciąż istnieje obowiązek wizowy, np. USA, Australia, Chiny itp. Czy polscy piloci są zobowiązani posiadać wizę do tych krajów, czy objęci są jakąś specjalną "taryfą ulgową"? P O Z D R A W I A M i życzę tyle samo lądowań co startów... :)
Jest coś takiego w FMCG jak CO RTE (Company Route). Pewne trasy są "wgrane" do komputera pokładowego i wystarczy wpisać tylko nazwę danego planu lotu. Natomiast niektóre a nie nie są stałe tj. wyważenie samolotu, masa, wiatr itd. itd. i te dane trzeba wprowadzać już ręcznie :)
Ale nadal skoro pilot musi przepisać z kartki jak na filmie to można by to zautomatyzować. Wgrać nawet jakoś tego ich iPada i tyko zweryfikować czy jest ok
też się nad tym zastanawiałem (pokolenie kopiuj/wklej/undo;) i moja teza jest taka, że takie manualne wklepywanie: a) weryfikuje ewentualne bzdury/sabotaże w planie lotu, b) "uczy" (zmusza do zgrubnego zapamiętania) pilota trasy i parametrów lotu, co może być istotne w krytycznych momentach. pracując np. jako kierowca autokaru/tira nie wyobrażam sobie systemu pracy - przychodzisz rano do firmy, odpalasz zatankowane auto i jedziesz gdzieś na to, co ustawili ci w gpsie i masz się "nie interesować" gdzie i jak, bo ktoś mądrzejszy już to za ciebie zrobił i masz jemu oraz urządzeniom zaufać w ciemno. w szkole można kupić gotowe sciągi a można je przygotowywać samemu i wiadomo, co się stanie, jeżeli nauczuciel je nam odbierze albo pójdziemy na ustną dopytkę ;)
Przez formę zapisu numeru odcinka, przez kilka minut szukałem, co jest przyczyną tego, że mam 59 powiadomień na UA-cam :D na zakładce i pasku wyświetla się tak samo jak powiadomienia.
Ile czasu zajmuje opanowanie tego wszystkiego i jak w ogóle zostać pilotem samolotu pasażerskiego (gdzie są szkoły) i ile to kosztuje ??? Może taki odcinek Pan nagra ?
Panie Darku, pytanie trochę do wcześniejszego materiału ale trochę mnie zmroził. Dlaczego górnym limitem na zostanie pilotem to wg Pana 43 lata? pytam bo kończę CPL'a w mam już teraz 44 wiec szansa na uzbieranie tzw ATPL frozen to 45-46 lat. może mi coś umknęło i pora zawrócić z drogi (osobiście liczę na większą przychylność dla nowych "staruszków" z racji na podobny kryzys z ilością pilotów) - proszę o komentarzps. super kanał szkoda dopiero na niego trafiłem i odrabiam zaległosci
A nie ma takiej mozliwosci aby taki plan zostal elektronicznie wczytany z systemu operatora do systemu samolotu aby pilot tylko dokonfigurowal jakies dodatkowe parametry?
Jaka piękna technologia z czasow swietnosci rakiet Saturn V. Dyskietka 3,5 bylaby jakims przewrotem technologicznym... W firmie wrzucaja na taka dyskietke dane, a w samolocie sie zgrywa. Juz nawet nie mowie o pendrajwie.
Punkt na karcie ma nazwę PIGOTIJ a na ekranie jest PIGOIJ czy to inny punkt kontrolny , czy "T" to oznaczenie rodzaju trasy , lotniska itp którego się nie wpisuje w komputer?
Nazwa punktu to jest PIGOT, natomiast trasa dolotu do lotniska przez tenpunkt to już jest PIGOT1J. Znowu w FMC prawie zawsze trasy dolotowe są w skrótach :) Tak więc tutaj mamy w skrócie PIGO1J. Mam nadzieję, że pomogłem :)
Chciałbym kiedyś mieć możliwość panu podania ręki(w co wątpię,że tak by się mogło stać),pomijając fakt czy by pan by to odwzajemnił prostemu elektronikowi.
Jak piloci są informowani o innych samolotach w pobliżu by uniknąć kolizji Są to informacje z ziemi czy samoloty wyświetlają się na jakimś ekranie? I jak to wygląda w przypadku małych samolotów z ubogim kokpitem?
jest wiele kombinacji, jal lecisz VFR (maly samolot) to teoretycznie mozesz tylko uzywac wzroku aby omijac innych. Mozesz tez dostawac informacje od kontrolera i mozesz tez miec sasiednie samoloty na jakims ekraniku. Pasazerskie samoloty oczywiscie uzywaja wszystkie osiagniecia technologiczne w tym zakresie.
@@turbulencja a czy przy tworzeniu nowego planu przez SimBrif do MSFS 2020 znajduje się gdzieś ta wartość? Jeśli tak to jak l Ja można odszukać, dziękuję ślicznie za odpowiedź i pozdrawiam :) ☺️
Jak pogoda się zmienia to kolejny komunikat oznacza się następną literką. Wtedy tylko porównując tą literkę można szybko ocenić, czy ma się aktualne info. I jeszcze chyba przed samym odlotem kontroler informuje, że aktualna informacja pogodowa to np. Zulu - i wtedy wiadomo że się nie zmieniła...
Zgadzam się, z jednym wyjątkiem, zwykle pilot mówi, (Nazwa Tower/Ground/Director) (znaki rejestracyjne) with information Zulu requesting (co chce pilot zrobić, zwykle taxi ).
Mam temat na odcinek. O co chodzi z numerami na pasie startowym. Kiedyś mój kolega pilot holenderski tłumaczył mi o co chodzi coś o croswind'dzie nie bardzo pamientam. Wytłumaczył byś? Myślę że wielu by chciało to wiedzieć.
Numer pasa to jego kierunek magnetyczny. Np. w Warszawie masz 2 pasy krzyżujące się i 4 kierunki 15, 33, 11, 29... przy czym kierunki 15, 33 to jeden pas a 11, 29 to drugi pas. Po prostu z pasa 33 startujesz bądź lądujesz na kierunku 330º a po jego drugiej stronie wykonujesz to na kierunku 150º. Kierunek wykonywania operacji jest uzależniony od kierunku wiatru. Obie wykonuje się pod wiatr chyba że charakterystyka położenia lotniska nakazuje inaczej bo i tak się zdarza ( wzgórza, zabudowania). Występują lotniska gdzie są pasy równoległe i tam do numeru pasa dokłada się literę L- Left bądź R - Right jak np. Monachium albo Heathrow. A co do crosswindu to jest po prostu wiatr boczny i z żadnymi numerami na pasie nie ma to nic wspólnego. Przy bocznym wietrze... Aaaa To już Kapitan opowie.... ;)
Genialne! Raj dla wirtualnych pilotów! Pozdrowienia Panie Kapitanie!
W życiu nie myślałem, że tyle tak skomplikowanych rzeczy trzeba zrobić aby ruszyć to żelastwo 😀 Dziękuję i wielki szacun.
Owszem bo w dzisiejszych czasach wszyscy są "ekspertami" lotniczymi i w ogóle samoloty to same latają a pilot pije kawe ze stewką na kolanie tylko jak nie pomyli guzików ;).... to czasami coś tam naciśnie. Żeby to żelastwo oderwało się od ziemi potrzeba bardzo dużej energii i byłoby to zbyt proste gdyby wystarczyło wsiąść coś przyświrować i frrrrrrrrrrrrrrrrr do góry. I jeszcze musi to lecieć tam gdzie ma a lata po całym świecie więc to nie może być takie trywialne jak się wydaje wielu dzisiejszym "ekspertom" awiacji. Właśnie dlatego jest to takie piękne. A ludziom takim jak kapitan chwała za to że uświadamiają innych jak jest naprawdę. Pozdrawiam :)
Wystarczyło by, gdyby do planu lotu dołączali kod QR do zeskanowania skanerem w kabinie pilotów :) a ręcznie wprowadzałoby się ew. poprawki, dodatkowe elementy. zaoszczędziłoby to mnóstwo czasu
Na kanał trafiłem przypadkiem, ale forma przekazywania informacji i masa ciekawych rzeczy przywiązała mnie do tego kanału, chociaż nigdy specjalnie lotnictwem się nie interesowałem, brawo :D
A szkoda. Bo to piękno samo w sobie. Jeśli masz w pobliżu lotnisko pojedź na weekend z rodziną, sam jak chcesz... stań przy pasie i podziwiaj starty, lądowania wąchaj avgas albo naftę i marz! By być na miejscu tych ludzi tam na górze... Jest takie powiedzenie... Wszyscy chodzą nieliczni latają... Po prostu piękne! To pochłania uwierz. Lotnictwo swą hermetycznością jest inspirujące ale nie bezzasadnie bo żeby z powietrzem obcować trzeba być bardzo pokornym człowiekiem . Im bardziej się temu przyglądasz tym bardziej zdajesz sobie sprawę że to nie jest takie proste jak może się wydawać z perspektywy takiego tam spojrzenia powiedzmy na przelatujący gdzieś tam sobie samolot... To wszystko to jest walka człowieka z grawitacją z przeciążeniami z atmosferą bo nie jest to nasze naturalne środowisko. Zwłaszcza uwydatnia się to w tym "małym lotnictwie". Tam dopiero widać na czym to wszystko polega. Polecam i Pozdrawiam. :)
Od kilku lat latam A320 na symulatorze P3D i myślałem że wszystko wiem, ale i tak nauczyłem się czegoś nowego. Super filmik ;)))
W końcu udało mi się dowiedzieć jak to działa. Strasznie skomplikowane ale do ogarnięcia. Fajnie że Pan nagrywa takie rzeczy
Najlepszy film na YT jaki do tej pory widziałem
Dziękuję za 59 film teraz już wiem ogromnie precyzyjne wyjaśnienie ile ważnych informacji trzeba mieć i wpisać te dane aby lecieć to jest niezwykle istotne dla pilotów A ja podziwiam ile trzeba mieć wiedz i zapamiętać to wszystko wielki mam szacunek i respekt do takich zawodów Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia
Panie Dariuszu gratuluje kanału. Sprawy techniczne super. Ale ja czekam na więcej ujęć z lotów. Więcej rozmów z wieżą, itp. Gratuluje pomysłu. Fajne poczucie humoru. Gratuluje. Rówieśnik!!
Nie żebym się żalił, ale niewiele zrozumiałem. Pilotem nie zostanę, to jest bardziej złożone niż myślałem. Ale jako pasażer to sobie będę latać :D
Super. Nie wiedziałem że aż tyle przed startem pilot musi zrobić.
Dziekuje za interesujacy odcinek i za ogromna wiedze,ktora potrafi Pan w prosty sposob przekazac.Z niecierpliwoscia bede czekal na kolejny odcinek.Pozdrawiam z LOWW i milego dnia zycze.
Jak zawsze Panie Dariuszu konkrecik, Pozdrawiam serdecznie
Bardzo szczegółowy materiał panie darku Dziękuje w imieniu wirtualnych pilotów
Normalnie niesamowite,
Wow nie myślałam, że tak to wyglada
sprawdzacie się nawzajem czy dobrze
wprowadzone wszystko ?
Szacun 👍
Anita Cafaro W wiekszosci linii tak.
Świetny film, dziękuję :) ! Niesamowite ile trzeba wiedzieć, żeby się w tym tak sprawnie poruszać
Bardzo długo czekałem na ten odcinek. Samo mięso albo jak to się mówi "nerd porn" :)
A można liczyć na nagranie na temat zmiany parametrów nawigacyjnych w locie ? Np. zmiana lotniska docelowego/drastyczna zmiana pogody itp ?
Perfekt!:) Na takie właśnie filmy czekam:) bardzo dużo istotnych szczegółów. Zastanawiałem się dlaczego nie w pierwszej kolejności programuje się wszystkie parametry lotu, a na końcu plan. Odpowiedź od 5 : 45 sekundy:) Dla mnie mogło by być jeszcze więcej takich "delicji" bo zostały tam pominięte niektóre funkcje ale zdaję sobie sprawę, że to nie kanał szkoleniowy:) Wielkie podziękowania:)
Super odcinek :) Chyba zobaczę jeszcze z 5 razy ;)
Świetny odcinek! Bardzo konkretny! Zawsze mnie zastanawialo jak to działa! 💪💪
Aż miło posłuchać ^-^
Doskonały film :)
No cóż, muszę Ci uwierzyć na słowo Kapitanie :-)
O mamma mia! Ale roboty!
5:59 Masa, kapitanie, masa! Waga to przyrząd! Nie żebym nie doceniał materiałów ale młodzież ogląda.
11:51 Jesteś niekonsekwentny :)
Waga czyli ciężar, powinienem użyć słowa ciężar. Bo masa i ciężar to nie to samo, prawda? Mamy w lotnictwie ZFM i ZFW, i najzabawniejsze jest, że nie wszyscy o tym wiedzą i stosują zamiennie nawet w obrębie jednego zestawu dokumentów :) Ale będzie o tym przy wyważaniu. Pozdrawiam
ratunku kapitanie kochany to dla inteligentnych....👍👍👍💖💖💖🤗🤗🤗
Perfecto! Dziekujemy!
Jeden z lepszych odcinkow 👍
Wspaniały odcinek, bardzo mi się przydał :) Pozdrawiam.
CIEKAWY MATERIAŁ
O tym że można same Airway'e wpisywać i automatycznie pokazuje punkt to nie wiedziałem :D
Dzięki, teraz z mniejszym stresem udam się na symulator A320 w moim mieście. Gdyby Pan Kapitan zechciał jeszcze objaśnić COST INDEX (jakie preferencje stosują linie lotnicze). Tylko udanych lądowań życzę.
Super film
Super sprawa czujemy się jakbyśmy latali.
Lepiej niż tutoriale do FSX czy P3D :)
Tyle pracy przed jednym lotem😮 Szacun
Komentuje. Wspieram kanał👍
Super film. Dzięki
20:08 Nowa destynacja:D Uwielbiam mix języka polskiego i angielskiego. Pozdrawiam
Czepiasz się, uroki pracy w innym języku niż życia.
Michal Nowinski Nie czepiam się bo sam czasem tak mówię hehe.
destynacja to nie jest słowo angielskie
Pochodzi od łacińskiego destinatio, ale w łacinie nie miało takiego znaczenia. Więc można powiedzieć, że w tym znaczeniu pochodzi od słowa angielskiego.
Kiedyś powiedziałem DZIĘKIU
Dużo tego od momentu ustawienia kierunku pasa zdąży się wiatr zmienić 😊
Super odcinek. Może Pan zrobić odcinek o podejściu nieprecyzyjnym (bez ILS).
Jednak zostaję przy google maps :(
Ale tego jest!!!
No już zostałem pilotem pozdrawiam.
A co gdy na papierze będzie błąd i komputer będzie odrzuca dane? Zdarzyło się juz Tobie?
Baaardzo fajny odcinek :)
thank you captan
W końcu konkret , a nie „dlaczego samolot ma skrzydła” 😬😬😬
samolot ma skrzydła tylko do ozdoby nie sa mu do niczego potrzebne jakby ich nie miał nawet lepiej by latał bo bardzij opływowy kształt
:(
aha xd
ekstra
Kolejny świetny odcinek, ale... smutny. Bo wyjaśniło się dlaczego kiedyś Pan powiedział, że niektóre linie zatrudniają nie pilotów a operatorów. Ktoś też powiedział, że nowoczesnym samolotem się zarządza a nie pilotuje. Ale i tak fajniej zarządzać samolotem a nie np. linią walcowniczą.
mirkomz mirkomz Myślę, że to jest skutek czystego rachunku ekonomicznego. Gdyby zadaniem pilota było pilnowanie trasy przelotu, to po jednym takim kursie pilot wysiadałby z samolotu zmęczony, ponieważ musiałby być wciąż skoncentrowany na pilotowaniu samolotu. Nie byłby w stanie zrobić 2-3 lotów przez dzień. Zatem pozostawiono mu tylko konieczność skonfigurowania samolotu do startu i do wylądowania no i oczywiście wykonania startu i lądowania. Przez pozostałą część lotu piloci się nudzą, a zatem i nie męczą, no chyba że trafią na strefy turbulencji. I stąd to określenie - operator statku powietrznego. Swoją drogą kiedyś też sobie z tym jakoś radzono. Nie bez powodu w skład załogi wchodził przecież nawigator i mechanik pokładowy. Wykonywali oni dokładnie te funkcje, które obecnie nadzorują systemy komputetowe.
Naprawdę świetny odcinek. Przystępnie, aczkolwiek rzeczowo opowiedziane. W sam raz coś dla laika ;) Mam jedno pytanie - czy ten ekran nie jest zbyt mały? Czy pilot siedzący w trakcie lotu na swoim fotelu wszystko dokładnie rozczyta? I ile mniej więcej czasu trwa takie programowanie komputera do lotu?
Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na kolejne wspaniałe odcinki :D
Czy komunikacja z ziemią zawsze jest takiej jakości jak słychać w filmie? Ciężko czasem coś zrozumieć, jakby na AM była transmisja. Ale nie ukrywam, że ten film był jednym z najciekawszych!
Panie Darku, nie wiem czy wrzucił Pan materiał w odpowiedzi na mój komentarz pod jednym z filmów, czy bardziej jest to dzieło przypadku, ale bardzo dziękuję tak czy inaczej.
Pewnie ze interesujace Panie Darku jak zawsze👍 krotkie pytanko czy dalo by sie tą na przyklad trase czy jakąkolwiek przeleciec bez autopilota to znaczy by sie dalo napewno ale jak to by wygladalo ze strony technicznej czy musi Pan manualnie dolatywac do tych waypointow podczas sledzenia nawigacji pilotujac samolot czy jest jakis inny sposob na to nie wiem np pierwszy oficer wprowadza kursy a pilot lecacy pilotuje? Przepraszam jesli to banalne pytanie ale zastanawiajace bardzo😳 Dziekuje za kolejny ciekawy film 👌🏻💪🏻 swietna robota Panie Kapitanie👨✈️✈️👍 pozdrawiam
Cool :)
Obejrzałem kilka odcinków Katastrofy w Przestworzach i mam tylko jedno pytanie panie pilocie - czy umiałbyś lecieć z zatkanymi rurkami pitota i byś zrozumiał co się dzieje?
No to teraz przesiadka na Prepar3D i FMGS do setup :D
Jaki jest minimalny zasięg widzenia ziemi z kabiny pilota na wysokości przelotowej? Mam na myśli taką sytuację, gdy pilot przelatuje przykładowo nad Wisłą oczywistym jest, że z kabiny Wisły nie widać, bo znajduje się bezpośrednio pod samolotem. Zatem jaki najbliższy punkt widać?
brzeg wisły xD
Panie Darku czy plan lotu z wydruku który wprowadza Pan do FMS-a może różnić się od tego jaki dostajecie w "clearance" od ATC po uruchomieniu ? (jak to jest w praktyce ?) Pozdrawiam
Mnie interesują dane dla mechaników :> , co tam za cuda można wyczytać.
Super wyjaśnione. Uwielbiam filmy techniczne z konkretami. Czy wiadomo na jakim systemie operacyjnym działa FMS?
A ja mam świetny najświetniejszy najwspanialszy pomysł: Może tak coś o mapach lotniczych??
Center of Gravity, to pewnie będzie Środek Ciężkości, Panie Kapitanie :D
A precyzyjnie mówiąc jego położenie względem SCA.
Zgadza się?
Zasadniczo tak, ale z fizycznego pkt widzeni jest to środek masy
hgjghg Nie da się zaprzeczyć. Pozostanę jednak przy określeniu S.C. ze względów praktycznych ;)
Dzień dobry, mam pytanie. Ciekaw jestem jak wygląda odprawa paszportowa dla pilotów w państwach, w których wobec obywateli Polski wciąż istnieje obowiązek wizowy, np. USA, Australia, Chiny itp. Czy polscy piloci są zobowiązani posiadać wizę do tych krajów, czy objęci są jakąś specjalną "taryfą ulgową"?
P O Z D R A W I A M
i życzę tyle samo lądowań co startów... :)
wuhazet dla pilotów są wizy, ale bardzo uproszczone.
CZY TO ZNACZY, ŻE PROCEDURA ICH OTRZYMANIA JEST UPROSZCZONA, CZY JEST TO JAKIŚ INNY, SPECJALNY (UPROSZCZONY) RODZAJ WIZ?
wuhazet to są wizy dla załóg statków, samolotów, itp. USA ma takie wizy, nie wiem jak to jest w innych krajach.
Sporo danych, 83 strony. Ale jakie tajemnice są na stronach 1-11?
Kapitanie, czy w kontekście awarii silnika w Dreamlinerze (lot z Cancun) i seryjnej wady silników Trent można do nich wsiadać bez obaw?
Skoro wszystkie dane są znane, dlaczego planu lotu nie mozna wgrać do komputera tylko trzeba wklepywać ręcznie ?
Właśnie o to samo chciałem zapytać. W uproszczeniu podłączyć pendrive i wgrać plan 😀 Może tak będzie w przyszłości?
Jest coś takiego w FMCG jak CO RTE (Company Route). Pewne trasy są "wgrane" do komputera pokładowego i wystarczy wpisać tylko nazwę danego planu lotu. Natomiast niektóre a nie nie są stałe tj. wyważenie samolotu, masa, wiatr itd. itd. i te dane trzeba wprowadzać już ręcznie :)
Ale nadal skoro pilot musi przepisać z kartki jak na filmie to można by to zautomatyzować. Wgrać nawet jakoś tego ich iPada i tyko zweryfikować czy jest ok
Nie wszystkie, część danych wprowadzona do komputera była wzięta z systemu ATIS słychać go w minucie 2:24.
też się nad tym zastanawiałem (pokolenie kopiuj/wklej/undo;) i moja teza jest taka, że takie manualne wklepywanie:
a) weryfikuje ewentualne bzdury/sabotaże w planie lotu,
b) "uczy" (zmusza do zgrubnego zapamiętania) pilota trasy i parametrów lotu, co może być istotne w krytycznych momentach.
pracując np. jako kierowca autokaru/tira nie wyobrażam sobie systemu pracy - przychodzisz rano do firmy, odpalasz zatankowane auto i jedziesz gdzieś na to, co ustawili ci w gpsie i masz się "nie interesować" gdzie i jak, bo ktoś mądrzejszy już to za ciebie zrobił i masz jemu oraz urządzeniom zaufać w ciemno.
w szkole można kupić gotowe sciągi a można je przygotowywać samemu i wiadomo, co się stanie, jeżeli nauczuciel je nam odbierze albo pójdziemy na ustną dopytkę ;)
Przez formę zapisu numeru odcinka, przez kilka minut szukałem, co jest przyczyną tego, że mam 59 powiadomień na UA-cam :D na zakładce i pasku wyświetla się tak samo jak powiadomienia.
Ile czasu zajmuje opanowanie tego wszystkiego i jak w ogóle zostać pilotem samolotu pasażerskiego (gdzie są szkoły) i ile to kosztuje ??? Może taki odcinek Pan nagra ?
on mowil o tym
Witam, mam takie pytanie o fragment 8:32 dla czego Upper Lima a nie Uniform Lima? Dzięki!
Panie Darku, pytanie trochę do wcześniejszego materiału ale trochę mnie zmroził. Dlaczego górnym limitem na zostanie pilotem to wg Pana 43 lata? pytam bo kończę CPL'a w mam już teraz 44 wiec szansa na uzbieranie tzw ATPL frozen to 45-46 lat. może mi coś umknęło i pora zawrócić z drogi (osobiście liczę na większą przychylność dla nowych "staruszków" z racji na podobny kryzys z ilością pilotów) - proszę o komentarzps. super kanał szkoda dopiero na niego trafiłem i odrabiam zaległosci
Dzień dobry. A gdzie ja wspomniałem o górnym limicie? :)
Morholt One Tam chyba byla mowa o najstarszym. Ktorego zna p.Dariusz
ale roboty, a nie można tego jakoś wgrać przez jakiś port ?
Nie, bo można by wgrać wirusa, a taki system musi być w 100% bezpieczny.
W normalnych warunkach to trwa jakies 5 minut. Tutaj musial wszystki objasniac.
A nie ma takiej mozliwosci aby taki plan zostal elektronicznie wczytany z systemu operatora do systemu samolotu aby pilot tylko dokonfigurowal jakies dodatkowe parametry?
Jest :p CO RTE (Company route) :-)
jest coś takiego jak Company route ale z racji, że oni latają ciągle dla innych firm jest to raczej niewykonalne
Prościzna.... :)
Kapitanie, wspomnij o kolorach wyświetlanych dznych. Pozdrawiam 737.
Przy drodze lotniczej UP613, powiedział Pan: "uper lima 613", dlaczego nie uniform lima 613? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Bo są drogi „górne” i „dolne” :)
Jaka piękna technologia z czasow swietnosci rakiet Saturn V. Dyskietka 3,5 bylaby jakims przewrotem technologicznym... W firmie wrzucaja na taka dyskietke dane, a w samolocie sie zgrywa. Juz nawet nie mowie o pendrajwie.
to niekoniecznie dobry pomysl w lotnictwie.
Ja to myślałem ze progamujesz start rakiety kosmicznej. Niewiarygodne, ile to danych trzeba wprowadzić
To prawda że część funkcji FMGC jest zablokowana po odpaleniu silników?
Nic z tego nie wiem.wole być pasażerem. Pozdrawiam panie kpt.
Punkt na karcie ma nazwę PIGOTIJ a na ekranie jest PIGOIJ czy to inny punkt kontrolny , czy "T" to oznaczenie rodzaju trasy , lotniska itp którego się nie wpisuje w komputer?
Nazwa punktu to jest PIGOT, natomiast trasa dolotu do lotniska przez tenpunkt to już jest PIGOT1J. Znowu w FMC prawie zawsze trasy dolotowe są w skrótach :) Tak więc tutaj mamy w skrócie PIGO1J. Mam nadzieję, że pomogłem :)
Chciałbym kiedyś mieć możliwość panu podania ręki(w co wątpię,że tak by się mogło stać),pomijając fakt czy by pan by
to odwzajemnił prostemu elektronikowi.
Ja bym powiedział, wprowadzenie parametrów. Z prawdziwym programowaniem ma to niewiele wspólnego.
Witam, czy parametry VNAV w A320 sa automatycznie wprowadzane przez FMS po wpisaniu cruising altitude?
Około 25 min,. Tyle zajmuje programowanie lotu. Czyli przy locie 11 godzinnym zajmuje to ok. 1 godz. ?
Jak piloci są informowani o innych samolotach w pobliżu by uniknąć kolizji Są to informacje z ziemi czy samoloty wyświetlają się na jakimś ekranie? I jak to wygląda w przypadku małych samolotów z ubogim kokpitem?
jest wiele kombinacji, jal lecisz VFR (maly samolot) to teoretycznie mozesz tylko uzywac wzroku aby omijac innych. Mozesz tez dostawac informacje od kontrolera i mozesz tez miec sasiednie samoloty na jakims ekraniku. Pasazerskie samoloty oczywiscie uzywaja wszystkie osiagniecia technologiczne w tym zakresie.
TCAS. Poczytaj.
Panie Darku , skąd Bierze Pan Informacje o Wysokości Pasa n.p.m ? w Tym przypadku "770"
Są w dokumentacji na pokładzie, czy to papierowej czy na tabletach.
@@turbulencja a czy przy tworzeniu nowego planu przez SimBrif do MSFS 2020 znajduje się gdzieś ta wartość? Jeśli tak to jak l Ja można odszukać, dziękuję ślicznie za odpowiedź i pozdrawiam :) ☺️
No to wszystko mamy wpisane teraz tylko "screw your shit on tight and enjoy the flight" :)
Strasznie to skomplikowane, za kazdym razem trzeba ten komputer prigramowac? Co sie stanie jak nic nie wprowadzimy do komputera?
To będziesz składać reklamację na odwołany lot :)
Jandyss a co ma się stać? Możesz lecieć samolotem jak nic nie wprowadzisz, ale nie bardzo będziesz wiedział gdzie lecisz.
Co to znaczy "pogoda Z, G ..."?
Jak pogoda się zmienia to kolejny komunikat oznacza się następną literką. Wtedy tylko porównując tą literkę można szybko ocenić, czy ma się aktualne info. I jeszcze chyba przed samym odlotem kontroler informuje, że aktualna informacja pogodowa to np. Zulu - i wtedy wiadomo że się nie zmieniła...
Zgadzam się, z jednym wyjątkiem, zwykle pilot mówi, (Nazwa Tower/Ground/Director) (znaki rejestracyjne) with information Zulu requesting (co chce pilot zrobić, zwykle taxi ).
Co to jest punkt rosy? Wiem gdzie to sie znajduje w kolejnosci atis i zawsze w symulatorze to zapisuje. Ale nie wiem co to konkretnie oznacza.
to jest tempratura przy ktorej para wodna (chmura) zacznie sie pojawiac w otoczeniu.
Olasek dzieki
O ja pierdole 🤯
Dużo czasu zajęło opanowanie tego komputera?
Jak byś miał go w rzeczywistości przy sobie to ten filmik i trochę poklikać i obcykane.
Kiedy chemitrails?
wsadz sobie chemitrails w pewna czesc ciala.
Kurzik&Szula strasznie się boje jakiegoś głupiego bolszewika.
Wszystko rozumię ale w którm momencie trzeba wyjść z samolotu żeby śmigłem pokręcić? ;)
Mam temat na odcinek. O co chodzi z numerami na pasie startowym. Kiedyś mój kolega pilot holenderski tłumaczył mi o co chodzi coś o croswind'dzie nie bardzo pamientam. Wytłumaczył byś? Myślę że wielu by chciało to wiedzieć.
Numer pasa to jego kierunek magnetyczny. Np. w Warszawie masz 2 pasy krzyżujące się i 4 kierunki 15, 33, 11, 29... przy czym kierunki 15, 33 to jeden pas a 11, 29 to drugi pas. Po prostu z pasa 33 startujesz bądź lądujesz na kierunku 330º a po jego drugiej stronie wykonujesz to na kierunku 150º. Kierunek wykonywania operacji jest uzależniony od kierunku wiatru. Obie wykonuje się pod wiatr chyba że charakterystyka położenia lotniska nakazuje inaczej bo i tak się zdarza ( wzgórza, zabudowania). Występują lotniska gdzie są pasy równoległe i tam do numeru pasa dokłada się literę L- Left bądź R - Right jak np. Monachium albo Heathrow. A co do crosswindu to jest po prostu wiatr boczny i z żadnymi numerami na pasie nie ma to nic wspólnego. Przy bocznym wietrze... Aaaa To już Kapitan opowie.... ;)
Pozdrawiam wszystkich wirtualnych pilotów, którzy pewnie jako jedyni zrozumieli tę czarną magię :D
No to pojechałeś po bandzie ...jak zyć... Ale w sumie pestka ..jeszcze 2 odcinki i moge lecieć po Polaków do Rosjii
[Q&A] Co myśli Pan o wiatrakowcach?