Dzieeeeeń dobry! Dzisiaj temat trochę techniczny i trochę na czasie. Sztuczna Inteligencja. Od razu jedna uwaga. Należycie zwróciliście uwagę, że pokazuję tu klatki, a film to ruch. Tak więc: Rekonstrukcji AI poddałem ujęcia filmowe i dopiero później wyciąłem z nich klatki, które Wam przedstawiłem. Łatwiej było mi robić analizę na nieruchomej klatce niż na ruchomym ujęciu. Zatem proces rekonstrukcji AI odbył się prawidłowo - przez program AI wideo, a nie program AI graficzny. Miłego oglądania :)
Myślę że to kwestia czasu kiedy będziemy mogli cieszyć się starymi filmami w świetnej jakości. Uczenie maszynowe sprawi że niedługo błędy na które zwróciłeś uwagę zostaną wyeliminowane.
@@JezykFilmu przestancie jak mainstream nazywac uczenie maszynowe AI. Co do lusterka z postaciami i twarzy arnolda - uzywales modelu z detekcja twarzy? One przeciez nie maja takich problemow.
@@Sisay1982 używałem modelu odpowiedniego do nagrań filmowych w danej jakości, w tym wypadku DVD, które ma określoną rozdzielość. Ten model jest jak najbardziej przystosowany pod twarze aktorów bo przystosowany jest filmy z udziałem aktorów. 😉
Starymi tzn z 1900r? Chyba wszystkie filmy 40-50letnie są już w 1080p, jakość zapisu filmów z lat 80 jest na tyle duża, że da się je zgrać i zremasterować do FHD i jakości danej FHD bez AI.
W każdym porównaniu z obrazem 4K i obrazem DVD skalowanym do 4K dzięki AI jest błąd przypisów. Powinno być na odwrót, czyli z lewej jest obraz skalowany do 4k dzięki AI, a po prawej jest obraz 4K :)
@@innermostlayers6865 wg mnie to kanał dla laików lubiacych kino, żeby przybliżyć im świata kina od strony technicznej. Po co mi nazwa algorytmu, chce wiedzieć co można z jego pomocą zrobić. Jego nazwa nicy co miał by tu wnieść. Myślę że jeżeli ktoś jest na tyle ogarnięty że taka wiedzą by mu coś powiedziała to nie potrzebował by oglądać takich materiałów
Ten kanał jest mega, każdy film ogląda się z ciekawością od początku do końca, nawet gdyby trwał godzinę. Dzięki Szymon, masz talent do prowadzenia kanału.💪👍
Jedno mnie zastanawia - czy przy takim AI-enhanced, nie w formie pojedynczej klatki a sekwencji nie powstanie efekt "dziwnego klatkowania" - bo AI za każdym razem będzie trochę inaczej rekonstruować obraz pojedynczy, przez co finalny film, stanie się trochę jak animacja poklatkowa. Pewnie jest na to algorytm biorący wynik poprzedniej klatki do naprawy w tym samym stylu kolejnych. No i jak poradzi sobie ze zmianami ostrości, dynamicznymi scenami z motion blurem itd.
Tu skupiłem się na samej ostrości i nie dałem ujęcia. Ale przy moich testach nie widać klatkowania. AI jednak "dostrzega" rozmycia wynikające z zastosowanych obiektywów kamery i je zostawia. Podobnie rozmycia ruchu. Dobrze to widać tutaj w przykładzie Władcy Pierścieni. Zobacz, że ten ognisty bat jest rozmyty bo jest w ruchu. AI go takiego zostawiła.
używam Topaza Video Enhance AI od samego początku i o ile świetny jest do oczyszczania nagrań FullHD czy 4K z szumu i artefaktów, to upscaling nagrań SD czasem daje gorszy efekt, niż zwykłe bilinearne skalowanie. Najgorzej z twarzami. Nie wiem, kiedy sztuczna inteligencja będzie na tyle dobra, by właśnie twarze nie wyglądały jak u mutantów. Program Topaza do zdjęć, Gigapixel AI, ma narzędzie "face enhance" które rozwiązuje ten problem poniekąd, ale też na małych twarzach w kadrze po prostu wprowadza elementy oryginalnie nie występujące (np. okulary). Trzeba będzie wrócić do tematu za 5 lat.
Super porównanie. Z rzeczy, na które zwróciłbym uwagę - AI nie rozpoznaje scen, tzn. nie w takim znaczeniu jak robi to człowiek, dlatego bardzo często gubi się tam, gdzie my widzimy od razu z czym mamy do czynienia (np. w elementach przesłoniętych czymś) lub twarzach. Szczególnie często gubi się właśnie w twarzach (na które my, jako ludzie jesteśmy wyczuleni) które stanowią jakąś miniaturową część kadru. Już powstały dodatkowe algorytmy mające za zadanie właśnie rozpoznanie i rekonstrukcję twarzy, żeby nie powstawały takie potworki jak w tle Robocopa. W Psach rekonstrukcja wypadła bardzo dobrze, bo tam mamy świetnie oświetlone twarze, które w dodatku są odseparowane wyraźnie od tła i stanowią dużą część kadru. To w ogóle jest ciekawe, że jeśli AI ma wygenerować portret, radzi sobie z tym naprawdę wyśmienicie, natomiast jeśli na grafice ma być jakaś osoba - bardzo często wychodzą jakieś mutanty. Wydawałoby się, że AI powinno z grubsza wygenerować obraz danej osoby w większej rozdzielczości, a następnie go przeskalować... Tak chyba nie jest.
Człowiek powinien dokonywać (przynajmniej póki co) remasteringu. Nie można też przepuścić całego filmu przez jeden algorytm. Każdą scenę powinno się remasterować oddzielnie bo każda inaczej zadziała na danych ustawieniach. Program do rekonstrukcji AI radzi sobie dobrze od HD w górę. Ale w tym materiale specjalnie dałem jakość SD czyli DVD. 16 krotne powiększenie to naprawdę dużo! A jednak przy Psach wyszło nawet nawet. Z mojego obecnego doświadczenia d9brze wychodzą roboty jak Robocop czy Terminator endoszkielet. Bo odbiorca nie będzie w nich szukał odniesienia do rzeczywistości jak w przypadku ludzi i twarzy.
5:51 wdarł się mały bug z kolejnością napisów, "obraz 4K" powinien być po prawej, natomiast "obraz DVD" po lewej stronie ;) Poza tym ciekawy materiał, upscaling już na dzisiejszym etapie robi ogromne wrażenie, a to dopiero początek.
Tutaj jeszcze dodam od siebie, że według mnie dopiero AI da naprawdę dobre możliwości upscalingu. Producenci często podkreślają, jak ich odtwarzacze pięknie skalują obraz SD (DVD) do HD czy 4K. A niestety nie jest to prawdą. Oprogramowanie nawet bez AI potrzebuje czasu by wyrenderować klatki poprawione, tj. najprościej (jak pokazałem na początku) wyostrzenie i usunięcie ziarna, które staje się już zbędnym szumem. Potrzebuje czasu, bo procesowry komputerów są jakie są, nawet te najlepsze. Więc uzyskanie bardzo dobrych wyników w czasie rzeczywistym nie jest możliwe (jeszcze). Oprogramowanie z AI też potrzebuje tego czasu. Mi trochę zajmują takie rendery :) Ale jeśli AI będzie się rozwijać i będzie szybciej robić swoje procesy bo będzie mieć moc obliczeniową zapewnioną przez urządzenia to możemy mieć naprawdę dobre wyniki obrazu z płyt DVD. Póki co oryginalny skan 4K wciąż jest niezastąpiony.
Trylogię LOTR widziałem kilkadziesiąt razy, w tym 2 razy w kinie. W zeszłym miesiącu widziałem w 4K - jakbym nowy film oglądał. Tak jak mówisz: najlepsza metoda to oryginalna, analogowa wersja. Myślę, że AI w przyszłości będzie wyszukiwać konkretne elementy (postacie/aktorów/budynki/lokacje itd.) w bazie danych i na jej podstawie będzie podkręcać jakość. Na razie to wygląda jak zamiana pikseli na wektory. Materiał jak zwykle ZAJEBISTY :) Trzymaj się!
Ja się sam wkręciłem w 4K, szczególnie z HDR. Na nowo się filmy poznaje 🙂 Sam myślałem o tym czy algorytm AI nie mógłby korzystać z wiedzy o tym jak dany aktor wygląda i po prostu go odpowiednio wstawiać do filmu podczas rekonstrukcji. Ale to chyba nie prędko.
Właśnie jestem w trakcie pracy nad moim autorskim dziełem które za pomocą AI będzie rozpoznawać w biedronce przy kasach samoobsługowych czy klient jest pełnoletni czy też nie, dzięki temu przy zakupie browarka nie trzeba będzie czekać na panią która nam potwierdzi wiek ale i ułatwi to w końcu zakup osobą nieletnim i nie będą musiały one odpalać haraczu żulom z pod sklepu za kupienie nalewki. Uchylę rąbka tajemnicy że system ten będzie oparty o kultowy procesor E8400.
A czy będzie można wykupić mod , który oszuka system , zaksięguje wpłatę po czym będzie można po zrobionych zakupach odzyskać szmal spowrotem na konto? Technologio przybywaj
Cześć, Jakiego używałeś softu? Topaz? Słyszałes że nowe karty nVidii (dzięki ostatnim sterownikom) mają możliwość wykorzystania rdzeni CUDA do podciągania rozdzielczości do 4k w real-time??
Świetny kanał i merytoryka :) Oby jak najwięcej tego typu materiałów. P.S. CSI Zagadki Kryminalne chyba od zawsze korzystają z AI przy zoomowaniu i wyostrzaniu materiałów 😂😊
@@MrHexo Tak, dokłądnie. Mój materiał nie ma na celu pokazać rewolucji AI w służbie video. Skan oryginalnej taśmy jednak nie tylko daje więcej szczegółów - i to takich, które występowały na planie realne, a nie zostału przez AI wzięte z... :). Skan taśmy to także skanowanie oryginalnego ziarna filmowego. A ono jest istotą filmu i dla niektórych wręcz nieodłączną częścią obrazu filmowego. Tu przychodzi mi na myśl słynny przykład skanu Terminator 2 do wydań 4K. Dokonał tego StudioCanal, które jest właścicielem praw i on rozpowszechnia pliki po remasterze 4K do wydań dla dystrybutorów. Terminator 2 pozbawiony jest mocno ziarna. No i w sieci jest naprawdę wiele głosów, że obraz jst taki "cukierkowaty". Oglądałem i fakt, jest nieco dziwnie. Mi akurat to tak nie przeszkadza, ale jednak czuć brak ziarna. Jak ogląda się inne filmy z lat 90. w 4K to ziarno jest zauważalne. Ale oczywiście pojawiły się głosy, że brak tego ziarna w Terminatorze 2 jest dobry, bo film wydaje się oczyszczony. W każdym razie skan z oryginału póki co wygrywa :)
Jeszcze nikt nie wspomniał, że Psy, Kiler (1 i 2) i mnóstwo innej, polskiej klasyki jest dostępne w bibliotece VOD WFDiF w 1080p (choć podobno same remastery powstawały w 4k)? Polecam wejść na 35mm kropka online i się zapoznać, bo naprawdę warto. :)
Pracowałem trochę przy obrazie zarówno statycznym jak i poruszającym się i mam lekką obawę co do poprawiania rozdzielczości przez AI. W momencie kiedy obrabiamy jedną klatkę jest wszystko super, możemy poprawić wiele rzeczy. Problemem który będzie też trzeba rozwiązać jest to ,że gdy złożymy już jakieś ujęcie z pojedynczych klatek filmu które zostały poprawione przez sztuczną inteligencje będą one się różniły w drobnych miejscach. Np włosy, drobne struktury na twarzy, tkaniny, wzory. W momencie kiedy puścimy ten film te drobne detale mogą zacząć migać przez różnicę na pojedynczych klatkach. Mam nadzieję ,że sensownie to wyjaśniłem bo przyznam szczerze ciężko czasem opisać coś co łatwiej pokazać :D. Myślę ,że ten problem będzie też do rozwiązania bo AI pewnie jest się w stanie nauczyć łączyć ze sobą klatki żeby do siebie dobrze pasowały. Na pewno Disney powinien przepuścić stare animacje przez AI bo na prostych kreskówkach wychodzi to najlepiej. Chciałbym kiedyś zobaczyć np: Kacze opowieści albo Toma i Jerrego w 4K lub nawet 8K :D
Tak, bardzo dobrze to opisałeś i rozumiem problem. Ja w moim materiale poddałem ujęcia algorytmowi, a nie pojedyncze klatki. Nie wspomniałem o tym przez skrót myślowy. Użyłem programu do wideo, nie grafiki statycznej i nie pomyślałem, by to wskazać. Zatem u mnie algorytm badał ujęcie klatka po klatce, a ja potem wyciąłem jedna klatkę by ją pokazać. Łatwiej mi było omówić sprawę na zatrzymanym kadrze. W przypadku działania algorytmu stworzonego dla wideo nie zauważyłem tych problemów, o których piszesz. Algorytmu muszą więc "mieć na uwadze" poprzednie i kolejne klatki w rekonstrukcji. Ale zapewne mogą i tak takie problemy wystąpić gdy użyje się algorytmu przy wysokich ustawieniach. W każdym razie AI dziś nie jest wolna od błędów. Ale zauważę, że dałem bardzo ciężki materiał - DVD powiększony 16 krotnie! A i tak w niektórych sytuacjach było dobrze! Tak więc z Blu-ray (HD) do 4K algorytm poradzi sobie już o niebo lepiej.
@@JezykFilmu Szkoda, że nie pokazałeś w filmie tych krótkich fragmentów wideo, dzięki za wyjaśnienie. Dobrze wiedzieć ,że te algorytmy to potrafią dopasować, w przyszłości będzie tylko lepiej :D
Świetny materiał Szymon !!! 300 moich DVD nie pójdzie na wymianę na BD a na poważnie czy nie zablokują tego? bo jeżeli stare DVD można polepszyć tak aby na nowych tv w miarę się oglądało? to czy tym samym nie spadnie sprzedaż, marnej już i tak sprzedaży, nośników z nowymi filmami na BD? niestety tak jak w przypadku upscalingu zdjęć np 4x i redukcja artefaktów tutaj też może być czasami efekt "mydła" lub "wosku" twarze w Robocop tych iniżynierów z boku :(
Nie wpłynie to na sprzedaż. To podniesienie jakości przez algorytmy AI nie daje satysfakcjonujących efektów. Może niektóre ujęcia zrobi w miarę OK, ale nie wszystkie w filmie. Jednak oryginalny skan taśmy lub oryginalny materiał cyfrowy sprowadzony potem na DVD/BD/UHD daje najlepszą jakość i, co ważne, rzeczywistą. AI wprowadza zmiany, nawet mało widoczne, ale jednak ona tworzy nowe pixele. Pewne rzeczy są niedopuszczalne w rekonstrukcji. Tutaj AI mogłaby się przydać w sytuacji, gdy oryginał filmu został zniszczony i została nam jakaś marna kopia DVD. To stan na dzisiejsze możliwości AI. Jak będzie w przyszłości - zobaczymy ;)
@@JezykFilmu albo w takim przypadku, że np ktoś lubi 4:3 jak JA i chce mieć np BTTF w 4:3 w lepszej jakości. Albo z T2 fullscreen :D też można. Dodanie ziarna dużo polepsza niweluje to mydlo czasami
@@superbravo666 To prawda. 4:3 to inny obraz i inne wrażenia. To nie tylko inna proporcja obrazu. Ja osobiście wolę wide czyli 16:9, a nawet 2.35:1 :) Ale rozumiem 4:3. 4:3 mie występuje już w HD, który zakładał wspieranie filmów 1:9. UHD oczywiście tak samo. Dlatego stare filmy 4:3 są chętnie zmieniane do proporcji 16:9 - po prostu obcinane. Chcąc zachować oryginał musisz liczyć się z DVD i niską jakością względem wyższych formatów jak BD. Dlatego fakt. Taki algorytm może pomóc przenieść filmy w proporcji 4:3 z DVD na wyższy level ;)
Myślę że to co zostało dziś zaprezentowane, nie odzwierciedla w pełni tego co AI potrafi. Taki efekt może uzyskać praktycznie każdy przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi.
Co powiecie na temat Lucid Mode z najnowszej Opery? Moim zdaniem świetnie się sprawdza podczas oglądania Polskiej Kroniki Filmowej i podobnych starych materiałów chociaż i przy nowych materiałach całkiem daje radę.
Na szczęście firma Topaz Labs jest jedną z nielicznych która wypuszcza ciągle aktualizacje do swoich programów (nawet raz w tygodniu), pewnie z czasem ich modele ai beda lepsze - ale i tak jest niezle :)
To prawda. Od czasu publikacji tego materiału miałem już chyba dwie aktualizacje algorytmów. Myślę, że na pewno będzie lepiej. Samo AI czy bardziej j formalnie uczenie maszynowe będzie lepiej rozpoznawało treści cyfrowe i lepiej je rekonstruowało.
Planuje zgrywać filmy z VHS i użyć AI upscallingu. Czy to ma sens? czy możesz polecić jakiś program + ustawienia pod taki proceder? Mam video + planuję kupić grabber od blackmagic.
VHS obecnie żaden program nie upscaluje dobrze. Zbyt niska rozdzielczość. Próbowałem na Making-offach o jakości VHS i nie ma szans. Wchodzi w ilustrację jak nic. Proponuję tylko lekko wyostrzyć i ewentualnie podnieść kontrast jak czerń jest słaba.
Bardzo ciekawy materiał. Widać, że jesteś zawodowcem, skoro męczysz tak te kadry. Ja się zastanawiam (jako widz) jak będzie wyglądał efekt końcowy w postaci nawet kilkunastosekundowego filmu, jak sztuczna inteligencja poradzi sobie z porównywaniem klatek i może na tej podstawie wiarygodniej zrekonstruuje poszczególne klatki. Wydaje mi się, że wzrok ludzki ma chyba pewną "bezwładność" więc jeżeli coś nie jest do końca super, ale przewija się to w jakiejś sekwencji to mózg sobie sam to łączy i niesztuczną inteligencją naprawia poszczególne kadry. Ale patrząc na obecne efekty, chyba czeka nas za jakiś czas oglądanie starych perełek w naprawdę świetnej jakości.
Kodeki stosowane w cyfrowym filmie wykorzystują percepcję ludzką i jej omijanie pewnych informacji. Kodeki usuwają dane, które będą najmniej "łapane" przez odbiorcę. Usuwają te dane w celu zmni3jszenia wynikowego pliku. Jest to więc od dawna stosowana metoda. Zatem AI na pewno też nauczy się jak działa percepcja ludzka i będzie wtedy mogła jeszcze lepiej wykonać procesy rekonstrukcji.
@@JezykFilmu ja sobie niedawno zrobiłem kopię z plyty galaktyczny żołnierz 1998, jako że do tej pory nie wyszedl remaster tego w uhd 4k, użyłem topaz-a kilkanaście prób. Wynik widać różnicę bitrate ponad 80mb/s. Dla mnie tego typu programy sprawdzają się w filmach hd. Jak chcemy dobry klasyk zrobic w 4k nawet takie oszukane, bo do prawdziwego brakuje masteru. W filmach gdzie rozmiar pliku wynosi ~do 2gb i rozdzielczości sd,juz tak fajnie nie jest najbardziej bolą tzw niedorobione gęby. Jeśli na tyle poprawią ze twarze zaczną byc ok to może być przełom.
Może jeszcze nie teraz ale w przyszłości nie zdziwi mnie jak chociażby telewizje będą korzystać z tego narzędzia, bo te potrafią mimo dostępności wielu wydań filmów HD i UHD puszczać te same filmy w jakości, no czasami mam wrażenie, że nawet VHS. Więc pewnie im się to przyda by nadbić jakość. Mam jednak nadzieję, że studia filmowe/dystrybutorzy nie będą tego używać do wydań filmów na blu ray, nawet jeżeli kiedyś będzie to naprawdę dobrze działać, bo jednak skan bezpośredni i rekonstrukcja a sztuczne podbijanie to trochę różnica, i to drugie jednak nie dorówna oryginalnemu dziełu. Ale... może się to przydać w przyszłości do filmów kręconych cyfrowo - nie na taśmie, gdy te za te 20-30 lat w jakości nawet 4k mogą być już tak jak teraz te 480p, słabe jakościowo w porównaniu do rozdzielczości ekranu i wtedy Ai będzie mogło uratować taki film i go podbić.
Myślę, że AI może pomóc filmom, ale trzeba rozważnie taki algorytm wykorzystywać. Na pewno pomoże w sytuacjach, gdy nie będziemy mieć dostępu do oryginalnego skanu. Np. gdy ulegnie zagubieniu lub zniszczeniu. Jeśli będzie się używać tego narzędzia, aby ograniczyć koszty skanowania taśmy - bo to spory koszt - od skanowania, przez rekonstrukcję cyfrową i przejście przez color grading na nowo.
Hej Szymon, używałeś do tego progamu Topaz dla video ? Czy jakiegoś innego? Bo jeśli nie Topaza to może luknij w google, może będzie lepszy od tego co pokazałeś. Ja używam dla grafik oraz zdjęć w małej rozdzielczości ... i twarze to czasami tak uratuje od pikseli że szczęka opada.
SVP był dostępny jeszcze w okolicach 2008, kiedyś jeszcze za darmo, i służył do upłynniania obrazu z np. 24 do 60 klatek. To były techniki nieoparte jeszcze na AI, i są zwyczajnie gorsze i wprowadzają więcej artefaktów.
Właśnie co do Kilera i slabej jakosci to wydaje mi się że to kwestia czasu jak wyjdzie w prawdziwym 4k bo już widziałem trailer w tak dobrej jakości ua-cam.com/video/idAfE-C0MCk/v-deo.html. Ale mam jeszcze pytanie odnośnie archiwizacji filmów w beztratnej jakości. Ja lubie czesto nagrywać filmy cześć ląduje potem na yt, tiktoku i tym podobne rzeczy a cześć leci do szufladki bo np. uznałem sam z siebie że nie warto tego nigdzie wrzucać itp. i mam pytanie gdzie trzymać takie pliki i jakie dyski wybierać czy hdd czy ssd bo mam taki problem że niby mam dysk 1 TB ale jak film trwa ponad 1h to dysk uznaje że za cieżki plik, za mało pamięci mimo że np. dysk pusty, jak temu zaradzić żeby nie stracić na jakości? Bo gdybym np. chcial na yt na prywatnym albo w prywatnej konwersacji namessengerze trzymać to raz że ktos sie może włamać a dwa że nie jest to już potem blik bezstratny jakościowo i czasami klatkowo.
Matrix czy Pamięć absolutna dostępne są na UHD więc wypadałoby jeszcze porównać jak fejkowe 4K w wykonanniu AI wypada w zestawieniu z prawdziwym remasterem filmu :) PS. W przypadku DVD trudno mówić o czymś takim jak ziarno, to raczej jego zmasakrowane przez kompresję i niską rozdzielczość resztki :P
Dzięki AI Psy raczej dobrze by wyszły na BD. Ale trzeba by było dokonać rekonstrukcji z płyty DVD w wydaniu po cyfrowej rekonstrukcji. Wyszła w Polsce jeszcze płyta bez rekonstrukcji i ona ma dużo niższą jakość obrazu.
Psy zostały ponownie zeskanowane w 2K i zrekonstruowane w HD kilka lat temu. Taka wersja "lata" na TVP HD czy też Kino Polska HD. Podobnie jest z Kilerami. A co do rekonstrukcji w oparciu o AI - nie my (oglądający) mamy akceptować te zmiany które wprowadzają algorytmy. Te zmiany ma zaakceptować musi twórca dzieła, a on tego co robi zazwyczaj AI na pewno nie zaakceptuje. Jeśli twórca nie żyje, to nie mamy prawa wprowadzać modyfikacji, więc w grę wchodzi tylko ponowny skan i rekonstrukcja klasyczna, która nie dodaje nic od siebie.
@@Pecusx Psów i Kilera nie znalazłem w archiwum cyfrowej rekonstrukcji filmów. Jeśli takie wersje HD są to aż szkoda, że nikt nie pokusił się wydać ich na Blu-ray :( Co do akceptacji. Oczywiście - nie widz ma o tym decydować. Powinien twórca. Z tym, że z twórcą wcale nie jest to takie łatwe. Z tego co widzę, to mało twórców (przynajmniej oficjalnie) ujawnia się pod tym, że ten film został zremasterowany pod jego okiem. A czy może to zrobić inny filmowiec? Pytanie stawiam z premedytacją, bo TVP zremasterowała bardzo dużą ilość polskich filmów i seriali i zmiany były dokonywane pod okiem filmowca (nie wiem ile, ale część na pewno). Jeśli twórca nie żyje to czy mamy prawo zrobić remaster zwykły oparty na skanie? Skan często pociąga za sobą inne zmiany jak stopień pozostawionego ziarna oraz na nowo wykonany color grading, nawet jeśli jest tylko korekcją jest potrzebny by dopasować film do nowych odbiorników - szersza paleta kolorów i HDR. Ale wtedy mówimy o wprowadzaniu dużych zmian. Wystarczy spojrzeć na Matrixa wydanego na Blu-ray/DVD i porównać jego kolory z wersją 4K. Kolor zielony jest zupełnie inny. DO tego HDR zmienia stopień światła co także wpływa nie tylko na same jasne elementy kompozycji, ale także znacząco na barwy. Niektóre filmy wręcz w HDR pewne kolory mają za ostre, ale nie da się pewnych rzeczy uniknąć. Wskazuje się tutaj słynny przykład Czarnoksiężnika z krainy Oz (1939) w 4K. Ja dodałbym od siebie niektóre sceny Pamięci Absolutnej, gdzie ta czerwień w 4K inaczej pokazuje obiekty, na których czerwone światło się rozkłada. Niedawno reżyser Michael Mann uczestniczył w procesie wydania jego filmu Gorączka w 4K HDR. On akceptował HDR. Ale takich sytuacji jest mało, ponadto dodajmy nieżyjących twórców. A HDR mocno wpływa na kolor i tony w filmie, więc jest to spora zmiana. AI to na razie ciekawostka. Mój materiał nie ma być tylko wskazaniem tego, że AI może w przyszłości przydać się w procesie rekonstrukcji. Szczególnie w sytuacjach, gdy nie ma dostępu do oryginalnych taśm filmu. Natomiast oczywiście zgadzam się, że proces rekonstrukcji jest bardzo złożony, w tym decyzje, które są podejmowane powinny być podejmowane przez człowieka. Idealnie byłoby - jak wskazujesz - żeby podejmowane były przez samego twórcę. Ale moim zdaniem nie jest to możliwe. Mimo wszystko dobrze by te decyzje podejmowali zawodowi koloryści. Dzięki za dobry komentarz! :)
@@JezykFilmu Ja tylko mogę dopowiedzieć, że wszystkie rekonstrukcje TVP oparte są o nowe skany negatywów i co za tym idzie mają nową korekcję barwową. No i wszystkie one są wykonywane pod kierunkiem operatora, który pracował przy danym filmie. Jeśli operator ten nie żyje, SFP wskazuje innego operatora, który nadzoruje korekcję i aprobuje finalny produkt. A że nie wszystko wychodzi na BluRay.... cóż, też żałuję, ale rozumiem że koszt wydania w dzisiejszych czasach dystrybucji cyfrowej jest czasem zbyt wysoki.
@@Pecusx I to mi się podoba. Ta idea konsultacji z operatorem! Niestety na grupach kolekcjonerów nośników psy wieszają, że w ogóle zmieniana jest proporcja obrazu (4:3 przycinane do 16:9). Osobiście wiem, że warto mieć oryginalną, ale przy nowych czasach filmów wide można przyciąć. Tym bardziej, że dawne seriale nie były kręcone w 4:3 bo tak chciał reżyser, tylko musiał, bo używano do tych celów takich, a nie innych kamer i emisja była w telewizji 4:3. Mam w swojej kolekcji płyt seriale po rekonstrukcji TVP bo uważam tę pracę za naprawdę dobrą! Ale widzę, że nie wszyscy tak uważają i nie dają się przekonać, że te zmiany przy rekonstrukcji są akceptowane przez filmowca. Co do mojego materiału to zaznaczyłem, ze rekonstrukcja to dosyć złożony proces, a ja chciałem tylko wskazać może przyszłe możliwości programów do takiej cyfrowej rekonstrukcji. Specjalnie wziąłem płyty DVD do skalowania 16 krotnego (!) do 4K, aby była różnica. Po moich testach z materiałem HD do 4K jest już naprawdę dobrze. Przy DVD no niestety nie. Tutaj Psy wyszły też dobrze bo wziąłem wydanie DVD po rekonstrukcji. Kilera na DVD miałem w zwykłym wydaniu, dosyć kiepskim. Mój materiał nie ma na celu umniejszać wartości rekonstrukcji, którą bardzo szanuję i mam nadzieję, że takiego wydźwięku nie ma :) W ogóle nawet chodzi mi po głowie jakiś odcinek o tym, jak taki proces rekonstrukcji przebiega - od skanu taśmy. ;) Pozdrowienia!
Siemka jaki darmowy program polecasz do korzystania i protestowania sobie tego rozwiązania sztucznej inteligencji byś pocecał zarówno na komórki jak i na kompa, a jeśli nie ma darmowych to jakie najtańsze?
Póki co z tego co się orientuję AI nie koloruje filmów. Potrzebny jest do tego człowiek i czas. Kolorowanie filmów jest też kosztowne dlatego mało się tego robi. No ale zobaczymy czy w przyszłości AI zrobi to szybko i dobrze. :)
Są jakieś programy do automatycznego kolorowania zdjęć i filmów. O ile zdjęcia da się zaakceptować, to z filmami jest różnie. Na YT można znaleźć kolorowane wersje starych filmów, gdzie użyto właśnie automatycznego kolorowania. Efekt jest, póki co, mizerny.
Niestety obecnie jeszcze nie. Materiały SD (Standard Definition) najsłabiej nadają się na skalowanie AI. Nie wygląda to dobrze. A do tego te z VHS to już praktycznie w ogóle się nie nadają.
Kiedyś były divixy z jakimś rmvb formacie nagrywane w kinie i każdy zasysał oglądał i nie marudził że jakość low quality aby tylko film w miarę nowy był ha ha ha
To prawda. Pamiętam DivX. Świetny kodek na tamte czasy. Na płycie 700MB można było nagrać cały film w jakości DVD. Kodek istnieje do dziś, ale w Europie chyba się nie przyjął bo o nim nie słychać.
@@JezykFilmuhistoria z DivX w pierwotnej najpopularniejszej wersji 3.11 jest z tego co sobie przypominam taka, że w ogóle ten kodek wykradziono, a potem zastąpiono po prostu lepszym Xvid, ale DivX się dalej rozwijał i dziś nadal można go używać, ma bodaj współczesne profile 2K, 4K. RMVB to pieśń raczej czasów głównie sprzed wejscia monitorów LCD, bo nie trzeba było uwidaczniać tak mocno artefaktów kompresji na CRT.
@@---pp7tq Pamiętam, że DivX 3 miał złą renomę. Krążyły pogłoski o tej kradzieży, ale jak było nie wiem. DivX do dziś ma stronę i się rozwija,a le w Polsce jest już praktycznie zapomniany, nie wiem jak w Europie, chyba także. W USA chyba się rozwija dalej. Pamiętam, że był w swoim czasie naprawdę dobry porównując go z innymi kodekami. Z racji tego, że potrafił w przyzwoitej jakości zapisać cały film na 700MB (!) zainteresowało się nim.... piractwo. Stąd też stał się zapewne tak popularny, nie ukrywajmy. Ostatnią wersję, z którą ja miałem do czynienia była wersja 6. Potem wszedł WMV Microsoftu, dosyć ciekawy i potem H.264, czyli popularna MP4. Z RMVB nie miałem do czynienia.
Nie wiem czy ktoś zwrócił na to uwagę (pobieżnie przejrzałem komentarze i nie zauważyłem) ale jak pokazujesz w filmie porównanie klatek to chyba coś się pomieszało, bo klatka z oryginalnego wydania Blu-Ray jest zamieniona miejsce z klatką obrazu skalowanego do 4K dzięki AI :)
nie widzę prawie żadnych różnic, nagle w połowie filmu oriętuję się że oglądam na jakości automatycznej 480p :D a tak poza tym - mam stary filmik nagrywany sony ericssonem 20 lat temu, chyba 160 lub 240p. Da się z tego coś wyciągnąć chociaż by na ekranie smartfona jakoś to wyglądało?
W tej chwili faktycznie do masteringu muzyki, producenci używają też stron opartych o AI. Z 5-7 usług które testowałem, najlepiej wypada płatny emastered, ale jeszcze jedna świeża usługa ciekawa wychodzi niedługo, są już testy na YT. Sea Studios coś tam kanał się nazywał z recenzją. Generalnie efekty są niezłe, ale rzadko nie zrobiłbym lepiej samemu.
Problem z DVD jest nie tyle niska rozdzielczość co kodek MPEG-2. Pełno w nim artefaktów które na pewno mocno przeszkadzają algorytmom wyostrzającym. Na pewno upscale z 2k do 4k wyszedł by lepiej.... czy nawet z 480p tylko bez artekaftów.
Fakt, stary kodek, ale jednak stawiałbym na niską rozdzielczość. W takim obrazku 576p nie ma za wiele szczegółów. A pamiętaj, że ja zrobiłem bolesny test - powiększenie DVD 16x! Z Blu-raya HD (FullHD) upscaling idzie już ładnie do 4K z AI. Nawet bardzo dobrze bym powiedział.
Wydaje mi się, że wszystkie klatki porównujące obraz po rekonstrukcji przez AI z obrazem z oficjalnego wydania 4K są źle podpisane - na odwrót. Już od Pamięci absolutnej byłem niemal pewien, ale Robocop potwierdził moje przypuszczenia - obraz z oficjalnego wydania podpisano jako skalowany przez AI i tak jest przez cały film.
Od pewnego jakiegoś 3 tygodni bawię się sieciami neyrowymi AI sztucznej inteligencji do gry Thief II FMs misji fanowskim a dokładnie rozszeżanie textur ścian,głazów,podłogi, kafelek, dzwi, obrazu itp z oryginału 256p na 1024p a też zauważam rozmycia że muszę używać innej strony AI czasem sieci neuronowe chcą spułpracować a czasem się rozmywają a czasem wogule się nie konwertuje gdy wyostrzam textury ścian głazów efekt jest pozwalający szkoda że nie odkryłem tego w czasie pademi w 2020.
Do obrazów statycznych widziałem na czymś w stylu AI upscale Wiki całą listę wszystkich sensownych modeli, że jak masz sensowną kartę z CUDA, to może przetestować praktycznie wszystkie.
Rozumiem przyklady stworzone programem z pakietu Topaz? Czy filmowcy dysponują obecnie lepszymi/dużo lepszymi narzędziami? Ponieważ tez trochę pakietem Topaz sie „bawiłem” napisze tak - skalowanie zdjęć wychodzi dużo lepiej niż filmu/Video. Szkoda ze w materiale na YT pokazano tylko pojedyncze klatki -bo nie odzwierciedla to skali problemu. Kiedy dodamy ruch wychodzi prawdziwa masakra. Próbowałem poprawiać jakość pewnego serialu i dużo lepszy efekt uzyskałem zgrywając materiał VHS nagrany z TV 25 lat temu (dobry magnetowid svhs z tbc + dobry grabber zgrane do jakości DV i potem delikatna obróbka i upscaling do FHD) niż skalujac obraz z oryginalu DVD do FHD.
Tak. Topaz. Jeśli chodzi o inne narzędzia to nie wiem co jest lepsze. Topaz raz na jakiś czas updatuje algorytmy. Co do ruchu to ja tragedii nie odczułem. Topaz według mnie radzi sobie dobrze z ujęciami. Być może za mocno podnosisz jakość. Z tego co widzę Topaz dobrze radzi sobie z materiałem HD w górę. Blu- ray do 4K idzie naprawdę ładnie. Moje próby z materiałami Making of o jakości VHS skończyły się na rezygnacji. Nie daje rady i nie ma co nawet próbować.
Dzieeeeeń dobry!
Dzisiaj temat trochę techniczny i trochę na czasie. Sztuczna Inteligencja.
Od razu jedna uwaga. Należycie zwróciliście uwagę, że pokazuję tu klatki, a film to ruch. Tak więc: Rekonstrukcji AI poddałem ujęcia filmowe i dopiero później wyciąłem z nich klatki, które Wam przedstawiłem. Łatwiej było mi robić analizę na nieruchomej klatce niż na ruchomym ujęciu. Zatem proces rekonstrukcji AI odbył się prawidłowo - przez program AI wideo, a nie program AI graficzny.
Miłego oglądania :)
Jakiego programu AI wideo użyłeś?
@@kamerologia Topaz AI
@@JezykFilmu Też korzystam z tego programu. Używałeś go może do poprawiania nagrań VHS? Który model jest do tego najlepszy Twoim zdaniem?
@@barteksful do VHS b3zpośrednio nie, ale do starych kiepskich nagrań z VHS i niestety przy żadnym modelu nie daje dobrego efektu.
Myślę że to kwestia czasu kiedy będziemy mogli cieszyć się starymi filmami w świetnej jakości. Uczenie maszynowe sprawi że niedługo błędy na które zwróciłeś uwagę zostaną wyeliminowane.
Tez tak uważam. Pytanie ile czasu potrzebuje na to jeszcze AI :)
@@JezykFilmu przestancie jak mainstream nazywac uczenie maszynowe AI.
Co do lusterka z postaciami i twarzy arnolda - uzywales modelu z detekcja twarzy? One przeciez nie maja takich problemow.
@@Sisay1982 używałem modelu odpowiedniego do nagrań filmowych w danej jakości, w tym wypadku DVD, które ma określoną rozdzielość. Ten model jest jak najbardziej przystosowany pod twarze aktorów bo przystosowany jest filmy z udziałem aktorów. 😉
Starymi tzn z 1900r? Chyba wszystkie filmy 40-50letnie są już w 1080p, jakość zapisu filmów z lat 80 jest na tyle duża, że da się je zgrać i zremasterować do FHD i jakości danej FHD bez AI.
@@Sisay1982 Co to jest AI
W każdym porównaniu z obrazem 4K i obrazem DVD skalowanym do 4K dzięki AI jest błąd przypisów. Powinno być na odwrót, czyli z lewej jest obraz skalowany do 4k dzięki AI, a po prawej jest obraz 4K :)
dokladnie tak
Zastanawiałem się czy tylko ja to widzę... Na poczatku nie bylem pewien, ale upewniłem się przy klatce robota z twarzami w tle...
Duża wiedza i talent do jej przekazywania. Świetny kanał.
Dziękujemy.
Bardzo ciekawy film, świetnie się oglądało
Ten kanał to mistrzowsko wysmażony stek dla konesera filmu
Dzięki za motywację!
@@innermostlayers6865 wg mnie to kanał dla laików lubiacych kino, żeby przybliżyć im świata kina od strony technicznej. Po co mi nazwa algorytmu, chce wiedzieć co można z jego pomocą zrobić. Jego nazwa nicy co miał by tu wnieść. Myślę że jeżeli ktoś jest na tyle ogarnięty że taka wiedzą by mu coś powiedziała to nie potrzebował by oglądać takich materiałów
Oglądając Twoje materiały wracam do dzieciństwa! Dzięki ❤️🙌
Ten kanał jest mega, każdy film ogląda się z ciekawością od początku do końca, nawet gdyby trwał godzinę. Dzięki Szymon, masz talent do prowadzenia kanału.💪👍
Dziękuję za motywujący do dalszej pracy nad kanałem komentarz!
@@JezykFilmu mam pytanie jakiego pan programu użył to ulepszenia grafiki w tym filmie. Jest to jakieś płatne ai czy niedostępne?
Dzięki za materiał! Zostaję na dłużej! :D
Witaj na pokładzie!
Super tłumaczysz Szymon!
WARTOŚCIOWE TREŚCI. LECI SUB
Witaj na pokłądzie!
Pomyśleć że wiek temu, poprawa jakości obrazu to ręczny retusz i koloryzowanie każdej klatki.
Dzięki za napisy pl.
Bardzo ciekawe. Dziękuję za film. Pozdrawiam
Sub! Prowadzący jest specem
Świetny odcinek, więcej takich :)
Jedno mnie zastanawia - czy przy takim AI-enhanced, nie w formie pojedynczej klatki a sekwencji nie powstanie efekt "dziwnego klatkowania" - bo AI za każdym razem będzie trochę inaczej rekonstruować obraz pojedynczy, przez co finalny film, stanie się trochę jak animacja poklatkowa. Pewnie jest na to algorytm biorący wynik poprzedniej klatki do naprawy w tym samym stylu kolejnych. No i jak poradzi sobie ze zmianami ostrości, dynamicznymi scenami z motion blurem itd.
Tu skupiłem się na samej ostrości i nie dałem ujęcia. Ale przy moich testach nie widać klatkowania. AI jednak "dostrzega" rozmycia wynikające z zastosowanych obiektywów kamery i je zostawia. Podobnie rozmycia ruchu. Dobrze to widać tutaj w przykładzie Władcy Pierścieni. Zobacz, że ten ognisty bat jest rozmyty bo jest w ruchu. AI go takiego zostawiła.
to sie nazywa temporal stability
używam Topaza Video Enhance AI od samego początku i o ile świetny jest do oczyszczania nagrań FullHD czy 4K z szumu i artefaktów, to upscaling nagrań SD czasem daje gorszy efekt, niż zwykłe bilinearne skalowanie. Najgorzej z twarzami. Nie wiem, kiedy sztuczna inteligencja będzie na tyle dobra, by właśnie twarze nie wyglądały jak u mutantów. Program Topaza do zdjęć, Gigapixel AI, ma narzędzie "face enhance" które rozwiązuje ten problem poniekąd, ale też na małych twarzach w kadrze po prostu wprowadza elementy oryginalnie nie występujące (np. okulary). Trzeba będzie wrócić do tematu za 5 lat.
Świetny kanał, trafiłem przypadkiem. Zostawiam Suba
Zapraszam do innych moich materiałów, w które wkładam dużo pracy ;)
Kawał dobrej Roboty :D
Super porównanie. Z rzeczy, na które zwróciłbym uwagę - AI nie rozpoznaje scen, tzn. nie w takim znaczeniu jak robi to człowiek, dlatego bardzo często gubi się tam, gdzie my widzimy od razu z czym mamy do czynienia (np. w elementach przesłoniętych czymś) lub twarzach.
Szczególnie często gubi się właśnie w twarzach (na które my, jako ludzie jesteśmy wyczuleni) które stanowią jakąś miniaturową część kadru. Już powstały dodatkowe algorytmy mające za zadanie właśnie rozpoznanie i rekonstrukcję twarzy, żeby nie powstawały takie potworki jak w tle Robocopa. W Psach rekonstrukcja wypadła bardzo dobrze, bo tam mamy świetnie oświetlone twarze, które w dodatku są odseparowane wyraźnie od tła i stanowią dużą część kadru. To w ogóle jest ciekawe, że jeśli AI ma wygenerować portret, radzi sobie z tym naprawdę wyśmienicie, natomiast jeśli na grafice ma być jakaś osoba - bardzo często wychodzą jakieś mutanty. Wydawałoby się, że AI powinno z grubsza wygenerować obraz danej osoby w większej rozdzielczości, a następnie go przeskalować... Tak chyba nie jest.
Człowiek powinien dokonywać (przynajmniej póki co) remasteringu. Nie można też przepuścić całego filmu przez jeden algorytm. Każdą scenę powinno się remasterować oddzielnie bo każda inaczej zadziała na danych ustawieniach.
Program do rekonstrukcji AI radzi sobie dobrze od HD w górę. Ale w tym materiale specjalnie dałem jakość SD czyli DVD. 16 krotne powiększenie to naprawdę dużo! A jednak przy Psach wyszło nawet nawet. Z mojego obecnego doświadczenia d9brze wychodzą roboty jak Robocop czy Terminator endoszkielet. Bo odbiorca nie będzie w nich szukał odniesienia do rzeczywistości jak w przypadku ludzi i twarzy.
Bardzo interesujący materiał.
5:51 wdarł się mały bug z kolejnością napisów, "obraz 4K" powinien być po prawej, natomiast "obraz DVD" po lewej stronie ;)
Poza tym ciekawy materiał, upscaling już na dzisiejszym etapie robi ogromne wrażenie, a to dopiero początek.
Faktycznie. No trudno, już tak zostawię :) Ale chyba mało kto zwróci uwagę, a nawet to nie da się chyba pomylić skanu 4K z obrazem DVD AI ;)
Tutaj jeszcze dodam od siebie, że według mnie dopiero AI da naprawdę dobre możliwości upscalingu. Producenci często podkreślają, jak ich odtwarzacze pięknie skalują obraz SD (DVD) do HD czy 4K. A niestety nie jest to prawdą. Oprogramowanie nawet bez AI potrzebuje czasu by wyrenderować klatki poprawione, tj. najprościej (jak pokazałem na początku) wyostrzenie i usunięcie ziarna, które staje się już zbędnym szumem. Potrzebuje czasu, bo procesowry komputerów są jakie są, nawet te najlepsze. Więc uzyskanie bardzo dobrych wyników w czasie rzeczywistym nie jest możliwe (jeszcze). Oprogramowanie z AI też potrzebuje tego czasu. Mi trochę zajmują takie rendery :)
Ale jeśli AI będzie się rozwijać i będzie szybciej robić swoje procesy bo będzie mieć moc obliczeniową zapewnioną przez urządzenia to możemy mieć naprawdę dobre wyniki obrazu z płyt DVD. Póki co oryginalny skan 4K wciąż jest niezastąpiony.
@@JezykFilmu Racja. Dlatego dodałem, że to dopiero początek :)
@@bearisland638 Za to bajki nieźle mogą wyjść. Korci mnie by zrobić taki odcinek o samych animacjach. Animacje są różne i też warto popróbować :)
@@JezykFilmu Dawaj :D~~
Bardzo fajny materiał, zwłaszcza na plus porównanie ujec. Dzieki’
Trylogię LOTR widziałem kilkadziesiąt razy, w tym 2 razy w kinie. W zeszłym miesiącu widziałem w 4K - jakbym nowy film oglądał.
Tak jak mówisz: najlepsza metoda to oryginalna, analogowa wersja.
Myślę, że AI w przyszłości będzie wyszukiwać konkretne elementy (postacie/aktorów/budynki/lokacje itd.) w bazie danych i na jej podstawie będzie podkręcać jakość. Na razie to wygląda jak zamiana pikseli na wektory.
Materiał jak zwykle ZAJEBISTY :)
Trzymaj się!
Ja się sam wkręciłem w 4K, szczególnie z HDR. Na nowo się filmy poznaje 🙂 Sam myślałem o tym czy algorytm AI nie mógłby korzystać z wiedzy o tym jak dany aktor wygląda i po prostu go odpowiednio wstawiać do filmu podczas rekonstrukcji. Ale to chyba nie prędko.
Właśnie jestem w trakcie pracy nad moim autorskim dziełem które za pomocą AI będzie rozpoznawać w biedronce przy kasach samoobsługowych czy klient jest pełnoletni czy też nie, dzięki temu przy zakupie browarka nie trzeba będzie czekać na panią która nam potwierdzi wiek ale i ułatwi to w końcu zakup osobą nieletnim i nie będą musiały one odpalać haraczu żulom z pod sklepu za kupienie nalewki. Uchylę rąbka tajemnicy że system ten będzie oparty o kultowy procesor E8400.
A czy będzie można wykupić mod , który oszuka system , zaksięguje wpłatę po czym będzie można po zrobionych zakupach odzyskać szmal spowrotem na konto? Technologio przybywaj
10:34 Linda i aktorka 😄
No cóż 🙂
Cześć, Jakiego używałeś softu? Topaz? Słyszałes że nowe karty nVidii (dzięki ostatnim sterownikom) mają możliwość wykorzystania rdzeni CUDA do podciągania rozdzielczości do 4k w real-time??
Świetny kanał i merytoryka :)
Oby jak najwięcej tego typu materiałów.
P.S. CSI Zagadki Kryminalne chyba od zawsze korzystają z AI przy zoomowaniu i wyostrzaniu materiałów 😂😊
Dzięki! ❤️
Niech dobre treści się rozchodzą !
Zajebisty kanał pozdro
Świetny materiał 💪💪💪 Pozdrawiam
Koment i like dla zasięgu.
temat został ciekawie i rzetelnie wytłumaczony
Dobry materiał.
Jakiego programu do rekonstrukcji Pan używa ?
fajne porównianie, szkoda tylko ze to pojedyncze klatki a nie sceny. no i źle opisałeś WSZYSTKIE porównania AI vs Blu-Ray - są odwrotnie
Zauważyłem 🙂 No ale chyba da się odróżnić 🙂
@@JezykFilmu da się. jest zadziwiająco duża różnica
@@MrHexo Tak, dokłądnie. Mój materiał nie ma na celu pokazać rewolucji AI w służbie video. Skan oryginalnej taśmy jednak nie tylko daje więcej szczegółów - i to takich, które występowały na planie realne, a nie zostału przez AI wzięte z... :). Skan taśmy to także skanowanie oryginalnego ziarna filmowego. A ono jest istotą filmu i dla niektórych wręcz nieodłączną częścią obrazu filmowego. Tu przychodzi mi na myśl słynny przykład skanu Terminator 2 do wydań 4K. Dokonał tego StudioCanal, które jest właścicielem praw i on rozpowszechnia pliki po remasterze 4K do wydań dla dystrybutorów. Terminator 2 pozbawiony jest mocno ziarna. No i w sieci jest naprawdę wiele głosów, że obraz jst taki "cukierkowaty". Oglądałem i fakt, jest nieco dziwnie. Mi akurat to tak nie przeszkadza, ale jednak czuć brak ziarna. Jak ogląda się inne filmy z lat 90. w 4K to ziarno jest zauważalne. Ale oczywiście pojawiły się głosy, że brak tego ziarna w Terminatorze 2 jest dobry, bo film wydaje się oczyszczony. W każdym razie skan z oryginału póki co wygrywa :)
Fajny film 😊
Super materiał :D !
Jeszcze nikt nie wspomniał, że Psy, Kiler (1 i 2) i mnóstwo innej, polskiej klasyki jest dostępne w bibliotece VOD WFDiF w 1080p (choć podobno same remastery powstawały w 4k)? Polecam wejść na 35mm kropka online i się zapoznać, bo naprawdę warto. :)
Super materiał. Jakiego narzędzia AI użyłeś?
Topaz AI
@@JezykFilmu dzięki
Bardzo ciekawy materiał
Dziękuję. Zapraszam do zapoznania się z innymi treściami 🙂
7:36 wkradł się błąd. Opisy klatek powinny zostać zamienione
9:46 podobnie
4:41 także pomylone opisy
Zauważyłem po publikacji 😉
Pracowałem trochę przy obrazie zarówno statycznym jak i poruszającym się i mam lekką obawę co do poprawiania rozdzielczości przez AI. W momencie kiedy obrabiamy jedną klatkę jest wszystko super, możemy poprawić wiele rzeczy. Problemem który będzie też trzeba rozwiązać jest to ,że gdy złożymy już jakieś ujęcie z pojedynczych klatek filmu które zostały poprawione przez sztuczną inteligencje będą one się różniły w drobnych miejscach. Np włosy, drobne struktury na twarzy, tkaniny, wzory. W momencie kiedy puścimy ten film te drobne detale mogą zacząć migać przez różnicę na pojedynczych klatkach. Mam nadzieję ,że sensownie to wyjaśniłem bo przyznam szczerze ciężko czasem opisać coś co łatwiej pokazać :D. Myślę ,że ten problem będzie też do rozwiązania bo AI pewnie jest się w stanie nauczyć łączyć ze sobą klatki żeby do siebie dobrze pasowały. Na pewno Disney powinien przepuścić stare animacje przez AI bo na prostych kreskówkach wychodzi to najlepiej. Chciałbym kiedyś zobaczyć np: Kacze opowieści albo Toma i Jerrego w 4K lub nawet 8K :D
Tak, bardzo dobrze to opisałeś i rozumiem problem. Ja w moim materiale poddałem ujęcia algorytmowi, a nie pojedyncze klatki. Nie wspomniałem o tym przez skrót myślowy. Użyłem programu do wideo, nie grafiki statycznej i nie pomyślałem, by to wskazać. Zatem u mnie algorytm badał ujęcie klatka po klatce, a ja potem wyciąłem jedna klatkę by ją pokazać. Łatwiej mi było omówić sprawę na zatrzymanym kadrze.
W przypadku działania algorytmu stworzonego dla wideo nie zauważyłem tych problemów, o których piszesz. Algorytmu muszą więc "mieć na uwadze" poprzednie i kolejne klatki w rekonstrukcji. Ale zapewne mogą i tak takie problemy wystąpić gdy użyje się algorytmu przy wysokich ustawieniach.
W każdym razie AI dziś nie jest wolna od błędów. Ale zauważę, że dałem bardzo ciężki materiał - DVD powiększony 16 krotnie! A i tak w niektórych sytuacjach było dobrze! Tak więc z Blu-ray (HD) do 4K algorytm poradzi sobie już o niebo lepiej.
@@JezykFilmu Szkoda, że nie pokazałeś w filmie tych krótkich fragmentów wideo, dzięki za wyjaśnienie. Dobrze wiedzieć ,że te algorytmy to potrafią dopasować, w przyszłości będzie tylko lepiej :D
Świetny materiał Szymon !!! 300 moich DVD nie pójdzie na wymianę na BD a na poważnie czy nie zablokują tego? bo jeżeli stare DVD można polepszyć tak aby na nowych tv w miarę się oglądało? to czy tym samym nie spadnie sprzedaż, marnej już i tak sprzedaży, nośników z nowymi filmami na BD? niestety tak jak w przypadku upscalingu zdjęć np 4x i redukcja artefaktów tutaj też może być czasami efekt "mydła" lub "wosku" twarze w Robocop tych iniżynierów z boku :(
Nie wpłynie to na sprzedaż. To podniesienie jakości przez algorytmy AI nie daje satysfakcjonujących efektów. Może niektóre ujęcia zrobi w miarę OK, ale nie wszystkie w filmie. Jednak oryginalny skan taśmy lub oryginalny materiał cyfrowy sprowadzony potem na DVD/BD/UHD daje najlepszą jakość i, co ważne, rzeczywistą. AI wprowadza zmiany, nawet mało widoczne, ale jednak ona tworzy nowe pixele. Pewne rzeczy są niedopuszczalne w rekonstrukcji. Tutaj AI mogłaby się przydać w sytuacji, gdy oryginał filmu został zniszczony i została nam jakaś marna kopia DVD.
To stan na dzisiejsze możliwości AI. Jak będzie w przyszłości - zobaczymy ;)
@@JezykFilmu albo w takim przypadku, że np ktoś lubi 4:3 jak JA i chce mieć np BTTF w 4:3 w lepszej jakości. Albo z T2 fullscreen :D też można. Dodanie ziarna dużo polepsza niweluje to mydlo czasami
@@superbravo666 To prawda. 4:3 to inny obraz i inne wrażenia. To nie tylko inna proporcja obrazu. Ja osobiście wolę wide czyli 16:9, a nawet 2.35:1 :) Ale rozumiem 4:3. 4:3 mie występuje już w HD, który zakładał wspieranie filmów 1:9. UHD oczywiście tak samo. Dlatego stare filmy 4:3 są chętnie zmieniane do proporcji 16:9 - po prostu obcinane. Chcąc zachować oryginał musisz liczyć się z DVD i niską jakością względem wyższych formatów jak BD. Dlatego fakt. Taki algorytm może pomóc przenieść filmy w proporcji 4:3 z DVD na wyższy level ;)
Myślę że to co zostało dziś zaprezentowane, nie odzwierciedla w pełni tego co AI potrafi. Taki efekt może uzyskać praktycznie każdy przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi.
Co powiecie na temat Lucid Mode z najnowszej Opery?
Moim zdaniem świetnie się sprawdza podczas oglądania Polskiej Kroniki Filmowej i podobnych starych materiałów chociaż i przy nowych materiałach całkiem daje radę.
to tylko filtr wyostrzający xD dużo to to nie robi niestety
Witam, mógłbyś się pobawić z SI na filmie Potop. Pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim.
Na szczęście firma Topaz Labs jest jedną z nielicznych która wypuszcza ciągle aktualizacje do swoich programów (nawet raz w tygodniu), pewnie z czasem ich modele ai beda lepsze - ale i tak jest niezle :)
To prawda. Od czasu publikacji tego materiału miałem już chyba dwie aktualizacje algorytmów. Myślę, że na pewno będzie lepiej. Samo AI czy bardziej j formalnie uczenie maszynowe będzie lepiej rozpoznawało treści cyfrowe i lepiej je rekonstruowało.
Planuje zgrywać filmy z VHS i użyć AI upscallingu. Czy to ma sens? czy możesz polecić jakiś program + ustawienia pod taki proceder? Mam video + planuję kupić grabber od blackmagic.
VHS obecnie żaden program nie upscaluje dobrze. Zbyt niska rozdzielczość. Próbowałem na Making-offach o jakości VHS i nie ma szans. Wchodzi w ilustrację jak nic. Proponuję tylko lekko wyostrzyć i ewentualnie podnieść kontrast jak czerń jest słaba.
Bardzo ciekawy materiał. Widać, że jesteś zawodowcem, skoro męczysz tak te kadry. Ja się zastanawiam (jako widz) jak będzie wyglądał efekt końcowy w postaci nawet kilkunastosekundowego filmu, jak sztuczna inteligencja poradzi sobie z porównywaniem klatek i może na tej podstawie wiarygodniej zrekonstruuje poszczególne klatki. Wydaje mi się, że wzrok ludzki ma chyba pewną "bezwładność" więc jeżeli coś nie jest do końca super, ale przewija się to w jakiejś sekwencji to mózg sobie sam to łączy i niesztuczną inteligencją naprawia poszczególne kadry. Ale patrząc na obecne efekty, chyba czeka nas za jakiś czas oglądanie starych perełek w naprawdę świetnej jakości.
Kodeki stosowane w cyfrowym filmie wykorzystują percepcję ludzką i jej omijanie pewnych informacji. Kodeki usuwają dane, które będą najmniej "łapane" przez odbiorcę. Usuwają te dane w celu zmni3jszenia wynikowego pliku. Jest to więc od dawna stosowana metoda. Zatem AI na pewno też nauczy się jak działa percepcja ludzka i będzie wtedy mogła jeszcze lepiej wykonać procesy rekonstrukcji.
@@JezykFilmu ja sobie niedawno zrobiłem kopię z plyty galaktyczny żołnierz 1998, jako że do tej pory nie wyszedl remaster tego w uhd 4k, użyłem topaz-a kilkanaście prób. Wynik widać różnicę bitrate ponad 80mb/s.
Dla mnie tego typu programy sprawdzają się w filmach hd. Jak chcemy dobry klasyk zrobic w 4k nawet takie oszukane, bo do prawdziwego brakuje masteru.
W filmach gdzie rozmiar pliku wynosi ~do 2gb i rozdzielczości sd,juz tak fajnie nie jest najbardziej bolą tzw niedorobione gęby. Jeśli na tyle poprawią ze twarze zaczną byc ok to może być przełom.
Dzięki. Ciekawy materiał, tylko podpisy pod przykładami AI i 4k są zamienione 😂
4:41
5:53 opisy są zamienione. Ten po prawej to 4k oryginalne.
WIem, wiem. Już nie poprawię. Ale przekaz jest jasny.
Zajebiste odcinek 😎 będzie może jeszcze cos w podobnym temacie?
Mam w planach 🙂
@@JezykFilmu nie mogę się doczekać
Może jeszcze nie teraz ale w przyszłości nie zdziwi mnie jak chociażby telewizje będą korzystać z tego narzędzia, bo te potrafią mimo dostępności wielu wydań filmów HD i UHD puszczać te same filmy w jakości, no czasami mam wrażenie, że nawet VHS. Więc pewnie im się to przyda by nadbić jakość. Mam jednak nadzieję, że studia filmowe/dystrybutorzy nie będą tego używać do wydań filmów na blu ray, nawet jeżeli kiedyś będzie to naprawdę dobrze działać, bo jednak skan bezpośredni i rekonstrukcja a sztuczne podbijanie to trochę różnica, i to drugie jednak nie dorówna oryginalnemu dziełu. Ale... może się to przydać w przyszłości do filmów kręconych cyfrowo - nie na taśmie, gdy te za te 20-30 lat w jakości nawet 4k mogą być już tak jak teraz te 480p, słabe jakościowo w porównaniu do rozdzielczości ekranu i wtedy Ai będzie mogło uratować taki film i go podbić.
Myślę, że AI może pomóc filmom, ale trzeba rozważnie taki algorytm wykorzystywać. Na pewno pomoże w sytuacjach, gdy nie będziemy mieć dostępu do oryginalnego skanu. Np. gdy ulegnie zagubieniu lub zniszczeniu. Jeśli będzie się używać tego narzędzia, aby ograniczyć koszty skanowania taśmy - bo to spory koszt - od skanowania, przez rekonstrukcję cyfrową i przejście przez color grading na nowo.
Hej Szymon, używałeś do tego progamu Topaz dla video ? Czy jakiegoś innego? Bo jeśli nie Topaza to może luknij w google, może będzie lepszy od tego co pokazałeś. Ja używam dla grafik oraz zdjęć w małej rozdzielczości ... i twarze to czasami tak uratuje od pikseli że szczęka opada.
Tak, Tpaz AI dla video. :)
Jakiego program używałeś?
Topaz AI
Witam czy ten program SmoothVideo Project na windows też wykorzystuje AI ? I czy ma możliwość scalowania obrazu z dvd do 4k ?
Niestety nie znam tego programu. Warto przeczytać o nim na stronie producenta.
SVP był dostępny jeszcze w okolicach 2008, kiedyś jeszcze za darmo, i służył do upłynniania obrazu z np. 24 do 60 klatek. To były techniki nieoparte jeszcze na AI, i są zwyczajnie gorsze i wprowadzają więcej artefaktów.
@@---pp7tq nie stosowałem. Ale chyba pokuszę się o odcinek zwiększania fps w filmach za pomocą AI. ;)
W 5:52 jest pomyłka i podpisy na odwrót
obraz 4K jest fenomenalny w stosunku do pozostałych wersji
Dzień dobry gdzie mogę wysłać Panu film do renowacji i jaki jest koszt?
Świetny materiał, przyjemnie się oglądało, ale 5:53 malutka pomyłka w podpisach lewa / prawa strona
Właśnie co do Kilera i slabej jakosci to wydaje mi się że to kwestia czasu jak wyjdzie w prawdziwym 4k bo już widziałem trailer w tak dobrej jakości ua-cam.com/video/idAfE-C0MCk/v-deo.html. Ale mam jeszcze pytanie odnośnie archiwizacji filmów w beztratnej jakości. Ja lubie czesto nagrywać filmy cześć ląduje potem na yt, tiktoku i tym podobne rzeczy a cześć leci do szufladki bo np. uznałem sam z siebie że nie warto tego nigdzie wrzucać itp. i mam pytanie gdzie trzymać takie pliki i jakie dyski wybierać czy hdd czy ssd bo mam taki problem że niby mam dysk 1 TB ale jak film trwa ponad 1h to dysk uznaje że za cieżki plik, za mało pamięci mimo że np. dysk pusty, jak temu zaradzić żeby nie stracić na jakości? Bo gdybym np. chcial na yt na prywatnym albo w prywatnej konwersacji namessengerze trzymać to raz że ktos sie może włamać a dwa że nie jest to już potem blik bezstratny jakościowo i czasami klatkowo.
Jakiego programu użyłeś?
Topaz ai
Matrix czy Pamięć absolutna dostępne są na UHD więc wypadałoby jeszcze porównać jak fejkowe 4K w wykonanniu AI wypada w zestawieniu z prawdziwym remasterem filmu :)
PS. W przypadku DVD trudno mówić o czymś takim jak ziarno, to raczej jego zmasakrowane przez kompresję i niską rozdzielczość resztki :P
Czy Shield 2019 NVIDIA i włączenie AI to to samo?
Jaki system AI uzyles? Zwykly czlowiek moze z tego skorzystac?
Najzwyklejszy z wiedzą o ustawieniach wideo 🙂 A pr0gram to Topaz.
Hej. Takie pytanko: skąd masz głowę Terminatora?
Kupiłem 🙂 Mam ogólnie cztery głowy w skali 1:1.
Psy to jeden z tych filmów, które chciałbym mieć na BR. Najlepszy Polski film
Dzięki AI Psy raczej dobrze by wyszły na BD. Ale trzeba by było dokonać rekonstrukcji z płyty DVD w wydaniu po cyfrowej rekonstrukcji. Wyszła w Polsce jeszcze płyta bez rekonstrukcji i ona ma dużo niższą jakość obrazu.
Psy zostały ponownie zeskanowane w 2K i zrekonstruowane w HD kilka lat temu. Taka wersja "lata" na TVP HD czy też Kino Polska HD. Podobnie jest z Kilerami. A co do rekonstrukcji w oparciu o AI - nie my (oglądający) mamy akceptować te zmiany które wprowadzają algorytmy. Te zmiany ma zaakceptować musi twórca dzieła, a on tego co robi zazwyczaj AI na pewno nie zaakceptuje. Jeśli twórca nie żyje, to nie mamy prawa wprowadzać modyfikacji, więc w grę wchodzi tylko ponowny skan i rekonstrukcja klasyczna, która nie dodaje nic od siebie.
@@Pecusx Psów i Kilera nie znalazłem w archiwum cyfrowej rekonstrukcji filmów. Jeśli takie wersje HD są to aż szkoda, że nikt nie pokusił się wydać ich na Blu-ray :(
Co do akceptacji. Oczywiście - nie widz ma o tym decydować. Powinien twórca. Z tym, że z twórcą wcale nie jest to takie łatwe. Z tego co widzę, to mało twórców (przynajmniej oficjalnie) ujawnia się pod tym, że ten film został zremasterowany pod jego okiem. A czy może to zrobić inny filmowiec? Pytanie stawiam z premedytacją, bo TVP zremasterowała bardzo dużą ilość polskich filmów i seriali i zmiany były dokonywane pod okiem filmowca (nie wiem ile, ale część na pewno). Jeśli twórca nie żyje to czy mamy prawo zrobić remaster zwykły oparty na skanie? Skan często pociąga za sobą inne zmiany jak stopień pozostawionego ziarna oraz na nowo wykonany color grading, nawet jeśli jest tylko korekcją jest potrzebny by dopasować film do nowych odbiorników - szersza paleta kolorów i HDR. Ale wtedy mówimy o wprowadzaniu dużych zmian. Wystarczy spojrzeć na Matrixa wydanego na Blu-ray/DVD i porównać jego kolory z wersją 4K. Kolor zielony jest zupełnie inny. DO tego HDR zmienia stopień światła co także wpływa nie tylko na same jasne elementy kompozycji, ale także znacząco na barwy. Niektóre filmy wręcz w HDR pewne kolory mają za ostre, ale nie da się pewnych rzeczy uniknąć. Wskazuje się tutaj słynny przykład Czarnoksiężnika z krainy Oz (1939) w 4K. Ja dodałbym od siebie niektóre sceny Pamięci Absolutnej, gdzie ta czerwień w 4K inaczej pokazuje obiekty, na których czerwone światło się rozkłada. Niedawno reżyser Michael Mann uczestniczył w procesie wydania jego filmu Gorączka w 4K HDR. On akceptował HDR. Ale takich sytuacji jest mało, ponadto dodajmy nieżyjących twórców. A HDR mocno wpływa na kolor i tony w filmie, więc jest to spora zmiana.
AI to na razie ciekawostka. Mój materiał nie ma być tylko wskazaniem tego, że AI może w przyszłości przydać się w procesie rekonstrukcji. Szczególnie w sytuacjach, gdy nie ma dostępu do oryginalnych taśm filmu. Natomiast oczywiście zgadzam się, że proces rekonstrukcji jest bardzo złożony, w tym decyzje, które są podejmowane powinny być podejmowane przez człowieka. Idealnie byłoby - jak wskazujesz - żeby podejmowane były przez samego twórcę. Ale moim zdaniem nie jest to możliwe. Mimo wszystko dobrze by te decyzje podejmowali zawodowi koloryści.
Dzięki za dobry komentarz! :)
@@JezykFilmu Ja tylko mogę dopowiedzieć, że wszystkie rekonstrukcje TVP oparte są o nowe skany negatywów i co za tym idzie mają nową korekcję barwową. No i wszystkie one są wykonywane pod kierunkiem operatora, który pracował przy danym filmie. Jeśli operator ten nie żyje, SFP wskazuje innego operatora, który nadzoruje korekcję i aprobuje finalny produkt. A że nie wszystko wychodzi na BluRay.... cóż, też żałuję, ale rozumiem że koszt wydania w dzisiejszych czasach dystrybucji cyfrowej jest czasem zbyt wysoki.
@@Pecusx I to mi się podoba. Ta idea konsultacji z operatorem! Niestety na grupach kolekcjonerów nośników psy wieszają, że w ogóle zmieniana jest proporcja obrazu (4:3 przycinane do 16:9). Osobiście wiem, że warto mieć oryginalną, ale przy nowych czasach filmów wide można przyciąć. Tym bardziej, że dawne seriale nie były kręcone w 4:3 bo tak chciał reżyser, tylko musiał, bo używano do tych celów takich, a nie innych kamer i emisja była w telewizji 4:3. Mam w swojej kolekcji płyt seriale po rekonstrukcji TVP bo uważam tę pracę za naprawdę dobrą! Ale widzę, że nie wszyscy tak uważają i nie dają się przekonać, że te zmiany przy rekonstrukcji są akceptowane przez filmowca.
Co do mojego materiału to zaznaczyłem, ze rekonstrukcja to dosyć złożony proces, a ja chciałem tylko wskazać może przyszłe możliwości programów do takiej cyfrowej rekonstrukcji. Specjalnie wziąłem płyty DVD do skalowania 16 krotnego (!) do 4K, aby była różnica. Po moich testach z materiałem HD do 4K jest już naprawdę dobrze. Przy DVD no niestety nie. Tutaj Psy wyszły też dobrze bo wziąłem wydanie DVD po rekonstrukcji. Kilera na DVD miałem w zwykłym wydaniu, dosyć kiepskim.
Mój materiał nie ma na celu umniejszać wartości rekonstrukcji, którą bardzo szanuję i mam nadzieję, że takiego wydźwięku nie ma :) W ogóle nawet chodzi mi po głowie jakiś odcinek o tym, jak taki proces rekonstrukcji przebiega - od skanu taśmy. ;)
Pozdrowienia!
Siemka jaki darmowy program polecasz do korzystania i protestowania sobie tego rozwiązania sztucznej inteligencji byś pocecał zarówno na komórki jak i na kompa, a jeśli nie ma darmowych to jakie najtańsze?
Oj niestety darmowych nie znam. Nie wiem czy takie są.
Ok
Wydaje mi się że Canal + w swoim vod ma wersję kilera po jakimś remasteringu. Bardzo ładnie wyglądała ta wersja z trailerów i reklam.
Chyba tak. Ktoś już tu pisał. Ja nie mam dostępu, a na nośnikach nie wydano wyżej niż DVD, przynajmniej póki co.
@@JezykFilmuna 35 mm online od WFDIF są oba Kilery po rekonstrukcji za darmo. Możliwe, że Psy też. Dużo polskich klasyków, min. Nic Śmiesznego.
Świetne
Witam. Nie wiem czy kiedyś takie pytanie było. A co z filmami czarno-białe ?? Z chęcią bym obejrzał 4 pancerni i pies w kolorze . Pozdrawiam
Póki co z tego co się orientuję AI nie koloruje filmów. Potrzebny jest do tego człowiek i czas. Kolorowanie filmów jest też kosztowne dlatego mało się tego robi. No ale zobaczymy czy w przyszłości AI zrobi to szybko i dobrze. :)
Są jakieś programy do automatycznego kolorowania zdjęć i filmów. O ile zdjęcia da się zaakceptować, to z filmami jest różnie. Na YT można znaleźć kolorowane wersje starych filmów, gdzie użyto właśnie automatycznego kolorowania. Efekt jest, póki co, mizerny.
Jaka aplikacja do ulepszania filmów używałeś bo chyba tego nie ma…
Topaz AI
Czy napisy pod klatkami są prawidłowe? Np w 9:44??
Jest błąd w klatkach oryginalnych skanów. Ale łatwo to wyłapać.
@@JezykFilmu To dobrze, bo myślałem, że mam jakiś problem ze zrozumieniem materiału ;) Swoją drogą bardzo ciekawy temat.
Czy mi się wydaje czy przy arnoldzie i przy robocie klatki są odwrotnie podpisane?
Jednak wszędzie jest pomieszane.
Napisy odwrotnie wstawilem.
Jakiego dokładnie programu użyłeś do takiej rekonstrukcji?
Topaz video AI
@@JezykFilmu dzięki 👌
mam plik filmowy swojego czasu nagrany na VHS potem przekonwertowany na MPG z tego... można to jakoś poprawić?
Niestety obecnie jeszcze nie. Materiały SD (Standard Definition) najsłabiej nadają się na skalowanie AI. Nie wygląda to dobrze. A do tego te z VHS to już praktycznie w ogóle się nie nadają.
Topaz Video AI czy Topaz Video Enhance AI ?
Topaz Video AI
super
DVD w standardzie PAL ma nieco więcej, niż 1/4 rozdzielczości FullHD
Kiedyś były divixy z jakimś rmvb formacie nagrywane w kinie i każdy zasysał oglądał i nie marudził że jakość low quality aby tylko film w miarę nowy był ha ha ha
To prawda. Pamiętam DivX. Świetny kodek na tamte czasy. Na płycie 700MB można było nagrać cały film w jakości DVD. Kodek istnieje do dziś, ale w Europie chyba się nie przyjął bo o nim nie słychać.
@@JezykFilmuhistoria z DivX w pierwotnej najpopularniejszej wersji 3.11 jest z tego co sobie przypominam taka, że w ogóle ten kodek wykradziono, a potem zastąpiono po prostu lepszym Xvid, ale DivX się dalej rozwijał i dziś nadal można go używać, ma bodaj współczesne profile 2K, 4K.
RMVB to pieśń raczej czasów głównie sprzed wejscia monitorów LCD, bo nie trzeba było uwidaczniać tak mocno artefaktów kompresji na CRT.
@@---pp7tq Pamiętam, że DivX 3 miał złą renomę. Krążyły pogłoski o tej kradzieży, ale jak było nie wiem. DivX do dziś ma stronę i się rozwija,a le w Polsce jest już praktycznie zapomniany, nie wiem jak w Europie, chyba także. W USA chyba się rozwija dalej. Pamiętam, że był w swoim czasie naprawdę dobry porównując go z innymi kodekami. Z racji tego, że potrafił w przyzwoitej jakości zapisać cały film na 700MB (!) zainteresowało się nim.... piractwo. Stąd też stał się zapewne tak popularny, nie ukrywajmy. Ostatnią wersję, z którą ja miałem do czynienia była wersja 6. Potem wszedł WMV Microsoftu, dosyć ciekawy i potem H.264, czyli popularna MP4.
Z RMVB nie miałem do czynienia.
Jaki to program
?
Topaz IA
7:36 cześć, podpisy chyba powinny być zamienione miejscami.
Tak. Pomyłka. Ale chyba zauważalna.
Thanks
Nie wiem czy ktoś zwrócił na to uwagę (pobieżnie przejrzałem komentarze i nie zauważyłem) ale jak pokazujesz w filmie porównanie klatek to chyba coś się pomieszało, bo klatka z oryginalnego wydania Blu-Ray jest zamieniona miejsce z klatką obrazu skalowanego do 4K dzięki AI :)
Tak. Mój błąd. Zwracano na to uwagę. Ale jako że bez problemu widać, że to pomyłka to nie cofałem już materiału 😉
reasumując. Uszy i zęby (też palce) dla AI są nadal nie do przejścia i po nich można ocenić, że to dzieło AI
No ale kreskówki mogą wyjść zajebiście...mogą.
chcialbym zobaczyc akwareliste w 4k
7:36 odwrotnie odpisałeś zdjęcia, dość ciekawy materiał
Wiem wiem 🙂
nie widzę prawie żadnych różnic, nagle w połowie filmu oriętuję się że oglądam na jakości automatycznej 480p :D a tak poza tym - mam stary filmik nagrywany sony ericssonem 20 lat temu, chyba 160 lub 240p. Da się z tego coś wyciągnąć chociaż by na ekranie smartfona jakoś to wyglądało?
Z 240p nie da rady nic wyciągnąć. Obraz pójdzie w ilustrację czy jak ktoś tutaj napisał komiks. Zbyt mało danych w 240p.
Canal+ 4k często powtarzał Killera 2 .Ktos zgrał materiał i poddał obróbce po swojemu i wyszło lepiej. Pozdrawiam .
który program najlepiej wykorzystuje AI?
Nie wiem, który jest najlepszy. Ale raczej będą podobne. Ja użyłem Topaz.
@@JezykFilmu używałem Topaz, jednak w przeciwieństwie do zapewnień, filmu VHS nie poprawiło do jakości 1080p.
@@neoplati wiem. Testowałem na słabych jakościowo materiałach SD. Z VHSem to na razie nic sobie chyba nie poradzi.
@@JezykFilmu na słabych jakościowo 360p też sobie nie radzi. Pojawiają się artefakty.
5:46 ucho wyszło jak z kreskówki
ciekawi mnie czy sztuczna ai pomoże w remasterowaniu muzyki też
Myślę, że na pewno.
W tej chwili faktycznie do masteringu muzyki, producenci używają też stron opartych o AI. Z 5-7 usług które testowałem, najlepiej wypada płatny emastered, ale jeszcze jedna świeża usługa ciekawa wychodzi niedługo, są już testy na YT. Sea Studios coś tam kanał się nazywał z recenzją.
Generalnie efekty są niezłe, ale rzadko nie zrobiłbym lepiej samemu.
12:00 patrząc na oryginał to te literki pizza mogły jakoś tak wyglądać, raczej nie były płaskie🤨
Problem z DVD jest nie tyle niska rozdzielczość co kodek MPEG-2. Pełno w nim artefaktów które na pewno mocno przeszkadzają algorytmom wyostrzającym. Na pewno upscale z 2k do 4k wyszedł by lepiej.... czy nawet z 480p tylko bez artekaftów.
Fakt, stary kodek, ale jednak stawiałbym na niską rozdzielczość. W takim obrazku 576p nie ma za wiele szczegółów. A pamiętaj, że ja zrobiłem bolesny test - powiększenie DVD 16x!
Z Blu-raya HD (FullHD) upscaling idzie już ładnie do 4K z AI. Nawet bardzo dobrze bym powiedział.
Wydaje mi się, że wszystkie klatki porównujące obraz po rekonstrukcji przez AI z obrazem z oficjalnego wydania 4K są źle podpisane - na odwrót. Już od Pamięci absolutnej byłem niemal pewien, ale Robocop potwierdził moje przypuszczenia - obraz z oficjalnego wydania podpisano jako skalowany przez AI i tak jest przez cały film.
Tak. Zrobiłem błąd, ale dobrze widać oryginalny skan 4k.
Od pewnego jakiegoś 3 tygodni bawię się sieciami neyrowymi AI sztucznej inteligencji do gry Thief II FMs misji fanowskim a dokładnie rozszeżanie textur ścian,głazów,podłogi, kafelek, dzwi, obrazu itp z oryginału 256p na 1024p a też zauważam rozmycia że muszę używać innej strony AI czasem sieci neuronowe chcą spułpracować a czasem się rozmywają a czasem wogule się nie konwertuje gdy wyostrzam textury ścian głazów efekt jest pozwalający szkoda że nie odkryłem tego w czasie pademi w 2020.
Z mojego doświadczenia dobrze wychodzi ipscaling z HD 1080p do 4k 2160p.
Do obrazów statycznych widziałem na czymś w stylu AI upscale Wiki całą listę wszystkich sensownych modeli, że jak masz sensowną kartę z CUDA, to może przetestować praktycznie wszystkie.
to można gdzies zobaczyc Matrixa w 4K? :)
Został wydany na płytach 4KUHD z HDR. Naprawdę pięknie odnowiony. Czy w 4K jest na jakimś streamingu to nie wiem.
Rozumiem przyklady stworzone programem z pakietu Topaz? Czy filmowcy dysponują obecnie lepszymi/dużo lepszymi narzędziami? Ponieważ tez trochę pakietem Topaz sie „bawiłem” napisze tak - skalowanie zdjęć wychodzi dużo lepiej niż filmu/Video. Szkoda ze w materiale na YT pokazano tylko pojedyncze klatki -bo nie odzwierciedla to skali problemu. Kiedy dodamy ruch wychodzi prawdziwa masakra.
Próbowałem poprawiać jakość pewnego serialu i dużo lepszy efekt uzyskałem zgrywając materiał VHS nagrany z TV 25 lat temu (dobry magnetowid svhs z tbc + dobry grabber zgrane do jakości DV i potem delikatna obróbka i upscaling do FHD) niż skalujac obraz z oryginalu DVD do FHD.
Tak. Topaz. Jeśli chodzi o inne narzędzia to nie wiem co jest lepsze. Topaz raz na jakiś czas updatuje algorytmy. Co do ruchu to ja tragedii nie odczułem. Topaz według mnie radzi sobie dobrze z ujęciami. Być może za mocno podnosisz jakość. Z tego co widzę Topaz dobrze radzi sobie z materiałem HD w górę. Blu- ray do 4K idzie naprawdę ładnie. Moje próby z materiałami Making of o jakości VHS skończyły się na rezygnacji. Nie daje rady i nie ma co nawet próbować.