Zdravím pane Paulus, a měl bych na vás dotaz. Kolik dáváte soli na 1 litr vody, aby měl daný roztok vlastnost "jako mořská voda"? Protože průměrná hodnota slanosti světových oceánů je 35 PSU ( popřípadě 38-39 PSU v případě středozemního moře). Toto PSU (practical salinity units) se dá vyjádřit i v procentech a pak tedy 35PSU = 3,5%. Chceme-li si tedy připravit roztok (vodu na vaření těstovin) s objemem 1 litr (což je 1Kg, protože 1l vody má hmotnost 1Kg), který bude mít solanitu 3,5%, spočítáme, kolik gramů soli je třeba přidat. Solanita se obvykle udává jako procento hmotnostního podílu soli ve vodě. Takže 3,5% solanita znamená, že 1 litr roztoku bude obsahovat 3,5% soli z jeho celkové hmotnosti. Protože hmotnost vody zůstává stejná (1000 gramů), můžeme spočítat hmotnost soli, kterou musíme přidat, aby vytvořila 3,5% roztok: Hmotnost soli = (3,5/100) * 1000 = 35 gramů Takže musím přidat 35 gramů soli do 1 litru vody, aby výsledný roztok měl solanitu 3,5% - tedy jako mořská voda ! 35g/1l ... bojím se, že takové těstoviny bych asi nejedl, bez ohledu na to, že těstoviny nevařím v 1l, ale obvykle ve 2-3l 😉 .. to už je 2x-3x 35g soli...aby byla voda stále při 3,5% slanosti jako mořská... To já jen tak, že mne to vaše tvrzení "...jako mořská voda" opravdu pobavilo.. 😉 - nic ve zlém, ale raději bych byl s takovým tvrzením opatrnější, navíc, když jde o jídlo ze středomoří ( tam by to vycházelo na 38g 😉😀) Recet byl dobrý - nedal jsem na vaši radu/doporučení "...voda by měla být tak slaná jako mořská voda..." S pozdravem Michal
Dobrý den, děkujeme za pochvalu, chceme vařit pro všechny, tedy i vegetariány. A veganské mleté? No jéje, s tím vaříme rádi a určitě ještě budeme ;-). Kouknete třeba na tyhle tři recepty: Zapečený lilek - kuchynelidlu.cz/product/zapeceny-lilek-s-kozim-syrem-a-veganskym-mletym Pizza s mletým - kuchynelidlu.cz/product/zapeceny-pizza-chleb-s-veganskym-mletym Bezmasý karboš s kaší - kuchynelidlu.cz/product/bezmasy-karbanatek-s-cuketou-a-parmezanovou-kasi
Dobrý den, ano, asi by šlo použít i chřest. Ale nebude to škoda? Zblanšírovaný a lehce opečený chřest je výborný sám o sobě ;-) kuchynelidlu.cz/product/veprova-pecene-se-zelenym-chrestem
Pesto jsem právě dodělal je vynikající,takže na úspěch je zaděláno❤😮už dojídám a je to lahůdka
Tak to je naprosto dokonale 🥰 Diky za recept. Udelam moc rada - takova jidla jsou presne pro me 🤩
Mňam. To si dáme 😋. Děkuji 👍🌸
Super receptik...ako vzdy 👍👍👍
tak to musim zkusit.. brokolice je muj TOP :)
Dobrý den těším se na video Pane Paulusi.
👍
Zdravím pane Paulus, a měl bych na vás dotaz.
Kolik dáváte soli na 1 litr vody, aby měl daný roztok vlastnost "jako mořská voda"?
Protože průměrná hodnota slanosti světových oceánů je 35 PSU ( popřípadě 38-39 PSU v případě středozemního moře). Toto PSU (practical salinity units) se dá vyjádřit i v procentech a pak tedy 35PSU = 3,5%.
Chceme-li si tedy připravit roztok (vodu na vaření těstovin) s objemem 1 litr (což je 1Kg, protože 1l vody má hmotnost 1Kg), který bude mít solanitu 3,5%, spočítáme, kolik gramů soli je třeba přidat.
Solanita se obvykle udává jako procento hmotnostního podílu soli ve vodě. Takže 3,5% solanita znamená, že 1 litr roztoku bude obsahovat 3,5% soli z jeho celkové hmotnosti.
Protože hmotnost vody zůstává stejná (1000 gramů), můžeme spočítat hmotnost soli, kterou musíme přidat, aby vytvořila 3,5% roztok:
Hmotnost soli = (3,5/100) * 1000 = 35 gramů
Takže musím přidat 35 gramů soli do 1 litru vody, aby výsledný roztok měl solanitu 3,5% - tedy jako mořská voda !
35g/1l ... bojím se, že takové těstoviny bych asi nejedl, bez ohledu na to, že těstoviny nevařím v 1l, ale obvykle ve 2-3l 😉 .. to už je 2x-3x 35g soli...aby byla voda stále při 3,5% slanosti jako mořská...
To já jen tak, že mne to vaše tvrzení "...jako mořská voda" opravdu pobavilo.. 😉 - nic ve zlém, ale raději bych byl s takovým tvrzením opatrnější, navíc, když jde o jídlo ze středomoří ( tam by to vycházelo na 38g 😉😀)
Recet byl dobrý - nedal jsem na vaši radu/doporučení "...voda by měla být tak slaná jako mořská voda..."
S pozdravem Michal
Dobrý den, Michale,
solíme dle chuti 😉.
Jsem ráda že přidáváte i recepty bez masa:) budete někdy zpracovávat veganské mleté?
Dobrý den, děkujeme za pochvalu, chceme vařit pro všechny, tedy i vegetariány. A veganské mleté? No jéje, s tím vaříme rádi a určitě ještě budeme ;-). Kouknete třeba na tyhle tři recepty:
Zapečený lilek - kuchynelidlu.cz/product/zapeceny-lilek-s-kozim-syrem-a-veganskym-mletym
Pizza s mletým - kuchynelidlu.cz/product/zapeceny-pizza-chleb-s-veganskym-mletym
Bezmasý karboš s kaší - kuchynelidlu.cz/product/bezmasy-karbanatek-s-cuketou-a-parmezanovou-kasi
bože dobrota
Šel by takto použít i chřest?
Dobrý den, ano, asi by šlo použít i chřest. Ale nebude to škoda? Zblanšírovaný a lehce opečený chřest je výborný sám o sobě ;-)
kuchynelidlu.cz/product/veprova-pecene-se-zelenym-chrestem