Psychoterapia humanistyczna - dr Paulina Trojanowska-Malinowska, Zofia Szynal

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 гру 2024
  • Ludzie różnią się między sobą i jest to zupełnie naturalne - mamy odmienne poglądy, potrzeby czy doświadczenia. Na każdego z nas oddziałuje coś innego, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta w procesie psychoterapii. Na przestrzeni lat wykształciło się wiele nurtów terapeutycznych. Jednym z nich jest psychoterapia humanistyczna, w której terapeuta skupia się na uczuciach, doświadczeniach oraz postrzeganiu siebie przez klienta. Terapia ta ma budować poczucie swobody, zrozumienia i bezpieczeństwa. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie są główne założenia terapii humanistycznej? Jakimi technikami charakteryzuje się ta metoda? Co na temat skuteczności terapii humanistycznej mówią badania naukowe? Do kogo skierowany jest ten nurt terapeutyczny? Czy psychoterapia humanistyczna jest dostępna w Polsce? W jaki sposób szukać terapeuty humanistycznego? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Paulina Trojanowska-Malinowska, psychoterapeutka, seksuolożka i edukatorka. Spotkanie poprowadzi Zofia Szynal.
    dr Paulina Trojanowska-Malinowska - psychoterapeutka, seksuolożka, edukatorka. Pracuje w obszarze seksualności człowieka, prowadząc psychoterapię, warsztaty z edukacji psychoseksualnej, poradnictwo w ramach telefonów zaufania oraz uczestnicząc w badaniach naukowych i konferencjach. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywa również dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, przede wszystkim Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton oraz stażom w różnorodnych placówkach zajmujących się zdrowiem psychicznym. Uzyskała tytuł doktora nauk społecznych w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, jest absolwentką Wydziału Psychologii UW, studiów podyplomowych Seksuologia kliniczna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz 4-letniej szkoły psychoterapii i szkoły trenerskiej Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra.
    Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
    W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS ( / strefapsyche .
    #psychoterapiahumanistyczna #psychoterapia #psychoterapeuta

КОМЕНТАРІ • 11

  • @hubkulik
    @hubkulik 2 роки тому +5

    Czy można prosić o odcinek na temat psychologii zorientowanej na proces?

  • @joannar5977
    @joannar5977 Рік тому +1

    dziękuję 🥀

  • @hamradiofiles2049
    @hamradiofiles2049 2 роки тому +3

    A może jakiś odcinek o psychoterapii naukowej? Czy jest taka psychoterapia czy tylko takie, które z nauką nie mają nic wspólnego?

    • @roksana1736
      @roksana1736 2 роки тому +4

      Nie ma obecnie takiego nurtu psychoterapii, który "z nauką nie ma nic wspólnego". Mowa oczywiście o tych powszechnie uznanych paradygmatach. Najwięcej jest dowodów na skuteczność CBT, co nie oznacza, że jest najbardziej skuteczna, ale z racji na jej specyficzny charakter (protokoły itp) najłatwiej jest ją zbadać.

    • @hamradiofiles2049
      @hamradiofiles2049 2 роки тому +1

      @@roksana1736 Skoro nie ma wystarczających dowodów dla innych niż CBT, to dlaczego są stosowane? Poza tym pytam o naukowe zgodnie ze znaczeniem tego słowa: metody z opisanym algorytmem postępowania, które można replikować i weryfikować ilościowo i jakościowo.

    • @ditz3887
      @ditz3887 2 роки тому +9

      @@hamradiofiles2049 człowiek to nie algorytm.

    • @Robert-xz5rr
      @Robert-xz5rr 2 роки тому +1

      @@ditz3887 Człowiek to nie jest algorytm. Ale metody stosowane w leczeniu powinny być opisane, zbadane i w znacznym stopniu być jak algorytm. W medycynie jakoś da się leczyć według metod opisanych ilościowo i jakościowo. W tej części psychologii, która jest naukowa też da radę. A psychologia humanistyczna to tak porównując do literatury jest literaturą piękną, a nie naukową. Bardziej jest to filozofia niż psychologia naukowa. Czy chodzisz do filozofa na terapię?

    • @ditz3887
      @ditz3887 2 роки тому +3

      @@Robert-xz5rr chodziłam na terapię do człowieka. Człowiek ten z wykształcenia nie był filozofem. I nie wyobrażam sobie by metodami które jak się domyślam określasz jako naukowe i oparte na algorytmach doświadczyć tak leczącej relacji. Natomiast nie neguje ich użyteczności. Różnimy się i każdy ma prawo decydować czy i jakiej terapii potrzebuje.