Najczęstsze błędy przy odnawianiu starego drewna

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024
  • Decydując się na renowację drewnianych mebli, warto przestrzegać kilku zasad. W przeciwnym razie popełnimy proste błędy, a materiały mające chronić drewniane powierzchnie nie spełnią swojej roli. Podstawowym niedopatrzeniem wielu właścicieli drewnianych mebli ogrodowych jest przechowywanie ich w niewłaściwych miejscach. Nawet regularnie zabezpieczane drewno narażone na niskie temperatury i opady atmosferyczne niszczeje. Co więcej, nie należy również zostawiać mebli na słońcu, ponieważ promienie UV doprowadzą do spękania powierzchni, a przez utworzone w ten sposób szczeliny szybko wnikną woda i kurz. Aby meble zachowały atrakcyjny wygląd, należy je regularnie przecierać, a poza sezonem użytkowym przykryć.
    Kolejnym błędem popełnianym przy renowacji drewna jest nieodpylanie go po zakończonym szlifowaniu. Warstwa kurzu i opiłków pokrywająca drewno będzie stanowiła barierę dla impregnatu i nie pozwoli mu wniknąć w głąb drewna. Rezultatem będzie jego niewłaściwe i niedostateczne zabezpieczenie.
    Wiele osób nie czyta również informacji zawartych na etykietach i opakowaniach stosowanych produktów. W ten sposób dochodzi do niewłaściwego użytkowania produktu, co w wielu przypadkach prowadzi do powstawania na powierzchni drewna smug, przebarwień i pęcherzy.
    Chcąc odnowić drewniane meble czy konstrukcje, należy najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię do dalszej pracy. Pominięcie tego etapu, może skutkować niejednolitym kolorem pomalowanej powierzchni. Jeśli przed impregnacją czy malowaniem nie usuniemy starych powłok lakierniczych, wierzchnie warstwy preparatów będą się łuszczyły, a ich przyczepność będzie niewielka.
    Niewłaściwy dobór preparatów również należy do bardzo częstych błędów popełnianych podczas odnawiania starego drewna. O ile zastosowanie preparatów przeznaczonych do powierzchni zewnętrznych w pomieszczeniu nie będzie stanowiło problemu, o tyle sytuacja odwrotna przyniesie poważne konsekwencje.
    Następny błąd to nierozkręcanie mebla przed malowaniem. Preparaty o rzadkiej konsystencji brudzą wówczas elementy, których nie planowaliśmy malować, a pędzel nie ma szans dotrzeć do wszystkich szczelin mebla. W ten sposób powodujemy, że odnawiana przez nas powierzchnia jest pomalowana niedokładnie i niewłaściwie chroniona.
    Nieszlifowanie powierzchni pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw preparatów to prosta droga do zmniejszenia przyczepności malowanych powierzchni. Po aplikacji każdej kolejnej warstwy należy dokładnie zeszlifować powierzchnię papierem ściernym o stopniowo coraz wyższej gradacji. Skutkiem zaniechań szlifowania będzie nie tylko nieestetyczny wygląd odnawianego mebla czy konstrukcji, ale również jego niewystarczająca ochrona.
    Aby odzyskać dawny blask źle zakonserwowanego drewna, należy w pierwszej kolejności zetrzeć pozostałości wszelkich preparatów za pomocą papieru ściernego. Tak oszlifowaną powierzchnię odpylamy i za pomocą pędzla malujemy impregnatem do drewna. Po upływie czasu wskazanego na opakowaniu, nakładamy kolejną warstwę za pomocą wałka malarskiego. Ostatnim etapem jest pomalowanie przygotowanej wcześniej powierzchni lakierobejcą.
    Materiały i narzędzia:
    ✔ gąbka
    ✔ papier ścierny o gradacji 100-120
    ✔ papier ścierny o gradacji 200-220 i 240
    ✔ wałek malarski moherowy
    ✔ kuweta malarska
    ✔ pędzel z naturalnego włosia
    ✔ wkrętarka
    ✔ szlifierka kątowa
    ✔ benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik
    Produkty użyte w materiale:
    ✔ Impregnat ochronno-dekoracyjny ogrodowy Vidaron, R12 Lazurowy - www.dekoratori...
    ✔ Impregnat ochronny do drewna gruntujący Vidaron, V01 Bezbarwny - www.dekoratori...
    ✔ Lakierobejca ochronno-dekoracyjna Vidaron, L03 Robinia Akacjowa - www.dekoratori...
    Uważnie czytając etykiety, wybierając wysokiej jakości przyrządy, a także pamiętając o dokładności wykonywanej pracy i stosowaniu właściwych produktów, mamy pewność, że przeprowadzana przez nas renowacja przyniesie oczekiwany rezultat.
    Powiązane porady:
    Odnawiamy meble drewniane - poradnik „krok po kroku” - www.vidaron.pl...
    Jak odnowić drewniane okna? - • Jak odnowić drewniane ...
    Polub nas na Facebooku: / vidarondrewno
    Obserwuj nas na Instagram: / vidaron
    Śledź nas na Pinterest: / vidaron

КОМЕНТАРІ •