TOPINAMBURY V NÁDOBÁCH na celou zimu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024
  • Rád bych je pěstoval v zemi, ale nejde to. Hlízy nám sežerou vždy hlodavci. Na velkém pozemku to navíc láká divoká prasata, cítí topinambur snad na kilometry.
    Nakonec jsem pěstování hlíz ve velkých nádobách (topinamburů, batátů, jamu, hlízoly, brambor...) přišel celkem na chuť, protože je to supersnadné, hlavně pak sklizeň. Jen se to vyklopí.
    Jediné mínus je potřeba zálivky ve slunných dnech, v horkém létě ráno i večer. Proto je máme poblíž skleníku, kde máme i zdarma velký zdroj (zásobu) dešťové vody, případně ze studny, když dešťovka dojde.
    Do nádob dávám na dno štěpku, pak drny (kterých se chci zbavit), na to hlízy, zasypu je kompostem a ještě nechám místo na 10 cm štěpky navrch. Takovýto sendvič skvěle drží vláhu, není to žádný drahý substrát, lze vše vyrobit doma. Dohnojujeme jíchou (zákvas z kopřiv, kostivalu či libovolného plevele, s vodou ve staré vaně). V prvních měsících lze hnojit i ředěnou močí, tu má doma "po ruce" asi každý, že. Stačí když to ničím takovým nehnojíte týdny před sklizní a ničemu to nevadí. Též lze do směsi v květináči s citem přidat uleželý hnůj, už takový polorozložený. Nikoliv čerstvý. A ne moc. Aby to nedělalo jen velké natě z důvodu předusíkování.
    Doporučuji kvalitní polypropylenové profi květináče, vydrží vám i desítky let. Nepoužívejte zednická vědra různé divné plastové nádoby, protože mohou být z PVC a nejistých recyklovaných směsí, jež luhují do půdy a do hlíz škodliviny (ftaláty, BPA atd.)! Sice je to levně sehnatelné, ale životnost je kratší a není to zdravé. Polypropylen je asi nejlepší verze. Za ideálníí vhodný objem květináče považuji 50 litrů. Menší jsou neefektivní, s větším se nedá moc hýbat. Pokud nepotřebujete hýbat a nejste křehká žena, volte klidně i větší.
    A ještě musím zmínit - často lze vidět květináče a různé pěstitelské "vychytávky" z pneumatik. To nedělejte, pneumatiky jsou také docela chemický mix, degradují postupně a luhují ze sebe mnoho škodlivin. To do zahrady nepatří.
    Jakékoliv dotazy vám zodpovím pod videem.
    Jaroslav Svoboda, ekozahrady.com

КОМЕНТАРІ • 8

  • @IlonaDivisova
    @IlonaDivisova 5 місяців тому +3

    Výborné!!

  • @druhapolovinaduse3395
    @druhapolovinaduse3395 5 місяців тому +2

    Všimla jsem si ve videích na YT, že každý správný pěstitel má svého zvířecího pomocníka. 👍🙂 Jak se jmenuje tento?

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  5 місяців тому +3

      Ano. Tohle je Muf.

    • @druhapolovinaduse3395
      @druhapolovinaduse3395 5 місяців тому +1

      @@Ekozahrady1 Těším se na Mufa zahradníka v dalších videích. 🙂

  • @ivana9329
    @ivana9329 5 місяців тому +2

    Vydrží tedy v nádobách celou zimu? Mráz jim nevadí?

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  5 місяців тому +1

      Nevadí. Vydrží přes - 40 °C.

    • @ivana9329
      @ivana9329 5 місяців тому

      @@Ekozahrady1 děkuji, mám je vysázené na záhoně a už rostou. Pokud vím, když se vytáhnou z hlíny, nevydrží dlouho, takže je mohu nechat přes zimu v záhoně

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  5 місяців тому +1

      pokud je tam nesežerou myši, tak ano