Idén se vegyek lakást?!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лют 2025
  • Balásy Zsolt újra ingatlanozik: érdemes lakást venni most? Na és hitelből?
    Ingatlan?! Ne! A 2022-es videó:
    • Ingatlan?! Ne! - Balás...
    Zsiday Viktor se vesz lakást:
    • Régen könnyebb volt la...
    Lakás számolgató excel (a másolata lesz szerkeszthető)
    docs.google.co...
    Balásy Zsolt a Hold Alapkezelő portfóliókezelője, bármi, ami az adásban elhangzik az az ő magánvéleménye, amely nem feltétlenül egyezik a Holdblog és a HOLD Alapkezelő hivatalos álláspontjával.
    A műsor szórakoztató céllal készült, befektetési döntések alapjául nem kíván szolgálni.
    A Hold Alapkezelő ügyfelei és alkalmazottai egyaránt rendelkezhetnek pozíciókkal az adásban tárgyalt pénzügyi eszközökben.

КОМЕНТАРІ • 99

  • @Mlinarikmarton
    @Mlinarikmarton Рік тому +32

    Szuper volt, remélem minél több eladó (és minel kevesebb vevő 😂) nézte. Ez esetben beindulna a piac 😉

    • @o1g_machiavellista635
      @o1g_machiavellista635 Рік тому +3

      Én eladó és vevő is leszek egyben. :D

    • @balazsbalint3071
      @balazsbalint3071 Рік тому +1

      Jó a humorod Márton, csak így tovább!!! 😂

    • @andrasbiro844
      @andrasbiro844 Рік тому +2

      Az előadó részéről ennyi csúsztatást, elhallgatott információt beépíteni, kész művészet! Azt hiszem mindnyájan jobban jártunk volna ha az előadás helyett az úriember kenn magának még egy zsíroskenyeret..

    • @felcsutimaradona4299
      @felcsutimaradona4299 Рік тому

      Nem fog beindulni. Mindenki vár...

    • @kalmancsandli6590
      @kalmancsandli6590 Рік тому

      Most veszek lakást lakhatási és nem befektetési céllal, amiből kb 13 %-ot tudtam alkudni (köszönhetően egyébként Márton alkustratégiájának, úgyhogy ezúton is köszönöm.) Ugyan lesz rajta hitel, de a törlesztőm annyi lesz, mintha bérelném. És cserébe nem fogják eladni a fejem felől, nem kell szélmalomharcot vívnom a főbérlővel, hogyha bármi probléma adódik, és a saját ízlésemnek megfelelően tudok berendezni/kialakítani. Vannak dolgok amiket nem feltétlen lehet beárazni. Az elmúlt 12 évben béreltem, hát köszönöm szépen, ennyi elég is volt..

  • @gabormerhelik614
    @gabormerhelik614 Рік тому +14

    Még több ilyen adást követelünk Zsolttól. Tényszerü, szakmai, sallangmentes. Nagyon szuper

  • @atekbm2
    @atekbm2 Рік тому +13

    JAJ! Az az excel feltételezi, hogy az állampapír 3 év múlva is 14%-ot fog hozni, 150e lesz egy albi és 3% lesz a hozam a lakásáron.
    Valószínűleg az állampapír nem fog annyit hozni, míg az albérlet és lakásárhozam magasabban lesz...Remélem, hogy befektetési alapokat nem ilyen pontossággal kezeltek.
    1évre? ok. 3ra? nem ok.

  • @TheSzakker22
    @TheSzakker22 Рік тому +5

    Már vártam vmi videót a lakás-témában !✌️Balásy Zsolt jól kiszámolta tavaly is...és újra.👍

  •  Рік тому +9

    Kedves Balásy Zsolt!
    Ebben a videóban egy 3 éves időintervallum esetrén lett megvizsgálva a Lakás vs. Állampapír várható hozama/költsége. Egy átlagember ebből könnyen levonhatja azt a következtetést, hogy a lakásának a vásárlását érdemes lehet elnapolnia akár 2-3, azaz több, vagy kevesebb időre is és erre az időre az eddigi megtakarításait Magyar Állampapírba fektetve 2-3 évvel később jobb vásárlói pozícióba kerülhet, de ennek nyilván az a feltétele, hogy 2-3 év múlva az állampapírba fektetett pénzét vissza is tudja kapni - azaz lejárat előtt az állam vissza is fogja vásárolni a papírokat - nem pedig csak lejáratkor 2028-ban, vagy 2031-ben.
    Azt egyáltalán nem kétlem, hogy az állam vissza fogja fizetni az állampapírba fektetett pénzünket, de ha nem a lejáratkor szeretnénk visszakapni a pénzünket, hanem lejárat előtt (mert nem 2030-ban akarunk lakást venni, hanem 2026-ban), akkor is garantált a fenti gondolatmenet sikeressége? A most kibocsájtott 2031/1 illetve 2028/L papírok esetén az állampapír lejárat előtt tudtommal nem garantálja a visszavételt és ha ettől függetlenül mégis vissza veszi pl 2026-ban , akkor arra szintén nincsen garancia, hogy a visszavásárlási árfolyam addig a jelenlegi 99%-on marad. Ezt az AKK bármikor egyoldalúan módosíthatja, és ez még csak államcsődöt sem jelentene, mert minden a megállapodás szerint történik.
    Képzeljük el, hogy az általad leírt forgatókönyv zajlik le és eljutunk 2026-ba és ezalatt az alapkamat, az infláció, a banki hitelek, és a PMÁP hozamok is visszacsökkennek a 3-5%-os tartományba és közben a lakásárak lassan elkezdenek emelkedni. A lakosság, aki sok ezer milliárdot tart állampapírban, mert jelenleg már Mari néni is "tudja" hogy abba kell tenni a pénzt, észreveszi, hogy a táblázatod szerint már megéri lakást venni, és elkezd sok száz, vagy akár sok ezer milliárdért lakossági állampapírokat idő előtt visszaváltani.
    A fenti feltételek mellett az állam finanszírozása nyilván jobb lesz, mint jelenleg, de nem garantált, hogy a piaci refinanszírozás olcsóbb lesz majd 2-3 év múlva, mint a jelenleg kibocsájtott lakossági állampapírok, márpedig ha valamiért a lakosság csordája megindul és elkezdik pánikszerűen eladni az állampapírjaikat idő előtt, akkor az állam rákényszerülhet egy előnytelen refinanszírozásra.
    Köznyelven szólva tegyük fel, hogy a te állampapírodra, ami 2031-ben fog lejárni 2026-ban a 2025-ös 4% infláció miatt az államnak 5% kamatot kell fizetnie. Ha a Marinénik inkább visszaváltják és lakást vesznek belőle, akkor egy más, újonnan kibocsájtott piaci állampapírral kell a kiesést pótolni és ez esetben az államnak lehet, hogy 5-6%-nál nagyobb kamatot kell majd fizetnie. Szóval az államnak nem fog érdekében állni, hogy az 5%-on kamatozó lakossági állampapírokat magasabb kamatozású intézményi papírokra cserélje.
    A kérdésem az, hogy mekkora kockázatot látsz abban, hogy a refinanszírozás szabályozása, vagy a tömeges visszaváltás ellehetetlenítése miatt, a 99%-os visszavásárlási árfolyamot lecsökkentheti az állam? Teszem azt 99%-ről mondjuk 98, 96, vagy esetleg 90%-ra? Valamint hogy mekkora esélyt látsz arra, hogy bizonyos kondíciók mellett az állam egyáltalán nem fogja majd idő előtt visszaváltani a lakossági PMÁM-ot?

    •  Рік тому +5

      Ez reális kockázat, be lehet írni a modellbe: pl ha csak 90%-on lehet visszaadni, akkor az éves hozam nem 14%, hanem csak kb 11%. Ebben az esetben már kisebb lakásár emelkedés is elég a lakásvétel megtérüléséhez.

    • @csabat4878
      @csabat4878 Рік тому +4

      Csökkenő kamatkörnyezetben pont az a jó az államnak, ha a magasabb kamatozású papírokat visszaváltják. Ha van 18 % -ot fizető papírom (várható kb. kamat 2024 februártól), de a csökkenő kamatok miatt mondjuk 1,5 év múlva már csak 10 % -ot fizető sorozatból lehet venni, akkor az állam inkább abból az új sorozatból akar majd eladni, és nem szívesen fizet kamatot a régebbi, magasabb kamatú papírok után. Másfelől én sem adnám el a 18 % -ot fizető papíromat, ha akkor már csak 10 % -osat lehet majd venni, inkább örülök a magasabb kamatnak.

  • @bt2898
    @bt2898 Рік тому +2

    2010 óta a munkabér adója csökkent a fogyasztási adó nőtt. Ez növelte a hitelfelvevők lehetőségét és számát... Egészen 2022ig. Ennek vége. Én nagyon súlyos válságot várok.

  • @gatiattila
    @gatiattila Рік тому +14

    Akkor ez most olyan mintha a trónok harca stáb kiharcolt volna magának egy plusz epizódot? 😂

  • @lajosrobertsarkozi
    @lajosrobertsarkozi Рік тому +6

    A csok megszűnése után várható hogy szép esés lesz még itt. És végre valamennyire normalizálódna a helyzet. Mert ami volt az fenntarthatatlan volt.

    • @tamasdenem7892
      @tamasdenem7892 Рік тому

      Miért, ki csókolt meg kit? Ha már a csók megszűnését említetted 😁

    • @MagyarTerminator
      @MagyarTerminator Рік тому +1

      ​@@tamasdenem7892 a sok nyugdijas Orbant folyamatosan.

    • @lajosrobertsarkozi
      @lajosrobertsarkozi Рік тому +1

      @@tamasdenem7892 xd, bocsi elírtam. Nem figyeltem:😅

  • @csillaantal5064
    @csillaantal5064 Рік тому

    Még jó hogy, vagyunk azért sokan, akik nem feltétlen dőlünk be ezen elméletnek, illetve akik nagyobb rációt látunk az ingatlan eladásban illetve vételében, akár befektetés vagy bármiféleképpen is pénzteremtésként.

  • @Csirkefoga
    @Csirkefoga Рік тому +7

    Mig a Duna House-os 2008 ota nominal erteken 80%-ot nottek a lakasarak megallapitasokkal nem ertek egyet, Zsolt kovetkezteteseivel viszont 3 evre vetitve igen.
    De a video legfontosabb megallapitasa szamomra nem a fo tema, hanem a MANYUP gondolat. Az ilyen gondolatai miatt nem kedvelik Zsoltot tobben, erzesem szerint. Pedig maximalisan igaz: nehez elfogadni a szemelyes felelosseget donteseinkkel kapcsolatban es szembesulni annak kovetkezmenyeivel. En sem egedtem a zsarolasnak! De Mo-n az ujjal mutogatas megy es a jajveszekeles. Amig ez kulturalisan nem valtozik, addig ennek az orszagnak a sorsa nem fordul jobbra.

  • @rajmi8842
    @rajmi8842 Рік тому +3

    Tehát végül...az oktatás lebutításával, egyenes arányban romlik az emberek helyzetértékelő képessége és pénzügyi tudatossága. Végülis az öngól is gól.

  • @Ceffeer
    @Ceffeer Рік тому +5

    Zseniális, baromi reálisan látod a helyzetet. Én abszolút egyetertek a helyzetértékeleseddel!

    • @bencesanta2993
      @bencesanta2993 Рік тому +1

      ebben a videóban minden van csak realitás nem sajnos

  • @Wasya87
    @Wasya87 Рік тому +2

    Esnek az ingatlanárak?!!! Ez lehetetlen! Ebben az országban ilyen nem történhet, főleg Budapesten nem! Szerintem a szerző csak le akarja nyomni az árakat, hogy a jelenleginél is nyomottabb árakon felvásárolja a Havanna-lakótelep legjobb lakásait, majd továbbértékesítse azokat 2-3 év múlva 2 MFt/m2-es áron. :) Viccet félretéve, azért az nálam már az abszurd kategória, amikor egy budapesti teremgarázs beállóhely áráért pl. Bulgáriában kapsz egy 1.5-2 szobás újépítésű apartmant a tengerparton, ami legalább 2-szer többet hoz évente.

  • @MaverickKM88
    @MaverickKM88 Рік тому +1

    Igaza van! Ne vegyetek ingatlant.Jó hosszútavú bérlő lesz belőletek,meg amúgysem kell a konkurencia...

  • @viktorbalogh8467
    @viktorbalogh8467 Рік тому +5

    sokat nem valtoztat a szamokon de az allampapir 14%-os varhato eves hozamat nem szamolhatjuk kamatos kamattal, mert elkepzelheto hogy a lz idokozben keletkezett kamatot mar nem tudjuk ekkora hozamszint mellett befektetni.
    Egyebkent egyetertek a videoval, tavaly augusztus ota elkezdtuk eladni az ingatlanokat, par hete sikerult kiszallni az utolsobol is. A penz viszont egyeb devizaba vandorol, forintos papirokbol is kiszalltunk ennel az arfolyamnal

    • @MagyarTerminator
      @MagyarTerminator Рік тому

      szepen hangzik ez a 14%, de vissza is adjak? 😂

    • @viktorbalogh8467
      @viktorbalogh8467 Рік тому

      @@MagyarTerminator persze, jatekpenzben amit tetszoleges modon leertekelhetnek. 🤦‍♂️

  • @Phral7
    @Phral7 Рік тому

    Számomra nagyon nem volt meggyőző...
    1. Azt állította, hogy ha nem most veszünk lakást, hanem 3 év múlva (a pénzt addig betesszük kamatozni), akkor 22 %-al olcsóbban veszünk lakást... viszont kihagyta, hogy ,,amennyiben a lakás árak nem fognak addig újra emelkedni".
    Ha igen... akkor viszont rosszul járunk, ha várunk. Miért? Mert...
    2. Venni mindig akkor kell, amikor valaminek az ára leesett.
    Ő viszont pont azt állítja, hogy most pont emiatt nem szabad venni. 🤷
    Ha azt állítaná, hogy MOST ELADNI NEM SZABAD (mert leestek az ingatlan árak), akkor tök reális lenne amit mond.

  • @potatofrench3095
    @potatofrench3095 Рік тому

    Aaaahhj köszönöm köszönöm!!!!!

  • @norbertczibik2734
    @norbertczibik2734 Рік тому +1

    14%-os (átlaghozamú, mert fix nincs) állampapír? Melyik?

    • @vargapeter3271
      @vargapeter3271 Рік тому +1

      Pmap

    • @MrTITANIC56
      @MrTITANIC56 Рік тому

      16%-on ketyegnek márciustól az állampapírok!!!ÉBRESZTŐ!!!

    • @skaterflacon
      @skaterflacon Рік тому

      Egy baj van velük, hogy késve, az előző év inflációját számolva kapod meg.

  • @MrLampafeny
    @MrLampafeny Рік тому +6

    Aranyos hogy az inflációval számoljátok a reálárakat, próbáljátok meg a bérekkel leosztani 😢

    • @csabat4878
      @csabat4878 Рік тому +2

      Vagy a valódi, kb. 30 -35 % -os inflációval számolni, nem a lehazudottal.

    • @zsoltracz7846
      @zsoltracz7846 Рік тому +1

      Hosszú távon lekövetik az inflációt. Legalábbis eddig ez történt.

  • @Ateszika
    @Ateszika Рік тому +5

    Lehetett volna több szó a lakbér szerepéről is. Aki befektetésnek veszi az ingatlant (hosszútávon, 10+ évre) annak kb mindegy hogy alakulnak a lakásárak mert nem akarja eladni, neki az számít hogy a lakbér mennyi. Az ingatlan értéke az csak papiron van meg, a lakbér ami tényleges pénz (amit aztán ugye be tud rakni állampapírba is ha akar...)

    • @viktorbalogh8467
      @viktorbalogh8467 Рік тому +3

      nekem aki befektetesre veszem az ingatlant igenis szamit hogy hogyan alakulnak a lakasarak, a kulcsszo a total return. Aki az ingatlanmania csucsan szall be es utanna evekig eses jon realerteken az konnyen lehet hogy inflacioval korrigalva egy evtized mulva is enyhe minuszban lesz. A mostani vad inflacios kornyezetben ez nem elkepzelhetetlen.

    • @kenrichf.4098
      @kenrichf.4098 Рік тому

      @@viktorbalogh8467 de gondolom eladtál már párat és betoltad pmák-ba. Kőházi Csaba is ezt tette, mondjuk ő talán azért is mert hamarosan jogi személlyé válnak a társasházak állítólag, és az para lehet..

    • @viktorbalogh8467
      @viktorbalogh8467 Рік тому +1

      @@kenrichf.4098 teljesen leepitettem az ingatlanportfoliot az elmult evben, viszont nem “toltam” be pmap-ba mert nincs bizalmam veluk szemben. Erre folyamatosan ra is erositenek a piactorzito intezkedesekkel

    • @kenrichf.4098
      @kenrichf.4098 Рік тому

      @@viktorbalogh8467 kripto? részvény? nemesfém? Ugyan melyik biztonságosabb mint a lakás? Most torpedózzák a binanace-t és társait.. Részvények max 10-20 éven belül lehetnek jók.. Az aranyat meg bármikor beszolgáltathatják.. Termőföldet venni szinte lehetetlen.. Államban nem bízunk, akkor merre?

    • @TheWakerLion
      @TheWakerLion Рік тому +2

      Az időzítés a LEGFONTOSABB egy befektetésnél.....
      Hiszen ha
      a hullám 🌊 tetején szálok be...
      ( főleg tőkeáttétellel - Hitellel )
      Könnyen megeshet,
      hogy akkor kell eladnom....,
      amikor -10-20-40% minuszban van az árfolyam.
      Előfordul, hogy rossz időpillanatban kell zárni a poziciót.
      Érdemes tág perspektívából tekinteni a folyamatokra.
      Aztán amikor nagy a para
      a kiválasztott eszköz piacán
      Akkor beszálni.
      Akár lépcsőzetesen .......
      A legértékesebb befektetés * minden helyzetben
      A tudás, ismeret 💚

  • @felcsutimaradona4299
    @felcsutimaradona4299 Рік тому

    Néhány éven belül nagyon sok Csok-os hitel fog bedőlni. Akkor érdemes majd vásárolni, most öngyilkosság

  • @potatofrench3095
    @potatofrench3095 Рік тому

    Ahogy Zsolt is mondja, van olyan helyzet amikor megéri. Az albérletárakat mindenképpen bele kell számolni, mert amíg a lakásárak nem, a bérleti díjak viszont követték az inflát. És miért ne tennéd meg azt, hogyha megvan a pénzed, mégis kölcsönből veszed meg a lakást, és a többit pmápba rakod, és közben a növekedő lakbérből és a pmáp kamatából csökkented a törlesztőde t? És biztos van még egy csomó konstrukció, amikor megéri, de ez az egy csak most jutott eszembe.

  • @kridli
    @kridli Рік тому +5

    Azért ennek a duna house-os indexnek a módszertanát én megpiszkálnám kicsit közelebbről, ez a budapesti tégla lakásos nominál 180% 2008 óta teljesen irreálisnak tűnik. Én pont akkortályt kerestem lakást Budapesten, végül 2008 elején szerződtem le egy újépítésű (tehát tégla) lakásra, ami 2009-ben készült el. Ugyanabban a társasházban hasonló méretű lakásokat most kb 3.5-szeres áron hirdetik mint amennyiért én vettem anno. (sajnos már nincs rég nincs meg, pedig a mostani eséssel is bőven megérte volna megtartani...)
    És tudtommal nem költözött a környékre George Clooney...

    •  Рік тому +1

      A Duna House ingatlanárindex és a KSH, MNB stb árindexek közt nincs számottevő különbség. Pont a téglaépítésű lakásokat rontották volna el?

    • @kridli
      @kridli Рік тому

      ​@ még specifikusabban a budapesti tégla lakásokat :)
      Országos átlagra is 261-et hoztak ki, szerinted reális lenne hogy pont a budapesti tégla lakások olyan mértékben az országos átlag alatt lennének? Nem azt mondom hogy elrontották, a saját módszertanuk szerint biztos jól számoltak, csak arra lennék kíváncsi hogy mi ez a módszertan, pl. mit értenek ők tégla lakások alatt.

    • @gergelygorcs8345
      @gergelygorcs8345 Рік тому +1

      Valószínűleg az átlag, amiben minden benne van nem a legjobb mutató. Például a budapesti új lakásokra népszerű kerületekben ez a 180% tényszerűen nem igaz, saját adás-vételeim alapján. 2008-ban Budapesten 350-400 ezer/nm. 2021-ben ugyanez a 12 éves lakás is 800-900 ezer/nm volt, miközben 950-1.1M volt az új mellette. Aztán 2022-ben 1.2M majd idén már 1.5M az új lakás. Ez nem 180%.

    • @garamigergely
      @garamigergely Рік тому +1

      2018-ban 25 M ért vettem egy 1.5 szobás tégla lakást, azóta ki van adva, most hasonló lakást 42 M-ért adnak el. Ne vicceljünk már ezzel a 2008-től 80%-al emelkedett dologgal 😅

    • @gaborszadai1992
      @gaborszadai1992 Рік тому

      ​@@garamigergelyHány négyszögméter...?

  • @peterperenyi2880
    @peterperenyi2880 Рік тому +1

    Ez az ingatlan lufi nagyot fog pukkanni!

    • @koppanyi
      @koppanyi Рік тому

      Ezt már vagy 5 éve hallom...

    • @peterperenyi2880
      @peterperenyi2880 Рік тому +3

      @@koppanyi Mivel az allamkassza szinte teljesen ures mostanra, igy a kormany nem tudja tovabb futeni a keresleti oldalt. Az idei ev meg turheto lesz, de a jovo ev sima 20-30%-os visszaeses.

    • @andrasbiro844
      @andrasbiro844 Рік тому

      Én meg 10 éve. Nincs lufi. Ha infláció van és emelkedik az ár, a fizetés, ennek is megy fel az ára. Hülye aki neme éri. Nem kell velük foglalkozni. A kenyér sem maradt 3,6. 😂 Oh nagyon nem!

  • @o1g_machiavellista635
    @o1g_machiavellista635 Рік тому +1

    Érzelmemeit beengedve az üzletbe, hitel felvétel nélkül veszek lakást lakhatási céllal magamnak.

  • @bencesanta2993
    @bencesanta2993 Рік тому +5

    azt mondod 5%-ot bukott valaki (reál értéken) egy Budapesti tégla lakással 2008-óta? :D
    most komolyan, hogy lehet egy befektetési terméket (ingatlant), amit azért vesznek, hogy kiadják az emberek úgy elemezni, hogy nem nézzük a bérleti díjakból befolyó összegeket?
    Amik szintén többszörösére nőttek 2008-óta és ugye azokat havi szintén ugyancsak be lehet fektetni.
    (vagy ugyebár 20-25% önerővel is többszörözni lehet az elért hozamokat)
    ez kb olyan mintha egy olyan részvényt ami osztalékot fizet és azt újra befekteti önmagába a kamatos kamat miatt, (akár tőkeáttéltellel = hitel) úgy elemeznéd TIZENÖT (!!!) éves távon, hogy csak azt nézed, hogy mennyiért vetted és most mennyit ér...
    (15 év... ugye az megvan, hogy 20 év alatt (ha nem növelsz egy forint albérleti díjat sem az a 20 év alatt, és a havi szinten jövő bevételt semmibe nem fekteted újra be 20 évig...) akkor ez a 20 év alatt 5% hozammal számolva visszafizeti az ingatlanodat? és ezt csak úgy leszarjuk...)
    szívesen néznék egy olyan grafikont, ami számol mondjuk az első hónaptól a havi bevételekkel, úgy, hogy azokat ugye infláció mértékével emeli évente a tulaj, és mondjuk minden év elején az első évit leköti 15 évre, második évit 14 évre és így tovább...
    vagy ha kpra vesz egy lakást, amit kiad és vesz még egyet 100% hitelre, fedezetbevonással és a 2 kiadott lakásból fedezi a törlesztőt (ami ugye 2008-as szinteken fixálható 15-20 évre és elinflálódik elég keményen, mert a hitelkamat nem nő, de pl a bérleti díjak igen)
    kicsit más képet festene a szitu, és sokkal életszerűbb is lenne.
    és akkor ugye az a grafikon látszik a videó felében, ami jobban belegondolva egy nagy hazugság.
    "mit csinál egy ingatlanbefektető 100 millió forintból? vesz 100 millió forintért egy lakást kápéra" na hát ez a baj, hogy ezt így (is) leegyszerűsíted.
    mellesleg nem azt mondom, hogy most jobb venni lakást kpra, mint állampapírt venni 1-2 évre, de ez a videó akkor is egy tv2 híradó szintű agymosás volt :)
    aztán majd amúgy meg, ha 2 év múlva lejjebb megy az infláció (és az áp hozam) na meg, ha emellé csökkennek a hitelkamatok, és mindenki egyszerre veszi ki az állampapírt (már ugyebár, ha ki lehet...) és akar lakást venni, kérdés, milyen lehetőségei lesznek pl az alkura, amit most az eladók azért bőven engednek (akár 10-15%), de persze ezzel megint meg sem említi az abszolút nem elfogult videó
    nagyon elfogult videó, kár érte

    •  Рік тому

      Ha ki is adta, akkor jobban áll, ott van a videóban.

    • @bencesanta2993
      @bencesanta2993 Рік тому

      @
      “ha kis is adta” …
      Miért ne adta volna ki valaki?
      Miért ne emelne inflációval bérleti díjon?
      Miért ne fektetné be a havi bevételeket?
      Amíg ezek nincsenek benne a szamításban addig ennek a videonak a parasztvakitason kívül semmi értelme, továbbra is tv2 híradó szint, valósághoz semmi köze…
      Nyilván ha benne lenne, akkor olyan matek jönne ki ami azt mondja h inkább megéri lakast venni, mint nálatok valami alapot :(

  • @evat6137
    @evat6137 Рік тому

    Kedves Balásy Zsolt.
    Értelek,de tudod évtizedes lakás bérlés után az ember puttonya tele lesz,es mikor végre vannak szuper lakások lehet válogatni köztük, alkudni, es a pwnz is megvan a kiszemelt lakásra akkor inkább ,az ember ellentmond neked es az észérveknek,es megvásárolja a lakást,es nincs 30-èv albérleti penz a levegőbe fizetve! 🎉

    •  Рік тому +1

      a videó üzenete: 3 év múlva még szuperebb lakás lesz abból a pénzből : )

    • @evat6137
      @evat6137 Рік тому

      @ Francba az egésszel :-)
      Nincs már kedvem albizni,sok pénz az a 3-èv albira, pénzt addig meg elásom,vagy kitapètázom az albit vele,addig meg bérelek egy tárolót hogy elférjen a sok lim-lom ;-)

  • @chesscapital4081
    @chesscapital4081 Рік тому +1

    Helpful video. Can you show the nominal and real return of the Budapest Stock exchange index as a comparison? Long term, Bitcoin will be the safest store of value given the absolute hard cap of max supply. Central banks cannot debase BTC, like they do fiat currencies

  • @SzTArtur
    @SzTArtur Рік тому +1

    Amit én a grafikonon látok hogy ha a legrosszabb pillatban véve egy lakást (2008-ban illetve 2019-ben) 5 év műlva 75% volt a reálérték ami természetesen nem szerencsés. Ezt a veszteséget enyhíti a bérleti díj. Ennél jóval jobb a helyzet ha egy befektetésre szánt lakást 10+ éven át megtartunk. Ha a Forintomat most állampapírba teszem akkor 25% infláció mellett kapok 14% kamatot tehát durván számolva 10%-ot veszít a pénzem reálérték szempontból évente.Ez öt évre kumulatívan azt jelenti hogy pénzem reálértéke 60% -ra csökken feltéve hogy az infláció + kamat nem változik. És ezen veszteséget nem enyhíti semmi Az gondolom, hogy nem kérdés, hogy az állampapír hozama mindíg jóval infláció alatt lesz hiszen az állam így tudja elinflálni az általa vállalt kölcsönöket. Kíváncsi lennék ezen gondolatment hol hibás az Ön véleménye szerint?

    • @MrTITANIC56
      @MrTITANIC56 Рік тому

      Az infláciő követő állampapírnál megkapod az aktuális infláciő %-át,+1,5%-ot!Ezt idénre kerek 20%-ra saccolom!Azt viszont kizárt dolognak tartom,hogy egy új lakás ára-ami 1 év múlva már nem új!!!-10%-ot emelkedjen!!!Ha most 30millióért állampapírt veszek,az 1 év múlva 36millió Ft!Ha a 30millióért vásárolt lakást kiadom150ezerért havonta,az 1,8milliü Ft,ezt mégha befektetném állampapírba,az akkor is csak 2,160millió Ft!!!Mégha a lakás ára egy év múlva 5%-ot emelkedne is(ami erősen kérdéses)31,5+2,160=33,6milliónál járok,ami messze van a 36milliótól,amit a 30milliós állampapírral realizáltam!!!EZ VAN!!!

    • @NotThatOne99
      @NotThatOne99 Рік тому +3

      Ez egy rendkívül elterjedt hibás számítási mód.
      Én 2023 márciusban vettem állampapírt, ami 16% kamatot fizet.
      Ekkor volt az éves infláció 25% környékén, de ez a 2022 márciushoz viszonyított adat.
      Nekem az a lényeges, hogy majd 2023 március - 2024 március között mekkora lesz az infláció. Ehhez kell mérni a 16%-t.
      Egyébként emelkedő infláció esetén alatta, csökkenő esetén pedig felette fog fizetni, és most csökkenő tendencia van.
      Az előző évi átlagos infláció azért "csak" 14%, mert az év második felében nőttek meg az árak, az idei pedig azért lesz magas, mert emiatt az év első felében nagy lesz az előző évihez képest a különbség az év végéig. De éves alapon szeptembertől be fog zuhanni.
      Év végére egy számjegyű lehet az infláció éves alapon (ez nem a kormány érdeme, ez azért van, mert korábban nagyon megnőttek az árak, és ahhoz képest már nem lesz (extrém) nagy az emelkedés. Szóval szerintem ~10-12% éves infláció 2023 márciustól 2024 márciusig reális, ami bőven reálkamat, és akkor kezd majd ~18%-t fizetni úgy, hogy 2024 március - 2025 március között valószínűleg 10% alatt lesz az infláció.
      A tavalyról idénre lévő 25% az már a múlt, most nem az ellen fekteted be, hanem az idei infla ellen.

  • @gabriella218-n2s
    @gabriella218-n2s Рік тому

    Ne.

  • @andrasbiro844
    @andrasbiro844 Рік тому

    Bolond ez az ember. Havi 150 000 Ft-os a bérleti díjat számol amikor 220 000-nél kevesebb ér már nincsen. 3 évre az plusz 70.000*36 hónap = 2,520.000 kiadás. S máris miről beszélünk? 🥳

    •  Рік тому

      a 150e Ft az egy egymillió forintos (igen, nincs ilyen, ez a matematikai példa) lakás 3 évnyi bérleti díja: 1m Ft 5 zsázaléka az 50e Ft, 3 év alatt 150e Ft

  • @gendacsongor2186
    @gendacsongor2186 Рік тому +4

    Ennél összeszedettebb és értelmesebb gondolatokat várnék azért tőletek 😢

  • @lazargabor1839
    @lazargabor1839 Рік тому

    Már felmerült itt, hogy mi alapján számol 14% átlag kamattal? Csak változó kamatozású papír fizethet ennyit, ha feltételezzük, hogy vagy az infláció, vagy az alapkamat marad az egekben.

    •  Рік тому

      Igen, változó kamatozású. De a modellben minden paraméter változó. Ezért raktuk ki, hogy lehessen velük játszani.

    • @lazargabor1839
      @lazargabor1839 Рік тому

      @ Köszi a választ, de engem az érdekelne, hogy ti, illetve Zsolt mi alapján számolt 14%-os, gondolom (és ahogy látom) éves átlagos kamattal? Pl. a PMÁP (remélhetőleg) csak jövőre fizet 10% feletti kamatot. Vagy szerintetek 10-12% feletti infláció marad a következő három évben? Vagy nem értek valamit? :)

    • @NotThatOne99
      @NotThatOne99 Рік тому +5

      @@lazargabor1839 A sorozattól is függ, de én idén a +1.5% kamatúból vettem, ezzel számolok.
      Idén 14.5% előző évi átlagos infláció alapján 16% kamatot fizet.
      Az MNB idei átlagos inflációs becslésének friss sávjának alsó határa 16.5%, ami 18% kamatot jelent jövőre (a sáv alja!)
      16% idei és 18% jövő évi kamathoz már annyi is elég, ha két év múlva 8% lesz a hozam, amihez csak 6.5% infláció kell és meg is van a 14%.
      Az MNB előrejelzésének legpozitívabb értékével számoltam.

    • @lazargabor1839
      @lazargabor1839 Рік тому

      @@NotThatOne99 Köszi!👍

    • @MrTITANIC56
      @MrTITANIC56 Рік тому +1

      @@lazargabor1839 Idén márciustól 16%-on ketyeg PMÁP,jövő márciustóé meg remélem.20%-on!!!ÉBRESZTŐ!!!