149. Jak wykonałem instalację z rur spiro na poddaszu. Wentylacja mechaniczna samemu. Sam buduję dom

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 78

  • @malmooze
    @malmooze Рік тому +4

    Cieszę się, że jesteś zadowolony z naszych materiałów wideo! Dziękujemy za wszystkie miłe słowa. Była to dla nas przyjemna i sprawnie przebiegająca współpraca.
    To miłe, że tak wnikliwie i dokładnie postanowiłeś podzielić się swoim doświadczeniem, a wręcz nagrałeś serię filmów z realizacji po skorzystaniu z naszego kursu samodzielnego montażu rekuperacji. To wspaniałe, że możemy dostarczyć Tobie i Wam wartościowe materiały, które umożliwiają wykonanie udanej instalacji.
    Dla wszystkich zainteresowanych polecamy nasz kurs samodzielnego montażu. Udostępniamy kompleksowe materiały, które pomogą Wam zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do samodzielnego montażu rekuperacji.
    Jeszcze raz dziękujemy za zaufanie i docenienie naszej pracy. Cieszymy się, że mogliśmy Ci pomóc!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Również dzięki, zwłaszcza za konsultacje! Myślę, że moja relacja przyda się osobom, które zastanawiają się czy samemu wykonać instalację. Zobaczą mniej więcej jak to wygląda, oraz że potrzeba trochę czasu poświęcić by wykonać instalację samemu. Oklejanie kolan będzie mi się długo śniło po nocach :)

  • @gervith103
    @gervith103 Рік тому +6

    Bardzo podziwiam Cię, że majac regularną pracę jesteś w stanie tak zasuwać. Masz też fajną wiedzę, skąd ją czerpiesz? Praktycznie w każdej dziedzinie jesteś zorientowany, hydraulika, wentylacje, elektryka, budownictwo. Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć! Coś tam się uczę od tych fachowców z youtube :) Teraz trzeba budować i na bieżąco się edukować to trochę trudniej jest niż tak jak przed rozpoczęciem budowy na spokojnie można było wszystko i wszystkich oglądać na youtube. No ale daję radę. Dziękuję za komentarz ;)

    • @malmooze
      @malmooze Рік тому +3

      Jeśli chodzi o rekuperację, to akurat skorzystał z naszego kursu samodzielnego montażu, który oczywiście gorąco polecamy.

    • @marcinjakubowski1385
      @marcinjakubowski1385 Рік тому

      ​@@malmooze czy cięcie rur spiro kątówką jak na filmiku to fachowa robota?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Ogólnie powinno się takie rury ciąć na zimno, nożycami, żeby nie uszkodzić tego tam „ocynku”, z tym, że ta rura jest gruba i nie jest to łatwe. Ja ciąłem narzędziem, które miałem pod ręką. Możesz takie cięcie spróbować zabezpieczyć farbą antykorozyjną. Tu nie zabezpieczyłem, ponieważ jeszcze nie miałem tej farby a chciałem robić robotę. Rury łączysz na nyplach i podejrzewam, że tej rury korozja nie zje do szerokości nypla przez bardzo dużo lat, ale nie wiem. Fachowcy robią pewnie też tym co mają pod ręką ;)

    • @malmooze
      @malmooze Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie Dokładnie. Teoretycznie nie powinno się ciąć szlifierką, ale praktycznie podejrzewam że finalnie robi to każdy kursant. Najstarsza, cięta szlifierką kontową rura spiro jaką widziałem w swoim życiu miała ok 12 lat. Rdza może i jakaś na niej była, ale nie tylko w miejscu cięcia.
      Ps. Rura była rzucona pod wiatą i zapomniana. Odnalazł ją pracownik przy sprzątaniu

  • @SuperCierbo
    @SuperCierbo Рік тому +1

    Trzymam kciuki do finalnego zakończenia budowy. Godne podziwu samozaparcie i ciężka praca. Podziw też dla żony z dzieckiem, że chłopa ni ma dzień w dzień bo robi i robi :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Hejo! Dziękuję za komentarz ;) Dzieci nie mamy. Pozdrawiam!

    • @SuperCierbo
      @SuperCierbo Рік тому +1

      @@ProgramistaNaBudowie A to wybacz, coś mi się pomyliło. To tym lepiej bo szkoda najlepszych lat z dzieckiem tracić na budowie mimo korzyści finansowych :)

  • @19janosik
    @19janosik Рік тому

    👀✔👌Witam serdecznie oczywiście pozdrawiam.👌✔👀 i oczywiście gratuluje wykonania instalacji ..👀👀

  • @DrapiemyYT
    @DrapiemyYT Рік тому

    Cześć 👍 Super pozdrawiam ✋

  • @andrzejbucior6188
    @andrzejbucior6188 Рік тому

    Świetnie.

  • @knovacky
    @knovacky Рік тому +1

    I cyk raz, że masz instalcję zrobioną lepiej niż przez 95% firm/majstrów to jeszcze pewnie wyszło Ci to 50% taniej bo zaoszczędziłeś na robocie. Gratulacje. Czasem, żałuję, że u Siebie sam się też za to nie wziąłem tylko zleciłem firmie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć! Z tą robocizną za wentylację to są wysokie kwoty jak za kilka dni roboty dla fachowców. Mi wyszło sporo dłużej, no ale samemu, dokładnie i dużo taniej. Dzięki za komentarz!

  • @turboturbo6012
    @turboturbo6012 Рік тому +1

    Czy można rekuperator zamontować w kotłowni czy hałas jest tak duży że będzie kłopotliwy i dlatego zawsze na strychu montuje się ? Korzystałeś z kursu rekuperacji, czy nie łatwiej kupić projekt żeby ktoś go wykonał a Ty na jego podstawie robisz sobie wentylacje ? Jesteś bardzo inteligentną osobą, oglądam twoje filmy od początku i buduje wspólnie z Tobą swój dom i czy poradniki z youtuba nie wystaczyły żeby samodzielnie zamontować rekuperacje? Jaki wyszedł koszt wentylacji nie licząc rekuperatora czyli rozprowadzenie, materiały itd (przepraszam jeżeli jest w dalszych filmach jeszcze nie doszedłem do nichj)? Czy czerpnie montowałeś od strony w którą najczęsciej wiatr nie wieje? W sensie jak sąsiad pali piecem węglowym albo mokrym drewnem to żeby nie leciały do Ciebie takie smrody? Pozdrawiam i jak wybuduje razem z Tobą dom to wyślę dobrą butelkę za pomoc i super rady :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Cześć! Podejrzewam, że urządzenie będzie niesłyszalne w kotłowni. Jeszcze swojego nie uruchomiłem. Ludzie montują na poddaszu, ponieważ przeważnie zapominają o rezerwacji miejsca na to urządzenie w pomieszczeniu. Korzystałem z kursu by zrozumieć dlaczego i gdzie mają być rozmieszczone punkty rekuperacji oraz by mieć dostęp do konsultacji technicznych podczas realizacji instalacji. Wiadomo, że łatwiej kupić jakiś gotowy projekt z hurtowni z materiałami do rekuperacji za 300 zł, ale tam nie będziesz miał raczej możliwości pogadać o technicznych aspektach i jakiś problemach oraz dodatkowych pytaniach, gdy będziesz pracował nad instalacją. Komuś musisz zaufać i na coś się zdecydować :)
      W poradnikach nie ma wszystkiego co potrzeba wiedzieć, tzn. może gdzieś są jeszcze dodatkowe informacje, częściej pod komentarzami do innych filmów u ludzi, którzy robili instalacje. Każdy robi pod swój dom, instalacje niby podobne, ale trochę inne. Jeśli uda ci się wszystkie informacje uzyskać z moich i innych filmów to super, działaj. Ja potrzebowałem jednak mieć jakąś podkładkę, że ktoś to sprawdził, zweryfikował i podzielił się wiedzą, gdy potrzebowałem.
      Materiały wyszły 10 tys.
      Czerpnia i wyrzutnia są na tej samej ścianie, północno-wschodniej. Tylko tam mogłem zamontować punkty, ponieważ gdzie indziej nie było na nie miejsca. Odstęp między nimi zrobiłem ponad 4 metry. Sąsiad nie pali piecem węglowym. U nas na osiedlu mają albo gaz albo pompy ciepła.
      Powodzenia tam na budowie!

  • @inkwizytor84
    @inkwizytor84 3 місяці тому

    Cześć czy możesz się podzielić opinia jak sprawuje się rekuperator, jak się ma temperatura powietrza wyciągane go z pomieszczeń do wdmuchiwanego. Na jakim wydatku pracuje rekuperator?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  3 місяці тому

      Cześć! Uuuuu, trudne pytanie kolego. To wszystko zależy. Ogólnie jest fajnie, podoba mi się, świeże powietrze, przez rok jak mieszkamy to nie ma zaduchu mimo nie wietrzenia, nie otwierania okien. Stabilnie czyste powietrze. Jednostka pracuje na wydajności 27%. Powietrze wyciągane ma temperaturę zbliżoną do temperatury wewnątrz domu, a nawiewane to zależy od kilku czynników, głównie od temperatury na zewnątrz, a do tego dochodzi temperatura powietrza wywiewanego, z którego odzyskiwane jest część ciepła. W upalny dzień może i nawiewać 30-31 stopni, gdy na zewnątrz jest 35, a wewnątrz 27. W chłodniejszy dzień, gdy dom jest jeszcze nagrzany po upałach, może nawiewać 24, przy zewnętrznej 21 i wewnętrznej 26. A dziś np. jest 3 stopnie na zewnątrz, prawie 22 wewnatrz (wg. jednostki) bo termometr pokazuje 22, a nawiewa 19 stopni. W -10 może nawiewać lekko ponad 11 stopni, chyba że masz włączone dogrzewanie powietrza, to wtedy cieplej. Aczkolwiek tutaj z tymi zimnymi dniami i upałami to nie chcę być wyrocznią, bo wiem że mam gdzieś coś do poprawienia w izolacji kanałów w stropie, ponieważ wentylacja powinna o te 2 stopnie lepiej odzyskiwać niż robi to teraz. Będę temat ogarniał tej jesieni. Mówiłem o tym w odcinku 219 z podsumowania kosztów ogrzewania i wentylacji. Pozdrawiam!

    • @danielsijko8505
      @danielsijko8505 Місяць тому

      @@ProgramistaNaBudowie czy mówiąc o lepszym odzyskiwaniu i poprawkach masz na myśli docieplenie rur spiro? Jeśli dobrze pamietam ocieplałeś rury 2x5cm i to mnie trochę zdziwiło bo mi Malmo doradziło ocieplić 3x5cm (też nie ogrzewane poddasze). Jestem na etapie zamawiania wełny i zacząłem się zastanawiać czy warto to ocieplać 3x5cm, bo to drogi interes.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Місяць тому

      @danielsijko8505 raczej problem jest w tym, że rury spectra leżą w środkowej warstwie wełny i nie dostają ciepła od spodu za bardzo, wiec problem chyba średnio poprawialny. Planuję na początek ocieplić sobie mały stryszek - skosy, szczyt, a na drugim stryszku dołożyć 5 cm wełny po całości bo mam jeszcze miejsce pod podłogą strychu. Rury spectra są przykryte jakimiś 15 cm wełny i te 5 cm tez może jakaś robotę zrobić. Mam też dodatkowe wymiany między wiązarami, które właśnie są obecnie odkryte i maja wyższa temperaturę niż wełna czyli są niewielkim mostkiem. Te 5 cm wełny miałoby je przykryć.

  • @mokiimokii1053
    @mokiimokii1053 9 годин тому

    witam powoli zastanawiam sie nad zrobieniem instalacji ze spiro sztynych i pytanie czy nie ma innej opcji ocieplania tych rur np zwykla wata szklana z rolki 10 cm plus np folia z podlogowki ta srebrna z liniami. wszytko owinac ta wata potem na wierzchu ta folia czy byla by to jakas alternatywa? \
    bo widzialem na innych filmach ze rury sa owijane nawet sama wata bez tej srebrnej powloki .

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  9 годин тому

      Sama wełna to błąd. Lepiej robić wełną z klejem. Jak inaczej chcesz zapewnić przyleganie wełny do rury na całej długości wełny? Raz będzie ściśnietą mocniej, raz słabiej. Wełna na kleju będzie równo przyklejona. Warstwa aluminiowa bloku przenikanie pary.

  • @Kubusiekkkkk
    @Kubusiekkkkk 9 місяців тому

    Super robota, jestem w trakcie montowania, montowales rewizję na kanałach czerpni lub/i wyrzutni?

  • @LukaszW-n8b
    @LukaszW-n8b 2 місяці тому

    Cześć. Jakimi wkrętami łączyłeś rury spiro?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 місяці тому +1

      Cześć! Zwykłe samowiercące wkręty do metalu. Takie w sumie jak do sufitów podwieszanych.

    • @LukaszW-n8b
      @LukaszW-n8b 2 місяці тому

      @ProgramistaNaBudowie dzięki za informację.
      Dzisiaj zacząłem swoją instalacje. Testowałem samowiercące blachowkręty z łebkami:
      - torx
      - krzyżak
      - główka m8
      Do skręcania rur wybrałem wkręty M8 z dodatkową podkładką gumową. Zdecydowanie ta główka najlepiej się "trzyma" wkrętarki.
      Pozdro

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 місяці тому +1

      @LukaszW-n8b super, fajnie, że się podzieliłem wnioskiem.

  • @danielelektro
    @danielelektro 4 місяці тому

    @Programista na budowie
    Czy krawędzie rur spiro po cięciu szlifierką zabezpieczałeś dodatkowo np. cynkiem w sprayu?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  4 місяці тому

      Nie zabezpieczałem.

    • @doitmyself6274
      @doitmyself6274 2 місяці тому

      @@ProgramistaNaBudowie To nie za dobrze. Budujemy na dziesiątki lat. Instalatorzy profesjonalni mają zakaz ciąć rury szlifierką.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 місяці тому

      @@doitmyself6274 Jasne, rozumiem. Cóż. Te rury można w razie czego dosyć łatwo wymienić bo do wszystkich jest dostęp i tylko kilka rur jest przyciętych. A fachowcy mają też dostęp do elektrycznych nożyc do blachy, do których ja nie miałem dostępu. No i wiesz, zakaz mogą mieć, ale jak nie patrzysz na ręce to nie wiesz czym tną.

  • @onomatopejaB
    @onomatopejaB Рік тому +1

    Taka rura przed środek strychu to chyba mało praktycznie 😅

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Cześć! Przez środek to tak wyolbrzymione sporo, może tak na kamerze wygląda. Rura wchodzi do strefy gdzie się chodzi dopiero na 4 metry od końca strychu i na 2,5 metra od końca strychu jest dokładnie w osi strychu. Cały strych ma 35 m2 powierzchni, gdzie można swobodnie chodzić. Mam do dyspozycji 28 m2 przed rurą oraz 7 m2 za rurą. Myślę, że nie jest źle ;) Prawdę mówiąc to nigdy tego miejsca raczej nie zapełnimy, więc strata jest niewielka. No i rury nie dało się puścić inaczej żeby nie zabierała przestrzeni. Musiałbym puścić ją nad głową lub w stropie. Pozdrawiam!

  • @Binio_0
    @Binio_0 2 місяці тому

    Ja planuje rozłożyć rury spiro na stropie monolitycznym i na którym będzie óźniej 30cm styropianu. Owijać to tak samo wełną jak tutaj? czy po prostu przykryć styro i mieć równą podłogę? jak dam wełnę 5cm wokół rury spiro to od góry będzie tylko 5cm wełny. A jak schować rure spiro 200mm w warstwie styropianu to nad rura będzie 10cm styro. Co lepsze?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 місяці тому +1

      Cześć! Jeśli zapewniłbyś szczelne obłożenie rury styropianem, to powinno być dobrze, ale pewnie nie zapewnisz. Jeśli rura nie będzie dotykać styropianu całą powierzchnią, to będzie się w danym miejscu skraplać na niej wilgoć, tak mi się wydaje. Taką mam wiedzę, ale może jakiś ekspert powie coś więcej. Dlatego mimo, że moja rura gdzieś tam szła cała w warstwie wełny to i tak musiałem obkładać ją wełną 2 cm i dopiero wtedy kładłem właściwą warstwę izolacji stropu na rurze.

  • @radib25
    @radib25 Рік тому

    Bardzo dobra robota. Podziwiam Cię i Twoją pracę. Mam pytanko. Aktualnie jestem na etapie projektowania rekuperacji w swoim domu i z tego co u Ciebie widzę to rury spiro prowadzisz z rekuperatora pionowo na poddasze nieogrzewane i poddaszem do skrzynek rozdzielczych. Czy rury spiro wchodzą do skrzynek rozdzielczych pionowo od góry z poddasza? Pytam bo takie rozwiązanie by mi bardziej pasowało. U mnie strop jest lany i poddasze nieogrzewane. Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć Radek! Podchodziłem do skrzynek od tyłu, ale są też takie z wejściem od góry. W odcinku nr 143 pokazuję skrzynki rozdzielcze. Pozdrawiam!

  • @spierdlajify
    @spierdlajify 7 місяців тому

    Czyli Ty zrobiłem otwór w ścianie znacznie większy (10cm?) i zamiast kauczukiem ociepliłeś rurę zewnętrzną wełną?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  7 місяців тому +1

      Dokładnie tak. Tzn. o 10 cm szerszy na każdą stronę. Ale można też kauczukiem, będzie mniejszy otwór. Mi wielkość otworu nie robiła znaczenia akurat w ścianach szczytowych z drewna.

  • @siwy7551
    @siwy7551 Рік тому +1

    Ta wełna to 2x 5cm?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Tak.

    • @siwy7551
      @siwy7551 Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie drogi interes ale solidna izolacja. Ja właśnie izoluje swoje rury kauczukiem 1 cm plus 15 wełny z rolki a na to folia.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      To tez dobry pomysł. Będzie zabawa na kolanach. Powodzenia!

    • @siwy7551
      @siwy7551 Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie już jest ale spoko nie ma tego aż tyle 25 mb

  • @krzysztofhala8149
    @krzysztofhala8149 Рік тому

    👍😁

  • @krystianlycz3743
    @krystianlycz3743 Рік тому

    Jaki był pełny koszt materiału na całą instalację rekuperacji ?

  • @jankos39
    @jankos39 Рік тому

    Ile ocieplenia dawałeś na spiro? 2x10 cm ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      2x5 cm.

    • @jankos39
      @jankos39 Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie spiro masz na poddaszu nieogrzewanym tak? A masz ocieplony dach, bądź będziesz ocieplał? U mnie jest podobnie, poddasze nie ogrzewane, planuje ocieplić dach pianka Pur

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      @@jankos39 Nie będę ocieplał poddasza.

  • @remotepeak
    @remotepeak Рік тому

    Ja mam jedno, fundamentalne pytanie: czy podczas pracy na poddaszu był założony kask? Bo znowu będzie nas (nas i Ciebie) bolało, jak się krew poleje. 😀

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +2

      Cześć! Był zakładany za każdym razem, jak najbardziej. Dziękuję za komentarz :)

  • @kamildolepa
    @kamildolepa Рік тому +1

    Ewidentnie zabrakło Ci wyrzynarki :D

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć Mirosław! Miałem wyżynarkę DeWalt od kolegi, ale okazała się za duża by zmieścić się w tej przestrzeni. Nie szło manewrować.

  • @goodman1127
    @goodman1127 Рік тому

    Trytki po czasie spróchnieją od zmian temperatur szczególnie. To nie jest materiał budowlany

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć! Dzięki za informację. Jeśli zaczną puszczać to zepnę czym innym, ewentualnie gdy będę na górze znów to złapię dodatkowo czym innym. Będę się przyglądał. Pozdrawiam!

  • @q1fly198
    @q1fly198 Рік тому

    No i gitara, schodź już z tego strychu do domu bo czas kończyć !!! Pozdro

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Wszystko w swoim czasie ;) Też bym chciał już mieszkać ;)) Pozdrawiam!

    • @q1fly198
      @q1fly198 Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie Ja to widzę tak, że do świąt będziesz mieszkał !!!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Taką mam cichą nadzieję :)

    • @neonimos
      @neonimos Рік тому

      ​@@ProgramistaNaBudowie A wykończenie, w tym położenie płytek, też sam planujesz zrobić?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +2

      Oczywiście. Wiele rzeczy już samemu ogarnąłem, więc myślę, że i z wykończeniówką poradzę sobie na tyle, żebyśmy byli zadowoleni a nie musieli się pałować z fachowcami ;) Co ja się nasłuchałem o wykonawcach to podziękuję. Czas na znalezienie porządnego fachowca poświęcę na własną robociznę.

  • @g3anonim
    @g3anonim Рік тому

    Jak ty będziesz żył jak już wprowadzisz się? Przecież Twoje życie zmieni się o 180 stopni 😂 Teraz praca-budowa, a później co? 😁

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Cześć! Nadal nie będę miał na nic czasu tak jak teraz :D

    • @malmooze
      @malmooze Рік тому

      To bardzo częsty problem osób które zaiwaniały w życiu i przeszły na emeryturę.

    • @PrzezPryzmat
      @PrzezPryzmat Рік тому

      ​@@ProgramistaNaBudowie Powiem Ci że dziwnie się mieszka w domu z rodziną, gdzie cały czas prze 2,5 roku jest się samemu w ciszy lub przy muzyce. Ale to kwestia miesiąca.

    • @goodman1127
      @goodman1127 Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie możesz zacząć budować jakiś smart garaż wolnostojący