150. Oklejanie rury spiro wełną z folią aluminiową. Jak przygotować rurę spiro? Rekuperacja samemu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 50

  • @mx-art
    @mx-art Рік тому

    Świetna robota - jak zawsze, bardziej przeraża ilość prac jaka została w końca, jeszcze bardziej żmudnej i jeszcze bardziej precyzyjnej, ogrom pracy, mając to za sobą wiem, że nie będzie to szybko i łatwo. Głównie czas spędzony na budowie jest tym co chyba najbardziej boli. Czas leci błyskawicznie a końca nie widać, cieszy ukończony jeden etap a w połowie kolejnego mamy dość i wypatrujemy jego końca a potem kolejny i kolejny i tak miesiące lecą. U mnie 1,5 roku budowy (firma) i drugie tyle mojego wykańczania a tylko mogłem poświęcać na to 4-5 godz. dziennie. Im dłużej to trwa tym bardziej rozumiem wszystkich którzy zamiast budowy kupują gotowca.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć! Czas spędzony na budowie mnie nie boli, ale czasem chciałbym mieć więcej czasu na inne tematy ;) Z tymi etapami to racja, motywacja jest wysoko, na początku i na końcu etapu, a w trakcie trochę opada i czeka się na zakończenie kolejnego mini etapu ;)

    • @stopburactwu
      @stopburactwu Рік тому

      u mnie to samo, końca nie widać. często pojawia się frustracja ale przynajmniej mam pewność jak jest zrobione i co którędy dokładnie idzie. Ja przejąłem roboty jak ekipa postawiła ściany i dach (dom z bali). 8 miesięcy mi zajęło dojście do momentu wylewek (elektryka, kanaliza, woda, podłogówka, szlifowanie i impregnacja bali). Praca tylko na urlopie i weekendy. Dużo czasu schodzi na uczenie się tego wszystkiego i dobór materiałów ale jest przygoda. Jak będą niespodzianki to będę miał pretensje tylko do siebie

    • @stopburactwu
      @stopburactwu Рік тому

      no i teraz czas na wentylacje ;) w przyszłym tygodniu zaczynam

  • @multideesee
    @multideesee Рік тому +1

    Super ten tłumik ci wyszedł! 😅

  • @wsxstrus
    @wsxstrus Рік тому +4

    22:36 nie rozumiem po co trytki. Zapinki które używasz, jak sam zauważyłeś, są samozaciskowe. Napinacz jest opcjonalny. Taśmę ręką tak samo mocno naciągniesz jak trytki, a zaoszczędzisz na trytkach i połowie zapinek.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć! Nie jestem w stanie tak mocno naciągnąć taśmy ręką, ponieważ w momencie jej zagięcia na tej zapince nie chce się ona już przesuwać. W poprzednim odcinku zaprezentowałem i omówiłem dlaczego tak właśnie zrobiłem. Było ciężko, więc poradziłem sobie trytkami. Taśmy są napięte jak baranie jaja, więc jest okej :) Tak to męczyłem się z 10 minut z jedną taśmą. No i tu nie ma też czego oszczędzać tak naprawdę bo tej taśmy mam kilometr i będę się bujał z nią całe życie, tak jak i z tymi zapinkami 500 sztuk :D Pozdrawiam!

    • @wsxstrus
      @wsxstrus Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie Oglądałem poprzedni odcinek ale nie chciałem tam komentować, bo w tym odcinku bardziej skupiłeś się swoim sposobie.
      W pracy spinałem taką taśmą paczki z paletami i czasem robiłem to z napinaczem a czasem bez, jak nie było pod ręką.
      Fakt, że nie spinałem rur z wełną, więc wierzę na słowo że jest tak Ci łatwiej 👍

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Problem właśnie w tym, że ta taśma się wbija w wełnę przy napinaniu i po prostu nie chciałem uszkodzić tej warstwy aluminiowej. Jak spinasz na codzień to masz fach w ręku, mi to kurczę nie wychodziło. Kombinowałem nawet z naciąganiem kombinerkami albo jakoś tak ręcznie i ciągle brakowało mi trzeciej ręki do przytrzymania tej zapink, odciągania od niej taśmy i wciągania by napiąć ;) Dlatego tryki rachu ciachu i jet git :)

  • @danielpyc2815
    @danielpyc2815 Рік тому +1

    Jak łączyłeś spiro? Pchełki, taśma zbrojona i coś jeszcze? Jakiś silikon? Czy rury i kształtki z uszczelkami?

  • @byry007
    @byry007 11 місяців тому

    Witam. Masz jakąś aplikacje do wyliczenia jak wycinać ocieplenie ??

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 місяців тому

      Nie mam. Obliczyłem długość wełny z wzoru na obwód koła. Kolana obklejałem na czuja. Odpadów nie było.

    • @patryksobolewski9889
      @patryksobolewski9889 6 місяців тому

      Średnica rury + 2x grubosc wełny x 3,14

  • @bymalibu
    @bymalibu 3 місяці тому

    wracam do Twoich filmików bo sam teraz stoje przed podobnymi robotami pamietasz ile Ci sie zeszło z cała reku ?

  • @marcinjarema8460
    @marcinjarema8460 Рік тому

    Witam. W strefie ciepłej ile dawałeś kolego izolacji?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć! Dawałem 2 cm wełny. Chodzi tylko o szczelne otulenie rury a nie o ocieplenie. W strefie zimnej to wiadomo, im więcej tym lepiej.

    • @marcinjarema8460
      @marcinjarema8460 Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie dzięki za info, właśnie jestem na etapie zamawiania materiałów w malmo i zastanawiałem się nad tym czy mając cała instalacje w strefie ciepłej czy jest sens dawać 5 cm wełny🙂pozdrawiam i wszystkiego dobrego

  • @Pawel456
    @Pawel456 Рік тому

    Jaka to marka i model wełny samoprzylepnej?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Isover Ventilam Alu Plus.

    • @Pawel456
      @Pawel456 Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie Finalnie jaką dałeś grubość 5cm czy 2x5cm. Jak to Ci się sprawdza teraz w okresach zimowych? Czy coś byś poprawił? W 24:44 widać gołą wełnę. Czy nie nasiąknie to wodą z powietrza?

  • @nikolaiqwe7099
    @nikolaiqwe7099 Рік тому

    Mam pytanko. Dla czego polacy nie uzywaja ocieplanie scian sypkim materjalem n.p. od producenta seico drewno, papier?!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Cześć! Ze względów na koszt przeważnie korzysta się z izolacji styropianem. Jeśli ktoś ma większy budżet może rozważyć wełnę. Jeśli nie mieszkasz na ruchliwym głośnym osiedlu lub przy ruchliwej drodze, to styropian jest w porządku. Izolacja steico czy podobna jest chyba jeszcze droższa niż wełna skalna, a ta kosztuje dwa razy tyle co ocieplenie styropianem, ale nie wiem, nie zgłębiałem tematu izolacji steico. Chciałem ocieplić dom styropianem. Pozdrawiam.

  • @tomjar8918
    @tomjar8918 Рік тому

    Czym obcinałes rury spiro ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Cześć! W jednym filmie pokazywałem jak obcinam, gdzieś przed płytowaniem sufitu. Szlifierką, a następnie podmalowałem farbą antykorozyjną dla spokoju. Pozdrawiam!

    • @tomjar8918
      @tomjar8918 Рік тому

      Dziękuję

  • @danielpyc2815
    @danielpyc2815 Рік тому

    Kojarzę, że są schematy do kolanek tzw. rybki. Można wydrukować.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć Daniel, dzięki za informację, to byłaby niezła pomoc. Znalazłem kiedyś film prezentujący jak to wymierzyć, ale nie wyszło mi i sobie darowałem ;)

    • @malmooze
      @malmooze Рік тому

      są takie filmy, ale to i tak wymaga wprawy i później wychodzi niedokładnie, a tutaj jednak trafiłeś na Tomka, najbardziej dokładnego youtubera budującego swój dom samodzielnie :P

  • @Pawel456
    @Pawel456 Рік тому

    Dlaczego nie zastosowałeś rur PVC? Plastik lepiej izoluje od zimna niż metal.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć! Nie widziałem by ktoś wykorzystywał plastikowe kanały do zrobienia głównych ciągów wentylacji mechanicznej. Dodatkowo takie kanały z pewnością by się rosiły, bo nie ma bata, plastik się będzie rosił nawet owinięty wełną. Już widziałem mokrą rurę od okapu, której kanał wentylacyjny był właśnie plastikowy.

    • @Pawel456
      @Pawel456 Рік тому

      @ProgramistaNaBudowie @@ProgramistaNaBudowie Podpatruję twoją prace bo sam jestem po IT i uczę się przy pierwszym domu. Ja mam nieogrzewany nieużytkowy strych na wiązarach, przez który idą fabrycznie izolowane rury spiro ( chyba 2,5cm wełny) i skrapla mi się woda. Wentylacja grawitacyjna na anemostatach i rurach spiro do kominków wentylacyjnych, dom parterowy. Myślałem wymienić na rury plastikowe gładkie pvc albo metalowe. Kupiłem już wełnę samoprzylepną. Dlaczego uważasz że plastik będzie się mocniej rosił niż metal jeżeli ocieplimy go w ten sam sposób i taką samą grubością? Czy metal bardziej się nie wychładza? Wspominasz o mokrym kanale wentylacyjnym, czy był zaizolowany? Staram się pojąć logicznie czemu plastik bedzie się rosił a metal nie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      @@Pawel456Plastik jest specyficznym materiałem. Miałem zaizolowany dookoła, dodatkowo wełna włożona do środka rury bo chciałem ją zaślepić, od spodu i od góry zaklejone taśmą. Po pewnym czasie musiałem zajrzeć do tego kanału i co się okazało były tam krople wody i wełna była delikatnie wilgotna. Wyciągnąłem ostatecznie całą rurę. Rozmawiałem też o tym z jedną osobą, która ma u siebie kanał plastikowy do okapu i mówił żeby koniecznie zrobić kolano, trójnik i od spodu trójnika zainstalować redukcję z kranikiem plus wężyk do jakiegoś wiadra/bańki jeśli nie ma gdzie odprowadzić skroplin bo będzie się zbierać woda, ewentualnie będzie kapać na płytę grzewczą raz na jakiś czas.
      Te 2,5 cm wełny to bardzo mało, jeśli nie ma zakładki na wełnie to jest duża szansa, że wełna gdzieś nie dolega na łączeniu i tam się właśnie skrapla.

    • @Pawel456
      @Pawel456 5 місяців тому

      @@ProgramistaNaBudowie W sumie dziwne że plastik rosi a metal nie. Metal szybciej się wychładza. W sumie jeśli plastik rosi to czemu rekuperacja jest robiona na plastikowych flexach? Być może nie robią na plastikach jak mówisz bo plastik jest palny. W domu to jeszcze by przeszło, w firmach już chyba nikt by im odbioru nie podpisał na plastikach.

  • @CiepłyLolo
    @CiepłyLolo 10 місяців тому

    Siemka, jak obliczasz obwod rury zeby wiedziec ile izolacji musisz uciac ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  10 місяців тому

      Cześć. Z wzoru na obwód okręgu. 2 * pi * [(przekrój rury + grubość wełny [+ kolejna grubość wełny dla drugiej warstwy])/2].

  • @krzysztofhala8149
    @krzysztofhala8149 Рік тому

    👍😁

  • @justlemme
    @justlemme Рік тому

    To są rury 160, czy 200?

    • @justlemme
      @justlemme Рік тому

      Powiedziałeś, że wełna na 75 cm cięta, więc ze wzoru na obwód sobie liczę, że raczej 200 :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Tak, rury 200. Jedynie pod sufitem mam redukcję na 160.

  • @robertstrzelecki520
    @robertstrzelecki520 Рік тому

    Po co ci te trytki ta zapinka jest do zapięcia taśmy z 2 stron :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому

      Cześć Robert. Tak, wiem, ale na wełnie jest to praktycznie nie do zapięcia bez maszynki, a z maszynką do zaciskania tym bardziej. Łatwiej było mi to spiąć trytkami, a i można kontrolować przy tym siłę napinania.

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski Рік тому

    Niestety tak wykonana izolacja nie spełni swojej roli. Para wodna, która jest w powietrzu dostanie się szczelinami pod taśmę i wykropli na zimnej powierzchni rury, zniszczy klej i zamoczy wełnę. Już po pierwszym sezonie grzewczym będzie mokra. Paroizolację można wykonać tylko specjalistycznymi maszynami w fabryce. Może przez kilka lat będzie się to wszystko trzymało dzięki zastosowanym trytytkom, ale mokra izolacja to żadna izolacja. Kupuje się fabrycznie zaizolowane rury lub najlepiej droższe wykonane z epp, czyli izolatora.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Рік тому +1

      Cześć Rafał, dziękuję za komentarz. Nie chce mi się w to do końca wierzyć co napisałeś. Obie warstwy wełny są sklejone taśmami aluminiowymi oraz robione jest to na przekładkę. Tak samo jak ociepla się wszystko inne czyli np strop lub układa styropian na podłodze. Pozdrawiam!

    • @malmooze
      @malmooze Рік тому

      @@ProgramistaNaBudowie Nie wierz. To co napisał, bo to nie do końca prawda posłyszana od [TB]. Można by było kupić materiały z EPP, gdyby nie były takie drogie. To że izolacja zamoknie to nie pewnik, tylko prawdopodobieństwo, gdyby np nie było na wełnie kleju, a Ty zrobiłbyś to po łebkach... no ale klej jest, a Ty byłeś w tym dokładny, koniec tematu.

    • @rogacz962
      @rogacz962 Рік тому

      A te fabrycznie paroizolowane rury zamawia się na wymiar czy też są dostępne w kilku z góry określonych długościach i na miejscu się docina i łączy taśmą jak na filmie?!

    • @malmooze
      @malmooze Рік тому

      @@rogacz962 docina i łączy taśmą, ale są bardzo drogie.