Niestety tutaj zadziałała fizyka. Końcówki kanałów były otwarte i powietrze z domu "spotkało się" z powietrzem ze strychu nieogrzewanego i doszło do kondensacji.
Cześć, takie rury raczej nie nadają się do rekuperacji. W tamtym roku wymienialiśmy całość u inwestora, któremu deweloper zrobił w całości rekuperację z termoflexa. Skoro budujesz dla siebie to dołóż parę złotych i zrób na konkretnych rurach spiro z ociepleniem min 50mm wełną z folią aluminiową dedykowaną do wentylacji mechanicznej. Jeśli strych byłby ocieplany to mógłbyś dać wełnę 30mm, ale koszt docieplenia strychu ma się nijak do kosztu zaizolowania samych kanałów. Gdy będziesz już spinał rekuperator na gotowo, możesz zastosować ok 1mb termoflexa na nawiewie do pomieszczeń. Wtedy taki odcinek zadziała jak tłumik, dzięki któremu zredukujesz niechciane dźwięki z rekuperatora - no chyba, że chcesz zastosować tłumik systemowy. Rekuperator postaraj się nie łączyć na sztywno, żeby nie przenosił ewentualnych drgań. Zastosuj złącze elastyczne (zazwyczaj nyplowe, występuje także z uszczelką) lub wspominany wcześniej termoflex o długości np. 50cm (będziesz potrzebował nypla z dwóch stron, bo sam ma średnicę taką samą jak spito fi200). Wsuń na nypla, zaciśnij tryrytką i zaklej taśmą, ale to praca dla cierpliwych, więc życzę powodzenia ;)
A czy jest sens ocieplać te rury gdy biegną w pomieszczeniach ogrzewanych? Na mój chlopski rozum chyba nie, bo nie ma aż takiej różnicy temp. zeby kondensat się skroplil. Mam rację?
@@-Monterek- Teoretycznie nie trzeba ocieplać rur łączących rekuperator z rozdzielaczami, ale warstwa wełny dodatkowo wygłusza nam instalację. Najważniejsze to okleić taśmą na łączeniach rur, żeby uszczelnić całość. Inaczej ma się sprawa z czerpnią. Nawet jeśli rura będzie prowadzona w pomieszczeniu ocieplanym, to zimą rekuperator zaciąga niskie temperatury z zewnątrz, a kondensacja występuje po "stronie ciepłej", czyli woda będzie się skraplała na zewnątrz rury. Wyobraź sobie sytuację, gdy wyjmujesz zimny napój z lodówki - wtedy na ściankach zewnętrznych butelki momentalnie pojawia się woda. Sytuację znają też osoby noszące okulary, gdy wchodzą z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia - okulary od środka, czyli ciepłej strony parują :)
Witam ponownie. Pański problem jest standardem u osób które nie są z branży. Po pierwsze rury "elastyczne izolowane" max 1,5m i to najlepiej w delikatnym łuku. Po drugie, izolacja w strefie zimnej minimum 50mm, polecam 100mm
Taka mechaniczna wentylacja, to bardzo fajna prawa, skoro już tyle się zainwestowało, to szkoda narażać całą instalację...Ten pomysł z ocieploną rurą spiro jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem.. Dziękuję za podzielenie się ciekawym tematem..Łapka w górę, pozdrawiam serdecznie..
WItam być może też w przyszłości u siebie zamontuje rekuperator...jesli do tego dojdzie, zamontuje wszystko przed zasypaniem stryszku wełną skalna i mam nadzieję że będzie 100% izolacja termiczna...a końcówki tych grubych rur przed złaczeniem owinałbym jeszcze taśma dwusteonną i tytką ..myśle że uszczelnienie gwarantowane..pozdrawiam
Jest perforowana bo to jest flex akustyczny. Jak musi być gietkie, to do wilgotnych pomieszczeń można flex PVC i naciągnąć na to rękaw z takiej samej izolacji. I jak najmniej zakrętów bo straty około 15Pa na każdym giekim kolanku 90 stopni. pozdrawiam
są rury tego typu bez perforacji ale nie tłumią wtedy hałasu. Są rury z perforacją i membraną ale nie wiem jak działa bo dałem tylko na nawiewy bałem się dać na wyciągi. Najlepiej w ciepłym dać te rury z perforacją a tam gdzie nieocieplone te bez. Swoja droga te rury mają kiepską izolację u mnie tracę 2 stopnie na odległości 7m po poddaszu od rekuperatora do nawiewu . Nawiew może być z perforacją z wyciągiem w nieocieplonym trzeba uważać tam w nieocieplonym na pewno się wkropli. trzeba z rurą wylotową z rekuperatora uważać bo powietrze po odzysku ma jeszcze więcej wilgoci więc musi być ze spadkiem do rekuperatora żeby to co się wkropli miało gdzie odpłynąć + ocieplona żeby nie zamarzła cała w zimie...
poniżej punktu rosy za słabe ocieplenie rur. Dobry materiał!!! ostrzeżenie przed tymi rurami w nieocieplanym pomieszczeniu. Naprawdę cenna lekcja. Przynajmniej panu osuszyło powietrze i woda skropliła się w rurach a nie na poddaszu :P (I w sumie dobrze wyszło bo takie rury to mały koszt a ochroniły przed wodą gdzieś indziej)
Zostaw te rury niech wyschną, zdążysz jeszcze ze spiro. Uruchom rekuperację i zobacz jak działa potem jak będziesz miał jakieś wnioski to sobie zmienisz na spiro. Na chwilę obecną uważam że szkoda wyrzucać kasy. Miałem ten sam problem jak nie działał rekuperator, powiem więcej, było spięte z reku ale go wyłączyłem bo uszkodziłem podczas czyszczenia filtry i tak sobie przez miesiąc stał. Rura, która była podpięta do czerpni powietrza i do rekuperatora, była nie ocieplona (bo często na strychu jest troszkę wyższa temperatura niż na dworze więc zastosowałem na okres zimowy długą rurę aby już wstępnie powietrze przechodzące przez nią się ogrzewało ( faktycznie tak też było bo w mroźne ale słoneczne dni na strychu było nawet na "plusie"). To powodowało że rekuperator wtłaczał już wstępnie ogrzane cieplejsze powietrze. Natomiast sytuacja z wyłączonym rekuperatorem spowodowała, że przez miesiąc wylałem 3 wiadra wody z tej rury. Pamiętaj też o innych porach roku, w szczególności o lecie, aby nie wyłączać wentylacji i zastosować wówczas bypass oraz ocieplaną rurę z czerpni (najlepiej zainstalowaną od strony północnej) i jak najkrótszą aby się nie nagrzewała (bo będziesz pchał do domu ciepłe powietrze a w lato raczej chodzi nam o to aby zimne wpadało). Dodatkowo w ubiegłym roku zastosowałem klimatyzator kanałowy - Ty jak masz pompę ciepłą to śmiało możesz ją wykorzystywać do chłodzenia :).
Witam, na zewnętrznej powierzchni rur którymi zasysane jest do domu chłodniejsze powietrze niż bieżąca temperatura powietrza na strychu będzie się zawsze skraplała wilgoć. Wystarczy zrobić prosty eksperyment: wyjąć cokolwiek zamrożonego i położyć na kratce w kuchni, ze względu na różnice temperatur na opakowaniu zamrożonego produktu pojawią się krople wody.
Czy masz wentylowane poddasze nieużytkowe? Pomieszczenie w którym jesteś, nie chodzi mi o wentylację nad membraną? Mam też wiązary i skrapla mi się woda.
Wełna w rurach na pewno nie wyschnie jeśli jest to zamknięta rura. Nawet zalana wełna na poddaszu schnie bardzo długo. Najbezpieczniej wymienić je na inne. W tych najprawdopodobniej powstanie stechnieta woda zwłaszcza w lato. Aby nie doprowadzic do konferencji najlepiej byłoby aby cała instalacja znajdowała się w strefach o takiej samej temperaturze jak w pomieszczeniach. Dodatkowo a raczej na pewno należałoby zamontować skraplacze/osadniki wody z odpływem na zewnątrz budynku. Pytanie tylko w których miejscach takie skraplacze montować. Fizyka podobna jak skraplacz w sprężarce powietrza tylko tu, wyższe różnice ciśnienia i wytrącania się wody. W rekuperacji następują różnice temperatur i wtrącanie się wody.
A miałem je zastosować... Ostatecznie zamiast "kolanek" postawiłem na tłumiki: ua-cam.com/video/MVPyzq8rX-c/v-deo.html Dziś postaram się wrzucić filmik jak wyglądają połączone rurki prawie na gotowo bo złączone tylko do próbnego startu rekuperatora.
Mialem ten sam problem, z woda nie moglem zima użytkować rekuperatora bo woda się lała z rur przez kanały wentylacyjne. Wiosna ociepliłem piana dach od środka i jest ciepło .Mam taki problem ze jak włączę rekuperator to leci powietrze z pułkami wełny a dzieci i ja od razu się tym dusimy. Co można z tym zrobić .Kto może pomoc w okolicach Grodziska Mazowieckiego ? Czy wymiana filtra w rekuperatorze pomoże ?
Te przekroje nie mają sensu. Za wolny przepływ wcale nie jest dobry. Powietrze będzie stało w miejscu. Liczył to ktoś, czy robione na pałę? Rury jak do biurowca, a rekuperator pewnie poniżej 400m3/h na max wydajności?
Rekuperacja prawie na finiszu ua-cam.com/video/RW7MqmApMm8/v-deo.html Pozostało rozmontować rury, złożyć z uszczelnieniem oraz ocieplić 50mm wełny. Pozdrawiam.
Panie Zdzichu można też kupić takie flexy bez wewnętrznej perforacji. Stosuje się takie do m.in. do kominków lub z perforacja ale z izolacją 50mm. Teraz miał Pan 25mm.
Czy to spiro czy przewód elastyczny wymagana jest gruba warstwa ocieplenia rzędu kilkanastu centymetrów jeżeli są prowadzone w przestrzeniach nieogrzewanych. Bez ocieplenia kondensacja i straty ciepła murowane. Zastosowanie spiro raczej pogorszy tylko akustykę. Nie wiem jakie przewody ma pan zastosowane ale miedzy perforowaną folią aluminiową działającą jak tłumik a wełną powinien być szczelny rękaw foliowy bez tego występowałyby straty ciśnienia i zawilgocenie wełny. Spiro jest dobre na odcinki między czerpnią oraz wyrzutnią a rekuperatorem można je wyczyścić mechanicznie w razie potrzeby.
Zrobiłem na sztywnych, cała rodzina jechała po mnie jak po psie, że po co ta wymyślona rekuperacja skoro wszyscy mają kratki w oknach głośno i spać nie idzie. Kupiłem identyczne jak te z filmu, hałas z wentylatorów wycięty do zera i mam spokój. One są tak tanie, że nie opłaca się ich czyścić tylko po paru latach wymienić na nowe.
Cześć kolego. A masz rekuperator z dopływem wody? Coś jak do kotla kondensacyjnego dwubiegowego. Wydaje mi się, że będzie zachodzić te same zjawisko co w tych rurach . Czyli na wymienniku ciepłe zimne bedzie występować kondensacja wody zawartej w powietrzu zasysanym z domu, a zwłaszcza z łazienki i kuchni. Jeśli sie mylę to proszę o sprostowanie. Chetnie się dowiem jak jest naprawdę w praktyce. Może ktoś ma taką rekuperacje i wie z własnego doświadczenia. Ale chyba widzialem juz rekuperatory z odprowadzeniem właśnie tej skraplajacej się wody. Pozdrawiam
tak, ale odprowadzenie jest tylko z rekuperatora...widziałem już w instalacjach przemysłowych odprowadzanie wody dodatkowo z rury, ale ponoć w małych nie trzeba...u mnie problem był bo reku stało..dopiero będę znowu spinał więc zobaczymy jak bedzie..
miałem ten sam problem z wentylacją w domu, domek parterowy, strych nieużytkowy nieocieplony, wentylacja poprowadzona rurami spiro ocieplanymi fi 160 i wyciągnieta ponad dach kominkami wentylacyjnymi... i co ? otóż przy dużych mrozach (znaczna rożnica temperatur) kapało mi z anemostatów (umieszczonych w suficie) w domu na podłogę, postanowiłem więc założyć wentylatory kanałowe na strychu aby właśnie wzmocnić i to bardzo ciąg powietrza ( działa mi to na sterownikach czasowych). Ten zabieg zniwelował kapanie o 90% , więc szukałem dalej sposobu aby ogarnąć problem na 100%... i udało się ... jak? otóż przy każdym przejściu rury spiro z ocieplanego stropu na nieocieplone poddasze zrobiłem lekkie kolanko, delikatne dosłownie i teraz nawet jeśli jest tam jakaś woda , nie kapie ona do wnętrza budynku, lecz osiada w tym kolanku, a następnie podczas pracy wentylatorów naturalnie w kilka minut się osusza...
Mam ten sam problem. Chcąc wyprowadzic wilgoć z łazienki w suficie zamontowałem wentylator, rura wywiewowa poprowadzona przez nieogrzewane poddasze wyrzuca powietrze przez dach (jest zamontowany na kalenicy specjalny wywietrznik w dachowce) niestety rura tworzy ugięcie w kształcie kolanka gdyż przechodzi przez konstrukcje belek drewnianych. W kolanku osadza się woda powstała na skutek kondensacji/ różnicy temperatur, po prostu wytraca się z ciepłego powietrza, po jego ostudzeniu w nieogrzewanym poddaszu. Wygląda to jak syfon, tymczasowo zrobiłem otwór i woda ścieka do wiadra które trzeba opróżniać. Też muszę to poprawić, być może poprowadzenie rury w prostej linii z wentylatora do dachówki nie spowoduje skroplin. Niestety jest to odcinek około 2,5 metra i możliwe że beda skropliny spływające prosto do wentylatora i na podłogę w łazience. Rura z ociepleniem nic nie da gdyż powietrze w środku rury ma bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym. Czyli temperatura rury w środku będzie zawsze taka sama jak na zewnątrz dachu. Jak inaczej mógłbym to rozwiązać?
@@JJ.OpenMind Tez tak mialem ale rura od wentylatora była wyprowadzona w lini prostej od razu do grzybka na dach-kapało nie miłosiernie.wiec zrobiłem kolanko-syfon a z niego wyprowadzilem rurkę 1/2 do odpowietrzenia kanalizacji i mam po problemie.dodam ze calość tej "wentylacji" z łazienki mam zrobione z rur kanalizacyjnych 110-kolanko tez z tego zrobilem a odprowadzenie skroplin z rurek do klejenia 1/2.
@@JJ.OpenMind niestety ale poprowadzienie w lini prostej rury tylko nasili problem , przerabiałem to... u mnie po kazdym zaswieceniu swiatla włacza sie wentylator w i wyciaga powietrze jeszcze przez 40 minut po zgaszeniu swiatła.... tak dlugi czas zagwarantowal to ze nic nie kapie... wczesniej wentylator krecil 10 minut ale to bylo za krotko i skropliny skapywały na podloge z sufitu... narazie jest okej juz drugi rok , mam nadzieje ze problem nie wróci bo dość mi to krwi napsuło , jak widzialem ze w nowym domu mam taki feler ehhh...
Rozumie ze strych jest nieogrzewany ale dlaczego go nie jest ocieplony. Ja dałem 15 cm tyle co krokwie + mata by wata niepyliła . Zimą jest całkiem znośnie.
Nawet jak to ogarniesz to musisz ekstra zaizolować . Producenci zawsze zalecają w tym przypadku użyć dodatkowo minimum 10 cm izolacji. Ja użyłem 2 x po 5 cm maty izolacyjne.Pozdrawiam😊
Ja mam taki sam problem z rurami poddasze nieocieplone tylko przy wentylacji grawitacyjnej z kominków na dachu przecieka i osiada w rurach radzicie wymienic rury czy osuszyc i ocieplić😮
Nie ma co się przejmować. Nie robi błędów tylko ten co nic nie robi. U znajomego wentylację zakładała prfesjonalna firma i też się okazało że na odcinku od czerpni do rekuperatora zbiera się woda i musieli jeszcze raz cały odcinek montować. Co do cen za robociznę to potwierdzam, że niektóre firmy bardzo przeginają. Właśnie będę sam montował małą instalację w części usługowej mojego domu. Z moich wyliczeń wyszło że firma za samą robociznę chciała z 7-8tyś zł. Obstawiam że sam zmontuję to w 5 dni.
Cześć! Z słuchaj mam w planach montaż rekuperacji. Będę miał dom parterowy bez użytkowego poddasza. Jak rozwiązałeś ten problem? Też chciałbym zamontować rury na stropie i je ocieplić ale martwię się czy nie będzie się pojawiał właśnie taki problem jak u ciebie? Pozdrawiam serdecznie
Minuta pierwsza i zaskoczył mnie Pan, że sam o tym nie pomysłałem - też mogłem grzać na zewnatrz - co prawda ogrzewanie chodziło miesiąc bez rekuperatora ale miałem wywiercone 2x20 na wylot z domu na czerpnię i wyrzutnię. Ciekawe czy przy rekuperatorze zużycie gazu zmaleje trochę czy nie - mimo, że nie mieszkam właczylem go na 30% niech sobie wentyluje.
Dzień dobry Mogę zapytać jaka jest wskazywana temperatura wywiewu na rekuperatorze oraz jaką temperaturę utrzymuje Pan w domu. Pytam dlatego gdyż w warunkach technicznych jest zapisane , że przy nieogrzewanych pomieszczeniach powinno się stosować izolację 80mm o współ 0,35. U Pana jest ok 50mm , chciałem widzieć jakie są straty temperatury na przesyle przed rekuperatorem. Proszę o informację na temat temperatury zewnętrzej , temp. w domu i temp. z czujnika wywiewu w rekuperatorze oraz na jakiej wydajności pracuje. Bardzo mi zależy , będę wdzięczny za informację ponieważ nie chcę popełnić błędu w instalacji
Sporo tego, tak na szybko rury jak idą przez pomieszczenia nie ogrzewane im lepiej zaizolowane tym straty będą mniejsze to wiadomo. .Ostatnio nagrywałem film jak to mniej więcej wygląda.. tam są podane temp. w opisie.. ua-cam.com/video/-duEtecCw6Q/v-deo.html
Mam pytanie odnośnie pompy ciepła. Może Pan napisać (lub ktoś inny) jak poprawnie przygotować instalacje elektryczna pod pompę ciepła w kotłowni i do jednostki zewnętrznej ?
Każdy producent podaje ilość kabli i średnicę. Tak z grubsza jeden siłowy , jeden jednorazowy, jeden na zewnątrz budynku do czujnika temp. Zew. Jeden do sterownika pokojowego.
Witam flexy jak są mokre to do kosza niestety, zastąpić spiro fi 200 ocieplenie 50mm jak stryszek nie ocieplony i dla komfortu polecam montaż tlumnikow l=1000 na nawiewie i wyciągu pozdrawiam i powodzenia
takimi samymi ostatnio robiłem u klienta, z tymże w pomieszczeniu ogrzewanym. Tutaj ja bym wywalił te rury i kupił nowe takie same, i podłączył od razu do reku.
W pomieszczeniach nieogrzewanych minimalna średnica izolacji kanałów wentylacyjnych 80 mm! Proponuje wymienić na rury stalowe spiro z izolacją 80 mm. Za duża różnica temperatury.
@@bartlomiejmocior Zostało jak było, ale pewnie wcześniej czy później zmienię na stalowe i dobrze zaizoluje. Te miękkie to chyba z 3 cm mają, ogólnie lipne.
To trochę nie tak takie średnice to do czerpni i wyrzutni z samego rekuperatora a nie do transportu powietrza z i na pomieszczenia najlepiej dać 75mm PE-Flex do puszek rozprężnych i z tego do anemostatu w suficie
Jestem użytkownikiem rekuperacji od 2 lat. Centrala ma 850m3 wydajnosci przy 100% nastawy. Podczas cekolowania z agregatu zimową porą gładź wyschła w niecale 2 dni, a poszło 50 wiader masy z domieszką wody. Centeala.nastawiona była na 60% a okna szczelnie zamknięte. U Pana widzę kilka błędów: 1) Brak izolacji do kalenicy. Ja mam wypianowane poddasze aż po kalenice więc poddasze jest ciepłe i nie ma problemu z kondensacją 2) Rury powinny być spiro. Dodatkowo docieplilem je 30mm wełną Rockwool Lamella 3) Centrala powinna chodzić non stop. Jeżeli dom stoi pusty to są w oprogramowaniu dedykowane cykle pracy, np. Pusty Dom w Thessli 4) Konieczne tłumienie na połączeniu do anemostatu- min 1m flexa 5) Centrala powinna być zamontowana w pomieszczeniu w miare suchym i ciepłym z dostępem do kanalizy - odprowadzenie kondensatu. U mnie centrale zamontowano w pomieszczeniu gospodarczym obok kotłowni na parterze. 6) Lepiej zlecić montaż profesjonalnej firmie. Uwaga na usytuowanie czerpni!!!! Strona zachodnia nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na upał latem. Znam to z autopsji:) Pozdrawiam
Typowy błąd. Jak rozkminiałem WM u siebie, to wyszukałem takie coś: Zalecenia dotyczące umiejscowienia rekuperatora i izolacji. Pomieszczenia od +20 do + 15stC - przewody wywiewne i nawiewne 20mm, czerpni 50mm , wyrzutni 20-30mm Pomieszczenia od +14 do 1stC - odpowiednio : 50mm , 50mm, 20mm Pomieszczenia od 0 do - 20stC - odpowiednio : 20+200mm* , 20mm , 20+200mm* * - minimum 200mm wełny mineralnej, jako obłożenie lub obudowanie przewodów układanych na poddaszu nieizolowanym termicznie. Żródło : SPW - W/I.2011 Plus to - zaleca się lokalizację central w pomieszczeniu ogrzewanym lub dobrze zaizolowanym, w którym jest dodatnia temp. w ciągu całego roku. Ma to ZNACZĄCY wpływ na efektywność oraz uniknięcie nadmiernego wychłodzenia zimą jak i przegrzania latem.
Zrób sporo i na pewno zapomnisz o sprawie nie ma co , na pewno również poprawi wydajność systemu bo nie będzie tam tych dziurek jak tutaj masz w pierwszej warstwie więc i w sporo ciąg powinien być wydajniejszy . Fajnie że się tym podzieliłes zapamiętam to jak będę robił u siebie , pozdrawiam.
Nie stosuje się rur elastycznych na długich odcinkach jedynie na łączeniach żeby ograniczyć wibracje z reku. Ja osobiście odradzam w ogóle, ja montuje łączniki elastyczne ze specjalnego materiału. Trzeba założyć dobre rury spiro będą mniejsze opory i zastosować tłumiki dobrze docieplić łączenia dobrze zaizolować nie taśma Alu tylko spoiwem akrylowym i będzie git. Mam nadzieje ze rury plastikowe pe te nawiewne wyizolowałeś tam tez w skrajnych przypadkach wystąpi punkt rosy nawet jeżeli są w strefie ogrzewanej, już nie jednemu z anemostatów woda się lała. Pozdrawiam
Dużo z tym zachodu, a potem konserwacja, wymiana filtrów itp. Nie lepiej grawitacyjną wentylację? Rekuperacha na pewno sens w miejscach gdzie jest brudne powietrze ,ale w takim miejscu bym domu nie budował.
Zacząłem u siebie montować na takich właśnie. Co mogłem oddać to oddałem i porobiłem wszystko na sztywnych rurach. Jak zacząłem się przyglądać dokładniej to się okazało, że druty w środku są pogięte i średnica miejscami jest przez pół. Teraz jest troszkę drożej i więcej roboty było, ale średnice i szczelność jest taka, jak ma być
Cześć . Zauważyłem u Ciebie system wentylacji inny niż u producenta rekuperatora. I takie moje pytanie dlaczego ? Słaby jest czy poprostu nie chciałeś go .Dodam że o3 ozon mogą zrobić projekt dobór oraz wycenę materiałów . Dziękuję z góry za odpowiedz . Ja teraz tez jestem w fazie budowy domu a Twoje filmy dużo mi pomagają .
To normalne zjawisko. Zimne powietrze ma mniejszą "pojemność" pary w jednostce objętości niż ciepłe. W rekuperatorze jest identycznie jak w klimatyzatorze.
Taka jest konsekwencją jak się nie douczymy . Dopuszczalną długośč przewodów flex to 1.4 m . I myśl by zrobić to Na sztywnym sporo jak najbardziej prawidłową . Zastosuj izolację minimum 5cm.
.....a było dać ocieplenie na połacie dachowe😉 Zrób to z rur spiro i daj otuline z wełny. Kup taką dedykowaną do danego fi rury. Nie ma sensu rzeźbić węłną na trytytki😅 W poniedziałek Ci powiem jaka grubość otuliny....ale coś mi się wydaje że kanały wentylacyjne są poukładane że spadkami i odwodnione. Skropliny spływają zwykłymi rurami kanalizacyjnymi szarymi do kanalizacji. Wrzucę Ci jakieś zdjęcia na e-mail.
Dla mnie te gnieciuchy to szrot . Po pierwsze ocieplone są byle jak , w zimnej strefie poddasza w mroźne dni to nie da rady . Ja dałem rury spiro w 50 mm wełnie a poza tym poddasze ocieplone i ogrzewane ;)
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - to brzmi fajnie. W teorii. To jest jak w komunizmie- dzielnie rozwiązujemy problemy które by nie istniały, gdyby nie było komunizmu.. Kominy wentylacji grawitacyjnej góra!! Totalnie bezobsługowe! (no, w zimie można zakleić 3/4 kratki wentylacyjnej - 2 minuty roboty)
Oj będzie ta wentylacja drogo kosztowała przy braku prawidłowej izolacji . No i te elastyczne "kanały" nie nadają się tam gdzie je zastosowałeś kolejna sprawa to 5 cm ocieplenia przy strychu bez ogrzewania to zbyt mało . Historia może się powtórzyć nawet przy stalowej rurze .
Dobrze zaizolować / doizolować rury elastyczną wełną i ognia ! - uruchomić, nic nie wymieniać. To, co pan opisuje, to wszystko zgodnie z przewidywaniami. Ot, urok nieogrzewanego poddasza połączonego z niedostateczną izolacją termiczną rur wentylacyjnych... Podręcznikowa wręcz klasyka punktu rosy szczególnie widocznego w tzw. okresach przejściowych charakteryzujących się dużymi dobowymi różnicami temperatur powietrza: wiosna i jesień.
Puścisz wilgoć na strych, to zamoknie strych. Lepiej zamień te Sonodec na sztywne choćby Spiro i zabuduj wszystko wełną. Ostatecznie obuduj te Sonodec kanałem ze styropianu np 10 cm i problem z głowy. Nie puszczaj powietrza na nieocieplony strych!
Drogi Panie. Niech się Pan w takie tanie gówna nie bawi. Najlepiej rury flexy i na to pianka natryskowa np. Polynor, aplikacja z puchy. Najlepszy chyba sposób.
Jak sie robi prowizorkę to mamy pozniej wodę w kanałach ( jak jest woda to jest grzyb i pleśń ). Te kanaly nie służą do tego typu podlaczeń. Na grubość izolacji na nieogrzewanym poddaszu sa przepisy i normy. Wystarczy sie do nich stosować i wszystko bedzie ok albo brać kogoś po szkole odpowiedniej a nie tych zjebanych weekendowych kursach co sie pozniej na kliencie uczą.
Rekuperacja - wydatek kilkadziesiąt tysięcy dla kilkuprocentowych oszczędności a zawrotu d... przy tym co niemiara :) do tego przestaje działać jak pradu brak. Dlatego uważam że wenta grawitacyjna jest najlepsza :)
Problem w tym że grawitacyjna przy obecnych szczelnościach budynków bardzo często nie działa a jeżeli traktuje pan reku jako "inwestycje" to proponuje przestać ogrzewać własny dom - gwarantuje "oszczędności" ogromne a przecież w kurtce i śpiworze da się w domu siedzieć
@@bmw0750i no dość dużo... z tego co wiem to grawitacyjna ma pobierać z otwartych drzwi i okien i braku szczelności lokalu - co obecnie nie ma miejsca więc niektóre wyrzutnie zaczynają ciągnąć a w zimie kiedy najczęściej są drzwi i okna zamknięte to ciągnie do domu zimne powietrze z zewnątrz. Popraw mnie jeżeli się mylę.
Ja pierdziele. Człowiek wyda dziesiątki tysięcy na reku,pomy ciepła, ogrzewanie podłogowe a później same kłopoty. Tu pójdzie się j***ć elektronika,tam zawory przepuszczają,to nie działa,tamto nie działa. To wymieniaj,tamto wymieniaj. I bez przerwy dzwoń po fachowcach,żeby naprawiali. A ja sobie wstawie piece kaflowe (chyba to nie jest jeszcze zabronione),wywietrze dwa razy dziennie pokoje,rozpalę w piecu i głowa spokojna.
Jak nie jaja z *pompą ciepła to z rekuperacją...* ale ogarniesz sprawę, jestem pewny :) Jakbyście chcieli zobaczyć *moją budowę* od zera i ile to *kosztuje w 2020* to *subskrybujcie: **ua-cam.com/channels/yFqCB7NESnfqpgS6OvHZQg.html*
"Jakbyście chcieli zobaczyć moją budowę od zera i ile to kosztuje w 2020 to subskrybujcie"... Ma anielską wręcz cierpliwość autor kanału dla takich ordynarnych wpierdalaczy (się), muszę przyznać...
@@MinSziHo Cóż za elokwencja bije z wypowiedzi (nie) ordynarnego (nie) wpierdalacza. Taki z Pana/Pani pożytek, że mi post przynajmniej podbija. Zawsze to jakiś cel egzystencji :)
@@drzeky Proszę sobie nie dopowiadać, bo ja nigdzie nikomu nie obiecywałem ani jakiegokolwiek "pożytku", ani - tym bardziej - "elokwencji". Cele pana egzystencji, to pana prywatna sprawa. Natomiast na jakim poziomie ograniczył pan jej poziom, aż bije po pana - jakże przecież pożytecznych - postach, sprowadzających się w gruncie rzeczy do "subskrybujcie".
@@MinSziHo niby Pan nic nie obiecywał ale klecić zdania jakoś się Panu udaje i - zapewne pomimo wielkich chęci szerzenia fermentu - jest z Pana ten pożytek, że poszerzony zostaje zasięg mojego "subskrybującego" posta. Dziękuję! :)
Ruznica temperatur panie kolego ciepłe i zimne . Flex jest tylko i wyłącznie do spinanie rury spiro z anemostatem i nie wiecej jak dwametry flexa . Kolega chciał isć na łatwizne i oszczedności . Widze ze jeszcze nie jest zrobiona rekuperacja wiec zrób to porządnie. Rury spiro ,izolacja 50 , łaczenia rur z mowkami kolanami przepustnicami itp porządnie uszczelnij i łącz nitami ze wzgledu na czyszczenie rekuperacji nie uszkdza nit szczotek ,rewizje do rur spiro żebyś mógł sie dostać do wewnątrz rury. I wyrzut dajemy w wiekszej odlegľości od siebie niz czerpnia . Widziałem juz parę razy majsterkowiczow co robili czerpnie przy wyrzucie i panie w chałupie smierdzi a jak ma nie smierdzieć jak czerpnia ciągneła smród z kibla co wyżut wypychał Pozdrawiam .
Moim zdaniem nie ma sensu wymieniać rur na nowe. Zrób na tych. Teraz idzie lato zostaw do wyschnięcia. Dodatkowo dociepl wełną i tyle. To tylko woda. Wełna mineralna owszem nabiera wody, ale tak samo oddaje. Można ją normalnie suszyć i użyć. Zaizolowałbym to dodatkowo 10 cm wełny i tyle. Po dokładnym wysuszeniu. Dwa juniorskie błędy tu wyszły, nie połączyłeś od razu do rekuperatora i nie ociepliłeś dodatkowo rur. Trudno. Szkoda kasy na nowe rury i zabawy. Nie przejmuj się. Mnie zalało wełnę przy kominie w łazience. Bo źle dekarze to uszczelnili. Po deszczu ciekło, była mokra membrana. Wyciągnąłem wełnę, dobrze to uszczelniłem przy kominie. Wełna wyschła, była jak nowa, włożyłem, poszła przekładka i zapomniałem o sprawie.Tylko dobrze to wysusz.
Tylko i wyłącznie używa się rur spiro nigdy nie używajcie rury ocieplanych flex. Kondesacja i woda będzie się lała. Rozłóż rury spiro ociepl to 2 x wełna rocwool 5 cm z lamelką , będziesz musiał dołożyć tłumiki na nawiew i wywiew. Pozdrawiam
spiro są głośniejsze od flex'ow skąd takie wnioski? bo jeśli empirycznie doszedł pan do takich spostrzeżeń. To ewidentnie ma pan źle zaprojektowaną( o ile w ogóle) albo źle wykonaną instalacje
Nie no większej głupoty nie słyszałem, gościu używał mechanicznej instalacji wywiewno nawiewnej bez włączonego wentylatora( w tym przypadku rekuperator) i dziwi się że są takie szopki. Człowieku jak ty chciałeś żeby taka instalacja chodziła ci w trybie grawitacyjnym? Weź lepiej przestań nadawać żeby ludzie takich fuszerek jak ty nie robili.
W poprzednich odcinkach zastanawiałeś się za co te pseudo firemki od wentylacji biorą takie pieniądze. Teraz już wiesz! Zobaczysz o ile wzrośnie koszt montażu wentylacji jak przejdziesz na sztywne spiro. Jako osoba zajmująca się tematem od kilku lat powiem ci że na tego typu poddaszu należy spiro zaizolować wełną o grubości 50mm. Przy mniejszej grubości izolacji może dochodzić do kondensacji pary wodnej. Życzę powodzenia!!!
Życie często wprowadza różne modyfikacje, na sztywnych dalej nie będzie to zbyt drogie..ale ogólnie rozumiem że firma musi zarabiać..najważniejsze czego się nauczyłem to to że rekuperator powinien chodzić cały czas..Myślę że nawet jakby było super zaizolowane, to kondensat będzie sie wytrącał i stał sobie w rurach jak reku będzie nie chodziło..
W sumie to jest szkoła dla wszystkich, dla Pana i dla nas na przyszłość. Tej waty na tych gotowych rurach i tak wydaje mi się że było trochę za mało.
Niestety tutaj zadziałała fizyka. Końcówki kanałów były otwarte i powietrze z domu "spotkało się" z powietrzem ze strychu nieogrzewanego i doszło do kondensacji.
Jakby byly podlaczone do reku to tam nastapiloby skroplenie?
Cześć, takie rury raczej nie nadają się do rekuperacji.
W tamtym roku wymienialiśmy całość u inwestora, któremu deweloper zrobił w całości rekuperację z termoflexa.
Skoro budujesz dla siebie to dołóż parę złotych i zrób na konkretnych rurach spiro z ociepleniem min 50mm wełną z folią aluminiową dedykowaną do wentylacji mechanicznej.
Jeśli strych byłby ocieplany to mógłbyś dać wełnę 30mm, ale koszt docieplenia strychu ma się nijak do kosztu zaizolowania samych kanałów.
Gdy będziesz już spinał rekuperator na gotowo, możesz zastosować ok 1mb termoflexa na nawiewie do pomieszczeń.
Wtedy taki odcinek zadziała jak tłumik, dzięki któremu zredukujesz niechciane dźwięki z rekuperatora - no chyba, że chcesz zastosować tłumik systemowy.
Rekuperator postaraj się nie łączyć na sztywno, żeby nie przenosił ewentualnych drgań.
Zastosuj złącze elastyczne (zazwyczaj nyplowe, występuje także z uszczelką) lub wspominany wcześniej termoflex o długości np. 50cm (będziesz potrzebował nypla z dwóch stron, bo sam ma średnicę taką samą jak spito fi200). Wsuń na nypla, zaciśnij tryrytką i zaklej taśmą, ale to praca dla cierpliwych, więc życzę powodzenia ;)
A czy jest sens ocieplać te rury gdy biegną w pomieszczeniach ogrzewanych?
Na mój chlopski rozum chyba nie, bo nie ma aż takiej różnicy temp. zeby kondensat się skroplil.
Mam rację?
@@-Monterek- Teoretycznie nie trzeba ocieplać rur łączących rekuperator z rozdzielaczami, ale warstwa wełny dodatkowo wygłusza nam instalację.
Najważniejsze to okleić taśmą na łączeniach rur, żeby uszczelnić całość.
Inaczej ma się sprawa z czerpnią.
Nawet jeśli rura będzie prowadzona w pomieszczeniu ocieplanym, to zimą rekuperator zaciąga niskie temperatury z zewnątrz, a kondensacja występuje po "stronie ciepłej", czyli woda będzie się skraplała na zewnątrz rury.
Wyobraź sobie sytuację, gdy wyjmujesz zimny napój z lodówki - wtedy na ściankach zewnętrznych butelki momentalnie pojawia się woda.
Sytuację znają też osoby noszące okulary, gdy wchodzą z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia - okulary od środka, czyli ciepłej strony parują :)
Witam ponownie. Pański problem jest standardem u osób które nie są z branży. Po pierwsze rury "elastyczne izolowane" max 1,5m i to najlepiej w delikatnym łuku.
Po drugie, izolacja w strefie zimnej minimum 50mm, polecam 100mm
izolacja na skrzynkach czy na plastikowych spiro też?
Taka mechaniczna wentylacja, to bardzo fajna prawa, skoro już tyle się zainwestowało, to szkoda narażać całą instalację...Ten pomysł z ocieploną rurą spiro jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem..
Dziękuję za podzielenie się ciekawym tematem..Łapka w górę, pozdrawiam serdecznie..
WItam być może też w przyszłości u siebie zamontuje rekuperator...jesli do tego dojdzie, zamontuje wszystko przed zasypaniem stryszku wełną skalna i mam nadzieję że będzie 100% izolacja termiczna...a końcówki tych grubych rur przed złaczeniem owinałbym jeszcze taśma dwusteonną i tytką ..myśle że uszczelnienie gwarantowane..pozdrawiam
A może tak, teraz założyć rury sporo że spadkiem i dodatkowe ocieplenie tych rur. Może jeszcze zastosować eps? Co o tym sądzicie?
Jest perforowana bo to jest flex akustyczny.
Jak musi być gietkie, to do wilgotnych pomieszczeń można flex PVC i naciągnąć na to rękaw z takiej samej izolacji. I jak najmniej zakrętów bo straty około 15Pa na każdym giekim kolanku 90 stopni.
pozdrawiam
są rury tego typu bez perforacji ale nie tłumią wtedy hałasu. Są rury z perforacją i membraną ale nie wiem jak działa bo dałem tylko na nawiewy bałem się dać na wyciągi. Najlepiej w ciepłym dać te rury z perforacją a tam gdzie nieocieplone te bez. Swoja droga te rury mają kiepską izolację u mnie tracę 2 stopnie na odległości 7m po poddaszu od rekuperatora do nawiewu . Nawiew może być z perforacją z wyciągiem w nieocieplonym trzeba uważać tam w nieocieplonym na pewno się wkropli. trzeba z rurą wylotową z rekuperatora uważać bo powietrze po odzysku ma jeszcze więcej wilgoci więc musi być ze spadkiem do rekuperatora żeby to co się wkropli miało gdzie odpłynąć + ocieplona żeby nie zamarzła cała w zimie...
poniżej punktu rosy za słabe ocieplenie rur. Dobry materiał!!! ostrzeżenie przed tymi rurami w nieocieplanym pomieszczeniu. Naprawdę cenna lekcja. Przynajmniej panu osuszyło powietrze i woda skropliła się w rurach a nie na poddaszu :P (I w sumie dobrze wyszło bo takie rury to mały koszt a ochroniły przed wodą gdzieś indziej)
Zostaw te rury niech wyschną, zdążysz jeszcze ze spiro. Uruchom rekuperację i zobacz jak działa potem jak będziesz miał jakieś wnioski to sobie zmienisz na spiro. Na chwilę obecną uważam że szkoda wyrzucać kasy. Miałem ten sam problem jak nie działał rekuperator, powiem więcej, było spięte z reku ale go wyłączyłem bo uszkodziłem podczas czyszczenia filtry i tak sobie przez miesiąc stał. Rura, która była podpięta do czerpni powietrza i do rekuperatora, była nie ocieplona (bo często na strychu jest troszkę wyższa temperatura niż na dworze więc zastosowałem na okres zimowy długą rurę aby już wstępnie powietrze przechodzące przez nią się ogrzewało ( faktycznie tak też było bo w mroźne ale słoneczne dni na strychu było nawet na "plusie"). To powodowało że rekuperator wtłaczał już wstępnie ogrzane cieplejsze powietrze. Natomiast sytuacja z wyłączonym rekuperatorem spowodowała, że przez miesiąc wylałem 3 wiadra wody z tej rury. Pamiętaj też o innych porach roku, w szczególności o lecie, aby nie wyłączać wentylacji i zastosować wówczas bypass oraz ocieplaną rurę z czerpni (najlepiej zainstalowaną od strony północnej) i jak najkrótszą aby się nie nagrzewała (bo będziesz pchał do domu ciepłe powietrze a w lato raczej chodzi nam o to aby zimne wpadało). Dodatkowo w ubiegłym roku zastosowałem klimatyzator kanałowy - Ty jak masz pompę ciepłą to śmiało możesz ją wykorzystywać do chłodzenia :).
Witam, szkoda,że dopiero dzisiaj trafiłem na pana film bo właśnie mam to samo... Pozdrawiam :)
Witam, na zewnętrznej powierzchni rur którymi zasysane jest do domu chłodniejsze powietrze niż bieżąca temperatura powietrza na strychu będzie się zawsze skraplała wilgoć. Wystarczy zrobić prosty eksperyment: wyjąć cokolwiek zamrożonego i położyć na kratce w kuchni, ze względu na różnice temperatur na opakowaniu zamrożonego produktu pojawią się krople wody.
Czy masz wentylowane poddasze nieużytkowe? Pomieszczenie w którym jesteś, nie chodzi mi o wentylację nad membraną? Mam też wiązary i skrapla mi się woda.
Czy zdecydowałeś się na rury spiro czy ociepliłeś te co masz? Jaką dałeś grubość ocieplenia?
Wełna w rurach na pewno nie wyschnie jeśli jest to zamknięta rura. Nawet zalana wełna na poddaszu schnie bardzo długo. Najbezpieczniej wymienić je na inne. W tych najprawdopodobniej powstanie stechnieta woda zwłaszcza w lato.
Aby nie doprowadzic do konferencji najlepiej byłoby aby cała instalacja znajdowała się w strefach o takiej samej temperaturze jak w pomieszczeniach. Dodatkowo a raczej na pewno należałoby zamontować skraplacze/osadniki wody z odpływem na zewnątrz budynku. Pytanie tylko w których miejscach takie skraplacze montować.
Fizyka podobna jak skraplacz w sprężarce powietrza tylko tu, wyższe różnice ciśnienia i wytrącania się wody.
W rekuperacji następują różnice temperatur i wtrącanie się wody.
A miałem je zastosować... Ostatecznie zamiast "kolanek" postawiłem na tłumiki: ua-cam.com/video/MVPyzq8rX-c/v-deo.html Dziś postaram się wrzucić filmik jak wyglądają połączone rurki prawie na gotowo bo złączone tylko do próbnego startu rekuperatora.
Czy ma Pan zdjęcia rur po dodatkowym ociepleniu?
Mialem ten sam problem, z woda nie moglem zima użytkować rekuperatora bo woda się lała z rur przez kanały wentylacyjne. Wiosna ociepliłem piana dach od środka i jest ciepło .Mam taki problem ze jak włączę rekuperator to leci powietrze z pułkami wełny a dzieci i ja od razu się tym dusimy. Co można z tym zrobić .Kto może pomoc w okolicach Grodziska Mazowieckiego ? Czy wymiana filtra w rekuperatorze pomoże ?
Te przekroje nie mają sensu.
Za wolny przepływ wcale nie jest dobry. Powietrze będzie stało w miejscu.
Liczył to ktoś, czy robione na pałę?
Rury jak do biurowca, a rekuperator pewnie poniżej 400m3/h na max wydajności?
Mam wrażenie że ten kAnał jest trochę od czapy
Rekuperacja prawie na finiszu ua-cam.com/video/RW7MqmApMm8/v-deo.html Pozostało rozmontować rury, złożyć z uszczelnieniem oraz ocieplić 50mm wełny. Pozdrawiam.
Panie Zdzichu można też kupić takie flexy bez wewnętrznej perforacji. Stosuje się takie do m.in. do kominków lub z perforacja ale z izolacją 50mm. Teraz miał Pan 25mm.
Czy to spiro czy przewód elastyczny wymagana jest gruba warstwa ocieplenia rzędu kilkanastu centymetrów jeżeli są prowadzone w przestrzeniach nieogrzewanych. Bez ocieplenia kondensacja i straty ciepła murowane. Zastosowanie spiro raczej pogorszy tylko akustykę. Nie wiem jakie przewody ma pan zastosowane ale miedzy perforowaną folią aluminiową działającą jak tłumik a wełną powinien być szczelny rękaw foliowy bez tego występowałyby straty ciśnienia i zawilgocenie wełny. Spiro jest dobre na odcinki między czerpnią oraz wyrzutnią a rekuperatorem można je wyczyścić mechanicznie w razie potrzeby.
Bardzo ciekawa robota. Śledzę dopiero od niedawna i bardzo mi się podoba. Będę korzystał z niektórych rozwiązań na moim Rodos.
A czemu na rurach spiro? Na sztywnych rurach powinno być , ocieplonych wełna potem.
Zrobiłem na sztywnych, cała rodzina jechała po mnie jak po psie, że po co ta wymyślona rekuperacja skoro wszyscy mają kratki w oknach głośno i spać nie idzie. Kupiłem identyczne jak te z filmu, hałas z wentylatorów wycięty do zera i mam spokój. One są tak tanie, że nie opłaca się ich czyścić tylko po paru latach wymienić na nowe.
Cześć kolego.
A masz rekuperator z dopływem wody? Coś jak do kotla kondensacyjnego dwubiegowego.
Wydaje mi się, że będzie zachodzić te same zjawisko co w tych rurach . Czyli na wymienniku ciepłe zimne bedzie występować kondensacja wody zawartej w powietrzu zasysanym z domu, a zwłaszcza z łazienki i kuchni.
Jeśli sie mylę to proszę o sprostowanie.
Chetnie się dowiem jak jest naprawdę w praktyce. Może ktoś ma taką rekuperacje i wie z własnego doświadczenia.
Ale chyba widzialem juz rekuperatory z odprowadzeniem właśnie tej skraplajacej się wody.
Pozdrawiam
tak, ale odprowadzenie jest tylko z rekuperatora...widziałem już w instalacjach przemysłowych odprowadzanie wody dodatkowo z rury, ale ponoć w małych nie trzeba...u mnie problem był bo reku stało..dopiero będę znowu spinał więc zobaczymy jak bedzie..
Fizyki nie oszukasz kondensacja pary
Rury do wywalenia a najlepiej ręku mieć w garażu lub w kotłowni i niema problemu
miałem ten sam problem z wentylacją w domu, domek parterowy, strych nieużytkowy nieocieplony, wentylacja poprowadzona rurami spiro ocieplanymi fi 160 i wyciągnieta ponad dach kominkami wentylacyjnymi... i co ? otóż przy dużych mrozach (znaczna rożnica temperatur) kapało mi z anemostatów (umieszczonych w suficie) w domu na podłogę, postanowiłem więc założyć wentylatory kanałowe na strychu aby właśnie wzmocnić i to bardzo ciąg powietrza ( działa mi to na sterownikach czasowych). Ten zabieg zniwelował kapanie o 90% , więc szukałem dalej sposobu aby ogarnąć problem na 100%... i udało się ... jak? otóż przy każdym przejściu rury spiro z ocieplanego stropu na nieocieplone poddasze zrobiłem lekkie kolanko, delikatne dosłownie i teraz nawet jeśli jest tam jakaś woda , nie kapie ona do wnętrza budynku, lecz osiada w tym kolanku, a następnie podczas pracy wentylatorów naturalnie w kilka minut się osusza...
mądrego to i dobrze poczytać
Mam ten sam problem.
Chcąc wyprowadzic wilgoć z łazienki w suficie zamontowałem wentylator, rura wywiewowa poprowadzona przez nieogrzewane poddasze wyrzuca powietrze przez dach (jest zamontowany na kalenicy specjalny wywietrznik w dachowce) niestety rura tworzy ugięcie w kształcie kolanka gdyż przechodzi przez konstrukcje belek drewnianych. W kolanku osadza się woda powstała na skutek kondensacji/ różnicy temperatur, po prostu wytraca się z ciepłego powietrza, po jego ostudzeniu w nieogrzewanym poddaszu. Wygląda to jak syfon, tymczasowo zrobiłem otwór i woda ścieka do wiadra które trzeba opróżniać. Też muszę to poprawić, być może poprowadzenie rury w prostej linii z wentylatora do dachówki nie spowoduje skroplin. Niestety jest to odcinek około 2,5 metra i możliwe że beda skropliny spływające prosto do wentylatora i na podłogę w łazience. Rura z ociepleniem nic nie da gdyż powietrze w środku rury ma bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym. Czyli temperatura rury w środku będzie zawsze taka sama jak na zewnątrz dachu.
Jak inaczej mógłbym to rozwiązać?
w dużych kanałach wentylacyjnych to normalnie robi się odwodnienie tych kanałów i woda rurkami spływa do kanalizacjji
@@JJ.OpenMind
Tez tak mialem ale rura od wentylatora była wyprowadzona w lini prostej od razu do grzybka na dach-kapało nie miłosiernie.wiec zrobiłem kolanko-syfon a z niego wyprowadzilem rurkę 1/2 do odpowietrzenia kanalizacji i mam po problemie.dodam ze calość tej "wentylacji" z łazienki mam zrobione z rur kanalizacyjnych 110-kolanko tez z tego zrobilem a odprowadzenie skroplin z rurek do klejenia 1/2.
@@JJ.OpenMind niestety ale poprowadzienie w lini prostej rury tylko nasili problem , przerabiałem to... u mnie po kazdym zaswieceniu swiatla włacza sie wentylator w i wyciaga powietrze jeszcze przez 40 minut po zgaszeniu swiatła.... tak dlugi czas zagwarantowal to ze nic nie kapie... wczesniej wentylator krecil 10 minut ale to bylo za krotko i skropliny skapywały na podloge z sufitu... narazie jest okej juz drugi rok , mam nadzieje ze problem nie wróci bo dość mi to krwi napsuło , jak widzialem ze w nowym domu mam taki feler ehhh...
Rozumie ze strych jest nieogrzewany ale dlaczego go nie jest ocieplony.
Ja dałem 15 cm tyle co krokwie + mata by wata niepyliła . Zimą jest całkiem znośnie.
Nawet jak to ogarniesz to musisz ekstra zaizolować . Producenci zawsze zalecają w tym przypadku użyć dodatkowo minimum 10 cm izolacji. Ja użyłem 2 x po 5 cm maty izolacyjne.Pozdrawiam😊
Ja mam taki sam problem z rurami poddasze nieocieplone tylko przy wentylacji grawitacyjnej z kominków na dachu przecieka i osiada w rurach radzicie wymienic rury czy osuszyc i ocieplić😮
Nie ma co się przejmować. Nie robi błędów tylko ten co nic nie robi. U znajomego wentylację zakładała prfesjonalna firma i też się okazało że na odcinku od czerpni do rekuperatora zbiera się woda i musieli jeszcze raz cały odcinek montować. Co do cen za robociznę to potwierdzam, że niektóre firmy bardzo przeginają. Właśnie będę sam montował małą instalację w części usługowej mojego domu. Z moich wyliczeń wyszło że firma za samą robociznę chciała z 7-8tyś zł. Obstawiam że sam zmontuję to w 5 dni.
Mam identyczny problem. Również odłożyłem to na później imam identyczny zonk. Mie wiem jeszcze co zrobię
Cześć! Z słuchaj mam w planach montaż rekuperacji. Będę miał dom parterowy bez użytkowego poddasza. Jak rozwiązałeś ten problem? Też chciałbym zamontować rury na stropie i je ocieplić ale martwię się czy nie będzie się pojawiał właśnie taki problem jak u ciebie? Pozdrawiam serdecznie
Widzę że ta rekuperacja to nie taka prosta jest.Duzo miejsca też zajmuje.
Minuta pierwsza i zaskoczył mnie Pan, że sam o tym nie pomysłałem - też mogłem grzać na zewnatrz - co prawda ogrzewanie chodziło miesiąc bez rekuperatora ale miałem wywiercone 2x20 na wylot z domu na czerpnię i wyrzutnię. Ciekawe czy przy rekuperatorze zużycie gazu zmaleje trochę czy nie - mimo, że nie mieszkam właczylem go na 30% niech sobie wentyluje.
Dzień dobry
Mogę zapytać jaka jest wskazywana temperatura wywiewu na rekuperatorze oraz jaką temperaturę utrzymuje Pan w domu.
Pytam dlatego gdyż w warunkach technicznych jest zapisane , że przy nieogrzewanych pomieszczeniach powinno się stosować izolację 80mm o współ 0,35.
U Pana jest ok 50mm , chciałem widzieć jakie są straty temperatury na przesyle przed rekuperatorem.
Proszę o informację na temat temperatury zewnętrzej , temp. w domu i temp. z czujnika wywiewu w rekuperatorze oraz na jakiej wydajności pracuje.
Bardzo mi zależy , będę wdzięczny za informację ponieważ nie chcę popełnić błędu w instalacji
Sporo tego, tak na szybko rury jak idą przez pomieszczenia nie ogrzewane im lepiej zaizolowane tym straty będą mniejsze to wiadomo. .Ostatnio nagrywałem film jak to mniej więcej wygląda.. tam są podane temp. w opisie.. ua-cam.com/video/-duEtecCw6Q/v-deo.html
Mam pytanie odnośnie pompy ciepła. Może Pan napisać (lub ktoś inny) jak poprawnie przygotować instalacje elektryczna pod pompę ciepła w kotłowni i do jednostki zewnętrznej ?
Każdy producent podaje ilość kabli i średnicę. Tak z grubsza jeden siłowy , jeden jednorazowy, jeden na zewnątrz budynku do czujnika temp. Zew. Jeden do sterownika pokojowego.
Dezyderiusz Bzita ten siłowy w środku prawda ?
Witam flexy jak są mokre to do kosza niestety, zastąpić spiro fi 200 ocieplenie 50mm jak stryszek nie ocieplony i dla komfortu polecam montaż tlumnikow l=1000 na nawiewie i wyciągu pozdrawiam i powodzenia
I to jest dobra odp fachowo co majster to majster . Pozdrawiam
@@patrykpanj8604 tłumik musi być w ocieplonym czy są jakieś z odprowadzeniem wody ?
takimi samymi ostatnio robiłem u klienta, z tymże w pomieszczeniu ogrzewanym. Tutaj ja bym wywalił te rury i kupił nowe takie same, i podłączył od razu do reku.
W pomieszczeniach nieogrzewanych minimalna średnica izolacji kanałów wentylacyjnych 80 mm! Proponuje wymienić na rury stalowe spiro z izolacją 80 mm. Za duża różnica temperatury.
Dzięki..na razie zostawiłem te miękkie, tylko docieplę, jak będzie lipa to zmienię na sztywne...Pozdrawiam.
@@Dzidek1 i jak wyszło?
@@Dzidek1Napiszesz, jak w końcu rozwiązałeś ten problem? Czy zostałeś przy rurach miękkich? Jaka grubość?
@@bartlomiejmocior Zostało jak było, ale pewnie wcześniej czy później zmienię na stalowe i dobrze zaizoluje. Te miękkie to chyba z 3 cm mają, ogólnie lipne.
To trochę nie tak takie średnice to do czerpni i wyrzutni z samego rekuperatora a nie do transportu powietrza z i na pomieszczenia najlepiej dać 75mm PE-Flex do puszek rozprężnych i z tego do anemostatu w suficie
Może pan wrzucić coś o rekuperacji z funkcją chłodzenia i grzania?
Jestem użytkownikiem rekuperacji od 2 lat. Centrala ma 850m3 wydajnosci przy 100% nastawy. Podczas cekolowania z agregatu zimową porą gładź wyschła w niecale 2 dni, a poszło 50 wiader masy z domieszką wody. Centeala.nastawiona była na 60% a okna szczelnie zamknięte. U Pana widzę kilka błędów:
1) Brak izolacji do kalenicy. Ja mam wypianowane poddasze aż po kalenice więc poddasze jest ciepłe i nie ma problemu z kondensacją
2) Rury powinny być spiro. Dodatkowo docieplilem je 30mm wełną Rockwool Lamella
3) Centrala powinna chodzić non stop. Jeżeli dom stoi pusty to są w oprogramowaniu dedykowane cykle pracy, np. Pusty Dom w Thessli
4) Konieczne tłumienie na połączeniu do anemostatu- min 1m flexa
5) Centrala powinna być zamontowana w pomieszczeniu w miare suchym i ciepłym z dostępem do kanalizy - odprowadzenie kondensatu. U mnie centrale zamontowano w pomieszczeniu gospodarczym obok kotłowni na parterze.
6) Lepiej zlecić montaż profesjonalnej firmie.
Uwaga na usytuowanie czerpni!!!! Strona zachodnia nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na upał latem. Znam to z autopsji:)
Pozdrawiam
A myszy dziurek w tych rurkach nie zrobią ?
Zrobią, przecież to: Stodoła i ja 🧐🤭😆
Podpowie mi ktoś jaką rurę alternatywnie zamiast drogiej dedykowanej mògłbym zastosować do GWC ?
Rura do GWC zielona fi 160 koszt 10 m około 500 zł...Poszukaj na muratorze na forum, słyszałem że kładą zwykła PWC, taką jak do kanalizacji.
Witam jaka grubość wiązarów ?
Aby do przodu . Pozdro.
Typowy błąd. Jak rozkminiałem WM u siebie, to wyszukałem takie coś: Zalecenia dotyczące umiejscowienia rekuperatora i izolacji.
Pomieszczenia od +20 do + 15stC - przewody wywiewne i nawiewne 20mm, czerpni 50mm , wyrzutni 20-30mm
Pomieszczenia od +14 do 1stC - odpowiednio : 50mm , 50mm, 20mm
Pomieszczenia od 0 do - 20stC - odpowiednio : 20+200mm* , 20mm , 20+200mm*
* - minimum 200mm wełny mineralnej, jako obłożenie lub obudowanie przewodów układanych na poddaszu nieizolowanym termicznie.
Żródło : SPW - W/I.2011
Plus to - zaleca się lokalizację central w pomieszczeniu ogrzewanym lub dobrze zaizolowanym, w którym jest dodatnia temp. w ciągu całego roku. Ma to ZNACZĄCY wpływ na efektywność oraz uniknięcie nadmiernego wychłodzenia zimą jak i przegrzania latem.
użyte tu rury to flex zbrojony w ociepleniu. Spiro to sztywny ocynk i takie powinny być zastosowane, oczywiście ocieplone, min 3cm
Tak już wiem, będzie wymiana, zresztą te miękkie były tylko do sprawdzenia czy to wszystko działa..teraz w czerwcu pewnie to ogarnę..Pozdrawiam.
trzymam kciuki
Pytanie czy wełna na poddaszu już nie dostała wilgoci.
A jak "dostała wilgoci", to co ?
@@MinSziHo to musi wyschnąć bo stała się przewodnikiem a nie izolatorem
Zrób sporo i na pewno zapomnisz o sprawie nie ma co , na pewno również poprawi wydajność systemu bo nie będzie tam tych dziurek jak tutaj masz w pierwszej warstwie więc i w sporo ciąg powinien być wydajniejszy . Fajnie że się tym podzieliłes zapamiętam to jak będę robił u siebie , pozdrawiam.
Nie stosuje się rur elastycznych na długich odcinkach jedynie na łączeniach żeby ograniczyć wibracje z reku. Ja osobiście odradzam w ogóle, ja montuje łączniki elastyczne ze specjalnego materiału. Trzeba założyć dobre rury spiro będą mniejsze opory i zastosować tłumiki dobrze docieplić łączenia dobrze zaizolować nie taśma Alu tylko spoiwem akrylowym i będzie git. Mam nadzieje ze rury plastikowe pe te nawiewne wyizolowałeś tam tez w skrajnych przypadkach wystąpi punkt rosy nawet jeżeli są w strefie ogrzewanej, już nie jednemu z anemostatów woda się lała. Pozdrawiam
Witam pana. 👍
Dużo z tym zachodu, a potem konserwacja, wymiana filtrów itp. Nie lepiej grawitacyjną wentylację? Rekuperacha na pewno sens w miejscach gdzie jest brudne powietrze ,ale w takim miejscu bym domu nie budował.
Utrata ciepła przy wentylacji grawitacyjnej.
Uszy do góry ogarniesz. Zawsze ogarniasz 💪
Jasne, on po 5 razy ,,ogarnia" to samo i dalej końca nie widać ...
Zacząłem u siebie montować na takich właśnie. Co mogłem oddać to oddałem i porobiłem wszystko na sztywnych rurach. Jak zacząłem się przyglądać dokładniej to się okazało, że druty w środku są pogięte i średnica miejscami jest przez pół. Teraz jest troszkę drożej i więcej roboty było, ale średnice i szczelność jest taka, jak ma być
Zmien je na spiro tak jak mówiłeś i daj z 5 cm ocieplenia tylko odtłuść je pierwszo jakimś rozpuszczalnikiem jeśli wełnę będziesz kleic
5 cm ocieplenia na nie ogrzewany strych to stanowczo za mało chyba ze kauczuku to ok ale na pewno nie wełny .
Ja bym część rur zostawił tych co jest, tutaj kolega niżej pisał że są głośniejsze i Ja też taką opinię słyszałem Pozdrawiam
Cześć . Zauważyłem u Ciebie system wentylacji inny niż u producenta rekuperatora. I takie moje pytanie dlaczego ? Słaby jest czy poprostu nie chciałeś go .Dodam że o3 ozon mogą zrobić projekt dobór oraz wycenę materiałów . Dziękuję z góry za odpowiedz . Ja teraz tez jestem w fazie budowy domu a Twoje filmy dużo mi pomagają .
👍
gorzej, bo u mnie woda leje z wymiennika w rekuperatorze ;/ co teraz?
T e r a z ? Odprowadzenie kondensat na etapie montażu powinno mieć odprowadzenie do kanalizacji...
Łukasz odpływ musi być zainstalowany do kanalizy..jak nie ma i nie ma jak podłączyć to mała pompka ..
@@zdzisawkazimierzjaniszewsk3258 Dokładnie tak mam. Pompa Grundfos Conlift przy reku pomuje kondensat do kanalizacji.
To normalne zjawisko. Zimne powietrze ma mniejszą "pojemność" pary w jednostce objętości niż ciepłe. W rekuperatorze jest identycznie jak w klimatyzatorze.
Ten nie popelnia błędów,kto nic nierobi
Taka jest konsekwencją jak się nie douczymy . Dopuszczalną długośč przewodów flex to 1.4 m . I myśl by zrobić to Na sztywnym sporo jak najbardziej prawidłową . Zastosuj izolację minimum 5cm.
Zdjęcia masz na e-mailu. Pozdrawiam
Jeszcze niedawno rozważałem wentylację mechaniczną. Ten film jednak utwierdza mnie w przekonaniu, że wentylacja grawitacyjna to dobry wybór.
.....a było dać ocieplenie na połacie dachowe😉
Zrób to z rur spiro i daj otuline z wełny. Kup taką dedykowaną do danego fi rury. Nie ma sensu rzeźbić węłną na trytytki😅
W poniedziałek Ci powiem jaka grubość otuliny....ale coś mi się wydaje że kanały wentylacyjne są poukładane że spadkami i odwodnione. Skropliny spływają zwykłymi rurami kanalizacyjnymi szarymi do kanalizacji. Wrzucę Ci jakieś zdjęcia na e-mail.
Dla mnie te gnieciuchy to szrot . Po pierwsze ocieplone są byle jak , w zimnej strefie poddasza w mroźne dni to nie da rady . Ja dałem rury spiro w 50 mm wełnie a poza tym poddasze ocieplone i ogrzewane ;)
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - to brzmi fajnie. W teorii. To jest jak w komunizmie- dzielnie rozwiązujemy problemy które by nie istniały, gdyby nie było komunizmu.. Kominy wentylacji grawitacyjnej góra!! Totalnie bezobsługowe! (no, w zimie można zakleić 3/4 kratki wentylacyjnej - 2 minuty roboty)
Oj będzie ta wentylacja drogo kosztowała przy braku prawidłowej izolacji . No i te elastyczne "kanały" nie nadają się tam gdzie je zastosowałeś kolejna sprawa to 5 cm ocieplenia przy strychu bez ogrzewania to zbyt mało . Historia może się powtórzyć nawet przy stalowej rurze .
Ja będę u siebie ocieplał strych i zrobię lekkie przedmuchy na rurze z czerpni i do wyrzutni.
Nie mam pojecia o czym mówisz w tym odcinku, ale fajnie sie Ciebie słucha, no mógłbyś poprostu Teleexpress moderować 😉
Żadne SPIRO !!!!Rury ocynk -felcowane i potem wełna na to i bedzie na wieki chyba że chcesz znowu poprawiać
Rury spiro to właśnie rury sztywne stalowe ocynkowane
felcowane. Te na foto ronda tzw flexy.
witam wełna chłonie wilgoć
Dobrze zaizolować / doizolować rury elastyczną wełną i ognia ! - uruchomić, nic nie wymieniać. To, co pan opisuje, to wszystko zgodnie z przewidywaniami. Ot, urok nieogrzewanego poddasza połączonego z niedostateczną izolacją termiczną rur wentylacyjnych... Podręcznikowa wręcz klasyka punktu rosy szczególnie widocznego w tzw. okresach przejściowych charakteryzujących się dużymi dobowymi różnicami temperatur powietrza: wiosna i jesień.
Puścisz wilgoć na strych, to zamoknie strych. Lepiej zamień te Sonodec na sztywne choćby Spiro i zabuduj wszystko wełną. Ostatecznie obuduj te Sonodec kanałem ze styropianu np 10 cm i problem z głowy. Nie puszczaj powietrza na nieocieplony strych!
Drogi Panie. Niech się Pan w takie tanie gówna nie bawi. Najlepiej rury flexy i na to pianka natryskowa np. Polynor, aplikacja z puchy. Najlepszy chyba sposób.
Pomyślę, na razie zostały te rury spiro..
Jak sie robi prowizorkę to mamy pozniej wodę w kanałach ( jak jest woda to jest grzyb i pleśń ). Te kanaly nie służą do tego typu podlaczeń. Na grubość izolacji na nieogrzewanym poddaszu sa przepisy i normy. Wystarczy sie do nich stosować i wszystko bedzie ok albo brać kogoś po szkole odpowiedniej a nie tych zjebanych weekendowych kursach co sie pozniej na kliencie uczą.
Rekuperacja - wydatek kilkadziesiąt tysięcy dla kilkuprocentowych oszczędności a zawrotu d... przy tym co niemiara :) do tego przestaje działać jak pradu brak. Dlatego uważam że wenta grawitacyjna jest najlepsza :)
Problem w tym że grawitacyjna przy obecnych szczelnościach budynków bardzo często nie działa a jeżeli traktuje pan reku jako "inwestycje" to proponuje przestać ogrzewać własny dom - gwarantuje "oszczędności" ogromne a przecież w kurtce i śpiworze da się w domu siedzieć
@@krakowskco ma szczelność budynku do wentylacji?
@@bmw0750i no dość dużo... z tego co wiem to grawitacyjna ma pobierać z otwartych drzwi i okien i braku szczelności lokalu - co obecnie nie ma miejsca więc niektóre wyrzutnie zaczynają ciągnąć a w zimie kiedy najczęściej są drzwi i okna zamknięte to ciągnie do domu zimne powietrze z zewnątrz. Popraw mnie jeżeli się mylę.
Może film instruktażowy z montażu kanałów wentylacji się komuś przyda :-) ua-cam.com/video/6MCmgD0JCXM/v-deo.html
ua-cam.com/video/jffbbE7gHqg/v-deo.html
3:40 i wszystko jasne ze skroplinami
miałem to samo Gówniane rury Tylko spiro
Raj dla gryzoni kun ...
Ja pierdziele.
Człowiek wyda dziesiątki tysięcy na reku,pomy ciepła, ogrzewanie podłogowe a później same kłopoty.
Tu pójdzie się j***ć elektronika,tam zawory przepuszczają,to nie działa,tamto nie działa. To wymieniaj,tamto wymieniaj. I bez przerwy dzwoń po fachowcach,żeby naprawiali.
A ja sobie wstawie piece kaflowe (chyba to nie jest jeszcze zabronione),wywietrze dwa razy dziennie pokoje,rozpalę w piecu i głowa spokojna.
Koleje parę słów z mądrego kanału: Stodoła i ja ...
Jak nie jaja z *pompą ciepła to z rekuperacją...* ale ogarniesz sprawę, jestem pewny :)
Jakbyście chcieli zobaczyć *moją budowę* od zera i ile to *kosztuje w 2020* to *subskrybujcie: **ua-cam.com/channels/yFqCB7NESnfqpgS6OvHZQg.html*
"Jakbyście chcieli zobaczyć moją budowę od zera i ile to kosztuje w 2020 to subskrybujcie"... Ma anielską wręcz cierpliwość autor kanału dla takich ordynarnych wpierdalaczy (się), muszę przyznać...
@@MinSziHo Cóż za elokwencja bije z wypowiedzi (nie) ordynarnego (nie) wpierdalacza. Taki z Pana/Pani pożytek, że mi post przynajmniej podbija. Zawsze to jakiś cel egzystencji :)
@@drzeky Proszę sobie nie dopowiadać, bo ja nigdzie nikomu nie obiecywałem ani jakiegokolwiek "pożytku", ani - tym bardziej - "elokwencji". Cele pana egzystencji, to pana prywatna sprawa. Natomiast na jakim poziomie ograniczył pan jej poziom, aż bije po pana - jakże przecież pożytecznych - postach, sprowadzających się w gruncie rzeczy do "subskrybujcie".
@@MinSziHo niby Pan nic nie obiecywał ale klecić zdania jakoś się Panu udaje i - zapewne pomimo wielkich chęci szerzenia fermentu - jest z Pana ten pożytek, że poszerzony zostaje zasięg mojego "subskrybującego" posta. Dziękuję! :)
@@drzeky Fałszywe to dziękuję. Poza tym, masz zaawansowaną, pełnoobjawową cyfrozę.
Daj sobie spokój z tymi będzie powtórka
Bedzie tam woda bo rekuperaxja wysusza, wiec wilgotne powietrze bedxie szło rurą do reku, a strych jest nieocieplony
"rekuperaxja wysusza" ? A niby CZYM i W JAKI SPOSÓB ?
@@MinSziHo Tym że działa.
@@MrCzucz "Tym, że działa" ? Za taka odp. jeszcze 30 lat temu każdy nauczyciel zabiłby pana gazetą...
@@MinSziHo Może miałem tyle szczęścia, że nie trafiałem na takich psycholi
Sraly muchy bedzie wiosna
I tłumiki oczywiscie
Oj człowieku masakra ja nie chce żebyś Ty komos robil instalacje masakra
Rury powinny być takie jakie zaleca producent
Producent rekuperatora? To chyba bardziej zależy od tego przez jakie strefy rury idą ( ocieplane czy nie)
Ruznica temperatur panie kolego ciepłe i zimne . Flex jest tylko i wyłącznie do spinanie rury spiro z anemostatem i nie wiecej jak dwametry flexa . Kolega chciał isć na łatwizne i oszczedności . Widze ze jeszcze nie jest zrobiona rekuperacja wiec zrób to porządnie. Rury spiro ,izolacja 50 , łaczenia rur z mowkami kolanami przepustnicami itp porządnie uszczelnij i łącz nitami ze wzgledu na czyszczenie rekuperacji nie uszkdza nit szczotek ,rewizje do rur spiro żebyś mógł sie dostać do wewnątrz rury. I wyrzut dajemy w wiekszej odlegľości od siebie niz czerpnia . Widziałem juz parę razy majsterkowiczow co robili czerpnie przy wyrzucie i panie w chałupie smierdzi a jak ma nie smierdzieć jak czerpnia ciągneła smród z kibla co wyżut wypychał Pozdrawiam .
Moim zdaniem nie ma sensu wymieniać rur na nowe. Zrób na tych. Teraz idzie lato zostaw do wyschnięcia. Dodatkowo dociepl wełną i tyle. To tylko woda. Wełna mineralna owszem nabiera wody, ale tak samo oddaje. Można ją normalnie suszyć i użyć. Zaizolowałbym to dodatkowo 10 cm wełny i tyle. Po dokładnym wysuszeniu. Dwa juniorskie błędy tu wyszły, nie połączyłeś od razu do rekuperatora i nie ociepliłeś dodatkowo rur. Trudno. Szkoda kasy na nowe rury i zabawy. Nie przejmuj się. Mnie zalało wełnę przy kominie w łazience. Bo źle dekarze to uszczelnili. Po deszczu ciekło, była mokra membrana. Wyciągnąłem wełnę, dobrze to uszczelniłem przy kominie. Wełna wyschła, była jak nowa, włożyłem, poszła przekładka i zapomniałem o sprawie.Tylko dobrze to wysusz.
@@katarzynahojsak9788 nie bardzo w Dorota Garbaś chyba...
Tylko i wyłącznie używa się rur spiro nigdy nie używajcie rury ocieplanych flex. Kondesacja i woda będzie się lała.
Rozłóż rury spiro ociepl to 2 x wełna rocwool 5 cm z lamelką , będziesz musiał dołożyć tłumiki na nawiew i wywiew.
Pozdrawiam
dokładnie.dobry koment! pzdr! dziadek dasz rade :0 bedzie dobrze!
Rury spiro są o wiele głośniejsze niż te co masz. Będą dobre te co są tylko rekuperacja musi chodzic
spiro są głośniejsze od flex'ow skąd takie wnioski? bo jeśli empirycznie doszedł pan do takich spostrzeżeń. To ewidentnie ma pan źle zaprojektowaną( o ile w ogóle) albo źle wykonaną instalacje
Daj nowe, oby grzyb się nie zrobił
sam jesteś grzyb
Nie no większej głupoty nie słyszałem, gościu używał mechanicznej instalacji wywiewno nawiewnej bez włączonego wentylatora( w tym przypadku rekuperator) i dziwi się że są takie szopki. Człowieku jak ty chciałeś żeby taka instalacja chodziła ci w trybie grawitacyjnym? Weź lepiej przestań nadawać żeby ludzie takich fuszerek jak ty nie robili.
W poprzednich odcinkach zastanawiałeś się za co te pseudo firemki od wentylacji biorą takie pieniądze. Teraz już wiesz! Zobaczysz o ile wzrośnie koszt montażu wentylacji jak przejdziesz na sztywne spiro. Jako osoba zajmująca się tematem od kilku lat powiem ci że na tego typu poddaszu należy spiro zaizolować wełną o grubości 50mm. Przy mniejszej grubości izolacji może dochodzić do kondensacji pary wodnej. Życzę powodzenia!!!
Życie często wprowadza różne modyfikacje, na sztywnych dalej nie będzie to zbyt drogie..ale ogólnie rozumiem że firma musi zarabiać..najważniejsze czego się nauczyłem to to że rekuperator powinien chodzić cały czas..Myślę że nawet jakby było super zaizolowane, to kondensat będzie sie wytrącał i stał sobie w rurach jak reku będzie nie chodziło..
Wełna min 5cm na rurach
Rekuperacja po co płacić zrobie sam...co tu można zje...ać 😂 przekrój rury odpowiedni 😂Można było puścić rury pod wełna...