"Zarys rozkładu" Emil Cioran - Omówienie & Recenzja - PAJĄKI - Czytelniczy Kącik

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • Polecali Państwo no to przeczytałem w końcu Ciorana, ale nie do końca wiem, co miałem z tego wyciągnąć. To literatura dla pesymistów i nihilistów, tylko oni albo esteci doceniający kunszt języka zdołaliby ujrzeć w tych chaotycznych, gorączkowych wręcz aforyzmach jakąś wartość. Ale jak, jeśli nie zniesmaczeniem, ma zareagować osoba kochająca życie czy Boga na cytaty jak "Jakże brzydzę się, Panie, nikczemnością twojego dzieła, tymi ckliwymi poczwarkami, które, na twe podobieństwo stworzone, otaczają cię pochlebstwami. Nienawidzę ciebie i cukierkowej słodyczy twojego królestwa, twoich idiotycznych marionetek..." - nie wiem, może to tylko moje wrażenie, ale nawet dla wyżej wymienionych nihilistów czy ateistów czytanie takich rzeczy byłoby dla mnie uchybieniem dla ich inteligencji. Jak zareagować ma czytelnik? Bravissimo, maestro Cioran, teraz dopiekł pan Bogu i jego wiernym! Z tego się nie pozbierają! Blady cień Nietzschego, jego krytyka kłuła, gdyż była momentami trafna, prawdziwa. Cioran stara się prześcignąć go w jadowitości, egzaltowanej pozie chłodu i eryducji, ale zarzuty wychodzą impotentnie, jak pretensje rozpieszczonego dziecka. "Najbardziej depresyjna książka jaką przeczytasz" my ass; proszę sobie wyobrazić stan mentalny dorosłego człowieka na tyle delikatny, że wpędzą go w depresję słowa martwego cygana ze śmiesznymi włosami. Fan Ciorana drży przed zdaniem "Ale mi żyje się całkiem dobrze?". Nie marnujcie drodzy Państwo czasu na tego autora, taki byłby mój werdykt, chociaż może jest krztyna szansy, że tylko w "Zarysie rozkładu" Cioran przysłowiowo "się zesrał", a w innych pracach jest lepiej. Ale nie zamierzam sprawdzać, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Filmik można podsumować "włącz myślenie!", nie daj francuskim pseudointelektualistom mydlić sobie oczu. Albo daj, jeśli art hoe pussy jest tego warte.
    linki bylinki:
    patronite.pl/p...
    / discord
    / pajki2
    allegro.pl/ofe...
    / pajakipajakipajaki
    tagi mimo że mam dość:
    pająk, pająki, pajak, pajaki, cioran, emil cioran, emil cioran recenzja, cioran recenzja, cioran omówienie, cioran zarys rozkładu, zarys rozkładu recenzja, zarys rozkładu książka, emil cioran zarys rozkładu, na szczytach rozkładu, mil cioran filozofia, filozofia pesymizmu, pesymizm, nihilizm, antynatalizm, teologia, gnostycyzm, buddyzm, filozofia wschodu, literatura francuska, postmodernizm, na szczytach rozpaczy, cioran na szczytach rozpaczy, booktube pl, booktube, pająki czytelniczy kącik, pająki recenzje

КОМЕНТАРІ • 101

  • @nowespojrzenie2.0
    @nowespojrzenie2.0 Рік тому +8

    Autorze,proszę zapoznać się z cytatami Ciorana,które zamieściłem na swoim kanale wraz z moim komentarzem. Może to coś Panu wyjaśni. Są to cytaty mało znane,które wyszukałem w książkach i wstawiłem na portal książkowy. Cytaty mało znane,ale w mojej ocenie poniekąd kluczowe dla zrozumienia tego wielkiego człowieka. Myślę,że warto. Pozdrawiam.

  • @gregentertainment3372
    @gregentertainment3372 2 роки тому +17

    Jeszcze jedno. Czu autor tej recenzji zdaje sobie sprawę z tego, że Cioran dostawała masę listów od ludzi, którzy dziękowali mu za jego książki? Pisali, że to co napisał uwolniło ich od napięcia, które zżerało ich od środka. Ja to doskonale rozumiem, bo sam podobny proces przeszedłem. Zatem jak widać, nie wszystko jest tym, co się na pozór wydaje. No ale żeby to rozumieć trzeba mieć szerokie horyzonty i trochę wyobraźni, a nie zamykać się w swoich bańkach, czy to religijnych, czy innych.

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +7

      Nie dostawał natomiast listów od innych fanów swojej twórczości, tych którzy faktycznie się zabili, co wielokrotnie zalecał w niniejszej pracy.
      A ktoś "zamknięty w bańce" nie wchodzi w ogóle w interakcje z materiałami sprzecznymi ze swoimi poglądami. Do tego (pisałem o tym w innych komentarzach) np. "Antychryst" Nietzschego podobał mi się znacznie bardziej od Ciorana, mimo podobnego anty-chrześcijańskiego wydźwięku.

  • @gregentertainment3372
    @gregentertainment3372 2 роки тому +12

    Ta recenzja to kompromitacja i skandal. Dorośniesz, to zrozumiesz, a może i nie. Sam Cioran pisał, że to co głosi trzeba zrozumieć na najgłębszym poziomie i dopiero wtedy wszystko co napisał staje się jasne jak słońce. Chyba jesteś zdrowym człowiekiem. Bardzo zdrowym.

  • @dubstep738
    @dubstep738 2 роки тому +11

    Ta recenzja to nieporozumienie, ale na szczęście widzę w komentarzach, że część ludzi zrozumiało Ciorana. Jego aforyzmów nie można oceniać, gdyż pisał je w swoich najgorszych stanach o czym często wspominał w swoich wywiadach. Książka, która otwiera oczy na temat jego osoby to "Rozmowy z Cioranem"

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +7

      Pierwszy raz spotykam się z autorem zdolnym pisać dzieła, których czytelnicy nie mogą ocenić! A konkretnie w jaki sposób powstawanie "w najgorszych stanach" czyni książkę niedostępną dla krytyki literackiej?

    • @jerzykryszak136
      @jerzykryszak136 2 роки тому +3

      Ja też przy pierwszej lekturze nie mogłem się odpędzić od myśli że jest to jakaś stylizacja, że przecież kurwa niemożliwe by go to ciągle zajmowało. Są to obrazy tak sugestywne i nachalne że aż drażniące. Dopiero kiedy przyjąłem konwencję że pisze to człowiek w jakiś sposób chory, inny, że to są dla niego tematy naturalne, przestała mnie irytować ta jego słodkawa niechęć ku wszystkiemu i wszystkim. I wtedy można się od niego dowiedzieć rzeczy naprawdę wielkich.
      No, pewnie dużo zależy od przekładu, ale dla mnie, nie wszystko co pisał jest równej wartości. Jednak "święci i łzy" to rzecz genialna, stawiał bym na równi z "wiedzą radosną" słynnego polonofila.
      Jeśli ktoś jednak nie może znieść Cioranowskiej patetyczności na granicy kiczu to z całego serca polecam "Myśli" Pascala - zwłaszcza gdy się ma zacięcie teologiczne.

  • @fryderykrybak2933
    @fryderykrybak2933 2 роки тому +9

    Co do tej hipokryzji związanej z samobójstwem to, co prawda Zarysu rozkładu nie czytałem, ale w wywiadzie Cioran mówił, że siłę do dalszego kontynuowania egzystencji czerpał właśnie z myśli, że zawsze może się zabić i ta możliwość jest ciągle w zasięgu. Na zasadzie: jest bardzo mi bardzo źle, więc mogę to zakończyć, ale czemu właśnie teraz? Odkładam tę myśl w czasie i sprawdzam jak rozwinie się sytuacja, a jak już nie będę w stanie wytrzymać, to koniec jest na wyciągnięcie ręki. „Nie musimy
    się zabijać. Musimy tylko wiedzieć, że możemy się zabić. [...] To prosta sprawa. Nie
    jestem za samobójstwem, jestem tylko za użytecznością idei samobójstwa”.

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +1

      Pochwał samobójstwa i samobójców jest w "Zarysie rozkładu" na pęczki. Jeśli jest Pan zainteresowany konkretnymi przykładami, to wysłałem ich trochę na naszego Discorda na kanał #youtube-feed

    • @VX-45
      @VX-45 2 роки тому +2

      Żeby zrozumieć Ciorana w tym akurat aspekcie, samobójstwa, trzeba myśleć, czuć, mieć świadomość podobną jak Cioran, ten kto nie chce się zabić nie zrozumie tego

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +1

      @@VX-45 Wyborny system, że trzeba zawczasu się z nim zgadzać aby "zrozumieć"

    • @JanKowalski-bi6hf
      @JanKowalski-bi6hf 2 роки тому +5

      @@PajakiYT Cioran nie miał systemu.Boga też trzeba "zrozumieć".... Mam nadzaieję że Pan żyje zgodnie z tym co głosi KK.

  • @Mar2137ci
    @Mar2137ci 2 роки тому +8

    Nie zabieraj się za coś czego nie rozumiesz... Za wysokie progi.

  • @MsAndragora
    @MsAndragora 2 роки тому +3

    Dopiero co skończyłem tą genialną pozycję...

  • @mz2535
    @mz2535 Рік тому +2

    W tym wieku nie rozumie się ani Szestowa, ani Ciorana, ani Pessoi. Bardzo pobiezna lektura.

  • @tegotypuno4095
    @tegotypuno4095 2 роки тому +8

    Cioran to czlowiek na zadziwiającym poziomie, niezwykle błyskotliwy. Ja, podczas czytania poszczególnych jego prac, byłem zmuszony robić sobie przerwy co chwilę, tak treściwą była. Aczkolwiek rozumiem twoja krytykę, nie to żebym się z nią zgodzil, ale mam wrażenie, że twój negatywny stosunek do niego jest w pełni uzasadniony.

    • @Nick_N00B
      @Nick_N00B Рік тому

      Ciorana rozumieją tylko ludzie tacy jak On sam. Ekstrawertyk, jakim był Emil to słaby materiał na "męczennika": apodyktyczni, despotyczni i beztroscy. Weseli tyrani jak ja ich nazywam, przykładowo Aleksander Macedoński - modelowy ekstrawertyk... na dokładkę z doświadczeniem "specyficznego" A priori. Specyficznego mianowicie wszystko wskazuje na to, że żeby zrozumieć Ciorana nie wystarczy tylko taplać się w substancjach duchowych... Też rozumiem krytykę autora filmu, ale wystarczy głoszenie prawd dobrze znanych, a przynajmniej jakiejś grupie ludzi.
      PS Prywatnie, Emil to taka wesoła gaduła, która zjeździła całą Francję na rowerze: "(...) Niedawno w bocznej alejce Ogrodu Luksemburskiego - zapisuje Cioran - spostrzegłem Becketta czytającego gazetę, niemal jak któraś z jego postaci. Siedział na krzesełku, minę miał zaabsorbowaną i nieobecną, jak zwykle. Nie śmiałem do niego podejść. Co miałbym mu powiedzieć? Bardzo go lubię, ale lepiej, jeśli nie będziemy ze sobą rozmawiać. On jest tak dyskretny! A przecież rozmowa wymaga jakiegoś minimum luzu i kabotyństwa. Jest grą; Sam nie jest do niej zdolny. Wszystko u niego zdradza człowieka niemego monologu. (...)"

  • @szaasz6007
    @szaasz6007 Рік тому +5

    Dzięki lekturze Ciorana wielu ludzi zrezygnowało z samobójstwa.
    Cioran był aforystą , a nie systematycznym myślicielem i brak spójności oraz operowanie przesadą jest zupełnie naturalne.
    Samobójstwo było dla niego kojącą możliwością, dzięki której go nie popełnił.Śmierć jest nieunikniona, można poczekać.
    Dojrzałość, dorosłość to dla Ciorana i Gombrowicza żadna wartość.
    Zaś obroną Boga przed zarzutem bycia złym demiurgiem zajmuje się nawet teologia i nazywa się to teodyceą. Nie rozumiem, co naiwnego jest w oskarżeniu Boga o zło.
    Naprawdę nie chodzi o to , że się Pan z Cioranem nie zgadza i nie lubi, ale najzwyczajniej ni w ząb Pan go nie rozumie.

  • @diegeza7100
    @diegeza7100 11 місяців тому

    Powróciłem do tego filmu skojarzywszy niedawno przeczytany aforyzm Ciorana. Skojarzył mi się z ogółem tej sytuacji - nakłaniano twórcę do przeczytania książkę Emila Ciorana, oczywiście jako rzecz do (już w trakcie czytania jak długo po) kontempacji. Autor filmu skrytykował, nie zgodził się itp. itd.
    "Wysłać komuś książkę to dopuścić się włamania, to naruszyć czyjąś prywatność. To wedrzeć się w cudzą samotność, w coś, co jest dla człowieka najświętsze, to zmuszać go, żeby wyrzekł się siebie, aby zająć się waszymi myślami."
    Wydał mi się w tej sytuacji całkiem adekwatny, całkiem zabawny, może nawet ironiczny.
    PS. Tak tak jestem tym co to wykazuje są eryducję rzucając jakimś aforyzmem i inne takie ;D

  • @ImpulsyStetoskopu
    @ImpulsyStetoskopu 2 роки тому +22

    Dużo bzdur. Dużo subiektywnych odczuć wynikających, jak podejrzewam, z urażonej dumy, że ktoś skrytykował stan religii i świętych. To, jakie ktoś prowadził życie nie powinno mieć żadnego znaczenia/wpływu na ocenę czyjejś twórczości. Jednym zdaniem - brak profesjonalizmu w krytyce literackiej.

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +2

      "Antychrysta" Nietzschego bardzo lubię, więc nie wiem czy krytyka religii tak mi przeszkadza jeśli coś konstruktywnego za nią stoi. Jak najbardziej detale biograficzne są dla mnie ważne w ocenie dzieła czy systemu filozofii, jeśli ktoś potrafił żyć wedle własnych zasad to przydaje to rzetelności jego słowom - ten mój pogląd pojawiał się i był uzasadniany wielokrotnie na kanale. A profesjonalnym krytykiem nie jestem, więc może stąd brak profesjonalizmu d;

    • @ImpulsyStetoskopu
      @ImpulsyStetoskopu 2 роки тому

      @@PajakiYT Mimo to "Antychryst" opiera się nie na krytyce religii, tylko, jeśli już, na krytyce chrześcijaństwa. Ponadto, Nietzsche obdarzał szacunkiem Chrystusa. A zatem paralela Cioran-Nietzsche jest tutaj całkowicie chybiona. Nie mogę pojąć, jak wrażliwemu człowiekowi mogą detale biograficzne zakłócać odbiór geniuszu sztuki literackiej (sztuki w ogóle), czy też filozofii? Czy aby na pewno jest Pan tutaj konsekwentny i nie stosuje podwójnych standardów? Nie znam Pana innych recenzji. Ta poświęcona dziełu Ciorana jest jedyna do tej pory, którą poznałem. Nie omieszkam sprawdzić, jak jest z innymi książkami/pisarzami/myślicielami. Jestem ciekaw, jakie Pan przyjmuje wówczas kryteria oceny i jak faktycznie Pan zna dobrze wątki biograficzne twórców, które mają pozytywny wpływ na ocenę danej książki.

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +3

      @@ImpulsyStetoskopu No to także Cioran opiera się na krytyce chrześcijaństwa, buddyzm jest opisywany pozytywnie, neutralnie, lub bardzo rzadko negatywnie, o islamie czy innych religiach nie ma ani słowa.
      "Nie mogę pojąć, jak wrażliwemu człowiekowi mogą detale biograficzne zakłócać odbiór geniuszu sztuki literackiej (sztuki w ogóle), czy też filozofii?" - niekoniecznie zakłócać, mogą też wpływać pozytywnie. Osoby, które potrafili żyć co do litery wedle swoich ideałów, jak Mainlander, Mishima, Linkola, Spinoza, osobiście cenię o wiele wyżej od filozoficznych hipokrytów jak Schopenhauer czy Thoreau, niezależnie od innych wartości ich systemów.

    • @Beizi1000
      @Beizi1000 2 роки тому +4

      @Rafał Kochan To akademickie ględzenie o tym, że biografie twórców nie są ważne. Aż łeb boli i powietrza brakuje. Nie dziwie się, że nie znam żadnych Pana wywodów krytycznych skoro zatrzymał się Pan na skrajnym strukturalizmie.

    • @ImpulsyStetoskopu
      @ImpulsyStetoskopu 2 роки тому

      @@PajakiYT Nie jest tu ważne, czy biografia wpływa pozytywnie czy negatywnie na odbiór dzieła. W obu przypadkach jest to zakłócenie. Jeśli mielibyśmy przyjąć Pana logikę wpływu biografii twórcy na wartość artystyczną czy też naukową (filozoficzną) jego dorobku, to musielibyśmy chyba tylko z tej jednej przyczyny wyrzucić do śmieci z 99% dzieł artystycznych czy filozoficznych. Karola Marksa powinniśmy odrzucić, bo krytykował kapitalizm, ale przecież nie pracował w fabryce jako robotnik. Mało tego, korzystał z pieniędzy Engelsa, który był kapitalistą. Jak można ufać pesymizmowi J.P. Sartre'a, skoro ten wiódł szczęśliwe życie? Dlaczego ludzie zachwycają się pięknem obrazów futurystów, skoro ci chcieli niszczyć klasyczno-tradycjonalistyczny świat i wrażliwość? Cóż to za obłuda musi być, gdy komuś się podoba gra aktorska Klausa Kinskiego wiedząc, że ten molestował i pastwił się nad swoją córką? Nie widzi Pan absurdu w tego typu myśleniu o sztuce i jego twórcach?

  • @mz2535
    @mz2535 Рік тому +2

    Nic się nie zgaduje w wymowie po francusku. Mówienie, że sie nie dotknie tego jezyka kijem to zwyczajne "prostactwo". Nie wiesz, o czym mówisz.

  • @vitaliigrinevych3124
    @vitaliigrinevych3124 Рік тому +1

    GMO Pana pokój. Niech Pan dorośnie. Może Pan zrozumie że w życiu JEST dużo cierpienia. Możliwowie Cioran i nie powiedział nic nowego po Shopenhauerze ale to nie nadaje większego sensu bytu ludzkiemu i morfina w postaci religii chszescijańskiej na to nie pomoże.

  • @conrad9race1
    @conrad9race1 2 роки тому +5

    Canelo Alvarez to nawet nie jest on

  • @engramik
    @engramik 2 роки тому +22

    Nooo jak bym nie spał, jadł za darmo, nie pracował i nie chodził do Kościoła, to też bym wypisywał takie głupoty

    • @clwnwrld
      @clwnwrld 2 роки тому

      engram wruc

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +2

      Engram tęsknimy

    • @engramik
      @engramik 2 роки тому

      ​@@PajakiYT ua-cam.com/video/dzx5JGArgzM/v-deo.html

    • @JanKowalski-bi6hf
      @JanKowalski-bi6hf 2 роки тому

      @@engramik Zapoznaj się z Zeszytami albo Listami do kraju, bo recenzja spłyca to wszystko

    • @katiszacisza
      @katiszacisza 2 роки тому

      Ale z pana sowizdrzał.

  • @adrithgor7551
    @adrithgor7551 Рік тому +1

    "depresję słowa martwego cygana ze śmiesznymi włosami"
    Nie no włosy miał zajebiste

  • @Max-sy4yf
    @Max-sy4yf 7 місяців тому

    To jest traktat filozoficzny,a nie ` Przyqody Kubusia Pucbatka.`

  • @elegancja2136
    @elegancja2136 2 роки тому +2

    Czy nagrasz kiedyś odcinek o Kierkegaardzie?

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +1

      Być może - to jeden z tych filozofów, z których może być cieżko zrobić odcinek nowej formuły. Przeczytam jeszcze jakąś jego pracę (na razie tylko "Bojaźń i drżenie", wiele z niej nie wyciągnąłem) i wtedy zadecyduję.

  • @krinnter7994
    @krinnter7994 2 роки тому

    Życie nie
    wytrzymuje wysokich temperatur. Skutkiem tego doszedłem do wniosku, że
    ludzie o największym wewnętrznym wzburzeniu i dynamizmie,
    doprowadzonym do szczytu, tacy, co nie godzą się na zwyczajną temperaturę,
    skazani są na upadek.

    • @Beizi1000
      @Beizi1000 2 роки тому +1

      W podobnych słowach o Cioranie pisał Gombrowicz w dziennikach.

    • @krinnter7994
      @krinnter7994 2 роки тому +2

      @@Beizi1000 to jest akurat jeden z lepszych aforyzmów w jego pierwszej książce, "ja i świat"

    • @Beizi1000
      @Beizi1000 2 роки тому

      @@krinnter7994 Ano widzisz, Gombrowicz też używa tej metafory związanej z temperaturami życia, stąd moje skojarzenie.

  • @tadziupeja4490
    @tadziupeja4490 3 місяці тому

    podoba mi się, jak rozprawiłeś się z całą gałęzią teologii, jaką jest teodycea, która jest obiektem rozważań od setek lat, mówiąc, że jej założenia są banalne i łatwe do zaorania (oczywiście nie wykazując ani banalności ani zaorania)

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  3 місяці тому

      Bóg nie stworzył zła, zło zostało sprowadzone na świat przez wolny akt człowieka. Bóg dozwala na istnienie zła dla zajścia większego dobra. Teodycea rozwiązana.

    • @tadziupeja4490
      @tadziupeja4490 3 місяці тому

      ​@@PajakiYT to bóg tworząc człowieka, dał mu wolną wolę, czym przyczynił się do powstania zła. można też powiedzieć, że bóg jako, że jest wszechmogący i wszechwiedzący, wiedział, że przez nadanie człowiekowi wolnej woli, będzie on szerzył zło. zostało więc zło sprowadzone na świat przez boga i to w samym zarzewiu ludzkiego istnienia. w pełni świadomie.
      skoro bóg jest wszechpotężny dlaczego nie stworzył świata bez zła, bez możliwości pojawienia się go?

    • @tadziupeja4490
      @tadziupeja4490 3 місяці тому

      tak tylko dodam, że bardziej mam tutaj problem, z Twoim podejściem do tego tematu jaki prezentowałeś na filmie. najpierw narzekasz na ciorana, że lekceważąco i ignorancko odnosi się do niektórych zagadnień, by następnie zrobić to samo. w moim odczuciu słabe. chyba, że miała to być jakaś forma "zrewanżowania się", nawet jeśli tak, to moim zdaniem niedostatecznie zaznaczona i zbędna.

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  3 місяці тому

      @@tadziupeja4490 Bóg nie przymusił człowieka do grzechu, toteż wybór aby zgrzeszyć znajdował się całkowicie na sumieniu człowieka, nie Boga. Podobnie jak ojciec nie idzie do sądu za przestępstwa syna, którego spłodził.
      Dlaczego sprawy zostały tak urządzone? Z jednej strony aby człowiek mógł "wykazać się" pokonując zło. Z drugiej, aby przez ukaranie potępionych był dany wyraz Bożej sprawiedliwości, który to atrybut byłby niewidoczny gdyby nie istniała żadna wina.

    • @tadziupeja4490
      @tadziupeja4490 3 місяці тому

      @@PajakiYT
      nie przymusił go, ale stworzył zaszczepiając w nim fundamentalną możliwość zła.
      czy brak przymusu wypacza akt stworzenia? czy skoro bóg nie zmusza nas do szerzenia dobra, to nie jest jego autorem?
      bóg tworzył człowieka jak można tworzyć maszynę, zaimplikował w nim wolną wolę. jego wszechwiedza pozwala stwierdzić, że wiedział, iż z wolnej woli wyłoni się zło. skoro do oprogramowania człowieka, poprzez wolę wplótł zło, to on jest jego autorem. jeżeli miałoby być inaczej, to bóg również nie byłby autorem dobra.
      świat byłby wtedy nacechowany neutralnie. nie można by było przypisać autorstwa bogu w kwestii zła, zarówno jak w kwestii dobra. całe dobro i zło wynikałoby jedynie z wolnej woli człowieka, z którą bóg nie ma nic wspólnego.
      analogia jest błędna, gdyż bóg nas nie spłodził, tylko stworzył na swoje podobieństwo. ojciec ma mniejszy wpływ "pierwotny" na swoje dziecko niż bóg miał na człowieka tworząc go. pomijając już fakt, że przykład sądu działa tylko poprzez konwencje prawa, w państwie, w którym żyjemy. ojciec nie odpowiada przed sądem, że wychował syna na kryminalistę, ale może odpowiadać przed bogiem za to, że wychował syna na grzesznika, w złej wierze. zestawianie w analogii praw boskich i moralno-prawnych nie ma tu większego sensu.
      a to, że bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo tworzy kolejny aspekt, nad którym można by się pochylić. mianowicie skoro bóg stworzył człowieka na swój obraz, a znajduje się w nim możliwość zła, to znajduję się ona również w bogu.
      ponownie zaznaczę, że nie chodzi mi tu do końca o to, abyśmy tę sprawę rozwiązali, bo zapewne moglibyśmy się przerzucać różnymi argumentami długo. po prostu chciałem wykazać, że narzekając na lekceważący i ignorancki ton ciorana, sam popełniasz podobny, podczas gdy sprawa (zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku) jest bardziej złożona.

  • @lotta7324
    @lotta7324 Рік тому +2

    Skończ tak bluźnić

  • @Dezynweltura
    @Dezynweltura 2 роки тому

    Proszę pana , bardzo prosimy o Roberta Musila " Człowiek bez właściwości " 🇨🇳🇨🇳🇨🇳🔵🔵🔷

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому

      będzie, od dawna mam tę książkę na oku

  • @powerlineee
    @powerlineee Рік тому +1

    Drodzy znawcy prozy Ciorana, którym nie podoba się krytyka jego twórczości. Proszę o merytoryczne wskazanie, czego autor filmu nie rozumie jeżeli chodzi o twórczość rumuńskiego pisarza? Poklepujecie się po plecach, że wy zrozumieliście, a on nie zrozumiał. Że tam ludzie jakieś listy do niego pisali itd. Ale niech ktoś ruszy w końcu cztery litery i coś napisze na obronę zarzutu, że autor jest mętny, nie ma systemu i pisze bardziej żeby rozładować ból i napięcia, niż po to żeby wyrazić konstruktywnie myśli. Przyjęliście postawę w debacie taką, jaką przyjmowała i przyjmuje Wyborcza, jak próbuje się polemizować z autorytetami przez nią lansowanymi. Ale na drugą nóżkę zachowujecie się tak jak Ci co krzyczą o wielkości JPII nie czytając żadnej jego encykliki albo traktatu filozoficznego. Innymi słowy jak banda wykształciuchów, którym tylko zależy żeby być dokooptowanymi do tych mądrych i wybrańców i móc brylować i się brandzlować. To nie jest debata, to jest próba ośmieszania autora, wyniesiona z polskiego systemu oświaty i polskich domów gdzie rodzice i dziadkowie mówią "nie, bo nie, nic nie rozumiesz, jak będziesz miał X lat to zrozumiesz". Taki gaslighting i umniejszanie. No i jeszcze te podniety, że Gomborwicz tutaj chwalił, a przecież Gombrowicz to hohoho tak tak, wyżyny aspirujacego humanisty. Czekamy na rzetelną debatę, a nie wiochę intelektualną.

  • @mondocabezo444
    @mondocabezo444 2 роки тому

    Co studiujesz?

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +4

      Inżynierię Danych

  • @theEskit
    @theEskit 2 роки тому +2

    11:20
    Widocznie teologia "w świetle dnia" też nie broni się najlepiej xd

  • @evenings.6170
    @evenings.6170 2 роки тому +2

    Mogymy coś o Heideggerze?

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +4

      do niego jeszcze trochę, najpierw na pewno Hegel

  • @Max-sy4yf
    @Max-sy4yf 7 місяців тому

    Filozofia Ciorana i oqlądanie mieszkania. Co za zderzenie. Albo albo.

  • @theEskit
    @theEskit 2 роки тому +1

    15:50
    Dajesz w następnych filmach debunk albo debatę o gnostycyzmie :>

    • @PajakiYT
      @PajakiYT  2 роки тому +2

      Może wspomnę o tym na najbliższym streamie, zaś na debatę raczej nie ma szansy, bo nie znam żadnych prominentnych gnostyków na polskim YT

    • @theEskit
      @theEskit 2 роки тому

      @@PajakiYT Arkadiusz Rączka ale niestety on tylko udzielił kilku wywiadów dla fundacji Panteon :

  • @trendolon
    @trendolon 10 місяців тому

    To nie samowite że ten upośledzony chłopczyk miał tyle odwagi aby przedstawić światu jego krzywy światopogląd

  • @aleksandrabrzyska3381
    @aleksandrabrzyska3381 2 роки тому

    o plakat Koyaanisqatsi! *__*