Jak dla mnie to jeden z najbardziej profesjonalnie prowadzonych kanałów w tej tematyce. Ja bardzo lubie tę tematykę, choć trochę laik jestem, a kiedy tak posłucham Waszych filmów to serio czuje sie mądry i cieszę się, że mogłem coś nowego zrozumieć :D
Dokładnie to samo chciałam napisać. A wszystko dzięki koronazabawie, właśnie po lockdownie rozpoczęłam drążenie tematu. ;) Myślę, że wiele osób z tego samego powodu rozpoczęło poszukiwania odpowiedzi na nurtujące go pytania. Nie zdziwię się, jeśli po latach austriacka szkoła ekonomii stanie się znów popularna, może bardziej niż kiedykolwiek.
Przypomina mi to trochę jedno z Praw Parkinsona o biurokracji. Instytucje dokonują największych osiągnięć w prowizorycznych warunkach na początku swojego istnienia. Kiedy instytucja buduje sobie ładną siedzibę, to przeważnie jest już skostniała i zajmuje się głównie uzasadnianiem własnego istnienia.
Żeby było jasne: rozpoczęcie budowy zawsze zaczyna się w okresie prosperity. A że prosperity zwiastuje kryzys, bo taki jest cykl, to naturalna kolej rzeczy. Czy ktoś mnie sprostuje bo nie jestem ekonomistą? :D
Taka refleksja... Generalnie keynes'izm (ekonomia popytu) po pierwszych latach wzrostu gosp., skutkuje sukcesywnym wzrostem inflacji a finalnie stagflacja i glebokim kryzysem. Natomiast ekonomia podazy to wolniejszy wzrost, niska inflacja i sukcesywne budowanie bogactwa bez glebokich kryzysow.
Dla pełniejszego obrazu trzeba by zestawić wszystkie tego typu kryzysy. Zakładam że było trochę takich, przy których nie było żadnych budowanych wieżowców. Można w to wliczyć te, które nie były rekordowa na swoje czasy.
W 2013 roku rozpoczęto w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej budowę "Jeddah Tower", nowego najwyższego budynku świata (wysokość 1000 m). Jego ukończenie planowano na 2018 r. na szczęście wystąpiły opóźnienia i obecnie planuje się je na 2024. Czyli z zakupem złota można jeszcze trochę zaczekać.
Warto dodać że w przypadku inwestycji rynek działa z opóźnieniem. Wszelki fundusze inwestycyjne mają najwięcej argumentów do zbierania kapitału pod koniec prosperity bo pokazują jak tu wszystko fajnie rosło przez ostatnie lata.To że decyzja o budowie wieżowca zostaje podjęta na 2 lata przed krachem a wszelkie pozwolenia i kapitały gromadzone są wiele miesięcy później tylko to potwierdza.
@@Nalesnik158 NBP nie ma nic wspólnego z władzą. A jego prezesem jest facet który zakładał PIS. Nieźle Wam w TVP info klepią XD. Dobrze, że w miastach bogatych ten PIS nic nie znaczy i wśród wykształconych ludzi.
@@Stan13377 O kurłłła Panie, nie ma co tu gadać. My na naszej wiosce to takie głupie jesteśmy ludzie, że hoho. Nie to co te mądre i bogate miastowe. Tu u nas ino gnój! W taczkach jeździm, a żelaznego kunia to ja żem raz w życiu widziała. Bida piszczy i po krzokach sramy. Głosujem na PiSa bo my biedaki cebulaki są. Nie to co te inteligentne miastowe. Tam to rządzą wykształcone jakie pewno. Ta co kamieniami w dinozaury rzucała, o! To je mądra kobita. Bogate ludzie z miasta umiom głosować. O kurrrła Panie...
0:42 Columbia University to nie jest "Uniwersytet w Kolumbii". Ten Uniwersytet Columbia leży w Nowym Jorku. Może i nie jest to błąd, który przekreśla materiał, ale pokazuje, że treści nie podlegają jakiejś poważniejszej weryfikacji, co mnie trochę smuci.
Mam prośbę. Moglibyście zrobić materiał o wojsku na wolnym rynku, w sensie z czego by się utrzymywało jeśli niebyło by podatków? Zastanawiam się od dawna.
@Jakub Bończak Każdy realny kontakt z władzą wymusza pewną dawkę pragmatyzmu, dwa historia Chile, Pinocheta dobitnie pokazuje coś zgoła innego, niż chcieliby liberałowie, że oni wcale nie mają prostej racji. Wniosek na tle osiągnięć kapitalizmu azjatyckiego i miejsca obecnego Chile jest chyba oczywisty i czytelny. Gospodarka Chile była zależna od cen miedzi za Frei-a, potem Allende, Codelco uratowało Pinocheta w czasie kryzysu początku lat 80-tych i jest podstawą gospodarki dziś, kilka gorszych lat i mamy rewoltę społeczną. Wnioski dla Polski niech każdy wyciągnie sam to nie trudne...
To była moja pierwsza myśl - austriacka teoria cykli koniunkturalnych. Efektów Cantillona sam bym w to nie wmieszał. A jednak można. Świetny film. Pozdrawiam.
Gorąco proszę o film na temat ewentualnych skutków koronawirusa na gospodarkę oraz czy spadki, które teraz są, są efektem tylko epidemii czy też spowolnienia gospodarczego, które obserwujemy przez dłuższy czas.
Czy zrobicie w przyszłości materiał o ekonomii behawioralnej i jego negowaniu racjonalności ludzkich decyzji. Jeżeli bowiem ludzie nie podejmują racjonalnych decyzji to jak mogą podejmować efektywne wybory?
Nie chcę się tu merytorycznie kłócić bo jestem wielkim fanem całej tej serii, ale przy stwierdzeniu "dlaczego budujemy wieżowce i idziemy z nimi w górę" głównym, albo przynajmniej nie jedynym motywem jest droga ziemia, a raczej coś na kształt pychy, chęci pokazania się, reklamy czy pokazu sił w stylu jesteśmy najlepsi to i największy budynek "prestiż" będzie u nas. Mam tu na myśli bliski wschód gdzie jest mnóstwo miejsca na budowę a mimo to idą ostro w górę dla, w moim mniemaniu, tylko dla prestiżu
@@Sofiofilia To jest chyba logiczne, albo coś idzie do góry, albo do dołu, albo się rozwija albo nie. Nie ma trzeciej drogi. Nie jest więc to żadna niezwykła zależność, a brak jakiejkolwiek innej możliwości.
Cykl cyklem, ale żeby zawsze pod sam koniec prosperity? Mi to wygląda na swoiste pomniki elit, mające uczcić ich udane ingerencje w System. A że jest to głównie powodowanie kryzysów... No i założenie FEDu!
Nowojorskie "ołówkowce" ua-cam.com/video/wB-5lZtJy0g/v-deo.html Tak na chłopski rozum, można to skwitować jednym zdaniem. Gigantyczne inwestycje to jaskrawy objaw przegrzania gospodarki.
"Wieżowce są ostatecznym architektonicznym wyrazem kapitalizmu" STACJE KOSMICZNE NALEŻĄ DO SOCJALIZMU Okej, poważnie teraz o filmiku Po pierwsze - określanie Ann Rand jako obrończyni wolnego rynku nie jest przypadkowe moim zdaniem Po drugie - kończenie budowy w trakcie trwania kryzysu wykazuje wbudowaną niestabilność systemu wolnorynkowego (którą cechuje duża cykliczność). I nic dziwnego - jest boom, to a walniemy se wieżowca. No a że kryzys wybucha zwykle do kilku lat od ostatniego, to mamy finisz budowy kiedy nowa recesja się zaczęła Trzy - ani czarodziej który ot tak machnie różdżka ani państwo drukujące więcej kasy nie ma wpływu na inflację - to jest kolejna rzecz która jest wynikiem tej "prostej ekonomi" - jak coś jest "proste" to za pewne jest daleko od tego jak jest w rzeczywistości. Bo nie ma znaczenia ile pieniądza jest, tylko ile jest w obiegu. Proponuję następujący eksperyment myślowy aby to zilustrować - jak na razie dominującą walutą na świecie jest dolar. Euro jest jeszcze w tyle. Wyobraźmy sobie teraz że USA idzie drogą większej izolacji od reszty świata i w pewnym momencie wybucha kryzys i wartość dolara zaczyna spadać. W pewnym momencie dolar przestanie być postrzegany jako bezpieczna waluta i ludzie spoza stanów zaczną się go pozbywać. Cyk mamy więcej dolarów w obiegu (przez to że niemałe sumy zostały odmrożone) i co więcej koncentruje się to w Ameryce - bach inflacja bez ingerencji rządu ani zwiększania ilości pieniędzy. BTW - jesteście świadomi tego, że większość pieniądza (zwłaszcza tego wirtualnego) jest tworzona przez prywatne banki, prawda? Cztery - eh - zaniżanie stup procentowych zwykle dzieje się podczas kryzysu, żeby gospodarka dostała "kopa" i ruszyła do przodu. No ale coś w tym jest - w końcu to jak wychodzimy z kryzysu jest wstępem do następnego. Pięć - inwestycje w nowe innowacje - zapewne wymyślone na jakiejś politechnice albo w Chinach. Mało rzeczy teraz się wynajduje w sektorze prywatnym bo jest to zbyt drogie - taniej jest zrzucić to na państwo. No ale TL;DR bo długi komentarz: Tak działają bańki. Sorry - zaczyna się inwestycja na napompowanych nadziejach, a kończy się po zderzeniu z rzeczywistością. Sorry baby, live is brutal.
3. Tak I to właśnie austracy mówią, że nie można tylko jednego czynnika brać pod uwagę, bo jest ich pierdyliard, ale to zwykle właśnie decyzję państwa, czy to dodruk czy to cła wpływają na atrakcyjność waluty 4. Eh, nie ua-cam.com/video/ZVc-1GYDm8Y/v-deo.html 5. Xd, chłopie, w stanch, w medycynie, tam gdzie państwo nie ingeruje, czyli np. Laserowe operacje oka czy medycyna platyczna, koszty są coraz mniejsze
@@karol9205 Mówienie że jakaś instytucja na giełdzie przekazuje fałszywe informacje to jakby powiedzieć że gdzieś teraz świeci słońce. Oczywiście, że tak jest bo nie raz podanie prawdziwych informacji oznaczałoby spadek wartości giełdowej spółki, a mało komu na tym zależy. 3 - a to pieniądz nie podlega zwykłym prawom popytu i podaży i jak każdy inny towar na rynku jak jest go więcej to traci na wartości? Co więcej, nie jest to zbyt przestarzałe podejście patrząc na fakt, że obecnie większość pieniędzy jest kreowana przez banki? 4 - nie umie Pan tego określić własnymi słowami? 5 - z medycyną jest tak, że mamy wiele państwowych jednostek badawczo-naukowych których jedynym celem są badania i publikowanie wyników tych badań (i jeszcze często nauka, ale to tutaj jest mniej ważne). Tam się dzieje większość innowacji. Potem te przedsiębiorstwa prywatne korzystają z tej wiedzy (bo w końcu jest w większości darmowa albo bardzo tania w stosunku do samych badań) i wykorzystuje dla własnego zysku. Ta cała innowacyjność prywaciarzy opiera się na tym za co państwo płaci. I nie bez powodu, w końcu nikt nie chce płacić za badania podstawowe mimo że generują one najwięcej kasy (ale dla kogoś innego, dlatego nikt poza państwem za nie nie płaci).
@@michdem100 3. Tak, ale to eminent wpływa w dużym stopniu na odbiór towaru przez klientów. 4. Umeim, ale ten podcast jest bardziej wartościowy niż mój wpis 5. Xd, zły wolny rynek brrrrr
@@michdem100 a i ten diss na tą architekt jest bez sensu. ISS to szczyt techniki naukowej, a wieżowce, to najlepszy sposób zagospodarowania miejsca z osiągnięciami architektury
Przecierz to nie pastwo żądzi bankami tylko banki żądzą państwem. Jeden z ostatnich państ gdzie to państwo żądzi bankami jest IRAN ale bankierzy na to nie pozwolą i zaraz IRAN upadnie i stanie się podległy bankierom i bankowi światowemu
Kapitaliści to jak dzieci wszędzie widzą utopię dobrych i uczciwych firm, które jak są złe to z rynku wykluczy rynek 😂 Oczywiście będą działać dla dobra ogółu nie myśląc o opłacalności przedsięwzięć. Za dużo Korwina niestety
@@dde553 Debilom powinno się zakazać udzielania kredytom, bo potem uczciwi kredytobiorcy na tym cierpią. Wielu osobom powinno się ograniczyć wolność , szczególnie wyborcom PIS>
Jak dla mnie to jeden z najbardziej profesjonalnie prowadzonych kanałów w tej tematyce. Ja bardzo lubie tę tematykę, choć trochę laik jestem, a kiedy tak posłucham Waszych filmów to serio czuje sie mądry i cieszę się, że mogłem coś nowego zrozumieć :D
Dokładnie to samo chciałam napisać. A wszystko dzięki koronazabawie, właśnie po lockdownie rozpoczęłam drążenie tematu. ;) Myślę, że wiele osób z tego samego powodu rozpoczęło poszukiwania odpowiedzi na nurtujące go pytania. Nie zdziwię się, jeśli po latach austriacka szkoła ekonomii stanie się znów popularna, może bardziej niż kiedykolwiek.
Polecam kanał "polityka zagraniczna"
2020 - Varso zostaje ukończone
2020 - Kryzys z powodu coronavirusa
Podobnie z kryzysem w 2008 i Sky Tower we Wrocławiu.
Nie tylko Varso, wiele budynków w Polsce. W Katowicach jest ogrom biurowców w budowie, z KTW 2 na czele.
@tili tuli bom To samo z metrem w Warszawie, podobno ma się opóźnić z powodu pandemii ale i tak gdyby nie koronawirus to znaleźliby inny pretekst.
To co będzie jak Lillium Tower zbudują
237 do dachu
@@kuba91119 Nic,bo Lilium nie powstanie
Przypomina mi to trochę jedno z Praw Parkinsona o biurokracji. Instytucje dokonują największych osiągnięć w prowizorycznych warunkach na początku swojego istnienia. Kiedy instytucja buduje sobie ładną siedzibę, to przeważnie jest już skostniała i zajmuje się głównie uzasadnianiem własnego istnienia.
W Warszawie na wykończeniu jest teraz bardzo dużo wieżowców i zbiega się to również z obecnie istniejącym kryzysem :)
Kocham wieżowce i wszystko co z nimi związane, ale w taki sposób nie myślałem o nich nigdy. Dziękuję za ten film. Obejrzałem z dziką przyjemnością.
Żeby było jasne: rozpoczęcie budowy zawsze zaczyna się w okresie prosperity. A że prosperity zwiastuje kryzys, bo taki jest cykl, to naturalna kolej rzeczy. Czy ktoś mnie sprostuje bo nie jestem ekonomistą? :D
Bo wieżowce są planowane w trakcie prosperity a kończone już gdy zaczyna się kryzys.
2020 ppwtórka z rozrywki.
Jeśli założyć, że to prawda to gdyby nie kryzys może byłyby wyższe ;)
Taka refleksja... Generalnie keynes'izm (ekonomia popytu) po pierwszych latach wzrostu gosp., skutkuje sukcesywnym wzrostem inflacji a finalnie stagflacja i glebokim kryzysem. Natomiast ekonomia podazy to wolniejszy wzrost, niska inflacja i sukcesywne budowanie bogactwa bez glebokich kryzysow.
Dla pełniejszego obrazu trzeba by zestawić wszystkie tego typu kryzysy.
Zakładam że było trochę takich, przy których nie było żadnych budowanych wieżowców.
Można w to wliczyć te, które nie były rekordowa na swoje czasy.
Dzięki za ten film! Świetna robota
W 2013 roku rozpoczęto w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej budowę "Jeddah Tower", nowego najwyższego budynku świata (wysokość 1000 m). Jego ukończenie planowano na 2018 r. na szczęście wystąpiły opóźnienia i obecnie planuje się je na 2024. Czyli z zakupem złota można jeszcze trochę zaczekać.
Dlaczego "na szczęście"?
@@gatakamsky527 Bo dzięki temu kryzys się opóźnił. (mam nadzieję że zauważyłeś że to jest żart)
Creek Tower w 2020 roku ma być ukończony więc chyba jednak wszystko wskazuje na to że mamy kryzys xD
@@piotrekfitness7817 nieprawda. Creek Tower też ma budowę przerwaną i to od 2018 roku i chyba nawet nie zaczął rosnąć poza poziom 0
Warto dodać że w przypadku inwestycji rynek działa z opóźnieniem. Wszelki fundusze inwestycyjne mają najwięcej argumentów do zbierania kapitału pod koniec prosperity bo pokazują jak tu wszystko fajnie rosło przez ostatnie lata.To że decyzja o budowie wieżowca zostaje podjęta na 2 lata przed krachem a wszelkie pozwolenia i kapitały gromadzone są wiele miesięcy później tylko to potwierdza.
Varso Tower w Warszawie zaczęli budować w 2018 roku. Na początku roku 2020 wzrosła inflacja do ponad 4%.
@@Nalesnik158 NBP nie ma nic wspólnego z władzą. A jego prezesem jest facet który zakładał PIS. Nieźle Wam w TVP info klepią XD. Dobrze, że w miastach bogatych ten PIS nic nie znaczy i wśród wykształconych ludzi.
@@Stan13377 O kurłłła Panie, nie ma co tu gadać. My na naszej wiosce to takie głupie jesteśmy ludzie, że hoho. Nie to co te mądre i bogate miastowe. Tu u nas ino gnój! W taczkach jeździm, a żelaznego kunia to ja żem raz w życiu widziała. Bida piszczy i po krzokach sramy. Głosujem na PiSa bo my biedaki cebulaki są. Nie to co te inteligentne miastowe. Tam to rządzą wykształcone jakie pewno. Ta co kamieniami w dinozaury rzucała, o! To je mądra kobita. Bogate ludzie z miasta umiom głosować. O kurrrła Panie...
Proszę o odcinek na temat koronawirusa, w jaki sposób odbije się na gospodarce.
Dobry temat, przyłączam się. Od siebie bym dodał jeszcze wątek jak długo będziemy lizali rany po tym spustoszeniu w gospodarce.
Jak zwykle ciekawy odcinek + estetyka neonu i starego kina trafia w me gusta.
0:42 Columbia University to nie jest "Uniwersytet w Kolumbii". Ten Uniwersytet Columbia leży w Nowym Jorku. Może i nie jest to błąd, który przekreśla materiał, ale pokazuje, że treści nie podlegają jakiejś poważniejszej weryfikacji, co mnie trochę smuci.
Mam prośbę. Moglibyście zrobić materiał o wojsku na wolnym rynku, w sensie z czego by się utrzymywało jeśli niebyło by podatków? Zastanawiam się od dawna.
kanał jest bardzo świetny, filmy mega profesjonalnie i rzetelne ale... 12:26 'spiekło się w czasie?' serio? :D
Czy jest szansa na materiał o Pinochecie?
Właśnie. Ciekawy materiał na film.
@Jakub Bończak był, ale w trakcie kryzysu zrozumiał, że dla państwa i obywateli jest dobre nie oddanie wszystkiego rynkowi
@Jakub Bończak Każdy realny kontakt z władzą wymusza pewną dawkę pragmatyzmu, dwa historia Chile,
Pinocheta dobitnie pokazuje coś zgoła innego, niż chcieliby liberałowie, że oni wcale nie mają prostej racji.
Wniosek na tle osiągnięć kapitalizmu azjatyckiego i miejsca obecnego Chile jest chyba oczywisty i czytelny.
Gospodarka Chile była zależna od cen miedzi za Frei-a, potem Allende, Codelco uratowało Pinocheta w czasie kryzysu początku lat 80-tych i jest podstawą gospodarki dziś, kilka gorszych lat i mamy
rewoltę społeczną. Wnioski dla Polski niech każdy wyciągnie sam to nie trudne...
pozdrawiam gorąco
nie wiem czemu ale kocham wieżowce tak mi sie podobają że nie wiem co szczególnie Tajpej 101
Stawiaj czasami przecinki, proszę 🙏
Przecinki ułatwiają czytanie i zmieniają wydźwięk, kropki niekoniecznie ;p
@@recovery6948 XD.
@@recovery6948 Emotka jest dopuszczalnym zakończeniem zdanie w internecie.
PS: a Ty nie kanceruj nosków! ;-)
To była moja pierwsza myśl - austriacka teoria cykli koniunkturalnych. Efektów Cantillona sam bym w to nie wmieszał. A jednak można.
Świetny film. Pozdrawiam.
ATCK zawiera w sobie efekt Cantillona.
Czyli jak zbuduje wysokki dom to będzie kryzys a jak przywiozo wungiel do wioski to znaczy ze bedzie wojna bo przed wojno byl wungiel
nanab256 rozjebałeś system XDDDD
@@ostrowskiworkshop3273 cytat z filmu
Super!
w warszawie (bardzo) dużo wieżowców jest teraz budowanych :x
Gorąco proszę o film na temat ewentualnych skutków koronawirusa na gospodarkę oraz czy spadki, które teraz są, są efektem tylko epidemii czy też spowolnienia gospodarczego, które obserwujemy przez dłuższy czas.
Czy zrobicie w przyszłości materiał o ekonomii behawioralnej i jego negowaniu racjonalności ludzkich decyzji. Jeżeli bowiem ludzie nie podejmują racjonalnych decyzji to jak mogą podejmować efektywne wybory?
Nie chcę się tu merytorycznie kłócić bo jestem wielkim fanem całej tej serii, ale przy stwierdzeniu "dlaczego budujemy wieżowce i idziemy z nimi w górę" głównym, albo przynajmniej nie jedynym motywem jest droga ziemia, a raczej coś na kształt pychy, chęci pokazania się, reklamy czy pokazu sił w stylu jesteśmy najlepsi to i największy budynek "prestiż" będzie u nas. Mam tu na myśli bliski wschód gdzie jest mnóstwo miejsca na budowę a mimo to idą ostro w górę dla, w moim mniemaniu, tylko dla prestiżu
Bardzo dobry film, ale masz dziwną akustykę w pomieszczeniu, w którym nagrywasz głos, może można to łatwo poprawić?
Prędkość x1.25 - polecam.
Ja 1.75x :) tez daje rade
Świetne. Powinno to być w szkołach, a wiemy co jest...
Jak będzie wyglądać epidemia w Akapie?
Może film o skutkach ekonomicznych i gospodarczych z powodu Światowej pandemii coronovirusa?
Czyli co? Wzrost zabudowy w Centrum Warszawki coś zapowiada?
Zawsze po wzroście jest potem spowolnienie i recesja. To normalne. A w tym filmie tworzy się jakieś dziwne teorie.
@@maciejmajewski8285 Nie, nie zawsze.
@@Sofiofilia To jest chyba logiczne, albo coś idzie do góry, albo do dołu, albo się rozwija albo nie. Nie ma trzeciej drogi. Nie jest więc to żadna niezwykła zależność, a brak jakiejkolwiek innej możliwości.
@@piotr1561 Na gruncie jakiej logiki jest to logiczne? Po wzroście może być spowolnienie, nie musi być recesja.
@@Sofiofilia Spowolnienie wzrostu to dalej wzrost.
Budowę wrocławskiego Sky Towera zaskoczył kryzys 2008.
'źródło' jest najpiękniejszą z setek książek jakie przeczytałem polecam z całego serca
Zakradł się błąd w 6:18, to aparaty państw są podległe bankom centralnym! Bardzo ważna różnica
Moglibyście nagrać odcinek co zrobić z oszczędnością żeby podczas inflacji nagle nie straciły wartości
Opowieść o wieży Babel nabiera nowego znaczenia
varso tower
Wieża Babel
Ładne te plansze, ale cały ekran tekstu zapisanego dużymi literami, zwłaszcza w takim kroju pisma (wąskie litery) jest po prostu MAŁO CZYTELNY.
Miejmy nadzieję że ta sytuacja nie będzie miała miejsca przy ukończeniu budowy Varso Tower
Dokładnie
przeciez juz mamy inflacje 4% chyba 2 najwieksza w europie
Już mamy mieć kryzys. Chcoiaz tutaj powodem będzie epidemia
@@randriu1221 Gościu większość państw europejskich zaniża inflację.
mam prośbe żeby ograniczyć ten efekt ekranu starego kina bo nerwuje to oczy... :|
Może jakiś odcinek o podnoszeniu cen np na maseczki na allegro i jakie to ma skutki ekonomiczne?
Kilkanaście $ za wjazd to może był w latach 80. Teraz spokojnie średnio ponad 35$.
Zrobicie materiał o spadku kursu zł?
Jestem za
@@lewawinio7326 Co ty robisz? xD
@@inczi5212 śledzę Ciebie
A w Krakowie wykańczają szkieletora (po iluś latach stania)
Jakie tam bogactwo jak za dodrukowywane pieniadze powstaja
Cykl cyklem, ale żeby zawsze pod sam koniec prosperity? Mi to wygląda na swoiste pomniki elit, mające uczcić ich udane ingerencje w System. A że jest to głównie powodowanie kryzysów... No i założenie FEDu!
Zbieg okoliczności.
Nowojorskie "ołówkowce"
ua-cam.com/video/wB-5lZtJy0g/v-deo.html
Tak na chłopski rozum, można to skwitować jednym zdaniem.
Gigantyczne inwestycje to jaskrawy objaw przegrzania gospodarki.
Czyli w Wawie zaczyna byc kryzys?Bo coraz wiecej wiez w centrum?;)
Pan Błaszczak zawsze z RigCzem
Ale kryzys w 1907 powstał przed powstaniem rezerw federalnych
A Jeddah Tower?
Czy można to podciągnąć pod efekt motyla? Tak np. jak zjedzenie nietoperza w Wuhan przez Chińczyka wywołało zamknięcie szkół w Europie?
Co
Nie podobają mi się te statystyki Maszt radiowy w Konstantynowie był najwyższy w latach 1974-1991.
"Wieżowce są ostatecznym architektonicznym wyrazem kapitalizmu"
STACJE KOSMICZNE NALEŻĄ DO SOCJALIZMU
Okej, poważnie teraz o filmiku
Po pierwsze - określanie Ann Rand jako obrończyni wolnego rynku nie jest przypadkowe moim zdaniem
Po drugie - kończenie budowy w trakcie trwania kryzysu wykazuje wbudowaną niestabilność systemu wolnorynkowego (którą cechuje duża cykliczność). I nic dziwnego - jest boom, to a walniemy se wieżowca. No a że kryzys wybucha zwykle do kilku lat od ostatniego, to mamy finisz budowy kiedy nowa recesja się zaczęła
Trzy - ani czarodziej który ot tak machnie różdżka ani państwo drukujące więcej kasy nie ma wpływu na inflację - to jest kolejna rzecz która jest wynikiem tej "prostej ekonomi" - jak coś jest "proste" to za pewne jest daleko od tego jak jest w rzeczywistości. Bo nie ma znaczenia ile pieniądza jest, tylko ile jest w obiegu. Proponuję następujący eksperyment myślowy aby to zilustrować - jak na razie dominującą walutą na świecie jest dolar. Euro jest jeszcze w tyle. Wyobraźmy sobie teraz że USA idzie drogą większej izolacji od reszty świata i w pewnym momencie wybucha kryzys i wartość dolara zaczyna spadać. W pewnym momencie dolar przestanie być postrzegany jako bezpieczna waluta i ludzie spoza stanów zaczną się go pozbywać. Cyk mamy więcej dolarów w obiegu (przez to że niemałe sumy zostały odmrożone) i co więcej koncentruje się to w Ameryce - bach inflacja bez ingerencji rządu ani zwiększania ilości pieniędzy.
BTW - jesteście świadomi tego, że większość pieniądza (zwłaszcza tego wirtualnego) jest tworzona przez prywatne banki, prawda?
Cztery - eh - zaniżanie stup procentowych zwykle dzieje się podczas kryzysu, żeby gospodarka dostała "kopa" i ruszyła do przodu. No ale coś w tym jest - w końcu to jak wychodzimy z kryzysu jest wstępem do następnego.
Pięć - inwestycje w nowe innowacje - zapewne wymyślone na jakiejś politechnice albo w Chinach. Mało rzeczy teraz się wynajduje w sektorze prywatnym bo jest to zbyt drogie - taniej jest zrzucić to na państwo.
No ale TL;DR bo długi komentarz: Tak działają bańki. Sorry - zaczyna się inwestycja na napompowanych nadziejach, a kończy się po zderzeniu z rzeczywistością. Sorry baby, live is brutal.
Tylko, że to nie wina wolnego rynku, a błędnych informacji towrsonych przez banki
3. Tak I to właśnie austracy mówią, że nie można tylko jednego czynnika brać pod uwagę, bo jest ich pierdyliard, ale to zwykle właśnie decyzję państwa, czy to dodruk czy to cła wpływają na atrakcyjność waluty
4. Eh, nie ua-cam.com/video/ZVc-1GYDm8Y/v-deo.html
5. Xd, chłopie, w stanch, w medycynie, tam gdzie państwo nie ingeruje, czyli np. Laserowe operacje oka czy medycyna platyczna, koszty są coraz mniejsze
@@karol9205 Mówienie że jakaś instytucja na giełdzie przekazuje fałszywe informacje to jakby powiedzieć że gdzieś teraz świeci słońce. Oczywiście, że tak jest bo nie raz podanie prawdziwych informacji oznaczałoby spadek wartości giełdowej spółki, a mało komu na tym zależy.
3 - a to pieniądz nie podlega zwykłym prawom popytu i podaży i jak każdy inny towar na rynku jak jest go więcej to traci na wartości? Co więcej, nie jest to zbyt przestarzałe podejście patrząc na fakt, że obecnie większość pieniędzy jest kreowana przez banki?
4 - nie umie Pan tego określić własnymi słowami?
5 - z medycyną jest tak, że mamy wiele państwowych jednostek badawczo-naukowych których jedynym celem są badania i publikowanie wyników tych badań (i jeszcze często nauka, ale to tutaj jest mniej ważne). Tam się dzieje większość innowacji. Potem te przedsiębiorstwa prywatne korzystają z tej wiedzy (bo w końcu jest w większości darmowa albo bardzo tania w stosunku do samych badań) i wykorzystuje dla własnego zysku. Ta cała innowacyjność prywaciarzy opiera się na tym za co państwo płaci. I nie bez powodu, w końcu nikt nie chce płacić za badania podstawowe mimo że generują one najwięcej kasy (ale dla kogoś innego, dlatego nikt poza państwem za nie nie płaci).
@@michdem100 3. Tak, ale to eminent wpływa w dużym stopniu na odbiór towaru przez klientów.
4. Umeim, ale ten podcast jest bardziej wartościowy niż mój wpis
5. Xd, zły wolny rynek brrrrr
@@michdem100 a i ten diss na tą architekt jest bez sensu. ISS to szczyt techniki naukowej, a wieżowce, to najlepszy sposób zagospodarowania miejsca z osiągnięciami architektury
Przecierz to nie pastwo żądzi bankami tylko banki żądzą państwem.
Jeden z ostatnich państ gdzie to państwo żądzi bankami jest IRAN ale bankierzy na to nie pozwolą i zaraz IRAN upadnie i stanie się podległy bankierom i bankowi światowemu
Jeszcze Korea północna
Tomasz S tego to ja nie jestem pewien ponieważ komuniści często mają układy z bankierami
Banki powinno być państwowe a nie prywatne.
9:36 ... masturbacja
???
Kapitaliści to jak dzieci wszędzie widzą utopię dobrych i uczciwych firm, które jak są złe to z rynku wykluczy rynek 😂 Oczywiście będą działać dla dobra ogółu nie myśląc o opłacalności przedsięwzięć. Za dużo Korwina niestety
O, arcytytan argumentacji, który nawet nie obejrzał filmu
Do dupy są te banki. Kredyt powinien być nielegalny
@Rufu nie
Rufu gość napisał kredyt a nie wolność, nie umiesz czytać?
@@sekyy3521 Więc nie ograniczaj ludziom wolności, zabraniając im brania i udzielania kredytów.
@@dde553 Debilom powinno się zakazać udzielania kredytom, bo potem uczciwi kredytobiorcy na tym cierpią. Wielu osobom powinno się ograniczyć wolność , szczególnie wyborcom PIS>
BREDNIE
TYTAN ARGUMENTACJI
4:38 W dobie rozkwitu i prosperity??? Czlowieku ty sie po polsku wyslowic nie potrafisz! rozkwitu i dobrobytu!