dr Grzegorz Łach - „Skąd wiadomo ile wynosi sekunda, metr i kilogram?”

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 жов 2022
  • W dniu 29 września 2022 dr Grzegorz Łach wygłosił wykład zatytułowany „Skąd wiadomo ile wynosi sekunda, metr i kilogram?”. Więcej informacji:
    zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wykl...
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 27

  • @Mag_Netar
    @Mag_Netar Рік тому +4

    1:12:40 - haha, Pan prof. Dragan zadaje pytanie =D xD

  • @wesly4859
    @wesly4859 Рік тому +5

    Fajnie się słucha ale przy prędkości x1,5.

  • @Nemerisk
    @Nemerisk Рік тому +3

    Dziekuje za udostępnienie.

  • @lukm578
    @lukm578 Рік тому +5

    Ciezko sie tego slucha

  • @SuperElwira
    @SuperElwira 8 місяців тому +1

    Ale mega problem. Arcyciekawy wykład.. A z kopei prędkość seiatla w prózni zalezy kto jakiej pompy użyje i ile wypompuje :))) co to jet próznia trzeba by zmierzyć :))))) Dlaczego światło nie dotyczą żadne zjawiska fizyczne? Czy roznica potencjalów w czasie przyspieszenia nie wywołuje zjawisk lokalnych? Dlaczego foton nie ma masy? Dlaczego po przyłozeniu prądu elektrycznego czyli zmienie potencjału w polu przedmioty są przyciagane przez elektromagnes to zmienia się ich masa tymczasowa I przyspieszenie? Cos czego fizyka nie liczyła tylko drogę i czas. W polu magnetycznym planety astronauta jest odpychany lub przyciągany i moze dlatego lewituje a nie dlatego, ze spada czy pędzi, więc jest widzialny aczkolwiek jest to prawda, bo co to oznacza pęd? Ruch cząstek ale one mogą się.ruszać w miejscu, w obszarze pojemnika np w czasie gotowania ale jakbyśmy je wypuścili to miały pęd-pędziły by. Obrót ziemii dla takie czasteczki to jest ogromna wartość. Czyli skoro pędzi to moze wraz z wartością przyciągania ziemskiego, pola elektromagnetycznego ziemii? Wtedy trzeba by było dodać grawitację do pomiarów- jesli miala by wpływ na prędkość światła na planecie a tego nie wiemy, bo używamy prędkości w próżni do obliczeń ale atmosfera to nie próżnia!! Ma różne warstwy plazmy czy temperatury. Poprawka Hawkinga właściwie co poprawia?
    Ale gdyby pomyśleć-foton nie ma masy. E=mc2 stosuje masę wymiennie z energią. Czyli w czaie przyspieszenia coś musi się dziać z masą i ciśnieniem, bo spadające przedmioty tak jakby miały wiekszą masę, gdyz oddzialuja z większą siła a skąd ta siła się bierze? Z nikąd? Mamy siły takie i śmakie. Jak fizyka czegos nie wie to dodaje siłę, parametr lub nową cząstkę. Ale czy na serio będziemy każdą energię tłumaczyć nową cząstką? Grawitację grawitonami a przyspieszenie Newtonami czy prędkoscia swiatła? Czy kawał metalu lub granitu ma ma przyspieszenie mierzone prędkością światła? A jakie promieniowanie on pochłania a jakie wydaje? A jak przyspiesza to promieniuje czy kumuluje energię? A moze poprzez róznicę wartości wchodzi w reakcję z otoczeniem? Jak huragany gdy masy ciepłego i zimnego powoetrza się zetkną-a jaki potencjał elektryczny ma ciepłe i zimne powietrze? Jakie ma ciśnienie? W odopowiednim cisnieniu para wodna może zamarznąć lub ciekły azot-czyki składowa powietrza moze mrozić rzeczy. Więc jak można pomijać cisnienie? To oni rozszerza rtęć w barometrach. Czy swiatło przez pryzmat się nie rozszczepia? Czy plazma nie jest kolorowa? To czy światło przez warstwę chmur przeleci tak samo? W warunkach rzadkiego ciśnienia i wysokich wyladowan elektrycznych rzędu kilka megaton-pioruny i niskie cisnienie potrafi te pioruny utrzymać w ryzach i moze para wodna czy azot, czy plazma.....a dlaczego niby prędkość światła w stratosferze miała by byc taka sama i w ogole wszędzie na swiecie taka jak w próżni? Wtedy masa była by zależna od przyspieszenia, bo foton nie ma masy.....czyli nie ma też temperatury....ani ciśnienia....? Ale dlaczego przyspieszenie sprawia, ze na niego nie działa. A może jednak działa?
    Przyspieszenie nie jest równe w całym przedmiocie, bo np karuzela środek pokonuje mniejszą drogę niz krawędz w tym samym czasie.

  • @mihjq
    @mihjq Рік тому +2

    Pierwotna (zamierzona?) definicja metra to 1/10 mln odległości od bieguna do równika, a nie długość całego południka. Temat wzorca metra można by zacząć od długości wahadła o półokresie 1 sekunda. To tyle dla zasięgu:-)

  • @KrzyhcoMao
    @KrzyhcoMao Рік тому +2

    Ciekawe, i pokazuje jak można przekombinować wszystko 😂

  • @mpuchatek
    @mpuchatek Рік тому +1

    Świetny wykład. Dowiedziałem się czegoś nowego. Prowadzenie mniej ważne niż przekazany temat.

  • @SuperElwira
    @SuperElwira 8 місяців тому

    Temperatura rozszerza i zwęża cząstki- i czesci metalowe obiekty itd. Więc są ruchome caly czas. Czyli z tym metrem problem. Moze w zależności od szerokosci geograficznej rozszerzaja sie szybciej lub wolniej albo mniej lub bardziej- gdzieś jest cieplej a gdzieś chłodniej i cisnienie jest nizsze lub wyzsze na danej szedokosci czyli KOMPRESJA materiałów moze być inna lub ich pamięć nieco inna. Jak pamięć wody. Moze się rozszerzają bardzo powoli- w koncu atom ma sporo pustej przestrzeni..... ciekawe....

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 8 місяців тому

      A skoro czarna dziura to mega skompresowana materia ktora przyciąga wszystko to może gdy się rozszerza materia to także emituje inne promieniowanie bo np czastkibpodgrzane w środku już nie są takie rozpędzine i naczynie musi się rozszerzyć żeby nie pękło gdy się nagrzewa. Hmm w czasie chłodu też się rozszerza woda i krystalizuje. Może jakoś reagują z wodą lub z azotem albo promieniują inaczej i pochłaniają inaczej też w czasie rozszerzania i zwężenie?

  • @SuperElwira
    @SuperElwira 8 місяців тому

    A gdyby liczyć proporcją jak w muzyce? Tetraktys Pitagorasa skoro wszystko ma częstotliwość i wibruje? Dalej nie wiem co to czas i przyspieszenie-stała taka i śmaka. Może pora odrzucić myślenie jednostkami a pomyśleć co się dzieje? Przeciwobraz jedynki wiążący transformację z liczbami...
    Haha a co to jest przyspieszenie przy prędkości światła w takim razie skoro paczkami i stala Planca określa częstotliwość (katastrofa w nadfiolecie). Gdyby miało być tunelowanie i superpozycja.. to trzeba by założyć, że energia MIGA! Czyli ma częstotliwość ale nie rusza się z miejsca tylko przyspiesza (my dopisujemy czas linearny) i to przyspieszenie (częstotliwość) powoduje taką zmianę właściwości fizycznych, że przenosi do innego wymiaru (zmienia wartość masy) jak częstotliwość czy długość drogi światła w mikroskopie elektronowym (?) , kolejnym wymiarem byli by nadświetlni. My zakładamy stała prędkość światła jak prózni ale my nie zyjemy w prózni nasza atmosfera ma mnóstwo wody a woda może zadzialać jak pryzmat i rozszczepiać światło- mamy tęcze. Dlaczego przyjmujemy, ze światło ma stalą prędkość? A moze to częstotliwość widzialnego świata? Eee czyli prędkość ale bez drogi. Co gdy foton porusza się szybciej niż świat? Może to sprawia, ze są w jakis sposób połączone częstotliwość widzialnego świata. Czy względem grawitacji ciało stałe ma jakąś prędkość?
    A co jak energia rusza się w miejscu? Przyspiesza poprzez drganie ale nie pokonuje drogi? Drgając wytwarza jakieś ciśnienie i w tym ciśnieniu zachodzą zjawiska. Widzimy skórę tak jak powierzchnię oceanu, oceN ma swoją masę i cisnienie hydrostatyczne. Nie widzimy komórek.
    Droga jest czasem w teorii Einsteina dzięki wzorom Maxwella- czy to jest możliwe? A częstotliwość jest czasem? Przyspieszenie cząstki w miejscu na poziomie subatomowym? Jak spin góra i dół ma się do drogi i czasu?
    Promieniuje-może przekazuje energię, wibrację, przyspieszenie czy częstotliwość ale foton nie podróżuje? Albo częstotliwość musiałaby być drogą? Tylko czas tworzy drogę gdybysmy nie mierzyli czasu to atom mógły stać w miejscu. My obserwujemy utlenianie i rozumiemy jako linearny upływ czasu ale może tej linii nie ma? Może to ćisnienie? Może fotony są składową materii lub stanem przejsciowym? Ta fizyka mnie wykończy :)
    Foton miga, cząstka drga. Drga. Wibruje, i akustyka zmierzyła wibracje własną butelki coli. Skoro częstotliwość ma wpływ na dlugosc fali w akustyce i na dany dźwięk czy jest harmoniczny-ładny czy jest szumem a to świadczy także o jego drodze.
    Jak ciało wibruje to emituje i pochłania, bo jest różnica potencjałów pomiędzy otoczeniem a cząstką, czy grupą cząstek lub cząstkami. Różnica potencjałów wywołuje ruch czy reakcję.
    Cząstka czy foton przyspiesza w miejscu-dany okres np harmoniczny, co sprawia, że nie musi pokonywać odległości, bo wystarczy, ze ma częstotliwość. Co gdyby droga nie była potrzebna tylko częstotliwość? Foton musiałby być tak ścisnięty jak czarna dziura aby mieć grawitację zero, czy mieć taki kształt? A jak czarna dziura wciąga to ma inną drogę czyli czas nie płynie do przodu czyli we wszystkich sytuacjach przyciągania czas się cofa? Częstotliwość to drgania w przód i w tył czy spin góra i dół ale czy możemy zmierzyć do jako drogę i zsumować jako przebytą drogę czy nie możemy zmierzyć spinu, czyli z tej perspektywy cząstka nie pokonuje żadnej drogi a pokonuje czas, bo cząstka wykonała kilka okresów w miejscu. Gdyby tylko przyspieszenie miało znaczenie wtedy droga nie miała by znaczenia. Mniejsze zwierzątka żyją krocej i szybciej im bije serduszko, mniejsze wirusy czy bakterie poruszają się może szybciej ale co sprawia, że mrówka nie spada z gałęzi i co robią mrówki w czasie deszczu? Lub owady? Jakieś pole elektromagnetyczne mrówki? Jaką masę ma mrówka? Jej masa sprawia, że unosi się na wodzie jak pająk pływak a tak samo samoloty, które lądują mają płozy, tak jakby masa była energią tylko na styku, tam gdzie dochodzi do tarcia (tarcie wytwarza ogień, ciepło lub prąd) gdzie dochodzi do rozłożenia nacisku na powierzchnię (częstotliwości), uderzenia, siłą zależną tylko od nacisku, kompresji, zależną.od grawitacji czyli od pola elektromagn ziemii. to tak jak ciśnienie wody zależne jest od kompresji.w strzykawce i wtedy też szybciej płynie. Co mówi fizyka o ciśnieniu i masie w przyspieszeniu? Jaka jest droga atomu czy czastki przy częstotliwości drgań?
    A może foton emituje? O kurde jakie to dziwne. Ale jak przekazuje częstotliwość na odległość? Dlaczego foton nie ma masy? Czy traci ją przy odpowiedniej prędkości, po nagrzaniu? Co to jest promieniowanie podczerwone i konwekcja a częstotliwość-to też są fotony? Inna długość fali ale świetlnej to czym się różnią barwy swiatła a długości fal i jak to się ma do częstotliwości, prędkości swiatła?

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 8 місяців тому

      Chyba dawno nikt nie zadawał fizykim głupich pytań....Masa wytwarza pole elektromagnetyczne. Pole odpycha lub przyciąga. Czy to są 2 rodzaje pola o różnej częstotliwości? Pole ma wartość-częstotliwość. Czy jego częstotliwość ma wpływ na masę jeśli założyć, że masa przyciąganych przedmiotów się chwilowo zmienia? Albo w spadku bezwładnym? To dlaczego? Jaką rolę odgrywa powietrze i jego elektryka oraz zawartość wody. Kształt. Przedmiot duży i płaski będzie spadał inaczej-opór. Mamy siłę wyporu wody. Mamy opór prądu i wody, powietrza. Co to jest? Czy zależy od częstotliwości a ona od temperatury, przyspieszenia, pola? Czy opór ma związek z masą lub natężeniem. Czy nie można uprościć i uogólnić sił fizycznych? Ktokolwiek jest w stanie zdefiniować to bez wzorów i stałych? Ile masy potrzeba aby stworzyć grawitację? Czy da się zważyć powietrze-stosunek powierzchni do ciężaru. Musielibyśmy je skompresować ale to już nie będzie to samo. Jaka waga była by na tyle czuła aby odczuć nacisk słupa powietrza na metr ziemi I czy ten nacisk nie będzie różny po burzy, bo jest inne ciśnienie? Czy różne pierwiastki chemiczne nie będą rozszerzać się w różny sposób np rtęć itd Czy po dodaniu kwasu rtęć nie drży? A co z kwaśnymi deszczami? Co więc opisuje stała Planca i jakakolwiek? Jak się ma stałość do względności zjawisk? Czy jedno nie wyklucza drugiego? Co więc jest stałe? Czas rozpadu izotopów? A jak podgrzejemy ziemię efektem cieplarnianym to wynik się nie zmieni? Co mogło by wyłączyć grawitację?
      Co to jest pole i jakie są rodzaje pola? Niektóre przyciągnąć tylko metal-dlaczego? Czy każdy przedmiot emituje pole? Czyli posiada częstotliwość? Ładunki elektryczne przyciągają się lub odpychają. Gdy siły się równoważą to stoją w miejscu u Newtona ale nie przy częstotliwości. To moze być ruch tylko 2 elektronów kowalencyjnych. A gdyby siłę wiązania czy wybuchu nazwać masą? Skąd taka energia zaklęta a cząstkach? A gdyby masa zależała od wartości tych odpychań/przyciągań, które równoważą się i dają jakieś wspólne ciśnienie, które wiąże-kompresuje ze sobą cząstki a pole utrzymuje to cisnienie i oddziałuje poprzez jakąś falę, którą działa na odległość, i wiąże cząsteczki, które wchodzą w interakcje, bo ich ładunki zaczynają na siebie oddziaływać i w jakiś sposób dostrajają się emitując widmo, które postrzegamy jako przedmiot czy ocean ponieważ woda odbija światło, ma jakieś własności i widzimy powierzchnię a nie krople czy komórki skóry. Dlaczego ocean utrzymuje równe cisnienie i nie miażdzy na dnie? Czyli jakby rozklada masę na całą powierzchnię. Tyle ton nie miażdży statku ani ryby. Czy to ma związek z prądem i częstotliwością? Jak ryba wyrównuje ciśnienie? A jak ziemia? No dobrze ale co jest żrodłem ten energii dla przedmiotów, ze utrzymują te wibracje i sie nie rozpadają? Energia słoneczna? Co sprawia w ruch te cząstki? Wywołuje ruchy powietrza ale też księżyc i pływ lub natlenianie wody przy spadku bądź zasolenie powoduje prądy, zmienna temperatura-jak połączyć fizykę, chęmię, akustykę, klimatologię i fizjologię oraz biologię i biochemie? Słońce nagrzewa przedmioty. Emitują jakieś pole nieprzepuszczalne lub pół-przep. Tylko co sprawia, że tworzą ten kształt od strony częstotliwości? Podciśnienie może zmiażdżyć. Temperatura też zmienia kształt ale jednak pole utrzymuje atomy.
      Czasem określamy nieodwracalność zjawisk, zmienność np rdza, utlenianie czyli ciągłość, stałość, niezmienność będzie zbliżała czas do zera? Myślę o izotopach.
      Nikt nie pyta jak powstaje ropa naftowa ściśnięta w warstwach ziemi i jaką rolę odgrywają bakterie. I co tworzy pole magnetyczne Ziemi? Ruch wokół osi? Przelewające się w warstwach ziemii rzeki metali czy rtęci? Co powoduje grawitację? Ściśnięta masa. Dlaczego? Jaka jest wartość ciśnienia tej masy-kompresji? Jej częstotliwość, bo im bardziej ściśnięta tym mniej swobodny ruch ale może szybszy co daje większy ciężar? Co mówi fizyka o ciśnieniu i częstotliwości? Fala akustyczna ma ciśnienie ale nie na pola jak woda, powierzchni. My określamy tyle czynników: lepkość, elastyczność, gęstość itd a co jak by to zależało od tych 2 czy 3? Magnetyzmu i przyciągania? Tym większa lepkość im większy magnetyzm lub określony o określonej częstotliwości-dany materiał też ma częstotliwość drgań własną, w sieci. Swoje przyspieszenie. Swój pęd. Swoje pole magnetyczne. I czy jakieś mikroładunki wiążą atomy ze sobą o danej częstotliwości? To co było by przyspieszeniem? Nic ulega zmianie ani przedmiot ani świat zewn.dla 2 obserwatorów obserujących spadające jabłko. Czyżby? Co by powiedziała mrówka siedząca na jabłku? Czy wciągnął by ją wir powietrza? A może spadała by swobodnie bo jest lżejsza od powietrza? A może spadałby tak samo szybko jak i auto w próżni? Więc może ciśnienie wpływa na masę i pole elektromagnetyczne? Na jego częstotliwość? Może jakoś je zakrzywia?

  • @SuperElwira
    @SuperElwira 8 місяців тому

    TO WSZYSTKO PODLEGA WIERZE, ŻE ŚWIATŁO NIE ULEGA ZMIANIE I JEST TAKIE SAMO ZAWSZE! A JAK NIE JEST TO TEORIA EINSTEINA SIĘ ROZWALI?
    JAKI WPŁYW NA ZEGAR ATOMOWY MA CIŚNIENIE? !!!! KAŻDY Z NICH PRZEBYWA NA INNEJ SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNEJ WIĘC JEST W INNYM CIŚNIENIU I PEWNIE POTRZEBUJE NIECO INNEJ PRZYŁOŻONEJ ENERGII.
    Skoro mamy rozne fale: radiowe, podczerwone, ultrafiolet itd to wszystko jest światło a kazda długośc fali jest inna i możliwe, że kazdy pierwiastek będzie promieniował z różną długością to ta definicja światła się rozjeżdża. Warstwy ziemii też nie są takie same i światło nie będzie pędzić w powietrzu czy w próżni z taką samą prędkością. DLACZEGO TE 2 WARTOŚCI ŚWIATŁA SĄ RÓŻNE? Niby jak to macie zamiar zmierzyć? A światło w wodzie? Wygląda na to, ze amerykanie przejeli jednostki niary i je sprzedają. Jak ktoś pracujący z komórkami w labie ma sobie odmierzyć metr z prędkości światła? Mikroskop elektronowy używa światła ale jakiego światła. Ale jak stwierdza w takim razie rozmiar bakterii czy komórki?
    No wlasnie kazdy lab, ktory ma odpowiednią technologię-a co s innymi? To znaczy ze kraje biedniejsze muszą kupowac maszyny od amerykanów i kupować od nich miarę inaczej nie biorą udziału w nauce!!!! To kosztuje!!

  • @eugeniuszmarek4299
    @eugeniuszmarek4299 Рік тому +3

    Dziękuję za ciekawy wykład. Mam wielką prośbę - czy ktoś może odpowiedzieć - co to jest ENERGIA. W jakiej postaci obserwujemy ENERGIĘ opisano wiele razy. Ale - co to jest ENERGIA ? Czy jest jej definicja. Pozdrawiam.

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 8 місяців тому

      Dobre pytanie

    • @SuperElwira
      @SuperElwira 8 місяців тому

      Mnie interesuje stosunek masy do przyspieszenia oraz CIŚNIENIE , bo fizycy gadają o pędzie, drodze i czasie a co z masą? Foton nie ma masy. I podobnie jest z metrem. Jak chcecie mierzyć obiekty z masą obiektem bez masy-fotonem?;

  • @gosiasamosia7203
    @gosiasamosia7203 Рік тому +1

    Kto mi wyjaśni manierę mówienia do słychaczy z ręką w kieszeni. Myślę, że to pytanie po części z fizyki a po części z psychologii.

  • @montffa9222
    @montffa9222 Рік тому +2

    Ile wynosi sekunda, metr i kilogram. Na wyjaśnienie tej kwestii potrzebny jest 1,5 godzinny wykład fizyka. Słów szkoda. To są jednostki wymyślone przez i na potrzeby człowieka. Po prostu tak się umówiono. Ile mi to zajęło czasu?

    • @milosz595
      @milosz595 Рік тому +3

      to ja polecam jednak przesłuchać, może zrozumiesz dlaczego to co napisałeś nie ma sensu :)

    • @montffa9222
      @montffa9222 Рік тому +1

      @@milosz595 To taki żart? Uważasz, że mam 1,5 godziny poświęcić na bzdety? To jest 1,5 godziny z mojego życia. Mam ciekawsze zajęcia. Pozdrawiam.

  • @krzysztof8095
    @krzysztof8095 Рік тому

    Fajne. Człowiek patrzy na kilo cukru w papierowej torebce i zastanawia się co mu z najnowszej definicji kilograma.

    • @problemiarz
      @problemiarz Рік тому

      Ano to właśnie, że patrzy na cukier sprawia, że nie widzi gdzie żyje... Jest tępy, odmóżdżony, zaprogramowany, zakodowany. To tzw goj - reprezentant tłumu tłumoków.

  • @Dewajtis1944
    @Dewajtis1944 Рік тому +5

    tragiczny wykład, tzn tragicznie prowadzony bo sam temat bardzo ciekawy

  • @grzegorzb5124
    @grzegorzb5124 Рік тому

    Żeby szybciej gadał to byłoby lepiej😊