Co za cudowny smaczek z tym szykiem liczb na niebie! Gołąb które je "zmiata" z kadru to bardzo zgrabne zagranie. :) Tak poza tym to jestem studentka architektury wnętrz i uwielbiam Pana filmy. skończyłam technikum architektoniczne i uwielbiam uczyć się historii sztuki. I to jak Pan przedstawia wiedzę z tych dziedzin jest mistrzowskie! z przyjemnością ogladam te, które opowiadają o rzeczach które dobrze znam. ale najbardziej lubie Pańskie nowinki np z wieżowców w warszawie. to sa rzeczy których nie uczą na wykładach na uczelni, a fajnie jest być na bieżąco co się dzieje na ulicach naszych miast.
Wspaniale zrobiony filmik kopalnia wiedzy podana z pasją .Sam od kilku lat z powodu choroby nie mogę niestety zwiedzać tak ciekawych miejsc a dzięki Wam trochę dawne wspomnienia wróciły, i dalej poznaje tym razem nie ruszając się z domu.Dzięki serdeczne Wam za to. Gdybyście kiedyś wybrali się do Anglii , polecam York,dla mnie to miasto bajka ,nie z powodu przepięknej katedry ale belkowanych budynków wśród wąskich uliczek tam widać prawdziwy szacunek do przeszłość, czuć ją w powietrzu. pozdrawiam Krzysztof B
Panie Radosławie, jak zawsze trzyma Pan poziom, wspaniały film. To, w jaki sposób opowiada Pan o ułożonych na sobie byle cegłach (z pasją, doskonałą znajomością historii oraz nierzadko genezy, a także interdyscyplinarną wiedzą) sprawia, że obok tych opowiastek po prostu nie można przejść obojętnie. Od siebie dorzuce jeszcze pomysł, że może powinien Pan zacząć oferować tego typu wyjazdy (wycieczki) po całej Europie (albo i świecie), gdzie nie bedzie Pan mówił tylko do kamery, ale perorował przed publiką (ot, taki rodzaj przewodnika). Jestem przekonany, że znalazłoby się niemałe grono osób, ktore z chęcią pojechałoby na taką wycieczkę obejrzeć (i wysłuchać) Pana w wersji LIVE :)) ~ pozdrawiam!
Osobiście bardziej lubię odcinki związane z architekturą samą w sobie lub urbanistyką, ale przyjemnie się słuchało także o rzeźbach na moście. Widać, że z przyjemnością opowaida Pan o temacie. Pozdrowienia!
Święty Bernard z Clairvaux, doktor kościoła, opat i założyciel opactwa. Bernard de Fontaine. Wielka postać zakonu Cystersów. W opactwach cysterskich zawsze są obrazy go przedstawiające.
Każdy Polak wie o moście w Pradze ale nie wiedzą że w Polsce jest miniaturowa kopia tego mostu. Wczoraj pisałam o Kłodzku. Dzisiaj też o nim wspominam. 😂
Ja właśnie zauważyłem :) Co prawda dopiero w "drugim rzucie" (oglądam sobie Twoje filmy o Pradze przed jutrzejszym wyjazdem), ale też wywarła to na mnie wrażenie ta zabawa efektami. Generalnie wykorzystanie przelatującego gołębia ma coś z tej samej zabawy symboliką co wykorzystanie 1357... :)
Świętne! Oglądam odcinki z "zapartym tchem". Pozdrawiam ps A może coś o sztuce ludowej. Pięknie opracowali Państwo drewniane kościoły i ten w Haczowie.
Przy trzech podejściach do zwiedzania mostu Karola w Pradze ;-musiałam spasować- przegonił mnie nieopisany tłok ,który panuje na tym moście. Serdecznie pozdrawiam..
O, akurat jadę do Pragi za tydzień - milej będzie patrzeć na ten most z przekazaną przez Ciebie wiedzą ;) Co jeszcze warto zobaczyć w Pradze mając mało czasu?
Radku, Nie myślałeś kiedyś, żeby na swoim kanale zapoczątkować inne serie? Nie tylko dotyczące ogólnych informacji, ciekawostek i historii o danych miejscach ale również stricte serie o budownictwie, projektowaniu samym w sobie lub rysunku architektonicznym? ;) Masz niebywałą charyzmę i swoisty logiczny, zachęcający sposób przekazywania informacji. Z przyjemnością by się oglądało !!!
Numerologia nie pomogła, w 1890 roku w wyniku powodzi część mostu się zawaliła. upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Bruner-Dvorak%2C_Rudolf_-_Karluv_most%2C_povoden_zari_1890.jpg
Tlumaczenie Googla:) Elektryfikacja linii lokalnych Firmy elektryczne już dawno nie były w stanie znaleźć najbardziej odpowiedniego sposobu dostarczania energii elektrycznej do napędu tramwajowego bez zakłócania starożytnego wyglądu mostu poprzez instalację klasycznej linii napowietrznej. Rozwiązanie zostało znalezione przez Františka Křižíka w postaci niższej podaży dzięki specjalnym kontaktom umieszczonym pomiędzy szynami. Transport elektrycznym tramwajem przez Most Karola rozpoczął się 28 września 1905 roku. System był dość wadliwy, oprócz ciężkich tramwajów zagrażających stanowi mostu i jego posągom. Dlatego ruch tramwajowy na Moście Karola został porzucony w 1908 roku. Tramwaje zostały zastąpione przez pierwszą linię autobusową w Pradze, a także w Czechach. Autobusy również zawiodły. Autobus został odwołany w następnym roku i został przebudowany dopiero w 1932 roku przez autobusy z oponami.
Interesuje mnie akustyka, rozchodzenie się dźwięków. Zrobiłby Pan odcinek na ten temat? Jak to było kiedyś? Jak jest teraz? Tzn. w nowym budownictwie. Gdzie najlepiej mieszkać by było cicho w mieście? NA co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania? Itd.
Kiedyś dźwięk rozchodził się dokładnie tak samo jak teraz ;) A na poważnie to akustyka to bardzo trudne zagadnienie, nie ma na to prostego wzoru czy recepty. Przy takim odcinku musielibyśmy współpracować z fizykiem akustykiem.
8 років тому
Rozumiem, że jest to pewne wyzwanie ale za to jaki odcinek by wyszedł fajny. Z tym jak to było kiedyś to chodziło mi naturalnie jak z kwestią wyciszania np. budynków mieszkalnych radzono sobie kiedyś, np. materiały, planowanie itd.
Był tutaj kiedyś jakiś film o Krynicy Zdrój i od domach zdrojowych, zwłaszcza na deptaku gdzie spotykają się trzy epoki w dosyć okazałych rozmiarach? Pozdrawiam!
akurat tak sie sklada ze w ten piatek po raz pierwszy wybieram sie do pragi wiec odcinek w idealnym momencie sie pojawil :). jak zwykle pieknie dziekuje za odcinek, produkcja na najwyzszym poziomie :). Jakie wg Pana są jeszcze perełki architektoniczne pragi, które student architektury powinien zobaczyć :)? Pozdrawiam serdecznie!
@@goodidea_archi rzeczywiście, tak to jest ujęte m.in. w lubelskiej encyklopedii katolickiej, ale logicznie mi się to nie klei. Chyba, że zdradę Piotra należy ująć jako udrękę Chrystusa. Wtedy to nabiera sensu. Ma Pan rację.
W Peadze jest chyba o wiele więcej ciekawszych miejsc. Na pewno Most /Karola jest bardzo ważny. Mam nadzieję na mojego subiektywnego faworyta: Willa Tunendhat
Trzeba zawsze szybko wysuszyć pranie po wyciągnięciu z pralki i suszyć je w przewiewnym pomieszczeniu. A do Pragi najlepiej włożyć coś świeżego, bo prażanom ten zapach turystów też przeszkadza! 😂
dwa razy byłam w Pradze,ale teraz bede musiała jechać trzeci raz,żeby to wszystko obejrzeć na nowo ze zrozumieniem! :)
W maju przyjęłam oświadczyny na moście Karola. To miejsce zawsze będzie mi sie dobrze kojarzyć :)
Takiej pewności nie ma nigdy.
Radku jesteś fantastycznym wykładowcą ... razem z małym Gabrysiem ( zachwyconym architekturą ) oglądamy. Dziękujemy i przyjmijcie gratulacje.
Kocham efekt 11:47, jak gołąb "sfruwa" te numery :D
Co za cudowny smaczek z tym szykiem liczb na niebie! Gołąb które je "zmiata" z kadru to bardzo zgrabne zagranie. :)
Tak poza tym to jestem studentka architektury wnętrz i uwielbiam Pana filmy. skończyłam technikum architektoniczne i uwielbiam uczyć się historii sztuki. I to jak Pan przedstawia wiedzę z tych dziedzin jest mistrzowskie! z przyjemnością ogladam te, które opowiadają o rzeczach które dobrze znam. ale najbardziej lubie Pańskie nowinki np z wieżowców w warszawie. to sa rzeczy których nie uczą na wykładach na uczelni, a fajnie jest być na bieżąco co się dzieje na ulicach naszych miast.
Późny barok, że ho ho :)
Jak zwykle bardzo ciekawie, dzięki!
Fajny jest ten zajączek w 10:46, jakby statek do nas mrugnął i powiedział - zapraszam, przyjeżdżajcie. Oglądam i oglądam.
Ahoj! Dziękujemy bardzo za ten film. Dużo ciekawych informacji, czytelnie wytłumaczone. Pozdrawiamy z Pragi!
"No, późny barok, że ho, ho ." :-) Świetny film!
Wspaniale zrobiony filmik kopalnia wiedzy podana z pasją .Sam od kilku lat z powodu choroby nie mogę niestety zwiedzać tak ciekawych miejsc a dzięki Wam trochę dawne wspomnienia wróciły, i dalej poznaje tym razem nie ruszając się z domu.Dzięki serdeczne Wam za to.
Gdybyście kiedyś wybrali się do Anglii , polecam York,dla mnie to miasto bajka ,nie z powodu przepięknej katedry ale belkowanych budynków wśród wąskich uliczek tam widać prawdziwy szacunek do przeszłość, czuć ją w powietrzu. pozdrawiam Krzysztof B
Panie Radosławie, jak zawsze trzyma Pan poziom, wspaniały film. To, w jaki sposób opowiada Pan o ułożonych na sobie byle cegłach (z pasją, doskonałą znajomością historii oraz nierzadko genezy, a także interdyscyplinarną wiedzą) sprawia, że obok tych opowiastek po prostu nie można przejść obojętnie. Od siebie dorzuce jeszcze pomysł, że może powinien Pan zacząć oferować tego typu wyjazdy (wycieczki) po całej Europie (albo i świecie), gdzie nie bedzie Pan mówił tylko do kamery, ale perorował przed publiką (ot, taki rodzaj przewodnika). Jestem przekonany, że znalazłoby się niemałe grono osób, ktore z chęcią pojechałoby na taką wycieczkę obejrzeć (i wysłuchać) Pana w wersji LIVE :))
~ pozdrawiam!
Boski pomysł! Już układam trasy i sprawdzam hotele, może uda się coś takiego zorganizować w przyszłe wakacje ;)
Osobiście bardziej lubię odcinki związane z architekturą samą w sobie lub urbanistyką, ale przyjemnie się słuchało także o rzeźbach na moście. Widać, że z przyjemnością opowaida Pan o temacie. Pozdrowienia!
Cieszę się na odcinek o św. Katarzynie, tym bardziej, że augustianie przybyli z Pragi!
Esencja mostu Karola. Super film!
Święty Bernard z Clairvaux, doktor kościoła, opat i założyciel opactwa.
Bernard de Fontaine. Wielka postać zakonu Cystersów. W opactwach cysterskich zawsze są obrazy go przedstawiające.
Łapa w górę i oglądamy. :D
Świetny odcinek! Oglądałem z wielką przyjemnością.
Bardzo ciekawy wyklad.. Dziekuje i pozdrawiam ❤️
Każdy Polak wie o moście w Pradze ale nie wiedzą że w Polsce jest miniaturowa kopia tego mostu. Wczoraj pisałam o Kłodzku. Dzisiaj też o nim wspominam. 😂
Díky za infp :-D
Odcinek klasa! A tu fascynująca animacja etapów budowy Mostu Karola na yt: Karlův most - Stavba pilíře a klenebního pole ve 14. století
0:47 jaki ładny timelapse :)
Oj chyba mój nowy ulubiony kanał :)
Fajny odcinek - motyw z przelatującym ptakiem, który kradnie cyferki, robi wrażenie ;)
Ja właśnie zauważyłem :) Co prawda dopiero w "drugim rzucie" (oglądam sobie Twoje filmy o Pradze przed jutrzejszym wyjazdem), ale też wywarła to na mnie wrażenie ta zabawa efektami. Generalnie wykorzystanie przelatującego gołębia ma coś z tej samej zabawy symboliką co wykorzystanie 1357... :)
A może kiedyś coś o Budapeszcie? :)
Świętne! Oglądam odcinki z "zapartym tchem".
Pozdrawiam
ps
A może coś o sztuce ludowej.
Pięknie opracowali Państwo drewniane kościoły i ten w Haczowie.
Przy trzech podejściach do zwiedzania mostu Karola w Pradze ;-musiałam spasować- przegonił mnie nieopisany tłok ,który panuje na tym moście. Serdecznie pozdrawiam..
Kilka dni temu akurat byłem w Pradze, polecam. Duzo Chinczyków :D a co do mostu Karola, to jego "repilkę" mozna znaleźć w Kłodzku
Miniatura to nie replika
PRAGA JEST PIĘKNA .
O, akurat jadę do Pragi za tydzień - milej będzie patrzeć na ten most z przekazaną przez Ciebie wiedzą ;) Co jeszcze warto zobaczyć w Pradze mając mało czasu?
Any hope of having this subtitled?? I´ve heard great things about this channel but i dont understand a thing :(
takie ciekawe opowieści ze zapomnialem like dawać
Świetnie się ogląda;) Pozdrawiam!;D
jak zwykle interesujący odcinek, ale Krzeszów leży w mojej okolicy na DOLNYM ŚLĄSKU, pozdrawiam
Radku,
Nie myślałeś kiedyś, żeby na swoim kanale zapoczątkować inne serie? Nie tylko dotyczące ogólnych informacji, ciekawostek i historii o danych miejscach ale również stricte serie o budownictwie, projektowaniu samym w sobie lub rysunku architektonicznym? ;)
Masz niebywałą charyzmę i swoisty logiczny, zachęcający sposób przekazywania informacji.
Z przyjemnością by się oglądało !!!
dobry pomysł
No cóż, mogę chyba uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że jedną nową serię tematyczną zapoczątkujemy już w październiku :)
Natalia Szcześniak A Pani to kto?
Franciszek Zielony Pani za kamerą ;)
Natalia Szcześniak
dwa tygodnie temu tam byłem, niestety filmy na yt nie oddają piękna tego mostu
Numerologia nie pomogła, w 1890 roku w wyniku powodzi część mostu się zawaliła.
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Bruner-Dvorak%2C_Rudolf_-_Karluv_most%2C_povoden_zari_1890.jpg
2:01 po moście jedzie tramwaj, ale nie widać drutów. I nikogo to nie zaintrygowało?
Tlumaczenie Googla:) Elektryfikacja linii lokalnych Firmy elektryczne już dawno nie były w stanie znaleźć najbardziej odpowiedniego sposobu dostarczania energii elektrycznej do napędu tramwajowego bez zakłócania starożytnego wyglądu mostu poprzez instalację klasycznej linii napowietrznej. Rozwiązanie zostało znalezione przez Františka Křižíka w postaci niższej podaży dzięki specjalnym kontaktom umieszczonym pomiędzy szynami. Transport elektrycznym tramwajem przez Most Karola rozpoczął się 28 września 1905 roku. System był dość wadliwy, oprócz ciężkich tramwajów zagrażających stanowi mostu i jego posągom. Dlatego ruch tramwajowy na Moście Karola został porzucony w 1908 roku. Tramwaje zostały zastąpione przez pierwszą linię autobusową w Pradze, a także w Czechach. Autobusy również zawiodły. Autobus został odwołany w następnym roku i został przebudowany dopiero w 1932 roku przez autobusy z oponami.
Metro też jedzie bez drutu intryguje cię to?
Interesuje mnie akustyka, rozchodzenie się dźwięków. Zrobiłby Pan odcinek na ten temat? Jak to było kiedyś? Jak jest teraz? Tzn. w nowym budownictwie. Gdzie najlepiej mieszkać by było cicho w mieście? NA co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania? Itd.
Kiedyś dźwięk rozchodził się dokładnie tak samo jak teraz ;) A na poważnie to akustyka to bardzo trudne zagadnienie, nie ma na to prostego wzoru czy recepty. Przy takim odcinku musielibyśmy współpracować z fizykiem akustykiem.
Rozumiem, że jest to pewne wyzwanie ale za to jaki odcinek by wyszedł fajny.
Z tym jak to było kiedyś to chodziło mi naturalnie jak z kwestią wyciszania np. budynków mieszkalnych radzono sobie kiedyś, np. materiały, planowanie itd.
Czy zastanawia się Pan może nad wydaniem książki? Wszyscy od razu oblegli by księgarnie ;-)
Świetna robota!
Był tutaj kiedyś jakiś film o Krynicy Zdrój i od domach zdrojowych, zwłaszcza na deptaku gdzie spotykają się trzy epoki w dosyć okazałych rozmiarach? Pozdrawiam!
Byłoby fajnie usłyszeć i zobaczyć coś ciekawego. Modernistyczna pijalnia teraz po renowacji wygląda świetnie. :)
w Wachocku jest piekny kosciol romanski,a wystroj barokowy
a to jak pan zawitał do Czech, to zapraszam do Cieszyna
akurat tak sie sklada ze w ten piatek po raz pierwszy wybieram sie do pragi wiec odcinek w idealnym momencie sie pojawil :). jak zwykle pieknie dziekuje za odcinek, produkcja na najwyzszym poziomie :). Jakie wg Pana są jeszcze perełki architektoniczne pragi, które student architektury powinien zobaczyć :)? Pozdrawiam serdecznie!
+Radosław Gajda Dziękuję za odpowiedź :). Trzymam kciuki za nastepne odcinki!
A za sklepem Baty (trzeba przejść na wskroś) jest piękna, kubistyczna lampa z ławeczką dla zakochanych :-)
Dobrą prace wykonałeś. Mało komu udaje się nudne tematy przedstawić w interesujący sposób.
TO nie są przecież nudne tematy :)
Późny Barok ,że ho ho, lepsze od wczesnego rokoko ko ;)
Miał Pan trochę zaspany głos :)
W przeciwieństwie do autora nie jaram się tak barokiem. Wręcz przeciwnie. Bardziej fascynuje mnie gotycka część tej budowli.
-No, późny barok, że ho, ho.
-Źle
-Czemu?
-No jak to rokoko
Panie Radosławie, czy jest szansa, aby nagrał Pan film o zabytkach Moskwy?
Pozdrawiam :)
kogut nie jest "narzędziem" męki Chrystusa, ale raczej symbolem zdrady Piotra... 7:19
Kogut jak najbardziej jest jednym z arma Christi.
@@goodidea_archi rzeczywiście, tak to jest ujęte m.in. w lubelskiej encyklopedii katolickiej, ale logicznie mi się to nie klei. Chyba, że zdradę Piotra należy ująć jako udrękę Chrystusa. Wtedy to nabiera sensu. Ma Pan rację.
@@goodidea_archi n
Kurnik szopa jak powiada mój czeski kolega kiedy te 8 lat minęło🤔
Jak to mawia dzisiejsza młodzież: fugit irreparabile tempus. :)
most Karola i Petřín to duzo turystów
Rzeka? Byłam wczoraj, morze ludzi... trzeba faktycznie przyjść o 6.00
Gdybym ja to wszystko wiedziała przed wyjazdem do Pragi...
W Peadze jest chyba o wiele więcej ciekawszych miejsc. Na pewno Most /Karola jest bardzo ważny. Mam nadzieję na mojego subiektywnego faworyta: Willa Tunendhat
a rzeczywiście, nie sprawdziłem
Jestem ciekaw osobistego komentarza na temat tego budynku
XXD
Přesné datum založení Karlova mostu neznáme. Hodinu a minutu už vůbec ne. Minuty ve středověku prakticky neměřili a navíc se čas měřil různě.
Tylko dla mnie w Pradze jest taki nieprzyjemny zapach zgnilizny?
zapach pochodzi od ciebie, musisz częściej myć nogi😂
Trzeba zawsze szybko wysuszyć pranie po wyciągnięciu z pralki i suszyć je w przewiewnym pomieszczeniu. A do Pragi najlepiej włożyć coś świeżego, bo prażanom ten zapach turystów też przeszkadza! 😂
Propaganda wiary???
Co w tym dziwnego?