Wszystko co najciekawsze zostało wycięte. Jak na kanał techniczny chciałbym zobaczyć schemat takiego układu do odsiarczania oraz sposoby w jaki to można zrobić. Tutaj obejrzałem film o regeneracji bez najfajniejszych wydarzeń pomiędzy klatkami. Prośba o jakieś schematy układów, tipy jak takie odsiarczanie robisz. Dziękuję za Twoją pracę.
@@Tab7.6.Tab7.6 Stronę znam i filmy oglądam, ale schematów, o których piszę niestety brakuje. Jak ma być technicznie to by się przydały, jeśli trzeba zapłacić też się znajdzie w kieszeni. Zostawmy docinki ma boku i róbmy robotę ;) Adwokatów p. Tomaszowi nie potrzeba.
@@michal3942 Fakt, daje radę sam i to z dobrym skutkiem 👍🏻Ale tak jak patrzę to fizycznie nie jest w stanie spełnić wszystkich postulatów. Podejrzewam, że tematów ma już na kwartał do przodu, tylko czasu za mało żeby je wszystkie obrobić 😉 O który konkretnie układ odsiarczający pytasz?
@@Tab7.6.Tab7.6 Interesuje mnie budowa tego układu: www.akumulatory.info.pl/kontrukcje-diy/impulsowa-ladowarka-odsiarczajaca/ - dodatkowo na filmie tutaj: m.ua-cam.com/video/nhXpS3swxrk/v-deo.html jest on już unowocześniony. Fajnie byłoby wytłumaczenie mi łopatologicznie jak te "pająki "połączyć. Z tekstu widzę co trzeba kupić, ale już połączyć mam obawy bo nie praktykuję elektroniki na co dzień a też szkoda mi kasy na upalanie podzespołów, jak zrobię coś źle. Dziękuję za pomoc.
@@michal3942 Chodzi Tobie o generator z wyświetlaczem: Signal Generator PWM Pulse Frequency Duty Cycle Adjustable Module LCD Display 1Hz-150Khz 3.3V-30V PWM Board Module a.aliexpress.com/_BPgREs Na 1 obrazku są już wszystkie złącza opisane. Po lewej stronie jest "Power input", czyli zasilanie generatora. Ja stosuję osobny zasilacz 12V jaki mi został po padniętym routerze wifi. Po prawej stronie generatora masz wyjście PWM. W odpowiedziach na stronie Tomek dał rysunek tranzystora i informację, że wyjście PWM należy połączyć rezystorem 100ohm z nóżką 1 tranzystora. Nóżkę 2 tranzystora łączysz z masą akumulatora, a nóźkę 3 z minusem zasilacza regulowanego. Plus akumulatora łączysz z plusem zasilacza regulowanego. Pisząc zasilacz regulowany mam tu na myśli moduł DPS5020 lub podobny (ja jestem skromniejszy i mam ZK-4KX za 24 złote z wyprzedaży na AliExpress). I to jest całość połączeń. Cała reszta tak jak na filmie.
nie wiem jak w innych regionach kraju ale w Wielkopolsce Centra była marką kultową. Niestety prestiż upadł po sprzedaniu firmy i wywiezieniu maszyn do Francji - trwałość akumulatorów spadła do wstydliwego poziomu. Pamiętam rok 2003, wracając z Torunia musieliśmy zatrzymać się u jakiegoś bambra koło Gniezna żeby podładować akumulator gdyż w alternatorze popsuł się komutator. Facet pokazywał nam dwa akumulatory Centry 6V z końcówki lat 80 w ciągniku, nadal były sprawne...
Tak słyszałem wiele o tych akumulatorach - ja jednak o tych które trafiły do mnie nie mogę powiedzieć złego słowa. To samo tyczy się akumulatorów Exide, ale moje doświadczenie wciąż jest jeszcze niewielkie.
Wszystko się zgadza, mialem w Nysie Centrę 45 Ah .Błotniki przerdzewiały a Centra działała. Ostatnio na Centrze pojeździłem 10 miesięcy. Reklamacji nie uznano.
Dzięki za ten test. Mam bardzo podobny Aku oryginalny GM z Opla, 6 lat i bardzo podobne wyniki na testerze: 6,2 mOhm, 12,2-12,4V. Czeka na katowanie Foxsurem 😉
@MarcinL teraz będę brał się za wielki test ładowarek - między innymi będzie CTEK MXS 7.0 na kanał mrAkumulator także z czasem będzie ciasno. Ale chętnie wezmę ją na "warsztat" tylko w późniejszym terminie 😉
W każdym odcinku wprowadzenie, rozwinięcie i podsumowanie omawianej tematyki. Wyposażenie w komorę klimatyczną oraz zestaw średniej klasy przyrządów pomiarowych pozwala mieć nadzieję na testy akumulatorów na naprawdę przyzwoitym poziomie. Na obecnym etapie rozwoju prac doświadczalnych testowane są egzemplarze używane, jednak bez jednolitej metodologii - ale przecież każda sztuka jest inna i wymaga indywidulanego podejścia. Niemniej jednak uważam, iż bliższa współpraca z Robertem Mazurkiem w zakresie testowania nowych akumulatorów rozruchowych zwłaszcza serii "R" byłaby interesującym doświadczaniem.
Nawet nowy akumulator z tej samej serii jak również z tego samego dnia produkcji po jednym dniu eksploatacji w dziesięciu różnych autach może i jest już inny.Z jakiego powodu? z kilku .......jak był przeciążany, w jakiej temperaturze pracował, ile czasu jeżdził itp. itd. Akumulator wystarczy, że będzie sprawny i wszystko, a sprawny to duża pojemność, mała resystancja wewnętrzna, wzorowa gęstość elektrolitu, wysoki prąd rozruchowy nowy często jest gorszy od 3letniego.Natomiast niektórym kierowcom nowy akumulator to taki, który ma nie porysowaną obudowę i ma na niego paragon i gwarancję i więcej do szczęścia nic nie potrzebuje.Metodologia po co, na co i dla kogo? w serwisowaniu akumulatorów, ludzie ładują nowe czy używane?Po co dla zwykłego Kowalskiego pokazywać na okrągło ładowanie nowego akumulatora.
@@Tadek-n3g Metodologia badania akumulatorów rozruchowych oparta na zapisach poszczególnych norm EN lub też wymagań OEM służy określeniu czy elektrochemiczne źródło prądu jest sprawne i w jakim stopniu spełnia swoje założone zadania. Kiedy akumulator spełnia wymagania określenia nowy wynika z definicji i na pewno nie jest nim akumulator który został już zamontowany w samochodzie. W badaniu akumulatorów tzw. "dobro kierowcy" jest ostatnim elementem którym bierze się pod uwagę.
@@Tadek-n3g Od ponad 40 lat mieszkam na planecie o nazwie Ziemia. Europa to mój kontynent, natomiast Polska to moja ojczyzna. Proszę w komentarzu zaprezentować bardziej merytorycznie spójny pogląd związany z poruszaną tematyką.
@@marcinnaecki1514 Ja od 52 .Oczekujesz od warsztatu w garażu badań na poziomie laboratorium.To są testy konsumenckie, które mają swoją specyfikę jak też spore grono zainteresowanych właśnie takim poziomem, a Ty wyjeżdżasz z metodologią chociaż niewątpliwie masz do tego prawo przecież mieszkasz na Ziemi 40lat.
Mam taki od roku i ma 12.8v więc muszę wrzucić na ładowanie :D jak tylko temperatura będzie odpowiednia bo muszę w aucie ładować innej opcji nie mam... :)
Świetny odcinek! A możesz zrobić taki test... potrząśnij akumulatorem dobrze kilkakrotnie i podłącz tester czy parametry wzrosną ? U Mnie zawsze idą w górę.
Mam w miarę nowy (2 lata) akumulator ale też skrajne cele mają mniejszą gęstość tak o około 0,01g/cm3 i czym to tłumaczyć, że akurat skrajne odstają od reszty? Co proponujesz, ładować małym prądem a długo a może jedno połówkowcem czy może szpilkami z generatora PWM którego musiałbym zakupić a może wszystko na raz ;o) Tak sobie myślę, że im szybciej wyrówna się gęstość w celach tym mniejsze będą straty w degradacji całego aku.
Do końca nie jestem pewien, ale podejrzewam że ze względu na temperaturę w komorze silnika - skrajne cele są wyjątkowo narażone na wyższe temperatury. Różnica 0,01 to jeszcze nie jest tak źle. Ja bym zaczął od jednej połówki - w sensie prostownik jednopołówkowy 😋 Malutkim prądem mniejszym niż 0,02C ładować ze 12 godzin - potem przerwa na kolejne 12 godzin i sprawdzić gęstość. Pamiętaj że pozostałe sprawne będą też się ładować i gęstość tam również będzie wzrastać. Jak będziesz miał zbyt wysoką gęstość w pozostałych to też nie dobrze - najlepiej aby nie przekraczać 1,28g/cm3.
Z moich obserwacji wynika, że najlepszym sposobem na zwiększenie pojemności jest tylko i wyłącznie porządne naładowanie akumulatora nawet tylko w jednym cyklu.Możemy zrobić 5 cykli naładowań i rozładowań pod rząd słabym prostownikiem i guzik nie poprawimy pojemności, a może być wręcz odwrotnie.Tomasz zrób dla nauki test przewróć tą Centrę do góry nogami, prosimy.
To jest bardzo indywidualna sprawa - masz rację - jeden wystarczy dobrze naładować inny - jak ten przypadek przy każdym rozładowaniu schodził niżej z gęstością elektrolitu. Przy teście z Foxur'em po rozładowaniu miał gęstość 1,14 - przy teście z KD1919 zszedł już poniżej 1,12 - a więc coś w tym jest. A w kwestii odwrócenia Centry do góry nogami - to co masz na myśli ? Dosłownie chodzi o postawienie jej na "głowie" ?
@@Tadek-n3g Co w tym dziwnego że osad opada na dno? Żeby sprawdzić czy osad wogóle jest wystarczy areometrem porządnie zbełtać elektrolit i zobaczyć jego kolor i czystość
Fajny test, też zrobiłem podobny no nie tak długi 4 razy rozładowanie i ładowanie , faktycznie parametry bardzo się poprawiły BT360 nawet pokazał , Akumulator dobry strasznie byłem dumny , przez jakiś tydzień, zwarcie na 1 celi i wielkie rozczarowanie . Teraz zadaję sobie pytanie , może trzeba było nic nie robić ?
Ja myślę że nieznacznie "pomogłeś" odejść akumulatorowi - ponieważ głębokie rozładowania z jednej strony pomaga w regeneracji, jednak jest sporym obciążeniem dla akumulatora z płynnym elektrolitem. Dlatego żywotność akumulatorów AGM czy żelowych jest ponad 10-cio krotnie większa, przy pełnych cyklach rozładowania od klasycznego. Mnie niedawno padła cela w Viking'u - który stał sobie na półce od jakiegoś czasu - ten akumulator też trochę ze mną przeszedł. Ale odszedł w ciszy - po prostu miałem potrzebę go użyć - patrzę a tam 10,5V 🥺
Z tego wynika że taki akumulator 5 -6 letni to tylko dobrze doładować i powoli dać mu wyzionąć ducha . Ale nie zmienia to faktu że przez ten tydzień auto kręciło lepiej . Pozdrawiam
Tomku mam pytanie...... Silnik benzynowy 1.4 alternator 75A do tej pory miałem aku 52ah 470ah. Muszę zakupić nowy... czy taki 55ah lub 60ah będzie dobry? Nie będzie to za dużo dla alternatora? Na pokładzie w aucie dodatkowo trochę sprzętu grającego + kamerka.
Rozumiem że fizycznie sprawdziłeś czy zmieści się większy ? Bo pojemność 52Ah to tak pomiędzy obudową L1 a L2 - niektórych producentów wychodziły w obudowie 207x175x190 a innych 242x175x190. Alternator spokojnie sobie poradzi z większą pojemnością - kwestia sensu zastosowania większego aku - jeżeli mówisz że masz trochę dodatkowego sprzętu, który zużywa prąd podczas postoju to jest to jakiś argument. Często jednak użytkownicy stosują błędny tok rozumowania - chcą większe aku bo poprzednie im się rozładowywało. Wtedy trzeba szukać problemu w instalacji - alternatorze, ładowaniu, poborach spoczynkowych itd. a nie w akumulatorze. No i pamiętaj pomimo większego akumulatora o okresowym ładowaniu - co najmniej dwa razy do roku 😉
Cześć . Jestem pewien ,że istnieją jakieś inhibitory które dodane do elektrolitu znacznie ograniczały by proces korozji płyt ale było by to nie na rękę producentów aku. Pozdro
Są - znalazłem nawet ostatnio jakąś "hamerykańską" firmę która sprzedaje jakieś dodatki do aku z płynnym elektrolitem, które rzekomo mają spowolnić proces korozji. Ale czy ja wiem 😋
Grześ ja znam jedną babę znaczysię znachorkę, akumulatory przepuszcza pod spódnicą, ludzie gadają, że to pomaga.Odsiarczanie wykonuje za 30 dychy, a za 50 dych likwiduje zwarcia w celi.Można płacić kartą ponieważ posiada terminal. Ponoć zaczęła ostatnio poprzez sieć uzdrawiać, ale tylko akumulatory o pojemności do 150Ah bo podciągnęli jej pod chatę jakieś słabe światłowody jak będzie miała sieć 5G to większe zacznie uzdrawiać słuchy chodzą ,że takie do 200Ah.
Można sporo na ten temat poczytać w sieci, z dokumentów w języku polskim znajdziesz choćby rozprawę doktorską "Akumulator kwasowo-ołowiowy modyfikowany cieczą jonową": sin.put.poznan.pl/files/download/31049 czy wiele amerykańskich patentów opartych na dodatkach siarczanu magnezu.
@@Tadek-n3g młoda chociaż? A tak na poważnie to inhibitory korozji są dodawane chociażby do płynu chłodniczego gdyż sam roztwór wodny glikolu owszem nie zamarza ale nie chroni przed korozją układu chłodzenia silnika . Glikol jest też agresywny wobec gumy a płyn nie zjada węży w aucie. Gdyby znać jakąś substancję która w znacznym stopniu opoźniała by proces korozji płyt w aku to produkowało by się ich mniej. Teraz pytanie. Dlaczego mercedes nadal nie produkuje aut pokroju 'beczki' która przebiegi w granicach miliona robiła bez problemu? No właśnie z tego samego powodu. Pozdro
Siema dobry film a powiedz mi co sądzisz o akumulatorach agm niby tam nie występuje efekt opadu masy. I jak to się ma do akumulatora CA CA z płynnym elektrolitem. Da sie te akumulatory Agm odsiarczać i przywracać ich sprawność ?
Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia z akumulatorami AGM - ale wiem z pewnych źródeł, że takie powolne rozładowanie i ładowanie - nawet do napięcia 15,6V przy ograniczeniu prądu dobrze robi.
@@TomaszHudy Chyba musimy zrobić Ci zrzutę na pacjenta ze stajni AGM. Coraz więcej aut ma takie akumulatory a one rządzą się trochę innymi prawami więc warto abyś poszerzył zakres swoich badań o AGM'y. Co Ty na to?
@@darekk9312 Popieram, sam mam AGM i chętnie dowiem się więcej. Na stronie internetowej Varty jest informacja,że jak się jeździ mało trzeba ładować akku co 6 tygodni.
Witajcie! Mam pytanie. Czy ktoś testował odsiarczacz akumulatorów firmy Novitec " Megapulse". Więcej informacji pod www.novitec.de.Dziękuje. Pozdrawiam.
Witam Pana . Panie Tomaszu ,czy powinienem wymienić elektrolit jeżeli jest mętny tzn.brazowy bądź szary po kilku rozładowaniach i ladowaniach niskim prądem. Bardzo dziękuję .
Ja osobiście odradzam wymiany ponieważ podczas tej operacji można narobić więcej szkód niż będzie z tego pożytku. Zabarwienie oznacza wypad masy co za tym idzie ubytek pojemności. Po wymianie elektrolitu nie przybędzie nam pojemności a podczas tej operacji często dochodzi do intensywnego gazowania i dalszemu wypadaniu masy.
Sprzedawcy akumulatorów go nienawidzą. Tak na poważnie to w dwóch pojazdach mam centrę plus, jeden diesel, a drugi benzyna. Raczej krótkie dystanse robimy tymi samochodami. Jeden ma 4, a drugi 5 lat. Ostatnio ten w dieslu pokazał tylko 12.1v rano przed odpaleniem, więc raczej nie jest w dobrej kondycji, ale dobrze odpala. Jutro prawdopodobnie odbiorę ładowarkę noco genius 10, więc może uda się je podrasować aby podziałały dłużej. Pozdrawiam! Aha, czy to jest akumulator tzw. Ca/Ca?
Mam 7 letni akumulator Varta 74 ah. W dieslu już nie daje rady, ale w benzyniaku służy od jakiś 2 lat. Wiem że ma już swoje lata ale z ciekawości chciałbym wiedzieć czym jest spowodowane niskie napięcie spoczynkowe po naładowaniu do pełna ładowarką. 12,7 po ok 12 godzinach. Nie ma niestety dostępu do elektrolitu.
Może być byc to spowodowane niską gęstością elektrolitu. Też mam akumulator w którym nie mogę osiągnąć wyższej gęstości niż 1,25 - napięcie spoczynkowe 12,6V - nawet po długotrwałym ładowaniu szybko spada. Poza tym gęstość jest nierownomierna we wszystkich celach.
A pamiętasz do jakiej gęstości się rozładowywał ten akumulator ? Mam podobną Centrę w obudowie L3 ale w gorszym stanie. Pojemności już chyba nie ma nawet w połowie a i prąd rozruchu znacząco mniejszy od oryginału. Ostatnimi czasy jest pod ładowarką solarną - trzeba będzie sprawdzić obecną kondycję.
Początkowo nie sprawdzałem - jak brała udział w teście Foxur'a - zeszła do 1,14 g/cm3 ale przy 4 rozładowaniu gęstość spadła już do 1,12 g/cm3 - po teście akumulatora prawdopodobnie było 1,11 g/cm3 😉 Mówię prawdopodobnie - bo nie mierzyłem, ale o tym powiem Ci na PW
@@TomaszHudy Dzięki. Z tego co ja zauważam, jeśli w czasie rozładowania prądem 20h gęstość spada w okolice 1.14-1.15 to jest bardzo dobrze. A jak w okolice 1.10 to wyśmienicie :). W zasadzie im niżej tym w lepszej kondycji jest akumulator(stan płyt). Gęstość po rozładowaniu w okolicach 1.19-1.20 to tak naprawdę około połowa sprawności akumulatora pod względem pojemności.
@@inspektorelektron zgadzam się - też zauważyłem tą tendencję. Akumulatory z Megatex'u schodzą poniżej skali pomiarowej nawet w tych tańszych aerometrach gdzie minimum to 1,1g/cm3
@@inspektorelektron Mam taką centrę plus 62ah z 2020, po rozładowaniu do 10.5V schodzi do 1.12g/cm3 (brakuje skali na areometrze bannera) ~11-12mOhm a nie da się uzyskać więcej niż ~1.25g i 7.5-8mOhm (nie pamiętam dokładnie) + napięcie po tygodniu od ładowania jest na poziomie 12.9V. Rozładowywałem ją 2 razy, raz prądem 6.2A i wytrzymała 8h 33min (~53Ah) a drugim razem 3A i wytrzymała 18h45min (~56.2Ah), wg. mierników zostało jej ~350-360A z 540A deklarowanych i nie wiem co o niej sądzić. Gotowałem ją 16.2V -16.8V prądami 0.5 - 2.5A i w zasadzie poza odparowywaniem elektrolitu nic tym nie uzyskałem. Wziąłem go ze sklepu na wymianę, oddałem stary ze zwartą celą a wziąłem ten, na pierwszy rzut oka zapowiadał się najlepiej 12.2V, ok. 7.5mOhm i 330A pokazał tester.
Czy można uznać za prawdziwe twierdzenie, że im trudniej ładuje się akumulator, tym mniejsze szansę na to, aby utrzymał swoje parametry w instalacji samochodowej. Instalacja samochodowa i sposób jej oddziaływania na akumulator trudno nazwać przyjaznym środowiskiem. Ja walczę z moim Bosch'em EFB 60Ah 540A i dochodzę do wniosku, że im lepsze parametry po ładowaniu, tym gorsze po miesięcznym pobycie w samochodzie.
Nie do końca wiem co rozumiesz przez stwierdzenie "trudniej". Ale faktycznie, akumulatory częściowo wyeksploatowane, nie "chcą przyjmować prądu". Powiedziałbym nawet, że większość część energii "odkładają" w ciepło. Dlatego akumulator się bardziej nagrzewa, a efekt z ładowania może być mizerny. Dlatego za takimi pacjentami trzeba uważać - bo z jednej strony należałoby podnieść nieco prąd ładowania, ale ten spowoduje jeszcze większy wzrost temperatury. Uważam że w takich przypadkach najlepiej ładować z przerwami - kontrolując często temperaturę. Trzeba też wiedzieć kiedy odpuścić - bo każde ładowanie nie jest obojętne dla akumulatora. Jeżeli po wielu godzinach ładowania nie ma efektów - trzeba przyjąć że zrobiliśmy co mogliśmy i trzeba wziąć pod uwagę wymianę akumulatora. Przyjrzyj się też instalacji w samochodzie - być może tutaj należy szukać problemu.
@@TomaszHudy Miałem na myśli proces ładowania akumulatora wykraczający poza standardowe podpięcie prostownika czy ładowarki do akumulatora i ładowania go jedno/dwuetapowo prostownikiem czy skorzystania z programu ładowarki ( choć w tym drugim przypadku z względu na rodzaj programowania tych urządzeń dwu czy trzykrotne ładowanie można uznać za "normalne"). W momencie w którym zaczyna się problem z osiągnięciem odpowiedniej gęstość czy też gęstość na różnym poziomie w poszczególnych celach, konieczne jest stosowanie zabiegów które nie mają wiele wspólnego z tym co dzieje się podczas regularnego uzupełnienia ładunku przez alternator w samochodzie. Tym samym tworzymy "nienaturalne" warunki ładowania, aby osiągnąć zamierzony cel w typ przypadku gęstość elektrolitu. I z mojego doświadczenia ( trzy akumulatory - a więc szczątkowego), wynika, że po wykonaniu ładowania akumulatora, uzyskujemy poprawę jego parametrów, aczkolwiek, jeśli wystąpi ich spadek jest on większy niż przed "ładowaniem" czyli niższe napięcie spoczynkowe akumulatora. Jeśli chodzi o mój przypadek to ładowania jest na poziomie 14.1V pobór jakiś znikomy . Akumulator sprawnie uruchamia samochód, jedynie brak lub losowe działanie układu start/stop jest irytujące. Napięcie spoczynkowe przed ładowaniem 12.50-12.55.. po ładowaniu 12.8V , po ponad miesiącu eksploatacji w samochodzie 12.3-12.4V ..
Widzisz a moj w civicu ma 12 lat. Autem zrobilem 100 tyś w 7 lat. Od 3 miesiecy auto stoi. Dzis po mrozie 23 stopnie i ladowaniu w nocy odpalil od strzała. Wyglada mega źle. Obrzygany itp. Ja tam się przekonalem do centry. Zreszta w latach 90 toyota dawała te aku na pierwdzy montaż.
@@revision373 kupiłem taka sama jak wyżej w civicu mialem i jedynie nalot sie robi na biegunach musze wazelina pociagnac. Mam nadzieję że pare lat wytrxyma:)
Wszystko co najciekawsze zostało wycięte. Jak na kanał techniczny chciałbym zobaczyć schemat takiego układu do odsiarczania oraz sposoby w jaki to można zrobić. Tutaj obejrzałem film o regeneracji bez najfajniejszych wydarzeń pomiędzy klatkami. Prośba o jakieś schematy układów, tipy jak takie odsiarczanie robisz. Dziękuję za Twoją pracę.
A wystarczyło odrobinę poszukać. Wszystko to znajdziesz w pozostałych materiałach na kanale lub na www.akumulatory.info.pl
@@Tab7.6.Tab7.6 Stronę znam i filmy oglądam, ale schematów, o których piszę niestety brakuje. Jak ma być technicznie to by się przydały, jeśli trzeba zapłacić też się znajdzie w kieszeni. Zostawmy docinki ma boku i róbmy robotę ;) Adwokatów p. Tomaszowi nie potrzeba.
@@michal3942 Fakt, daje radę sam i to z dobrym skutkiem 👍🏻Ale tak jak patrzę to fizycznie nie jest w stanie spełnić wszystkich postulatów. Podejrzewam, że tematów ma już na kwartał do przodu, tylko czasu za mało żeby je wszystkie obrobić 😉 O który konkretnie układ odsiarczający pytasz?
@@Tab7.6.Tab7.6 Interesuje mnie budowa tego układu: www.akumulatory.info.pl/kontrukcje-diy/impulsowa-ladowarka-odsiarczajaca/ - dodatkowo na filmie tutaj: m.ua-cam.com/video/nhXpS3swxrk/v-deo.html jest on już unowocześniony. Fajnie byłoby wytłumaczenie mi łopatologicznie jak te "pająki "połączyć. Z tekstu widzę co trzeba kupić, ale już połączyć mam obawy bo nie praktykuję elektroniki na co dzień a też szkoda mi kasy na upalanie podzespołów, jak zrobię coś źle. Dziękuję za pomoc.
@@michal3942 Chodzi Tobie o generator z wyświetlaczem:
Signal Generator PWM Pulse Frequency Duty Cycle Adjustable Module LCD Display 1Hz-150Khz 3.3V-30V PWM Board Module
a.aliexpress.com/_BPgREs
Na 1 obrazku są już wszystkie złącza opisane. Po lewej stronie jest "Power input", czyli zasilanie generatora. Ja stosuję osobny zasilacz 12V jaki mi został po padniętym routerze wifi. Po prawej stronie generatora masz wyjście PWM. W odpowiedziach na stronie Tomek dał rysunek tranzystora i informację, że wyjście PWM należy połączyć rezystorem 100ohm z nóżką 1 tranzystora. Nóżkę 2 tranzystora łączysz z masą akumulatora, a nóźkę 3 z minusem zasilacza regulowanego. Plus akumulatora łączysz z plusem zasilacza regulowanego. Pisząc zasilacz regulowany mam tu na myśli moduł DPS5020 lub podobny (ja jestem skromniejszy i mam ZK-4KX za 24 złote z wyprzedaży na AliExpress). I to jest całość połączeń. Cała reszta tak jak na filmie.
nie wiem jak w innych regionach kraju ale w Wielkopolsce Centra była marką kultową. Niestety prestiż upadł po sprzedaniu firmy i wywiezieniu maszyn do Francji - trwałość akumulatorów spadła do wstydliwego poziomu. Pamiętam rok 2003, wracając z Torunia musieliśmy zatrzymać się u jakiegoś bambra koło Gniezna żeby podładować akumulator gdyż w alternatorze popsuł się komutator. Facet pokazywał nam dwa akumulatory Centry 6V z końcówki lat 80 w ciągniku, nadal były sprawne...
Tak słyszałem wiele o tych akumulatorach - ja jednak o tych które trafiły do mnie nie mogę powiedzieć złego słowa. To samo tyczy się akumulatorów Exide, ale moje doświadczenie wciąż jest jeszcze niewielkie.
Wszystko się zgadza, mialem w Nysie Centrę 45 Ah .Błotniki przerdzewiały a Centra działała. Ostatnio na Centrze pojeździłem 10 miesięcy. Reklamacji nie uznano.
Dzięki za ten test. Mam bardzo podobny Aku oryginalny GM z Opla, 6 lat i bardzo podobne wyniki na testerze: 6,2 mOhm, 12,2-12,4V. Czeka na katowanie Foxsurem 😉
Na pewno dobrze mu zrobi 😉
@@TomaszHudy Foxsur własnie doszedl z AliExpress - 2 tygodnie od zamowienia, niezle!
@@TomaszHudy Mogę podesłać CTEK'a 5 do testów jeśli by była "wola polityczna" ;)
@MarcinL teraz będę brał się za wielki test ładowarek - między innymi będzie CTEK MXS 7.0 na kanał mrAkumulator także z czasem będzie ciasno.
Ale chętnie wezmę ją na "warsztat" tylko w późniejszym terminie 😉
Super odcinek
W każdym odcinku wprowadzenie, rozwinięcie i podsumowanie omawianej tematyki. Wyposażenie w komorę klimatyczną oraz zestaw średniej klasy przyrządów pomiarowych pozwala mieć nadzieję na testy akumulatorów na naprawdę przyzwoitym poziomie. Na obecnym etapie rozwoju prac doświadczalnych testowane są egzemplarze używane, jednak bez jednolitej metodologii - ale przecież każda sztuka jest inna i wymaga indywidulanego podejścia. Niemniej jednak uważam, iż bliższa współpraca z Robertem Mazurkiem w zakresie testowania nowych akumulatorów rozruchowych zwłaszcza serii "R" byłaby interesującym doświadczaniem.
Nawet nowy akumulator z tej samej serii jak również z tego samego dnia produkcji po jednym dniu eksploatacji w dziesięciu różnych autach może i jest już inny.Z jakiego powodu? z kilku .......jak był przeciążany, w jakiej temperaturze pracował, ile czasu jeżdził itp. itd.
Akumulator wystarczy, że będzie sprawny i wszystko, a sprawny to duża pojemność, mała resystancja wewnętrzna, wzorowa gęstość elektrolitu, wysoki prąd rozruchowy nowy często jest gorszy od 3letniego.Natomiast niektórym kierowcom nowy akumulator to taki, który ma nie porysowaną obudowę i ma na niego paragon i gwarancję i więcej do szczęścia nic nie potrzebuje.Metodologia po co, na co i dla kogo? w serwisowaniu akumulatorów, ludzie ładują nowe czy używane?Po co dla zwykłego Kowalskiego pokazywać na okrągło ładowanie nowego akumulatora.
@@Tadek-n3g Metodologia badania akumulatorów rozruchowych oparta na zapisach poszczególnych norm EN lub też wymagań OEM służy określeniu czy elektrochemiczne źródło prądu jest sprawne i w jakim stopniu spełnia swoje założone zadania. Kiedy akumulator spełnia wymagania określenia nowy wynika z definicji i na pewno nie jest nim akumulator który został już zamontowany w samochodzie. W badaniu akumulatorów tzw. "dobro kierowcy" jest ostatnim elementem którym bierze się pod uwagę.
@@marcinnaecki1514 Sory ale wróć na ziemię.
@@Tadek-n3g Od ponad 40 lat mieszkam na planecie o nazwie Ziemia. Europa to mój kontynent, natomiast Polska to moja ojczyzna.
Proszę w komentarzu zaprezentować bardziej merytorycznie spójny pogląd związany z poruszaną tematyką.
@@marcinnaecki1514 Ja od 52 .Oczekujesz od warsztatu w garażu badań na poziomie laboratorium.To są testy konsumenckie, które mają swoją specyfikę jak też spore grono zainteresowanych właśnie takim poziomem, a Ty wyjeżdżasz z metodologią chociaż niewątpliwie masz do tego prawo przecież mieszkasz na Ziemi 40lat.
Mam taki od roku i ma 12.8v więc muszę wrzucić na ładowanie :D jak tylko temperatura będzie odpowiednia bo muszę w aucie ładować innej opcji nie mam... :)
Świetny odcinek! A możesz zrobić taki test... potrząśnij akumulatorem dobrze kilkakrotnie i podłącz tester czy parametry wzrosną ?
U Mnie zawsze idą w górę.
Sprawdzałem to już na kilku aku i faktycznie parametry idą w górę. Tego muszę ponownie naładować i sprawdzę po 5-tym ładowaniu jak wygląda sytuacja.
@@TomaszHudy na forum już o tym rozmawialiśmy warto opowiedzieć na filmie 😁.
Pozdrawiam
@@Marecki84 czemu nie - kilka aku mam więc można by test zrobić o ile wzrastają parametry 😉
@@TomaszHudy ten aku to ca ca a nie agm i taka opcje powinies zaznaczyc na testerze podczas badania , zaznaczyles agm
@@donleon1136 chyba jednak nie - gdybym zaznaczył AGM to SOH byłby duuuuużo gorszy bo AGM'y mają zdecydowanie mniejszą rezystancję wewnętrzna 😉
miesiąc czasu trwała regeneracja , czy to ma sens ?????????
Mam w miarę nowy (2 lata) akumulator ale też skrajne cele mają mniejszą gęstość tak o około 0,01g/cm3 i czym to tłumaczyć, że akurat skrajne odstają od reszty? Co proponujesz, ładować małym prądem a długo a może jedno połówkowcem czy może szpilkami z generatora PWM którego musiałbym zakupić a może wszystko na raz ;o)
Tak sobie myślę, że im szybciej wyrówna się gęstość w celach tym mniejsze będą straty w degradacji całego aku.
Do końca nie jestem pewien, ale podejrzewam że ze względu na temperaturę w komorze silnika - skrajne cele są wyjątkowo narażone na wyższe temperatury. Różnica 0,01 to jeszcze nie jest tak źle. Ja bym zaczął od jednej połówki - w sensie prostownik jednopołówkowy 😋
Malutkim prądem mniejszym niż 0,02C ładować ze 12 godzin - potem przerwa na kolejne 12 godzin i sprawdzić gęstość. Pamiętaj że pozostałe sprawne będą też się ładować i gęstość tam również będzie wzrastać. Jak będziesz miał zbyt wysoką gęstość w pozostałych to też nie dobrze - najlepiej aby nie przekraczać 1,28g/cm3.
@@TomaszHudy ja bym zostawił akumulator na ładowarce z napięciem 13,5 V na kilka dni.
Z moich obserwacji wynika, że najlepszym sposobem na zwiększenie pojemności jest tylko i wyłącznie porządne naładowanie akumulatora nawet tylko w jednym cyklu.Możemy zrobić 5 cykli naładowań i rozładowań pod rząd słabym prostownikiem i guzik nie poprawimy pojemności, a może być wręcz odwrotnie.Tomasz zrób dla nauki test przewróć tą Centrę do góry nogami, prosimy.
To jest bardzo indywidualna sprawa - masz rację - jeden wystarczy dobrze naładować inny - jak ten przypadek przy każdym rozładowaniu schodził niżej z gęstością elektrolitu. Przy teście z Foxur'em po rozładowaniu miał gęstość 1,14 - przy teście z KD1919 zszedł już poniżej 1,12 - a więc coś w tym jest.
A w kwestii odwrócenia Centry do góry nogami - to co masz na myśli ? Dosłownie chodzi o postawienie jej na "głowie" ?
@@TomaszHudy Dokładnie słupkami w dół.Zobaczymy, czy to prawda , co ludzie gadają, że Centra Plus przetrzymuje osad z płyt na dnie.
@@Tadek-n3g a sprawdzę - choć nigdy tego nie robiłem 😉
@@TomaszHudy Data produkcji 5K w dacie centr nie ma literki I także to październik 2015
@@Tadek-n3g Co w tym dziwnego że osad opada na dno? Żeby sprawdzić czy osad wogóle jest wystarczy areometrem porządnie zbełtać elektrolit i zobaczyć jego kolor i czystość
Fajny test, też zrobiłem podobny no nie tak długi 4 razy rozładowanie i ładowanie , faktycznie parametry bardzo się poprawiły BT360 nawet pokazał , Akumulator dobry strasznie byłem dumny , przez jakiś tydzień, zwarcie na 1 celi i wielkie rozczarowanie .
Teraz zadaję sobie pytanie , może trzeba było nic nie robić ?
Ja myślę że nieznacznie "pomogłeś" odejść akumulatorowi - ponieważ głębokie rozładowania z jednej strony pomaga w regeneracji, jednak jest sporym obciążeniem dla akumulatora z płynnym elektrolitem. Dlatego żywotność akumulatorów AGM czy żelowych jest ponad 10-cio krotnie większa, przy pełnych cyklach rozładowania od klasycznego.
Mnie niedawno padła cela w Viking'u - który stał sobie na półce od jakiegoś czasu - ten akumulator też trochę ze mną przeszedł. Ale odszedł w ciszy - po prostu miałem potrzebę go użyć - patrzę a tam 10,5V 🥺
Z tego wynika że taki akumulator 5 -6 letni to tylko dobrze doładować i powoli dać mu wyzionąć ducha .
Ale nie zmienia to faktu że przez ten tydzień auto kręciło lepiej .
Pozdrawiam
Nauka wymaga wiele poświęconego czasu, wyrzeczeń o kosztach nie wspomnę.
Tomku mam pytanie...... Silnik benzynowy 1.4 alternator 75A do tej pory miałem aku 52ah 470ah. Muszę zakupić nowy... czy taki 55ah lub 60ah będzie dobry? Nie będzie to za dużo dla alternatora? Na pokładzie w aucie dodatkowo trochę sprzętu grającego + kamerka.
Rozumiem że fizycznie sprawdziłeś czy zmieści się większy ? Bo pojemność 52Ah to tak pomiędzy obudową L1 a L2 - niektórych producentów wychodziły w obudowie 207x175x190 a innych 242x175x190.
Alternator spokojnie sobie poradzi z większą pojemnością - kwestia sensu zastosowania większego aku - jeżeli mówisz że masz trochę dodatkowego sprzętu, który zużywa prąd podczas postoju to jest to jakiś argument. Często jednak użytkownicy stosują błędny tok rozumowania - chcą większe aku bo poprzednie im się rozładowywało. Wtedy trzeba szukać problemu w instalacji - alternatorze, ładowaniu, poborach spoczynkowych itd. a nie w akumulatorze.
No i pamiętaj pomimo większego akumulatora o okresowym ładowaniu - co najmniej dwa razy do roku 😉
@@TomaszHudy tak miejsce jest. O ładowaniu oczywiście pamiętam. 👌 Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
Cześć . Jestem pewien ,że istnieją jakieś inhibitory które dodane do elektrolitu znacznie ograniczały by proces korozji płyt ale było by to nie na rękę producentów aku. Pozdro
Są - znalazłem nawet ostatnio jakąś "hamerykańską" firmę która sprzedaje jakieś dodatki do aku z płynnym elektrolitem, które rzekomo mają spowolnić proces korozji. Ale czy ja wiem 😋
Grześ ja znam jedną babę znaczysię znachorkę, akumulatory przepuszcza pod spódnicą, ludzie gadają, że to pomaga.Odsiarczanie wykonuje za 30 dychy, a za 50 dych likwiduje zwarcia w celi.Można płacić kartą ponieważ posiada terminal.
Ponoć zaczęła ostatnio poprzez sieć uzdrawiać, ale tylko akumulatory o pojemności do 150Ah bo podciągnęli jej pod chatę jakieś słabe światłowody jak będzie miała sieć 5G to większe zacznie uzdrawiać słuchy chodzą ,że takie do 200Ah.
Można sporo na ten temat poczytać w sieci, z dokumentów w języku polskim znajdziesz choćby rozprawę doktorską "Akumulator kwasowo-ołowiowy modyfikowany cieczą jonową":
sin.put.poznan.pl/files/download/31049
czy wiele amerykańskich patentów opartych na dodatkach siarczanu magnezu.
@@Tadek-n3g młoda chociaż? A tak na poważnie to inhibitory korozji są dodawane chociażby do płynu chłodniczego gdyż sam roztwór wodny glikolu owszem nie zamarza ale nie chroni przed korozją układu chłodzenia silnika . Glikol jest też agresywny wobec gumy a płyn nie zjada węży w aucie. Gdyby znać jakąś substancję która w znacznym stopniu opoźniała by proces korozji płyt w aku to produkowało by się ich mniej.
Teraz pytanie. Dlaczego mercedes nadal nie produkuje aut pokroju 'beczki' która przebiegi w granicach miliona robiła bez problemu? No właśnie z tego samego powodu. Pozdro
Siema dobry film a powiedz mi co sądzisz o akumulatorach agm niby tam nie występuje efekt opadu masy. I jak to się ma do akumulatora CA CA z płynnym elektrolitem. Da sie te akumulatory Agm odsiarczać i przywracać ich sprawność ?
Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia z akumulatorami AGM - ale wiem z pewnych źródeł, że takie powolne rozładowanie i ładowanie - nawet do napięcia 15,6V przy ograniczeniu prądu dobrze robi.
@@TomaszHudy Chyba musimy zrobić Ci zrzutę na pacjenta ze stajni AGM. Coraz więcej aut ma takie akumulatory a one rządzą się trochę innymi prawami więc warto abyś poszerzył zakres swoich badań o AGM'y. Co Ty na to?
@@darekk9312 mam nadzieję że niebawem będę miał okazję się "pobawić" AGM'ami 😉
@@darekk9312 Popieram, sam mam AGM i chętnie dowiem się więcej. Na stronie internetowej Varty jest informacja,że jak się jeździ mało trzeba ładować akku co 6 tygodni.
Witajcie! Mam pytanie. Czy ktoś testował odsiarczacz akumulatorów firmy Novitec " Megapulse". Więcej informacji pod www.novitec.de.Dziękuje. Pozdrawiam.
Witam Pana . Panie Tomaszu ,czy powinienem wymienić elektrolit jeżeli jest mętny tzn.brazowy bądź szary po kilku rozładowaniach i ladowaniach niskim prądem. Bardzo dziękuję .
Ja osobiście odradzam wymiany ponieważ podczas tej operacji można narobić więcej szkód niż będzie z tego pożytku.
Zabarwienie oznacza wypad masy co za tym idzie ubytek pojemności. Po wymianie elektrolitu nie przybędzie nam pojemności a podczas tej operacji często dochodzi do intensywnego gazowania i dalszemu wypadaniu masy.
@@TomaszHudy Bardzo dziękuję, miłego dnia.
Sprzedawcy akumulatorów go nienawidzą. Tak na poważnie to w dwóch pojazdach mam centrę plus, jeden diesel, a drugi benzyna. Raczej krótkie dystanse robimy tymi samochodami. Jeden ma 4, a drugi 5 lat. Ostatnio ten w dieslu pokazał tylko 12.1v rano przed odpaleniem, więc raczej nie jest w dobrej kondycji, ale dobrze odpala. Jutro prawdopodobnie odbiorę ładowarkę noco genius 10, więc może uda się je podrasować aby podziałały dłużej. Pozdrawiam!
Aha, czy to jest akumulator tzw. Ca/Ca?
Tak to typowy Ca/Ca 😉
@@TomaszHudy dziękuję!
Mam 7 letni akumulator Varta 74 ah. W dieslu już nie daje rady, ale w benzyniaku służy od jakiś 2 lat. Wiem że ma już swoje lata ale z ciekawości chciałbym wiedzieć czym jest spowodowane niskie napięcie spoczynkowe po naładowaniu do pełna ładowarką. 12,7 po ok 12 godzinach. Nie ma niestety dostępu do elektrolitu.
Może być byc to spowodowane niską gęstością elektrolitu. Też mam akumulator w którym nie mogę osiągnąć wyższej gęstości niż 1,25 - napięcie spoczynkowe 12,6V - nawet po długotrwałym ładowaniu szybko spada.
Poza tym gęstość jest nierownomierna we wszystkich celach.
Powiedz mi czy masz u siebie kulona? Można by było zrobić jemu test. Jaki ma przebieg programów ładowania i jak wygląda na oscyloskopie
Niestety nie mam.
czy te akumuatory ale z oczkiem do sprawdzania mają również dostep do elektrolitu?
Tak, często udaje się wyciągnąć "magiczne oczko" i uzyskać dostęp do elektrolitu. Ale miałem już przypadek że oczko było klejone.
👍👍👍👍👍
A pamiętasz do jakiej gęstości się rozładowywał ten akumulator ? Mam podobną Centrę w obudowie L3 ale w gorszym stanie. Pojemności już chyba nie ma nawet w połowie a i prąd rozruchu znacząco mniejszy od oryginału. Ostatnimi czasy jest pod ładowarką solarną - trzeba będzie sprawdzić obecną kondycję.
Początkowo nie sprawdzałem - jak brała udział w teście Foxur'a - zeszła do 1,14 g/cm3 ale przy 4 rozładowaniu gęstość spadła już do 1,12 g/cm3 - po teście akumulatora prawdopodobnie było 1,11 g/cm3 😉
Mówię prawdopodobnie - bo nie mierzyłem, ale o tym powiem Ci na PW
@@TomaszHudy Dzięki. Z tego co ja zauważam, jeśli w czasie rozładowania prądem 20h gęstość spada w okolice 1.14-1.15 to jest bardzo dobrze. A jak w okolice 1.10 to wyśmienicie :). W zasadzie im niżej tym w lepszej kondycji jest akumulator(stan płyt). Gęstość po rozładowaniu w okolicach 1.19-1.20 to tak naprawdę około połowa sprawności akumulatora pod względem pojemności.
@@inspektorelektron zgadzam się - też zauważyłem tą tendencję. Akumulatory z Megatex'u schodzą poniżej skali pomiarowej nawet w tych tańszych aerometrach gdzie minimum to 1,1g/cm3
@@inspektorelektron Mam taką centrę plus 62ah z 2020, po rozładowaniu do 10.5V schodzi do 1.12g/cm3 (brakuje skali na areometrze bannera) ~11-12mOhm a nie da się uzyskać więcej niż ~1.25g i 7.5-8mOhm (nie pamiętam dokładnie) + napięcie po tygodniu od ładowania jest na poziomie 12.9V. Rozładowywałem ją 2 razy, raz prądem 6.2A i wytrzymała 8h 33min (~53Ah) a drugim razem 3A i wytrzymała 18h45min (~56.2Ah), wg. mierników zostało jej ~350-360A z 540A deklarowanych i nie wiem co o niej sądzić.
Gotowałem ją 16.2V -16.8V prądami 0.5 - 2.5A i w zasadzie poza odparowywaniem elektrolitu nic tym nie uzyskałem.
Wziąłem go ze sklepu na wymianę, oddałem stary ze zwartą celą a wziąłem ten, na pierwszy rzut oka zapowiadał się najlepiej 12.2V, ok. 7.5mOhm i 330A pokazał tester.
Czy można uznać za prawdziwe twierdzenie, że im trudniej ładuje się akumulator, tym mniejsze szansę na to, aby utrzymał swoje parametry w instalacji samochodowej.
Instalacja samochodowa i sposób jej oddziaływania na akumulator trudno nazwać przyjaznym środowiskiem.
Ja walczę z moim Bosch'em EFB 60Ah 540A i dochodzę do wniosku, że im lepsze parametry po ładowaniu, tym gorsze po miesięcznym pobycie w samochodzie.
Nie do końca wiem co rozumiesz przez stwierdzenie "trudniej". Ale faktycznie, akumulatory częściowo wyeksploatowane, nie "chcą przyjmować prądu". Powiedziałbym nawet, że większość część energii "odkładają" w ciepło. Dlatego akumulator się bardziej nagrzewa, a efekt z ładowania może być mizerny. Dlatego za takimi pacjentami trzeba uważać - bo z jednej strony należałoby podnieść nieco prąd ładowania, ale ten spowoduje jeszcze większy wzrost temperatury. Uważam że w takich przypadkach najlepiej ładować z przerwami - kontrolując często temperaturę.
Trzeba też wiedzieć kiedy odpuścić - bo każde ładowanie nie jest obojętne dla akumulatora. Jeżeli po wielu godzinach ładowania nie ma efektów - trzeba przyjąć że zrobiliśmy co mogliśmy i trzeba wziąć pod uwagę wymianę akumulatora.
Przyjrzyj się też instalacji w samochodzie - być może tutaj należy szukać problemu.
@@TomaszHudy Miałem na myśli proces ładowania akumulatora wykraczający poza standardowe podpięcie prostownika czy ładowarki do akumulatora i ładowania go jedno/dwuetapowo prostownikiem czy skorzystania z programu ładowarki ( choć w tym drugim przypadku z względu na rodzaj programowania tych urządzeń dwu czy trzykrotne ładowanie można uznać za "normalne").
W momencie w którym zaczyna się problem z osiągnięciem odpowiedniej gęstość czy też gęstość na różnym poziomie w poszczególnych celach, konieczne jest stosowanie zabiegów które nie mają wiele wspólnego z tym co dzieje się podczas regularnego uzupełnienia ładunku przez alternator w samochodzie.
Tym samym tworzymy "nienaturalne" warunki ładowania, aby osiągnąć zamierzony cel w typ przypadku gęstość elektrolitu.
I z mojego doświadczenia ( trzy akumulatory - a więc szczątkowego), wynika, że po wykonaniu ładowania akumulatora, uzyskujemy poprawę jego parametrów, aczkolwiek, jeśli wystąpi ich spadek jest on większy niż przed "ładowaniem" czyli niższe napięcie spoczynkowe akumulatora.
Jeśli chodzi o mój przypadek to ładowania jest na poziomie 14.1V pobór jakiś znikomy .
Akumulator sprawnie uruchamia samochód, jedynie brak lub losowe działanie układu start/stop jest irytujące.
Napięcie spoczynkowe przed ładowaniem 12.50-12.55.. po ładowaniu 12.8V , po ponad miesiącu eksploatacji w samochodzie 12.3-12.4V ..
U mnie działał 2 lata możliwe
Teraz wartość akumulatora spadła, został naładowany hehe
Idąc tym tokiem myślenia to tak 😉
Po 5 latach zawsze płyty będą zgniłe. Choć by skały srały.
Regeneracja akku przez miesiąc raczej nie warta świeczki, bo z pewnością wydałeś nieco kasy za prąd.. no chyba że to prąd darmowy 🙂
Powiem ci kolego że te centry plus to straszne gówno padają po 3-4 latach
Widzisz a moj w civicu ma 12 lat. Autem zrobilem 100 tyś w 7 lat. Od 3 miesiecy auto stoi. Dzis po mrozie 23 stopnie i ladowaniu w nocy odpalil od strzała. Wyglada mega źle. Obrzygany itp. Ja tam się przekonalem do centry. Zreszta w latach 90 toyota dawała te aku na pierwdzy montaż.
@@revision373 kupiłem taka sama jak wyżej w civicu mialem i jedynie nalot sie robi na biegunach musze wazelina pociagnac. Mam nadzieję że pare lat wytrxyma:)
Nie warto