Ciepły montaż okien i jego warianty

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 16

  • @mariuszgemidow7081
    @mariuszgemidow7081 9 місяців тому

    Ciekawy filmik. A co myślisz o rozwiązaniu by okno wysunąć poza mur (18cm silikat) i obsadzić na dole na Ytongu 24cm, tj grubszym od muru? W ten sposób okno wysunęło by sie do warstwy ocieplenia. Montaż po bokach i na górze, na typowe kotwy montażowe -tyle, że odpowiednio dłuższe. Wokół okna ramka z XPS.

    • @okna-drzwi
      @okna-drzwi  8 місяців тому +1

      Dużo zależy jak izolowane byłoby okno pomiędzy jego ościeżnicą a tą ramą, a także dołem. Jeżeli pod oknem byłaby podwalina podprogowa schodząca poniżej wylewki do warstwy ocieplenia a nie tylko kliny i piana, a pod zwykłymi oknami ciepły parapet to brzmi sensownie, dodatkowo jeżeli między ościeżnicą a XPS-ami byłaby taśma rozprężna to też dobry pomysł. Ważne tylko, aby zlikwidować potencjalne mostki termiczne. Trzeba też pamiętać że Ytong jest materiałem, który bardzo łatwo wchłania wilgoć, więc trzeba go zabezpieczać. Jeżeli będzie obsadzony dołem to musi być koniecznie zaizolowany od gruntu by nie podciągał z niego wilgoci.

  • @tehehe5929
    @tehehe5929 5 місяців тому +1

    Nie wystarczyloby zrobic opaske ze styropianu wogol okna i normanie to zamontowac w otwor okienny. Byloby duzo taniej i tez wyizolowane.

    • @okna-drzwi
      @okna-drzwi  Місяць тому

      Nie jest to ten sam efekt.

  • @c_r_i_s_s_u5089
    @c_r_i_s_s_u5089 2 роки тому

    Witam... czy okna z pakietem 3 szybowym i ciepłą ramką pomiędzy pakietami mogą parować wewnątrz pomieszczenia??? Czy ciepła ramka cokolwiek daje i czy szyba od wewnątrz przyjmuję temp. z wewnątrz pomieszczenia przy ujemnych temperaturach czy poprostu jest chłodniejsza ?

    • @okna-drzwi
      @okna-drzwi  2 роки тому +2

      Parowanie okien to dość mocno skomplikowany temat. Na początek kwestią usystematyzowania informacji trzeba zrozumieć jak to parowanie powstaje. Jak wiemy w powietrzu występuje wilgoć w postaci pary wodnej, która po zetknięciu z zimniejszą powierzchnią wytrąca się i skrapla w postaci kropelek wody. Im większa różnica temperatur np. pomiędzy temperaturą szyby, a powietrza w danym pomieszczeniu tym większa tendencja "roszenia" się występującego na powierzchni szyby. W pakietach dwuszybowych z tradycyjną ramką aluminiową, szyba wewnętrzna jest dość chłodna, dlatego też łatwiej o wytrącanie się na niej pary wodnej. Jeżeli zastosujemy ciepłą ramkę to zdecydowanie bardziej odizolowujemy wewnętrzną szybę od szyby zewnętrznej, gdyż ciepła ramka jest zdecydowanie lepszą barierą jest dla przenikania zimna niż ramka aluminiowa. Jeżeli mamy na dodatek pakiet trzy szybowy, to od "zimnych" warunków atmosferycznych wewnętrzną szybę oddzielają dwie ciepłe ramki i dwie szyby (pakiet ma wtedy trzy szyby - zewnętrzna - środkowa - wewnętrzna). Co oznacza, że ta trzecia szyba (wewnętrzna) nie jest tak zimna jak by to miało miejsce w przypadku tradycyjnego pakietu dwuszybowego z ramką aluminiową. Dlatego też wytrącanie się na niej kropelek wody jest zdecydowanie bardziej ograniczone. I tutaj należy dodać "ale".
      Tym "ale" jest procent wilgotności powietrza. Jeżeli mamy w pomieszczeniu dużą wilgotność powietrza to ona mimo wszystko będzie wytrącać się na powierzchni szyby. Dlatego też ważne jest, aby w pomieszczeniu była sprawna wentylacja a jak jej nie ma to aby następowało skuteczne przewietrzanie pomieszczenia i wtedy nie będzie występował problem "roszenia" się pary na powierzchni szyby.
      Tak więc w podsumowaniu powiem, że jeżeli zachowana jest odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu to para wodna nie będzie się skraplać na pakiecie trzyszybowym z ciepłą ramką, ale jeżeli jest zbyt duża to nawet jakby to był pakiet czteroszybowy to by się tam woda skraplała.

  • @macm4395
    @macm4395 Рік тому

    Cos braklo glosu, a szkoda bo ciekawy film

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL 2 роки тому

    takie ocieplenie w warstwie ocieplenie nie ma na ogół sensu finansowego , płacic z 5x tyle za montaz to zwróci sie za 100lat

    • @EmPtY414
      @EmPtY414 2 роки тому +2

      20 lat temu też pukali sie w głowe jak ktoś dawał 20 cm styropianu na elewacje że to sie nigdy nie zwróci ;). I co i ten co 20 lat temu dał 20 cm na elewacje teraz się śmieje z tych którzy dali tylko 5 cm. A przy rosnących cenach ogrzewania i energii taka inwestycja zwróci się z biegiem czasu. A jak ktoś pokombinuje to można nawet ościeże obłożyć 5cm XPSem i już mamy mega zniwelowany mostek termiczny jakim jest połączenie okna z murem.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому +2

      Nie bo to całkiem inny temat , mam szczelny montaż czyli piana + membrana Soudal w mazidle , styropian nachodzi na ramę delikatnie , oraz ciepły parapet i nie mam żadnych mostków termicznych w tych miejscach , wystarczy dokładność przy obróbce okien i styropianu , ten montaż 5x droższy nie zwróci się nigdy, nawet za 20lat nic się nie zmieni, a dwa jak masz w domu wentylację grawitacyjna to płacenie za ciepłe montaże już w ogóle mija się z celem

    • @EmPtY414
      @EmPtY414 2 роки тому +2

      @@Anonymous-PL w obecnych czasach nawiewniki w oknach za 50-60 tysięcy to jest nieporozumienie. Ludzie kupują jak "najlepsze" okna itp a szkoda kasy na rekuperacje bo przecież grawitacyjna wystarczy hehe. Piszesz że masz membrane w płynie czyli masz zastosowany szczelny montaż także nie mów że sie nie zwróci. Bo taśmy czy membrana to ma to samo zadanie - uszczelnic połączenie miedzy ramą okna a murem. Wiem że memebrane mozna póxniej samemu zrobic. Firmy troche dużo kasują za taśmy, tym bardziej że sama taśma nie jest niewiadomo jak droga :/ raptem kilkaset pln.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому

      @@EmPtY414 ale ten szczelny montaż kosztował mnie parę stow a nie pare/parenascie tys więcej jak przy montażu ciepłym w warstwie ocieplenia

    • @SamSeRobie
      @SamSeRobie Рік тому +2

      Wystarczy okno obłożyć 10cm xps po obwodzie w licu muru plus masy czy taśmy i już jest 'gorący' montaż. Tylko otwór odpowiednio większy lub wnęki na xps.

  • @goodman1127
    @goodman1127 2 роки тому

    To są bzdury. Wystarczy szczelny montaż