Üdv. Szerintem remek videó volt. Köszönjük szépen! Én csak hobbi szinten foglalkozom az elektronikával és ebben a részben láttam egy eszközt, amivel nem szoktam találkozni a mindennapjaimban pedig nagyon hasznosnak tűnik. És ez nem más, mint a „leválasztó transzformátor”?! Én szívesen vennék egy videót, ami bemutatja kicsit részletessebben mi bújkál a dobozban, esetleg olyan szemszögből hogyan lehetne építeni egyet kezdőnek, amatőröknek...
Az a 80 Amperes lemez biztosítékot nem tudom, hogy a kínai milyen töltőbe szánta. 30 Amperes lemez biztosíték kell bele. Ez a töltő 15A tud leadni. Én a bika funkciót hanyagolnám. Bika funkció helyen én inkább Max. állásba kb. 10 percig hagyni tölteni és utána indítani úgy, hogy a töltőt leválasztanám az akkuról. A kínaiak szeretnek szép nagy számokkal ámítani a vevőket és közben csak a felét tudja a ráírtaknak. Szuper volt a videó.
Ebben csak az a tévedés, hogy ez a cucc olasz, pontosabban San Marinoból származik. Köze nincs kínához, ezt még otthon gyártották. Saját szememmel láttam.(24 éve az akkori kizárólagos magyar képviselet márkaszervizese voltam...) az általad írtakkal ellentétben nem, nem kell leválasztani az akkuról bikázás közben. Szépen rácsipteted töltesz kb. 10 percet, majd boosterre kapcsolva indítózol és rásegít az éppen csak éledező akku mellett. Azért is kell a 80A-es biztó, hogy ezt tudja. Egyébként a Deca alapvetően hegesztőgépes cég, tehát van sejtelmük róla, hogyan méretezzenek egy ilyen trafót. Ezt a példányt valszeg sosem használták bikázásra, mert ránézésre még az eredeti diófák vannak benne. Ennek a jószágnak meg az volt a gyenge pontja... Zsinórban cseréltem anno bennük a hagyományos hegesztőgépekben is használt 35A-es generátor diódákra őket.... Utána már bírtak mindent, míg a kapcsolók szét nem égtek(az a másik gyenge pontja). A trafó szinte sosem pusztult el... Az egyik legjobban sikerült töltője egyébként a Decának. Mint a példa mutatja 20 év után is működik. Pedig sokat nagyon mostohán használnak. Nem kell bele plusz hűtés, mert bikázni a túlgerjesztés miatt nem sokáig lehet vele, amitől a graetz is bemelegedne. A diódák teljesítménye miatt meg a normál üzemet bírja ilyen statikus hűtéssel is. Csak nem szabad szűk helyre bezárni, hogy járhasson benne a levegő és mindent túlél, ha normális diófák vannak beletéve. A kis gagyik még eredetiek... Hiába mondtuk nem raktak bele nagyobbat. Pedig az egyik invertert áttervezték a javaslatunkra...
51:40 Volt ennek egy komolyabb, nagyobb tesója is. Az már kamionokhoz is jó volt. Annak a bika módját egy 10m-es vezeték végére rakott nyomógombbal lehetett rácsűrni, indítózás közben. Egy Volán teleppel szemben volt a melóhelyem. Egyik ősszel a bikázó akksijaikat be kellett rakniuk az egyik buszba, Ilyen szekezetük meg nem volt. Egy másikban meg egy hideg reggelre lehervadt az akku szintén. Átjöttek megkérdezni, hogy van-e valami ötletünk(A karosszériás műhelyük CO-ját előtte 2 héttel javítottam, akkor tudták meg, hogy mindenféle töltők is vannak nálunk). Áttoltuk a nagy tesót. 10 perc töltés az akksikon, majd jött a nyektetés... 2-öt fordult nagy nehezen a Rába motor, amikor rá lett nyomva a booster gomb... majdnem kiugrott a motor a buszból... Nem kellett visszatolni... :D Aztán átvittük próbára a Smart9900-as okostöltőjét is Decának.... Csorgott rá a nyáluk de azért közel 1 misit kiadni egy töltőért nem volt pénzük... Mondjuk annyi pénzért az tényleg mindent is tudott... teljes akku diagnosztika, 2 ráakasztott akkuval bármit is beindítani, uP vezérlés, stb. Az már inverteres táppal ment....
Nyugodtan benne hagyjhattad volna a rossz diódát, ha nem akarod szétszedni. Lusta, de járható út. (ami lehet, hogymunkaigényesebb), hogy új furat és besajtolás. Nrm tudom szétszedni miért nem volt problémamentes?
Szia! A kétutas egyenirányításnál, (szimmetrikusan tekercselt szekunder, két végén egy-egy dióda közösítve, nem graetz híd esetén!), azonos katód/anód elrendezésű diódákon folyik az áram, mindkét váltakozó feszültségű bemenet felől, tehát sajnos ez nem a 12V-os ág állandó használatának eredménye.
hát mi ez a primer drótvastagság, 0.57mm az csak maximum akár hogy nézegetem, 0.729Ampert tud, ami 235volt mellet: 171zacc vagy VA, ezt igy nem tudom miben mérik. És ekkora transzformer maggal??? Valami nem kóser itt 🤔, de tovább nézem mingyárt a videót és kiderül. 2.3mm es drót meg 12Amper max 6:25 jaj ne, aluminium kábel, na azt akkor a 12Ampert meg kell szorozni 0.45el és megkapod az áramot. Ami 5.4Amper max. Hát ez gatya.
@gaborszabo6406 Ez egy nagyon egyszerű műszer. Láthattad, az állórész tekercs magából a trafó tekercseleő huzalból készült pár menet. A forgó rész meg egy kis mágnes, rugós visszatérítéssel. A tengely meg valami gyenge fém pálca, ami jelen esetben eldeformálódhatott. De lehethogy csak valami szennyeződés került a légrésbe.
Ha valaki manapsag ilyen toltovel bikazza az autot akkor ne lepodjon meg ha valami elszall...manapsag szervertapokat huznak fel 13.8V ra az legalabb stabilizalt...
Mint irtad a 12 voltos akksi teljesen feltöltve 14,4 V. Akkor a 24 voltosnak 28,8 V ugyan ez az állapot. Olyan mintha 2 darab 12 voltos akkumulátort sorba kötnéd.
@@whistle194 A max töltőfesz elmehet akár 15V-ig ideiglenesen, üzemállapot függő, de üzemi körülmények között 14,4 az optimális érték, 15V felett már fesz.szabályzó hiba áll fenn.
A-a! Az nem lesz jó... Az a kapcsolat a buggyos f..al egyenlő. Van ahol jó módszer, de itt kell a zömített kontakt. Ha melegítve van berakva a hő és a mechanikus "ingerlés" hiánya miatt keletkezik/marad egy extra oxidréteg, míg a mechanikus besajtolás közben ledúrja az oxidot és rendesen fémes lesz a kapcsolat. Itt nem sok jelentősége van, de amikor 280A-es hegesztőben csinálod, ahol minden amper ki van sajtolva belőlük, csúnya meglepiket okozhat egy ilyen melegítős beszerelés.... Nem érted miért kattan el egy-egy ág. Hát mert az oxidtól valamelyik dióda "lusta" és a legjobban sikerült megadja magát, aztán meg megy utána a többi... Egyébként állványos fúrógéphez gyártottunk fészket(a kiperemezett furatú lemez perem méreténél kb. 2mm-el nagyobb átméréjű lyuk egy kazánlemez darabban), meg besajtoló szerszámot és azzal ütlegelés nélkül szépen be lehetett sajtolni az új diódákat. Előtte a kiperemezett lemezt(itt ilyen nincs) meg egy enyhén kúpos, szintén erre gyártott eszközzel zömítettük kisebbre.
@@injust2171 viszont abban a félhullámban is 50A folyik rajtuk, még ha csak T/2 ideig is, így fele munkát végezve... Nekem eszembe nem jutott volna annó 4db 1A-es diódából összerakott hídra 2A-es áramot ereszteni, és rámondani, hogy 2A-es. Ám a logika valóban ott van. Ugyanilyen lemezbe nyomott hídra 48A-t írtak legutóbb, és abban 8db dióda volt.
Remek videó, viszont ezt a bika funkciót szerintem egy zsigulinál modernebb autóban inkább mellőzni kell, mert a motorvezérlő nem fogja tolerálni, ha 20V fölé szalad a feszültség.
@@otigreengit9773 Igen, pár ms-ig. Itt viszont egy nullára merült akku esetén megjelenhet a 12V-os rendszerben tartósan a 25-26V is megjelenhet. Legtöbb IC, és kontroller B+ lába 18-22V abszolut max.-ra van méretezve.
@@janosnagy4382 Teljesen lemerült akku belső ellenállása akár kOhm nagyságrend is lehet, azaz szinte nulla az áramfelvétele. Ez nem terheli be a töltőt, tehát ott lehet a 27V. Persze a fogyasztók az autóban, amelyek veszélben vannak, állandó B+-ot kapnak azok igen, de ki tudja mennyi az áramfelvételük, és mennyire húzzák le a töltő feszültségét. Alap esetben csak pár wattal terhelik, azaz sok vezérlő megkapja a dupla feszt.
Lajosbá videóit görgetve kell nézni... ha a helyén tudod kezelni, hogy mit mond, és nem arra koncentrálsz, ahogy mondja, akkor egész érdekes tud lenni. Mondjuk, forrasztani, azt nem tud, de nem ő lesz az egyetlen ilyen villamosmérnök...😁
Üdv.
Szerintem remek videó volt. Köszönjük szépen! Én csak hobbi szinten foglalkozom az elektronikával és ebben a részben láttam egy eszközt, amivel nem szoktam találkozni a mindennapjaimban pedig nagyon hasznosnak tűnik. És ez nem más, mint a „leválasztó transzformátor”?!
Én szívesen vennék egy videót, ami bemutatja kicsit részletessebben mi bújkál a dobozban, esetleg olyan szemszögből hogyan lehetne építeni egyet kezdőnek, amatőröknek...
@@joco9615 szia!
A videóim közt megtalálod!
Az egyik az "újraépítettem a mindenttudó fali tápegységemet", a másik a "Nagy fehér új tartalommal".
Az a 80 Amperes lemez biztosítékot nem tudom, hogy a kínai milyen töltőbe szánta. 30 Amperes lemez biztosíték kell bele. Ez a töltő 15A tud leadni. Én a bika funkciót hanyagolnám. Bika funkció helyen én inkább Max. állásba kb. 10 percig hagyni tölteni és utána indítani úgy, hogy a töltőt leválasztanám az akkuról. A kínaiak szeretnek szép nagy számokkal ámítani a vevőket és közben csak a felét tudja a ráírtaknak. Szuper volt a videó.
Ebben csak az a tévedés, hogy ez a cucc olasz, pontosabban San Marinoból származik. Köze nincs kínához, ezt még otthon gyártották. Saját szememmel láttam.(24 éve az akkori kizárólagos magyar képviselet márkaszervizese voltam...) az általad írtakkal ellentétben nem, nem kell leválasztani az akkuról bikázás közben. Szépen rácsipteted töltesz kb. 10 percet, majd boosterre kapcsolva indítózol és rásegít az éppen csak éledező akku mellett. Azért is kell a 80A-es biztó, hogy ezt tudja. Egyébként a Deca alapvetően hegesztőgépes cég, tehát van sejtelmük róla, hogyan méretezzenek egy ilyen trafót. Ezt a példányt valszeg sosem használták bikázásra, mert ránézésre még az eredeti diófák vannak benne. Ennek a jószágnak meg az volt a gyenge pontja... Zsinórban cseréltem anno bennük a hagyományos hegesztőgépekben is használt 35A-es generátor diódákra őket.... Utána már bírtak mindent, míg a kapcsolók szét nem égtek(az a másik gyenge pontja). A trafó szinte sosem pusztult el... Az egyik legjobban sikerült töltője egyébként a Decának. Mint a példa mutatja 20 év után is működik. Pedig sokat nagyon mostohán használnak. Nem kell bele plusz hűtés, mert bikázni a túlgerjesztés miatt nem sokáig lehet vele, amitől a graetz is bemelegedne. A diódák teljesítménye miatt meg a normál üzemet bírja ilyen statikus hűtéssel is. Csak nem szabad szűk helyre bezárni, hogy járhasson benne a levegő és mindent túlél, ha normális diófák vannak beletéve. A kis gagyik még eredetiek... Hiába mondtuk nem raktak bele nagyobbat. Pedig az egyik invertert áttervezték a javaslatunkra...
51:40 Volt ennek egy komolyabb, nagyobb tesója is. Az már kamionokhoz is jó volt. Annak a bika módját egy 10m-es vezeték végére rakott nyomógombbal lehetett rácsűrni, indítózás közben. Egy Volán teleppel szemben volt a melóhelyem. Egyik ősszel a bikázó akksijaikat be kellett rakniuk az egyik buszba, Ilyen szekezetük meg nem volt. Egy másikban meg egy hideg reggelre lehervadt az akku szintén. Átjöttek megkérdezni, hogy van-e valami ötletünk(A karosszériás műhelyük CO-ját előtte 2 héttel javítottam, akkor tudták meg, hogy mindenféle töltők is vannak nálunk). Áttoltuk a nagy tesót. 10 perc töltés az akksikon, majd jött a nyektetés... 2-öt fordult nagy nehezen a Rába motor, amikor rá lett nyomva a booster gomb... majdnem kiugrott a motor a buszból... Nem kellett visszatolni... :D Aztán átvittük próbára a Smart9900-as okostöltőjét is Decának.... Csorgott rá a nyáluk de azért közel 1 misit kiadni egy töltőért nem volt pénzük... Mondjuk annyi pénzért az tényleg mindent is tudott... teljes akku diagnosztika, 2 ráakasztott akkuval bármit is beindítani, uP vezérlés, stb. Az már inverteres táppal ment....
Ja! Javítottam már co hegesztő hídját az ehhez képest gagyi. Nevetséges hűtőfelület és kiképzés, közönséges alu hútőlemez oszt csókolom.
Ugyan ilyen fos a kocsimban az akku...De még működik :D 16v-ra felugrik töltéskor,áramot meg alig vesz fel.Matuzsálem már,a korát figyelembe véve.
Azt hittem belefúrsz egy graetz kockát. :)
Nyugodtan benne hagyjhattad volna a rossz diódát, ha nem akarod szétszedni. Lusta, de járható út. (ami lehet, hogymunkaigényesebb), hogy új furat és besajtolás. Nrm tudom szétszedni miért nem volt problémamentes?
Kedves Pityu! Véleményem szerint az az ág amin a dióda elpukkant és a másik is cserés volt az lehetett a 12V-os ezért ment ott mind a két dióda gajra.
Szia!
A kétutas egyenirányításnál, (szimmetrikusan tekercselt szekunder, két végén egy-egy dióda közösítve, nem graetz híd esetén!), azonos katód/anód elrendezésű diódákon folyik az áram, mindkét váltakozó feszültségű bemenet felől, tehát sajnos ez nem a 12V-os ág állandó használatának eredménye.
Még az elején vagyok, Bigyu!. Az huzal olyan színű. Semmi baja.
hát mi ez a primer drótvastagság, 0.57mm az csak maximum akár hogy nézegetem, 0.729Ampert tud, ami 235volt mellet: 171zacc vagy VA, ezt igy nem tudom miben mérik. És ekkora transzformer maggal??? Valami nem kóser itt 🤔, de tovább nézem mingyárt a videót és kiderül.
2.3mm es drót meg 12Amper max
6:25 jaj ne, aluminium kábel, na azt akkor a 12Ampert meg kell szorozni 0.45el és megkapod az áramot. Ami 5.4Amper max.
Hát ez gatya.
Rá 220 diodarol tudnál mondani valamit?
Miről?
Azért a műszert is megjavíthattad volna, hogy visszatérjen nullára.
Huh azért egy ilyen műszert javítgatni… nem kis idő, ha sikerül is.
@gaborszabo6406 Ez egy nagyon egyszerű műszer. Láthattad, az állórész tekercs magából a trafó tekercseleő huzalból készült pár menet. A forgó rész meg egy kis mágnes, rugós visszatérítéssel. A tengely meg valami gyenge fém pálca, ami jelen esetben eldeformálódhatott. De lehethogy csak valami szennyeződés került a légrésbe.
@ oké értem, én fázok az ilyenek szétszedésetől :)
Ha valaki manapsag ilyen toltovel bikazza az autot akkor ne lepodjon meg ha valami elszall...manapsag szervertapokat huznak fel 13.8V ra az legalabb stabilizalt...
Egy teljesen feltöltött akku 14,4 voltot adle. 27 volt nem sok 24 voltos akkura.
Mint irtad a 12 voltos akksi teljesen feltöltve 14,4 V. Akkor a 24 voltosnak 28,8 V ugyan ez az állapot. Olyan mintha 2 darab 12 voltos akkumulátort sorba kötnéd.
Nem egészen. A max. töltőfesz. az valóban 14.4V, de egy teljesen töltött akku terheletlen feszültsége 12.6V. 24V-os akkunál ez x2.
@@karolyllh1242 mondtam ilyet, hogy a 27V sok a 24V-os akkura?
@@whistle194 A max töltőfesz elmehet akár 15V-ig ideiglenesen, üzemállapot függő, de üzemi körülmények között 14,4 az optimális érték, 15V felett már fesz.szabályzó hiba áll fenn.
Graetz a 3 fázisú is, csak 3 fázisú graeztnek hívjuk, Bigyu! Ne magyarázkodj... :D
171/24 nek nézem a diódát
elektrotanya.com/rft_sy170_sy171_datasheet.pdf/download.html
Legközelebb berakás előtt melegítsd meg a lyuk környékét hőlégfúvóval és kézzel szépen bele fog menni. Nem kell püfölni.
A-a! Az nem lesz jó... Az a kapcsolat a buggyos f..al egyenlő. Van ahol jó módszer, de itt kell a zömített kontakt. Ha melegítve van berakva a hő és a mechanikus "ingerlés" hiánya miatt keletkezik/marad egy extra oxidréteg, míg a mechanikus besajtolás közben ledúrja az oxidot és rendesen fémes lesz a kapcsolat. Itt nem sok jelentősége van, de amikor 280A-es hegesztőben csinálod, ahol minden amper ki van sajtolva belőlük, csúnya meglepiket okozhat egy ilyen melegítős beszerelés.... Nem érted miért kattan el egy-egy ág. Hát mert az oxidtól valamelyik dióda "lusta" és a legjobban sikerült megadja magát, aztán meg megy utána a többi... Egyébként állványos fúrógéphez gyártottunk fészket(a kiperemezett furatú lemez perem méreténél kb. 2mm-el nagyobb átméréjű lyuk egy kazánlemez darabban), meg besajtoló szerszámot és azzal ütlegelés nélkül szépen be lehetett sajtolni az új diódákat. Előtte a kiperemezett lemezt(itt ilyen nincs) meg egy enyhén kúpos, szintén erre gyártott eszközzel zömítettük kisebbre.
Az 50A graetzban 25A dioda van!4
Miért is?
A felhullam egyik felében az egyik , másik felhullamban a másik dioda pár vezet.
Keressék erről valami wikis doksit?
@@injust2171 viszont abban a félhullámban is 50A folyik rajtuk, még ha csak T/2 ideig is, így fele munkát végezve...
Nekem eszembe nem jutott volna annó 4db 1A-es diódából összerakott hídra 2A-es áramot ereszteni, és rámondani, hogy 2A-es.
Ám a logika valóban ott van.
Ugyanilyen lemezbe nyomott hídra 48A-t írtak legutóbb, és abban 8db dióda volt.
Remek videó, viszont ezt a bika funkciót szerintem egy zsigulinál modernebb autóban inkább mellőzni kell, mert a motorvezérlő nem fogja tolerálni, ha 20V fölé szalad a feszültség.
autoipari felvezeto gyartonal dolgoztam, a specifikacio hogy kb 110v dc ugrasokat kell kibirni az elektronikanak.
Soha nem fog 20V fölé menni, transzformátor üresjárati feszültség, kontra lemerült akkumulátorra kerülő feszültség.
@@otigreengit9773 Igen, pár ms-ig. Itt viszont egy nullára merült akku esetén megjelenhet a 12V-os rendszerben tartósan a 25-26V is megjelenhet. Legtöbb IC, és kontroller B+ lába 18-22V abszolut max.-ra van méretezve.
@@janosnagy4382 Teljesen lemerült akku belső ellenállása akár kOhm nagyságrend is lehet, azaz szinte nulla az áramfelvétele. Ez nem terheli be a töltőt, tehát ott lehet a 27V. Persze a fogyasztók az autóban, amelyek veszélben vannak, állandó B+-ot kapnak azok igen, de ki tudja mennyi az áramfelvételük, és mennyire húzzák le a töltő feszültségét. Alap esetben csak pár wattal terhelik, azaz sok vezérlő megkapja a dupla feszt.
Azért megtévesztő tud lenni, ha egy vezetéknél átmérőben és nem keresztmetszetben gondolkodunk. Üdv.
@@asakemboer1047 aki szokott transzformátort tekercselni, az átmérő szerint tartja számon.
Kezdesz lajosbá szintre lemenni( azelektronikabarátai).
Ne tedd!
Miben nyilvánul meg?
Lajosbá videóit görgetve kell nézni... ha a helyén tudod kezelni, hogy mit mond, és nem arra koncentrálsz, ahogy mondja, akkor egész érdekes tud lenni. Mondjuk, forrasztani, azt nem tud, de nem ő lesz az egyetlen ilyen villamosmérnök...😁
@@richardszollosy7176 Az meg dupla sebessegen is lassu... ha ugyan arrol beszelunk. (Bakai Lajos)
Az-az.