Nowy (niedow)Ład #60

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • #leasing
    Od wielu miesięcy zastanawiacie się, co zmieni się w leasingu od stycznia 2022. Jakie zmiany nastąpią w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu? Co robić dalej z trwającą umową? Kto zyska a kto straci?
    Zebrałem komplet informacji i w tym nagraniu przedstawię Wam najważniejsze założenia związane z branżą leasingową.
    #historia
    Jak wygląda obecna sytuacja?
    Jeszcze przez kilka dni, do końca 2021 roku, przedsiębiorcy (jednoosobowe działalności gospodarcze) mogą wykupić samochód od Leasingodawcy do majątku prywatnego i przy zachowaniu kilku prostych reguł (np. nie rozliczanie faktur kosztowych związanych z autem) mogą po upływie 6 miesięcy taki samochód odsprzedać, bez konieczności płacenia podatku dochodowego.
    #nowyład
    Co stanie się od stycznia 2022?
    Od 1 stycznia 2022 roku zasady się zmieniają. Teraz będzie trzeba odczekać aż 5 lat od zakończenia umowy leasingu, aby móc odsprzedać samochód bez podatku.
    #prawo #podatki
    Cała ta sytuacja jest o tyle niekorzystna, że w naszym systemie podatkowym prawo działa wstecz.
    Mam na myśli sytuację, w której wielu przedsiębiorców przez lata, podpisywało umowy leasingu, z wiarą, że po zakończeniu umowy, będą mogli użytkować i odsprzedawać pojazd prywatnie. Tak się niestety nie stanie. I nawet umowa zawarta 31 grudnia 2021 będzie musiała rozliczać się na nowych zasadach. I z drugiej strony, umowa kończąca się 1 stycznia 2022 roku, będzie musiała dostosować się do nowych przepisów.
    #darowizna
    Nie ma jednak tego złego…
    Jak doskonale większość z nas zdaje sobie sprawę, prawo podatkowe w Polsce posiada wiele luk. Nie inaczej jest w tym przypadku. Mianowicie firma, która wykupiła samochód z leasingu, może taki pojazd przekazać w darowiźnie. Ważne jest jednak aby osoba obdarowana była osobą z tzw. grupy zerowej. Mogą to być więc małżonkowie, rodzice, dziadkowie, dzieci. I taka obdarowana osoba, może odsprzedać samochód po upływie 6 miesięcy, nie ponosząc kosztów związanych z podatkiem.
    #zysk
    A może ktoś na tym faktycznie zyska?
    Tak. Jak zawsze w tego typu historiach, znajdziemy zwycięzców. Będą to przede wszystkim osoby, które mają w umowie zapisany wysoki wykup np. 30%, 40% i chcą od razu, po wykupie samochód odsrzedać.
    I tutaj wrzucam myśl, która pojawiła się w mojej głowie jako pierwsza, kiedy wczytałem się w założenia Nowego Ładu. Niezaprzeczalnie, znacząco zyskują firmy zajmujące się najmem średnio- i długoterminowym. Pytanie tylko czy to przypadek czy komuś na tym zależało?
    Jak Wy uważacie?
    Zapraszam na moją stronę oraz Social Media:
    / lukaszandrzejkielek
    / lukasz.andrzej.kielek
    / lukaszkielek_leasing
    lukaszkielek.pl/

КОМЕНТАРІ •