Solar optimizer. Why it is good? There are lot of advantages

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 119

  • @6234roli
    @6234roli 2 роки тому +9

    Köszönöm, hogy ennyire értesz a dolgokhoz! Én is kíváncsi voltam mi van egy ilyen belsejében. Hibátlan videó úgyszintén! Rengeteget tanulok tőled 👍

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +2

      drága az ilyen kíváncsiság...,

    • @6234roli
      @6234roli 2 роки тому +1

      @@ordasigabor Így ingyen volt😉 Tényleg köszönöm a sok jó ötletet és videót!

  • @tothlaszlo8008
    @tothlaszlo8008 2 роки тому +7

    Érdekes volt a videó! Tetszett ahogy szétkaptad az optimalizálót! 😁 Köszi! Várom a következőt!

  • @Szata76
    @Szata76 2 роки тому +5

    Gábor, maximális elismerésem a hozzáértésednek és az alaposságodnak! Köszönöm a munkád!
    Ennek ellenére nem ez az első olyan videó, aminek a végén hiányérzetem van. Az elején (kísérlet előtt) nagyon belemész a részletekbe, sőt, túlzottan előre vetíted a végeredményt. Itt a hozzá nem értő akár elveszíti a fonalat. A kísérlet alatt a mérőműszerekről leolvashatóak az értékek, de a végéről nagyon hiányzik egy vizuális összegzés, hogy ne nekem kelljen fejben összeszorozni és hasonlítani a két feszültség és áramerősség értéket.
    Ezt , ha nem akarod feliratozni a videót, simán felírhatnád a táblára is. Szóval légyszi' a végén legyen egy vizuális összegzés, konklúzió! Köszi!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +2

      szia, Okay, vettem az adást, kösz!

  • @gaboristvankomoroczki903
    @gaboristvankomoroczki903 2 роки тому +2

    szuper volt, köszönöm!

  • @peltarlendori7027
    @peltarlendori7027 2 роки тому +3

    Gábor! Szuper! Megnézzük a belsejét, ott azért sírtam egy kicsit, elesett a tudomány oltárán, de minek teljesen kiönteni? Jobb a hővezetés, vízzáró, ne lehessen javítani?

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 2 роки тому +1

    Nagyon jo tema, jo video . 👍

  • @szalmaherceg
    @szalmaherceg 2 роки тому

    üdv. kedves Gábor! korábban volt már levélváltásunk és gondolom, hogy a rengeteg kérdés halmazból korrekten igen hamar válaszoltál az én kérdésemre és a többivel is így lehetsz! köszönöm, köszönjük! nemrégiben napelemes kérdésem volt és hát a válasznak nem örültem, de elfogadtam, mivel te jobban tudod is, amit én csak hinni vélek :)! most azonban szembesültem egy problémával, mely szerint a vizet bontani lehet egyenárammal! két összekötött, egyéni készítésű tartályba (hoffman) töltöttem először csapvizet, majd desztilláltat és rákötöttem az általam készített réztekercsekre az egyenáramot. a tekercs a nagyobb felület érdekében lett. a neten kutakodtam és a víz bontásához a nátriumszulfátot használják a pl. iskolai kísérletekben. oké, de az adaléktól mentes vízben a bomlásnak, bontásnak jelen kellene lennie- szerintem ! nos nálam semmi sem történt! miben hibázok? az egyenáram 21.7 volt. áramerősség a műszer 500 mv állapotában 0.5. a víz ellenállása 2000 k ohm-os ellenállás állásában 1000 körüli ohm-ot mutat. miben hibádzok? kérlek segíts érteni, megérteni! elérhetőségem: futar48@gmail.com tisztelettel: miklósi jános.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +3

      Szia, tiszta vízzel ez nem fog menni, mert a víz nem vezeti eléggé az áramot. Vegyél ilyet és tegyél bele tömegarányosan pár százalékot: Kálcium-hidroxid 1000g
      www.azurvegyszer.hu/laboratoriumi-vegyszerek.html
      Ezen kívül ha csak 1-1 darab elektródád van, akkor nehogy ráköss 20Voltot. 3 Voltnál húzd meg a határt, de inkább csak 2.6V legyen. Másként felforr a folyadék, ami extra veszélyes lesz.
      Csapvíz sem jó. Ioncserélt sem. Csakis deszt víz. Igazi deszt víz, nem az a kamu amit ioncseréltként adnak el, de ott van rajta a desztillált víz felirat.

  • @emanacio
    @emanacio 2 роки тому +1

    Napelem + vámpír elektronika? Mit eredményez?

  • @rolands.2525
    @rolands.2525 2 роки тому +2

    Szia, hasznos volt a videó, de a végén lehetne egy összefoglaló, hogy például árnyékolva optimalizálóval 10%kal többet termel, esetleg ennyibe kerül, 20-30 év alatt terül meg... Stb.
    De így is hasznos, köszi.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      Tűz ellen is jó az optimalizáló: ua-cam.com/video/ABLjBVJlohI/v-deo.html
      De amit írtál megfogadom, kösz!

  • @patkolttojas
    @patkolttojas 2 роки тому

    Kedves Gábor! Szuper videókat teszel fel a netre, köszönet érte- Ezt többször is megnéztem és vannak tisztázatlan dolgok. Idéznék a leírásodból: "- Limitálni tudja a napelemek feszültségét, így az inverter maximális DC feszültségébe több napelem beleférhet"
    Hogy is van ez? Tehát csökkenti a napelem kimenő feszültségét? Honnan tudja hány darab van sorosan kapcsolva? Ha nem tudja, akkor konzekvensen ki kell jelenteni, hogy ez egy DC-DC konverter, csak lefelé konvertál, aminek a kimenő feszültsége fix, mondjuk 26V, vagy valamennyi és nyilván a beépített áramhatároló megmondja mekkora áram jöhet ki belőle. Ha nem így van, akkor ki figyeli a soros cellák számát, hogy nem haladjuk meg az inverter bemenő maximális feszültségét?
    Más. Tegyük fel van mindösszesen összesen 1 panelem, 460W-os. Rákötök egy optimalizálót műterheléssel, mondjuk 4 db. 40V 100W-os izzó párhuzamosan kötve. A teszt a következő lenne: áram és fesz mérés optimalizálóval és nélküle, teljes nyitott felülettel és részben letakart módon. Na ebből kiderülnek a turpisságok, vagyis, hogy egyáltalán mit is tesz az optimalizáló. Ki kellene próbálni, mert sokan azt hiszik csodaszer, de nem az szerintem. A másik dolog pedig az, hogy általában a panelek kimenetét közvetlen egy inverter fogadja. OK. Ha feltételezzük a sziget üzemet, akkor az akkuk töltését is az inverter látja el, tehát ebben az esetben fontos lehet az optimalizáló, ha valóban jól működik. De itt is megjegyezném, hogy az inverter a 230V-os kimeneti tejlesítményt figyeli és nyilván a panelek termelésétől függ. Ez így is van rendjén. De mi van akkor, ha mondjuk nincs inverterem, nekem megfelel a DC kimenet is? Én csak akkut akarok tölteni? Mondjuk BMS panellel a biciklimét? Ott mit ér az optimalizáló? Kicsit eltértem a szokásos témától, de szerintem egy ilyen jellegű teszt is megérne egy misét! Várom megtisztelő válaszod és a sok-sok hasonló szuper videót!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      Jó sokat írtál :)
      1db napelemet nem lehet optimalizálni, az inverter úgy is megkeresi majd a max munkapontot. Nincs is értelmes 1db-hoz optimalizálót kapcsolni.
      Az optimalizáló akkor jó, pl. ha van egy 300 és 500W napelem. Ekkor ezeket sorba lehet kötni akkor is ha eltérő áramúak. Az inverter keresi majd a max teljesítményhez tartozó pontot. Az optimalizáló pedig csökkenti a napelemek feszültségét viszont az áramot növeli. Ebben a példában az lesz, hogy ha a 300W 8A napelem áramát felviszi mondjuk 15 Amperre, a 500Wattos 14A napelem áramát felviszi 15 Amperre. Itt lesz a közös áram. A feszültség meg teljesen mindegy, a 300Wattoshoz lesz az optimalizáló kimenetén mondjuk 20Volt az 500Wattoshoz tartozó optimalizálónál meg mondjuk 33Volt.
      Nem kell tudni, hogy mennyi van sorba. Az optimalizáló az áramot figyeli. Mindegyik egyedileg próbálkozik, hogy ha egy kicsivel többet vagy kevesebbet bead a soros rendszerbe, akkor mi történik.
      Ha nincs inverter, akkor sincs értelme az optimalizálónak, mert semmi sem törekszik majd a max munkapontra (fesz és áram). Tehát kell valami, ami igyekszik a legjobban terhelni a napelemes rendszert és az optimalizálók pedig igyekezni fognak, hogy egyedileg mind a lehető legtöbbet kihozza az adott napelemből.
      Van olyan optimalizáló, ami kommunikál is egy gateway eszközzel vagy az inverterrel. Ott más a helyzet, mert a kommunikáció nagy könnyítés. Pl. a központ tudja, hogy hány darab napelem van és bármelyik egységnek utasítást is adhat.

  • @Outdoortechalexvilaga
    @Outdoortechalexvilaga Рік тому +1

    😀👍

  • @barnakalo9055
    @barnakalo9055 2 роки тому +1

    szia,
    nem tervezed kicsi házi , boltban kapható/rendelhető szélkerekek bemutatását? s hogy van-e ezekhez is inverter, optimalizáló, milyen típust, teljesítményt érdemes, mivel összeházasítani, ilyesmi?
    :)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      tervben van egy házi készítésű verzió. Most fagázból áram termelés jön majd és utána... kb 5 hét múlva.

    • @barnakalo9055
      @barnakalo9055 2 роки тому +1

      @@ordasigabor érdeklődve várom, én első körben ilyet, ilyeneket szeretnék a tetőre építeni, a napelem, az mppt 400 wattos nem kapható :)

  • @lorantsebok327
    @lorantsebok327 2 роки тому +1

    Üdvözlöm Gábor!
    Napellemmel kapcsolatban szeretném kikérni a véleményét, hogy 13 panelből 10 délre néz 3 nyugatra elég lenne e a 3 db-ra optimalizálót rakni?
    Válaszát előre is köszönöm remek a csatornája.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      ebben az esetre mind a 13-ra kell, mert a nyugati optimalizálók a keleti optimalizálók nélkül nem találják ki mi az közös optimális áram a stingen

    • @lorantsebok327
      @lorantsebok327 2 роки тому

      Köszönöm

  • @eminteinko8552
    @eminteinko8552 2 роки тому +3

    Kedves Gábor!
    Nagyon hasznosak ezek a videok, pl innen tudtam meg hogyan kell ertelmezni a napelem gorbet. A kerdesem az lenne hogy esetleg tudnal e egy videot szentelni a zold-hybrid rendszerekrol: (Solar + Szelturbina) Mert ugye eszaka vagy rosszidoben nem sut a nap de szel attol meg lehet. Persze talaltam bokkenot tobbet is: hova kossuk be a 12-24-48V os turbinat? 1, solar inverterre (turbina sajat vezerlojevel)? (a solar inverter alt 150V nyit es nem erre az ugralo teljesitmenyre terveztek, tonkremegy?) 2, vagy kozvetlenul az akkumlatorra (turbina sajat vezerlovel)? A solar inverter is oda van kotve es tonkreteheti a turbinat: www.tesup.co.uk/post/hybrid-inverter---charge-control-devices-can-damage-wind-turbine-generators-because-of-stopping-it 3, van sajat invertere de az elektromos szolgaltato csak 1 invertert engedelyez azt sem nagyot a betap vezetek leegesere hivatkozva (kulonben is hova lesz igy a joletuk) Szoval mi lenne a jo megoldas? Elore is koszonom.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      megnézem mit tudok beszerezni egy ilyen videóhoz... vettem az adást :)

  • @melindaserfozo9338
    @melindaserfozo9338 2 роки тому +1

    Kedves Gábor!
    Hasznos volt a videó,,,mi most szereltetjük fel a napelem rendszert, fél éve várrunk az optimalizálokra de az a választ kapjuk mindenhonnan hogy nem lehet kapni,,,,kérdésünk hogy telepített rendszerre utólag fel lehet e tenni. Köszönöm szépen

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +2

      lehet utólag, csak nagy munka az összes panelt levenni és visszarakni

  • @elektroboyshu
    @elektroboyshu 2 роки тому

    Szia Gábor
    Azt szeretném kérdezni: A SOLAREDGE inverternél elképzelhető hogy csak optimalizálóval indul el? Ausztriából kaptam egy invertert, és nem ír sem hibát, és el sem indul...
    Lehet hogy csak optimalizálóval megy?
    Köszönöm VAttila

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      csak optimalizálóval megy minden ilyen

  • @fehertamas78
    @fehertamas78 2 роки тому

    Kedves Gábor!
    Én is nagyon köszönöm a hasznos videókat! Tőled is sokat tanulok!
    Az lenne a kérdésem, hogy ha egy 450W-os Voc=49,1V Isc=11,6A napeletet szeretnék és ahhoz egy ilyen optimalizálót, akkor véleményed szerint elég e a 460as vagy annyira közel van a maxhoz, hogy inkább a nagyobb kellene?
    Válaszod előre is köszönöm!
    Tamás

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      szia, ha tökéletes déli tájolásssal 45 fokos szögben lesz a panel, akkor megfontolnám, h 600-as legyen. ha déll-nyugati vagy dél-keleti, akkor 460 is jó

    • @fehertamas78
      @fehertamas78 2 роки тому

      ​@@ordasigabor Szia!
      Köszönöm a válaszod!
      Sajnos D-Ny-i és kb 26 fokos a tető, így akkor elég a kicsi.
      Jól értelmeztem a videódból azt, hogy ha felteszek egy sztingre 10 db napelemet erre a tető részre amit bekötök az inverter egyik munkapontjára. És ugyan ebben a D-Ny-i irányban egy alacsonyabban lévő terasztetőre más dőlésszöggel mondjuk 4 db napelet egy stringben és egy É-Ny-i tetőre egy másik stringben még 2 db napelemet, akkor az optimalizáló megoldja, hogy ez a 6 db két stringen lévő napelem tudjon együtt dolgozni az inverter másik munkapontján? Mert volt egy rész ha jól emlékszem, ahol azt mondtad, hogy különböző dőlésszögű és különböző feszültségű napelemeket tud együtt dolgoztatni... Vagy félre értek valamit?
      Remélem nem írtam nagyon össze vissza...☺
      Válaszod előre is köszönöm!

  • @alexanderpummer5842
    @alexanderpummer5842 9 місяців тому

    Gabor, de ha az optimailator csokkenti a feszultseg es tobb aramot "ad" mit szolnak ezeh a sorba kotott masik optimalizotorok? mi lehet az optimalizator hatasfoka?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  9 місяців тому

      reálisan 98%-os hatásfokot tud is az optimalizáló. Az optimalizáló arra törekszik, hogy a többiekkel közös áramra konvertálja át a napelem áramát. Olyan ez, mintha egy karácsonyfa égősorból kiveszel egy izzót. Van egy kosár eltérő teljesítményű izzód és elkezded próbálgatni, hogy mikor lesz a legnagyobb fényerő a szobában. Ez csinálják az optimalizálók, másodpercenként kb. 10x mindenki egyedileg arra törekszik, hogy a lehető "legnagyobb fényerőt" elérjék.
      És ugyan 2% elmegy az optimalizálón, de a napelemek között sokkal nagyobb eltérés van és végül a 2% megtérül. Pláne akkor ha pl. az egyikre valami miatt árnyék kerül. 1db kicsit árnyékolt napelem az összesen nagyon sokat ront.

  • @janyjozsef
    @janyjozsef 2 роки тому +2

    Kedves Gábor!
    Azt szeretném kérdezni, hogy jelenleg 4.5kW -os inverteren 2x8db 310W -os napelem van.
    Az inverter 800V (1000V) -ot bír.
    Megtehetem e azt, hogy a 16db napelemet ráteszem 1 sztringre és a másikra teszek még 16db-ot?
    Így az inverter kihasználtságát növelve. Nem érdekel, ha elveszik jó időben a többlet termelés.
    A cél az lenne, hogy a téli időszakban elegendő legyen a termelés. Eddig a téli hónapokban 94...280kWh termelt.
    Egy jó nyári hónapban több mint 800-at. A cél az lenne, hogy a téli termelés a duplája legyen a rendszernek.
    Válaszát előre is köszönöm.

    • @alexanderkovacs6072
      @alexanderkovacs6072 2 роки тому

      attol fugg hany Voltosak a panelok , a 16*nevleges feszultseg nem e tobb mint 800V

    • @janyjozsef
      @janyjozsef 2 роки тому +1

      @@alexanderkovacs6072 Üresen is max kb 640V a 16db sorba kötve.

    • @alexanderkovacs6072
      @alexanderkovacs6072 2 роки тому

      @@janyjozsef annyira nincs ezzel tapasztalatom hogy biztosra megmondjam neked. Az invertered leirasaban benne kene lenni. De lehet aki tobbet tud nalam egybol ravagja hogy lehet max a csucsteljesitmenyt nem adja le de mukodhet ahogy ecsetelted hogy szeretned.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому

      Ha azonos a napelem, és azonos síkban van, akkor működni fog amit elképzelsz, sima párhuzamos kötésnél.
      Ha eltérő a napelemmező síkja, vagy fajtája, akkor független munkapont követőre (MPPT) -re kell rakni. Nekem pl. olyan inverterem van, amin két ilyen független MPPT-van.
      Az egyiket a DK-i mezőre kötöttem, a másikat a DNY-ra a ház két oldaláról, így kiszélesíti a csúcstermelést, amivel az inverter teljesítménynél több napelemnél sem veszik el termelés.
      Vagy ha a sziget üzem a lényeg, mert gondolom azért akarsz télen többet, akkor lehet kapni külön MPPT-s akku töltőt, így tetszőleges számú eltérő napelem mezőt tudsz használni, de azért arra figyelj, hogy az akku töltőáramát ne haladd meg a több töltővel.
      Illetve akkor ahogy előttem is írták a napelem mező üres járási feszültségére figyelj, hogy ne lépje át az inverter képességeit. Ha az áram nagyobb az nem baj. Az inverter nem fog több áramot felvenni mint amire képes, olyankor limitálja a teljesítményt 4,5kW-ban.

    • @janyjozsef
      @janyjozsef 2 роки тому +1

      @@lacikeri3102 Rendben. Én is így gondoltam. 2 MPPT -je van az inverternek. Így a mostaniakat mivel egyformák rárakom az egyikre. Nem fogja túllépni a 800V-ot. A másikra másik típus kerül, mert ugyan olyat már nem kapok. Köszi a választ.

  • @miklosz1470
    @miklosz1470 Рік тому

    Kedves Gábor!
    Szeretnék egy videót az alábbi témában.
    Adott egy visszatáplálós napelemes rendszer, fronius primo inverter 3 fázis, 12 db monokristályos napelem, sorba kötve, kimenetén 310 V DC.
    Szeretném a hálózatról lekapcsolni és átváltani, sziget üzemre. (akku telep létrehozva).
    Megoldható -e?
    Üdvözlettel: Miklós

    • @zozi84able
      @zozi84able Рік тому

      Röviden, tömören, hivatalosan NEM! Persze ezren fognak megcáfolni, megírják majd a tutit....tegyél be egy galvanikus leválasztható kapcsolót ..stb... Csak vannak a szabályok, kisbetűs részek...

  • @zoliva9334
    @zoliva9334 2 роки тому +1

    Jól látom 7:40-nél a képen, hogy az ára 25$ ? Ennyiért hol lehet beszerezni? Alin ez a 600-as 83 euro+ posta.

    • @zoltanszky06
      @zoltanszky06 2 роки тому

      Szerintem nem mostani ár, lehet az infláció előtti még.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +2

      sokat kell keresgélni és levelezni az eladókkal...

    • @zoliva9334
      @zoliva9334 2 роки тому

      @@ordasigabor Épp a napokban rendeltem TIGO-kat, 35 euros áron, a 25$ ezért jó ár, viszont a kettőt összevetve mégis inkább a Tigo-ért adok 35-öt, mint ezért 25-öt. (83-at, meg már végképp nem.....kommentekben voltak erre panaszok), és ha ehhez még sok levelezés is kell az eladókkal, az egyértelműen a Tigo felé billenti a mérleg nyelvét. Nagyon tetszett ahogy méréssel bemutattad hogy valós időben az árnyékolással miként változik a teljesítmény...érdekes és tanulságos ez a videó.

  • @MzeeBwana
    @MzeeBwana 2 роки тому

    Élvezem a vidóisat, jó rád találtam. Mondtad javasoljunk témát. Engem a fáradtolaj tüzelés érdekel, cserépkályhában szeretném megvalósítani,kívácsi vagyok mit gondolsz róla. üdv:Ferenc

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +5

      halonlót tervezek, de nem cserépkályhában... mert az nincs. Helyette vízelegítőben lesz. Már sokminden megvan hozzá. De csak október végére tudom képernyőre vinni, mert most fagázos generátor következik, ami áramot fejleszt

  • @jozsefkovacs6007
    @jozsefkovacs6007 2 роки тому

    Szia. Melyik oldalról rendelted az optimalizálót? Amiket én néztem mindegyiken dulája az ára. Köszönöm

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      alibaba

    • @kardkovacsi
      @kardkovacsi 2 роки тому

      @@ordasigabor De ugyanezt tudja egy TIGO is csak az olcsóbb és az SMA gyártja ami nem egy noname cég mint emez.

  • @hunattilathehun4471
    @hunattilathehun4471 2 роки тому

    👍👍👍

  • @andraskocsis
    @andraskocsis 8 місяців тому

    Üdv!
    Az ötödik percnél azt látom a képen, hogy két különálló sorba kötött napelemsztring van, majd ezek párhuzamosítva vannak, és ez megy az inverterbe.
    Egy valamit nem értek. Amikor az optimalizálók működnek, azok bizonyos esetekben nagymértékben tudják csökkenteni a feszültséget. Mondjuk az egyik sztringen nagymértékben csökken a feszültség, a másik szting viszont 50-100V-al magasabb feszültséget állít elő.
    Hogyan lehet ezeket párhuzamosítani? Ezeket is kiegyenlíti az optimalizáló?
    A válaszokat köszönöm!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 місяців тому +1

      szia
      mind sorosan van kötve. Pont azért mert eltérő feszültségű stringeket nem lehet párhuzamosîtani.
      10 napelem sorba

    • @andraskocsis
      @andraskocsis 8 місяців тому

      @@ordasigabor
      Akkor ez a rajz nem jó, mert a rajzon az ötödik percben párhuzamosan vannak a sztringek.
      Én is úgy gondoltam hogy csak azonos feszültségeket lehet párhuzamosítani, nagyon minimális eltéréssel.
      Lehet egy kis félreértés történt. Tudom megjelent egy újabb videó az optimalizálókról, de én nem erre gondoltam, hanem ebben a videóban lévő rajzra.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  8 місяців тому +1

      @@andraskocsis na így már világos
      annak az inverternek a képen 2db mppt napelemes bemenete van

    • @andraskocsis
      @andraskocsis 8 місяців тому

      @@ordasigabor Köszönöm a választ!

  • @attilajuhasz9927
    @attilajuhasz9927 2 роки тому

    Párhuzamosan kötött napelemeket is lehet optimalizálni ?

  • @csabapapp5239
    @csabapapp5239 2 роки тому

    Szia! Érdekes videókat töltesz fel.Ezeket a témákat nem lehet megtalàlni ìgy sehol.Szeretnèm a véleményedet kérni inverter témában.Hamarosan felszerelik a napelem rendszeremet.Huawei inverterrel.A kivitelező nem akar szerelni(az àr is kevesebb ennyivel)külső tùlfeszűltsèg levezetőt ac ès dc oldalra.Mivel található az inverterben.De több helyen láttam ezt a vèdelmet a Huawei invertereknèl is.Szerinted megèri ezt kialakittatni saját költségén?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      ne hagyd ki a külsô védelmet. Tudom elmegy rá egy százas legalább. A tetődön most egy hatalmas vevő antennaként is mőködő fém szerkezet van. Egy közeli villàmcsapásban eszement sok energia van. Ezek a túlfesz védők nagyon nagy terhelést kapnak. Az inverterben lévő pedig sosem olyan 'erős, mint egy zsömle nagyságú külső levezető. A hálózati túlfesz pedig gyakori tavasszal a zivataros időben. Ennek az inverternek illene 20évig működnie, nem hiszem, h pl 8év múlva bárki is cserélné, a túlfesz miatt megkakukkolt invertert.

    • @zozi84able
      @zozi84able Рік тому

      Mindenképpen, mert ameddig nincs dc és ac védelem, némely esetben tűzeseti, a szolgáltató át sem veszi. Valamint van szolgáltató, aki megköveteli a nulla megszakítását is kismegszakítóval. Dc oldalra olvadó is ( 10x38 ) is javasolt....

  • @matelederer2660
    @matelederer2660 10 місяців тому

    Miért nem raknak gyárilag minden panelre optimalizálót, ha nem is lehet anélkül rendesen üzemeltetni?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  10 місяців тому +1

      vannak olyan panelek, melyeken ott az optimalizáló. De ugye így drágább és mivel mindenki olcsót akar, így kevesen építik össze.

  • @csabarozsnyai7003
    @csabarozsnyai7003 2 роки тому

    Szia, mi a helyzet, ha 405w-os panelre 600W-os optimalizálót teszek?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      az optimalizáló mindig legyen erősebb, másként füst lesz

    • @csabarozsnyai7003
      @csabarozsnyai7003 2 роки тому

      @@ordasigabor amiket vizsgáltál, azok passzív optimalizálók, ugye?

  • @lacusbarkacs1784
    @lacusbarkacs1784 2 роки тому

    optimalizáló egy linket kérhet nék?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +3

      alibaba keresőjét használd és meglesz

  • @tiborbrunyi1660
    @tiborbrunyi1660 2 роки тому

    Sziasztok lenne egy kérdésem .
    Ha SS-410-54MDH napelemeket használok aminek a Munkaponti működési áramerősség Impp :12,88A
    De az inverteré HUAWEI SUN2000-10KTL-M1 Max. bemeneti áramerősség / MPPT:11A
    Akkor ez kb azt jelenti hogy csúcsban kevesebben fog termelni
    mint a gyári adat ami 410w lenne?
    Vagy valamit rosszul értelmezek?
    A Fronius inverterek 27/16,5 A tudnak Dc bemeneten de a huawei csak 11A-t?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      így van, 11A-tud, és csak a szerencse dolga, hogy majd mennyire bírja a túlterhelést. De ha a dőlés, tájolás nem optimális, akkor úgy sem fog soha 410W-t leadni a tábla és az áram sem lesz 12.8A

    • @tiborbrunyi1660
      @tiborbrunyi1660 2 роки тому

      @@ordasigabor És ha minden napelem alá teszek optimalizálót az segít vagy inkább ront a helyzeten?Előre is köszönöm a válaszodat.

  • @szedoioan506
    @szedoioan506 4 місяці тому

    volna kerdesem ha egyenket veszem meg es ugyan ugy teszem is fel lehetcseges koszonom

  • @lorantsebok327
    @lorantsebok327 2 роки тому

    Üdv . 3 DB 405W OS PANELT A MÁSIKSZTRINGRE

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      túl kevés feszültséget ad le 3 panel, meg sem nyikkan az inverter ettől

    • @lorantsebok327
      @lorantsebok327 2 роки тому

      Köszönöm

  • @lorantsebok327
    @lorantsebok327 2 роки тому

    Üdv kérdésem lenne messengeren írtam a kérdést optimalizálóval kapcsolatban képet is mellékeltem (***** florentin) néven előre is köszönöm ha meg nézi.
    Nagyszerű a csatorna minden elismerésem.
    Ilyen oktatók kellenének az iskolákba.
    Mégegyszer köszönöm.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      nekem tuti nincs ott eléhetőségem...
      Kösz, h megnézted!

    • @lorantsebok327
      @lorantsebok327 2 роки тому

      Üdvözlöm Gábor!
      Napellemmel kapcsolatban szeretném kikérni a véleményét, hogy 13 panelből 10 délre néz 3 nyugatra elég lenne e a 3 db-ra optimalizálót rakni?
      Válaszát előre is köszönöm remek a csatornája.

    • @lorantsebok327
      @lorantsebok327 2 роки тому

      @@ordasigabor Üdvözlöm Gábor!
      Napellemmel kapcsolatban szeretném kikérni a véleményét, hogy 13 panelből 10 délre néz 3 nyugatra elég lenne e a 3 db-ra optimalizálót rakni?
      Válaszát előre is köszönöm remek a csatornája.

  • @barnakalo9055
    @barnakalo9055 2 роки тому

    s még egy, bocs :)
    napelemes rendszernél például, ha már ez volt a videóban-
    tegyük fel, nyári hónap, a tesla akksi tele, a nap süt, pillanatnyi felhasználás nulla, a nap süt, s le akarom kapcsolni a napelemeket. ez segít az élettartamuk növelésén, vagy csak pocsékba ment napfény?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      Ha süt a nap és lekapcsolod a rendszert, akkor a napelem és az inverter is tovább él.... mert csökken ezeknek a hőmérséklete. De inkább tegyél rá egy reflektort és küld vissza a fotonokat a nap irányába :)

  • @renenoel9952
    @renenoel9952 2 роки тому +3

    En voltam az elso like!!!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      Nézd végig :)

    • @renenoel9952
      @renenoel9952 2 роки тому +2

      @@ordasigabor
      Tudom, hogy Te vagy a LEGGJOBB!!!

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 2 роки тому +1

    Nem az a baj az optimalizálóval, hogy hülyeség lenne, hanem az hogy többe kerül mint amit hoz egy normálisan tervezett és összerakott rendszernél. (20ezer itthon)
    Ott látom értelmét, amikor az árnyékozás nem kivédhető.
    Illetve láttam olyan napelemet, amiben gyárilag benne volt, az nem volt annyival drágább, szóval annál megérheti.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +2

      több tetősík esetén is jó és tűz megelőzése miatt is. Pár országban már kötelező az optimalizáló

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому +1

      @@ordasigabor Igen. Akkor is. Remélem nálunk nem lesz kötelező. Így is annyi marhaságot kitaláltak már, aztán a tűzoltó úgy is azzal kezdi hogy beveri az összes táblát biztos ami biztos. Tűztől meg annyira nem félek, mert a cserép nem hajlamos meggyulladni.

    • @kardkovacsi
      @kardkovacsi 2 роки тому +2

      @@lacikeri3102 Meg ugye tegyük hozzá, hogy a bypass diódák is dolgoznak, meg az invertereknek (pl. Fronius) is van árnyéktűrő algoritmusa, amivel próbálja eltolni a munkapontot, hogy kompenzálja az árnyék hatást. A videóban is jól látszik, hogy vagy a bypass dióda kapcsolt be és kivette az egész panelt vagy a Fronius árnyéktűrő algoritmusa. "Normál" esetben a felére kellett volna esni a teljesítménynek, mert kb. a panel fele árnyékolt volt (azaz fele áram), de mégse esett annyit. Emiatt jobban megéri több panelt felrakni mintsem optira költeni a pénzt (aliexpresszen 30e egy ilyen, egy 400-as panel meg 70e). Egyedül akkor éri meg ha több tájolásod van mint kettő. Akkor nincs más megoldás.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому

      @@kardkovacsi Bár nem tudtam hogy a Froniusnak is van ilyen optimalizálása, de én is tapasztaltam ezt amikor próbálgattam. A régebbi Sharp napelemeken egy sor cella teljesítménye esett csak ki amikor egyet letakartam.

    • @kardkovacsi
      @kardkovacsi 2 роки тому

      @@lacikeri3102 Amúgy ha várt volna még egy fél percet akkor sokkal jobb munkapontot talál az inverter, szóval a teszt ezt a részét az inverternek pont nem tesztelte. Egyik Froniusos itthoni mérnök mondta is, hogy ilyen szempontból pont nem jó a teszt.

  • @gyorgyszabo6121
    @gyorgyszabo6121 2 роки тому +1

    Jó vidinyó,de túl sok az elmilet.Nekem ingyen ménkű kell gyakorlatban bemutatva.
    Szomszédok megcsapolása, légvezetek kampozàsa,stb😉😀

  • @gaborgabor1338
    @gaborgabor1338 2 роки тому

    Van valakinek kapcsolási rajza ehhez az optimalizálóhoz? Egy DCDC konverter, ha jól gondolom.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому

      google az ic típusa akapján ad rajzot

    • @gaborgabor1338
      @gaborgabor1338 2 роки тому

      @@ordasigabor és mi az ic tipusa?

  • @tamasaradi5199
    @tamasaradi5199 2 роки тому +1

    Ez kettő 380w-os panel? Az inverter meg 2500w-ot ad le. Mivan???

    • @robertliptak3038
      @robertliptak3038 2 роки тому +2

      Mert van még a háztetőn is panel. Két panellel be se kapcsolt volna az inverter!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +6

      nem nézted meg a videó elejét ;) van még 10 másik

  • @gabornyolcas8000
    @gabornyolcas8000 2 роки тому +1

    +1 hibalehetőség és ez sem megy ingyen.

  • @attilavarga8204
    @attilavarga8204 2 роки тому

    Na majd nem sokaig orultok ti ennek!

  • @TerrorDaddy
    @TerrorDaddy 2 роки тому +2

    miért nincsenek a napelemek alapból optimalizálóval szerelve? (laikus vagyok)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +5

      mert úgy egy 80eFt-os napelem 120eFt-ba kerülne... Egyébként van már olyan napelem, amiben benne va, de az emberek nem veszik... drágább. Monjuk nem értem, h miért ilyen drága az optimalizáló. Kb 5000Ft-ért is haszonnal tudnák eladni a kereskedők

    • @TerrorDaddy
      @TerrorDaddy 2 роки тому

      @@ordasigabor Köszi a választ :)

    • @MrBerjoska
      @MrBerjoska 2 роки тому

      Ha biztos, hogy a napelemek egy része nem kerül árnyékba, akkor felesleges az optimalizáló. Pl : Profi nagy napelem farmok. Típus függő is lehet és lehet, hogy később más márkát kapsz.

    • @Gladiatus121
      @Gladiatus121 2 роки тому

      @@MrBerjoska nem feltétlen ,főleg tálen jelentős illetve idővel mikor már romlik a napelem teljesítménye

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому +1

      @@ordasigabor Kimondtad a kulcsszót "kereskedők" :D rengeteg ilyen dolog van. Egy feszültség levezető mitől 30ezer forint amikor egy varisztort pár száz forintból megveszek akár ugyan attól a kereskedőtől? Még ha valami spéci H3 izotópos szikraköz lenne akkor érteném a magas árat.