Egy pici pontosítás. A napelemtartókat rozsdamentes acélból, saválló acélból vagy alumíniumból készítik. A rozsdamentes acél nem fog korrodálni 20 év múlva sem, ahogy a saválló acél sem. A két acél közt is van különbség, de ez esetben ez lényegtelen. A videó egyébként komoly minőségű tartalmas anyag, amit köszönök!
Jó lett a videó! Említetted a szigetüzemű rendszert! Én is abban gondolkodom! Csinálhatnál egy videót az akkumlátorokról is! Rajtam kívűl szerintem sokmindenkit érdekelne!
Ismét egy remek tartalom. Nagyra értékelem ezt a részletességget. A póló is megint nagyon "kocka". Mennyit kellett gyakorolni, hogy a kamera előtt mutogatva végül a méternél messzebb levő napelem jó pontját mutasd? Ezt javaslom másoknak hogy próbálja ki, nem egyszerű! on-topic felvetésem, hogy a csatlakozó széthúzás esetén csak akkor van ív, ha terhelés is van. Ha nem folyik áram akkor nem alakulhat ki ív. 2. felvetés: napelem egyenáram leválasztó kapcsoló is megérne egy említést majd egy videóban. Mégegyszer újra köszi az adást.
Véleményem szerint a napelemeknél leginkább a kötések amik vesélyesek. 8-10 amper és 30-40 volt / paneles rendszernél, ha 10 van sorba kötve egy MPP-re az már 300-400 V DC feszültséget le tud adni. Ekkora teljesítmény még AC esetén is tud egy rossz kontaktusnál csúnya munkát rendezni, de a DC sokkal csúnyábbat. Itt nincsen null átmenet ami oltaná az ívet, ezért ha az begyullad, akkor addig fog égni, amíg a réz vezeték el nem fogy. Gyakorlatilag mint egy hegesztő ív. Ha ennek az ívnek bármilyen éghető anyag a közelében van az garantált tűz.
Köszi a tanúlságos videót. Szépen rávilágítottál a veszélyforrásokra is!! Viszont vannak már hybrid napelemek is persze horror áron amikbe hűtőfolyadékot keringetnek és bojlert is lehet vele fűteni vagyis ingyen melegvíz!🙂 Szerinted érdemes ezt házilag kialakítani mondjuk rézcsöves megoldással hűteni a napelemeket?
amikor felmelegíti a vizet, akkor ugyanolyan pocsék lesz a hatásfok, mint amikor meleg a napelem. A víz felfûtése vákuumcsöves kollektorra jobb és nem kell nagy felület hozzá
Szeretnék pár megjegyzést tenni: Az olcsóbbik szerkezeti csavar nem tud elrohadni, mert ha víz éri a gerenda hamarabb elrohad körülötte és beszakad a tető napelemestől. A másik pedig a csatlakozó, szerintem a krimpelés önmagában nem elegendő. A fokozott hőterhelés miatt a fémek nyúlnak és a rajta keresztül folyó nagy áram miatt szétég a csatlakozó. A forrasztás erre jó megoldás, előző videódban ezt bemutattad, de most nem ejtettél róla szót, pedig ezt erősen hangoztatni kellene!
igazából én mindig forrasztom. Rányomom a fület a csupaszított vezetékre és jön a forrasztás. Úgy örök élet. Viszont a csatlakozó gyártók szerint felesleges.... hát ez van...
én nem tetőre tervezem hanem az udvarba (kevesebbet kell füvet nyírni haha), és úgy, hogy tudjam állítani a szöget, így évszaktól függően állítanám. van ennek értelme?
@@NemTom80 ez így van. A vizet meg lehet és meg is kell tartani. Földben, növénybe, állatban.. akárhogy. Ezekben az években már pl. a paprika a gyümölcsfák környékén érzi jól magát. 20 éve még szabadon állva volt jobb. Ott most kiég, és nem terem jól.
Tisztelt uram én vásároltam 4db Solar GS-50 napelemet iparit érdekelne, hogy gyárilag van benne dióda vagy hogy lehet megbizonyosodni arról, hogy van vagy nincs bene. Köszönöm várom válaszát
nem véletlen, h lakossági célra nem célszerű iparit venni. Majd az inverter kiválasztásánál probémák lehetnek a feszültség/áram paraméterekkel Dióda kimérhető, be kell vinni egy teljesen sötét helységbe és a 9V elemet sirbakötve egy 6Voltos kerékpár izzóval a napelemre azt kell tapasztalni, h az elem egyik polaritással okoz fényt az izzón, polaritást felcserélve pedig nem
Az én tapasztalatom az, hogy nagyon jól bírják. Az elmúlt 6-7 évben, amióta a napelemeim megvannak volt pár jégeső, olyan is, ami az autókban is jelentős kárt tett. Napelem bírta.
Szia Gábor! A Víz- akkumulátorhoz hozzászólva... Egy próbát megérne a parabola tükörrel. AISI 430BA acéllemezeket meghajlítasz parabolába, a fókusz pontba pedig 1-2 rozsdamentes acél csövet teszel, amelyeken át vezeted a vizet. Van sok videó a neten. Kíváncsi lennék, Te mit hozol ki belőle!!🤔🤔
teljesen nem világos, ilyet már készítettem vagy 20 éve, amikor az internet még gyrrrkcipôben járt logout.hu/bejegyzes/cpt_pirk/fenyhutes_ciksorozat_tuningnet_hu.html
Vicces, amikor azt írod, hogy fél millió egy 170W-os Napelem... nahát, nem most volt. Egy indiai csókánál láttam ezt a parabolát, megkerestem a videót: ua-cam.com/video/XIXE6Ebo8gw/v-deo.html (Ha valamit építeni akarok, akkor általában indiai videókat nézek. Ha ők meg tudják csinálni, akkor én is.)
Üdv, az a kérdésem, szerinted egy hőszivattyús fűtés-hűtés rendszer mennyire jól kombinálható egy napelemes rendszerrel? Pl. a kompresszorok mennyire szeretik a feszültség ingadozásait?
Nyugodtan tegyél fel egy feszültségmérőt a hálózatra, már most is elég sokat ingadozik a sok hálózatra táplálós rendszer miatt. Egyébként meg birkózik vele, egy inverteres eszköznek ez nem probléma. Ha az lenne, nem terjedne ennyire a hőszivattyú.
Inverter után nincs jelentős feszültség ingadozás. A hőszivattyú amúgy szintén tartalmaz egy motor meghajtó invertert, ami hasonlóan működik mint a solár inverter, szóval műszaki akadálya nincs annak hogy közvetlenül napelemről menjen a hőszivattyú, de biztonsági okokból nem vezetgetünk össze vissza DC áramot, ezért nem is terjedt el a piacon az a klíma/hőszivattyú ami közvetlen napelemről megy.
@@lacikeri3102 Na meg a legfontosabb dolog, hogy felhős időben percenként nincs elég áram a müködtetésére, amikor éppen egy felhő bekúszik a nap elé. egy klíma is ha müködés közben kihúzod ,majd vissza. percekig magához sem tér.. hátmég ha ezt 5 percenként egy felhő megismétli :) arról is érdemes említést tenni, hogy mikor leginkább szükség lenne energiára akkor van a legkevesebb fény.. télen ;) sziget üzemben élek..
@@imretolli5235 Igen. Sajnos pont a legsötétebb téli hónapokban töredéke a napelemek átlagos termelése. Bár kellő túlméretezéssel és 1-2 napra elegendő akkuval már azért nem olyan irracionális a megvalósítás..... én most építem a szigetüzememet :) kíváncsi leszek télen hányszor kell visszaállni hálózatra.
@@lacikeri3102 nálam 20kWh akku van, de csak átmeneti időszakban megy róla a fűtés. Aztán annyi. Mivel télen jó ha 10% át tudja a panel, durván túl kéne panelezni,hogy az mindig minden körülmények között elég legyen..
tudni valamit arrol,hogy balkon mini eromuveket fogjak valamikor engedelyezni kis orszagunkban? Nyugaton mar evek ota mukodnek, itthon energiaveszhelyzet van, szerintem kezenfekvo lenne.
250Wattig nálunk is lehet. Engedélyeztetni kell, de ezt már valaki megtette. Ezt a típus van: Rocky Mikroinverter 250 itt megtalálod www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/hmke/nyomtatvanyok/alkalmazhato-inverterek-listaja.pdf A mikroinverter a napelem hátulján van és közvetlenül a 230Voltos hálózathoz van csatlakoztatva. Egyébként meg baromi veszélyes. Gondolj csak bele. Ott a korlát, valaki feltesz 4-5 négyzetméter napelemet. Jön egy szél és a tulaj megy a böribe ha valaki pl. a jártán megsérül mert a fél erkély rászakadt.
Azonkivul latok itt 0.75kVA (750 Wattos) invertert is. Azert kerdezem,mert van egy 300Wp es 2db 190Wp napelemem,hasznat kene venni valahogy. Ezekkel az inverterekkel nem szamitok nagyfogyasztonak rezsicsokkentesi szempontbol?
Itthon "energiavészhelyzet" van. Hmmm. Tényleg? Oszt' mitől is? Ja, hogy Magyarországon nem építenek elég madársreddert? :D Ja, és nem kapcsoljuk le az atomrőművi blokkokat némi homályos politikai "célok" miatt? Ja, hogy a pusztító Putyintól is hajlandóak vagyunk gázt, és olajat venni? Ja, igen egy k@.va nagy hibát azonban tényleg elkövettünk. Azt, hogy megint csak homályos politikai megfontolásból NEM építettük meg a Bős-Nagymaros vízerőművet... Na akkor? A hülyegyerek ott áll az ajtó előtt és rí, hogy nem tud bemenni. Pedig az ajtó be sincs zárva. Csakhát a szerencsétlen nem ismeri a kilincset... :D
@@tibornogradi3432 nem moondtam egy szoval sem,hogy az atomeromuvet le kene kapcsolni. A "madarsredder" (erdekes,en Burgenlandban jarok rendszeresen, szazaval mennek ott a szelkerekek,a madarak koszi szepen,jol vannak.) az atomenergia,a napenergia jol meglennenek egymas mellett,sot,kiegeszitenek egymast. Nem politikai szempontok alapjan kell donteni. A jelenlegi helyzetben megerne a makoi gazmezonel is kutakodni, a geotermia se utolso Magyarorszagon.(jobb helyzetben vagyunk e teren,mint a legtobb europai orszag) mindez szel-es napenergiaval kiegeszitve fuggetlenne tehetne az orszagot tobbek kozott az orosz gaztol. Az orosz nem a baratunk,oket csak a haborujuk erdekli,es a finanszirozasa. De ez mar politika,es ez nem egy politikai csatorna,ebbe nem itt mennek bele. Minel tobb teren onellatova kell valni,ez a lenyeg,es ebben a nap,es szel is segithet. Igen,a mini eromuvek is. Csak Magyarorszagon illegalis.
Az árnyékolásnál igazából egy MPPT töltésvezérlővel kellett volna mérni a napelem leadott teljesítményét, mert a műterhelésnek lineáris az ellenállása és ez nem tudja lekövetni a munkapont teljesítményét. Mivel ez a tábla 6 részre van osztva, 2 cella takarásával csak az 1/6-oda kellett volna kiessen, nem 30%.
@@ordasigabor azt értem csak amiatt, amit írtam, nem lehet azt mondani, hogy 30% a veszteség, mert egyébként nem lenne annyi. Csak ezért írtam, nem kötekedésből :)
Gyártás technológia miatt. Túl drága lenne egy hatalmas félvezető lapot készíteni.... és pl. úgy törne mint a ropi. Illetve piszkosul vastag üveg kellene valamint 1 nagy cella nagy áramot adna le de kis feszültséget és ez nagyon vastag kábeleket okozna az összekötések során. Szóval számtalan oka van.
Nagyon egyszerű, 1 cella kb fél volt feszültséget szolgáltat. Egy hálózati inverternek kell úgy 150-200V minimum, hogy elfogadható hatásfokkal termeljen. Ehhez 3-400 napelem kellene...
Amorf szilicium napelemek ilyenek voltak. Egyben gőzölték fel a rétegeket az üvegre, bár ott is volt valami struktúra. Viszont ezek irtó pocsék hatásfokúak voltak.
Ehhez képest már van átlátszó napelem is :) És lehet, hogy lesz fehér is :). Ettől függetlenül így alakult, hogy gyártásnál a nagy félvezető lap színe fekete és az meg pusztán "mázli", hogy a fekete jól elnyeli a sugárzást. A napelem sokat hasznosít az infra tartományból, így akár lehetne olyan napelem is, ami infrában nyel, de a látható tartományban átenged... és van is ilyen a laborokban.
Gratulálok aránylag sok videódat végignéztem. Köszzönöm hasznosak a videóid. Üdv Tibi.
Egy pici pontosítás.
A napelemtartókat rozsdamentes acélból, saválló acélból vagy alumíniumból készítik. A rozsdamentes acél nem fog korrodálni 20 év múlva sem, ahogy a saválló acél sem. A két acél közt is van különbség, de ez esetben ez lényegtelen.
A videó egyébként komoly minőségű tartalmas anyag, amit köszönök!
Megjegyzem a galvanizált építő csavar sem rohad szét. Oxidos lesz, de nem esik le a napelem. Vicces is lenne ha 20 év után szétesne egy tetőszerkezet.
Jó lett a videó! Említetted a szigetüzemű rendszert! Én is abban gondolkodom! Csinálhatnál egy videót az akkumlátorokról is! Rajtam kívűl szerintem sokmindenkit érdekelne!
ok
@@ordasigabor szia egy telefonszámot kérhetek??
Ismét egy remek tartalom. Nagyra értékelem ezt a részletességget. A póló is megint nagyon "kocka". Mennyit kellett gyakorolni, hogy a kamera előtt mutogatva végül a méternél messzebb levő napelem jó pontját mutasd? Ezt javaslom másoknak hogy próbálja ki, nem egyszerű!
on-topic felvetésem, hogy a csatlakozó széthúzás esetén csak akkor van ív, ha terhelés is van. Ha nem folyik áram akkor nem alakulhat ki ív.
2. felvetés: napelem egyenáram leválasztó kapcsoló is megérne egy említést majd egy videóban.
Mégegyszer újra köszi az adást.
Nagyon hasznos volt számomra a videód . Most tervezek egy napelemes bővítést sziget üzemben fogom használni .
Üdv!
A szokásos színvonalas tartalom, köszönjük szépen!
Nagyon koszonom,!
Véleményem szerint a napelemeknél leginkább a kötések amik vesélyesek.
8-10 amper és 30-40 volt / paneles rendszernél, ha 10 van sorba kötve egy MPP-re az már 300-400 V DC feszültséget le tud adni.
Ekkora teljesítmény még AC esetén is tud egy rossz kontaktusnál csúnya munkát rendezni, de a DC sokkal csúnyábbat.
Itt nincsen null átmenet ami oltaná az ívet, ezért ha az begyullad, akkor addig fog égni, amíg a réz vezeték el nem fogy. Gyakorlatilag mint egy hegesztő ív. Ha ennek az ívnek bármilyen éghető anyag a közelében van az garantált tűz.
Remek videó!
kösz
Köszi a tanúlságos videót. Szépen rávilágítottál a veszélyforrásokra is!! Viszont vannak már hybrid napelemek is persze horror áron amikbe hűtőfolyadékot keringetnek és bojlert is lehet vele fűteni vagyis ingyen melegvíz!🙂 Szerinted érdemes ezt házilag kialakítani mondjuk rézcsöves megoldással hűteni a napelemeket?
amikor felmelegíti a vizet, akkor ugyanolyan pocsék lesz a hatásfok, mint amikor meleg a napelem. A víz felfûtése vákuumcsöves kollektorra jobb és nem kell nagy felület hozzá
👏👏
12:35 Lehet, hogy én tudom rosszul, de a monokristály volt előbb, annak nagyobb a fajlagos teljesítménye, és egyben drágább technológia.
Szeretnék pár megjegyzést tenni: Az olcsóbbik szerkezeti csavar nem tud elrohadni, mert ha víz éri a gerenda hamarabb elrohad körülötte és beszakad a tető napelemestől. A másik pedig a csatlakozó, szerintem a krimpelés önmagában nem elegendő. A fokozott hőterhelés miatt a fémek nyúlnak és a rajta keresztül folyó nagy áram miatt szétég a csatlakozó. A forrasztás erre jó megoldás, előző videódban ezt bemutattad, de most nem ejtettél róla szót, pedig ezt erősen hangoztatni kellene!
igazából én mindig forrasztom. Rányomom a fület a csupaszított vezetékre és jön a forrasztás. Úgy örök élet. Viszont a csatlakozó gyártók szerint felesleges.... hát ez van...
👍👍👍
én nem tetőre tervezem hanem az udvarba (kevesebbet kell füvet nyírni haha), és úgy, hogy tudjam állítani a szöget, így évszaktól függően állítanám. van ennek értelme?
ua-cam.com/video/htjkoakOKSc/v-deo.html
Pár százalék.. max 5-6.
A kétirányban után forgó aktív napkövető rendszerek 25-30-at hoznak. A marketing anyagok szerint. A valóságban inkább 20..
Én azt tapasztalom, hogy aszályos időszakban árnyékos helyen tovább nő a fű, miközben a napos rész már ropog.
Úgyhogy nyírni mindenképpen kell.
Lesz más előny is! A tető fűti a napelemet,ami nem egészségesen hat a teljesítményére...
@@NemTom80 ez így van. A vizet meg lehet és meg is kell tartani. Földben, növénybe, állatban.. akárhogy.
Ezekben az években már pl. a paprika a gyümölcsfák környékén érzi jól magát. 20 éve még szabadon állva volt jobb. Ott most kiég, és nem terem jól.
Fogászból lesz elektromos áram ? Hátt nem tűnik túl humánusnak, de kíváncsivá tettél ;) :)
fogász :) maximum akkor amikor az amalgám tömést ezüst villával megérinted, ekkor lesz némi elektromos feszültség
Ordas nagy....
Kedves Gábor! Szeretném az ötletem megosztani önnel, kérhetek öntől elérhetőséget ahová megírhatom?
Ezen az oldalon ott a kontakt :) vitorlas-hu8.webnode.hu/kapcsolat/
Lehet hülye kérdés lesz, de otthoni körülmények között lehet valami kezdetleges napelemet csinálni?
led-bôl vagy 2n3055 tranzisztorból lehet, de tényleg kezdetleges lesz
ua-cam.com/video/VIqIR6UjCzc/v-deo.html
Tisztelt uram én vásároltam 4db Solar GS-50 napelemet iparit érdekelne, hogy gyárilag van benne dióda vagy hogy lehet megbizonyosodni arról, hogy van vagy nincs bene. Köszönöm várom válaszát
nem véletlen, h lakossági célra nem célszerű iparit venni. Majd az inverter kiválasztásánál probémák lehetnek a feszültség/áram paraméterekkel
Dióda kimérhető, be kell vinni egy teljesen sötét helységbe és a 9V elemet sirbakötve egy 6Voltos kerékpár izzóval a napelemre azt kell tapasztalni, h az elem egyik polaritással okoz fényt az izzón, polaritást felcserélve pedig nem
Vajon a jégesőt hogy birják a napelemek,főleg ,ha olyan jégeső esik ,ami a cserepeket is kilyukassza???
Az én tapasztalatom az, hogy nagyon jól bírják. Az elmúlt 6-7 évben, amióta a napelemeim megvannak volt pár jégeső, olyan is, ami az autókban is jelentős kárt tett. Napelem bírta.
Szia Gábor!
A Víz- akkumulátorhoz hozzászólva... Egy próbát megérne a parabola tükörrel. AISI 430BA acéllemezeket meghajlítasz parabolába, a fókusz pontba pedig 1-2 rozsdamentes acél csövet teszel, amelyeken át vezeted a vizet. Van sok videó a neten.
Kíváncsi lennék, Te mit hozol ki belőle!!🤔🤔
teljesen nem világos, ilyet már készítettem vagy 20 éve, amikor az internet még gyrrrkcipôben járt
logout.hu/bejegyzes/cpt_pirk/fenyhutes_ciksorozat_tuningnet_hu.html
Vicces, amikor azt írod, hogy fél millió egy 170W-os Napelem... nahát, nem most volt.
Egy indiai csókánál láttam ezt a parabolát, megkerestem a videót: ua-cam.com/video/XIXE6Ebo8gw/v-deo.html
(Ha valamit építeni akarok, akkor általában indiai videókat nézek. Ha ők meg tudják csinálni, akkor én is.)
Üdv, az a kérdésem, szerinted egy hőszivattyús fűtés-hűtés rendszer mennyire jól kombinálható egy napelemes rendszerrel? Pl. a kompresszorok mennyire szeretik a feszültség ingadozásait?
Nyugodtan tegyél fel egy feszültségmérőt a hálózatra, már most is elég sokat ingadozik a sok hálózatra táplálós rendszer miatt.
Egyébként meg birkózik vele, egy inverteres eszköznek ez nem probléma. Ha az lenne, nem terjedne ennyire a hőszivattyú.
Inverter után nincs jelentős feszültség ingadozás. A hőszivattyú amúgy szintén tartalmaz egy motor meghajtó invertert, ami hasonlóan működik mint a solár inverter, szóval műszaki akadálya nincs annak hogy közvetlenül napelemről menjen a hőszivattyú, de biztonsági okokból nem vezetgetünk össze vissza DC áramot, ezért nem is terjedt el a piacon az a klíma/hőszivattyú ami közvetlen napelemről megy.
@@lacikeri3102 Na meg a legfontosabb dolog, hogy felhős időben percenként nincs elég áram a müködtetésére, amikor éppen egy felhő bekúszik a nap elé. egy klíma is ha müködés közben kihúzod ,majd vissza. percekig magához sem tér.. hátmég ha ezt 5 percenként egy felhő megismétli :) arról is érdemes említést tenni, hogy mikor leginkább szükség lenne energiára akkor van a legkevesebb fény.. télen ;) sziget üzemben élek..
@@imretolli5235 Igen. Sajnos pont a legsötétebb téli hónapokban töredéke a napelemek átlagos termelése. Bár kellő túlméretezéssel és 1-2 napra elegendő akkuval már azért nem olyan irracionális a megvalósítás..... én most építem a szigetüzememet :) kíváncsi leszek télen hányszor kell visszaállni hálózatra.
@@lacikeri3102 nálam 20kWh akku van, de csak átmeneti időszakban megy róla a fűtés. Aztán annyi. Mivel télen jó ha 10% át tudja a panel, durván túl kéne panelezni,hogy az mindig minden körülmények között elég legyen..
tudni valamit arrol,hogy balkon mini eromuveket fogjak valamikor engedelyezni kis orszagunkban? Nyugaton mar evek ota mukodnek, itthon energiaveszhelyzet van, szerintem kezenfekvo lenne.
250Wattig nálunk is lehet. Engedélyeztetni kell, de ezt már valaki megtette.
Ezt a típus van: Rocky Mikroinverter 250
itt megtalálod
www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/hmke/nyomtatvanyok/alkalmazhato-inverterek-listaja.pdf
A mikroinverter a napelem hátulján van és közvetlenül a 230Voltos hálózathoz van csatlakoztatva.
Egyébként meg baromi veszélyes. Gondolj csak bele. Ott a korlát, valaki feltesz 4-5 négyzetméter napelemet. Jön egy szél és a tulaj megy a böribe ha valaki pl. a jártán megsérül mert a fél erkély rászakadt.
@@ordasigabor tobb ilyen mikroinvertert is be lehet kotni?
Azonkivul latok itt 0.75kVA (750 Wattos) invertert is.
Azert kerdezem,mert van egy 300Wp es 2db 190Wp napelemem,hasznat kene venni valahogy. Ezekkel az inverterekkel nem szamitok nagyfogyasztonak rezsicsokkentesi szempontbol?
Itthon "energiavészhelyzet" van. Hmmm. Tényleg? Oszt' mitől is? Ja, hogy Magyarországon nem építenek elég madársreddert? :D Ja, és nem kapcsoljuk le az atomrőművi blokkokat némi homályos politikai "célok" miatt? Ja, hogy a pusztító Putyintól is hajlandóak vagyunk gázt, és olajat venni?
Ja, igen egy k@.va nagy hibát azonban tényleg elkövettünk. Azt, hogy megint csak homályos politikai megfontolásból NEM építettük meg a Bős-Nagymaros vízerőművet... Na akkor?
A hülyegyerek ott áll az ajtó előtt és rí, hogy nem tud bemenni. Pedig az ajtó be sincs zárva. Csakhát a szerencsétlen nem ismeri a kilincset... :D
@@tibornogradi3432 nem moondtam egy szoval sem,hogy az atomeromuvet le kene kapcsolni. A "madarsredder" (erdekes,en Burgenlandban jarok rendszeresen, szazaval mennek ott a szelkerekek,a madarak koszi szepen,jol vannak.) az atomenergia,a napenergia jol meglennenek egymas mellett,sot,kiegeszitenek egymast. Nem politikai szempontok alapjan kell donteni. A jelenlegi helyzetben megerne a makoi gazmezonel is kutakodni, a geotermia se utolso Magyarorszagon.(jobb helyzetben vagyunk e teren,mint a legtobb europai orszag) mindez szel-es napenergiaval kiegeszitve fuggetlenne tehetne az orszagot tobbek kozott az orosz gaztol.
Az orosz nem a baratunk,oket csak a haborujuk erdekli,es a finanszirozasa. De ez mar politika,es ez nem egy politikai csatorna,ebbe nem itt mennek bele.
Minel tobb teren onellatova kell valni,ez a lenyeg,es ebben a nap,es szel is segithet. Igen,a mini eromuvek is. Csak Magyarorszagon illegalis.
Az árnyékolásnál igazából egy MPPT töltésvezérlővel kellett volna mérni a napelem leadott teljesítményét, mert a műterhelésnek lineáris az ellenállása és ez nem tudja lekövetni a munkapont teljesítményét.
Mivel ez a tábla 6 részre van osztva, 2 cella takarásával csak az 1/6-oda kellett volna kiessen, nem 30%.
Arról korábban volt videó, amikor MPPT inverter volt mögötte. Itt a "bypass dióda" és a "figyelj oda mert tűz lesz" a lényeg.
@@ordasigabor azt értem csak amiatt, amit írtam, nem lehet azt mondani, hogy 30% a veszteség, mert egyébként nem lenne annyi. Csak ezért írtam, nem kötekedésből :)
Adódik a kérdés miért cellák sorából áll egy tábla, miért ne lehetne egy nagy cella a teljes tábla?
Gyártás technológia miatt. Túl drága lenne egy hatalmas félvezető lapot készíteni.... és pl. úgy törne mint a ropi. Illetve piszkosul vastag üveg kellene valamint 1 nagy cella nagy áramot adna le de kis feszültséget és ez nagyon vastag kábeleket okozna az összekötések során. Szóval számtalan oka van.
Nagyon egyszerű, 1 cella kb fél volt feszültséget szolgáltat. Egy hálózati inverternek kell úgy 150-200V minimum, hogy elfogadható hatásfokkal termeljen. Ehhez 3-400 napelem kellene...
Amorf szilicium napelemek ilyenek voltak. Egyben gőzölték fel a rétegeket az üvegre, bár ott is volt valami struktúra. Viszont ezek irtó pocsék hatásfokúak voltak.
0:50 azért fekete, mert az nyeli el a legtöbb fényt, tehát egy hatékony napelem ami a lehető legtöbb fényt hasznosítja, szükségszerűen fekete lesz.
Ehhez képest már van átlátszó napelem is :) És lehet, hogy lesz fehér is :). Ettől függetlenül így alakult, hogy gyártásnál a nagy félvezető lap színe fekete és az meg pusztán "mázli", hogy a fekete jól elnyeli a sugárzást. A napelem sokat hasznosít az infra tartományból, így akár lehetne olyan napelem is, ami infrában nyel, de a látható tartományban átenged... és van is ilyen a laborokban.