Láncápolás és olajozás | Milyen a jó láncolaj?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 чер 2024
  • Bontottunk már láncot, kiszámoltuk már a hosszát és összeraktunk már láncot csappal és patentszemmel is.
    Mi maradt ki? A láncápolás. És természetesen az a lánc olajozása.
    Két "iskola" verseng mostanában: Az olajozós és a waxolós. Nem akarjuk megmondani, hogy kinek van igaza... de waxolós videónk már volt.
    Rohloff termék:
    / rohloff.hu
    🚩
    Tetszettek a videóban lévő zenék?
    Ha te is szeretnél a saját videóidhoz hasonlókat használni, akkor a linkre kattintva az Epidemic Sound oldalát 1 hónapig INGYEN használhatod.
    share.epidemicsound.com/3ylf5j
    🚩
    0:00 Bevezető
    0:16 A lánc
    3:45 A lánc gyári kenőanyaga
    4:36 Mennyit fut el egy lánc
    11:17 Rohloff kaliber: láncnyúlás-mérő
    13:25 Milyen a jó kenőanyag
    18:51 Lánc- és hajtástisztítás
    25:16 Hátső lánckeréksor tisztítésa
    27:08 A lánc olajozása
    28:49 Rohloff láncolaj
    29:41 Outtro
    🚩
    #kerékpár #lánc #olaj #bringa
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 31

  • @laszlototh6594
    @laszlototh6594 25 днів тому

    Jó videó lett elég sok hasznos infóval. Egy egy takarítással órákig el tudok pepecselni😂 szeretem ha szép ragyogó a biciklim. A hátsó sort én csíkokra vágott ronggyal szoktam végigtakarítani.

  • @laszlovirag3995
    @laszlovirag3995 Місяць тому +1

    Szuper. Köszi

  • @lefthorse1
    @lefthorse1 27 днів тому +1

    Még érdemes lett volna megemlíteni a SRAM Hard Chrome és PDV technologiás láncait , a GX-en felül mind keménybevonatuak , nagyon hosszú élettartamu láncok .... és a kerámiás olajokat , vagy a Grafénos olajat az Absolute Black gyártótól , ami mellesleg méregdrága , 140 ml kb 150 EU

    • @Montazs
      @Montazs  26 днів тому

      Végtelen ez a téma és éppen az a nehézsége, hogy egy összehasonlításhoz legalább 2x10.000 km-t kell tekerni a méregdrága cuccokkal. De tervek vannak...

  • @Hungary_Legend
    @Hungary_Legend Місяць тому +1

    Tartalmas, hasznos videó volt, sokat tanultam köszönöm!😉

  • @joshomassai2483
    @joshomassai2483 Місяць тому +5

    Javaslom a wax-olást. Forró wax-szal egy mindig tiszta, 4-5x hosszabb élettartamú láncot és hajtást kapunk.

    • @Montazs
      @Montazs  Місяць тому +2

      Waxolunk is.
      De valaki ragaszkodik az olajozáshoz. Ezek szinte hitvita jellegű dolgok. Akinek bevált az egyik, nem akar a másikra váltani. Mindkettőnek van előnye és hátránya.
      De valószínű, hogy lesz még (már volt) waxolós videónk is...

    • @joshomassai2483
      @joshomassai2483 Місяць тому +1

      @@Montazs Igen, a környezetemben is csak 3-an álltunk át a waxolásra. Valószínűleg azért, mert az olajozást 10 mp alatt elvégzik és gurulnak, pedig legalább olyan alapossággal kellene csinálni, ahogy azt a videóban bemutatják. 3 éve mártogatom viaszba a láncot és sosem térnék vissza az olajra. Ha fontos a tiszta hajtás és a hosszú élettartam, akkor forró viasz a megoldás.

    • @janos4136
      @janos4136 Місяць тому

      @@joshomassai2483 Szia! 3 év az 1 dolog. Kilométerben kifejezve mit jelent? Meddig tudsz használni egy garnitúrát?

    • @joshomassai2483
      @joshomassai2483 Місяць тому

      @@janos4136 Nem tudom megmondani, mert tavaly új bringát vettem. Az előzőt és a mostanit is 2 lánccal felváltva használom. Az első 2 lánccal 8470 km-t, az új bringa láncaival 5823 km-t tettem meg. Egyiken sem mérhető kopás. Az említett 12000 km az eddigi minimális kopás alapján valós lehet. A waxolást az OZ cycling nevű youtuber videója alapján, aliexpress-ről rendelt paraffin wax-szal és 1,6um -es PTFE porral csinálom.

    • @lefthorse1
      @lefthorse1 27 днів тому

      Én is vaxolok , a Commencal Tempo montimon és XO flattop (közel száz eu) láncon , ami nem tetszik hogy 50 km után már kéri az új kenést , és biza néha egy napra sem elég , az Absolute black grafénos vaxot használom , friss kenés után eléggé fékezi a lánc mozgását , így a hajtási hatékonyság is kissebb , most akarok áttérni kerámiás olajra ...

  • @GaborEID
    @GaborEID Місяць тому +2

    Mindig érdekes téma - én így csinálom: #1 - Csere: Sose cserélek/forgatok láncot, 1 lánc - 1 sor - 1 (nagy)tányér megy végig. A 2x9-es Campagnolo rendszeremben (Campagnolo C9 lánc) jelenleg 12600 km van, persze már nagyon-nagyon nyúlott, de egyelőre se a váltás teljesítményében, se a zajban nem érzékelhető. Az 1x12-es montin (SRAM X0 lánc) 9200 km felett járok. A jó lánc megéri. #2 - Olajtípus: 20 éve kizárólag a Rohloff olajat használom. #3 - Olajozás: Csak akkor olajozom a láncot, mikor először megnyikkan vagy megzörren - ha számítok rá, nálam a videóban is mutatott kis flakon. Azt hiszem, tipkusan 300 km-enként olajozok országúti láncot. Az olajozást a belső oldalon az egyes görgők élén egyenként, cseppenként, mindkét élen végzem, majd az ilyenkor jellemzően már amúgy is kb fémtiszta láncon még végig is húzom az ujjam, hogy jobban "kapilláljon" az olaj. Persze ez időigényes, legalább 2-3 perc! Utána az egészet párszor átforgatom, a maradékot lehúzom. A Rohloff olaj amúgy mosogatószerrel is egész jól lejön a kézről. #4 - Tisztítás: Soha nem használok vegyszert a tisztításhoz, csak mechanikai módszereket (erős kefe, fogkefe, görgő/tányér-olajsárra csavarhúzó), illetve ha nagyon szükséges az olajat letisztítani, a popsitörlő kendő bevált, ez egyben kéztörlőnek is tökéletes. Saras, poros terepről lejövet vagy eső után, stb még "odakinn" folyó víz alatt átforgatom a láncot (kulacs, kék kút), inkább legyen akár száraz, de ne "smirglizzen". Patentszemes láncot levéve folyó meleg víz alatt, sima mosogatószerrel is kielégítően lehet tisztíłtani. LG vagyok a munka-accountról.

    • @lenkeipeter
      @lenkeipeter Місяць тому +2

      Köszi! Igen, így is lehet. A forró víz (100°C) talán önmagában is elég zsíroldó hatással bír, mosogatószerrel meg tuti. Ki fogom próbálni a könnyebben oldható, Connex patentszemes láncon, hogy egy ócska lábosban forrásban lévő vízben kifőzve mit produkál. Ha az is jó, szerintem lesz egy kiegészítő videó.

  • @janos4136
    @janos4136 Місяць тому +1

    Kiváló leírás nem profi szerelőknek!
    Szerintem kicsit elment a dolog az extra sűrű tisztítás-olajozás felé, de ez még mindig sokkal jobb, mint a szárazon nyikorgó hajtás.

  • @behb3425
    @behb3425 24 дні тому

    hat 0,75-os nyulasig nem ajanlott mar elmenni tizes rendszer felett, jobb csak 0,5-ig hasznalni a lancot. Sokaig en sem tudtam ezt, abban a hitben voltam, hogy 0,75-ig siman jo lesz, hat nem. Meg nem art egy normalis mero, vagy egy vobalzo.

  • @MTBukk
    @MTBukk Місяць тому +1

    Ha ennyit kéne baszakodni a lánc tisztításával már abbahagytam volna a bringázást… 😂
    Én csepegtetőssel szoktam WAXolni, csak monti 1x12, van olyan sorom ami már 20ezer felett jár és még mindig megy, volt olyan láncom ami kb 8ezret ment el, ezen a soron! Én már olajat biztos hogy nem használok soha lánckenésre, nekem bizonyított a waxolás.

  • @robertmolnar9637
    @robertmolnar9637 Місяць тому +1

    Fehérzsír esetleg nem jó?spray formában kapható.Tisztítás bonthatónál egyszerűb leszedni,flakon petrolba,néha rázni.olajzás így nem jó,szemenként keresztbe pár cseppolaj a rendes olajozáshoz.görgőket is kéne olajozni,vagy zsírozni.a zene jópofa.

    • @Montazs
      @Montazs  Місяць тому +1

      Én (Gabriel) is mindig leszedem a láncot és egy flakonban rázom meg.
      De sokan félnek megbontani a láncot, ezért most ebbe az irányba mentünk.
      Tudom, hogy van a "görgőre soha" iskola és van a "görgőre a legjobb" iskola. 😀
      Én nem látok nagy különbséget, mert ha a görgő tüskéire meg az olaj, az pontosan az a mennyiség, mintha a láncszemekre menne. Így biztosan olajos(abb) lesz a görgő, de ha után a lehúzzuk, akkor ugyanott vagyunk.
      Sok görgő csak perselyezéssel van ellátva, azoknak sem árt időnként egy szétszedés és kenés.
      Nem használtam még ilyen fehérzsír spray-t. A kérdés az, hogy bejut-e a megfelelő helyre.

    • @lenkeipeter
      @lenkeipeter Місяць тому

      @@Montazs a zsír spray oldószeres, tehát bejut, kérdés, hogy ottmarad-e a nyomás hatására, mert ha az oldószer elpárolgott, nem folyik vissza. A kerékpárlánc nem egy golyóscsapágy, ahol a golyók a mozgásukkal felkenik magukra a zsírt, ami a csapágyban van.

  • @andras3847
    @andras3847 29 днів тому +1

    kezdjük ott hogy pontatlan a láncnyúlásmérőd. mert csak az a jó ami nem veszi figyelembe a görgő átmérőjét csak a csapok kopását. pl Parktool cc-4, szakmai körökben ez köztudott, te meg le vagy ragadva 20 éves láncmérőddel és azt hiszed az a jó.. hát nem.. de egy 2x9 decathlon lánccal is el lehet menni 8000-et ha jó eszközzel méred, én ennyinél járok, és képzeld semmi váltás gond, na és waxolva van.. a gyári anyag tévhit hogy jól ken. a gyártó a legrosszabb kenést teszi bele. ki kell belőle mosni mert két féle kenőanyag keveredik az sose jó. dehát ez neked lehet hc.

    • @Montazs
      @Montazs  29 днів тому

      Bírjuk a kritikát és elfogadjuk, de ne minősíts minket, mi sem tettük veled! Hc és társaira gondolok (Marci voltam)

    • @Montazs
      @Montazs  29 днів тому

      Jah, és Salz A táv teljesítője vagyok, vagyis én is értem nagyjából a dolgokat (talán :D) nem csak Gábor, de azért köszi a két kenőanyaggal kapcsolatos gondolatot, az hasznos volt!

    • @Montazs
      @Montazs  29 днів тому

      A Decathlon nem gyárt láncot, azok a KMC láncai.
      Hallottam már én is azt a tévhitet, hogy a gyári kenés nagyon rossz, semmire sem való.
      De - mint láthattad - ketten is mást tapasztaltunk. Pedig mindketten elhasználtunk már pártucat láncot.

    • @andras3847
      @andras3847 29 днів тому +1

      @@Montazs de mindegy is, a waxnal nem jobb ha pedig waxolni akarod ugyis ki kell mosni. A decathlonos lanc decathlonos dobozban van en erre gondoltam, a neve is az, mas kerdes hogy a lancon kmc felirat van.

    • @behb3425
      @behb3425 24 дні тому

      ​@@Montazsaz a zsir azer lehet gyarilag a lancon, hogy ne rozsdasodjon mig el nem adjak.