Az első forintérméink áttekintése (1946-1950)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 12

  • @tamasfleger9870
    @tamasfleger9870 3 дні тому

    ...érdekes volt,köszi!

  • @HA8LKM
    @HA8LKM 4 роки тому +1

    Szervusz,
    Nagyon informatívak videóid. Bizonyára neked sem izzad a kezed mert nagyon bátran tapogatod az érméket. Bocs a tegezésért de már annyit néztem kisfilmjeidet, olyan mint ha kollégàk lennénk. :)
    További sikeres érme gyüjtést!

    • @ezusthordo3938
      @ezusthordo3938  4 роки тому

      Köszönöm a biztatást! Hát igen, jobban kellene vigyáznom a gyűjteményemre, de azt vettem észre, hogy sutább a prezentáció, ha kesztyűben csinálom.

  • @MarconeCoins
    @MarconeCoins 2 роки тому

    Beautiful coins, congratulations for the video!

  • @jozsefkovacs657
    @jozsefkovacs657 4 роки тому +1

    Jó videó az lenne a kérdésem hogy 1949-ben legálisan vertek rákosis 1ft-ost?

    • @ezusthordo3938
      @ezusthordo3938  4 роки тому +1

      Feltételezem, hogy igen. 1949 november végén került forgalomba a több, mint 19 milliós darabszámban készített rákosis 1-forintos. Azt megelőzően 17 millió kossuthos 1-forintost vertek. Gondolom, valahol évközben történt a váltás.

  • @retekmajnsztor2722
    @retekmajnsztor2722 4 роки тому

    Üdv! Az lenne a kérdésem hogy a régi 2. világháborús 1939-1948 között kiadott már koszos, piszkos érméket hogyan tisztítsam le, érdemes ecetes vagy hipós vízben áztatni, vagy ez kárt tehet az érmében? Egyébként nagyon jó lett a videó.

    • @gergoturan4033
      @gergoturan4033 4 роки тому +1

      Hello! Bár nem én vagyok a feltöltő de én gyűjtök érméket és bankjegyeket és úgy érzem tudok válaszolni. Ha gyűjteni akarsz érméket akkor azokat NEM szokás megtisztítani. Ennek több oka is van: Ha például egy ezüst érméd van azon van hogy jól mutat a patina. Ez most egy magánvélemény, de én például azért szeretem jobban a patinásabb ezüst érméket mert rendesen látszanak rajtuk a részletek, ami egy tükörsima érméről nem mindig mondható el.
      A tisztításnak általánosan 2 formája van és hidd el ha később el akarnád adni az érméid egy gyűjtőnek akkor ő észre fogja venni bármelyik módszert használtad. A 2 általános mód a súrolás és a mártogatás.
      Miért ne súrolj: Súrolás során nem csak a patina jön le hanem maga az eredeti fém is. Ez ezért baj mert például lehet hogy egy nagyon rossz állapotú érméd van ami viszont mégis sokat ér, de a súrolással sok ezer forintot levittél az értékéből. Mondok egy példát: 1938-ban és 1939-ben vertek 5 pengős érméket Horthy Miklós kormányzó arcképével. Tegyük fel hogy találsz egy ilyen érmét a földben de elég ramaty állapotban. Ha gyűjtő vagy akkor tudod hogy lemoshatod folyó vízben de nem szabad dörzsölni mert akkor a rajta lévő föld lehet lekaparja például a dátumot. A gyűjtő tudja hogyha nincs egy érmén dátum akkor nem ér semmivel többet mint a fémlap amire verték. A példában felhoztam a 38/39-es 5 pengőst. '38-ban 60 darabot vertek belőle, félmillió forintnál kezdődik az ára. '39-ben 407 ezer darabot vertek, 3000 forintnál kezdődik az ára. Ha a földben talált érmét hozzá nem értő ember megsúrolja és lekaparja a dátumot akkor akár több százezer forintot veszít. És amúgy mégegy dolog, ha megmarad a dátum akkor is ebben az esetben le lehet kaparni egy pár százezret másodpercek alatt.
      Ne hidd azt hogy hozzáértők nem veszik észre a súrolást. Ha nagyítóval megnézel egy súrolt érmét akkor egy csomó kis karcolást fogsz látni.
      Miért ne mártogass: Egyszerű a dolog, ha nem tudod milyen fémből van ez érméd és csak nekicsapsz azzal amit úgy gondolog hogy hatásos akkor nagyon elronthatsz mindent. Például írtad a hipót a kommentedben ami minden esetben borzasztó ötlet. A hipo Nátrium-hipoklorit (NaClO), és ha valaki valamennyire ismeri a kémiát akkor tudja hogy ebben a klór nagyon szeret mindennel reakcióba lépni. Szóval egyszerűen tönkre tenné az érmét. Az ezüst-klorid fekete színű ezért a hipó befeketítené az ezüst érméket.
      Az ecetről annyit hogy lehet hogy hatásos valamennyire de most nem akarok nagyon órákat eltölteni hogy milyen fémekkel hogyan reagál. Azt tudom hogy réz érméknél lehet hatásos (magyarországon tudtommal sosem volt ilyen, legalábbis 1892-óta biztos nem). Én azért nem próbálnám ki.
      Amúgy meg jó lenne ha megírnád milyen érméid vannak. Mert hogyha kisebb címletek (fillérek a pengő vagy forint korszakból) akkor lehet nem sajnálod a tisztítást mert nem tervezed továbbadni. Ha nagyobb címletekről vagy értékesebb darabokról van szó akkor lehet jobban megfontolod hogy érdemes-e megtisztítani (ami után tapasztalt gyűjtők szemében kevesebbet fognak érni) vagy így csodálod őket tovább és később továbbadod valakinek vagy rendes áron adod el. Úgyhogy kérlek írd meg mid van!

    • @retekmajnsztor2722
      @retekmajnsztor2722 4 роки тому

      @@gergoturan4033 Köszönöm a válaszod, a kérdésedre kitérve van 1975-1990 években vert 50-20-10 filléres érmém, 1989-es 2 forintos és 1969-es 1 forintos érmém, továbbá telefon érméim, és egy érme amit nagy becsben tartok, ugyan 2008-as de tudtommal csak néhány ezret vertek belőle a 2008-as Magyar köztársasági 1000 forintos érme, melynek hátuljára az van írva hogy "Puskás Tivadar a telefon hírmondó feltalálója", sajnos azt nem tudom hogy milyen anyagból készültek, de főként ezek azok az érmék melyeket tisztítani szerettem volna, nem valami régi pénzek de mégis a szívemhez nőttek. Vannak még régebbi 2. Világháborús érméim amit meg is említettem de azokat most bizonyos okok miatt nem tudtam kézhez venni majd esetleg néhány hét vagy néhány nap múlva megírom azokat is hogy mikor készültek és micsodák.

    • @retekmajnsztor2722
      @retekmajnsztor2722 4 роки тому +1

      @@gergoturan4033 most pont találtam egy 1947-es 2 forintost, ez az egyetlen régebbi érme ami most a közelemben van.

  • @gezatakacs4089
    @gezatakacs4089 4 роки тому

    Hello mikor lesz majd a rendszerezett gyűlytenényedböl videó már nagyon várom .

  • @timeakardos3421
    @timeakardos3421 4 роки тому +1

    Van egy 51'-es köztársasági 5filléresem. Akkor nem csupán 1 évben készült belőle-most vettem észre videót újra nézve.