Brakuje mi tu Willa Treaty z seri książek Zwiadowcy, w Zwiadowcach sztuka łucznictwa jest bardzo szczegółowo opisana. Generalnie Zwiadowców polecam ale tylko części od jeden do dziesięć no i ewentualnie jedenastą część, ale od dwunastej zwiadowcy negatywnie się zmienili. Świetny film, ciekawi zawodnicy, może tak najpotężniejsze smoki w świecie fantasy?
Jak zawsze świetny materiał ! Mega klimatyczny i pełen ciekawych informcji. Bardzo dobrze wyszedł ten wstęp o łucznictwie, chyba nikt na yt nie robi takiego contentu, do zobaczenia na szlaku wędrowcy ! :)
Trzeba dodać dwoje łuczników! Łowczyni, Karenira, z "Księgi całości" Witolda Kressa I oczywiście Thorgala! Nawet jeśli myślimy że to postać z komiksu to Thorgal doczekał się powieści: "Thorgal, dziecko z gwiazd" Amelie Sarn.
Popieram pomysł na listę najlepszych drużyn w literaturze fantasy. Równie dobrym tematem na ranking byłyby najlepsze misje w literaturze fantasy. W końcu motyw ten, obok drużyn i magów, jest jednym z najbardziej klasycznych w fantasy.
Nie myśl sobie że to jakaś moja ulubiona seria ale ponownie muszę przypomnieć o zwiadowcach. Główną bronią w serii jest łuk, większość walki odbywa się za pomocą łuku na przestrzeni serii różne postacie kilkukrotnie odbierają i prowadzą szkolenie łucznicze co jest bardzo szczegółowo opisane. Sami zwiadowcy są szkoleni do poziomu nie chybiania więc któryś idealnie nadawaliby się do tematu odcinka. Szczególnie 4 tom (bitwa o skandię) ma mnóstwo elementów łuczniczych. Główny bohater musi wyszkolić chłopów i niewolników do strzelania w dość ciekawym systemie. A że wroga armia ("tatarów" ) składa się z samych łuczników przechodzących do walki wręcz w ramach wyjątku to większość bitwy opisuje właśnie starcie łuczników Willa z temudżyńskimi wojownikami.
Pamiętam Will wymyślić ciekawy system namierzania przeciwnika który mógł zadziałać tylko dlatego że był to ostrzał obszarowy,co do łuczniczych wyzwań to bodajże w tomie 10 udaje mu się zestrzelić strzałę w locie co nawet jego mistrza wprawia w osłupienie.
Jak myślę o łucznikach to przychodzi mi do głowy postać bez szczególnej historii, ale jednak jak o nim myślę, o tym co musiał zrobić, to mam gęsią skórkę. Chodzi mi o Patrzałka z Malazańskiej 14 Armii.
Jak widziałem zapowiedź to myślałem, że dorzucisz Konowała. Najwybitniejszym łucznikiem nie był, ale radził sobie całkiem nieźle. :D Można by się też zastanowić, czy Wilczarz jednak nie był nawet lepszym w łuku od Ponuraka, ale na pewno brakowało mu trochę tego skur***syństwa
Warto dodać o przeróżnych rodzajach strzał , które służyły do innym celom. Pociski w kształcie litery v lub u służyły do strzelania w lekko zbrojnych aby powodowały jak największe obrażenia. Pociski mocno zaostrzone jak I miały przebijać zbroje. Łucznicy posługiwali się także różnymi rodzajami chwytów jak mongolski czy śródziemnomorski itd, które bazowały na różnych układach palców.
Zastanawiałem się, czy przedłużyć ten wstęp o łucznictwie i dorzucić tam więcej informacji, ale w końcu zrezygnowałem z tego pomysłu, bo... i tak się trochę przeciągnęło. ^^
Cześć od pewnego czasu staram się zebrać wszystkie serie książek które uzależniły mnie od fantastyki i mam problem z jedną serią. Książkę czytałem jako młode dziecko (z czytelni dla dorosłych) i pamiętam tylko jeden fragment i parę szczegółów. Książka raczej z starego wydania, styl pisania i świat podobny do serii Detektywa Garretta Cooka Fragment który jako tako pamiętam przedstawia włamanie wampira, który bez zaproszenia za pomocą przemiany w mgłę wchodzi do pokoju jakiejś szlachcianki w celach wywiadowczych. Wampir był kiedyś czołowym zawodnikiem najlepszej i najbardziej popularnej ligi jakieś gry sportowej i w decydującym momencie meczu doznał śmiertelnego wypadku. Dzięki idealnie równemu podziałowi życzeń widzów wydarzenia, gdzie jedni życzyli sobie jego śmierci a drudzy życia został przemieniony przez system magiczny świata w nieumarłego wampira. Niestety biblioteka nie posiada tylko rejestr aktualnie posiadanych książek i nie mogę nigdzie znaleźć autora i tytułu który pasowałby do wspomnianego fragmentu. Proszę o pomoc i podpowiedzi.
O kurde... ja Ci nie pomogę, bo w ogóle książki z motywem wampirów zawsze omijałem szerokim łukiem - nie jestem fanem tego konceptu, ale mam nadzieję, że ktoś się znajdzie i Ci pomoże w poszukiwaniach.
@@ArchiwumZimowegoMonarchy Książka ogólnie z gatunku fantasy i tylko jedna z postaci była wampirem. A co do krwiopijców to jedyna seria którą sam czytałem to Nocny Książę . Po tym jak podebrałem dziewczynie na wakacjach (uszkodzenie kindla) książki Pierwszy dotyk ognia. Pomimo sporej dawki erotyki seria całkiem znośna.
Szkoda że Blizzard zniszczył totalnie postać Sylvanas bo to była jedna z najlepiej napisanych postaci z uniwersum Warcrafta ( obok Illidana , Garosha , Nathanosa , Voljina oraz Variana )
Zdecydowanie brakuje Thorgala! Dziwi mnie troszkę brak na liście najlepszych łuczników Śródziemia... Aragorna. Dodałbym jeszcze Kruka (i ewentualnie Konowała) z Czarnej Kompanii.
Aragorn jest już na liście najlepszych wojowników. Tak sobie ustaliłem, że każda postać może wystąpić jedynie w jednej części tej serii. :) Do tego Śródziemie ma też aż 3 przedstawicieli tutaj... ^
Czy tak czasem Ferro z pierwszej trylogii Pierwszego Prawa nie była większym łuczniczym kozakiem niż Ponurak? Aż sobie przypominam to 'niemożliwe' szeptane przez Logena, kiedy Ferro ustrzeliła ptaszyny na ogromnej wysokości.
Ja się pytam gdzie jest Hallt albo Will Theatry z "Zwiadowcuw" może to nie jest aż tak bardzo świat fantasy i nie mają oni takih specjalnych zdolności jek inne postaci ani zasług jak zabicie smoka ale ich dokonania a przynajmniej Willa bo to i nim seria powinny mu zagwarantować co najmniej wyrużnie
Generalnie żeby użyć łuku wojennego trzeba wielkiej siły w łapach a i tak zrobi robotę jak pod anzicourt ... przy masowym ostrzale, jest kanał na yt Todds z facetem który strzela z łuku długiego, ramię lucznika wojennego - lepiej nie szarpać się z nim w knajpie,
Czerwony świt mnie nie interesuje na razie, ale Miecz Kaigenu wręcz przeciwnie i na pewno coś o nim nagram - nie wiem tylko kiedy i w jakiej formie, ale tak.
@@ArchiwumZimowegoMonarchy W takim razie czekam na coś o Mieczu Kaigenu..przy okazji ponownie zachęcam do sięgnięcia po Księgę Całości Kresa (dla mnie to ten sam poziom co meekhan czy wiedźmin - choć kompletnie inny styl).pzdr
@@ArchiwumZimowegoMonarchy Znam sporo osób które sięgnęły do serii jako osoby dorosłe i były zadowolone więc polecam. Są jedną z mniej YoungAdultowych książek w gatunku YA ;)
Brakuje mi tu Willa Treaty z seri książek Zwiadowcy, w Zwiadowcach sztuka łucznictwa jest bardzo szczegółowo opisana. Generalnie Zwiadowców polecam ale tylko części od jeden do dziesięć no i ewentualnie jedenastą część, ale od dwunastej zwiadowcy negatywnie się zmienili.
Świetny film, ciekawi zawodnicy, może tak najpotężniejsze smoki w świecie fantasy?
Myślałem o zrobieniu jakiegoś materiału o smokach - raczej nie w ramach takiej listy, ale coś tam w przyszłości planuje. ;)
O ile dobrze pamiętam Toc Młodszy z Malazańskiej Księgi Poległych to też świetny łucznik.
Tak pomysł,z opisem drużyn to dobry jest.
@@detektywmonk7 potwierdzam
Jak zawsze świetny materiał ! Mega klimatyczny i pełen ciekawych informcji. Bardzo dobrze wyszedł ten wstęp o łucznictwie, chyba nikt na yt nie robi takiego contentu, do zobaczenia na szlaku wędrowcy ! :)
Za Jordanowską Brigitte wielki plus :D
Czas na najlepszych tankow
Trzeba dodać dwoje łuczników!
Łowczyni, Karenira, z "Księgi całości" Witolda Kressa
I oczywiście Thorgala! Nawet jeśli myślimy że to postać z komiksu to Thorgal doczekał się powieści: "Thorgal, dziecko z gwiazd" Amelie Sarn.
Popieram Królową Gór jedne z lepszych postaci z Księga Całości a Grombelard najlepsza kraina tego Universum Feliksa W.Kresa Pozdrawiam serdecznie
Popieram pomysł na listę najlepszych drużyn w literaturze fantasy.
Równie dobrym tematem na ranking byłyby najlepsze misje w literaturze fantasy. W końcu motyw ten, obok drużyn i magów, jest jednym z najbardziej klasycznych w fantasy.
Masz plusa za pierwszą postać. Też go uwielbiam
Nie myśl sobie że to jakaś moja ulubiona seria ale ponownie muszę przypomnieć o zwiadowcach. Główną bronią w serii jest łuk, większość walki odbywa się za pomocą łuku na przestrzeni serii różne postacie kilkukrotnie odbierają i prowadzą szkolenie łucznicze co jest bardzo szczegółowo opisane. Sami zwiadowcy są szkoleni do poziomu nie chybiania więc któryś idealnie nadawaliby się do tematu odcinka.
Szczególnie 4 tom (bitwa o skandię) ma mnóstwo elementów łuczniczych. Główny bohater musi wyszkolić chłopów i niewolników do strzelania w dość ciekawym systemie. A że wroga armia ("tatarów" ) składa się z samych łuczników przechodzących do walki wręcz w ramach wyjątku to większość bitwy opisuje właśnie starcie łuczników Willa z temudżyńskimi wojownikami.
Pamiętam Will wymyślić ciekawy system namierzania przeciwnika który mógł zadziałać tylko dlatego że był to ostrzał obszarowy,co do łuczniczych wyzwań to bodajże w
tomie 10 udaje mu się zestrzelić strzałę w locie co nawet jego mistrza wprawia w osłupienie.
Super materiał! Cieszę się, że umieściłeś w zestawieniu Sylvanas Windrunner.
Na następny odcinek tej serii proponowałbym najlepszych złoli, albo może bestie/potwory? To też by było coś:) Super materiał!!!
Jak myślę o łucznikach to przychodzi mi do głowy postać bez szczególnej historii, ale jednak jak o nim myślę, o tym co musiał zrobić, to mam gęsią skórkę. Chodzi mi o Patrzałka z Malazańskiej 14 Armii.
Dzięki za materiał👍🏹
Jak widziałem zapowiedź to myślałem, że dorzucisz Konowała. Najwybitniejszym łucznikiem nie był, ale radził sobie całkiem nieźle. :D Można by się też zastanowić, czy Wilczarz jednak nie był nawet lepszym w łuku od Ponuraka, ale na pewno brakowało mu trochę tego skur***syństwa
Epoka Mitu,Epoka Mieczy za mną
'
Warto dodać o przeróżnych rodzajach strzał , które służyły do innym celom. Pociski w kształcie litery v lub u służyły do strzelania w lekko zbrojnych aby powodowały jak największe obrażenia. Pociski mocno zaostrzone jak I miały przebijać zbroje. Łucznicy posługiwali się także różnymi rodzajami chwytów jak mongolski czy śródziemnomorski itd, które bazowały na różnych układach palców.
Zastanawiałem się, czy przedłużyć ten wstęp o łucznictwie i dorzucić tam więcej informacji, ale w końcu zrezygnowałem z tego pomysłu, bo... i tak się trochę przeciągnęło. ^^
Cześć od pewnego czasu staram się zebrać wszystkie serie książek które uzależniły mnie od fantastyki i mam problem z jedną serią. Książkę czytałem jako młode dziecko (z czytelni dla dorosłych) i pamiętam tylko jeden fragment i parę szczegółów.
Książka raczej z starego wydania, styl pisania i świat podobny do serii Detektywa Garretta Cooka Fragment który jako tako pamiętam przedstawia włamanie wampira, który bez zaproszenia za pomocą przemiany w mgłę wchodzi do pokoju jakiejś szlachcianki w celach wywiadowczych. Wampir był kiedyś czołowym zawodnikiem najlepszej i najbardziej popularnej ligi jakieś gry sportowej i w decydującym momencie meczu doznał śmiertelnego wypadku. Dzięki idealnie równemu podziałowi życzeń widzów wydarzenia, gdzie jedni życzyli sobie jego śmierci a drudzy życia został przemieniony przez system magiczny świata w nieumarłego wampira.
Niestety biblioteka nie posiada tylko rejestr aktualnie posiadanych książek i nie mogę nigdzie znaleźć autora i tytułu który pasowałby do wspomnianego fragmentu. Proszę o pomoc i podpowiedzi.
O kurde... ja Ci nie pomogę, bo w ogóle książki z motywem wampirów zawsze omijałem szerokim łukiem - nie jestem fanem tego konceptu, ale mam nadzieję, że ktoś się znajdzie i Ci pomoże w poszukiwaniach.
@@ArchiwumZimowegoMonarchy Książka ogólnie z gatunku fantasy i tylko jedna z postaci była wampirem. A co do krwiopijców to jedyna seria którą sam czytałem to Nocny Książę . Po tym jak podebrałem dziewczynie na wakacjach (uszkodzenie kindla) książki Pierwszy dotyk ognia. Pomimo sporej dawki erotyki seria całkiem znośna.
Ni brakuje tu A.J Karenira zwana Łowczynią albo Królową Gór z Księga Całości Feliksa W.Kresa tom 3 i 4 Grombelandzka Legeda . Pozdrawiam serdecznie
Szkoda że Blizzard zniszczył totalnie postać Sylvanas bo to była jedna z najlepiej napisanych postaci z uniwersum Warcrafta ( obok Illidana , Garosha , Nathanosa , Voljina oraz Variana )
Postać niekoniecznie z książek, ale tekst świetnie pasuje do odcinka ua-cam.com/video/BunrJFs3g6Y/v-deo.html
Z mojej strony dodam Fletcher z książek Tarana Matharu.Pieśń łuków. Azincourt Cornwella .To nie fantasty.Ale dobre jest.
Zuzanna wołała chłopców i nylonowe pończochy!
Dobry materiał i mam pytanie czy powstanie podobny ranking dla postaci posługujących się bronią palną?
Pewnie tak, ale nie w najbliższym czasie. :)
Może nie jest typowo jako łucznik kojarzony ale Sadeas w pancerzu odprysku ze swoim łukiem jest niezwykle potężny (z Archiwum Burzowego Światła).
Milva i Kailean!
Zdecydowanie brakuje Thorgala! Dziwi mnie troszkę brak na liście najlepszych łuczników Śródziemia... Aragorna. Dodałbym jeszcze Kruka (i ewentualnie Konowała) z Czarnej Kompanii.
Aragorn jest już na liście najlepszych wojowników. Tak sobie ustaliłem, że każda postać może wystąpić jedynie w jednej części tej serii. :) Do tego Śródziemie ma też aż 3 przedstawicieli tutaj... ^
Czy tak czasem Ferro z pierwszej trylogii Pierwszego Prawa nie była większym łuczniczym kozakiem niż Ponurak? Aż sobie przypominam to 'niemożliwe' szeptane przez Logena, kiedy Ferro ustrzeliła ptaszyny na ogromnej wysokości.
Ja się pytam gdzie jest Hallt albo Will Theatry z "Zwiadowcuw" może to nie jest aż tak bardzo świat fantasy i nie mają oni takih specjalnych zdolności jek inne postaci ani zasług jak zabicie smoka ale ich dokonania a przynajmniej Willa bo to i nim seria powinny mu zagwarantować co najmniej wyrużnie
Ja się pytam gdzie jest słownik?
@@manuunited3Odpowiedź może być nie do zniesienia...
Generalnie żeby użyć łuku wojennego trzeba wielkiej siły w łapach a i tak zrobi robotę jak pod anzicourt ... przy masowym ostrzale, jest kanał na yt Todds z facetem który strzela z łuku długiego, ramię lucznika wojennego - lepiej nie szarpać się z nim w knajpie,
Hej, mały offtop - planujesz czytać czerwony świt lub miecz kaigenu?
Czerwony świt mnie nie interesuje na razie, ale Miecz Kaigenu wręcz przeciwnie i na pewno coś o nim nagram - nie wiem tylko kiedy i w jakiej formie, ale tak.
@@ArchiwumZimowegoMonarchy W takim razie czekam na coś o Mieczu Kaigenu..przy okazji ponownie zachęcam do sięgnięcia po Księgę Całości Kresa (dla mnie to ten sam poziom co meekhan czy wiedźmin - choć kompletnie inny styl).pzdr
Tylko jeden przychodzi mi na myśl Halt O'Carrick z serii Zwiadowców.
0:05 - Nie wmówisz nam, że nie znasz książek Terry'ego Pratchett'a...
A co z willem z zwiadowców
Niestety ominęli mnie jakoś Zwiadowcy. Jak byli "w modzie", to już rzadko sięgałem po YA, ale być może kiedyś spróbuje. :)
@@ArchiwumZimowegoMonarchy Znam sporo osób które sięgnęły do serii jako osoby dorosłe i były zadowolone więc polecam. Są jedną z mniej YoungAdultowych książek w gatunku YA ;)
Łuczniczki muszą wyglądać ładnie w sukienkach z odsłoniętymi plecami 🥹
@@michagolis150 uważaj bo one to często mają umięśnione uda i ramiona
@@cahirmawrdyffrynaepceallac mogą udami gnieść arbuzy 🧐
xD
@@ArchiwumZimowegoMonarchy No co 🤷
Hmmm..... właśnie sobie uświadomiłem że nie przypominam sobie żadnego łucznika w Malazanie
Epizodycznie chyba ten, który "uwolnił" Coltaine'a pod Arenem
@@krzysztofkobiaka1497 A no faktycznie.