Cum ascut foarfecele pentru tăiat pomi/vie?
Вставка
- Опубліковано 11 лют 2025
- În acest video vă voi arată cum fac ascuțirea unei foarfece by-passs, a unei foarfece Felco nr 7 cu mâner rotativ și a unei foarfece tip nicovală Lowe.
Cum se demontează si montează la loc?
Cu ce ascuțim foarfeca?
Ce nu recomand la ascuțire?
Cum se face reglajul?
Facebook:
/ pomicola
Excelent prezentate modalitățile de ascuțire a foarfecelor. V-am urmărit cam toate prezentările Dvs.în materie de pomicultură. De departe se poate constata că stăpâniți domeniul la superlativ. În plus vă ajută faptul că sunteți și un adevărat practician , modest și cât se poate de riguros în modul de prezentare. Mulțumesc și vă doresc multă sănătate!
Va salut și va multumesc pentru aprecieri ,va urez fericire și gânduri bune !
P⁰
Sunteti maistru de atelier (de pe vremuri) .foarte explicit.
👍🤝
Felicitări sunteți un adevărat profesor al nostru care va ascultam ! Mult succes și sănătate multă !
Zile bune ! 👍🤝
Mulțumim meștere! Ca de obicei batraneste, simplu și pe înțelesul tuturor.
Salut și multumesc!
Mulțumim pentru acest tutorial! De mult căutam așa ceva.
Ma bucur ! Zile frumoase va doresc ! 👍🤝
Deși știam cum se ascut foarfecele, v-am urmărit cu interes. Mi-a plăcut prezentarea.
Ma bucur ! Un an fericit va doresc ! 🤝
Domnule, va apreciez de multă vreme profesionalismul, rigoarea și calitățile pedagogice. În surplus, modestia care vă caracterizează. Felicitări și la mai multe tutoriale!
Va multumesc pentru apreciere ! Si ma bucur ! Sa v-a am ca urmaritor !🤝
Felicitari mestere! Multumim ptr tot ceea ce faceți pentru intelesul nostru!Spor in toate!
Fericire va doresc !
imi pare rau ca nu am avut un asa profesor la scoala. mult har aveti , sigur ati avea succes in educatie / traininguri / ateliere. multumim pentru toate videourile educative !
Nu trebuie sa va para rău ,niciodată nu e prea târziu ,acum ma aveți și nu rămâne decât sa fiți fericit ,va multumesc pentru aprecieri și va urez zile bune !
@@pomicolanalbant adevarat ! mai bine mai tarziu decat niciodata :)) . multa sanatate si putere de munca va doresc ! multumesc pentru tot !
Foarte bine prezentat modul in care se ascute o foarfeca Pentru cei care nu stiu este o lectie buna Va mulțumim
Ma bucur ! 🤝
Prezentarea ascuţirii este făcută profesional şi la obiect .Mulţumesc şi sănătate .
Cele bune ,multumesc !
Excelenta prezentate , o lecție care îmi va fi de folos .Mulțumesc frumos , sănătate și numai bine.
Va salut și ma bucur sa văd ca pot fi de folos .Succes in toate !
Va apreciez foarte mult pentru modalitatea clara si concisa in care prezentati! Aveti o capacitate de sinteza foarte buna si este o adevarata placere sa va urmaresc! Nemaivorbind de calitatea informatiilor prezentate!
Va multumesc pentru apreciere ! 👍🤝
Tot respectul pentru munca dvs. Si pentru dorinta si bunatatea de a invata si pe altii, dar cu tot respectul cred ca o filmare mai apropiata pentru a putea vedea detaliile, atat aici cu ascutitul foarfecilor cat si in livada cu detaliu la zona de taiere ar fi mai benefica. Cadrul este prea larg...nu se vede bine ce faceti acolo...mai ales daca urmaresti de pe telefon...respect
Da,așa este și am sa caut sa rezolv problema asta ,multumim pentru asta și pentru faptul ca ați urmărit inclusiv detaliile !
Excelent canalul dumneavoastra!
Multumim !
Foarte buna prezentare! Mulțumim!
Și eu va multumesc!
Foarte interesant felicitări!
Da ,si sper ca o sa va placa si urmatoarele !🤝
Desi intuiam faptul ca nu se ascut cutitele foarfecii pe partea in care ele se afla
in contact restul de informatii primite de la dvs. sunt in mod evident de mare ajutor.
Ma bucur tare ca v-am descoperit, multe sanatate va doresc !
Ma bucur ! 🤝
Excelenta prezentarea.Totusi, cred ca desfacerea unei foarfeci (ex.Felco) nu este prea indicata sa o faca oricine ! Ele sint reglate din fabrica si este bine sa nu se umble la ele ! Multumim pentru toate prezentarile facute.
Va salut ,am foarfeca Felco 7 de șase ani,se demontează foarte ușor și se reglează la fel de ușor,pe de alta parte ,după fiecare zi de lucru trebuie desfăcută complet ,îndepărtată vaselina și se pune vaselina curată .
Deci durata de viața a foarfeci tine de schimbarea vaseline și asta este valabilă la toate foarfecele inclusiv la cele electrice.
Va urez succes și multumesc pentru acest comentariu , pentru ca eu nu am spus in filmuleț acest lucru care este defapt cel mai important.
Voi veni cu un tutorial cu ARS și voi spune acolo asta .
Multumesc încă odată !
@@pomicolanalbant Nu afecteaza pomii,vaselina de pe foarfeca?
Multă sănătate să aveți!
Si dumneavoastra ! 👍
Foarte frumos
Sa trăiți Domn Profesor🫡
Va salut !
Formidabil meseriaș! Ce se face acest tineret care vine din urmă, pentru care această țară nu face nimic ?
Greu de zis !
Respect!
👍🤝
Bravo.si multumim
Si eu va multumesc !
Mulțumesc frumos! Informațiile prezentate de dumneavoastră sunt foarte importante.
Am și o întrebare: care foarfeca este cea mai buna dintre Felco, Okatsune și Hanakumagawa?
Eu am probat multe ,dar raman la felco 7 !
Manerul rotativ si deschiderea ,fac diferenta !
Mulțumesc frumos pentru raspuns!
Multumesc frumos! Ceva despre cum se ascut cele japoneze Okatsune si ARS? Numai bine!
Da voi veni cu un tutorial special pentru cele doua foarfecele ,pentru ca merita ,multumesc !
Așteptăm, mulțumim
Multumesc pentru prezentare! Ce fel de vaselina se foloseste pentru foarfeci?
Nu cred ca contează !
Mulțumesc pentru film. Am un felco și chair mă întrebam cum se face reglarea.
Ma bucur ,acum puteți să-l desfaceți mereu și să-l curatati după care să-i puneți vaselină curată !
Foarte instructiv! Cam ce durata de viata are o foarfeca din cele prezentate in film? Multumesc!
Depinde de intensitatea folosirii și mai mult de întreținere ,dacă evitam ramurile uscate și o greșeam după fiecare utilizare ,e greu sa o scoți din uz.Atenție eu am omis faptul ca și mânerul rotativ se scoate și se greșeală !
Bun materialul.
Ce granulație are piatra?
Cum a-ți spus și dvs. contează și foarfeca, de exp Okatsune se desface foarte greu, aștept cu interes materialul despre japoneze.
Ar fii frumos și un videoclip pentru ascuțirea briceagului.🙂
Voi veni cu un tutorial ,cu ascuțirea foarfecele japoneze si a briceagului clar !
Granulația, scrie D 600#,nu stiu ce reprezintă sau ce unitate de măsura e,made in China
@@pomicolanalbant Ok. Mulțumesc de răspunsuri.
@@pomicolanalbant aveți 2 pietre, ambele au granulație d600 ?
Dacă vrem să fie ascuțite perfect, partea interioară a lamei și contra lamei se rectifică pe mașina de rectificat plan. Întâi se așează pe platoul magnetic cu partea interioară jos, se rectifică o mică suprafață tehnologică pentru așezare, apoi se întorc și se rectifică suprafața interioară perfect plan. Partea semirotundă a contra lamei se rectifică manual cu o piatră de rectificat interior, cu diametrul de 35-45 milimetri. Am ascuțit sute la viața mea.
Și da, după rectificare se rupe „ața” cu o piatră de mână foarte fină.
Da,stiu acele vremuri , cand rectificatorii aveau in dulapul de scule ,mai multe foarfece ,lame forjate pentru cutite ,site si cutite pentru masina de tocat decât scule,iar strungarii dulapul plin cu pantofi sa la puna flecuri .
S-au dus toate !
🤝
O sugestie de marcă pentru piatra de ascuțit? Am pila diamantată dar simt că consumă mai repede materialul de pe gura foarfecelui decât o face piatra. Mulțumesc.
Atentie la granulatie ca eu din patru o folosesc doar pe cea mai fina !
@@pomicolanalbant puneți un link de unde ați luat piatra diamantată
Un mester este recomandat de catre sculele sale!
Corect 👍
buna ziua..stiu ca nu are legatura cu episodul d-stra cu (foarfecele) ..doresc sa plantez aproximativ 30 pomi fructiferi...va urmaresc si am sa-i plantez conform invatamintelor lansate de d-stra.Am posibilitatea sa plantez acum in primavara insa nu ma grabesc..sa plantez mai bine la toamna ?...in octombrie?...multumesc anticipat
Daca plantati acum ,vastigati un an !
Foarte frumos,succes dar am văzut că aveți și una cu acumulator,ce marca este?
Pellenc 250 prunion !
Ce grit (duritate) recomandati pentru piatra de ascutit?
De la 1 la 4 , recomand 1 si 2 .
Te pricepi la tăiat te pricepi,la ascuțit foarfeci ești inclus și am vazut doar inceputul
👍🤝
A-ți putea să ne spuneți granulația la piatra de ascuțit ?
Vă salut!
Ca sugestie pentru un viitor videoclip, poate ne spuneți care este înălțimea minimă de la care se formează coroanele tip vas la pomii fructiferi altoiți pe portaltoi de vigoare mare, și înălțimile finale la care pot fi menținuți acești pomi(formați corect,ocupând bine tot spațiul cu semischelet și ramuri de rod) ,pentru a evita pe cât posibil lucrul cu scara la efectuarea taierilor,răritului si culesului fructelor.
La pomii înalți este greu și de rărit, și de cules, rămân fructe neculese,se mumifică, asigură rezerve de spori și dăunători pentru anul urmator.
Este foarte obositor și se mai pot întâmpla și accidente.
Sunt sigur că ar fi binevenit,deoarece majoritatea celor care nu sunt pe domeniu lasă pomii să crească cum și cât vor ei,cu consecințele menționate mai sus.
Vă mulțumesc anticipat!
Multă sănătate!
Da, voi veni cu un tutorial in care voi arată scheme de plantare ,forma de coroana cea mai potrivită , precum și înălțimea de la care vrem sa pornească coroana pomului , multumim pentru sugestie și vremuri bune !
De unde achiziționați pietre /pile ascuțiți și ce recomandare aveți asupra calitatii
De pe net ,cele diamantate sunt mai bune si cu granulatie mai mica !
Ca si calitate cred ca tiate sunt china ,dar merg bine ,am avut su de la felco (f scumpa ) dar nici o diferenta !
Acum ca si foarfecele e pregatit...cum ramane cu taierea in verde la visin? As vrea sa merg exclusiv pe mana dvs!!!
Cât de curand
Unde gasim pila aceea cu care ascutiti?
E plin net-ul
Buna ziua,as avea si eu o intrebare.Ce pila folositi ,cu ce granulatie si de unde putem sa o obtinem?
Set pietre diamantate eMAG
150 lei
@@pomicolanalbant oho ! ieftin !
Am ascutit si eu cu flexul si acum se "cracaneaza". 😂 Bine ca nu era o foarfeca scumpa.
Nu e rau ,pentru ca acum cand treceti la una profesionala ,stiti cum sa procedeaza !
ua-cam.com/video/_21mTytoNtI/v-deo.htmlsi=dQsZTcmLxzEXKCNJ
Buna ziua. Referitor la foarfeca cu nicovala, uitați ce am găsit. Cred că acea lovitura de ciocan face sa se îmbine perfect cele două și să nu existe erori la taiere. Ce părere aveți?
Asta o am de trei ani si nu am ajuns in faza asta !
E f buna !
Acea lovitura se face cand se face sant in nucovala si lama nu mai ajunge pe ia !
@@pomicolanalbant Mă gândeam că la Lowe s-ar putea aplica aceasta tehnic că ați spus că după ascuțire mai are erori. Ce tine de Castellari, abia o aștept și pe a mea.
Bine.2 mm.
👍
Aha, am aflat acum. Am vazut bine ca aveti un Felco, iar acum stiu ca este numarul 7.
Zile bune !
Doar ca si o informatie suplimentara, referitoare la unghiurile de ascutire si strangere dupa reasamblare.
ua-cam.com/video/oHLOYrG5fHU/v-deo.htmlsi=Y6hccVBPB57bkILH
ua-cam.com/video/Evxt_E5BSYQ/v-deo.htmlsi=682nZ6eeIO8fvd1B (min. 2:39).
??
Asa erau maistri acum 30 de ani...greu mai gasim acum oamenii astia.
Adevarat ! 🤝
Puțin cam multă teorie, și cred că nici un muncitor nu demonstrează foarfeca pentru a ascuți 👍
Nu,se demontează pentru ungere nu pentru ascuțite !
@@pomicolanalbant spun din proprie experienta, am cam 20,ani în domeniul, unde se face sute de hectare 👍
se pare că nu știți, dar foarfeca nicovală se folosește numai pentru uscături.
Nici chiar asa !
@@pomicolanalbant Nici chiar asa, ce?
Pai drajonii ii eliminati cu foarfeca bypass cu care lucrati in coroana ?
Daca folositi o foarfeca de tip bypass in contact cu solul ,va rezulta la un moment dat ,o uzura pe fetele ambelor lame ,iar foarfeca este compromisa !
Si da ,purtand in buzunarul de la spate o foarfeca nicovala ,e foarte buna sau obligatorie ,in cazulr ramurilor uscate ,asa cum a-ti mentionat si dumneavoastra .
In concluzie in viitoarele tutoriale voi spune ca e bine sa avem aspra noastra cand mergem la taiat ,un bypass si un nicovala !
Comentariul dumneavoastra mi-a fost util !🤝
@@pomicolanalbant este f. utilă la tijele uscate de trandafir pt că sunt prea dure pt bypass.
🤣🦍
👍