Nie daje sie kamienia drenarskie pod rure poniewaz woda zamiast płynąć rurą bedzie płyneła kamieniem. Rura drenarska powinna byc ułożona na gruncie a na rure nasypany kamien drenarski. Także nie powinno sie łączyć spustów rynien budynku z drenazem bo cały czas bedzie woda w nim gdy beda opady. Z rynien powinno sie prowadzić osobno rury do zbiornika.
Mylisz się kolego. Polecam poczytać wskazówki i podpowiedzi co do drenażu u losowo wybranego producenta czy dystrybutora tych sprzętów. Rura na gruncie to zamulanie piaskiem a deszczówkę można normalnie prowadzić drenażem do zbiornika 🙂
Jak połączysz rynny do drenażu to wprowadzasz dużą ilość wody pod fundament czyli tam gdzie chcesz wodę usunąć. Dopytaj kierownika budowy. Nie łączy się tych dwóch instalacji. Poza tym moc roboty Panowie 😀 trzymam dalej kciuki.
@@Sambudujedom Kolega się myli co do kamienia pod rurą. Powinien być jak najbardziej tylko kolejność jest taka: 1.Wykop 2.Geowłóknina rozłożona z naddatkiem na boki by po ułożeniu reszty otulić dren, 3. ok 10 cm kamienia, 4. Rura, (swoją drogą przy dobrej geowłókninie to syntetyczny kokos to jest zbędny wydatek) 5. Dren zasypany ok 30 cm powyżej rury, 6. Zawiniecie geowłókniny i zasypanie reszty piaskiem najlepiej przepuszczalnym a przynajmniej o niskiej zawartości gliny Natomiast co do podłączania rynien pod dren to bardzo złe rozwiązanie, właściwie to zaprzeczenie działania drenu. Odpływ z rynien powinien być puszczony 110 PVC do studni spustowej. Jeśli jest to ta sama studnia co drenarska to powinna ta rura być niżej niż dren. Położyłem tego kilometry i nigdy w żadnym projekcie nie było innej sztuki wykonania.
@@RafalGudzowskijest wiele powodów by nie obsypywać fundamentów gliną ale jeśli chodzi o dren to: 1. Glina jest słabo przepuszczalna lub wcale powodując gromadzenie się wody na powierzchni co zmniejsza skuteczność odprowadzenia wody opadowej np bezpośrednio lub z elewacji. Latem nie ma problemu ale zimą nasiąknięta wodą glina może powodować wysadziny. Jak ktoś ma trawnik to pal licho ale opaska z kostki będzie się wichrowac. Zasypany gliną dren nie pomoże bo woda opadowa nie rozejdzie skutecznie do niego. Taki dren będzie odbierał tylko wody gruntowe. 2. Zasypanie fundamentu materiałem przepuszczalnym pomaga w oddychaniu i osuszaniu ścian fundamentowych przy np zalaniu lub kilkudniowych intensywnych opadach. Jest to skuteczniejsze niż jakakolwiek izolacja pionowa (której nie neguje) Ponieważ nie ma wody która by napierała na fundament.
Odnośnie hydroizolacji w środku i skąd tam może wziąć się woda, to z filmów na tej działce widziałem, że poziom wód gruntowych jest wysoki, więc spokojnie "woda"(wilgoć) może się dostawać do środka fundamentów "od spodu" i przenikać od środka do ścian fundamentowych. Nie będą to jakieś duże ilości, żeby dawać tam masę dwuskładnikową ale pociągnąć to jeszcze nierozwodnionym dysperbitem by wypadało :)
Witam Nie chce się czepiać ale wydaje mi się że dren powinen być nieco wyzej niż dół ławy fundamentowej. Na gorze łąwy lub w połowie ławy. A dlaczego? Bo jeżeli dren bedzie poniżej to jest szansa że fundamenty/ łąwa będą podmywane, a przez co będą osiadać.
Na moje...a jestem w temacie to zrobilbym to taniej i na pewno nie w trakcie ścian fundamentowych. Buduje sam swój dom i z tym etapem jeszcze nie miałem do czynienia a dom stoi z dachem i wlasnie skonczyle scianki działowe
@@szymonrazniak1017 Zbiorniki wodę tak blisko fundamentów to chyba najgorsze co mógł zrobić. Zniweczyły wszystko co do tej pory starannie zrobił. Jak podepnie rynny to wody będzie tak dużo, że w salonie będą mogli grzyby hodować, wtedy będzie zagadka "dlaczego?!".
Nie sprowadzajcie wody z dachu do drenazu. Drenaż wepnijcie w zbiornik ok. Ale rynny to inny napor wody i tam najlepiej zrobić rurę 110 pełna. Demontowalem kiedyś rurę drenarska połączona z rynna i przepływ był zerowy bo rura była zabita brudem, liśćmi nawet jak były koszyki przy rynnach. Możecie zrobić że woda z rynien będzie nawadniać teren przy fundamentach. Ja bym zrobił osobny ciąg na rynny Macie okazję to
Myślę, że obciążanie instalacji drenażowej wodą zebraną z rynien nie jest dobrym pomysłem. "Odpowiedź eksperta: Odprowadzanie wody opadowej z dachu do instalacji drenażowej wokół budynku nie jest wskazane. Instalacja drenażowa opasująca budynek służy do odprowadzania nadmiaru wody z gruntu przylegającego do budynku, aby nie nastąpiło jego podtapianie lub zawilgocenie ścian."
W tak zrobionym drenażu fundamenty będą stały w wodzie przez połowę roku czyli przez cały okres jak nie będzie wykorzystana woda za zbiornika deszczówki. Dobrze radzę wodetz rynien puścić to w innych rurach, najprościej w karbowanych takich jak drenaż tylko bez otworów.
Przy połączeniu rynien z drenażem to przy porządnej ulewie ten zbiornik się zapełni w moment i efekt będzie taki jakby w ogóle nie było drenażu. Głupi pomysł dawać deszczówkę do drenażu. Nie słuchaj handlarzy bo oni każdy kit wcisną by sprzedać. Pamietam akcje, jak u mnie na budowie, po założeniu rynien i rur spustowych (które nie miały na ten czas nigdzie ujścia) przyszła taka solidna ulewa, to dosłownie w godzinę obok domu miałem staw taki, że można by ryby wpuszczać, a dach mam tylko 200m. To są olbrzymie ilości wody które wlecą prosto w drenaż a ten nie ma szans żeby to zdążył odprowadzać.
Ocieplanie fundamentu od wewnątrz faktycznie nie jest potrzebna, nic nie daje i strata pieniędzy. Jednak nie zgodzę się z brakiem odpowiedniej hydroizolacji. Podciąganie kapilarne wilgoci spowoduje zawilgocenie tego fundamentu właśnie od środka. Ja u siebie nawet się nie zastanawiałem, koszt nie jest wielki bo to mały fundament, tego już nie da się potem naprawić. Grzegorz przemyśl to jeszcze raz.
Nie chce się mądrzyć, bo też sam będę budował dom 60m2 i nie wiem nawet jak ugryźć fundamenty, ale nie lepiej było wziąć minikoparkę wynająć za 300zł/dzień bez operatora i zrobić to szybko i nie męczyć się? 10 minut i potrafisz kopać :) Ja sobie na wjazd wziąłem na jeden dzień i jeszcze sobie teren cały porównałem. Ogólnie dobra robota, łapa w górę!
:) Umawiać, wozić, uczyć się obsługi, tankować, czyścić, pakować, odwozić... Nie, nie było lepiej. No przynajmniej w naszym przypadku. Koparka wpadła, zrobiła co miała w jakieś dwie godziny i z bani. Mogluśmy robić swoje :)
Termoizolacja wewnątrz fundamentu nie jest potrzebna ponieważ tam nie ma jak przedostać się zimno, jeżeli mamy ocieplone fundamenty od zewnątrz. Natomiast całkowicie inaczej jest z wodą, dlaczego woda niby miała by się tam nie dostać? Woda dąży do wyrównania poziomów jeżeli poziom wód gruntowych będzie wysoki to bez najmniejszego problemu woda sie tam dostanie. Ale prawda jest taka że to żaden problem. Moje pytanie wynikało z tego że zewnętrzną izolację wykonaliście na bogato a wewnątrz nic. Trochę wyrzucenie pieniędzy.
Zakladam, ze wykonane zostaly badania gruntu. Jesli tak i zostal zaprojektowany drenaz, mozna zakladac,ze grunt moze nosic znamiona slabo badz nieprzepuszczalnego (stad zastosowanie drenazu). Chyba, ze poziom wód gruntowych rowniez jest wysoki, zatem jesli panowie nie wykonacie izolacji od wewnatrz to strzelacie sobie i zamawiajacemu w kolano. Jest kilka opracowan, ktorw wyczerpuja owy temat np: ksiazka pana Rokiela "hydroizolacje w budownictwie". Pozdrawiam
A co w podobnym przypadku czyli grunt bardzo słabo przepuszczalny lecz poziom wód gruntowych jest bardzo niski? Sam się zacząłem zastanawiać ponieważ od środka zrobiłem warstwę pecimor F, an na zewnętrzną ścianę dałem dwuskładnik grubowarstwowy. ps. nie mam drenażu ale mam plan zasypać ściany fundamentowe dookoła budynku piachem
Witam ja u siebie też dawałem masę kmb od zewnątrz a w wewnątrz tylko dysperbitu użyłam i nie twierdzę że jest złe ale ludzie zawszę muszą coś wymyślić nowego Ciekawe czy u siebie by tak robili czy tylko tak przygadują ale stawiam na te drugie Pozdrawiam 👍
U mnie na budowie jest tak samo. KMB na zewnątrz a środek dysperbit. Przecież te budynki nie stoją na brzegu rzeki czy jeziora 😅 No ale to jest już pewna reguła że jak nie dam to źle, katastrofa, dramat itd a jak dam to przerost formy nad treścią, marnowanie pieniędzy inwestora i Bóg wie co jeszcze 😉
Woda gruntowa nie patrzy czy sciana jest od zewnatrz czy wewnatrz. Wnika w nia tam gdzie ma najlatwiej a w tym przypadku bedzie wnikać od srodka przez zasyp. Dysperbit daje sie tylko wtedy gdy grunty caly rok sa suche czyli na wzgorzach w piaszczystej glebie. U was woda ciagle stoi wiec bedzie caly czas napierac na fundament i raczej drenaż nie bedzie wstanie tej wody zebrac w całości bo zbiornik kiedys sie zapełni.
Nie czepiam się, ale weźmy to na chłopski rozum ;) , nie 'na googla', albo 'na handlowca'. Chcemy się pozbyć wody z okolicy fundamentu, a nie go nawodnić wodą z dachu. Wyobraź sobie, że z całego dachu 150m2 wpuszczasz wodę wokół fundamentu. Ona się tam koncentruje liniowo. Wtedy ten dren zamiast zbierać wodę z okolicy rozsącza ją przy fundamencie. Na grunt podczas deszczu spada tylko X mm, a w dren wpuszczasz dużo więcej bo w jedno miejsce leci woda z większej powierzchni z dachu. Wobec tego podczas deszczu woda z tego drenu prędzej się rozsączy pod fundament niż odbierze wodę z gruntu ;)
Podziurawiona rura drenarska owinięta włukniną. Rozumiem, że ta rura ma zbierać wodę która znajdzie się w okolicy fundamentu, a następnie odprowadzić ją do zbiornika?
A co ten Grzesiu tak dziwnie mówi ? Główna zasada w życiu to zawsze być sobą ,a mi sie bardzie podobal poprzedni format ,teraz mozna sie poczuc jak w technikum budowlanum na lekcji
W budynku nie podpiwniczonym drenaż jest zbędny mimo iż jest w projekcie, u sb tez miałem i tez zrobiłem, tak po łebkach puściłem rurę do okola budynku w 1 studzienkę chłonna obsypałem żwirem i tyle ale co on ma dać to nie wiem :) jedynie przy budynku trawa nie rośnie bo drenaż ściąga wodę
jeśli jest grunt przepuszczalny to nie ma problemu, ale przy glinie podziemna część budynku z najbliższym otoczeniem staje się zbiornikiem, w którym po roztopach i opadach stoi woda i może przedostawać się do wewnętrznej strony fundamentów pod podłogę i podciągać kapilarnie.
@@RafalGudzowski na chudziaka dajesz folie izolacyjna na to styropian 15cm, aby chudziak stał się mega mokry woda musiałaby być na głębokości już humusu, zazwyczaj chudziak jest z 10cm nad poziomem gruntu, i mylisz się w piasku gruncie przepuszczalnym woda właśnie będzie stać w glinie jej nie ma a jest właśnie w piasku glina dodatkowo izoluje nas przed wilgocią
A to się robi w takiej kolejności? najpierw fundamenty, starając się nie wzruszyć ziemii pod nimi, żeby potem obkopać w cholerę całą chałupę dookoła? czy to jest bezpieczne? Nie wyśmiewam, pytam.
Czołem :) Po Waszych uwagach dołożyliśmy jednak osobny obwód na deszczówkę z pełnej rury :) Pokażemy w następnych odcinkach. Dzięki za podpowiedzi.
Dobra decyzja która przyszłościowo będzie tylko procentowac
Ostatnie 2 odcinki naprawdę fajnie się oglądało. Dzięki i powodzonka na dalszych etapach!
Super, widać że rozwijasz zdolności nie tylko budowlane ale i medialne pozdrawiam.
Nie daje sie kamienia drenarskie pod rure poniewaz woda zamiast płynąć rurą bedzie płyneła kamieniem. Rura drenarska powinna byc ułożona na gruncie a na rure nasypany kamien drenarski. Także nie powinno sie łączyć spustów rynien budynku z drenazem bo cały czas bedzie woda w nim gdy beda opady. Z rynien powinno sie prowadzić osobno rury do zbiornika.
Mylisz się kolego. Polecam poczytać wskazówki i podpowiedzi co do drenażu u losowo wybranego producenta czy dystrybutora tych sprzętów. Rura na gruncie to zamulanie piaskiem a deszczówkę można normalnie prowadzić drenażem do zbiornika 🙂
Jak połączysz rynny do drenażu to wprowadzasz dużą ilość wody pod fundament czyli tam gdzie chcesz wodę usunąć. Dopytaj kierownika budowy. Nie łączy się tych dwóch instalacji. Poza tym moc roboty Panowie 😀 trzymam dalej kciuki.
@@Sambudujedom
Kolega się myli co do kamienia pod rurą. Powinien być jak najbardziej tylko kolejność jest taka:
1.Wykop
2.Geowłóknina rozłożona z naddatkiem na boki by po ułożeniu reszty otulić dren,
3. ok 10 cm kamienia,
4. Rura, (swoją drogą przy dobrej geowłókninie to syntetyczny kokos to jest zbędny wydatek)
5. Dren zasypany ok 30 cm powyżej rury,
6. Zawiniecie geowłókniny i zasypanie reszty piaskiem najlepiej przepuszczalnym a przynajmniej o niskiej zawartości gliny
Natomiast co do podłączania rynien pod dren to bardzo złe rozwiązanie, właściwie to zaprzeczenie działania drenu. Odpływ z rynien powinien być puszczony 110 PVC do studni spustowej. Jeśli jest to ta sama studnia co drenarska to powinna ta rura być niżej niż dren.
Położyłem tego kilometry i nigdy w żadnym projekcie nie było innej sztuki wykonania.
@@mclaren38 dlaczego nie można zasypywać gliną?
@@RafalGudzowskijest wiele powodów by nie obsypywać fundamentów gliną ale jeśli chodzi o dren to:
1. Glina jest słabo przepuszczalna lub wcale powodując gromadzenie się wody na powierzchni co zmniejsza skuteczność odprowadzenia wody opadowej np bezpośrednio lub z elewacji. Latem nie ma problemu ale zimą nasiąknięta wodą glina może powodować wysadziny. Jak ktoś ma trawnik to pal licho ale opaska z kostki będzie się wichrowac. Zasypany gliną dren nie pomoże bo woda opadowa nie rozejdzie skutecznie do niego. Taki dren będzie odbierał tylko wody gruntowe.
2. Zasypanie fundamentu materiałem przepuszczalnym pomaga w oddychaniu i osuszaniu ścian fundamentowych przy np zalaniu lub kilkudniowych intensywnych opadach. Jest to skuteczniejsze niż jakakolwiek izolacja pionowa (której nie neguje) Ponieważ nie ma wody która by napierała na fundament.
Bardzo mi się podoba taki nowy styl prezentowania.
Ekstra! Nie tylko o budowie ale i o budowaniu 💪
Genialne, chociaż czekam na twoją budowę
Super odcinek dobra robota dziękuje za pozdrowienia Tatuś kocham cie.❤️😊
Fajnie sie to oglada. Wydaje mi sie, ze to lepszy format :)
Macam temat 😉
@@Sambudujedomweź pod uwagę jak prowadził kanał Łukasz budowlaniec. Też całkiem sporo opowiadał o tym co i jak robi 😉
Pozdrawiam Cześka i Grześka a Czesiek to Tytan pracy jeszcze raz pozdrawiam
rynien nie wpina się do drenażu - to dwa osobne systemy powinny być i inne funkcje
No chłopy, daliście czadu! Super robota!
Odnośnie hydroizolacji w środku i skąd tam może wziąć się woda, to z filmów na tej działce widziałem, że poziom wód gruntowych jest wysoki, więc spokojnie "woda"(wilgoć) może się dostawać do środka fundamentów "od spodu" i przenikać od środka do ścian fundamentowych. Nie będą to jakieś duże ilości, żeby dawać tam masę dwuskładnikową ale pociągnąć to jeszcze nierozwodnionym dysperbitem by wypadało :)
Wydaje mi się że to nie będzie jakiś finansowy dramat, a jakoś tak pewniej zrobione
Oby Grzegorz dal rade jak Czesiek wyjedzie życzę tego z calego serca
Witam
Nie chce się czepiać ale wydaje mi się że dren powinen być nieco wyzej niż dół ławy fundamentowej. Na gorze łąwy lub w połowie ławy. A dlaczego? Bo jeżeli dren bedzie poniżej to jest szansa że fundamenty/ łąwa będą podmywane, a przez co będą osiadać.
Uwielbiam takie odcinki ;-) Pozdrawiam
Na moje...a jestem w temacie to zrobilbym to taniej i na pewno nie w trakcie ścian fundamentowych. Buduje sam swój dom i z tym etapem jeszcze nie miałem do czynienia a dom stoi z dachem i wlasnie skonczyle scianki działowe
Puszczanie wody pod ściany domu to chyba nie najlepszy pomysł
Dlaczego? Co masz na myśli?
nie laczy sie drenazu z rynnami , nie po to drenujesz teren przy lawach , zeby tam wprowadzac ogromne ilosci wody z dachu @@Patryk6750
@@Patryk6750Podciąganie kapilarne,może występować wilgoć w domu.
@@szymonrazniak1017 Zbiorniki wodę tak blisko fundamentów to chyba najgorsze co mógł zrobić. Zniweczyły wszystko co do tej pory starannie zrobił. Jak podepnie rynny to wody będzie tak dużo, że w salonie będą mogli grzyby hodować, wtedy będzie zagadka "dlaczego?!".
Czapki z glow dla Czeslawa, wiekszosc pracy sam chlopina ogarnia:)
Nie sprowadzajcie wody z dachu do drenazu.
Drenaż wepnijcie w zbiornik ok. Ale rynny to inny napor wody i tam najlepiej zrobić rurę 110 pełna.
Demontowalem kiedyś rurę drenarska połączona z rynna i przepływ był zerowy bo rura była zabita brudem, liśćmi nawet jak były koszyki przy rynnach.
Możecie zrobić że woda z rynien będzie nawadniać teren przy fundamentach.
Ja bym zrobił osobny ciąg na rynny
Macie okazję to
Nic nie trwa wiecznie :) i o wszystko trzeba dbać. Nawet o czyszczenie wszelkich filtrów na trasie rynna - zbiornik.
Lepiej czyścić małym wuko rury lite niż drenarskie. Dobrze zrobiliście że daliście inna rurę na rynny a drenaż osobno.
Powodzenia w dalszych pracach
Myślę, że obciążanie instalacji drenażowej wodą zebraną z rynien nie jest dobrym pomysłem. "Odpowiedź eksperta: Odprowadzanie wody opadowej z dachu do instalacji drenażowej wokół budynku nie jest wskazane. Instalacja drenażowa opasująca budynek służy do odprowadzania nadmiaru wody z gruntu przylegającego do budynku, aby nie nastąpiło jego podtapianie lub zawilgocenie ścian."
Polecam zamiast polecanego przez googla eksperta zapytać losowego dostawcę instalacji :) Oczywiście że można odprowadzać deszczówkę drenażem.
Dostawca instalacji to nie ekspert tylko handlarz i każdą głupotę wciśnie aby sprzedać produkt.
Tak, "kopiuj wklej" z google to za to kompendium wiedzy ;)
W tak zrobionym drenażu fundamenty będą stały w wodzie przez połowę roku czyli przez cały okres jak nie będzie wykorzystana woda za zbiornika deszczówki.
Dobrze radzę wodetz rynien puścić to w innych rurach, najprościej w karbowanych takich jak drenaż tylko bez otworów.
Sprawdzimy to na żywym organizmie. Dołożenie osobnego obwodu w razie czego nie będzie ani uciążliwe ani kosztowne. Będę miał na uwadze.
Przy połączeniu rynien z drenażem to przy porządnej ulewie ten zbiornik się zapełni w moment i efekt będzie taki jakby w ogóle nie było drenażu. Głupi pomysł dawać deszczówkę do drenażu. Nie słuchaj handlarzy bo oni każdy kit wcisną by sprzedać. Pamietam akcje, jak u mnie na budowie, po założeniu rynien i rur spustowych (które nie miały na ten czas nigdzie ujścia) przyszła taka solidna ulewa, to dosłownie w godzinę obok domu miałem staw taki, że można by ryby wpuszczać, a dach mam tylko 200m. To są olbrzymie ilości wody które wlecą prosto w drenaż a ten nie ma szans żeby to zdążył odprowadzać.
Ocieplanie fundamentu od wewnątrz faktycznie nie jest potrzebna, nic nie daje i strata pieniędzy. Jednak nie zgodzę się z brakiem odpowiedniej hydroizolacji. Podciąganie kapilarne wilgoci spowoduje zawilgocenie tego fundamentu właśnie od środka. Ja u siebie nawet się nie zastanawiałem, koszt nie jest wielki bo to mały fundament, tego już nie da się potem naprawić. Grzegorz przemyśl to jeszcze raz.
Nie chce się mądrzyć, bo też sam będę budował dom 60m2 i nie wiem nawet jak ugryźć fundamenty, ale nie lepiej było wziąć minikoparkę wynająć za 300zł/dzień bez operatora i zrobić to szybko i nie męczyć się? 10 minut i potrafisz kopać :) Ja sobie na wjazd wziąłem na jeden dzień i jeszcze sobie teren cały porównałem. Ogólnie dobra robota, łapa w górę!
:) Umawiać, wozić, uczyć się obsługi, tankować, czyścić, pakować, odwozić... Nie, nie było lepiej. No przynajmniej w naszym przypadku. Koparka wpadła, zrobiła co miała w jakieś dwie godziny i z bani. Mogluśmy robić swoje :)
@@Sambudujedom Rozumiem, jak Kto woli :)
Nie trzeba było pierw zrobić zasypu w środku ?
Hydroizolacja od wewnątrz będzie jeszcze mazana na tej ścianie fundamentowej?
W jakim celu zastosowane są te dwie studnie na rogach ?
Termoizolacja wewnątrz fundamentu nie jest potrzebna ponieważ tam nie ma jak przedostać się zimno, jeżeli mamy ocieplone fundamenty od zewnątrz. Natomiast całkowicie inaczej jest z wodą, dlaczego woda niby miała by się tam nie dostać? Woda dąży do wyrównania poziomów jeżeli poziom wód gruntowych będzie wysoki to bez najmniejszego problemu woda sie tam dostanie. Ale prawda jest taka że to żaden problem. Moje pytanie wynikało z tego że zewnętrzną izolację wykonaliście na bogato a wewnątrz nic. Trochę wyrzucenie pieniędzy.
👍👍👍👍👍
Zakladam, ze wykonane zostaly badania gruntu. Jesli tak i zostal zaprojektowany drenaz, mozna zakladac,ze grunt moze nosic znamiona slabo badz nieprzepuszczalnego (stad zastosowanie drenazu). Chyba, ze poziom wód gruntowych rowniez jest wysoki, zatem jesli panowie nie wykonacie izolacji od wewnatrz to strzelacie sobie i zamawiajacemu w kolano. Jest kilka opracowan, ktorw wyczerpuja owy temat np: ksiazka pana Rokiela "hydroizolacje w budownictwie". Pozdrawiam
A co w podobnym przypadku czyli grunt bardzo słabo przepuszczalny lecz poziom wód gruntowych jest bardzo niski? Sam się zacząłem zastanawiać ponieważ od środka zrobiłem warstwę pecimor F, an na zewnętrzną ścianę dałem dwuskładnik grubowarstwowy. ps. nie mam drenażu ale mam plan zasypać ściany fundamentowe dookoła budynku piachem
Wszystko niby Ok ale kamien powinien być obłożony włókniną aby się nie zamulał a w konsekwencji rury drenażu
Tutorial jak tego nie robic 😢 Deszczowka z rynien wpięta 😢😢😢
No Czesiu napnij mięsnia😅pozdrawiam was 😅
Witam ja u siebie też dawałem masę kmb od zewnątrz a w wewnątrz tylko dysperbitu użyłam i nie twierdzę że jest złe ale ludzie zawszę muszą coś wymyślić nowego Ciekawe czy u siebie by tak robili czy tylko tak przygadują ale stawiam na te drugie Pozdrawiam 👍
U mnie na budowie jest tak samo. KMB na zewnątrz a środek dysperbit. Przecież te budynki nie stoją na brzegu rzeki czy jeziora 😅 No ale to jest już pewna reguła że jak nie dam to źle, katastrofa, dramat itd a jak dam to przerost formy nad treścią, marnowanie pieniędzy inwestora i Bóg wie co jeszcze 😉
Woda gruntowa nie patrzy czy sciana jest od zewnatrz czy wewnatrz. Wnika w nia tam gdzie ma najlatwiej a w tym przypadku bedzie wnikać od srodka przez zasyp. Dysperbit daje sie tylko wtedy gdy grunty caly rok sa suche czyli na wzgorzach w piaszczystej glebie. U was woda ciagle stoi wiec bedzie caly czas napierac na fundament i raczej drenaż nie bedzie wstanie tej wody zebrac w całości bo zbiornik kiedys sie zapełni.
Jaka grubość kamienia?
👍
Rynny nie powinny być wpięte pod drenaż, a drenaż powinien być wykonana w górnej części ławy, a nie w zagłębieniu.
No ale teraz to już po ptakach..
Grunt to piasek? Jest sens robić drenaż przy piaszczystym gruncie?
wiecej bledow chyba nie dalo sie popelnic
Cześć, jaka pojemność zbiornika? Pozdrawiam
W sumie to nie wiem, tzn nie jestem pewien. Pewnie 10m3.
@@Sambudujedom Komentarz dla zasięgu 😄
Mój bohater 🙂
Nie czepiam się, ale weźmy to na chłopski rozum ;) , nie 'na googla', albo 'na handlowca'. Chcemy się pozbyć wody z okolicy fundamentu, a nie go nawodnić wodą z dachu. Wyobraź sobie, że z całego dachu 150m2 wpuszczasz wodę wokół fundamentu. Ona się tam koncentruje liniowo. Wtedy ten dren zamiast zbierać wodę z okolicy rozsącza ją przy fundamencie. Na grunt podczas deszczu spada tylko X mm, a w dren wpuszczasz dużo więcej bo w jedno miejsce leci woda z większej powierzchni z dachu. Wobec tego podczas deszczu woda z tego drenu prędzej się rozsączy pod fundament niż odbierze wodę z gruntu ;)
Oczywiście że masz rację 🙂 Dołożyliśmy dziś osobny obwód pod rynny. Wyłgam się z tego jakoś w następnym odcinku 😉😅
Podziurawiona rura drenarska owinięta włukniną. Rozumiem, że ta rura ma zbierać wodę która znajdzie się w okolicy fundamentu, a następnie odprowadzić ją do zbiornika?
Hasło Cześka: "Czesiek - get sh!t done!" :)
A gdzie "grześkopoziomator"? ;)
Niepotrzebny. Teraz jest Czesiek to sam wszystko ogarnia ;)
Mistrzu, kiedy kończysz swój domek?
A co ten Grzesiu tak dziwnie mówi ? Główna zasada w życiu to zawsze być sobą ,a mi sie bardzie podobal poprzedni format ,teraz mozna sie poczuc jak w technikum budowlanum na lekcji
To nie można było ten drenaż zrobić przed odizolowaniem fundamentów.
W budynku nie podpiwniczonym drenaż jest zbędny mimo iż jest w projekcie, u sb tez miałem i tez zrobiłem, tak po łebkach puściłem rurę do okola budynku w 1 studzienkę chłonna obsypałem żwirem i tyle ale co on ma dać to nie wiem :) jedynie przy budynku trawa nie rośnie bo drenaż ściąga wodę
jeśli jest grunt przepuszczalny to nie ma problemu, ale przy glinie podziemna część budynku z najbliższym otoczeniem staje się zbiornikiem, w którym po roztopach i opadach stoi woda i może przedostawać się do wewnętrznej strony fundamentów pod podłogę i podciągać kapilarnie.
@@RafalGudzowski na chudziaka dajesz folie izolacyjna na to styropian 15cm, aby chudziak stał się mega mokry woda musiałaby być na głębokości już humusu, zazwyczaj chudziak jest z 10cm nad poziomem gruntu, i mylisz się w piasku gruncie przepuszczalnym woda właśnie będzie stać w glinie jej nie ma a jest właśnie w piasku glina dodatkowo izoluje nas przed wilgocią
Po co ten drenaż? Taki jest duży problem z wodą na tej działce? Nie mógł Wam koparkowy rozwieść tego kamienia?
Projekt. A czemu to jest w projekcie? Nie mam pojecia, może MPZP? Kazali zrobić to robię ;)
@@Sambudujedom aha,spoko👍
@@mireknowak1362 Sprawdź odcinki z wykopków pod fundament to się dowiesz 😂
A to się robi w takiej kolejności? najpierw fundamenty, starając się nie wzruszyć ziemii pod nimi, żeby potem obkopać w cholerę całą chałupę dookoła? czy to jest bezpieczne? Nie wyśmiewam, pytam.