Na bazie tych Timexow zrobilem kiedys w swojej szkole (ok. 1987) pierwsza 'siec komputerowa' w pracowni - tzn. 6 Timexow jednoczesnie ladujacych program z jednego Kasprzaka. Wszyscy byli zachwyceni! :-)
Posiadałem takiego Timexa 2048 z układem dźwiękowym AY-3-8910, radimagnetofonem Marta i joystickiem QuickShot II Turbo . Pierwsza uruchomiona gra to JetPac.Przed nim posiadałem Unipolbrit 2086 z emulatorem ZX Spectrum na kartridżu. Były to lata '91-'93 potem było C64 i Amiga. Piękne czasy. Pozdrawiam maniaków Timexa ,ZXa i Commodore.
Kto nie pisał własnego klona SokoBana, niech pierwszy rzuci kamień :) Pamiętam, że na potrzeby własnej wersji rozgryzałem specjalny czterokolorowy tryb znakowy na Atari 130XE i definiowałem własne zestawy znaków, "żeby skrzynki były skrzynkami" :D Bardzo ciekawy odcinek, zwłaszcza dla mnie, bo Spectruma widziałem tylko w szkole, w szafce (zepsuty), wszyscy dookoła mieli C64 albo Atarynki, zaś kuzyn miał prawdziwy rarytas - Schneider CPC464 z kolorowym monitorem :D Timex znałem tylko z opisów w Bajtku :)
Genialny odcinek. Za dzieciaka katowałem Timexa 2048 przez 4 lata. Jak dostałem na urodziny kartę AY i podłączyłem go do Toski z Altusami to moi kumple Commodorowcy zbierali szczęki z podłogi tak pięknie to grało. Łza w oku się kręci. Dzięki za przypomnienie gówniarskich lat. Rocznik 75' pozdrawia serdecznie
Wspaniały materiał ! Co do zwyżki wartości Timexów i ogólnie komputerów 8-bitowych to proszę pamiętać, że mają one wartość nostaliczną dla tych, którzy pamiętają dekadę lat'80. Za sto lat nie będzie już takich :( chyba, że mowa o muzeach a nie obywatelach.
Zgadzam się. Miałem kontakt z ZX spektrum u kolegi przez bardzo krótki okres. Były to już czasy c64 a nawet Amigi (dla nas poza zasięgiem). Nie do końca wiedzieliśmy z czy mamy do czynienia 😁, jednakże udało nam się uruchomić na nim grę. To był chyba detektyw w pociągu. Z uwagi na wiek interesowała nas raczej rozrywka i sprzęt poszedł w zapomnienie.
Miło jest zobaczyć takie jakościowe filmy na youtube bez pajacowania, szpanowania i ,,czelendży". Podobają mi się wstawki w których Pan pokazuje własną programistyczną twórczość. Widać, że w filmy te jest włożone sporo pracy, a nie tak jak często spotykane na innych kanałach, że ktoś kopiuje na szybko zagranicznych youtuberów. Jest to mój pierwszy film obejrzany na tym kanale i od razu zachęcił mnie do subskrypcji. No i ten Sokoban przypomniał mi stare czasy gdy z bratem na Amstradzie (Schneider) CPC jako pierwszą grę stworzyliśmy właśnie Sokobana. Pozdrawiam
Panie Adamie. Kolejny wspaniały odcinek. Profesjonalny montaż, doskonałe tempo dykcji, ciekawy scenariusz. Podczas pański programów małe dzieci zasypiają już po 10 minutach, w domu nastaje błoga cisza, a żona, aby nie przeszkadzać w celebracji, wymyka się do sypialni. Nawet kot chodzący zawsze własnymi drogami zasiada obok na kanapie, aby posłuchać nowego materiału z pańskim udziałem. Dziękuję za kolejną podróż do czasów z dzieciństwa.
Adamie. Muszę przyznać, że jesteś niezwykłym człowiekiem. I dodam, że bardzo mi bliskim bo podobnie myślę i widzę rzeczywistość. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Twoją pracę.
W końcu UA-cam podsunął coś interesującego :) Uwielbiam słuchać o optymalizacyjnych sztuczkach - czyli prawdziwym programowaniu - szczególnie w kwestii grafiki komputerowej.
Napisałem na tym komputerku program do liczenia zwężek pomiarowych , moja praca dyplomowa w technikum. Czesć kodu było w języku maszynowym, pisanym liczbowo np 237 176 .... to była i praca, i przygoda :)
I łezka się w oku zakręciła , jesteś niesamowity w swoich produkcjach. Przypomniałem sobie czasy kiedy się siedziało godzinami wpisywało linijka po linijce gry i ta niepewność czy progam ruszy czy się gdzieś błędu nie popełniło. Mieszkałem kiedyś w Helu i często wyłączali prąd , potrzeba matką wynalazków , stworzyłem nieświadomie przy pomocy przekaźnika kondensatora i baterii UPS który podtrzymywał mi napięcie na wypadek zaniku prądu z sieci energetycznej. 😊 I bym zapomniał , Timex służył w dobie magnetowidów do podpisywania kaset wideo , nagrywało się wtedy czołówkę ze swoimi unikalnymi danymi .
Panie Adamie jak zwykle merytorycznie,żeczowo i z piękną dozą nostalgii.Moje pierwsze spotkanie z komputerem to właśnie ZX Spektrum...Atari...C16/C64...Amiga.Piękne czasy.Pozdrawiam wszystkich z epoki ;D
To były tak szalone na swój sposób czasy. Kiedy usłyszałem o takim zjawisku jak komputer, to w trakcie obozu wędrownego w Sandomierzu w księgarni zakupiłem "Mój mikro-komputer ZX-Spectrum" Pana Rolanda Wacławka. Nie wiem jakim cudem, ale przeryłem tę książkę "na sucho" w trakcie tego obozu, wieczorami przed snem. Zanim komputer zobaczyłem na oczy. Chyba zadziałała magia opowieści kolegi, którego ojciec przywiózł z USA Atari 65XE w tym czasie. Tak się zaczęła moja pasja, która trwa w jakiś sposób do dziś. Fizycznie ZX-Spectrum do ręki dostałem pół roku później w gminnym domu kultury, gdzie katowaliśmy po lekcjach gry takie jak Miss Pacman (właściwie tę pamiętam z tamtego okresu najbardziej) ale od kilku miesięcy znałem Atari 65XE. Własny, osobisty Commodore C-64 dostałem w okolicach lutego 1992 roku. Dopiero. 10 Print "Moj pierwszy program" 20 Goto 10 To był mój pierwszy program w Basicu. Łza się w oku kręci.
Timex'em nigdy się nie bawiłem ale na ZX Spectrum spędziłem mnóstwo godzin... baaa, dni a nawet tygodni bo znajomy takowego posiadał, to było jak podróż w przyszłość, prawdziwy złodziej czasu, mój pierwszy kontakt z takimi urządzeniami nie licząc automatów w salonie 😉 Później atari, amiga, pegasus i nintendo oraz sega ale te to były już typowe do grania bo o dziwo to na zx'ie gry były dodatkiem to prób robienia czegoś więcej niż tylko grania 😁 Piękne czasy, wspomnienia które do dziś żyją jakby wczoraj się zrodziły, mimo iż to już tyle lat temu było 🥰 Dziękuję Panie Adamie za tą podróż sentymentalną 😉👍
Brakuje mi ta poprzednia wstawka muzyczna... A tak poza tym wielki szacunek za wkład pracy który widać w każdy kolejnym dopracowanym merytorycznie materiale. Ile trzeba mieć chęci.. nie mówiąc o czas którego zawsze brakuje. Serdecznie pozdrawiam 😀
Miło było posłuchać o Timex`ie. Trochę szkoda że nie wykorzystano jego dodatkowych trybów graficznych. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek :) C64, Atari, Amstrad (bardzo ciekawa maszyna) czekają na omówienie.
3 роки тому+1
Ja znam tylko jeden program, który powstał na grafikę hi-res, ale nie znalazłem źródeł niestety. Demo, które się pojawia w filmie, używa trybu gęstego koloru.
oj Pamietam te piekne czasy jak zaczynalem sie uczyc programowac w Basiku na z80 pozniej na C16 ,C64,na Amidze juz robilem dobre Dema,a na PC Gry i Programmy ale nie mam czasu niekiedy Programuje 8bitowce Atmele w Bascomie z dodatkami Assemblera bo kocham Elektronike. Adam byle wiecej takich filmikow uwielbiam ogladac twoje filmiki sa super przypominaja mi moja mlodosc jestem rocznik 72 - Pozdrawiam serdecznie z Niemiec Adama i wszystkich ogladajacych ten Kanal !!!
Kolejny bardzo ciekawy filmik o tematyce najbliższej memu sercu. Mam dwie uwagi, jedną merytoryczną - gra o śmigłowcu i helikopterze to Silk Worm a nie Skil Worm :) A druga - momentami słychać w tle melodie z patefonu. Zdecydowanie bardziej pasowałyby tutaj chiptuny, choćby nawet i z innej platformy :) Pozdrawiam!
3 роки тому+1
Niestety używanie takich dźwięków jest związane z ryzykiem zablokowania różnych elementów filmów. Pod tym względem YT jest przewrażliwiony. Nie chcę także używać wyeksploatowanych do granic możliwości podkładów od samego YT. Nazwa rzeczywiście pomylona, przepisałem z nazwy ściągniętego pliku, nie zwracając uwagi na to, że była błędna.
Pierwszy komputer z którym się zetknąłem, to był ZX Spectrum 48, czyli tzw. gumiak. Byłem oszołomiony tym urządzeniem. Śniłem po nocach o czymś takim, ale rodziców nie było stać na moje fanaberie. Nie pozostawało mi więc nic innego, jak kupować kolejne numery "Bajtka" i oglądać komputery na obrazkach, a grać czasem u kolegi. Timex był przystępną alternatywą, ale i ona była dla mnie wówczas nieosiągalna. Gdy w końcu mogłem sobie na komputer pozwolić, czar jakoś powoli pryskał, a odłożone pieniądze przeznaczyłem na magnetowid. Do dziś nie jestem pewien, czy jednak nie powinienem w pierwszej kolejności spełnić tego swojego, nieco już przybladłego marzenia? Teraz ciągle czuje z tego powodu jakiś dysonans ;)
@@thekyle6292 Kurczę, pamiętam jak przez mgłę, ale robiłem to samo... Moje dzieci żyją w lepszych czasach i to, o czym ja marzyłem, mają na wyciągnięcie ręki. I wiecie co? Pegazus bawi dzisiejsze dzieci nie mniej niż 30 lat temu. A dorosłych też!
Wreszcie ktoś potwierdził, to co podejrzewałem: że instrukcje Basic'a w Spectrum/Timex były pojedynczymi kodami ich wersji ASCII. I dlatego wpisywało się je jednym klawiszem, a nie dla ułatwienia życia użytkownikowi (bo to raczej utrudnienie). Oszczędność miejsca w pamięci a może i szybsze działanie interpretera. Sam nie miałem Spectruma, ale tak mi to wyglądało.
3 роки тому+2
Te mechanizmy mogły być od siebie niezależne, ale tak było najprościej to implementować.
Okazało się, że to jednak nie ograniczony dostęp do informacji był problemem a upośledzenie społeczeństwa. I nie chodzi mi o oglądanie filmów z kotkami w necie, a po prostu coraz bardziej upadający system edukacji (za dużo religii, za mało nauk ścisłych).
Miałem zestaw Timex + Fdd 3000 w latach 80-tych i wycieczki kolegów i koleżanek co chcieli pograć.Potem obejrzeć jakiś film z video . Tak mieliśmy VHs-a Rtv 100 chyba Blaupunkta jak kojarzę -duże to było.Timexa pamiętam bo to był prezent na moje dziesiąte urodziny a jestem rocznik 73.
Chyba każdy się ze mną zgodzi że Pan Adam przedstawia najlepszy kontent na Yt odnośnie dawnej technologii i gadżetów. Pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki :)
Rewelacja, Panie Adamie :) Byłem za młody, żeby w czasach atarynki, umieć z niej konstruktywnie skorzystać, dlatego zagrzała miejsca w naszym domu przez jakieś 2 miesiące, a potem powędrowała w świat ze wszystkimi grami, bo za dużo czasu spędzałem przed ekranem. Natomiast jeśli chodzi o pecety, to nie do przecenienia robotę zrobił pan Zbigniew Raabe na łamach Elektroniki dla Wszystkich, gdzie znalazło się miejsce na projekty wykorzystujące porty równoległy i szeregowy komputera. To + intepreter (i kompilator) Basika i można było sterować choinką czy światłem w pokoju :) Ja wiem, pecet to nie to samo, ale grzebanie po portach komputera pod Dosem to wg mnie trochę podobne klimaty ;) Aha - Z80 ma tak przyjemny assembler (podobnie z resztą jak 8051) że to prawie język wysokiego poziomu ;) Pozdrawiam!
3 роки тому+3
Na peceta zrobiłem sterowanie sterowanie kolejką :) Port drukarki plus ULN i była zabawa.
Bardzo fajny filmik. Mam sentyment do Spectrum. A znajomy miał Timexa. Z czasem obaj mieliśmy właśnie "zielone monitory"... coś chyba zupełnie niezrozumiałego w dzisiejszych czasach :). Ale dawały ostry obraz w porównaniu z telewizorkiem prod. radzieckiej. Z czasem zaczęły się u nas pojawiać telewizory Secam-Pal :D no i jak rodzicom się stary popsuł, to już ich sterroryzowałem, zeby kupili właśnie taki.
Kiedyś naprawdę programiści bardzo elegancko optymalizowali kod i wyciskali z maszyn co się da. Moc obliczeniowa komputera pokładowego misji Apollo podobno była mniejsza niż obecnych chipów do ładowarek usb c.
Martwi mnie to ze tak rzeczowy i ciekawy kanał ma tak mało subskrybcji, ale potem czytam że zdecydowana większość nastolatek marzy o zostaniu instagramerkami i youtuberkami. Coś mi się wydaje ze czeka nas straszna przyszłość
3 роки тому+2
Zatem trzeba trzymać kciuki, by subów przybywało :)
@: @Raf Gom: Sama chęć bycia instagramerkami i youtuberkami jeszcze niczego nie przesądza. To są tylko media do prezentowania treści (zdjęcia, filmy). Istotną kwestią jest to co się za ich pomocą pokazuje. Są np. filmy z akcji gaśniczych nagrywane przez strażaków ale są też filmy gdzie modeluje się poślady własnego dupska. Wbrew pozorom Pan Adam Śmiałek nie zajmuje retro niszy. Na UA-cam jest sporo kanałów poświęconych retro technice a zwłaszcza retro informatyce (Techmoan, Technology Connections, EEVblog, LGR, The 8-bit Guy, Arhn.eu, Reduktor Szumu, Zabytki techniki, ARQbyTontechUNITRA, Dekompozytor, Jarosław Juszkiewicz, RetroGralnia, Retro.exe). P.S. Nic tak nie zwiększa subów jak filmy w języku Szekspira (we współczesnej wersji). Pani Karolinie Żebrowskiej pomogło: 932 tys. subskrypcji (2021.03.14 - 22:50) ua-cam.com/channels/NwZIGnHkzy6KpHPQtserzQ.html
Na spectrum wydano największą liczbę gier ze wszystkich 8 bitowców. Współcześnie powstaje kilkadziesiąt gier rocznie. Najnowsza odsłona spectrum nazwana Zx Next jest w pełni kompatybilna ze starym sprzętem a możliwości graficzne i dźwiękowe ma takie jak Amiga
Super - przypomina mi się Manic Miner, w którego to zagrywaliśmy się z kolegą na pożyczonym od wujka gumiaku. Do Knight Lore i podobnych w Bajtku zamieszczano ręcznie malowane mapy.
Musze poszukać swoje srebrnego TIMEXa, ojciec przywiózł z kądś tam. Timex Był dłuższy bo miał po prawej stronie wejście na kartridże, ale nie był kompatybilny z secam ( chyba), znajomy sąsiad zrobił "kartridż" który problem rozwiązał. :)))
Ciekawostka to fakt że maszyny fotograficzne tak zwane Mini Laby opierały się na tych procesorach i mowa tu o najlepszej marce czyli NORITSU. Miliony polaków wywoływały swoje zdjęcia na tych maszynach wszak to podstawa KODAK EXPRESÓW. Praktycznie wszystkie modele od 10 do 19.
Jestes GENIALNY, te filmy powinny byc platne normalnie :) aha i zapiszcie tam ze poiedzial ze FDD stacja dyskow ma zrobic osobny film. I jeszcze o osobnych zlaczach standardowych dla zx spectrum
Nie mów na głos, bo jeszcze Pan Adam podłapie temat ;-) Wyprodukuje własny dekoder, opatentuje sobie tylko znany system kodowania i zacznie nadawać przez satelitę zamiast YT ;-) Będzie trzeba wyskoczyć z 999 euro za dekoder, i wykupić kartę ŚmiałekVision z abonamentem 99 euro za miesiąc ;-) A nie daj boże wpadnie na pomysł (bo GENIUSZE tak mają), żeby nadawać w 16K. Pal licho, że żaden telewizor tego nie wyświetli. Pan Adam w promocji za 1999 euro udostępni własnej produkcji panel świetlny oparty na technologii AŚ-BQHD16KTV wyświetlający obraz w 78 mln kolorów. A teraz tak całkiem poważnie... to Pan Adam na to zasługuje !!!
no prawdę mówisz tak się wałczyło o nowoczesność ,hihi wysokość głowic magnetofonowych też trzeba było regulować by czytało taśmę, no i wpisało się programy z gazet kilka stron A4 :-) Ostatnią grę mam i działa do dzisiaj nawet na win10
Jako 6 latek miałem już swojego ZX Spectrum 48 (choć dostałem go tuż przed tymi 6 urodzinami w 1986). Do tego magnetofon z którego mój ojciec (elektronik) wywalił wszelkie ulepszacze dźwięku. Szybko dostałem zakaz grania na klawiaturze i dostałem wykonane przez mojego ojca joysticki (na mikrostykach, z drewnianą "pałką" :P). Co prawda tamten Spectrum gdzieś po drodze został sprzedany przez rodziców, ale dzisiaj w mojej małej jaskini jest zarówno Spectrum 48 jak i +3 o którym wtedy marzyłem (choć +3 ma podmienioną stację dysków na Goteka). Adamie - kolejny wspaniały materiał!
Warto dodać,że te 3 calowe dyskietki były też w komputerach Bosman.Pamiętam,że w stacji też jak w twojej można było osadzić dwa dyski ale przez to,że miał dużo ramu można było uzyskiwać całkiem fajne rezultaty w ramdysku ale to nie wszystko bo był dość mocno zgodny ze spektrozą i właśnie twoim komputerkiem ale trzeba było spowalniać gry bo zdarzało się iż przyśpieszały za bardzo ;-)Szkoda,ze bosmany pojawiły trochę za późno bo wtedy już mieliśmy 16 bitowce i dzieliła przepaść nie do pokonania.O i miały możliwość pracy pracy w sieci po RS.Tym hamulcem był pewnie stan wojenny.Dziś mielibyśmy podobnie gdyby nie produkcja pochodząca z dalekiego wschodu.
Dokładnie tak. To jest człowiek którego mi brakowało w latach 90 gdzie chciałem pojąć jak najwięcej wiedzy. Gdyby taki kanał istniał w 95 roku lub gdybym osobiście znał takiego guru moje całe życie wyglądało by inaczej.
Mój pierwszy komputer, kupony w składnicy harcerskiej. Koszmar, tandeta. Szybko udało się nazbierać 127$+47$ za magnetofon i kupić Atari w pewexie. Chwilę później C64 w Baltonie, a kilka miesięcy później Amigę 500, az ostatni sprzęt do gier PlayStation w Karstadt w Gërlitz. Teraz mam wszystkie konsolę i 8 bit komputery :) i s tysiące oryginalnych gier :)
Fajny odcinek. Tu jeszcze polecam Retrogralnie i Muzeum Historii Komputerów i Informatyki też ciekawe materiały maja o starych komputerach - mikrokontrolerach itd.
11:45 A właśnie! Z80 i profesjonalne zastosowania... Zdaje się że syntezatory muzyczne znanych firm (Rolandy, Korgi itd.) chyba z tej samej epoki co Spectrum/Timex były wyposażone właśnie w ten procesor. Dzięki temu można było zapamiętać ustawienia (presety), co było zbawieniem po epoce czystych analogów, gdzie jak ktoś nie miał Polaroida przy sobie, to ten super dźwięk przypadkowo wyczarowany udawało mu się ustawić tylko raz w życiu. :) Czy to się nadaje na odcinek?
3 роки тому+2
Pewno, tylko coraz ciężej będzie dorwać się do takich instrumentów. Z80 był wtedy podstawowym procesorem do zadań automatyki przemysłowej - tani, sprawdzony i z dużą dokumentacją. W mniejszych projektach używano 8048, o nieco podobnej architekturze (każda klawiatura PC używała go).
@ Poguglalem trochę i Korg akurat preferował inne procesory (np. wspomniany przez Ciebie Intel 8048), ale Rolandy, Moogi, Oberheimy, Sequentiale, Emulatory i przesławny LinnDrum miały w środku poczciwy procesorek z ZX Spectrum! Uważam że tak jak Alec Issigonis otrzymał tytuł szlachecki za skonstruowanie samochodu Mini, to konstruktor (lub konstruktorzy Z80) powinni też mieć "sir" przed nazwiskami, albo conajmniej statuetki Oscara. Kto tu gra? ua-cam.com/video/Qx2gvHjNhQ0/v-deo.html Kilka Z80 gra! I ja się tu, z tego miejsca pytam: kto nam dostarcza więcej wzruszeń? Poeci, czy jednak inżynierowie? :D
Dalej piszemy programy na "takie" komputery - konkretnie mikrokontrolery. I mamy podobne problemy jak przodkowie, oprócz poboru mocy, który teraz można spokojnie zapewnić z baterii.
Tytułem uzupełnienia: warto byłoby też dodać, że w Timex'ie oprócz dodatkowego, względem ZX Spectrrum, trybu graficznego podwajającego rozdzielczość poziomą, był także dostępny dodatkowy tryb graficzny zmniejszający rozmiar pól z atrybutami koloru z 8x8 pikseli do 8x1 (przy zachowaniu standardowej rozdzielczości). Rozszerzało to możliwości graficzne i nawet swego czasu powstało kilka dem wykorzystujących je, ale osobiście nie znam żadnej produkcji komercyjnej, wykorzystującej ten nowy tryb graficzny.
Colour clash... Nigdy nie zrozumiem, czemu wybierano, aby tło zmieniało kolor postaci... Dużo lepiej rozwiązano to np w grze turrican, gdzie postać pozostaje w swoim naturalnym kolorze... A to na niej skupia się uwaga gracza :) Warto wspomnieć o bogatej demo scenie. Polecam zapoznać się z demami Timmy, Dizzzruptor oraz Critical Error. Wszystkie polskiego autorstwa. Szczególnie warto doposażyć się w przystawkę z układem AY, która uwolni piękny trzykanałowy dźwięk (aktualnie dostępna także z opcją wgrywania oprogramowania z kart SD, złączem joysticka oraz układem dźwiękowym TurboSound). Warto też wspomnieć o prototypowym Doom na ZX Spectrum i ciągle wydawanym nowym oprogramowaniu... Słowem... Zapraszam na speccy.pl :)
Świetny film, jak zawsze zresztą. (Deathchase jest inspirowane pościgiem na Endorze w Star Wars - Powrocie Jedi, a nie Marsjańskimi pustyniami no i SilkWorm chyba powinno być zamiast SkilWorm? Pana autorska gra to chyba klon popularnego Sokobana?) Pozdrawiam. :D
3 роки тому+1
Nazwa jest pomylona - już to wyjaśniałem gdzieś niżej, a magazynier autorską modyfikacją jakiegoś kodu bardziej ogólnego.
Witam Pana.Panie Adamie prościej już się chyba nie da . Jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy jest Pan geniuszem . Skąd ja to znam??w jednym z poprzednich odcinków nazwał się Pan old chciał bym być tak jak Pan old dzięki za przypomnienie basica
Witam. Ten "Knight Lore" to niezła gra jak widzę, a w tamtych czasach pewnie niezły hit powodujący ból tego czy owego u dzieciaków a także u rodziców bo musieli słuchać: 'kup mi kup..." nie zdając sobie sprawy ile to kosztowało i to pewnie nie w polskiej walucie. Jedna z prezentowanych gier występowała w czołówce słynnego 5 -10 -15 jak mnie wzrok nie myli. Pozdrawiam
Ta gra to Deathchase z 1983, którą zaprezentował Pan Jarosław Juszkiewicz: ua-cam.com/video/VoVKZ00_eF8/v-deo.html. Jak najbardziej pojawiła się w czołówce 5-10-15 z 1992: ua-cam.com/video/MXwrMXD0iqw/v-deo.html.
Też miałem Timexa, rodzice kupili mi go w Baltonie za ok 100$, jaki ja byłem wtedy szczęśliwy, całą pracę magisterstką wraz z fotkami na nim napisałem i potem mozolnie wydrukowałem, jak znajde gdzies ta pracę to moge kilka screenów wrzucić ;)
Ja za to zbałamuciłem swoją mamę, że mi potrzebny do nauki (chodziłem wówczas do podstawówki), no i po wielu błaganiach, staraniach i wyrzeczeniach dostałem to cudo razem z magnetofonem i joystickiem 😊
Zaliczałeś się w takim razie do grona szczęściarzy. Ja mogłem sobie pograć jedynie u kolegi, albo w wakacje na zorganizowanych stanowiskach komputerowych dla dzieciaków.
1986r.Moj timex z 1984r.z zielonym monitorem,czarnym magnetofonem i joistick kempston wszystko kupione od pasionata który nawet tasmy z kasety ucinal tak by kazda kaseta miala dlugosc tasmy odpowiednio do wgrywania gry wiec takim domowym sposobem kazda kaseta miala tylko dwie gry do tego rysowal na kazdej kasecie odpowiedni rysunek do kazdej z dwoch gier:)Boulder Dasch,1942,sabotazysta 1,Bomb Jack ,Knigh lore i wiele innych.Tak wiec mamy 2021r. a Ja szukam oryginalnego timexa 2048 do kupienia:))
@@herrhausmeister5079 ja dawno zwątpiłem w serwisy aukcyjne, chyba ,że się trafi na kogoś nieświadomego, słaby opis i zdjęcia i niską cenę kup teraz, chyba najlepiej grzebać po forach czy grupach fejsbukowych, mi się z 3-4 lata temu udało wyłowić Apple II za 30USD wraz z przesyłką(stan średni, ale o dziwo działa do teraz), kiedyś jeszcze były bazarki tradycyjne, ale nigdy nic poza workami kartridży do pegasusa czy komputerami Atari nie udało na nich znaleźć, kiedyś widziałem zmaltretowane Commodore C64C, ale menel chciał 200zł, to odpuściłem, aczkolwiek z bazarów ze starociami czasem idzie wygrzebać jakieś mniej interesujące mnie fanty, które można w Internecie drogo odsprzedać albo wymienić na coś sensownego, ogólnie z retro coraz gorzej.. albo drożej :(
@@dragonofie7323 mam znajomego ktory trzyma w szufladzie c 64 wraz z magnetofonem oryginalnym w bardzo dobrym stanie (bez interwencjii srobkowiczow) ale jakos nie bylem zainteresowany ( jestem fanem spektrum)ale z ciekawosci zadzwonie i spytam czy jeszcze jest w jego posiadaniu :)
@@herrhausmeister5079 dragonofdie@gmail.com chętnie przyjmę/odkupię i nie na handel, bo się tymi allegrowymi spekulacjami brzydzę tylko po to by leżał u mnie pod 50'' telewizorem c64 ,żeby moich kumpli na piwie wprowadzać w osłupienienie, a dziewczyny w jeszcze większy podziw nad moją indywidualnością :D PS: rocznik 94' serdecznie pozdrawia :)
Na bazie tych Timexow zrobilem kiedys w swojej szkole (ok. 1987) pierwsza 'siec komputerowa' w pracowni - tzn. 6 Timexow jednoczesnie ladujacych program z jednego Kasprzaka. Wszyscy byli zachwyceni! :-)
Panie Adamie, ta symulacja wyświetlanej grafiki z początku filmu jest po prostu GENIALNA. Jest Pan MISTRZEM !!!!
Posiadałem takiego Timexa 2048 z układem dźwiękowym AY-3-8910, radimagnetofonem Marta i joystickiem QuickShot II Turbo .
Pierwsza uruchomiona gra to JetPac.Przed nim posiadałem Unipolbrit 2086 z emulatorem ZX Spectrum na kartridżu.
Były to lata '91-'93 potem było C64 i Amiga.
Piękne czasy.
Pozdrawiam maniaków Timexa ,ZXa i Commodore.
musialo ci sie niezle powodzic zlodzieju
Kto nie pisał własnego klona SokoBana, niech pierwszy rzuci kamień :) Pamiętam, że na potrzeby własnej wersji rozgryzałem specjalny czterokolorowy tryb znakowy na Atari 130XE i definiowałem własne zestawy znaków, "żeby skrzynki były skrzynkami" :D Bardzo ciekawy odcinek, zwłaszcza dla mnie, bo Spectruma widziałem tylko w szkole, w szafce (zepsuty), wszyscy dookoła mieli C64 albo Atarynki, zaś kuzyn miał prawdziwy rarytas - Schneider CPC464 z kolorowym monitorem :D Timex znałem tylko z opisów w Bajtku :)
Genialny odcinek. Za dzieciaka katowałem Timexa 2048 przez 4 lata. Jak dostałem na urodziny kartę AY i podłączyłem go do Toski z Altusami to moi kumple Commodorowcy zbierali szczęki z podłogi tak pięknie to grało. Łza w oku się kręci.
Dzięki za przypomnienie gówniarskich lat.
Rocznik 75' pozdrawia serdecznie
Wspaniały materiał ! Co do zwyżki wartości Timexów i ogólnie komputerów 8-bitowych to proszę pamiętać, że mają one wartość nostaliczną dla tych, którzy pamiętają dekadę lat'80. Za sto lat nie będzie już takich :( chyba, że mowa o muzeach a nie obywatelach.
Zgadzam się. Miałem kontakt z ZX spektrum u kolegi przez bardzo krótki okres. Były to już czasy c64 a nawet Amigi (dla nas poza zasięgiem). Nie do końca wiedzieliśmy z czy mamy do czynienia 😁, jednakże udało nam się uruchomić na nim grę. To był chyba detektyw w pociągu. Z uwagi na wiek interesowała nas raczej rozrywka i sprzęt poszedł w zapomnienie.
Miło jest zobaczyć takie jakościowe filmy na youtube bez pajacowania, szpanowania i ,,czelendży". Podobają mi się wstawki w których Pan pokazuje własną programistyczną twórczość. Widać, że w filmy te jest włożone sporo pracy, a nie tak jak często spotykane na innych kanałach, że ktoś kopiuje na szybko zagranicznych youtuberów. Jest to mój pierwszy film obejrzany na tym kanale i od razu zachęcił mnie do subskrypcji. No i ten Sokoban przypomniał mi stare czasy gdy z bratem na Amstradzie (Schneider) CPC jako pierwszą grę stworzyliśmy właśnie Sokobana. Pozdrawiam
Chyba nie ma drugiego takiego w Polsce jak Pan.👍👍👍
Takich dwóch jak ich trzech to nie ma ani jednego.
Panie Adamie. Kolejny wspaniały odcinek. Profesjonalny montaż, doskonałe tempo dykcji, ciekawy scenariusz. Podczas pański programów małe dzieci zasypiają już po 10 minutach, w domu nastaje błoga cisza, a żona, aby nie przeszkadzać w celebracji, wymyka się do sypialni. Nawet kot chodzący zawsze własnymi drogami zasiada obok na kanapie, aby posłuchać nowego materiału z pańskim udziałem. Dziękuję za kolejną podróż do czasów z dzieciństwa.
Cieszę się, że i kotu się podoba :)
Adamie. Muszę przyznać, że jesteś niezwykłym człowiekiem. I dodam, że bardzo mi bliskim bo podobnie myślę i widzę rzeczywistość. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Twoją pracę.
W końcu UA-cam podsunął coś interesującego :) Uwielbiam słuchać o optymalizacyjnych sztuczkach - czyli prawdziwym programowaniu - szczególnie w kwestii grafiki komputerowej.
Napisałem na tym komputerku program do liczenia zwężek pomiarowych , moja praca dyplomowa w technikum. Czesć kodu było w języku maszynowym, pisanym liczbowo np 237 176 .... to była i praca, i przygoda :)
I łezka się w oku zakręciła , jesteś niesamowity w swoich produkcjach. Przypomniałem sobie czasy kiedy się siedziało godzinami wpisywało linijka po linijce gry i ta niepewność czy progam ruszy czy się gdzieś błędu nie popełniło. Mieszkałem kiedyś w Helu i często wyłączali prąd , potrzeba matką wynalazków , stworzyłem nieświadomie przy pomocy przekaźnika kondensatora i baterii UPS który podtrzymywał mi napięcie na wypadek zaniku prądu z sieci energetycznej. 😊 I bym zapomniał , Timex służył w dobie magnetowidów do podpisywania kaset wideo , nagrywało się wtedy czołówkę ze swoimi unikalnymi danymi .
Panie Adamie jak zwykle merytorycznie,żeczowo i z piękną dozą nostalgii.Moje pierwsze spotkanie z komputerem to właśnie ZX Spektrum...Atari...C16/C64...Amiga.Piękne czasy.Pozdrawiam wszystkich z epoki ;D
Natrafiłem na ten kanał kilka dni temu i nie mogę się od niego oderwać :)
To były tak szalone na swój sposób czasy. Kiedy usłyszałem o takim zjawisku jak komputer, to w trakcie obozu wędrownego w Sandomierzu w księgarni zakupiłem "Mój mikro-komputer ZX-Spectrum" Pana Rolanda Wacławka. Nie wiem jakim cudem, ale przeryłem tę książkę "na sucho" w trakcie tego obozu, wieczorami przed snem. Zanim komputer zobaczyłem na oczy. Chyba zadziałała magia opowieści kolegi, którego ojciec przywiózł z USA Atari 65XE w tym czasie. Tak się zaczęła moja pasja, która trwa w jakiś sposób do dziś. Fizycznie ZX-Spectrum do ręki dostałem pół roku później w gminnym domu kultury, gdzie katowaliśmy po lekcjach gry takie jak Miss Pacman (właściwie tę pamiętam z tamtego okresu najbardziej) ale od kilku miesięcy znałem Atari 65XE. Własny, osobisty Commodore C-64 dostałem w okolicach lutego 1992 roku. Dopiero.
10 Print "Moj pierwszy program"
20 Goto 10
To był mój pierwszy program w Basicu. Łza się w oku kręci.
Timex'em nigdy się nie bawiłem ale na ZX Spectrum spędziłem mnóstwo godzin... baaa, dni a nawet tygodni bo znajomy takowego posiadał, to było jak podróż w przyszłość, prawdziwy złodziej czasu, mój pierwszy kontakt z takimi urządzeniami nie licząc automatów w salonie 😉
Później atari, amiga, pegasus i nintendo oraz sega ale te to były już typowe do grania bo o dziwo to na zx'ie gry były dodatkiem to prób robienia czegoś więcej niż tylko grania 😁
Piękne czasy, wspomnienia które do dziś żyją jakby wczoraj się zrodziły, mimo iż to już tyle lat temu było 🥰
Dziękuję Panie Adamie za tą podróż sentymentalną 😉👍
Brakuje mi ta poprzednia wstawka muzyczna... A tak poza tym wielki szacunek za wkład pracy który widać w każdy kolejnym dopracowanym merytorycznie materiale. Ile trzeba mieć chęci.. nie mówiąc o czas którego zawsze brakuje. Serdecznie pozdrawiam 😀
Klasa jak zawsze. Normalnie oglądam UA-cam z zablokowanymi reklamami. Dla tego i jeszcze kilku innych kanałów zawsze robię wyjątek. Szanuję.
Polecam UA-cam Premium. Nie kosztuje dużo, a z tego, co wiem, twórcy mają wtedy więcej z wyświetleń.
Miło było posłuchać o Timex`ie. Trochę szkoda że nie wykorzystano jego dodatkowych trybów graficznych. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek :) C64, Atari, Amstrad (bardzo ciekawa maszyna) czekają na omówienie.
Ja znam tylko jeden program, który powstał na grafikę hi-res, ale nie znalazłem źródeł niestety. Demo, które się pojawia w filmie, używa trybu gęstego koloru.
oj Pamietam te piekne czasy jak zaczynalem sie uczyc programowac w Basiku na z80 pozniej na C16 ,C64,na Amidze juz robilem dobre Dema,a na PC Gry i Programmy ale nie mam czasu niekiedy Programuje 8bitowce Atmele w Bascomie z dodatkami Assemblera bo kocham Elektronike. Adam byle wiecej takich filmikow uwielbiam ogladac twoje filmiki sa super przypominaja mi moja mlodosc jestem rocznik 72 - Pozdrawiam serdecznie z Niemiec Adama i wszystkich ogladajacych ten Kanal !!!
Kolejny bardzo ciekawy filmik o tematyce najbliższej memu sercu. Mam dwie uwagi, jedną merytoryczną - gra o śmigłowcu i helikopterze to Silk Worm a nie Skil Worm :) A druga - momentami słychać w tle melodie z patefonu. Zdecydowanie bardziej pasowałyby tutaj chiptuny, choćby nawet i z innej platformy :) Pozdrawiam!
Niestety używanie takich dźwięków jest związane z ryzykiem zablokowania różnych elementów filmów. Pod tym względem YT jest przewrażliwiony. Nie chcę także używać wyeksploatowanych do granic możliwości podkładów od samego YT. Nazwa rzeczywiście pomylona, przepisałem z nazwy ściągniętego pliku, nie zwracając uwagi na to, że była błędna.
Też pierwsze co to sprawdziłem, czy Silk czy Skil Worm :)
Pierwszy komputer z którym się zetknąłem, to był ZX Spectrum 48, czyli tzw. gumiak. Byłem oszołomiony tym urządzeniem. Śniłem po nocach o czymś takim, ale rodziców nie było stać na moje fanaberie. Nie pozostawało mi więc nic innego, jak kupować kolejne numery "Bajtka" i oglądać komputery na obrazkach, a grać czasem u kolegi. Timex był przystępną alternatywą, ale i ona była dla mnie wówczas nieosiągalna. Gdy w końcu mogłem sobie na komputer pozwolić, czar jakoś powoli pryskał, a odłożone pieniądze przeznaczyłem na magnetowid. Do dziś nie jestem pewien, czy jednak nie powinienem w pierwszej kolejności spełnić tego swojego, nieco już przybladłego marzenia? Teraz ciągle czuje z tego powodu jakiś dysonans ;)
Miałem podobnie, ale gumiaka narysowałem kolorowymi długopisami w zeszycie w skali 1:1 i wyobrażałem sobie, że piszę :-)
@@thekyle6292 Kurczę, pamiętam jak przez mgłę, ale robiłem to samo...
Moje dzieci żyją w lepszych czasach i to, o czym ja marzyłem, mają na wyciągnięcie ręki. I wiecie co? Pegazus bawi dzisiejsze dzieci nie mniej niż 30 lat temu. A dorosłych też!
Jak zwykle KLASA !!! :) dziękuje za ten odcinek Adamie :)
Wreszcie ktoś potwierdził, to co podejrzewałem: że instrukcje Basic'a w Spectrum/Timex były pojedynczymi kodami ich wersji ASCII. I dlatego wpisywało się je jednym klawiszem, a nie dla ułatwienia życia użytkownikowi (bo to raczej utrudnienie). Oszczędność miejsca w pamięci a może i szybsze działanie interpretera. Sam nie miałem Spectruma, ale tak mi to wyglądało.
Te mechanizmy mogły być od siebie niezależne, ale tak było najprościej to implementować.
Okazało się, że to jednak nie ograniczony dostęp do informacji był problemem a upośledzenie społeczeństwa. I nie chodzi mi o oglądanie filmów z kotkami w necie, a po prostu coraz bardziej upadający system edukacji (za dużo religii, za mało nauk ścisłych).
Dziękuję za kolejny odcinek i podziwiam Pana zaangażowanie i wiedzę! Z niecierpliwością czekam na kolejne produkcje!
Pokazał pan i to DOSŁOWNIE jak zmieniła się technologia komputerowa w ciągu ostatnich 40 lat. Pozdrawiam 👍👍👍👍👍👍👍
Miałem zestaw Timex + Fdd 3000 w latach 80-tych i wycieczki kolegów i koleżanek co chcieli pograć.Potem obejrzeć jakiś film z video . Tak mieliśmy VHs-a Rtv 100 chyba Blaupunkta jak kojarzę -duże to było.Timexa pamiętam bo to był prezent na moje dziesiąte urodziny a jestem rocznik 73.
Chyba każdy się ze mną zgodzi że Pan Adam przedstawia najlepszy kontent na Yt odnośnie dawnej technologii i gadżetów. Pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki :)
Zgadzam się w 100% :) Przypomina mi to coś czystego i fascynującego, niczym czytanie Tajemniczej Wyspy w młodości!
Rewelacja, Panie Adamie :) Byłem za młody, żeby w czasach atarynki, umieć z niej konstruktywnie skorzystać, dlatego zagrzała miejsca w naszym domu przez jakieś 2 miesiące, a potem powędrowała w świat ze wszystkimi grami, bo za dużo czasu spędzałem przed ekranem. Natomiast jeśli chodzi o pecety, to nie do przecenienia robotę zrobił pan Zbigniew Raabe na łamach Elektroniki dla Wszystkich, gdzie znalazło się miejsce na projekty wykorzystujące porty równoległy i szeregowy komputera. To + intepreter (i kompilator) Basika i można było sterować choinką czy światłem w pokoju :) Ja wiem, pecet to nie to samo, ale grzebanie po portach komputera pod Dosem to wg mnie trochę podobne klimaty ;) Aha - Z80 ma tak przyjemny assembler (podobnie z resztą jak 8051) że to prawie język wysokiego poziomu ;) Pozdrawiam!
Na peceta zrobiłem sterowanie sterowanie kolejką :) Port drukarki plus ULN i była zabawa.
Bardzo fajny filmik. Mam sentyment do Spectrum. A znajomy miał Timexa. Z czasem obaj mieliśmy właśnie "zielone monitory"... coś chyba zupełnie niezrozumiałego w dzisiejszych czasach :). Ale dawały ostry obraz w porównaniu z telewizorkiem prod. radzieckiej. Z czasem zaczęły się u nas pojawiać telewizory Secam-Pal :D no i jak rodzicom się stary popsuł, to już ich sterroryzowałem, zeby kupili właśnie taki.
Oglądam po raz chyba 5. Genialnie przedstawienie Tmexa 🙂👍🏻pozdrawiam serdecznie🍀👍🏻
Kiedyś naprawdę programiści bardzo elegancko optymalizowali kod i wyciskali z maszyn co się da. Moc obliczeniowa komputera pokładowego misji Apollo podobno była mniejsza niż obecnych chipów do ładowarek usb c.
Martwi mnie to ze tak rzeczowy i ciekawy kanał ma tak mało subskrybcji, ale potem czytam że zdecydowana większość nastolatek marzy o zostaniu instagramerkami i youtuberkami. Coś mi się wydaje ze czeka nas straszna przyszłość
Zatem trzeba trzymać kciuki, by subów przybywało :)
@: @Raf Gom: Sama chęć bycia instagramerkami i youtuberkami jeszcze niczego nie przesądza. To są tylko media do prezentowania treści (zdjęcia, filmy). Istotną kwestią jest to co się za ich pomocą pokazuje. Są np. filmy z akcji gaśniczych nagrywane przez strażaków ale są też filmy gdzie modeluje się poślady własnego dupska. Wbrew pozorom Pan Adam Śmiałek nie zajmuje retro niszy. Na UA-cam jest sporo kanałów poświęconych retro technice a zwłaszcza retro informatyce (Techmoan, Technology Connections, EEVblog, LGR, The 8-bit Guy, Arhn.eu, Reduktor Szumu, Zabytki techniki, ARQbyTontechUNITRA, Dekompozytor, Jarosław Juszkiewicz, RetroGralnia, Retro.exe).
P.S. Nic tak nie zwiększa subów jak filmy w języku Szekspira (we współczesnej wersji). Pani Karolinie Żebrowskiej pomogło: 932 tys. subskrypcji (2021.03.14 - 22:50) ua-cam.com/channels/NwZIGnHkzy6KpHPQtserzQ.html
Na spectrum wydano największą liczbę gier ze wszystkich 8 bitowców. Współcześnie powstaje kilkadziesiąt gier rocznie. Najnowsza odsłona spectrum nazwana Zx Next jest w pełni kompatybilna ze starym sprzętem a możliwości graficzne i dźwiękowe ma takie jak Amiga
Chyba na C64.
Te filmy są wspaniałe!!!!
Ale odcinek genialny dziękuję za niego, polecam też temat samoróbek joysticków do niego, to była cała branża na giełdach sam takie robiłem 🙂🙂🙂
Super - przypomina mi się Manic Miner, w którego to zagrywaliśmy się z kolegą na pożyczonym od wujka gumiaku. Do Knight Lore i podobnych w Bajtku zamieszczano ręcznie malowane mapy.
ZX-81 -:). Oryginalnie 1kB pamięci, rozszerzone do 16 kB. Pisało się programy ...
Przed obejrzeniem filmu natychmiast daję łapkę w górę bo wiem że warto.
Świetny kanał, życzę Panu coraz szybszego rozwoju i zwiększania zasięgów!
Jak zawsze super!Dziekuje🙂
Musze poszukać swoje srebrnego TIMEXa, ojciec przywiózł z kądś tam. Timex Był dłuższy bo miał po prawej stronie wejście na kartridże, ale nie był kompatybilny z secam ( chyba), znajomy sąsiad zrobił "kartridż" który problem rozwiązał. :)))
Fajnie było poznać sprzęt, o którym wówczas tylko słyszałem lub czytałem.
Ciekawostka to fakt że maszyny fotograficzne tak zwane Mini Laby opierały się na tych procesorach i mowa tu o najlepszej marce czyli NORITSU. Miliony polaków wywoływały swoje zdjęcia na tych maszynach wszak to podstawa KODAK EXPRESÓW. Praktycznie wszystkie modele od 10 do 19.
Jestes GENIALNY, te filmy powinny byc platne normalnie :) aha i zapiszcie tam ze poiedzial ze FDD stacja dyskow ma zrobic osobny film. I jeszcze o osobnych zlaczach standardowych dla zx spectrum
Nie mów na głos, bo jeszcze Pan Adam podłapie temat ;-) Wyprodukuje własny dekoder, opatentuje sobie tylko znany system kodowania i zacznie nadawać przez satelitę zamiast YT ;-) Będzie trzeba wyskoczyć z 999 euro za dekoder, i wykupić kartę ŚmiałekVision z abonamentem 99 euro za miesiąc ;-) A nie daj boże wpadnie na pomysł (bo GENIUSZE tak mają), żeby nadawać w 16K. Pal licho, że żaden telewizor tego nie wyświetli. Pan Adam w promocji za 1999 euro udostępni własnej produkcji panel świetlny oparty na technologii AŚ-BQHD16KTV wyświetlający obraz w 78 mln kolorów. A teraz tak całkiem poważnie... to Pan Adam na to zasługuje !!!
Lubię słuchać mądrych ludzi
Całkiem przyjemne wspomnienia. Knight Lore to był majstersztyk pisania programów. Gra była imponująca. Pozdrawiam.
Jak zawsze ogromna wiedza i piękna podróż sentymentalna Sąsiedzie!
no prawdę mówisz tak się wałczyło o nowoczesność ,hihi wysokość głowic magnetofonowych też trzeba było regulować by czytało taśmę, no i wpisało się programy z gazet kilka stron A4 :-) Ostatnią grę mam i działa do dzisiaj nawet na win10
0:34 - Znam doskonale ten dźwięk. To Impact :) ZX Spectrum/Timex to cudownie niedoskonały sprzęt
Cudownie! Czekałem na ten materiał!!! Dziękuję!
Jako 6 latek miałem już swojego ZX Spectrum 48 (choć dostałem go tuż przed tymi 6 urodzinami w 1986). Do tego magnetofon z którego mój ojciec (elektronik) wywalił wszelkie ulepszacze dźwięku. Szybko dostałem zakaz grania na klawiaturze i dostałem wykonane przez mojego ojca joysticki (na mikrostykach, z drewnianą "pałką" :P). Co prawda tamten Spectrum gdzieś po drodze został sprzedany przez rodziców, ale dzisiaj w mojej małej jaskini jest zarówno Spectrum 48 jak i +3 o którym wtedy marzyłem (choć +3 ma podmienioną stację dysków na Goteka). Adamie - kolejny wspaniały materiał!
Świetna seria filmów! Wielkie dzięki!
Jak zwykle niezwykle przyjemnie oglądać pana produkcje 🔥👏 Dziękuję 👑
Piękne czasy. Biegałem do kolegi na "Green beret" na spectrum+.
Warto dodać,że te 3 calowe dyskietki były też w komputerach Bosman.Pamiętam,że w stacji też jak w twojej można było osadzić dwa dyski ale przez to,że miał dużo ramu można było uzyskiwać całkiem fajne rezultaty w ramdysku ale to nie wszystko bo był dość mocno zgodny ze spektrozą i właśnie twoim komputerkiem ale trzeba było spowalniać gry bo zdarzało się iż przyśpieszały za bardzo ;-)Szkoda,ze bosmany pojawiły trochę za późno bo wtedy już mieliśmy 16 bitowce i dzieliła przepaść nie do pokonania.O i miały możliwość pracy pracy w sieci po RS.Tym hamulcem był pewnie stan wojenny.Dziś mielibyśmy podobnie gdyby nie produkcja pochodząca z dalekiego wschodu.
I znów dziękuję za wspaniały materiał i pozdrawiam
o ironio, te gry z tą pierwotną grafiką , bardziej pobudzały wyobraźnię niż te dzisiejsze, mam na myśli grafikę. świetny odcinek !!!
Rzut izometryczny najlepiej się starzeje.
Fajny odcinek, Knight Lore fajna gierka. Pozdrawiam
Mój pierwszy komputer 😊 Przyjemnie było posłuchać i powspominać. Dziękuję Panie Adamie!
Jak zwykle pełen profesjonalizm
Ja tylko ciekaw jestem czy smak winka ze śliwek przyczynił się do zrobienia tak dobrego materiału. Pozdrawiam :)
Jest raczej nagrodą za dobrze wykonaną pracę ;) Raz jeszcze dziękuję :)
No i jest nasz niesamowity interesujący geniusz 😀😉
Panie Adamie, uwielbiam Pana
Człowiek orkiestra, o czym nie mówisz jest bardzo ciekawie, nawet nie zauważam kiedy czas mija.
Dokładnie tak. To jest człowiek którego mi brakowało w latach 90 gdzie chciałem pojąć jak najwięcej wiedzy. Gdyby taki kanał istniał w 95 roku lub gdybym osobiście znał takiego guru moje całe życie wyglądało by inaczej.
Jak zwykle świetny odcinek
Mój pierwszy komputer, kupony w składnicy harcerskiej. Koszmar, tandeta. Szybko udało się nazbierać 127$+47$ za magnetofon i kupić Atari w pewexie. Chwilę później C64 w Baltonie, a kilka miesięcy później Amigę 500, az ostatni sprzęt do gier PlayStation w Karstadt w Gërlitz. Teraz mam wszystkie konsolę i 8 bit komputery :) i s
tysiące oryginalnych gier :)
Bardzo fajny odcinek , pozdrawiam :)
Fajny odcinek. Tu jeszcze polecam Retrogralnie i Muzeum Historii Komputerów i Informatyki też ciekawe materiały maja o starych komputerach - mikrokontrolerach itd.
11:45 A właśnie! Z80 i profesjonalne zastosowania... Zdaje się że syntezatory muzyczne znanych firm (Rolandy, Korgi itd.) chyba z tej samej epoki co Spectrum/Timex były wyposażone właśnie w ten procesor. Dzięki temu można było zapamiętać ustawienia (presety), co było zbawieniem po epoce czystych analogów, gdzie jak ktoś nie miał Polaroida przy sobie, to ten super dźwięk przypadkowo wyczarowany udawało mu się ustawić tylko raz w życiu. :) Czy to się nadaje na odcinek?
Pewno, tylko coraz ciężej będzie dorwać się do takich instrumentów. Z80 był wtedy podstawowym procesorem do zadań automatyki przemysłowej - tani, sprawdzony i z dużą dokumentacją. W mniejszych projektach używano 8048, o nieco podobnej architekturze (każda klawiatura PC używała go).
@ Poguglalem trochę i Korg akurat preferował inne procesory (np. wspomniany przez Ciebie Intel 8048), ale Rolandy, Moogi, Oberheimy, Sequentiale, Emulatory i przesławny LinnDrum miały w środku poczciwy procesorek z ZX Spectrum! Uważam że tak jak Alec Issigonis otrzymał tytuł szlachecki za skonstruowanie samochodu Mini, to konstruktor (lub konstruktorzy Z80) powinni też mieć "sir" przed nazwiskami, albo conajmniej statuetki Oscara. Kto tu gra?
ua-cam.com/video/Qx2gvHjNhQ0/v-deo.html
Kilka Z80 gra! I ja się tu, z tego miejsca pytam: kto nam dostarcza więcej wzruszeń? Poeci, czy jednak inżynierowie? :D
Fajny materiał. Dzięki
Genialny materiał, jak każdy inny od Adasia
Je. Pojawił się. 👍
Bardzo dobre podejście do starusienkich PC. Może coś o strefie demo. Muzyce robionej (zapewne na commodorku 64) jak i grafikach z Amigi 500?
Silk Worm! Pamietam z Commodore
Jak zwykle się doczepię :] 16:00 to Silkworm.
Poczekamy na odcinek o Amidze. :D
Jak będzie Silk Worm to pewnie szyby wylecą. :D
Więcej komputerków i konsolek :D
Co jak co, ale Atic Atac wygląda na prawdę ładnie
Akurat ćwiczyłem wtedy dykcję "na Śmiałka" czytając Martyrologium Rzymskie o św. Grzegorzu Wielkim. :)
Podziwiam szanuje z ciekawością oglądam 😀 POZDRAWIAM
Dalej piszemy programy na "takie" komputery - konkretnie mikrokontrolery. I mamy podobne problemy jak przodkowie, oprócz poboru mocy, który teraz można spokojnie zapewnić z baterii.
Sam to robię zawodowo :)
Tytułem uzupełnienia: warto byłoby też dodać, że w Timex'ie oprócz dodatkowego, względem ZX Spectrrum, trybu graficznego podwajającego rozdzielczość poziomą, był także dostępny dodatkowy tryb graficzny zmniejszający rozmiar pól z atrybutami koloru z 8x8 pikseli do 8x1 (przy zachowaniu standardowej rozdzielczości). Rozszerzało to możliwości graficzne i nawet swego czasu powstało kilka dem wykorzystujących je, ale osobiście nie znam żadnej produkcji komercyjnej, wykorzystującej ten nowy tryb graficzny.
Jedno z tych dem jest pokazane w filmie :)
Świetny kanał. Pozdrawiam 🙂
sokoban - wspomniałeś grę dla mnie nr1 ! dla relaxu. Kosa ! super koleś jesteś "-;-_
Z80 potrafi być ciągle używany. Zresztą do niedawna był to główny procesor używany w szelkiej maści odtwarzaczach mp3.
Konkretny odcinek, dzieki!
Miałem stacje dysków, trzy skrzynki połączone kabelkami, ale jaki to był czad.
Teraz gram na emulatorze, czasami mnie najdzie.
Colour clash... Nigdy nie zrozumiem, czemu wybierano, aby tło zmieniało kolor postaci... Dużo lepiej rozwiązano to np w grze turrican, gdzie postać pozostaje w swoim naturalnym kolorze... A to na niej skupia się uwaga gracza :)
Warto wspomnieć o bogatej demo scenie. Polecam zapoznać się z demami Timmy, Dizzzruptor oraz Critical Error. Wszystkie polskiego autorstwa. Szczególnie warto doposażyć się w przystawkę z układem AY, która uwolni piękny trzykanałowy dźwięk (aktualnie dostępna także z opcją wgrywania oprogramowania z kart SD, złączem joysticka oraz układem dźwiękowym TurboSound). Warto też wspomnieć o prototypowym Doom na ZX Spectrum i ciągle wydawanym nowym oprogramowaniu... Słowem... Zapraszam na speccy.pl :)
Demo Timmy dostępne wyłącznie na Timexa i korzystające z jego dodatkowego trybu graficznego. Warto zobaczyć, choćby na YT.
A przystawka... ua-cam.com/video/k8dw0F7OcrA/v-deo.html
W sprawie zakupu można kontaktować się z autorem filmu i rozwiązania
Super seria, lapka w góre.
Świetny film, jak zawsze zresztą. (Deathchase jest inspirowane pościgiem na Endorze w Star Wars - Powrocie Jedi, a nie Marsjańskimi pustyniami no i SilkWorm chyba powinno być zamiast SkilWorm? Pana autorska gra to chyba klon popularnego Sokobana?) Pozdrawiam. :D
Nazwa jest pomylona - już to wyjaśniałem gdzieś niżej, a magazynier autorską modyfikacją jakiegoś kodu bardziej ogólnego.
W Gdansku, jesli dobrze pamietam, jest mechanik, który do tej pory używa C64 do wywazania kół.
Bo pewnie zasady fizyki są niezmienne nawet dla współczesnych kół ;-) Jak to mówią lepsze jest wrogiem dobrego...
To było marzenie kiedyś w Baltonie kosztował 120 dolarów.
Witam Pana.Panie Adamie prościej już się chyba nie da . Jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy jest Pan geniuszem . Skąd ja to znam??w jednym z poprzednich odcinków nazwał się Pan old chciał bym być tak jak Pan old dzięki za przypomnienie basica
Pokazane zdjęcie w rozdzielczości HD, a u mnie film odtwarza się w rozdzielczości 360p, to różnicy zbytnio nie zobaczyłem za pierwszym razem... XD
Reduktor dzisiaj trochę ściemnił z tym Technicscem 🤪
Tutaj za to "Back to the Roots"😊👍
Witam. Ten "Knight Lore" to niezła gra jak widzę, a w tamtych czasach pewnie niezły hit powodujący ból tego czy owego u dzieciaków a także u rodziców bo musieli słuchać: 'kup mi kup..." nie zdając sobie sprawy ile to kosztowało i to pewnie nie w polskiej walucie. Jedna z prezentowanych gier występowała w czołówce słynnego 5 -10 -15 jak mnie wzrok nie myli. Pozdrawiam
Ta gra to Deathchase z 1983, którą zaprezentował Pan Jarosław Juszkiewicz: ua-cam.com/video/VoVKZ00_eF8/v-deo.html. Jak najbardziej pojawiła się w czołówce 5-10-15 z 1992: ua-cam.com/video/MXwrMXD0iqw/v-deo.html.
Oj żebyś wiedział... sam przesiedziałem przy nim dziesiątki godzin.
W PRL za dewizy nikt wtedy gier nie kupował, zresztą nie było skąd. Piractwo odchodziło.
@@greggreggo7188: Tak samo z muzyką. PRLowski The Pirate Bay.
Też miałem Timexa, rodzice kupili mi go w Baltonie za ok 100$, jaki ja byłem wtedy szczęśliwy, całą pracę magisterstką wraz z fotkami na nim napisałem i potem mozolnie wydrukowałem, jak znajde gdzies ta pracę to moge kilka screenów wrzucić ;)
Ja za to zbałamuciłem swoją mamę, że mi potrzebny do nauki (chodziłem wówczas do podstawówki), no i po wielu błaganiach, staraniach i wyrzeczeniach dostałem to cudo razem z magnetofonem i joystickiem 😊
Zaliczałeś się w takim razie do grona szczęściarzy. Ja mogłem sobie pograć jedynie u kolegi, albo w wakacje na zorganizowanych stanowiskach komputerowych dla dzieciaków.
@@Robertrrteam niekoniecznie, koledzy juz mieli wypasione Atari ze stacja dyskow, ja bylem taki mały średniaczek ;)
1986r.Moj timex z 1984r.z zielonym monitorem,czarnym magnetofonem i joistick kempston wszystko kupione od pasionata który nawet tasmy z kasety ucinal tak by kazda kaseta miala dlugosc tasmy odpowiednio do wgrywania gry wiec takim domowym sposobem kazda kaseta miala tylko dwie gry do tego rysowal na kazdej kasecie odpowiedni rysunek do kazdej z dwoch gier:)Boulder Dasch,1942,sabotazysta 1,Bomb Jack ,Knigh lore i wiele innych.Tak wiec mamy 2021r. a Ja szukam oryginalnego timexa 2048 do kupienia:))
Ja też szukam ;P
@@dragonofie7323 znalazlem dwa na francuskim ebay jeden uszkodzonu (nie wiem dokladnie co)a drugi 170 euro sprawny tylko ta cena ....hmm :)
@@herrhausmeister5079 ja dawno zwątpiłem w serwisy aukcyjne, chyba ,że się trafi na kogoś nieświadomego, słaby opis i zdjęcia i niską cenę kup teraz, chyba najlepiej grzebać po forach czy grupach fejsbukowych, mi się z 3-4 lata temu udało wyłowić Apple II za 30USD wraz z przesyłką(stan średni, ale o dziwo działa do teraz), kiedyś jeszcze były bazarki tradycyjne, ale nigdy nic poza workami kartridży do pegasusa czy komputerami Atari nie udało na nich znaleźć, kiedyś widziałem zmaltretowane Commodore C64C, ale menel chciał 200zł, to odpuściłem, aczkolwiek z bazarów ze starociami czasem idzie wygrzebać jakieś mniej interesujące mnie fanty, które można w Internecie drogo odsprzedać albo wymienić na coś sensownego, ogólnie z retro coraz gorzej.. albo drożej :(
@@dragonofie7323 mam znajomego ktory trzyma w szufladzie c 64 wraz z magnetofonem oryginalnym w bardzo dobrym stanie (bez interwencjii srobkowiczow) ale jakos nie bylem zainteresowany ( jestem fanem spektrum)ale z ciekawosci zadzwonie i spytam czy jeszcze jest w jego posiadaniu :)
@@herrhausmeister5079 dragonofdie@gmail.com chętnie przyjmę/odkupię i nie na handel, bo się tymi allegrowymi spekulacjami brzydzę tylko po to by leżał u mnie pod 50'' telewizorem c64 ,żeby moich kumpli na piwie wprowadzać w osłupienienie, a dziewczyny w jeszcze większy podziw nad moją indywidualnością :D
PS: rocznik 94' serdecznie pozdrawia :)
Mnie to wszystko ominęło, zaczynałem od Nortona i Quake'a na PC. Do tej pory czasami gram w jedynkę 😅
Super materiał! Ciekawe czy będzie materiał o komputerach Amstrad?
Będzie :)
@ Dziękuję z góry 😁
@ - I to jest dobra wiadomość. :)
Lata 80-te, naprawdę łezka się w oku kręci...
Oddałbym bez wahania wiele aby wrócić choć na chwilę do tamtych czasów.