Dzięki za mega super pozytywny komentarz... ale z tą dykcją to chyba ironia, a przynajmniej przesada... język mi się plącze i strasznie bełkoczę (przynajmniej ja to tak słyszę) ;P
Totalny laik, który namawia męża aby trochę pomógł masując przy potwornych bólach kręgosłupa - ładnie pokazane, omówione super, fajne podejście, ogólnie bardzo przyjemnie się ogląda - a jeszcze przyjemniej jest się modelem do praktyki przy takim filmiku :-) Oczywiście nie zastąpi to szkolenia/kursu, ale i tak dzięki nad podziękowanie, za pomoc zwykłym śmiertelnikom w podstawach dawania ulgi i przyjemności. Dziękuje bardzo!!
Przydał by się odcinek w którym tłumaczysz które metody pomagają przy wybranym masażu np jakie techniki przy masażu który ma na celu rozluźnienie mięśni a jakie techniki w przypadku pobudzenia mięśni do pracy :) ten odcinek super !
@@Fizjonauka nie zrozum mnie źle, spotkałem się z paroma osobami którzy masują mam wrażenie w sposób nie świadomy łącząc np ugniatanie pobudzające z roztrząsaniem, może nie świadomie, moze z braku pomysłu na to jak wykorzystać czas na masaż który im został albo poprostu z przyzwyczajenia, a jednak mimo wszystko chodzi żeby osobie masowanej przynieść jak najlepszy efekt :) Dlatego wydaje mi się że ten wątek warto poruszyć ponieważ jest on dość częstym błędem Z góry dziękuję !
A czy pacjent jak leży w takiej pozycji chodzi mi o głowę, o kark. To chyba nie jest najwygodniejsza pozycja? Materiał świetny, chyba najlepszy jaki znalazlam na YouTubie.. W ogóle cały kanał
Niektórzy (jak mój model) nie lubią pozycji z głową w zagłówku. Dla mnie taka pozycja jak na filmie też nie jest mega wygodna, ale nie chciało mi się polemizować ;)
Super nauczanie masazu .Zapraszam na spotkanie i wypoczynek w Pensjonat willa Dewajtis Zakopane? Z powazaniem piotr s kudlacik =peter s Kramer obywatel polski i amerykanski usa ,tez skonczylem szkole masazu w Massage institute of New England w Cambridge Ma
Bardzo fajnie Pana się ogląda. Mam pytanie, niektóre źródła podają taka technikę jak wyciskanke. Jest to zamienna nazwa której z technik jakie Pan przedstawiał czy całkiem inna technika?
Wyciskanie widziałem kiedyś opisane jako dość głębokie głaskanie... Ale nie dam sobie za to głowy uciąć. Ogólnie różni autorzy różnie te same techniki nazywają, co często wprowadza niepotrzebny zamęt. No ale każdy chce mieć własnoręcznie nazwane chwyty ;)
I znowu pytanie do Pana...😃jeśli mówi Pan że głaskanie naprzemienne było by bardziej poprawne brakuje mi wyjaśnienie dlaczego 😃i fajnie jakby Pan to uzupełniał... A tak poza tym świetny kanal
Dzięki z ogólną opinię. Musiałabyś podać konkretny czas w filmie, kiedy coś mówiłem, bo po takim czasie od publikacji, nie mam pojęcia o co Ci chodzi, a nie chce mi się przesłuchiwać całego materiału. Nie mogę filmów uzupełniać, najwyżej w nowym filmie nagrać sprostowanie. YT nie pozwala na modyfikowanie materiałów (np. dodanie fragmentu) po publikacji.
oklepywanie podłużne nie wiem czy jakoś nie zostało zmienione na zasadzie ,,tak sie nie robi,, na ,,w sumie to można tak robić,, ale nie mam dostatecznych informacji co do tego. jedynie co to nauczycielka masażu tak stwierdziła oparła się na badaniach które czytała. Podobnie jak omijanie kregoslupa. w tym momencie masaz po kręgosłupie jest jak najbardziej wykonywany i niejednokrotnie spotykam się z filmami z niedawna w których to nie przestrzega się zasady ,,nie masuj po kręgosłpie!!!,, Przy okazji fajny film. Pozdawaiam :D
Odpowiedź zacznę trochę od końca. Masaż kręgosłupa się wykonuje: jest między innymi głaskanie dookoła wyrostków kolczystych i rozcieranie dookoła wyrostków kolczystych, czy uciski na wyrostki poprzeczne ALE... to są techniki "specjalne", a w filmie pokazuję ogólnie jak wyglądają techniki masażu klasycznego. Zdaję sobie sprawę, że tym filmem inspirują się też ludzie, którzy z masażem dotąd nie mieli styczności, a wolałbym, by nie uszkodzili masowanych osób nieumiejętnie wykonanymi technikami na kręgosłup. Co do oklepywania podłużnego to chętnie poszukam, bo szczerze to nie sprawdzałem w nowszych badaniach, więc dzięki za trop. Ja ze szkoły pamiętam, że oklepywanie wzdłuż włókien mięśniowych (to silne oklepywanie oczywiście) miałoby je uszkadzać i w konsekwencji nawet doprowadzać do rozwarstwienia lub rozerwania mięśni. Zborowski też mocno to podkreśla w swoim "Masażu klasycznym" a ostatnie wydanie było z 2012 (choć akurat bibliografia w nim jest słabiutka). Słowem: sprawdzę, ale nie ryzykowałbym obecnie oklepywania wzdłuż włókien mięśniowych ;P
Witam i dziękuję(my) za filmiki. Mam pytanie. Zamierzam podjąć naukę masażu w technikum, no ale to niestety za prawie rok zacznie się semestr. Czy warto uczyć się masażu na podstawie filmików? Konkretnie chodzi mi o to, czy w taki sposób nie "nauczę" się jakichś błędów, które później będzie trudno naprawić (odzwyczaić się od nich)?
Bardzo dobre pytanie. Osobiście uczę osoby, które masowały wcześniej i z doświadczenia mogę odpowiedzieć tak: prawie na 100% będziesz mieć nieprawidłowe naleciałości, jeśli od razu na żywo ktoś ich nie skoryguje. Dlatego też w filmie zaznaczam, że jest on dla uczniów (którzy już znają część technik) i amatorów. Nie ucz się masować tylko z filmów. Przy okazji, masaż to bardzo fajny pomysł na życie ;) więc jeśli się w tym czujesz (lub wiesz, że chcesz spróbować) to trzymam kciuki :)
Jestem w Policealnej Szkole Medycznej na techniku masażyście. Szkoła z opinii mega dobra, zdawalnosc tez. Jestem już na zajęciach praktycznych na ugniataniu a nie miałam połowy technik( albo i więcej), które pokazujesz w tym filmie. Uciekać ?
A czy wszystkie techniki, które pokazujesz ,np. ugniatanie, trzeba stosować, czy można w tym etapie zastosować np. jedną i przejść do kolejnego, czyli ucisków, itd.?
Dobór technik zależy przede wszystkim od celu masażu. Niektóre chwyty działają rozluźniająco a inne pobudzająco. W praktyce więc niemal zawsze wybiera się jedynie część chwytów. Ponadto trzeba "wypełnić" zasadę warstwowości, co przekłada się na minimalną kolejność: powierzchowne głaskanie, głębokie głaskanie, powierzchowne rozcieranie, głębokie rozcieranie, ugniatania (wybrane), pozostałe techniki i na koniec głębokie głaskanie i powierzchowne głaskanie. Pozdrowionka
@@Fizjonauka a mógłbyś jeszcze napisać, które chwyty działają pobudzająco? Uczę się masować żonę z Twoich filmików i będę wdzięczny za odpowiedź. No i dziękuję za poświęcony czas i dalszego powera Ci życzę (:
Na wstępie, byłbym ostrożny z uczeniem się z YT...to nie to samo co kurs, szkoła... a odpowiadając na Twoje pytanie: pobudzająco działają intensywne i szybkie głaskania i rozcierania, wszystkie ugniatania poprzeczne (wykonywane oburącz) o ile zachowasz prawidłowe tempo techniki, uciski naprzemienne, oklepywania, wibracja pionowa. Nie pamiętam już, czy pokazywałem to wszystko, ale wymieniam jak jest ;P P.S. pozdrów Żonę i daj znać, jak Jej się masaż podoba i sprawdza.
Przy rozcieraniu też, jeżeli jest to rozcieranie w poprzek (od kręgosłupa lub mostka w stronę linii pachowej). Przy rozcieraniu podłużnym jeżeli rozciera się oburącz, to jedna ręka automatycznie jest po stronie, po której się stoi. Jeżeli jednak rozcieram wzdłuż jednorącz, to też stronę przeciwną - to zapobiega dziwnym wygięciom kręgosłupa i nadgarstków (po to w ogóle jest ta cała zasada)
Mnie w szkole powiedziano, że ta technika ugniatania palcami ułożonymi w przeciwnym kierunku powinna być stosowana na kręgosłupie, nie na mięśniach pleców
W sensie ugniatanie esowate? W podręczniku A. Zborowskiego jest wykonywana zarówno na prostownikach, jak i między wyrostkami kolczystymi. Zwracam jedynie uwagę, że ten materiał prezentuje różne techniki, ale to gdzie jakich używać to już w poszczególnych masażach omawiam :)
Witam jestem nowa na tym kanale. Czy mógłby pan powiedzieć początkujacym masażystom tak jak ja (planuję dopiero się zapisać na kurs masażu) co najpierw należy się nauczyć krok po kroku. Teoria. Jakie książki będą najlepsze na początek? Albo lepiej skorzystać z biblioteki?? Co trzeba wykuć...
Jak najmniej kucia! Lepiej uczyć się ze zrozumieniem. Na początek to Adam Zborowski "Masaż klasyczny". To chyba taka podstawa podstaw. Plus materiały na tym kanale - jest tu sporo porad dla początkujących ;)
Niema to że na zewnątrz czy do zewnątrz. Mamy pod palcami trójwymiarową strukturę mięśni. Trzeba malować jak artysta ;) (oczywiście nie wchodzę w kompetencje. Żeby nie było) ;)
Zapewne chodzi Ci o rozcierania, zgadza się? A wiesz, że stawy nadgarstkowe są eliptyczne i zbudowane niesymetrycznie, w sensie, że inaczej jest połączona kość promieniowa a inaczej łokciowa z szeregiem bliższym nadgarstka? Z tego powodu ja akceptuję to, czego mnie uczono: niektóre ruchy są bardziej obciążające stawy od innych. Ale to tylko anegdota (co zresztą chyba w materiale mówiłem), żeby nie było ;)
Masaż klasyczny może służyć w celach rozluźniania ale i jako masaż pobudzający czy leczniczy. Zasady masażu klasycznego mówią o oliwce lub innym środku poślizgowym. Ja masuję 12 lat i nie mam problemu z żadnymi chwytami w związku z użyciem oliwki (lub masła shea, bo to wolę). Wystarczy używać odpowiedniej dawki środka poślizgowego, a nie topić w nim pacjenta. Masaże bez oliwki to między innymi masaż segmentarny i klasycznie robiony drenaż limfatyczny.
Ten kanał ma bardzo duży potencjał, super jakoś, wszystko dobrze, przystępnie wytłumaczone. Pełen profesjonalizm pod względem ujęć i dykcji. Brawo!
Dzięki za mega super pozytywny komentarz...
ale z tą dykcją to chyba ironia, a przynajmniej przesada... język mi się plącze i strasznie bełkoczę (przynajmniej ja to tak słyszę) ;P
Właśnie mam egzaminy znalazłam ten filmik! Bardzo przydatny -super nauczyciel. 😊
Dzięki
Totalny laik, który namawia męża aby trochę pomógł masując przy potwornych bólach kręgosłupa - ładnie pokazane, omówione super, fajne podejście, ogólnie bardzo przyjemnie się ogląda - a jeszcze przyjemniej jest się modelem do praktyki przy takim filmiku :-)
Oczywiście nie zastąpi to szkolenia/kursu, ale i tak dzięki nad podziękowanie, za pomoc zwykłym śmiertelnikom w podstawach dawania ulgi i przyjemności.
Dziękuje bardzo!!
Ratunek dla początkujących masażystów, dziękuję!
Bardzo proszę :)
Materiały bardzo pomagają mi w szkole! Dużo więcej tłumaczysz, filmy są ciekawe, pomocne u zrozumiale. Cieszę się, że trafiłam na ten kanal
Możesz zostać tu dłużej, rozgość się :) dzięki za pozytywny komentarz :)
Jestem początkującą masażystką (chodzę na kurs)
Super nauczyciel i dużo wiadomości.
Dziękuję bardzo
Dzięki za pozytywny komentarz. Powodzenia w czasie zdobywania wiedzy :)
Żałuję, że wcześniej tu nie trafiłam, najlepszy kanał !
Wielkie dzięki!
Ogladam pana filmiki codziennie i bardzo dziękuję za nie Jestem na początku mojej kariery masażysty☺️ i bardzo mi sue przydają Dzięki jeszcze raz
Dzięki za komentarz
Świetny kanał, nauczyciel posiada spora wiedzę i umiejętności jej przekazania! Brawo!
Dzięki wielkie :)
Jutro idę na rozmowę i próbny masaż wykonać i 5 razy obejrzałem 😮 dzięki za pomoc i dzielenie się wiedzą 👍
Powodzenia
Udało się?
Super filmik, idealny dla mnie żeby przypomnieć sobie poznane techniki X lat po zakończeniu nauki 💛
Dzięki za miły komentarz:)
Przydał by się odcinek w którym tłumaczysz które metody pomagają przy wybranym masażu np jakie techniki przy masażu który ma na celu rozluźnienie mięśni a jakie techniki w przypadku pobudzenia mięśni do pracy :) ten odcinek super !
Serio chciałbyś odcinek o tym która technika kiedy stosowana? Hmmm... Przemyślę sprawę
@@Fizjonauka nie zrozum mnie źle, spotkałem się z paroma osobami którzy masują mam wrażenie w sposób nie świadomy łącząc np ugniatanie pobudzające z roztrząsaniem, może nie świadomie, moze z braku pomysłu na to jak wykorzystać czas na masaż który im został albo poprostu z przyzwyczajenia, a jednak mimo wszystko chodzi żeby osobie masowanej przynieść jak najlepszy efekt :)
Dlatego wydaje mi się że ten wątek warto poruszyć ponieważ jest on dość częstym błędem
Z góry dziękuję !
Z Pana filmików aż miło się uczyć. Dzięki 🤗
Dziękuję, jak dla mnie, na początek rewelacja 👍
To powodzenia na dalszej drodze :)
Dziekuje za wszystkie filmy. Są bardzo przydatne.
Proszę bardzo. Dzięki za pozytywny komentarz :)
Fajnie Pan masuje. Tłumaczy tak dostępne, dokładnie... super
Dla taty mocnego zdrówka.
🤔Pomysł na masaż izometryczny
Dzięki. Masaż izometryczny na pewno kiedyś się pojawi. Dzięki za pomysł :)
Ciekawy filmik,uzupełnia moje masowanie :)
Dobrze wyjaśnione,pokazane.Dzięki.
A wibracja również dla mnie najtrudniejsza.
Dzięki za pozytywny komentarz :)
To co szukałam, dziękuję 😊
właśnie mi uratowałeś tyłek dzięki pozdro leci subik
Bardzo przydatne informacje.
Super kanał, super nauczyciel👍👍 Daję suba i czekam na więcej :)
Super. Będzie więcej ;)
Super.bardzo pomocny. Dziękuję
Bardzo proszę :)
Bardzo ładnie wszystko pokazano.
Świetny materiał, dziękuję bardzo 😊.
Dzięki za pozytywny komentarz :D
Dziękuję bardzo!
Super 👍 pozdrawiam serdecznie 😊
Dzięki i pozdrawiam równie serdecznie i słonecznie ;)
Super materiał!
dzięki
Super podpowiedz. Pozdrawiam
Dzięki
SUPER, thank you very much
A czy pacjent jak leży w takiej pozycji chodzi mi o głowę, o kark. To chyba nie jest najwygodniejsza pozycja?
Materiał świetny, chyba najlepszy jaki znalazlam na YouTubie.. W ogóle cały kanał
Niektórzy (jak mój model) nie lubią pozycji z głową w zagłówku. Dla mnie taka pozycja jak na filmie też nie jest mega wygodna, ale nie chciało mi się polemizować ;)
Swietny materiał
Super nauczanie masazu .Zapraszam na spotkanie i wypoczynek w Pensjonat willa Dewajtis Zakopane? Z powazaniem piotr s kudlacik =peter s Kramer obywatel polski i amerykanski usa ,tez skonczylem szkole masazu w Massage institute of New England w Cambridge Ma
Super, dziękuję
Dziękuję ❤
Bardzo fajnie Pana się ogląda. Mam pytanie, niektóre źródła podają taka technikę jak wyciskanke. Jest to zamienna nazwa której z technik jakie Pan przedstawiał czy całkiem inna technika?
Wyciskanie widziałem kiedyś opisane jako dość głębokie głaskanie... Ale nie dam sobie za to głowy uciąć. Ogólnie różni autorzy różnie te same techniki nazywają, co często wprowadza niepotrzebny zamęt. No ale każdy chce mieć własnoręcznie nazwane chwyty ;)
Pomasowałam tak mojego tatę i po kilku razach rzeczywiście mu przeszło 🙂
Super :)
Chociaz jakby co, to film z netu nie powinien być traktowany na równi z kursem itp.
Fajny głos:)
I znowu pytanie do Pana...😃jeśli mówi Pan że głaskanie naprzemienne było by bardziej poprawne brakuje mi wyjaśnienie dlaczego 😃i fajnie jakby Pan to uzupełniał...
A tak poza tym świetny kanal
Dzięki z ogólną opinię. Musiałabyś podać konkretny czas w filmie, kiedy coś mówiłem, bo po takim czasie od publikacji, nie mam pojęcia o co Ci chodzi, a nie chce mi się przesłuchiwać całego materiału. Nie mogę filmów uzupełniać, najwyżej w nowym filmie nagrać sprostowanie. YT nie pozwala na modyfikowanie materiałów (np. dodanie fragmentu) po publikacji.
oklepywanie podłużne nie wiem czy jakoś nie zostało zmienione na zasadzie ,,tak sie nie robi,, na ,,w sumie to można tak robić,, ale nie mam dostatecznych informacji co do tego. jedynie co to nauczycielka masażu tak stwierdziła oparła się na badaniach które czytała. Podobnie jak omijanie kregoslupa. w tym momencie masaz po kręgosłupie jest jak najbardziej wykonywany i niejednokrotnie spotykam się z filmami z niedawna w których to nie przestrzega się zasady ,,nie masuj po kręgosłpie!!!,, Przy okazji fajny film. Pozdawaiam :D
Odpowiedź zacznę trochę od końca. Masaż kręgosłupa się wykonuje: jest między innymi głaskanie dookoła wyrostków kolczystych i rozcieranie dookoła wyrostków kolczystych, czy uciski na wyrostki poprzeczne ALE... to są techniki "specjalne", a w filmie pokazuję ogólnie jak wyglądają techniki masażu klasycznego. Zdaję sobie sprawę, że tym filmem inspirują się też ludzie, którzy z masażem dotąd nie mieli styczności, a wolałbym, by nie uszkodzili masowanych osób nieumiejętnie wykonanymi technikami na kręgosłup.
Co do oklepywania podłużnego to chętnie poszukam, bo szczerze to nie sprawdzałem w nowszych badaniach, więc dzięki za trop. Ja ze szkoły pamiętam, że oklepywanie wzdłuż włókien mięśniowych (to silne oklepywanie oczywiście) miałoby je uszkadzać i w konsekwencji nawet doprowadzać do rozwarstwienia lub rozerwania mięśni. Zborowski też mocno to podkreśla w swoim "Masażu klasycznym" a ostatnie wydanie było z 2012 (choć akurat bibliografia w nim jest słabiutka). Słowem: sprawdzę, ale nie ryzykowałbym obecnie oklepywania wzdłuż włókien mięśniowych ;P
@@Fizjonaukai jak, sprawdziłeś?
Witam i dziękuję(my) za filmiki. Mam pytanie. Zamierzam podjąć naukę masażu w technikum, no ale to niestety za prawie rok zacznie się semestr. Czy warto uczyć się masażu na podstawie filmików? Konkretnie chodzi mi o to, czy w taki sposób nie "nauczę" się jakichś błędów, które później będzie trudno naprawić (odzwyczaić się od nich)?
Bardzo dobre pytanie. Osobiście uczę osoby, które masowały wcześniej i z doświadczenia mogę odpowiedzieć tak: prawie na 100% będziesz mieć nieprawidłowe naleciałości, jeśli od razu na żywo ktoś ich nie skoryguje.
Dlatego też w filmie zaznaczam, że jest on dla uczniów (którzy już znają część technik) i amatorów. Nie ucz się masować tylko z filmów.
Przy okazji, masaż to bardzo fajny pomysł na życie ;) więc jeśli się w tym czujesz (lub wiesz, że chcesz spróbować) to trzymam kciuki :)
@@Fizjonauka dziękuję :)
Witam czy jest gdzieś nagrany filmik z masażu kręgosłupa? Ps świetne nagrania. Dobra robota. Dziękuję
A wiesz, że jakoś zapomniałem zrobić filmu z masażu grzbietu. Żona się ucieszy, gdy się dowie, że chcę to nagrać. Dzięki za pomysł :)
Jestem w Policealnej Szkole Medycznej na techniku masażyście. Szkoła z opinii mega dobra, zdawalnosc tez. Jestem już na zajęciach praktycznych na ugniataniu a nie miałam połowy technik( albo i więcej), które pokazujesz w tym filmie. Uciekać ?
Nie wiem ;P może daj szansę, jeśli się tam dobrze czujesz i zajęcia są ciekawie prowadzone
Bardzo przydatny
A czy wszystkie techniki, które pokazujesz ,np. ugniatanie, trzeba stosować, czy można w tym etapie zastosować np. jedną i przejść do kolejnego, czyli ucisków, itd.?
Dobór technik zależy przede wszystkim od celu masażu. Niektóre chwyty działają rozluźniająco a inne pobudzająco. W praktyce więc niemal zawsze wybiera się jedynie część chwytów. Ponadto trzeba "wypełnić" zasadę warstwowości, co przekłada się na minimalną kolejność: powierzchowne głaskanie, głębokie głaskanie, powierzchowne rozcieranie, głębokie rozcieranie, ugniatania (wybrane), pozostałe techniki i na koniec głębokie głaskanie i powierzchowne głaskanie. Pozdrowionka
@@Fizjonauka a mógłbyś jeszcze napisać, które chwyty działają pobudzająco? Uczę się masować żonę z Twoich filmików i będę wdzięczny za odpowiedź. No i dziękuję za poświęcony czas i dalszego powera Ci życzę (:
Na wstępie, byłbym ostrożny z uczeniem się z YT...to nie to samo co kurs, szkoła... a odpowiadając na Twoje pytanie: pobudzająco działają intensywne i szybkie głaskania i rozcierania, wszystkie ugniatania poprzeczne (wykonywane oburącz) o ile zachowasz prawidłowe tempo techniki, uciski naprzemienne, oklepywania, wibracja pionowa. Nie pamiętam już, czy pokazywałem to wszystko, ale wymieniam jak jest ;P
P.S. pozdrów Żonę i daj znać, jak Jej się masaż podoba i sprawdza.
Tak,jest prosty jak się ogląda😢Tylko przy ugniataniu stoimy po przeciwnej stronie czy przy rozcieraniu tez?
Przy rozcieraniu też, jeżeli jest to rozcieranie w poprzek (od kręgosłupa lub mostka w stronę linii pachowej). Przy rozcieraniu podłużnym jeżeli rozciera się oburącz, to jedna ręka automatycznie jest po stronie, po której się stoi. Jeżeli jednak rozcieram wzdłuż jednorącz, to też stronę przeciwną - to zapobiega dziwnym wygięciom kręgosłupa i nadgarstków (po to w ogóle jest ta cała zasada)
@Fizjonauka bardzo dziękuję za obszerna odpowiedź, jestem bardzo wdzieczna
Od tego tu jestem ;)
Panie Przemku, co to za swieczka z olejem? Pierwszy raz to widze 😮
Świeca do masażu. Czyli podpalasz, to się roztapia i masz cieplutki, najczęściej zapachowy wosk. Fajna sprawa :)
Mnie w szkole powiedziano, że ta technika ugniatania palcami ułożonymi w przeciwnym kierunku powinna być stosowana na kręgosłupie, nie na mięśniach pleców
W sensie ugniatanie esowate? W podręczniku A. Zborowskiego jest wykonywana zarówno na prostownikach, jak i między wyrostkami kolczystymi.
Zwracam jedynie uwagę, że ten materiał prezentuje różne techniki, ale to gdzie jakich używać to już w poszczególnych masażach omawiam :)
Tak, to o tej technice pisałem
Kiedyś słyszałem, że po osiągnięciu pewnego wieku wystarczy tylko przyłożyć rękę i wibracja sama się zrobi :p
Dobre hehe ;) To jeszcze za młody jestem
Technika rozcierania 4ma palcami wzdłuż kręgosłupa wykonuje się w masazu segmentarnym
Sorry, ale w masazu segmentarnym w opracowaniu kregoslupa w ogole nie ma rozcieran... Przynajmniej wg Zborowskiego
Jacek Wierzbicki. Wideo Masaż segmentarny.Masaż leczniczy odruchowy. 19. 25 minuta. Może źle zrozumiałam.Nie chcę popełnić błędu na egzaminach
Witam jestem nowa na tym kanale. Czy mógłby pan powiedzieć początkujacym masażystom tak jak ja (planuję dopiero się zapisać na kurs masażu) co najpierw należy się nauczyć krok po kroku. Teoria. Jakie książki będą najlepsze na początek? Albo lepiej skorzystać z biblioteki?? Co trzeba wykuć...
Jak najmniej kucia! Lepiej uczyć się ze zrozumieniem. Na początek to Adam Zborowski "Masaż klasyczny". To chyba taka podstawa podstaw. Plus materiały na tym kanale - jest tu sporo porad dla początkujących ;)
@@Fizjonauka dzięki wielkie za odp. Pozdrawiam 👍😉
Technika klasycznego masażu Adama Zborowskiego?
Tak
@@Fizjonauka czy pan ma filmik całego ciała?
Niestety nie
Fajne!
Dzięki!
Niema to że na zewnątrz czy do zewnątrz. Mamy pod palcami trójwymiarową strukturę mięśni. Trzeba malować jak artysta ;) (oczywiście nie wchodzę w kompetencje. Żeby nie było) ;)
Zapewne chodzi Ci o rozcierania, zgadza się? A wiesz, że stawy nadgarstkowe są eliptyczne i zbudowane niesymetrycznie, w sensie, że inaczej jest połączona kość promieniowa a inaczej łokciowa z szeregiem bliższym nadgarstka? Z tego powodu ja akceptuję to, czego mnie uczono: niektóre ruchy są bardziej obciążające stawy od innych. Ale to tylko anegdota (co zresztą chyba w materiale mówiłem), żeby nie było ;)
@@Fizjonauka No no.. właśnie o to mi chodziło :)
Pokaz jak nogi i stopy masowac… ❤
W sumie mógłbym :)
Cebula i ogry mają warstwy, bardzo słuszna uwaga
Fajnie tylko światło żle
A co mógłbym poprawić, żeby było lepsze? Moje materiały są amatorskie, ale chętnie poprawiłbym właśnie oświetlenie.
Mam rozumieć ze to masaż relaksacyjny? Przy użyciu oliwki to chyba nie bardzo można wyczuć miesnie, czy np zlapac fałd Kiblera…
Masaż klasyczny może służyć w celach rozluźniania ale i jako masaż pobudzający czy leczniczy. Zasady masażu klasycznego mówią o oliwce lub innym środku poślizgowym. Ja masuję 12 lat i nie mam problemu z żadnymi chwytami w związku z użyciem oliwki (lub masła shea, bo to wolę). Wystarczy używać odpowiedniej dawki środka poślizgowego, a nie topić w nim pacjenta. Masaże bez oliwki to między innymi masaż segmentarny i klasycznie robiony drenaż limfatyczny.
Dziękuję