Czy możecie odłowić i przesiedlić bobry?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 3

  • @marioprado2460
    @marioprado2460 Рік тому +4

    Jestem subskrybentem tego kanału i pochwalam to co robicie. Całym sercem za przyrodą przez duże P. Pozdrawiam !

  • @zubry-xy3wj
    @zubry-xy3wj Рік тому +2

    Jeśli się chce uniknąć szkód, wyrządzanych przez bobry, ale same bobry nam nie przeszkadzają (tak jest na ogół), należy stosować również metodę ŻERU ZASTĘPCZEGO. Nad samym brzegiem sadzić dla nich masowo krzewiaste wierzby. Bóbr, który ma dostęp do cieńszych gałęzi nad brzegiem: 1. nie ma powodu, żeby wycinać grube drzewa (zwykła ekonomia energii), 2. nie ma powodu oddalać się bardziej od wody, gdzie znajdują się jakieś cenne nasadzenia, np. sadownicze lub ozdobne. Należy starać się POKOJOWO WSPÓŁŻYĆ. Tylko w tym celu musimy ruszyć głowami, bo bóbr, choć inteligentny jak na zwierzę, aż tak mądry nie jest, żeby nas w tym zastąpić. Rzeczywiste problemy bobry powodują wyłącznie na groblach stawowych, które dziurawią.
    Warto byłoby zresztą tworzyć rozmyślnie ostoje bobrów z dużymi zasobami żywności dla nich w miejscach, gdzie nie przeszkadzałyby ludziom, a wprost przeciwnie - zapobiegały wysychaniu gleby (ich spiętrzenia wody powodowałyby zaprzestanie wysychania studni i przesychania gleb rolnych). Powinno się tworzyć takie miejsca najlepiej w pobliżu ostoi dzików, żeby powstawały zarazem wilgotne tereny, na których dziki buchtowałyby, zamiast odwiedzać w tym celu pobliskie łąki (z tego co wiem, to nie przynosi efektów od razu, a dopiero po paru latach, gdy w bagnie namnożą się dżdżowniczki).
    W takie miejsca można by przenosić wszystkie bobry ze stawów rybnych. Chyba, że wymyślimy jakiś sposób, żeby skanalizować działalność bobrów także na stawach. Np. nauczymy się tak przygotowywać brzeg, żeby kopały nory wyłącznie w tych miejscach, w których chcemy. Prawdopodobnie rosnące nad samym brzegiem drzewa z korzeniami, sięgającymi poniżej poziomu wody (np. olchy) mogłyby powodować taki efekt, gdyż w takich miejscach bobry są po prostu najbezpieczniejsze.
    Co do osiatkowania drzew, to należy pamiętać, by siatka miała odpowiednią wysokość, bo bobry potrafią sobie naznosić drewna i zbudować z niego "schody" do miejsca, gdzie nie ma już siatki.
    Bobry też znają prawo własności, gdyż tym właśnie jest terytorializm, występujący u nich przy braku pożywienia. Tylko w przyrodzie każdy gatunek ma OSOBNE prawo własności, które obowiązuje wyłącznie przedstawicieli jego gatunku! Ani więc bobrów nie obowiązuje nasze prawo własności, ani nas nie obowiązuje bobrze...

    • @ddddd103
      @ddddd103 7 місяців тому

      Bobra jest już w Polsce za dużo , niszczy drzewa produkujące tlen na nich gniazda ptactwa i innych gatunków zwierząt można wrócić donstarych czasów i zacząć korzystać z bardzo zdrowego mięsa a zostawić bobry tylko tam gdzie nie są szkodnikami na UA-cam już są nagrywane fajne przepisy na mięso z bobra i polecam gulasz oraz pitki - pamietajmy pan bóg stworzył ludzi aby panowali nad zwierzętami a nie zwierzęta nad ludźmi