Panie Michale w napedach hybrydowych Toyoty pracują skrzynie eCVT a nie CVT, nie posiadają paska i kół stożkowych. Zmiana przełożenia skrzyni wykonywana jest elektycznie po przez zmianę prędkości silnika elektycznego MG1 napędzającego przekładnie planetarną. Poza tym warto zanzaczyć, że od 2018 roku skrzynie do Corolli i C-HR sprzedawanych w europie są produkowane w fabryce Toyoty w Wałbrzychu. A od 2021 produkowane są skrzynie oraz silniki do Toyoty Yaris i Yaris Cross w wersji hybrydowej. Pozdrawiam
Do spokojnej jazdy najlepszy M4R , to wolnossak wiec napisalem do spokojnej jazdy .Srednie spalanie to 7 l benzyny , przyspieszenie 9/100 i V-max 220 km /h ,mam taki w Lagunie 3 i jestem mega zadowolony. W tescie Auto Swiat na pierwszym miejscu . Co do osiagow to lepszy jest F4Rt od Renault gdzie na pasie rozbiegowym bez problemu osiagam 150 km/h ( Megane Grandtour 250 KM i 400 Nm momentu obrotowego) . Bledem Renault bylo niedopracowanie dupereli np. brak uchwytow na kubki czy regulacji pochylenia siedzisk przednich foteli ,brak szyberdachow , bo pod wzgledem bezawaryjnosci Laguna 3 czy Megane 3 plasuja sie w czolowce.
2 litrówką Mazdy przejechałem 300 000 km bez najmniejszych problemów w modelu 3 (rocznik 2017). Teraz mam ten sam silnik w CX-30 i zaliczyłem już 100 000 km i igła. Oczywiście serwisowanie zgodnie z książką ;-) Polecam 🙂
Zrób może po kolei z odstępem czasowym (na spokojnie do aktualnego rynku )w przedziałach 3tys ( typowo dojazdowe do pracy), 5tys , 10 tyś, 15 tyś, 20-30tyś, 45-60tyś, 60-110tyś każdy znalazłby coś dla siebie, dużo roboty z tym ale masz duża wiedzę i ludzie Ci ufają.
Od roku do 5tys naprawdę ciężko kupić coś sensownego. Ceny za gruzy poszły w górę. Rok temu na chwilę a został na dłużej kupiłem w pełni sprawną nubire w gazie za 800zl. Miała służyć przez czas naprawy mojego auta ale z racji że był w naprawdę dobrym stanie i miał hak to Ostawilem go sobie do ciagania przyczepki i wyjazdy na grzyby bo nie szkoda go było zniszczyć. Takich aut na chwilę miałem w swoim życiu kilka. A obecnie znalezienie takiego jest praktycznie niemożliwe. Z dwóch powodów. 1 Złom był w cenie 2 co tanie i jeżdżące pojechali na Ukraine.
@@pawefreitag2688 jak się poszuka to idzie wyrwać coś fajnego. Laguna I czy jakaś zadbana Fabia jest możliwa do znalezienia. Ostatnio na grupie lagnuniarzy była taka po zmarłym dziadku, 1.8 z LPG 160kkm ori przebieg, garażowana, zadbana, za 4k. Większość cen to wymysl sprzedających, idzie znaleźć zadbany egzemplarz w normalnych cenach "przedinflacyjnych".
miałem lagune 2.0T , zeliwny blok , duzy skok tłoka , zero problemów z silnikiem , padały tylko cewki zapłonowe , silnik bardzo elastyczny z 6 skrzynią napedzał lagune idealnie , nie jednego sebiksa z bmw czy gulfa gti zostawiłem na swiatłach :)
Proponuje aby pojawiło się coś o popularnych silnikach 3.0 tfsi które pojawiają się w audi,można tez coś dodać o silnikach bmw czy lexusa.( ogólnie o v6) Jednak dużo osób kupuje teraz auta z v6 pod maską. Super że wspominamy o silnikach 1.2-2.0 bo w tych pojemnościach przeważają na rynku, ale fajnie by było czegoś więcej się dowiedzieć o tych 3.0 z ust kogoś kto prowadzi warsztat i ma do czynienia na codzień z tymi silnikami. I tutaj proszę o like posta jak czytacie,aby dotarł wyżej Pozdrawiam i życzę udanej niedzieli :)
@@gregbelial4613 zgadza się jest trochę złych opinii ale co z 3.0 tfsi od audi ? Czy to tak samo dobra konstrukcja co poprawione 2.0 tfsi ? Tam tez było dużo wersji poczawczy od c6 do popularnego c7 bo c8 to jeszcze długo nie chyba że dla najbogatszych
@@dariuszbober953 mój kolega robi te wysokie modele z audi - on sie lubuje w tych silnikach i akurat mówi ze ten 3.0 tfsi nie jest zły jak sie przy nim nie kombinuje i przestrzega interwałów olejowych co 10 tys km.Ja akurat średnio za audi przepadam . Mam jedna audice w swojej graciarni ale to prehistoryczne a6c4 2.8 v6 ack quattro wiec inna epoka , ogólnie moje ulubione silniki to wolnossące v8 , które uwielbiam i nic mi do szczescia więcej nie potrzeba . Nie chce patrzyć na żadne wtryski bezpośrednie i uturbienia - gowno mnie interesuje jakies urywanie ułamków sekund na papierze i jaranie sie ile wyciągnę mocy po programie na hamowni - mnie takie rzeczy nie interesują wogole ; lubię po prostu solidna motoryzacje.
@@gregbelial4613 nie kombinuje czyli masz na myśli nie podnosi mocy ? Oczywiście v8 super ale kosztowniejsze od v6. Mi się znowu podobają jeszcze lexusy tylko razi to że takie 3.0 w audi można niedużym nakładem zrobić na 450+ i ma 4x4 gdzie tam ciagle oferują przeważnie tył napęd a mi głównie zależy na tym 4x4 zazwyczaj
@@dariuszbober953 czy ja wiem czy kosztowniejsze starsze v8 od nowoczesnych r6 i v6 ? Nie sadze powiedziałbym ze dużo tańsze . W moich naprawde nic sie nie dzieje . Od 5 lat mam np. Toyote tundrę v8 5.7 mpi wolnossący . Oczywiscie wszystkue płyny i filtry na czas . Przez 5 lat wymieniłem z tylu amory i czujniki parkowania z przodu a tak to nie wiem co to usterka w tym aucie . Do silnika i osprzętu sie jeszcze nie dotykałem bo wszystko działa , teraz w tym tyg wymienię pierwszy raz pasek klinowy z rolka i napinaczem wiec gdzie te wydatki?? Jak patrzę ze gość po 200 tys km w Bmw z silnikiem n54 robi remont za 40 koła to za głowę sie łapie i pytanie - dokąd ta motoryzacja prowadzi ? No sam widzisz - Tobie zależy na podkręcaniu mocy - wycisnąć 450 koni z 3.0 litrowego silnika. Mój w tundrze ma 5.7 i 381 kM i nic mi więcej nie potrzeba - to fura na wyprawy dalekie , polowania i do wożenia rożnych rzeczy a nie na wyścigi . Ja juz nie mam 17 lat zeby sie jarac szybkimi i wściekłymi .
Bardzo dobre zestawienie jedynie brakuje mi tu dobrego V-teca który był montowany do bodajże 2021 roku w HR-V, a jak wiadomo są to silniki nie do zajechania.
2:36 silnik ten nie jest łączony ze skrzynią cvt, która jest na pasku i rzeczywiście może powodować problemy, tylko z przekładnią planetarną e-cvt która jest zupełnie inna konstrukcją i jest praktycznie niezniszczalna przy wymianie oleju co około 60 tyś. km.
Zgadzam się przekładnia e-cvt jest nie do zajechania. Co do wymiany oleju to opinie są różne. ASO nie zaleca wcale, niektórzy zmieniają co 60k a nawet co 200k i co ile by nie zmieniać te e-cvt przeżyją baterię i silnik.
Polecam Avensis kombi t27 po 2 lifcie ładny duży i pali tyle co kot napłakał oczywiście z lpg.Od 1.6 do 2.0 valvematic.Pokażcie mi innego co na trasie po banie przy 140 wedlug gps 131 km h spala 8.2 lpg czyli 25 pln na 100km przy cenie lpg około 3.1pln. Moze byc elektryk hybryda diesel cokolwiek. Minusy to mulistość (pomaga redukcja z 6 na 3) wyciszenie cienkie blachy i ceny z kosmosu.Brak turbo 2 -masy dobry łańcuch rozrządu tylko na plus. Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
Potwierdzam. Polecam benzynowe modele po pierwszym lifcie. Wyglądają nieźle jak na toyotę a dodatkowo poprawiono kila drobnych mankamentów które uprzykrzały życie wersji przedliftowej. Sam silnik nie jest przesadnie mułowaty ale ma przypadłość silników vvti czyli tak do 40km potrzebuje trochę czasu na rozpędzanie się ale potem jest już lepiej. Oczywiście można pocisnąć na szlifierkę jak np Celicą :D . Zalety: - Silniki benzynowe są stworzone pod instalacje gazowe. Mam BRC~11L na 100km w cyklu miejskim. - Auto jest bardzo tanie w eksploatacji klocki, tracze, etc. - W zasadzie silniki benzynowe 1.6, 1.8, 2.0 są na tyle bezawaryjne ze pakują je w Avensisa od 2009 do 2018 :P - 2ZR-FXE z filmiku jest przerobionym 2ZR-FAE :D - Komfort jazdy. - Znacznie łatwiej o dobry egzemplarz na rynku wtórnym bo nie jest tak rozchwytywany jak audi, VW czy BMW. - Rozrząd padnie w ty m aucie dopiero jak wrzucisz granat do komory silnika. - Bezawaryjna elektryka. - Dość tanie w naprawie zawieszenie. Wady: - Ceny jednostek benzynowych poszybowały w górę i potrafią być droższe o około 30% od wersji wysokoprężnej. - Falujące obroty ale to można łatwo naprawić czyszcząc przepławki i kolektor. 5 min roboty :D - Zużywająca się szybko pompa wody która należy wymieniać mniej więcej co 60k. Cena pompy - 200-300 zł - Bierze olej ale tylko jak Janusz wymieniał olej raz na 3 lata. Problem bardzo rzadko spotykany. - Uszkodzenia skrzyni CVT co również spowodowane brakiem wiedzy o tym ze w tej skrzyni należy regularnie wymieniać olej! - Tylna cześć podwozia potrafi lekko gnić - toyota :(. Zabezpieczanie niweluje całkowicie problem. - Legendy głoszą że w okolicach 300k potrafi wysypać się moduł valvematic. Orientacyjny koszt modułu około 4k + 700 zł wymiana. Niestety nie mam wiedzy o silnikach wysokoprężnych ale nie polecam jednostek D-CAT bo wszędzie gdzie bym nie szukał są odradzane. Pozdro
Ja bym tą listę tak od siebie uzupełnił o silnik D5 z Volvo. Pojemność 2.4, moc, w zależności od generacji i rocznika 165 - 235 KM. Mam taki w moim maleństwie i tylko chwalę. Bo oprócz wymiany płynów ustrojowych, nic przy nim nie robię. Wady? A jest jedna. Trzeba bardzo delikatnie się obchodzić z gazem, bo daje tyle frajdy z jazdy, że bardzo łatwo jest dać się ponieść. A to bardzo szybka droga do utraty uprawnień...
Myślę, że lista top5 czy top10 z autami miejskimi do 15/20 tyś. zarówno z dieslami i benzynami dobrze by się przyjęła - dla studenciaka co dostał pierwszą robotę 😁
no np dla mnie 15-20-25tys. Ostatnio miałem dzwona, nie moja wina, ale auto starsze ale doinwestowane więc straciłem dużo na wyliczeniu ubezpieczalni. To tak 10 może 15 by było, ale mam anioła stróża w postaci rodziny to szukam do 23-25.
Witaj. Bardzo lubię właśnie takie odcinki. Super,świetna robota. Zaskoczyło mnie tylko,że nie ma żadnego silnika ze stajni Hondy,a jest silnik Forda. Ale tak jak już wcześniej wspomniałem,świetna robota. Pozdrawiam Waszą całą ekipę. Nareczka.
Dobry materiał - super masa przydatnych informacji o ewolucji tych silników, wadach i wskazówkach w serwisowaniu. Szacunek że przyznajesz że hybryda na Toyoty jest niezawodna mimo że ich nie lubisz. Jak więcej ludzi potrafiłoby tak rzetelnie podejść do tematu to świat byłby lepszy. Ciekawe że polecasz ecoboosta 1.6 wbrew obiegowej opinii że były tam częste problemy z chłodzeniem i pękaniem bloków. Zaskoczeniem było też odradzanie 1.0 bo podobno tuningują je na 150-180 koni i latają bez problemu. Ciekawe ile procent problemów to absurdalnie długie interwały serwisowe po 30k gdzie realnie powinno być 10k. Ecoboosty 1.0 są też częściej montowane do Focusów niż 1.6 i nawet jak w warsztacie pojawiają się 3x częściej z problemami nie musi znaczyć że są gorsze od 1.6? Poza tym jak wypadają odświeżone ecoboosty po 2018?
Chyba wspomniał, że w skarajnych sytuacjach były problemy z temperaturą i pękającymi blokami, a co za tym idzie sprawdzeniem czy przeprowadzona została akcja serwisowa ;)
Znam się , więc wypowiem się. Mówisz, Michu, o toyotowskim silniku HYBRYDOWYM. Skrzynia biegów, a właściwie rozdziału i przepływu mocy, nie posiada w żadnym wypadku konstrukcji skrzyni CVT, poza jej specyfiką pracy. Prof. Kris robił rozbiórkę takiej skrzyni z Lexusa RX. Zamiast paska jest tam zestaw dwóch przekładni planetarnych. I nie ma potrzeby wymiany w niej oleju, jeśli spełnia on założenia lepkości. Wiem bo takowego Aurisa sam posiadam. I, btw, sam osobiście założyłem do niego instalacje gazową. Prywatnie. W tym momencie mam spalanie średnie na poziomie 6 - 6,5 litra gazu na 100 km i przy moich przebiegach rzędu 18-20 tyś. km rocznie zwrot kosztów do półtora roku. Pozdrawiam
Osobiście w 2020 w marcu kupiłem poleasingowego (arval) golfa 7 (2016 rocznik) varianta z 1.6 tdi 110 km za 35 tys z 150 tys nalotu. Brałem brykę w komisie Hondy w Poznaniu przy Malcie. Samochód kupowałem z myślą o dłuższych i częstych trasach, kilka razy po 700 km miesięcznie (320 km w jedną stronę i drobne 50 km przejazdy w okolicy), absolutnie co miesiąc od chwili zakupu, czasami Poznań Hamburg i powrót następnego dnia. Generalnie natrzaskałem do tej pory na nim 240 tys km i poza wymianą rozrządu (planowaną) i wysprzęglika (nieplanowaną) nie występują absolutnie żadne problemy. Okazjonalnie kilka razy w tygdoniu wykorzystuję brykę do przejazdów do pracy na drugą stronę Poznania. Olej wymieniam co jakieś 25 tys km na oryginalny longlife. Do tego pali po 4.5-5.5 litra ropy na 100 km. Absolutne mistrzostwo świata. Polecam jeśli ktoś chce mieć przez kilka lat spokój i tanie podróżowanie.
I radość z otwierania M4k Garage w Rybniku prysneła (: , skoro szef twierdzi, że w hybrydzie Toyoty jest skrzynia CVT to dla mnie staje się niewiarygodny i nieprofesjonalny, niestety dalej trzeba szukać niezależnnych i wiarygodnych warsztatów, a tak liczyłem, że wkońcu będzie pierwszy warsztat w okolicy, któremu będzie można zaufać, smuteczek (:
Mam Priusa z 2017 r i skrzynia E- CVT,przez 7 lat przejechałem bezawaryjnie 210 tys km,bez dolewek oleju między wymianami. Olej wymieniany co 10 tys km 0w20 razem z filtrem oleju , powietrza i kabinowy. Hamulce, pierwsza wymiana tarcz i klocków po 130 tyś km, świece co 90 tys km. Mam nadzieję że kolejne 200 tys bez awarii przed nami.
Apropos aut do kupienia to świetna byłaby odświeżona lista w różnych pułapach cenowych od5k do 60k (zdaję sobie z tego sprawę że to masakrycznie dużo roboty, więc dziękuję z góry) Najważniejsze to serwisowanie lepiej na zaś anieżeli zapóźno (łysy mistrz nie darmo to powtarza) a carvertical jest bardzo przydatny, za parę groszy zaoszczędziłem wiele tysięcy kupując np. honde crv z silnikiem n22a2 i kilka innych aut które przez lata się sprawdziły.
("środa")Jedno zastrzeżenie w Toyocie jest skrzynia e-cvt , to zupełnie inna konstrukcja jak zwykłe cvt bardzo prosta budowa i bardzo bezawaryjna olej w zasadzie nie ma w niej zbyt wielkiej funkcji prawdopodobnie pomaga w schładzaniu.
Właściwie olej wymienia się bo można można i na zasadzie może po 15 latach warto zmienić jak chociażby płyn hamulcowy(tak wiem powinno częściej) Nie jest tłoczony przez konwerter i nie zasila mechatroniki. Właściwie tylko smaruje i schładza.
Do tej listy mogłeś dorzucić silnik o oznaczeniu 4B11 o pojemności 2.0 i 4B10 z pojemnością 1.8, montowany w citroenach i mitsubishi, a tak po za tym spoko film.
Tjet powiem szczerze to jeden z trwalszych silników z kategorii downsizing jakie znam. A do tego bardzo przyjemny w jeździe. Brat nim od kilku lat jeździ, w połączeniu z małym autem to miejska petarda. Poza autostrada radzi sobie jak moje v6. 1.6 eco boost na liście dobrych silników? Aż w szoku jestem....
Nigdzie nie widziałem jeszcze listy o silnikach wolnossacych z pojemnościami powyżej 2.0 litra. Siadła by taka lista dla osób które nie chcą kupować silników z turbo a chcą mieć zapas mocy pod pedałem zwłaszcza w większych autach. Pozdrawiam
w hybrydowej toyocie jest E CVT nie CVT. jest to zupełnie inna konstrukcja, elektryczne CVT to jedna z najmniej awaryjnych skrzyń jakie kiedykolwiek wyprodukowano
Zgadza się, jest praktycznie bezawaryjna, nie znam nikogo kto miałby z nią jakikolwiek problem, a sam jeżdżę hybrydą Toyoty z silnikiem 2ZRFXE i znam wiele takich osób. Tyle że eCVT to nie jest skrzynia biegów :), to przekładnia planetarna sprzęgająca ze sobą trzy silniki: spalinowy i dwa elektryczne. Nie ma tam żadnej zmiany przełożeń w sposób mechaniczny, więc jest praktycznie nie do zepsucia. Bardzo cenię Michała i jego kanał, ale akurat tu sądzę że mógłby się lepiej przygotować do tego materiału. Wymieniona w filmie skrzynia CVT, która rzeczywiście nie jest wolna od usterek, nigdy nie nie pracowała w napędach hybrydowych Toyoty.
Dokładnie tak jak piszesz. Mam Aurisa i ta przekładnia jest no problem. Taksiarze bez wymian oleju smiało robią przebiegi grubo ponad 500tys. Niestety przez takie niedomówienia albo noe konkretną znajomość robi się zły PR.
Škoda Octavia SLX TDI 1.9 rocznik 1999. Od czasu kupna w 2000 r. po 23 latach i przebiegu ponad 514.000 km. silnik nie zawiódł nigdy. Średnio spala około 5l/100km. Jedyna awaria to klimatyzacja i to kilka razy. Obecnie od kilku lat nie funkcjonuje. Dwa lata temu wymienilem amortyzatory i sprzęgło rok wcześniej. Poza tym zwykła normalna exploatacja... pasek rozrządu, opony, klocki hamulcowe,filtry,oleje... etc. Niedawno poznałem taksówkarza, który ma ten sam model i rocznik co ja i dokładnie miał tak samo jak ja + w jego przypadku była wymiana skrzyni biegów, ale za to miał przebiegu...uwaga....ponad 1100 000 km. Może jakiś krótki materiał o tym silniku? Ps. Dobry materiał 💪 Pozdrawiam
W środę się widzimy a jeżeli chodzi o silniki to od 3 miesięcy jestem nabywca toyoty Auris w 1.8motorku i jak na razie jestem. Zadowolony jestem również zadowolony z mojego dziadziusia opel Vectra b . 1.8 motorku. Jeszcze nic przy nim nie grzebałem tylko zmiana olejów i filtrów chociaż mam nie całe 100 tyś przejechane motorek chodzi jak nowy za dwa lata jak nazbieramy kasę to dam wam go odpicować pozdrawiam serdecznie
19:21 wow wreszcie ktoś zauwazył mój silnik :) 2.0 TCE Renault. Mam go w Megane z mocą 220 koni ma już 300k i teraz jeździ jako drugi w domu. Przez cały ten czas super odejście z miejsca swietna elastycznosc. Zero problemow. Zeby bylo smieszniej z kartą i elektroniką tez zero problemów. Szoda ze Renault poszedł dziwną droga szybszego przejscia na elektro...zamiast zrobic jeszcze parę modeli z tym silnikiem mimo ze sporo pali. Nowego Megane RS też już nie będzie. Wszystko co mocniejsze idzie do Alpine
Miałem, mam dwa silniki z listy T-jet 1,4 w bravo i !,6 Ecoboost w Galaxy i potwierdzam. Taka ciekawostka - przy wymianie paska rozrządu w Galaxy po 7 latach i przebiegu koło 165 000 km w serwisie zaproponowali mi wymianę sprzęgła ZA DARMO w ramach akcji serwisowej (dla jasności sprzęgło działało cały czas bardzo dobrze)
eCVT to nie jest skrzynia biegów! :) To przekładnia planetarna sprzęgająca ze sobą trzy silniki, z czego jeden jest także generatorem. Nie ma tam żadnej zmiany przełożeń w sposób mechaniczny, i przez to jest nie do zajechania. No tu akurat Michu się nie przyłożył w przygotowaniu materiału bo wymieniona w filmie skrzynia biegów CVT nigdy nie pracowała w napędach hybrydowych Toyoty.
FA20 od Subaru, jeden z lepszych silników moim zdaniem. Co prawda przed 2012 zacierały się bo coś było nie tak z panewkami, ale modele od 2013 były już mega bezawaryjne :)
Lista mocno ograniczona i tendencyjna, nie ma nawet słowa wspomnienia o Hondzie. Na świecie silniki Hondy uważane są za ścisłą czołówkę w temacie pancerności i bezawaryjności, czego dowodzą niezależne rankingi.
Poleca to co będzie sie jebać i co przysłowiowy kowalski w jego pseudo warsztatach naprawi. 🤣 Bo innych aut nie naprawiali to nie mają pojecia jak wyregulować zawory w japońcu, czy innym. Wiadomo japońca wezmą jak bedzie trzeba klocki wymienic a skasują jak za wymiane rozrządu w golfie xD. Bo wiecie inflacja.. bo za 150 nie da sie w godzine wymienic hamulcow i jeszcze ladnie zarobić.. no wcale.. xD trzeba 400zł ciągnąć.
Witam. F4R i F4RT posiadam ew dwóch autach. Espace 3 i Espace 4. Nie do zajechania silniki. Oczywiście żadnych "longlajfów" ;) . W jednym 719tyś przebiegu, w drugim ponad 400tyś bez remontów silnika ;). Polecam.
@@sawek5699 Siemka. Ja leję Elf Evolution Full Tech Lsx 5W/40. Wymieniam przed zimą i na wiosnę. Latam rocznie ok 20tyś-30tyś km. Więc akurat wychodzi dwie wymiany.
Mógł byś zrobić listę do 30.000zl Coś na miasto/trasę, mało awaryjne, Sedan, większy kompakt, suv albo kombi, jadąc 120 na trasie nie odpadły nam uszy.
volvo v70 2.4 benzyna 140km jak nie przeszkadza ci jego wielką buda auto uniwersalne na trasę wakacje i do spania 😅 jak masz większy budżet warto poszukać xc70 awd d5
Silnik z pozycji 1 współpracuje nie z skrzynią CVT tylko e-CVT a to jest coś innego. To po pierwsze, a po drugie... spala 6l LPG na 100km. Wiem bo mam Aurisa z tym silnikiem w LPG.
@@stopa1770 Generalnie Toyota nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni, ale wiadomo jak to teraz jest. Wujek mojego kumpla zakupił Aurisa po taksówce i ma nalatane ponad 300k i on tam oleju nie wymieniał, a podejrzewam, że w trakcie leasingu też nie był wymieniany i jeździ. Mój ma 200k przebiegu i też na razie nie planuje.
@@stopa1770 Ja wymieniałem. Wymiana dynamiczna 1500zl. Ja robiłem wymianę statyczna 2x. Olej przekładniowy do toyoty 160zl. Za 320zl wymieniłem i mam spokój. Raz wymieniłem po zakupie, później po 20 000km.
Z domu wyniosłem nienawiść do francuszczyzny i miłość do VAGa. Wystarczyła miła przygoda z C5 2.0 HDI, potem skruwiały passat 2.0 TDI, teraz mam 207 SW 1.6 HDI i krzyczę Vive La France.
Zgadzam się, mam dwie sztuki, silniki nie do zajechania, wystarczy zmieniać filtry i oleje 👌👌 1.6 hdi też posiadam i także daje rade ale 2.0 o wiele lepsze
Mam 308 z .1.6 i 407 z 2.0 i oba spisują się świetnie beż porównania do Vagowskiego klekota do tego w firmie mamy Partnera 1.6hdi z przebiegiem 850tysiecy i nic się nie dzieje z nim
@@manganese5065 znajomy kupił passata b5 po lift ale trzeba sie jebac z tym. Szkoda gadac. Ale to w kazdym nowym aucie jest problem zeby gdzies sie dostac....
2.0 HDi w wersjach 90-110-136 KM robi milion km i nie ma dość. Na UA-cam wpiszcie klonkje rond citroen C5. Samochód ma prawie mln i dalej śmiga. Ostatnia generacja C5 (X7) miewya już ponad 700 tys. km i nie robi to na tym silniku wrażenia (wersja 140-163-180 KM). Peugeoty 406 w wersjach 90-110 KM robiły ponad mln. na taxi po m. in. Warszawie . 2.0 HDi super trwały i bardzo cichy i kulturalny diesel.
Zgadzam się silnik 2.0 hdi super te nowsze też ....niestety wycofali go i to nie ze względu na awarie ps .brak wpadek dla niedowiarkow prosze poszukac jakiś poważnych awarii ...ps nie cierpię aut Fracuskich niestety z bólem serca stwierdzam ten silnik to kozak .Pozdrawiam
@@loko1978 "Bulem" powiadasz...Z bólem to ja stwierdzam, że w XXI wieku, gdy ma się dostęp do mechanizmów predykcji i autokorekty ludzie nadal nie potrafią pisać...
@@loko1978 Mam ten silnik 2.0 HDI 163KM w C5X7 dynamika, niskie spalanie, kultura pracy, z filtrem DPF nie mam problemów pomimo, że jeżdżę głownie po mieście.
siema - ja bym chetnie zobaczyl Twoje opinie na temat wymierajacych juz kombiakow z ostatnich kilku lat - najlepiej benzyna nie starsza niz 2018 rok - mysle o mazdzie 6, arteonie, superbie, jest tez insignia - volvo v90 chetnie, ale to juz troche inna polka cenowa....ktos jeszcze chetny? ;)
Sam użytkuje auta francuskie już kilka lat i poza podstawowymi wymianami olejów i części eksploatacyjnych które potrzeba robić jestem z nich bardzo zadowolony a najśmieszniejsza rzecz jest taka że jedno z aut to Laguna 2 tylko że z silnikiem 1.8 która od prawie 7 lat nigdy mnie nie zawiodła a nawet ratowała inne auta z opresji
Zrób listę na furgony dostawcze takie na 3 miejsca w przedziałach 10-20, 20-30, 30-50. Napewno masz dużą grupę twoich fanów którzy jarają się takimi samochodami.
Do 40tys. Tatusiwóz z LPG powyżej 200 kuca. Środa. Sam mam c4 grand Picasso 2.0 140KM i ciekaw jestem czy znalazłby się w podobnym zestawieniu bez ograniczenia mocy
Dzięki za tą listę, jest parę aut z tymi silnikami które chce kupić. Byłoby świetnie gdybys powiększył liczbę tych pozytywnych silniczków. Jak się uda coś może o lexusach gs gen 3 i 4 ? Pozdrawiam i dzięki za dobrą robotę!
Fajne ale proponuje jeszcze żeby np cały czas jak mówisz o konkretnym silniku cały czas było wyświetlony rodzaj i numer silnika i lata produkcji wiadomo wtedy o jakim motorku w danym momencie rozmawiasz
W komentarzach widzę, że ludzie szukają auta rodzinnego w cenie 50-60tys. Z tym silnikiem mamy Dodge Grandcaravan, Chrysler T&C, kilka Jeepów... Jest w czym wybierać. Silnik pancerny, relatywnie oszczędny, wolnossący i prosty w obsłudze 😉
Bardzo mi się podoba to że nie negujesz aut na LPG. Ja mam już drugą Avensis, pierwsza 1.8 t25 podobno silnik słaby a zrobiłem nią 306 tysięcy. Teraz T25 sprzedałem bratu i dalej to auta jeździ a sam kupiłem nowszą T27 fl . Obydwie Avensiski są z LPG, dlaczego? Bo do pracy rocznie robię kilkadziesiąt tysięcy km. i tu kalkulacja jest prosta nie 6,??? a. 3,???. Pozdrawiam waszą ekipę i wszystkich miłośników motoryzacji 👍
Listy do kwoty są na pewno dobrym pomysłem do hatchback/sedan/kombi/suv. Sądzę jednak, że listy aut z ilością miejsc 6+ wymagałaby odświeżenia, bez podziału na kwoty. Rozmowa o Voyagerach/Caravanach, Galaxy, Sharan/Alhambra, Smax, Espace, 807/C8/Phedra/Ulysse, Zafira, Previa byłaby dobrym pomysłem. A jak ktoś szuka zamiennika tych aut to wspomnieć tylko o Kodjaq, Caravelle, Odyssey, Sienna etc.
Miałem Audi A6 2.0 TFSI zajebiste pszypieszenie i t.p tylko jeden minus litr oleju na tysiąc kilometrów. Potem mnóstwo nagaru. najlepszy samochód jakim miałem to mazda 6 2.0 benzyna 147 koni. 2006. Gdyby nie rdza do dziś bym miał 😀😀😀
Gross poszukiwań to auta do 15 tys. Inflacja szaleje więc pewnie przesunie aię to w granice 17-20. Ale 25 to już wyższa półeczka. Można by powiedzieć propozycja dla osób z pękatszym portfelem. Sprawia to jeden zasadniczy problem. Za 15tys kupisz w miarę dobre auto segmentu A-B może starsze niezdrapywalne C. Ale za 25 to możesz mieć od wypasionego autka miejskiego po japońskie suvy. Zbyt duży zakres żeby poważnie podejść do tematu.
@@jamludzki3983 ale 25 tys to jest totalna górna granica większość aut zapewne będzie około 22tys zł i też nie każdy szuka auta miejskiegoa tak sczerze do 15tys obecnie nie ma zbyt dużego wyboru
@@adriangorny15 No jasne każdy ma swoje zdanie. Wiesz czemu się "przyczepiłem"? W sumie nie dosłyszałem, że to prośba od prowadzącego kanał, żeby podawać propozycje aut. A nawet, gdyby tak nie było to każdy ma prawo do listy marzeń. Zostańmy w pokoju.✌️
Blagam Cie, odpowiedzcie mi chce kupic 2.0 TSI 190KM rok 2019-2021 VW Passat. Wiem ze najlepsze sa EA888gen3(wtrysk posredni i bezposredni) ale czy gen3b tez ma tak zastosowanie? Czy gen3b ma juz GPF? W jakich rocznikach te odmiany występowały.
1:09 Toyota 1.8 VVT-i Hybrid 2ZR-FXE
4:57 Fiat 1.4 T-Jet
7:27 Mazda 2.0 Skyactiv-G
10:15 VW/Audi/Skoda 2.0 TSI EA888 Gen3
15:36 Ford 1.6 EcoBoost JTWA
18:54 Renault 2.0T F4Rt
Autor powinien to zrobić na podziale filmu
Thnx, obejrzałem od deski do deski.
Ciekawe jak wypada jednostka Toyoty 2.0 hydrydowa (184PS)?
@@MrBulsky tak samo dobrze
@@MrBulsky to samo. Niezniszczalne.
A mazda 6 2,5 L ?
Panie Michale w napedach hybrydowych Toyoty pracują skrzynie eCVT a nie CVT, nie posiadają paska i kół stożkowych. Zmiana przełożenia skrzyni wykonywana jest elektycznie po przez zmianę prędkości silnika elektycznego MG1 napędzającego przekładnie planetarną. Poza tym warto zanzaczyć, że od 2018 roku skrzynie do Corolli i C-HR sprzedawanych w europie są produkowane w fabryce Toyoty w Wałbrzychu. A od 2021 produkowane są skrzynie oraz silniki do Toyoty Yaris i Yaris Cross w wersji hybrydowej. Pozdrawiam
Proponuje budżet 20-25k,myślę,że jest to optymalna cena i jest dość duży wachlarz do wyboru 😀
Do spokojnej jazdy najlepszy M4R , to wolnossak wiec napisalem do spokojnej jazdy .Srednie spalanie to 7 l benzyny , przyspieszenie 9/100 i V-max 220 km /h ,mam taki w Lagunie 3 i jestem mega zadowolony. W tescie Auto Swiat na pierwszym miejscu . Co do osiagow to lepszy jest F4Rt od Renault gdzie na pasie rozbiegowym bez problemu osiagam 150 km/h ( Megane Grandtour 250 KM i 400 Nm momentu obrotowego) . Bledem Renault bylo niedopracowanie dupereli np. brak uchwytow na kubki czy regulacji pochylenia siedzisk przednich foteli ,brak szyberdachow , bo pod wzgledem bezawaryjnosci Laguna 3 czy Megane 3 plasuja sie w czolowce.
Moim zdaniem odświeżenie starszych list byłoby najlepszą opcją ( 5/10/20/40tys )
Za 5 w tych czasach to ciężko o sensowną fure
Za 5 to Ty roweru w Mediaexpert lepiej szukaj
@@BLACK_SALAM123 to samo sobie pomyślałem 😀 a przy obecnej inflacji 10 też niedlugo nie będzie miało sensu:P
Teraz to wystarczy tylko fury z 5/10/20/40 przenieść oczko wyżej i fajrant.
@@telewizor55cali16 Czyli co 10/20/40/80 ? W sumie why not
Lista do 60 tys byłaby przydatna. Dużo już powstało list do 40, do 50, a do 60 się rzadkie spotyka. Lapkujcie żeby wybić do góry 👌
Też takowej szukam
dokładnie tak.. Kiedyś kupowało się samochody do 40 tys. Teraz w dobie inflacji 60 tys to takie dawne 40tys zł.
fajnie by rozdzielił jeszcze na nadwozia - coupe , kombi , limuzyna . no i oczywiście zalety i wady , problemy
@@dzidekmustang64 Suv tez by się znalazł niejeden
Komentarz jaki się wybił to 5, 10,20. To już wiemy jacy widzowie oglądają kanał Micha
Myślę że fajnie by było znaleźć jakieś fajne autko rodzinne na te czasy 40-50 tyś :)
bmw e46 :>
E46
f25 3.0 30d 258KM ?
e39, coś pięknego
E46 compact
Miałem brawo z tym silnikiem i bardzo dobrze się spisywał, a teraz pomykam Mazdą z silnikiem 2,5 turbo i jestem mega zadowolony. Pozdrawiam.
Kawa,ciastko i...lecimy. Pozdrawiam Wszystkich i każdego z osobna. Miłej niedzieli.
ja tam wole browarrr
@@ADV-LBL dziś browary zawierają kupę chemi i żółci bydlęca, fuuj
@@zbigniewmorgowski8124 to lampka wina wytrawnego dobrej jakości albo scotch, jak miniemam😉
2 litrówką Mazdy przejechałem 300 000 km bez najmniejszych problemów w modelu 3 (rocznik 2017). Teraz mam ten sam silnik w CX-30 i zaliczyłem już 100 000 km i igła. Oczywiście serwisowanie zgodnie z książką ;-) Polecam 🙂
Czyściłeś kolektor dolotowy z sadzy?
Książka? Olej co 30.000 km ?
Mazda ma co 20 tys
@@jerry-mind-skyMazda ma co 20 tys
do 15 , 30 a potem 50 tys top 5 fajnie jak by był podział na sportowe, rodzinne i na niedziele :)
Na Biotad Plus lecimy?💪💪
Sam posiadam Lagunę 2 2.0T 204 KM. Zgadam się z Michem, regularna wymiana oleju i silnik pancerny :)
Fajnie by było gdyby pojawiła się lista aut do 10 lub 15 tysięcy złotych, jednak nie każdego stać na droższe auta
Wogole ludzi dziś nie będzie na nic stać, ślad węglowy wykonczy wszystko
I dodatkowo z przeznaczeniem na dojazdy do pracy po ~100 km dziennie i byłoby idealnie ;)
@@kamilchojnacki422 do pracy to zaraz będziesz jeździć rowerem albo chodzic piechotą bo nie wyrobisz na ślad weglowy
E46
To 15 letnie auto będzie ciężko. Szczególnie coś sensownego z wyposazeniem
Łap łapkę i komentarz.
Co do dźwięku to w pierwszej chwili wolałem stary dźwięk, ale już się człowiek pod koniec przyzwyczaił i jest dobrze.
Zrób może po kolei z odstępem czasowym (na spokojnie do aktualnego rynku )w przedziałach 3tys ( typowo dojazdowe do pracy), 5tys , 10 tyś, 15 tyś, 20-30tyś, 45-60tyś, 60-110tyś każdy znalazłby coś dla siebie, dużo roboty z tym ale masz duża wiedzę i ludzie Ci ufają.
Dwa przedziały 3 i 5 tys już mamy z głowy bo za tyle to najpewniejszy będzie rower z Mediaexpert
E46
Od roku do 5tys naprawdę ciężko kupić coś sensownego. Ceny za gruzy poszły w górę. Rok temu na chwilę a został na dłużej kupiłem w pełni sprawną nubire w gazie za 800zl. Miała służyć przez czas naprawy mojego auta ale z racji że był w naprawdę dobrym stanie i miał hak to Ostawilem go sobie do ciagania przyczepki i wyjazdy na grzyby bo nie szkoda go było zniszczyć. Takich aut na chwilę miałem w swoim życiu kilka. A obecnie znalezienie takiego jest praktycznie niemożliwe. Z dwóch powodów.
1 Złom był w cenie
2 co tanie i jeżdżące pojechali na Ukraine.
@@pawefreitag2688szczególnie że dojazd do pracy jest 90km🤣
@@pawefreitag2688 jak się poszuka to idzie wyrwać coś fajnego. Laguna I czy jakaś zadbana Fabia jest możliwa do znalezienia. Ostatnio na grupie lagnuniarzy była taka po zmarłym dziadku, 1.8 z LPG 160kkm ori przebieg, garażowana, zadbana, za 4k. Większość cen to wymysl sprzedających, idzie znaleźć zadbany egzemplarz w normalnych cenach "przedinflacyjnych".
miałem lagune 2.0T , zeliwny blok , duzy skok tłoka , zero problemów z silnikiem , padały tylko cewki zapłonowe , silnik bardzo elastyczny z 6 skrzynią napedzał lagune idealnie , nie jednego sebiksa z bmw czy gulfa gti zostawiłem na swiatłach :)
Proponuje aby pojawiło się coś o popularnych silnikach 3.0 tfsi które pojawiają się w audi,można tez coś dodać o silnikach bmw czy lexusa.( ogólnie o v6) Jednak dużo osób kupuje teraz auta z v6 pod maską. Super że wspominamy o silnikach 1.2-2.0 bo w tych pojemnościach przeważają na rynku, ale fajnie by było czegoś więcej się dowiedzieć o tych 3.0 z ust kogoś kto prowadzi warsztat i ma do czynienia na codzień z tymi silnikami. I tutaj proszę o like posta jak czytacie,aby dotarł wyżej Pozdrawiam i życzę udanej niedzieli :)
Jak juz v6 to polecam 3.7 infiniti/Nissan . 3.0 r6 n54 z Bmw poszukaj - jest o tym śmietniku sporo na necie - ogólnie dać sobie spokój .
@@gregbelial4613 zgadza się jest trochę złych opinii ale co z 3.0 tfsi od audi ? Czy to tak samo dobra konstrukcja co poprawione 2.0 tfsi ? Tam tez było dużo wersji poczawczy od c6 do popularnego c7 bo c8 to jeszcze długo nie chyba że dla najbogatszych
@@dariuszbober953 mój kolega robi te wysokie modele z audi - on sie lubuje w tych silnikach i akurat mówi ze ten 3.0 tfsi nie jest zły jak sie przy nim nie kombinuje i przestrzega interwałów olejowych co 10 tys km.Ja akurat średnio za audi przepadam . Mam jedna audice w swojej graciarni ale to prehistoryczne a6c4 2.8 v6 ack quattro wiec inna epoka , ogólnie moje ulubione silniki to wolnossące v8 , które uwielbiam i nic mi do szczescia więcej nie potrzeba . Nie chce patrzyć na żadne wtryski bezpośrednie i uturbienia - gowno mnie interesuje jakies urywanie ułamków sekund na papierze i jaranie sie ile wyciągnę mocy po programie na hamowni - mnie takie rzeczy nie interesują wogole ; lubię po prostu solidna motoryzacje.
@@gregbelial4613 nie kombinuje czyli masz na myśli nie podnosi mocy ? Oczywiście v8 super ale kosztowniejsze od v6. Mi się znowu podobają jeszcze lexusy tylko razi to że takie 3.0 w audi można niedużym nakładem zrobić na 450+ i ma 4x4 gdzie tam ciagle oferują przeważnie tył napęd a mi głównie zależy na tym 4x4 zazwyczaj
@@dariuszbober953 czy ja wiem czy kosztowniejsze starsze v8 od nowoczesnych r6 i v6 ? Nie sadze powiedziałbym ze dużo tańsze . W moich naprawde nic sie nie dzieje . Od 5 lat mam np. Toyote tundrę v8 5.7 mpi wolnossący . Oczywiscie wszystkue płyny i filtry na czas . Przez 5 lat wymieniłem z tylu amory i czujniki parkowania z przodu a tak to nie wiem co to usterka w tym aucie . Do silnika i osprzętu sie jeszcze nie dotykałem bo wszystko działa , teraz w tym tyg wymienię pierwszy raz pasek klinowy z rolka i napinaczem wiec gdzie te wydatki?? Jak patrzę ze gość po 200 tys km w Bmw z silnikiem n54 robi remont za 40 koła to za głowę sie łapie i pytanie - dokąd ta motoryzacja prowadzi ? No sam widzisz - Tobie zależy na podkręcaniu mocy - wycisnąć 450 koni z 3.0 litrowego silnika.
Mój w tundrze ma 5.7 i 381 kM i nic mi więcej nie potrzeba - to fura na wyprawy dalekie , polowania i do wożenia rożnych rzeczy a nie na wyścigi . Ja juz nie mam 17 lat zeby sie jarac szybkimi i wściekłymi .
Bardzo dobre zestawienie jedynie brakuje mi tu dobrego V-teca który był montowany do bodajże 2021 roku w HR-V, a jak wiadomo są to silniki nie do zajechania.
Zrób listę aut po 2010-12tym roku. Na LPG do max 30 tyś.
Daj suba 1022
jestem za!!
Jestem za
Ja tez
Ja celuje w C klasę w204 1.8 184KM.
Były z kompresorem ale jeszcze na pośrednim wtrysku 💪
2:36 silnik ten nie jest łączony ze skrzynią cvt, która jest na pasku i rzeczywiście może powodować problemy, tylko z przekładnią planetarną e-cvt która jest zupełnie inna konstrukcją i jest praktycznie niezniszczalna przy wymianie oleju co około 60 tyś. km.
Zgadzam się przekładnia e-cvt jest nie do zajechania. Co do wymiany oleju to opinie są różne. ASO nie zaleca wcale, niektórzy zmieniają co 60k a nawet co 200k i co ile by nie zmieniać te e-cvt przeżyją baterię i silnik.
zdrówka,jeśli chodzi o listę to myślę że 35000 do 55000 to taki może nie optymalny ale chyba w miarę pożądany przedział cenowy
Polecam Avensis kombi t27 po 2 lifcie ładny duży i pali tyle co kot napłakał oczywiście z lpg.Od 1.6 do 2.0 valvematic.Pokażcie mi innego co na trasie po banie przy 140 wedlug gps 131 km h spala 8.2 lpg czyli 25 pln na 100km przy cenie lpg około 3.1pln. Moze byc elektryk hybryda diesel cokolwiek. Minusy to mulistość (pomaga redukcja z 6 na 3) wyciszenie cienkie blachy i ceny z kosmosu.Brak turbo 2 -masy dobry łańcuch rozrządu tylko na plus. Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
Potwierdzam. Polecam benzynowe modele po pierwszym lifcie. Wyglądają nieźle jak na toyotę a dodatkowo poprawiono kila drobnych mankamentów które uprzykrzały życie wersji przedliftowej. Sam silnik nie jest przesadnie mułowaty ale ma przypadłość silników vvti czyli tak do 40km potrzebuje trochę czasu na rozpędzanie się ale potem jest już lepiej. Oczywiście można pocisnąć na szlifierkę jak np Celicą :D .
Zalety:
- Silniki benzynowe są stworzone pod instalacje gazowe. Mam BRC~11L na 100km w cyklu miejskim.
- Auto jest bardzo tanie w eksploatacji klocki, tracze, etc.
- W zasadzie silniki benzynowe 1.6, 1.8, 2.0 są na tyle bezawaryjne ze pakują je w Avensisa od 2009 do 2018 :P
- 2ZR-FXE z filmiku jest przerobionym 2ZR-FAE :D
- Komfort jazdy.
- Znacznie łatwiej o dobry egzemplarz na rynku wtórnym bo nie jest tak rozchwytywany jak audi, VW czy BMW.
- Rozrząd padnie w ty m aucie dopiero jak wrzucisz granat do komory silnika.
- Bezawaryjna elektryka.
- Dość tanie w naprawie zawieszenie.
Wady:
- Ceny jednostek benzynowych poszybowały w górę i potrafią być droższe o około 30% od wersji wysokoprężnej.
- Falujące obroty ale to można łatwo naprawić czyszcząc przepławki i kolektor. 5 min roboty :D
- Zużywająca się szybko pompa wody która należy wymieniać mniej więcej co 60k. Cena pompy - 200-300 zł
- Bierze olej ale tylko jak Janusz wymieniał olej raz na 3 lata. Problem bardzo rzadko spotykany.
- Uszkodzenia skrzyni CVT co również spowodowane brakiem wiedzy o tym ze w tej skrzyni należy regularnie wymieniać olej!
- Tylna cześć podwozia potrafi lekko gnić - toyota :(. Zabezpieczanie niweluje całkowicie problem.
- Legendy głoszą że w okolicach 300k potrafi wysypać się moduł valvematic. Orientacyjny koszt modułu około 4k + 700 zł wymiana.
Niestety nie mam wiedzy o silnikach wysokoprężnych ale nie polecam jednostek D-CAT bo wszędzie gdzie bym nie szukał są odradzane.
Pozdro
Ja bym tą listę tak od siebie uzupełnił o silnik D5 z Volvo. Pojemność 2.4, moc, w zależności od generacji i rocznika 165 - 235 KM. Mam taki w moim maleństwie i tylko chwalę. Bo oprócz wymiany płynów ustrojowych, nic przy nim nie robię. Wady? A jest jedna. Trzeba bardzo delikatnie się obchodzić z gazem, bo daje tyle frajdy z jazdy, że bardzo łatwo jest dać się ponieść. A to bardzo szybka droga do utraty uprawnień...
Michu nie sprecyzował jaki rodzaj paliwa. Myślę, że tu chodziło o pancerne benzyny a D5 Volvo to diesel...
@@piotrwujcikowski9926 Myślisz, że na diesle można by było zrobić osobny odcinek? W sumie, może nie byłby to zły pomysł...
SkyActive-G jest w mocach 120KM (głównie FWD) do 186KM (ale to tylko MX-5 w nowych rocznikach). Zazwyczaj to 150KM do 165KM.
Super odcinek czekam na następny . już się zarejestrowałem na pierwszą wizytę w rybniku. I wybieram się 4 na otwarcie nowego warsztatu.
Myślę, że lista top5 czy top10 z autami miejskimi do 15/20 tyś. zarówno z dieslami i benzynami dobrze by się przyjęła - dla studenciaka co dostał pierwszą robotę 😁
no np dla mnie 15-20-25tys. Ostatnio miałem dzwona, nie moja wina, ale auto starsze ale doinwestowane więc straciłem dużo na wyliczeniu ubezpieczalni. To tak 10 może 15 by było, ale mam anioła stróża w postaci rodziny to szukam do 23-25.
Spoczko lista myślę że odcinek może z autkami rodzinnymi/suv do 50tys
Mam lagune 3 z silnikiem f4rt800 i polecam bardzo. Przy rozrządzie proponuję wymienić pasek osprzętu oraz koło zamachowe to z tlumnikiem drgań
Witaj. Bardzo lubię właśnie takie odcinki. Super,świetna robota. Zaskoczyło mnie tylko,że nie ma żadnego silnika ze stajni Hondy,a jest silnik Forda. Ale tak jak już wcześniej wspomniałem,świetna robota. Pozdrawiam Waszą całą ekipę. Nareczka.
Dobry materiał - super masa przydatnych informacji o ewolucji tych silników, wadach i wskazówkach w serwisowaniu. Szacunek że przyznajesz że hybryda na Toyoty jest niezawodna mimo że ich nie lubisz. Jak więcej ludzi potrafiłoby tak rzetelnie podejść do tematu to świat byłby lepszy. Ciekawe że polecasz ecoboosta 1.6 wbrew obiegowej opinii że były tam częste problemy z chłodzeniem i pękaniem bloków. Zaskoczeniem było też odradzanie 1.0 bo podobno tuningują je na 150-180 koni i latają bez problemu. Ciekawe ile procent problemów to absurdalnie długie interwały serwisowe po 30k gdzie realnie powinno być 10k. Ecoboosty 1.0 są też częściej montowane do Focusów niż 1.6 i nawet jak w warsztacie pojawiają się 3x częściej z problemami nie musi znaczyć że są gorsze od 1.6? Poza tym jak wypadają odświeżone ecoboosty po 2018?
Chyba wspomniał, że w skarajnych sytuacjach były problemy z temperaturą i pękającymi blokami, a co za tym idzie sprawdzeniem czy przeprowadzona została akcja serwisowa ;)
Znam się , więc wypowiem się.
Mówisz, Michu, o toyotowskim silniku HYBRYDOWYM. Skrzynia biegów, a właściwie rozdziału i przepływu mocy, nie posiada w żadnym wypadku konstrukcji skrzyni CVT, poza jej specyfiką pracy. Prof. Kris robił rozbiórkę takiej skrzyni z Lexusa RX. Zamiast paska jest tam zestaw dwóch przekładni planetarnych. I nie ma potrzeby wymiany w niej oleju, jeśli spełnia on założenia lepkości.
Wiem bo takowego Aurisa sam posiadam. I, btw, sam osobiście założyłem do niego instalacje gazową. Prywatnie. W tym momencie mam spalanie średnie na poziomie 6 - 6,5 litra gazu na 100 km i przy moich przebiegach rzędu 18-20 tyś. km rocznie zwrot kosztów do półtora roku.
Pozdrawiam
Osobiście w 2020 w marcu kupiłem poleasingowego (arval) golfa 7 (2016 rocznik) varianta z 1.6 tdi 110 km za 35 tys z 150 tys nalotu. Brałem brykę w komisie Hondy w Poznaniu przy Malcie. Samochód kupowałem z myślą o dłuższych i częstych trasach, kilka razy po 700 km miesięcznie (320 km w jedną stronę i drobne 50 km przejazdy w okolicy), absolutnie co miesiąc od chwili zakupu, czasami Poznań Hamburg i powrót następnego dnia. Generalnie natrzaskałem do tej pory na nim 240 tys km i poza wymianą rozrządu (planowaną) i wysprzęglika (nieplanowaną) nie występują absolutnie żadne problemy. Okazjonalnie kilka razy w tygdoniu wykorzystuję brykę do przejazdów do pracy na drugą stronę Poznania. Olej wymieniam co jakieś 25 tys km na oryginalny longlife. Do tego pali po 4.5-5.5 litra ropy na 100 km. Absolutne mistrzostwo świata. Polecam jeśli ktoś chce mieć przez kilka lat spokój i tanie podróżowanie.
I radość z otwierania M4k Garage w Rybniku prysneła (: , skoro szef twierdzi, że w hybrydzie Toyoty jest skrzynia CVT to dla mnie staje się niewiarygodny i nieprofesjonalny, niestety dalej trzeba szukać niezależnnych i wiarygodnych warsztatów, a tak liczyłem, że wkońcu będzie pierwszy warsztat w okolicy, któremu będzie można zaufać, smuteczek (:
Mam Priusa z 2017 r i skrzynia E- CVT,przez 7 lat przejechałem bezawaryjnie 210 tys km,bez dolewek oleju między wymianami. Olej wymieniany co 10 tys km 0w20 razem z filtrem oleju , powietrza i kabinowy. Hamulce, pierwsza wymiana tarcz i klocków po 130 tyś km, świece co 90 tys km. Mam nadzieję że kolejne 200 tys bez awarii przed nami.
Ecvt to inna skrzynia.
Apropos aut do kupienia to świetna byłaby odświeżona lista w różnych pułapach cenowych od5k do 60k (zdaję sobie z tego sprawę że to masakrycznie dużo roboty, więc dziękuję z góry)
Najważniejsze to serwisowanie lepiej na zaś anieżeli zapóźno (łysy mistrz nie darmo to powtarza) a carvertical jest bardzo przydatny, za parę groszy zaoszczędziłem wiele tysięcy kupując np. honde crv z silnikiem n22a2 i kilka innych aut które przez lata się sprawdziły.
Mam mazdę cx-5 2014 2.0 Skyactiv-G. 140tys przebieg i jak na na razie zmieniamy same płyny i filtry 🙂
Czyściłeś kolektor dolotowy z sadzy?
@@Darekb81 nie czyściłem
Zapisałem się na wizytę w Waszym warsztacie i niecierpliwię się do momentu kiedy to nastapi. Do rychłego zobaczenia.😊
("środa")Jedno zastrzeżenie w Toyocie jest skrzynia e-cvt , to zupełnie inna konstrukcja jak zwykłe cvt bardzo prosta budowa i bardzo bezawaryjna olej w zasadzie nie ma w niej zbyt wielkiej funkcji prawdopodobnie pomaga w schładzaniu.
Właściwie olej wymienia się bo można można i na zasadzie może po 15 latach warto zmienić jak chociażby płyn hamulcowy(tak wiem powinno częściej)
Nie jest tłoczony przez konwerter i nie zasila mechatroniki. Właściwie tylko smaruje i schładza.
Szanuje za wiedzę i chęci do dzielenia się informacjami odnośnie Motoryzacji!!!
Do tej listy mogłeś dorzucić silnik o oznaczeniu 4B11 o pojemności 2.0 i 4B10 z pojemnością 1.8, montowany w citroenach i mitsubishi, a tak po za tym spoko film.
Tjet powiem szczerze to jeden z trwalszych silników z kategorii downsizing jakie znam. A do tego bardzo przyjemny w jeździe. Brat nim od kilku lat jeździ, w połączeniu z małym autem to miejska petarda. Poza autostrada radzi sobie jak moje v6.
1.6 eco boost na liście dobrych silników? Aż w szoku jestem....
A może by tak zrobić listę 10 najlepszych aut zza oceanu do 50 tyś zł? Jakieś auta, które nie są dostępne na europejskim rynku.
Super lista
Super odcinek Michu wymiata 👍🏻
Nigdzie nie widziałem jeszcze listy o silnikach wolnossacych z pojemnościami powyżej 2.0 litra. Siadła by taka lista dla osób które nie chcą kupować silników z turbo a chcą mieć zapas mocy pod pedałem zwłaszcza w większych autach. Pozdrawiam
Dzięki za listę, fajnie się oglądało.
w hybrydowej toyocie jest E CVT nie CVT. jest to zupełnie inna konstrukcja, elektryczne CVT to jedna z najmniej awaryjnych skrzyń jakie kiedykolwiek wyprodukowano
Zgadza się, jest praktycznie bezawaryjna, nie znam nikogo kto miałby z nią jakikolwiek problem, a sam jeżdżę hybrydą Toyoty z silnikiem 2ZRFXE i znam wiele takich osób.
Tyle że eCVT to nie jest skrzynia biegów :), to przekładnia planetarna sprzęgająca ze sobą trzy silniki: spalinowy i dwa elektryczne. Nie ma tam żadnej zmiany przełożeń w sposób mechaniczny, więc jest praktycznie nie do zepsucia.
Bardzo cenię Michała i jego kanał, ale akurat tu sądzę że mógłby się lepiej przygotować do tego materiału. Wymieniona w filmie skrzynia CVT, która rzeczywiście nie jest wolna od usterek, nigdy nie nie pracowała w napędach hybrydowych Toyoty.
Dokładnie tak jak piszesz. Mam Aurisa i ta przekładnia jest no problem. Taksiarze bez wymian oleju smiało robią przebiegi grubo ponad 500tys. Niestety przez takie niedomówienia albo noe konkretną znajomość robi się zły PR.
Škoda Octavia SLX TDI 1.9 rocznik 1999. Od czasu kupna w 2000 r. po 23 latach i przebiegu ponad 514.000 km. silnik nie zawiódł nigdy. Średnio spala około 5l/100km. Jedyna awaria to klimatyzacja i to kilka razy. Obecnie od kilku lat nie funkcjonuje. Dwa lata temu wymienilem amortyzatory i sprzęgło rok wcześniej. Poza tym zwykła normalna exploatacja... pasek rozrządu, opony, klocki hamulcowe,filtry,oleje... etc.
Niedawno poznałem taksówkarza, który ma ten sam model i rocznik co ja i dokładnie miał tak samo jak ja + w jego przypadku była wymiana skrzyni biegów, ale za to miał przebiegu...uwaga....ponad 1100 000 km.
Może jakiś krótki materiał o tym silniku?
Ps. Dobry materiał 💪 Pozdrawiam
Może jakiś filmik najlepsze silniki w hot hatchach 2015+
A35, hyundai i30n, megane rs 4 itd...
W środę się widzimy a jeżeli chodzi o silniki to od 3 miesięcy jestem nabywca toyoty Auris w 1.8motorku i jak na razie jestem. Zadowolony jestem również zadowolony z mojego dziadziusia opel Vectra b . 1.8 motorku. Jeszcze nic przy nim nie grzebałem tylko zmiana olejów i filtrów chociaż mam nie całe 100 tyś przejechane motorek chodzi jak nowy za dwa lata jak nazbieramy kasę to dam wam go odpicować pozdrawiam serdecznie
22:34 zrób listę dobrych aut do 55-65 tyś.
Właśnie szukam samochodu w tym przedziale cenowym.
Polecam Hyundai i40
Dzisiaj niedziela a poczekamy troszkę i będzie środa dzień.... mechaniki pojazdowej😄
Pozdrowionka dla ciebie Michu I całego M4K
Cześć Michal
Dawaj listę aut uzywanych typu sedan/kombi z automatem 4x4 w granicy 125 kPLN
Dużo zdrowia dla Ciebie i pozdro dla całej Ekipy.
19:21 wow wreszcie ktoś zauwazył mój silnik :) 2.0 TCE Renault. Mam go w Megane z mocą 220 koni ma już 300k i teraz jeździ jako drugi w domu. Przez cały ten czas super odejście z miejsca swietna elastycznosc. Zero problemow. Zeby bylo smieszniej z kartą i elektroniką tez zero problemów. Szoda ze Renault poszedł dziwną droga szybszego przejscia na elektro...zamiast zrobic jeszcze parę modeli z tym silnikiem mimo ze sporo pali. Nowego Megane RS też już nie będzie. Wszystko co mocniejsze idzie do Alpine
hejka Michu , jak co niedziela ogladane , pozdrowki z Holandii , po obejrzeniu dorzuciłbym do listy jeszcze silnik hondy 1,8 140kM montowany np. w ufo
Potwierdzam .Zalewany AMS oil.
Dokładnie brakuje silnika hondy :)
Miałem, mam dwa silniki z listy T-jet 1,4 w bravo i !,6 Ecoboost w Galaxy i potwierdzam. Taka ciekawostka - przy wymianie paska rozrządu w Galaxy po 7 latach i przebiegu koło 165 000 km w serwisie zaproponowali mi wymianę sprzęgła ZA DARMO w ramach akcji serwisowej (dla jasności sprzęgło działało cały czas bardzo dobrze)
w Toyotach 1,8 Hybrid jest skrzynia E-CVT to nie to samo co CVT nie ma z nimi żadnego problemu . Pozdrawiam
eCVT to nie jest skrzynia biegów! :)
To przekładnia planetarna sprzęgająca ze sobą trzy silniki, z czego jeden jest także generatorem. Nie ma tam żadnej zmiany przełożeń w sposób mechaniczny, i przez to jest nie do zajechania.
No tu akurat Michu się nie przyłożył w przygotowaniu materiału bo wymieniona w filmie skrzynia biegów CVT nigdy nie pracowała w napędach hybrydowych Toyoty.
FA20 od Subaru, jeden z lepszych silników moim zdaniem. Co prawda przed 2012 zacierały się bo coś było nie tak z panewkami, ale modele od 2013 były już mega bezawaryjne :)
Witam. Myślę, że warto by było coś wspomnieć o sinikach Hondy. Pozdrawiam
Brakuje 1.8 z ufo albo 2.0 z acorda ;)
Lista mocno ograniczona i tendencyjna, nie ma nawet słowa wspomnienia o Hondzie. Na świecie silniki Hondy uważane są za ścisłą czołówkę w temacie pancerności i bezawaryjności, czego dowodzą niezależne rankingi.
Poleca to co będzie sie jebać i co przysłowiowy kowalski w jego pseudo warsztatach naprawi. 🤣 Bo innych aut nie naprawiali to nie mają pojecia jak wyregulować zawory w japońcu, czy innym. Wiadomo japońca wezmą jak bedzie trzeba klocki wymienic a skasują jak za wymiane rozrządu w golfie xD. Bo wiecie inflacja.. bo za 150 nie da sie w godzine wymienic hamulcow i jeszcze ladnie zarobić.. no wcale.. xD trzeba 400zł ciągnąć.
Witam. F4R i F4RT posiadam ew dwóch autach. Espace 3 i Espace 4. Nie do zajechania silniki. Oczywiście żadnych "longlajfów" ;) . W jednym 719tyś przebiegu, w drugim ponad 400tyś bez remontów silnika ;). Polecam.
Jaki olej polecasz do F4RT? Jakie interwały?
@@sawek5699 Siemka. Ja leję Elf Evolution Full Tech Lsx 5W/40. Wymieniam przed zimą i na wiosnę. Latam rocznie ok 20tyś-30tyś km. Więc akurat wychodzi dwie wymiany.
@@cichy2708 Dzięki.
Mógł byś zrobić listę do 30.000zl
Coś na miasto/trasę, mało awaryjne,
Sedan, większy kompakt, suv albo kombi, jadąc 120 na trasie nie odpadły nam uszy.
volvo v70 2.4 benzyna 140km jak nie przeszkadza ci jego wielką buda auto uniwersalne na trasę wakacje i do spania 😅 jak masz większy budżet warto poszukać xc70 awd d5
Dzięki Michu właśnie szukałem miernika lakieru dla siebie zamówiony!
Silnik z pozycji 1 współpracuje nie z skrzynią CVT tylko e-CVT a to jest coś innego. To po pierwsze, a po drugie... spala 6l LPG na 100km. Wiem bo mam Aurisa z tym silnikiem w LPG.
Witam wymieniałeś olej w tej skrzyni ?
@@stopa1770 olej w e-cvt ma zadanie marginalne cała ta konstrukcja jest do bólu prosta i bezawaryjna.
@@stopa1770 Generalnie Toyota nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni, ale wiadomo jak to teraz jest. Wujek mojego kumpla zakupił Aurisa po taksówce i ma nalatane ponad 300k i on tam oleju nie wymieniał, a podejrzewam, że w trakcie leasingu też nie był wymieniany i jeździ. Mój ma 200k przebiegu i też na razie nie planuje.
Pytam się bo mam Auris 2018 hybrid i w toyocie właśnie powiedzieli że nie wymieniają.
@@stopa1770 Ja wymieniałem. Wymiana dynamiczna 1500zl. Ja robiłem wymianę statyczna 2x. Olej przekładniowy do toyoty 160zl. Za 320zl wymieniłem i mam spokój. Raz wymieniłem po zakupie, później po 20 000km.
przydatne byłoby również zestawienie silników naj naj wśród miniwanów użytkowych bo nie tylko typowymi osobówkami jeździmy :)
Został tu pominięty pancerny silnik benzynowy montowany w Hondzie Civic 8-gen.
(FN1, FK2) 1.8L i-Vtec 103KW/140KM.
Subiektywnie - to dźwięk poprzedni był lepszy. Więcej niskich tonów. Ale ten też jest ok. Najważniejsze, że jest czytelny i zrozumiały ;)
Jak zawsze ciekawy odcinek. Również brakuje trochę pomijanego silnika 2.0 HDi PSA. Pozdrawiam
Z domu wyniosłem nienawiść do francuszczyzny i miłość do VAGa. Wystarczyła miła przygoda z C5 2.0 HDI, potem skruwiały passat 2.0 TDI, teraz mam 207 SW 1.6 HDI i krzyczę Vive La France.
Zgadzam się, mam dwie sztuki, silniki nie do zajechania, wystarczy zmieniać filtry i oleje 👌👌 1.6 hdi też posiadam i także daje rade ale 2.0 o wiele lepsze
Mam 308 z .1.6 i 407 z 2.0 i oba spisują się świetnie beż porównania do Vagowskiego klekota do tego w firmie mamy Partnera 1.6hdi z przebiegiem 850tysiecy i nic się nie dzieje z nim
@@manganese5065 znajomy kupił passata b5 po lift ale trzeba sie jebac z tym. Szkoda gadac. Ale to w kazdym nowym aucie jest problem zeby gdzies sie dostac....
2.0 HDi w wersjach 90-110-136 KM robi milion km i nie ma dość. Na UA-cam wpiszcie klonkje rond citroen C5. Samochód ma prawie mln i dalej śmiga. Ostatnia generacja C5 (X7) miewya już ponad 700 tys. km i nie robi to na tym silniku wrażenia (wersja 140-163-180 KM). Peugeoty 406 w wersjach 90-110 KM robiły ponad mln. na taxi po m. in. Warszawie . 2.0 HDi super trwały i bardzo cichy i kulturalny diesel.
Super program.
Świetnie prowadzony👋👋👋👋👋👋👋🥂
Gdzie w hybrydach Toyoty widzisz skrzynię CVT? Jest przekładnia, która działa powiedzmy, że na podobnej zasadzie, ale to nie jest skrzynia CVT
Większość ludzi nie zna się a mówi. Każdy prawie mówi że to normalne CVT i że silnik elektryczny jest jeden xD
Stwierdziłem że w końcu kupię miernik gdy przez dłuższy czas się nad tym zastanawiałem, dzięki za promke
W takich zestawieniach brakuje mi czasami 2.0 HDi Peugeota, silnik też zasługujący na uwagę 😊
@@hubihubertus1966 pierwsze konstrukcje to które roczniki? Masz taki silnik, pracujesz jako mechanik czy na podstawie czego głosisz swoją opinię?
Zgadzam się silnik 2.0 hdi super te nowsze też ....niestety wycofali go i to nie ze względu na awarie ps .brak wpadek dla niedowiarkow prosze poszukac jakiś poważnych awarii ...ps nie cierpię aut Fracuskich niestety z bólem serca stwierdzam ten silnik to kozak .Pozdrawiam
@@loko1978 "Bulem" powiadasz...Z bólem to ja stwierdzam, że w XXI wieku, gdy ma się dostęp do mechanizmów predykcji i autokorekty ludzie nadal nie potrafią pisać...
@@loko1978 Mam ten silnik 2.0 HDI 163KM w C5X7 dynamika, niskie spalanie, kultura pracy, z filtrem DPF nie mam problemów pomimo, że jeżdżę głownie po mieście.
@@Bunczu jednego orta a tu drama jakbym Ci matke wydymał ... trol internetowy
Dobra lista, takie odcinki lubię
siema - ja bym chetnie zobaczyl Twoje opinie na temat wymierajacych juz kombiakow z ostatnich kilku lat - najlepiej benzyna nie starsza niz 2018 rok - mysle o mazdzie 6, arteonie, superbie, jest tez insignia - volvo v90 chetnie, ale to juz troche inna polka cenowa....ktos jeszcze chetny? ;)
Ja bym poprosił zrobienie listy dość mocnych aut (powyżej 170km) do 30-40k
Sam użytkuje auta francuskie już kilka lat i poza podstawowymi wymianami olejów i części eksploatacyjnych które potrzeba robić jestem z nich bardzo zadowolony a najśmieszniejsza rzecz jest taka że jedno z aut to Laguna 2 tylko że z silnikiem 1.8 która od prawie 7 lat nigdy mnie nie zawiodła a nawet ratowała inne auta z opresji
Zrób listę na furgony dostawcze takie na 3 miejsca w przedziałach 10-20, 20-30, 30-50.
Napewno masz dużą grupę twoich fanów którzy jarają się takimi samochodami.
Łysy fajny materiał dużo wiedzy i przygotowania się 👍
Do 40tys. Tatusiwóz z LPG powyżej 200 kuca. Środa. Sam mam c4 grand Picasso 2.0 140KM i ciekaw jestem czy znalazłby się w podobnym zestawieniu bez ograniczenia mocy
Dobry ranking, środa 👍👍👍
Siemanko Michu, pozdrawiam całą Ekipę M4K i wszystkich widzów
Cześć Mirek
@@michasokoowski7525 cześć
Dzięki za tą listę, jest parę aut z tymi silnikami które chce kupić. Byłoby świetnie gdybys powiększył liczbę tych pozytywnych silniczków. Jak się uda coś może o lexusach gs gen 3 i 4 ? Pozdrawiam i dzięki za dobrą robotę!
Mądrego to i dobrze posłuchać 👍czekałem na takie coś
Fajne ale proponuje jeszcze żeby np cały czas jak mówisz o konkretnym silniku cały czas było wyświetlony rodzaj i numer silnika i lata produkcji wiadomo wtedy o jakim motorku w danym momencie rozmawiasz
Brakuje mi tu jednostek z rynku USA. Przykładowo 3,6 V6 Pentastar... jeden z najlepszych pod LPG i montowany w wielu modelach nowych aut
W komentarzach widzę, że ludzie szukają auta rodzinnego w cenie 50-60tys. Z tym silnikiem mamy Dodge Grandcaravan, Chrysler T&C, kilka Jeepów... Jest w czym wybierać. Silnik pancerny, relatywnie oszczędny, wolnossący i prosty w obsłudze 😉
Super program. Lece do kolejnego odcinka.
19:38 poniosło Pana Michała :D
szkoda że zabrakło 2.0 dCi nissan/renault, który jest montowany od 2006 do dziś.
Potwierdzam 2.0 dCi to świetny silnik. Oprócz tego że bezawaryjny robiący wielkie przebiegi to jeszcze bezobsługowy..
@@mix3r11 może dlatego o nim nie mówią, bo co mają powiedzieć skoro go nie znają.
Tak samo jak 1.9 po lifcie koniec wreszcie z obracającymi panewkami moj 370tys dobił i dalej jezdzi :)
@@furieux6742 dobry silnik, tylko nie do końca debiloodporny. Takie moje zdanie :)
Mam przyjemność latać Laguną 3 2.0 dCi po czipie 186/229 i jest rewelacja. Pozdrawiam 😉
Środa, super odcinek, dzięki i pozdrawiam
Michu daj jeszcze listę z najlepszymi silnikami 6 i 8-cylindrowymi
Bardzo mi się podoba to że nie negujesz aut na LPG. Ja mam już drugą Avensis, pierwsza 1.8 t25 podobno silnik słaby a zrobiłem nią 306 tysięcy. Teraz T25 sprzedałem bratu i dalej to auta jeździ a sam kupiłem nowszą T27 fl . Obydwie Avensiski są z LPG, dlaczego? Bo do pracy rocznie robię kilkadziesiąt tysięcy km. i tu kalkulacja jest prosta nie 6,??? a. 3,???.
Pozdrawiam waszą ekipę i wszystkich miłośników motoryzacji 👍
Listy do kwoty są na pewno dobrym pomysłem do hatchback/sedan/kombi/suv. Sądzę jednak, że listy aut z ilością miejsc 6+ wymagałaby odświeżenia, bez podziału na kwoty. Rozmowa o Voyagerach/Caravanach, Galaxy, Sharan/Alhambra, Smax, Espace, 807/C8/Phedra/Ulysse, Zafira, Previa byłaby dobrym pomysłem. A jak ktoś szuka zamiennika tych aut to wspomnieć tylko o Kodjaq, Caravelle, Odyssey, Sienna etc.
Bardzo przydatny materiał, dziękuję.
jak to miło posłuchać czegoś bez mubi
Dzięki za kolejny ciekawy odcinek
Michu, zapomniałeś dodać że w Bravo 2 jeszcze był T jet ☺️
W Fiacie linea też byl
Miałem Audi A6 2.0 TFSI zajebiste pszypieszenie i t.p tylko jeden minus litr oleju na tysiąc kilometrów. Potem mnóstwo nagaru. najlepszy samochód jakim miałem to mazda 6 2.0 benzyna 147 koni. 2006. Gdyby nie rdza do dziś bym miał 😀😀😀
Michu do 80.000 PLN listę można by było zrobić 💪🏻😉 Pozdro
Jak widzę Twój film to od razu daję lajka.
Moze polecane auta do 25 tys zł takie na które sporo osób może sobie pozwolic i będzie je stac na utrzymanie
Gross poszukiwań to auta do 15 tys. Inflacja szaleje więc pewnie przesunie aię to w granice 17-20. Ale 25 to już wyższa półeczka. Można by powiedzieć propozycja dla osób z pękatszym portfelem. Sprawia to jeden zasadniczy problem. Za 15tys kupisz w miarę dobre auto segmentu A-B może starsze niezdrapywalne C. Ale za 25 to możesz mieć od wypasionego autka miejskiego po japońskie suvy. Zbyt duży zakres żeby poważnie podejść do tematu.
@@jamludzki3983 ale 25 tys to jest totalna górna granica większość aut zapewne będzie około 22tys zł i też nie każdy szuka auta miejskiegoa tak sczerze do 15tys obecnie nie ma zbyt dużego wyboru
@@adriangorny15 No jasne każdy ma swoje zdanie. Wiesz czemu się "przyczepiłem"? W sumie nie dosłyszałem, że to prośba od prowadzącego kanał, żeby podawać propozycje aut. A nawet, gdyby tak nie było to każdy ma prawo do listy marzeń. Zostańmy w pokoju.✌️
Blagam Cie, odpowiedzcie mi chce kupic 2.0 TSI 190KM rok 2019-2021 VW Passat. Wiem ze najlepsze sa EA888gen3(wtrysk posredni i bezposredni) ale czy gen3b tez ma tak zastosowanie? Czy gen3b ma juz GPF? W jakich rocznikach te odmiany występowały.
EA211😊
Patrząc na swój osobisty budżet i obecne czasy... lista do 25 tyś wystarczy xD
To i tak dobrze, ja na passata B5 musiałem pożyczyć pieniądze. XD
Życzę dużych zasięgów!!!!!!!!!!!!!!!!!
ŚRODA - prosiłbym o listę aut dla dużych rodzin (MIN. 6 OSOBOWYCH - takiej listy brak) - nie awaryjnych, od tańszych do większej $, pozdro!