Rozmowy o śmierci i nie tylko - wspólne Meditatio Mortis wraz z Olą - #3 Live Stream Pofilozofujmy!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 5

  • @pofilozofujmy
    @pofilozofujmy  Рік тому

    Kochani! 🙂 jak wam się podobał Stream, co o nim sądzicie? Poniżej obiecana lista pozycji, do których warto w tym temacie sięgnąć i o których mówiliśmy na Streamie, jak i link do utworu wspomnianego przez Aleksandrę:
    Umrzeć za ideę. Niebezpieczne żywoty filozofów - Costica Bradatan
    To, co musimy utracić, czyli miłość, złudzenia, zależności, niemożliwe do spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać. - Judith Viorst
    Próby - Michel de Montaigne
    Ćwiczenia duchowe i filozofia starożytna - Pierre Hadot
    Kuracja według Schopenhauera - Irvin Yalom
    ua-cam.com/video/xvaz_moDEs4/v-deo.htmlsi=FN7rPjgez7-TWqMq
    Dajcie znać w komentarzach i do zobaczenia na następnym Streamie! 😃

  • @adamtutaj1220
    @adamtutaj1220 Рік тому +1

    "Śmierć jednego człowieka jest tragedią. Gdy ginie tysiące ludzi mamy do czynienia z danymi statystyki" - J. Stalin

  • @adamtutaj1220
    @adamtutaj1220 Рік тому +1

    Piękna Ola!

  • @tomaszt7180
    @tomaszt7180 Рік тому

    "Magiczny" temat śmierci. Temat, którego współczesny człowiek Zachodu unika. Temat którym straszą media. Śmierć postrzegamy jak coś ostatecznego. Obawiamy się go, wypieramy bo "dotyczy innych". Dziękuję za tak szerokie omówienie tego tematu na podstawie różnych źródeł, chociaż brakowało mi filozofii Wschodu w Waszych wypowiedziach. W starożytnej Japonii, nawet jeszcze do II WŚ ( piloci kamikadze ) śmierć była czymś oczywistym, godnym, a samobójstwo często wyjściem honorowym wręcz. Naturalnym było ponieść śmierć w obronie swojego Pana ( Daimio ) a jeśli się nie wykonało powierzonego zadania to Samurai prosił o możliwość popełnienia seppuku. Być może wiązało się to z odmiennym podejściem do Tożsamości ( Ja ). W Japonii były kasty i tożsamość określona przez rolę wykonywaną w społeczeństwie. Śmierć było można "zaliczyć" z tak błahego powodu jak brak ukłonu wobec wyżej postawionego i to było społecznie akceptowane. Samurajowie mieli ponoć taką "mantrę" przed pójściem w bój : Niech śmierć przejdzie przeze mnie - tam którędy przeszła nie ma już nic. To rodzaj oczyszczenia, przygotowania, które wprowadzało spokój i pogodzenie się z losem a także przygotowanie do ponownych narodzin. Gdybym mógł to zadałbym Wam pytanie o to czy znacie jakichś filozofów, którzy opisywali swoje doświadczenia NDE ( Near Dead Experience ) ? Są tysiące ludzi którzy przez to przeszli i pełno jest opowieści o tym zatem sądzę, ze to nie są zmyślone historie. Tyle, że opowieści zwykłych ludzi nie traktuje się tak samo, jak uznanych Filozofów ;)

    • @pofilozofujmy
      @pofilozofujmy  Рік тому

      Dzięki serdeczne za komentarz!
      Wielka szkoda, że wówczas nie spotkaliśmy się na Streamie :) perspektywa, o której wspominasz, jest wielce ciekawa, i też załuję, że zabrakło jej na Streamie. Być może to, o czym piszesz, wskazuje na odmienne postrzeganie życia, roli jednostki w społeczeństwie, innego podejścia do świata. My, zanurzeni w kulturze Zachodu, samobójstwo postrzegamy raczej jako przewinienie względem społeczeństwa - a z kolei wedle opowieści w przypadku Japonii był to wręcz pożądany akt, jeśli jednostka dopuściła się złamania jakiegoś kodu, zasad. Wielce ciekawy temat i az się prosi o kolejny Stream w tym temacie :)
      W kwestii NDE, niestety nie przypominam sobie żadnego takiego filozofa... Pamiętam jedynie badania na ten temat neurobiologów, którzy próbowali połączyć NDE z procesami niedoborów tlenu w mózgu podczas umierania, ale przydałoby się źródło albo artykuł na ten temat... więc mam zadanie domowe :)
      Jeszcze raz serdeczne dzięki i zapraszam na kolejne streamy! :D