Czy BANK może ŻĄDAĆ WALORYZACJI kwoty kapitału?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 сер 2023
  • #frankowicze #kredyt #kredytchf #chf #tsue #waloryzacja #bank
    -------------------------
    Spis treści:
    0:25 Czy bankom należy się waloryzacja kapitału kredytu?
    1:10 Czym jest waloryzacja?
    2:30 Podmiot gospodarczy nie ma prawa do waloryzacji, a jak jest z bankiem?
    3:00 Bankom nie przysługuje inna forma rekompensaty niż zwrot kapitału
    4:00 Jakie stanowisko przyjmie TSUE w sprawie waloryzacji?

КОМЕНТАРІ • 2

  • @Igor-herr
    @Igor-herr 9 місяців тому +2

    Kolejne zapytanie do TSUE, to jedna sprawa, druga to, skoro ktos, kto prowadzi dzialalnosc gospodarcza - tak, jak w tym przypadku bank - nie moze roscic sobie prawa do waloryzacji kapitalu, bo tak mowia jasno polskie przepisy, to dlaczego jakiekolwiek sady uznaja takie roszczenia za zasadne? Kolejna sprawa, to roszczenie waloryzacji swiadczenia wysuwane przez kredytobiorce - skoro bank moze, co kredytodbiorca chyba tez powinien moc???

    • @kancelariamedrecki
      @kancelariamedrecki  9 місяців тому +3

      W pojedynczych dotychczas, nieprawomocnych wyrokach uwzględniających żądania waloryzacji przez bank, sądy przyjmują, że roszczenie banku nie jest związane z działalnością gospodarczą, skoro umowa kredytu jest od początku nieważna. Nie sposób zgodzić się z taką argumentacją. Wypłacona kwota kredytu pozostawała w związku z prowadzoną przez bank działalnością gospodarczą, niezależnie od tego, że następnie sąd stwierdził nieważność umowy kredytu. Wyroki uwzględniające roszczenia banków są nieprawomocne i zakładamy że sąd II instancji ostatecznie oddali te roszczenia, mając na względnie wyrok TSUE z 15.06.23.
      Zgodnie z wyrokiem TSUE z 15.06.23, przepisy Dyrektywy 93/13 nie stoją na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą konsument ma prawo żądać od instytucji kredytowej rekompensaty wykraczającej poza zwrot miesięcznych rat i kosztów zapłaconych z tytułu wykonania tej umowy oraz poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę od dnia wezwania do zapłaty, pod warunkiem poszanowania celów dyrektywy 93/13 i zasady proporcjonalności. Waloryzacja kapitału jest natomiast formą rekompensaty za zmianę siły nabywczej kwoty pieniężnej w czasie.