Kawaleria rosyjska w 1830 roku.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лют 2025
  • O taktyce walki i uzbrojeniu kawalerii polskiej więcej tu : 1ct.eu/l2Rb
    Zapraszam również do odwiedzenia mojej strony internetowej: szablotlukpols...
    Porównanie kawalerii polskiej i rosyjskiej w przeddzień wybuchu powstania listopadowego. W pierwszej części omawiam uzbrojenie i taktykę walki kawalerii carskiej. W drugiej części omówiona będzie kawaleria Królestwa Polskiego.

КОМЕНТАРІ • 73

  • @szablotukpolski5201
    @szablotukpolski5201  3 роки тому +1

    "Instrukcje polskiego weterana powstania listopadowego o użyciu szabli w walce" link do pobrania i zakupu znajdziesz tu: 1ct.eu/l2Rb

  • @daro7993
    @daro7993 3 місяці тому +1

    Lubie takie odcinki.

  • @ukaszs5162
    @ukaszs5162 4 роки тому +2

    Jak zwykle kawał wiedzy na talerzu. Miło znów posłuchać ciekawostek po przerwie!!!

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому

      A dziękuję ;) ja nie mam przerwy ... nagrywam regularnie :))

  • @osowianach9928
    @osowianach9928 3 роки тому +1

    Super filmy i ogólnie widze że bardzo ciekawy kanał.

  • @PhilipoT87
    @PhilipoT87 4 роки тому +7

    Świetny odcinek, Super !

  • @cega2279
    @cega2279 4 роки тому +7

    Dzięki mistrzu!

  • @elgrito9688
    @elgrito9688 4 роки тому +3

    Jeden z ciekawszych odcinków. Dzięki za świetny film!

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +3

      Dzięki , ale chyba o kawalerii Królestwa Polskiego będzie lepszy :) pozdrawiam

  • @robertskubera8926
    @robertskubera8926 4 роки тому +6

    Super wiedza.

  • @lukeluke1160
    @lukeluke1160 4 роки тому +5

    dzięki, jak zwykle film super

  • @Grinsen
    @Grinsen 4 роки тому +4

    Czekam na kolejną część!

  • @dominikpaza7700
    @dominikpaza7700 4 роки тому +4

    Super !

  • @Buff465
    @Buff465 4 роки тому +1

    Doskonały materiał. Tak trzymać 👍

  • @mgtv6601
    @mgtv6601 4 роки тому +1

    Nie wiedziałem, że nadal nagrywasz filmiki, ostatnio ciebie widziałem 2 lata temu jak nagrałeś o Szabli Polskiej

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +3

      Witam, ponownie :) UA-cam czasami cofa subskrypcje wiele osób mi to pisało :) pozdrawiam

  • @adamtutaj1220
    @adamtutaj1220 4 роки тому +1

    Dziękuję

  • @studiumdemontazuiluzji9511
    @studiumdemontazuiluzji9511 4 роки тому +2

    Lubię w Tobie to zaciętę zainteresowanie kawalerią i białą bronią głównie ta najdoskonalszą, czyli szablą. Ech byłby z Ciebie Ułan "Malowany" niczym z piosenki. pozdrawiam i dziekuję za film. Żyj w zdrowiu!

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +2

      A dziękuję ... :)Tu masz coś o piechocie rosyjskiej : ua-cam.com/users/postUgyRfDeq2nJp59qnYEp4AaABCQ

    • @studiumdemontazuiluzji9511
      @studiumdemontazuiluzji9511 4 роки тому +2

      @@szablotukpolski5201 Dziękuję. To własnie różniło Polskich powstańców którzy byli niesieni ideą walki o wolną ojczynę..o Nasz Współny Dom, od Rosyjskich wojsk bitych i siłą zmuszanych do walki. Mówiono Im wtedy że ida bic bezboznych Francuzów, a po drodze maja do pobicia jeden zbuntowany pułk, poniewaz znali walecznośc Polaków i nie jeden narobiłby w spodnie gdyby wiedzieli że będą walczyć jedynie przeciw Polakom znająć polska zapalczywość w boju...w boju o WOLNOŚĆ.

  • @czarnypiotrus6975
    @czarnypiotrus6975 4 роки тому +3

    jak zawsze świetnie,czy mógłby pan zcharakteryzować uzbrojenie i sposoby walki kawleri z 18,19 wieku np.różnice między huzarami a dragonami,ułanami a jazdą kozacką kirasierów a strzelcami konnymi,czym i z kim walczono,genezę powstania danej fornacji i ogólnie całą jazdą tego okresu bo ten film to owszem opisuje pewną charakterystykę tych formacji ale to tylko zajawka która narobiła mi smaka jeśli chodzi o ten temat.Pewnie wymagam zbyt wiele skoro źródła mam na wyciąnięcie choćby telefonu z kieszeni i posłużyć się nawet wikipedią no ale jednak byłoby świetnie gdyby zrobił to właśnie pan.z góry dziękuje i pozdrawiam.

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +5

      Witam, bardzo mi miło. Za jakiś czas pojawi się mój drugi e-book o taktyce walki i szkoleniu w użyciu broni przez polską kawalerię w XVIII wieku. Pewnie przy okazji promocji e-booka będzie o taktyce walki kawalerii europejskiej w tych nowych odcinkach. Mam sporo materiałów i archiwaliów z XVIII wieku o których nikt jeszcze nie pisał w Polsce jak dotąd na ten temat. Pozdrawiam

    • @czarnypiotrus6975
      @czarnypiotrus6975 4 роки тому +2

      @@szablotukpolski5201 no brawo...czekam z niecierpliwością bo ogólnie wydaje mi się że w polskiej historiografi jest zbyt mało o wieku osiemnastym ale to tylko moje subiektywne odczucie.Może znajdzie pan jeszcze ostatnie batalie husarii z początków właśnie omawianego wieku.Jeszcze raz wielkie dzięki za wkład w promowaniu historii ,historii prawdziwej szabli i konia w zalewie internetu pseudonaukowych bredni z pod znaku Wielkiej Lechii .Raz jeszcze dziękuje i pozdrawiam.

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +4

      @@czarnypiotrus6975 Tak będzie nawet sporo o polskiej husarii i wielkiej reformie polskiej kawalerii, jej uzbrojenia i taktyki pod koniec XVIII wieku. A co do internetu i kanałów historycznych , cóż naprawdę mało jest twórców na polskim UA-cam którzy korzystają z historycznych źródeł , wystarcza im wiedza z Wikipedii :) a o zalewie głupoty i fantastyki nie będę pisał ,bo szkoda czasu :)) Pozdrawiam

  • @tajemnicegorzowa
    @tajemnicegorzowa 4 роки тому +2

    Doooooobre!!!

  • @AresKoci
    @AresKoci 4 роки тому +2

    Czołem.
    Przeglądałem swoje książki trzymane u rodziców. Wśród nich "Kozietulski i inni" Mariana Brandysa. We wstępie autor pisze o panu Jerzym Dunin-Borkowskim, o jego domowym muzeum oraz manuskrypcie o bardzo interesującej nas tematyce "Przepisy jeżdżenia na koniu i robienia pałaszem i lancą dla lekkiej kawalerii".
    Wiesz coś o tym? Czytałeś? Ivanowicz też jest po francusku więc jak jego wziąłeś pod uwagę to Kozietulskiego też mogłeś.
    Dzięki za odpowiedź

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +4

      Tak Ivanowskiego i Kozietulskiego nie mogło zabraknąć w moim opracowaniu. Tak pisze o tym rękopisie w moim e-booku. Najbardziej kompletne i najbardziej obszerne są "Zasady instrukcyjne robienia bronią z 1828" też w formie rękopisu, napisane również przez weteranów napoleońskich. Brandysa czytałem jak miałem kilkanaście lat :)) Pozdrawiam

  • @marecki9845
    @marecki9845 4 роки тому +3

    Bardzo dobry materiał. Miałem puścić sobie tak do posłuchania, a skończyło się na uważnym śledzeniu ilustracji i wyłapywania każdego powiedzianego szczegółu :) . Czy można liczyć na tematy np sposób walki piechoty w wojnie '30-'31? Czy raczej kanał skupia się na tematyce kawaleryjskiej ?

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +2

      Dzięki , bardzo mi miło. Zwykle mówię o kawalerii i jej broni, jeśli wspominam o piechocie to przy okazji walki z kawalerią. Pozdrawiam

    • @marecki9845
      @marecki9845 4 роки тому

      @@szablotukpolski5201 Dzięki za odpowiedź i również pozdrawiam :)

  • @maciej3434
    @maciej3434 4 роки тому +2

    Może by Pan poświęcił parę odcinków przedstawieniu historii powstania listopadowego. Mam wrażenie, że w ogólnym odbiorze jest ono odbierane jako beznadziejne kolejne, polskie porwanie się z "motyką na słońce". Moim zdaniem to zupełnie błędna ocena.

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +3

      Witam. Tak na temat powstania listopadowego ... ostatnio zaczęło gadać na UA-cam paru mędrków którzy wciskają ciemnotę ludziom i opowiadają jakieś historie wyssane z palca. Będzie sporo o powstaniu listopadowym, przy okazji promocji mojego e-booka. Pozdrawiam

    • @maciej3434
      @maciej3434 4 роки тому

      @@szablotukpolski5201 I bardzo dobrze! We współczesnej Polsce panuje przekonanie, że powstania listopadowe i styczniowe to kpina i szaleńczy gest. Prawda jest taka, że i jedno i drugie przyprawiło carów o rozstrój nerwowy. Mamy swoje winy i błędy ale to nie była dla Rosji fraszka.

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +2

      @@maciej3434 To trudny temat. Sporo przeczytałem na temat Królestwa Polskiego przez ostatnie dwa lata. Królestwo Polskie powstało na gruzach Księstwa Warszawskiego, car Rosji wiele nakłamał przy powoływaniu tego państwa. Miało być nowocześnie, liberalnie w myśl XIX wiecznego liberalizmu, cywilna kontrola nad armią, polski sejm i rząd. Dlatego wielu ludzi nawet szczerze nieznoszących Rosjan uwierzyło w ten projekt. Po kilku latach Aleksander do spółki ze swoim bratem Konstantym zrobili z Królestwa Polskiego państwo rządzone zamordystycznie ... tak jak w Rosji. Po raz kolejny w historii okazało się że Rosja nigdy nie dotrzymuje danego słowa i zawsze kłamie. O powstaniu w Królestwie mówiło się od dawna , miało wybuchnąć już w latach 20-tych. To że wybuchnie było kwestią czasu. Konstanty był człowiekiem niezrównoważonym psychicznie i naprawdę gadał co mu ślina na język przyniosła, czasem Polaków kochał a czasem pakował do karceru. Dziś oceniamy wybuch powstania jako niepotrzebny gest, ciekawe jak oceniali byśmy wojnę polsko-bolszewicką 1919-1921 gdyby się skończyła niepowodzeniem. Bardzo łatwo jest oceniać po 200-latach znając konsekwencje powstania ale to byli inni ludzie niż dzisiejsi Polacy. Ludzie inaczej myśleli , ciekawe jak dziś Polacy by się zachowali gdyby przyjechali goście ze wschodu ? Ostatnio mamy w internecie dużo rusofilskich palantów którzy nic na temat powstania nie wiedzą a plotą głupoty. Dziwnym trafem ci palanci zawsze krytykują powstania przeciwko Rosji i wielbią cara, zgodnie z założeniami imperialnymi W.Putina.

    • @studiumdemontazuiluzji9511
      @studiumdemontazuiluzji9511 4 роки тому +1

      @@szablotukpolski5201 I Rosja i zachów szeroko pojęty Zawsze oszukiwali Polaków.

  • @machinegewehrschutze8797
    @machinegewehrschutze8797 3 роки тому +1

    Zrub materiał o ,,szaszkach" a raczej powinno sie to mawiać (z czerkieskiego) Shashue , oznacza to długi nóż , tylko te prawdziwe przedpotopowe saszły a nie dońskie marne podróby do tańca błaznów .

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  3 роки тому +1

      Dzięki za komentarz. Bedzie materiał o szaszkach ale za jakiś czas. Na razie dalej broń polska w XIX wieku. Pozdro.

  • @kemodalerd4243
    @kemodalerd4243 4 роки тому +2

    👍👌👍

  • @natanmysli4825
    @natanmysli4825 4 роки тому +1

    Heroiczna, ale zupełnie niepotrzebna walka. Powstanie Listopadowe było jedną z największych głupot, jakie popełniliśmy. Przed 1830 mieliśmy polski rząd, polską armię, polskie szkolnictwo, polską administrację, przez niespełnione ambicje oficerskie garstki chłopaków z podchorążówki, za którymi w tę nieszczęsną noc listopadową poszedł warszawski motłoch(arsenał zdobyto przy okazji, głównym celem ataków były składy wódki...) wszystko zaprzepaściliśmy. Królestwo Polskie nie było suwerenne, tak jak niesuwerenny był PRL, ale było Polską, było to maksimum, co w tamtym momencie mogliśmy mieć. Na własne życzenie zamieniliśmy to w Kraj Przywiślański... P.S. Tak przeklinany Wielki Książe Konstanty był miłośnikiem polskiej kultury i mimo swoich despotycznych, rosyjskich przyzwyczajeń, zamienił armię Kongresówki w najlepsze wojsko ówczesnej Europy.

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +5

      To trudny temat. Sporo przeczytałem na temat Królestwa Polskiego przez ostatnie dwa lata. Królestwo Polskie powstało na gruzach Księstwa Warszawskiego, car Rosji wiele nakłamał przy powoływaniu tego państwa. Miało być nowocześnie, liberalnie w myśl XIX wiecznego liberalizmu, cywilna kontrola nad armią, polski sejm i rząd. Dlatego wielu ludzi nawet szczerze nieznoszących Rosjan uwierzyło w ten projekt. Po kilku latach Aleksander do spółki ze swoim bratem Konstantym zrobili z Królestwa Polskiego państwo rządzone zamordystycznie ... tak jak w Rosji. Po raz kolejny w historii okazało się że Rosja nigdy nie dotrzymuje danego słowa i zawsze kłamie. O powstaniu w Królestwie mówiło się od dawna , miało wybuchnąć już w latach 20-tych. To że wybuchnie było kwestią czasu. Konstanty był człowiekiem niezrównoważonym psychicznie i naprawdę gadał co mu ślina na język przyniosła, czasem Polaków kochał a czasem pakował do karceru. Dziś oceniamy wybuch powstania jako niepotrzebny gest, ciekawe jak oceniali byśmy wojnę polsko-bolszewicką 1919-1921 gdyby się skończyła niepowodzeniem. Bardzo łatwo jest oceniać po 200-latach znając konsekwencje powstania ale to byli inni ludzie niż dzisiejsi Polacy. Ludzie inaczej myśleli , ciekawe jak dziś Polacy by się zachowali gdyby przyjechali goście ze wschodu ? Ostatnio mamy w internecie dużo rusofilskich palantów którzy nic na temat powstania nie wiedzą a plotą głupoty. Dziwnym trafem ci palanci zawsze krytykują powstania przeciwko Rosji i wielbią cara, zgodnie z założeniami imperialnymi W.Putina.

    • @natanmysli4825
      @natanmysli4825 4 роки тому +1

      @@szablotukpolski5201 lepiej było być wcielonym do imperium jako kolejna gubernia, co zresztą stało się po 1864? Byliśmy otoczeni przez 3 potężnych wrogów, wojny napoleońskie przegraliśmy z kretesem, jak nasz suzeren i patrząc z tej perspektywy i tak dostaliśmy dużo. Kongresówka od początku była solą w oku Prus(ich politycy nie ukrywali obaw, że Polacy prędzej czy później upomną się o Wielkopolskę, Pomorze i Śląsk, co będzie oznaczać koniec potęgi Prus) i nie zdziwiłbym się, jeśliby obydwa nieszczęsne powstania były przez nich inspirowane. Dwa - Kongresowka była nie po drodze rosyjskim twardogłowym z armii i otoczenia Mikołaja I.
      P.S. powstanie NIE MOGŁO skończyć się powodzeniem z dwóch powodów. Pierwszy- walczyliśmy z potęgą nr 1 ówczesnej Europy. Drugi- przez zupełny przypadek Prusy zmobilizowały i skoncentrowały na Dolnym Śląsku 300 tysięcy żołnierzy i szykowały się do interwencji...

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +3

      @@natanmysli4825 Powstanie listopadowe nie były inspirowane przez Prusy, nie ma nawet śladu na ten temat w książkach polskich historyków. Prusy były wiernym sojusznikiem Rosji w latach 30-tych XIX wieku nie kiwnęli by palcem bez zgody cara, a taką prowokację polskiego powstania nie dało by się ukryć. Teorie spiskowe made in G.Braun. Rusofile zawsze straszą Prusami to bajdurzenie o potędze Prus w latach 30-tych XIX wieku nie jest niczym poparte. Ani jeden prusak granicy Królestwa Polskiego nie przekroczył. A z tą pruską armią 300-tysięczna ? kiedy gdzie ? Jakąś książkę poproszę :) Chyba że to Braunizm , u mnie na kanale Braunizmu nie będzie.Pozdrawiam

    • @natanmysli4825
      @natanmysli4825 4 роки тому

      @@szablotukpolski5201 my stanęliśmy do walki, kiedy mogliśmy wygrać, w 1918 wygraliśmy Polskę, w 1920 nasze wojska walczyły najlepiej. Litewsko-kresowy samobójczy kult insurekcyjny jest nam głęboko obcy. Uczcie się od nas, jak gospodarować i walczyć, zamiast nas obrażać. U mnie w domu piłsudczyzny nie było i nie będzie, kult insurekcyjny, który szkoła próbuje wbijać moim dzieciom do głowy, wybijam z całą stanowczością.
      O armii pruskiej na skoncentrowanej na Śląsku mówili w waszej piłsudczykowskiej TVP Historia... tu dodatkowy link www.wrzesnia.powiat.pl/plik,7260,wrzesnianie-a-powstanie-listopadowe-1830-1831-pdf.pdf
      W Poznańskiem Prusacy skoncentrowali 80 tys...
      U nas w zaborze pruskim walka z polskością była najbardziej kompleksowa i wielopłaszczyznowa. Wygraliśmy ją dzięki samoorganizacji, roztropności i temu, że NIE rzucaliśmy się z motyką na słońce, tylko przez dziesiątki lat prowadziliśmy mozolną, mrówczą pracę u podstaw, którą jeden bezsensowny, samobójczy zryw, mógłby zaprzepaścić.
      A co do rzekomej rusofilii Dmowskiego i byłego zaboru pruskiego- stwierdzamy oczywisty fakt, że rosyjski etos cywilizacyjny nie jest dla polskości atrakcyjną alternatywą tylko krokiem wstecz, czyli rusyfikacja nie jest dla polskości żadnym zagrożeniem. Co innego germanizacja- jest widziana przez wielu właśnie jako awans cywilizacyjny i przyciąga, dlatego jest to jak najbardziej realne zagrożenie.

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +3

      @@natanmysli4825 Kult insurekcyjny ? Pewnie lepiej z powstańców robić głupków, alkoholików albo pruskich agentów :)) Gdzie o tym pisałem że chwale powstania ? Gdzie o Piłsudskim ? Kolegę coś poniosło. W Poznańskiem prusacy zmobilizowali ok. 80 tysięcy to znany fakt a gdzie te 300 tysięcy wojska pruskiego i po co ? Przeciw Rosji czy Polakom ? Najlepiej siedzieć na pupie i zasłaniać się pracą organiczną :)) Dziś jak by wjechali Rosjanie to też opór to było by szaleństwo ? kult insurekcyjny ? czy może lepiej czekać na lepsze czasy ? Może Rosjanie to fajni goście i nie będą bić mocno po mordzie ? :)) Wielkopolanie zawsze bardziej boją się Niemców a my z małopolski zawsze bardziej Rosjan :) Dobra kończę , to kanał historyczny nie polityczny :)) Pozdrawiam.

  • @grzegorzwit1094
    @grzegorzwit1094 4 роки тому +5

    Kozacy nie atakowali jak nie mieli przewagi 3:1

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +6

      Tak zwykle było ale nie w roku 1812, kiedy podczas odwrotu atakowali nawet ciężkich kirasjerów polskich i francuskich.

  • @gagagsgasdg296
    @gagagsgasdg296 4 роки тому +1

    Nurtuje mnie dalej wątek 17wiecznej jazdy pancernej. Moim zdaniem kolczugi dawały sporą przewagę a nie chciano do nich wrócić. Lance udało sie "wskrzesić" w epoce Napoleona, to czemu kolczugom sie nie udało.

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +3

      Kolczugi zanikły już w wojsku polskim do połowy XVIII wieku :)
      XIX-wiek to epoka mundurów. Pozdrawiam

    • @gagagsgasdg296
      @gagagsgasdg296 4 роки тому +1

      @@szablotukpolski5201 no ale kirasjerzy mieli swoje pancerzyki:) Pozdr

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 3 роки тому +1

      @@gagagsgasdg296
      A teraz sobie wyobraź, że obrywasz kulą z karabinu. Co sié dzieje z kolczugą?

  • @przemyslawgajda7109
    @przemyslawgajda7109 4 роки тому

    proponuje moze jednego kielonka na odwage bo glos nieco drży :)

  • @machinegewehrschutze8797
    @machinegewehrschutze8797 3 роки тому

    Rosyjska armia pokazała jak bardzo dobra jest w Wojnie Kaukazkiej , kiedy czerkiesi i inni sprzymierzeni (poza zdrajcami gruzinami) stracili 5 tysięcy ludzi , w Rosji szło to w dziesiątkach tysięcy , a nawet mówi sie o stu tysięcy poległych , armia rosyjska była dobra w walce liniowej i otwartej (pacz bitwa pod Borodino) ale nie przeciwko partyzance , która za skał atakowała armie w pszemarszu za pomocą niezwykle celnych (potrafie ustrzelić garnek z 200 m) swoich smukłych i lekkich karabinów , a w rencz żaden rosjanin z czerkiesem czy kabardem mierzyć sie nie mugł , bo poprostu padał w sekunde , co do polskich powstań , wystarczało przeczekać .

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 3 роки тому

      Ciekawe, czyżby to dzielni Czerkiesi i inni sprzymierzeni tych Rosjan przegnali i pod Moskwę chociaż podeszli? A nie, to jednak Rosjanie wygrali.

  • @papu761
    @papu761 4 роки тому +1

    kiedy książka?

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +2

      Na razie jest e-book , temat książki papierowej trochę się odwleka. Będzie info na kanale jak tylko książki będą do sprzedaży , pozdrawiam :))

  • @lonef6851
    @lonef6851 4 роки тому

    3:15 Karabinek to Automat AK 47 i tego typu broń (na nabój pośredni ) a tutaj możemy mówić o karabinie (ew. Sztucerze - czyli krótkim karabinie De Facto Skałkowym - rozdzielnego ładowania - czyli nie ma pojęcia NABÓJ a tym samym nabój pośredni )
    1,5 m w kłębie to nie jest potęzny koń za takiego można uznać Shire ma 1,85-2,00 m w kłębie - NA rycinie widać konie gorącokrwiste a więc - nie są one POTĘŻNE ! Lżejsze konie ( gorącokrwiste jak na rycinie ) -Mają mniejsze zapotrzebowanie na paszę i lepiej ją wykorzystują - są wytrzymałe i szybkie !

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  4 роки тому +2

      Drogi kolego , określenie karabinek jest określeniem bronioznawczym ja go nie wymyśliłem tylko literatura fachowa.
      Rosyjskie karabinki kawaleryjskie wz. 1817 w jakie byli uzbrojeni np. rosyjscy strzelcy konni są określane mianem ....karabinka. Co do koni te normy w kłebie też są wyciągnięte z regulaminów i instrukcji XIX wiecznych, to nie moja wyobraźnia... oczywiście dziś można znaleźć też większe rasy. W XIX wieku wierzchowiec przeznaczony do armii który miał w kłębie np. 150 cm w myśl regulaminów przeznaczony był dla kirasjerów - ciężkiej kawalerii. Czasami lepiej nie pisać głupot jak się człowiek nie zna. Pozdrawiam

  • @andrzejklaus3948
    @andrzejklaus3948 3 роки тому +1

    Powstanie paniczykow upadlo .

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  3 роки тому +1

      To raczej o powstaniu styczniowym tak mówiono :) W wojnie z Rosją w 1831 większość szeregowych była pochodzenia chłopskiego, nic z paniczykami nie mieli wspólnego.

  • @vodekz1534
    @vodekz1534 4 роки тому +1

    u nas minus 15 C

  • @niktwazny641
    @niktwazny641 3 роки тому

    MAM PROŚBE NIE REKLAMUJ JUŻ TEJ KSIĄZKI

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201  3 роки тому

      :)) jak nie będzie reklam moich książek (e-booków) to nie będzie moich filmów. Pozdrawiam

  • @rasberistv9955
    @rasberistv9955 4 роки тому +1

    KDS............