To jest niesamowite... ostatnio właśnie myślałem o tym ze brak dobrego kanału na temat budowania domów metoda szkieletową po Polsku .. a tu nagle znalazłem twój kanał, całkiem przypadkiem.. Naprawdę super robota i dużo fajnej wiedzy... mam zamiar podjąć próbę budowy domu samodzielnie.. wiec na pewno będę zagorzałym widzem i na pewno obejrze każdy filmik kilka razy.. ... mam nadzieje ze nagrasz tez jakies materiały w trakcie budowy.. Serdecznie Pozdrawiam !!
dzięki wielkie pozwoli mi ta wiedza uniknąć błędów .Byłem w Norwegii 5 lat w pracy, no i tam całe osiedla trzy piętrowe budują z drewna a domy szkieletowe to norma.
Płyta g-k, folia paroizolacyjna, konstrukcja drewniana, wełna 15 cm, OSB3, wiatroizolacja, styropian (koniecznie ryflowany) lub wełna, klej, siatka, klej, tynk ...i wydajna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (nie tylko świetnie wentyluje i eliminuje wilgoć, lecz także skutecznie zarabia na siebie). Nie obudowałbym domu niczym innym. W Skandynawii owszem, ściany oddychają i miejscowi mają na tym punkcie hopla. Nie dziwię się. Mój norweski kolega pierwszy raz w życiu zobaczył rekuperator w moim domu szkieletowym i pytał mnie, co to jest i jak to działa, a żonę ma aktywną w branży budowlanej (inżynierem jest)! :-) Nie dziwi mnie więc, że szerzy Pan pogląd ludzi stamtąd, iż dom szkieletowy zawsze musi mieć wyłącznie ścianę o "skandynawskich parametrach dyfuzyjności", skoro w Norwegii nie stosują wymuszonej wentylacji. Jak zapytałem Ove, jak wentyluje mieszkanie, to powiedział mi, że otwiera okna :-) :-). Mają tani prąd w stosunku do zarobków, więc mogą sobie na to pozwolić. Drodzy widzowie - są różne warianty domów szkieletowych. Ja polecam warstwy, które opisałem wyżej a skandynawskie budownictwo wcale nie jest żadną wyrocznią. Dom należy dostosować do swoich warunków finansowych, perspektywy kosztów utrzymania (często+kredyt), ale też patrzeć na firmy, które mają doświadczenie w postaci kilkuset wybudowanych domów, gdzie absolutnie nie ma żadnych problemów z wilgocią, które omawiane są na tym filmie. Tym bardziej z powodu płyty OSB3. Dla mnie to śmieszne.
Jak byśmy mieli sformalizowaną prawnie poprawną technologię budownictwa to nie było by niejasności co i jak należy robić! Ponieważ żyjemy w kraju gdzie osoby bez uprawnień mogą budować domy, mało tego podważają badania i opinie niezależnych instytucji , to nie zaszkodzi poznać i nauczyć się tego od tych co się na tym znają. Pokazuję jak zbudować dom na pokolenia a nie na sprzedaż! Jak by dotychczasowa technologia była taka dobra to domy na rynku wtórnym nie były takie tanie, nikt ich nie kupuje bo nie są pewni co w nich siedzi!
Właśnie planuję budowę małego i w założeniu taniego domu mieszkalnego. Ja do rekuperacji podchodzę jak pies do jeża. Może w dużych domach jest to opłacalne, ale w moim(poniżej 100m2) nie widzę w tym sensu. Za cenę dobrej(na badziewie mnie nie stać) rekuperacji, kupię opału na 25 lat 😁U mnie struktura ściany od środka będzie wyglądała tak 25mm g-k, 45mm wełny 34 na ruszcie, folia paroizolacyjna, 195mm wełny 34 w konstrukcji, folia wiatro-izolacyjna, poszycie z płyty bitumowanej 19mm, ruszt wentylacyjny 25mm i na to elewacja. Na rogach budynku stężenia w ruszcie 95x45.
@@mocdrewna 1. Dom, w którym mieszkam, jest jednym z ponad 700, które wybudował mój wykonawca. Nie znam ani jednego przypadku zawilgocenia ścian spowodowanych, jak to Pan często i namiętnie określa strasząc ludzi, ścianą zamkniętą dyfuzyjnie. Ta firma ma na swoim koncie także domy z krytymi basenami, więc traktuję to, co Pan pisze, jak zwykłą insynuację. Widziałem jeden z takich domów podczas modernizacji elewacji i żadnych grzybów i pleśni w ścianie nie było. Wełna wyglądała tak, jakby była włożona do szkieletu wczoraj. 2. Jaki współczynnik oporu dla pary wodnej ma folia paroizolacyjna? Otóż μ to około 150 tysięcy! Jaką ma płyta OSB? 220! We wnętrzu domu przy 21 stopniach Celsjusza i 50% wilgotności znajduje się 8,7 grama wody na m3. Wie Pan ile tej wody trafia do ściany po przejściu bariery paroizolacji? 1,5 gr! I Jakiż to opór dla tych 1,5 grama wody stanowić będzie płyta OSB (μ 220)+styropian (μ 50)? 3. Nieżyjący już prezes firmy, która wybudowała mój dom zajmował się za życia normalizacją zasad budowy domów szkieletowych w Polsce, zasiadając w radzie technicznej jedynego stowarzyszenia z tej branży w naszym kraju. Czy Pan miał jakiś wkład w takie prace, czy ogranicza się Pan do UA-cam i reklamy płyt Fermacell? 4. Argument, że dom na sprzedaż, to dom zbudowany po najniższej linii oporu przypomina retorykę z peerelu, czyli "każdy prywaciarz to partacz". 5. Proszę dokładnie prześledzić skandynawski Internet i przekona się Pan również, że tam również OSB3 na zewnątrz i styropian jest rozwiązaniem stosowanym, przy założeniu wykonania odpowiednio wydajnej wentylacji.
@@marekduczman Rekuperator ma też inne zalety niż regulacja wilgotności. Wyciągnie Pan jeansy z pralki i będą za 3 godziny suche, nigdy nie będzie zaparowanych luster w łazience czy okien. Bardzo szybko usuwa zapachy po gotowaniu, odpowiednio przygotowana instalacja wytwarza ciąg kominkowy, co ułatwia rozpalanie, ale też więcej energii cieplnej ze spalania drewna. Nie będzie w domu pyłów roślin i owadów. Będzie dużo mniej kurzu. No i z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie 40 groszy zwrotu (około). Rozumiem, że to koszt, ale obniża też wydatki bieżące, co jest istotne podczas budowy na kredyt, kiedy trzeba go potem spłacać.
@@skurvoala "No i z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie 40 groszy zwrotu" Chyba jedynie w materiałach reklamowych wygląda to tak dobrze 😁 Ale niech tam. Dom szkieletowy ok 80m2. Wszystkie powierzchnie poniżej 0,15. Myślę, że nie wydam na ogrzewanie więcej niż 1500zł na sezon, czyli rekuperacja zaoszczędzi mi 600zł rocznie. Pytanie za 100pkt- Ile kosztuje dobra rekuperacja na 100m dom ??? Pytanie za 1000pkt-ile kosztuje serwis takiej rekuperacji ??? edit: Zarzucasz Paluszkowi reklamę fermacelu, a Ty zachowujesz się jak sprzedawca rekuperacji 😁😁😁
@MocDrewna Czy te płyty pilśniowe bitumowane to w Norwegii tzw. asfaltplate? Są to właśnie płyty pilśniowe tyle z moczone w asfalcie. Czy taka płyta spełnia podobną rolę jak polska bitumowana pilśniówka? Super kanał! Pozdrawiam!
@@zbigniewbunkowski8327 zanurzalem w wodzie kawałki płyt. OSB, mfp właśnie i zieloną OSB. Najmniej spuchła zielona ale po wyschnięciu najbliżej pierwotnych kształtów była formatka MFP, praktycznie wruciła do swoich wymiarów...
Witam, czy może Pan udzielić wskazówek jak doprowadzić przewody do kamer monitoringu na zewnątrz, powiedzmy rozmieszczonych na rogach budynku. Ten sam problem zewnętrzne oświetlenie z czujnikami ruchu. Budynek będzie stał w szczerym polu, jakoś to trzeba chronić. Oczywiście mam na myśli kwestie przerwania izolacji, oraz sprawa estetyki, np. Chciałbym uniknąć prowadzenia przewodów po zewnętrznej ścianie budynku. Dziękuję i pozdrawiam.
Jeśli zastosujemy wiatroizolację, pomimo zapewnień producenta, że nie jest to konieczne (np. Steico Universal, Protect), to jak wykonać elewację w tynku? Na wiatroizolację położyć kolejną warstwę poszycia lub wełny elewacyjnej?
Wiatroizolacja powinna być tam gdzie stosujemy elewację wentylowaną, np z deski elewacyjna, płyt cementowych, blachy, kamienia, cegły. Wszędzie tam gdzie robimy obieg powietrza między elewacją a poszyciem . Jeżeli dajemy tynk na poszycie o właściwościach wiatroizolacji nie trzeba! By jednak podwyższyć żywotność całej ściany można zamocować pod poszyciem na konstrukcję, będzie dodatkowa ochrona dla izolacji termicznej wewnątrz ściany.
@@pawelparul249 Jest sens nawet gdy nie ma szczeliny wentylacyjnej, o ile materiały przed wiatroizolacją są otwarte dyfuzyjnie, wełna, tynk i farba na elewacji.
Zastanawiam sie nad gruboscia takie olyty poszycia, czy jest sens dac no 5cm plyty z wlokna drzewnego steico by pelnila funkcje poszycia a dodatkowo przybedzie nam izolacji termicznej. Jak myslicie jest to sens? Duzo wiekszy koszt niz przy zastosowaniu okyty bitumizowanej 22mm. Mam konstrukcje scian 145mm, wewnatrz ruszt instalacyjny a na zewnatrz elewacje dlacha a na innej scianie drewno.
Czy w małym domu o wymiarach 5x7 m można pominąć poszycie i obkręcić konstrukcję deskami, które jednocześnie są elewacją budynku? Od środka także deska.
Nie widziałem tego komentarza wcześniej odpowiem dzisiaj , sorry przekrój i materiały jest OK co do tynku to musi być otwarty dyfuzyjnie mieć SD poniżej 0.5m .
Elewacja drewniana, płyty poszycia nawet te miękkie, płyty gipsowe, taśmy stężające, płyty osb od strony wewnętrznej, wiatrownice. Konstruktorzy obliczają co z tych rzeczy zastosować.
@@mocdrewna no właśnie, jak nie znają technologi to nie zastosują 😐 a wszystkie gotowe projekty to płyta osb. Ale można płytę zastosować od wewnątrz i wyjdzie na to samo?
@@Grzesiek.Bernas tak, sztywność jest ta sama i ściana zostaje otwarta dyfuzyjnie, zajrzyj do mnie na bloga, tam są różne prawidłowe przekroje ścian .drewnamoc.blogspot.com/2019/03/przekroj-scian-szkieletowych.html
Tynku nie kładzie się na wiatroizolacji, skropliny pojawiają się tam gdzie jest przestrzeń wentylacyjna co oznacza że w tej szczelinie mają gdzie spływać. Zastosowanie prawidłowego przekroju gwarantuje bezproblemowe funkcjonowanie ściany.
Witam serdecznie ,pytanie odnośnie paroizolacją domek letniskowy używany sporadycznie i teraz dawać czy nie ? Przekrój ściany od zewnątrz idąc :deska 25 zakładka przerwa 25 membrana kantówka 100 i teraz czy dawać folie i przerwa i płyta kg czy nie ? Jeśli nie to jak do tego podejść ? Dziękuje za odp serdecznie pozdrawiam
Rozebrałem parę starych domków letniskowych. Większość była najprostsza z możliwych. Balik (przeważnie kantówka10x10cm), od środka boazeria, a na zewnątrz szalówka, bezpośrednio do konstrukcji, bez żadnej szpary wentylacyjnej. Czasami ruszt pod boazerię(boazeria pionowa). Ale wszystkie miały jakieś folie po obu stronach(ochrona wełny) i zero pleśni, czy wilgoci. Tyle, że kiedyś takie domki były wykorzystywane jedynie latem. Zimą różnica temperatur(wewnątrz- zewnątrz) jest znacznie większa i przy użytkowaniu zimowym wentylacja elewacji chyba jednak jest niezbędna. Podsumowując, folię dałbym z obu stron wełny, niezależnie od rodzaju użytkowania(lato-zima). Jeżeli domek używany będzie przeważnie latem, to można obejść się bez szpary wentylacyjnej. Ale koszt wykonania tej wentylacji jest na tyle niski(wystarczy zwykła deska szalunkowa(popularna calówka), że raczej nie ma sensu stosować półśrodków.
są to płyty 12mm, każdy producent ma w swojej ofercie, są wzmacniane rdzeniem z włókna szklanego. Należy zapoznać się z kartami produktów. Tutaj jeden z przykładów www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/products/plyty-g-k/plyta-nida-hydro
Jeżeli pióro wpust to nie trzeba dylatacji, jeżeli krawędzie tępe to około 3 mm szczelina musi być . Dużo zależy od producenta płyt proszę zapoznać się ze sposobem montażu.
Witam a czy moze być zamiast tej płyty pilśniowej bitumizowanej zwykła płyta pilśniowa ? Na to wiatroizolację i ruszt i deska elewacyjna np. Mój ojciec lata temu na pełne deskowanie dachu przybił zwykła pilśnie i przesmarował kilkukrotnie jakimś dacholeum lub abizol czy inny tego typu ,mialo być tymczasowo,każdy się śmiał z tego a dach bez przecieków wytrzymał 30 lat. Potem zostala położona na to blacha
Płyta pilśniowa nie! To lepiej przybić płytę gipsową ogniochronną. Ściana to nie to samo co dach! Płyta pilśniowa miękka a twarda to dwa bardzo różne materiały.
@@mocdrewna dzięki bardzo .szukam też w materiałach typu płyta cementowa . Bo płyta gipsowo wloknowa np z siniat to spory koszt ,chodź bardzo dobra , nie wiem jak się ma do tego płyta cementowa . Jak z dyfuzyjnoscia . Jest sztywna faja,dobra jako poszycie od wewnątrz ,zwłaszcza przy słupkach co 60 cm
Każdy kraj ma swoją technologię! Nie znam Amerykańskiej Pokazuję wam Skandynawską technologie ponieważ oni też budują na pokolenia tak jak Polacy, i to najważniejsza różnica między Amerykańską , która słynie z tego że jest nietrwała. Jeżeli amerykanie mnie oglądają to super ja czasami się inspiruje ich filmami. Pozdrawiam.
O Boże... wszystko fajnie... Czy autor ma wykształcenie budowlane, bo śmiem wątpić. Kilka kwestii. Po pierwsze poszycie zewnętrzne musi spełniać rolę usztywnienia konstrukcji szkieletowej ściany i stropów tworząc sztywna tarczę. Dlatego musi to być płyta KONSTRUKCYJNA np Osb, mfp albo sklejka. Ewentualnie płyty cementowo-włóknowe ale na miłość Boską nie miękkie płyty z papieru czy trocin! Otwartość dyfuzyjna. Bzdury Pan sprzedaje totalne. Po to stosuje się paroizolacje od wewnątrz budynku aby para wodna nie migrowala przez ściany. Poza tym wilgoci w ścianach nie będzie jeśli w budynku będzie skuteczna wentylacja, np mechaniczna. Najlepiej z odzyskiem ciepła. Jeśli cała Europa odchodzi od stosowania płyt osb na rzecz celulozy to ja tej Europie życzę powodzenia. Zdrowy rozsądek i logika inżynierską! Do płyt osb można mieć tylko jedno zastrzeżenie. Takie mianowicie że kleje zawarte w jej strukturze jeśli je stosujemy od środka mogą wydostawac się w ten sam sposób jak wszystkie meble u nas w domach. Ale płytę osb od środka przeważnie się zabudowuje np płytami gk. Inżynier budownictwa. Pozdrawiam.
Oczywiście że mam wykształcenie budowlane ale nie jestem inżynierem (na szczęście) , pracując na budowach i szkoląc się ciągle, śmiem twierdzić że nie ma Pan pojęcia o budownictwie szkieletowym. Inżynierowie, którzy projektują moje budynki, jakoś nie mają takich zastrzeżeń jak Pan, a są to osoby z dużym doświadczeniem. Pozdrawiam
@@mocdrewna Witam ponownie. Proszę mnie źle nie zrozumieć. Podobały mi się Pańskie filmy do momentu w którym nie mogłem zgodzić się z Pana stwierdzeniami. Nie trzeba być fachowcem od budownictwa szkieletowego, żeby wiedzieć że każda konstrukcja szkieletowa czy to drewniana czy stalowa potrzebuje stężeń. W przypadku stali są to ściągi, stężenia kratownicowe itp. W przypadku drewna to albo ściągi albo płyta. Koniec, kropka. Ja nie wątpię że ma Pan doświadczenie z tego typu budynkami. Denerwuje mnie tylko że stawia się Pan w roli profesora od budownictwa szkieletowego i plecie Pan głupoty. Denerwuje mnie też to że Pana filmy oglądają laicy, którzy jak widać z komentaże łykają wszystko jak młode pelikany. Przeraża mnie to że takimi filmami próbujecie wmówić ludziom nieprawdę. To że swoimi filmami propaguje Pan rozwój budownictwa szkieletowego to bardzo dobrze. Sam jestem zwolennikiem takiego rodzaju budownictwa. Ubolewam tylko nad tym że ma Pan problem z akceptacja swojego wykształcenia ( cyt: nie jestem na szczęście inzynierem). Może gdyby Pan był to by Pan takich rzeczy nie rozpowszechniał... Pozdrawiam.
@@pawesosinski3304 ma pan swoje zdanie i dobrze, ja nie mam nic do wykształcenia ale rzeczywiście gdybym był inżynierem to nie kręcił bym filmów, bo nie umiał bym budować. Podważa pan system budowy milionów domów w Skandynawii, gdzie maja instytuty, które prowadzą badania przegród, materiałów i nie sa sponsorowane przez jakiegoś producenta np.płyt. Ja mam okazję poza budową najowocześnieszych budynków uczestniczyć w edukacji, która jest organizowana przez różne stowarzyszenia. Dzielę się wiedzą i używam prostego jezyka by wszyscy zrozumieli, czasami napewno używam błędnych pojęć ale nie jestem przecież profesorem! Jeżeli kanał jest poniżej pana oczekiwań, proszę szukac dalej . Sam korzystam z usług kilku projektantów, konstruktorów i architekta i dziwnym trafem trafiam na takich którzy nie widzą nic złego w tym systemie budowy.
Ja mam płytę OSB3 od zewnątrz właśnie i do tego wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jak dodam to tego, że na wiatroizolacji mam styropian (ryflowany), to pewnie odezwie się burza zaraz, że jak to? Tylko wełna. A ja mówię, a tak to! Sam byłem świadkiem odsłonięcia ścian z takimi warstwami po 18 i 23 latach i proszę mi wierzyć, że konstrukcja wyglądała, jakby była zamknięta wczoraj. Oczywiście w obu budynkach też była rekuperacja, której życzę ze wszech miar każdemu. Recepta na taki dom jest dla mnie jasna. Kropka.
To jest niesamowite... ostatnio właśnie myślałem o tym ze brak dobrego kanału na temat budowania domów metoda szkieletową po Polsku .. a tu nagle znalazłem twój kanał, całkiem przypadkiem.. Naprawdę super robota i dużo fajnej wiedzy... mam zamiar podjąć próbę budowy domu samodzielnie.. wiec na pewno będę zagorzałym widzem i na pewno obejrze każdy filmik kilka razy.. ... mam nadzieje ze nagrasz tez jakies materiały w trakcie budowy.. Serdecznie Pozdrawiam !!
Podpinam się pod tą opinie. Gdyby nie ten kanał to pewnie bałbym się podejmować takiej budowy
dzięki wielkie pozwoli mi ta wiedza uniknąć błędów .Byłem w Norwegii 5 lat w pracy, no i tam całe osiedla trzy piętrowe budują z drewna a domy szkieletowe to norma.
Wreszcie rewelacyjny kanał nt. budowy w szkielecie.Rzetelna wiedza, konkretne przykłady praktyczne..
Dzięki za dzielenie się taką wiedzą : )) przy budowie w systemie gospodarczym pomoc nieoceniona.Dzieki 👍👍👍
Super że dzielisz się wiedza, bardzo przydatne filmy. Łapka w górę :)
To jest to czego szukałem ! Wielkie dzięki za ogrom wiedzy i tipów =]
Bardzo mądry film .
Zgadzam się w 100%
Płyta g-k,
folia paroizolacyjna,
konstrukcja drewniana,
wełna 15 cm,
OSB3,
wiatroizolacja,
styropian (koniecznie ryflowany) lub wełna,
klej, siatka, klej,
tynk
...i wydajna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (nie tylko świetnie wentyluje i eliminuje wilgoć, lecz także skutecznie zarabia na siebie).
Nie obudowałbym domu niczym innym. W Skandynawii owszem, ściany oddychają i miejscowi mają na tym punkcie hopla. Nie dziwię się. Mój norweski kolega pierwszy raz w życiu zobaczył rekuperator w moim domu szkieletowym i pytał mnie, co to jest i jak to działa, a żonę ma aktywną w branży budowlanej (inżynierem jest)! :-)
Nie dziwi mnie więc, że szerzy Pan pogląd ludzi stamtąd, iż dom szkieletowy zawsze musi mieć wyłącznie ścianę o "skandynawskich parametrach dyfuzyjności", skoro w Norwegii nie stosują wymuszonej wentylacji.
Jak zapytałem Ove, jak wentyluje mieszkanie, to powiedział mi, że otwiera okna :-) :-). Mają tani prąd w stosunku do zarobków, więc mogą sobie na to pozwolić.
Drodzy widzowie - są różne warianty domów szkieletowych. Ja polecam warstwy, które opisałem wyżej a skandynawskie budownictwo wcale nie jest żadną wyrocznią. Dom należy dostosować do swoich warunków finansowych, perspektywy kosztów utrzymania (często+kredyt), ale też patrzeć na firmy, które mają doświadczenie w postaci kilkuset wybudowanych domów, gdzie absolutnie nie ma żadnych problemów z wilgocią, które omawiane są na tym filmie. Tym bardziej z powodu płyty OSB3. Dla mnie to śmieszne.
Jak byśmy mieli sformalizowaną prawnie poprawną technologię budownictwa to nie było by niejasności co i jak należy robić! Ponieważ żyjemy w kraju gdzie osoby bez uprawnień mogą budować domy, mało tego podważają badania i opinie niezależnych instytucji , to nie zaszkodzi poznać i nauczyć się tego od tych co się na tym znają. Pokazuję jak zbudować dom na pokolenia a nie na sprzedaż! Jak by dotychczasowa technologia była taka dobra to domy na rynku wtórnym nie były takie tanie, nikt ich nie kupuje bo nie są pewni co w nich siedzi!
Właśnie planuję budowę małego i w założeniu taniego domu mieszkalnego.
Ja do rekuperacji podchodzę jak pies do jeża. Może w dużych domach jest to opłacalne, ale w moim(poniżej 100m2) nie widzę w tym sensu. Za cenę dobrej(na badziewie mnie nie stać) rekuperacji, kupię opału na 25 lat 😁U mnie struktura ściany od środka będzie wyglądała tak 25mm g-k, 45mm wełny 34 na ruszcie, folia paroizolacyjna, 195mm wełny 34 w konstrukcji, folia wiatro-izolacyjna, poszycie z płyty bitumowanej 19mm, ruszt wentylacyjny 25mm i na to elewacja.
Na rogach budynku stężenia w ruszcie 95x45.
@@mocdrewna 1. Dom, w którym mieszkam, jest jednym z ponad 700, które wybudował mój wykonawca. Nie znam ani jednego przypadku zawilgocenia ścian spowodowanych, jak to Pan często i namiętnie określa strasząc ludzi, ścianą zamkniętą dyfuzyjnie. Ta firma ma na swoim koncie także domy z krytymi basenami, więc traktuję to, co Pan pisze, jak zwykłą insynuację.
Widziałem jeden z takich domów podczas modernizacji elewacji i żadnych grzybów i pleśni w ścianie nie było. Wełna wyglądała tak, jakby była włożona do szkieletu wczoraj.
2. Jaki współczynnik oporu dla pary wodnej ma folia paroizolacyjna? Otóż μ to około 150 tysięcy! Jaką ma płyta OSB? 220! We wnętrzu domu przy 21 stopniach Celsjusza i 50% wilgotności znajduje się 8,7 grama wody na m3. Wie Pan ile tej wody trafia do ściany po przejściu bariery paroizolacji? 1,5 gr! I Jakiż to opór dla tych 1,5 grama wody stanowić będzie płyta OSB (μ 220)+styropian (μ 50)?
3. Nieżyjący już prezes firmy, która wybudowała mój dom zajmował się za życia normalizacją zasad budowy domów szkieletowych w Polsce, zasiadając w radzie technicznej jedynego stowarzyszenia z tej branży w naszym kraju. Czy Pan miał jakiś wkład w takie prace, czy ogranicza się Pan do UA-cam i reklamy płyt Fermacell?
4. Argument, że dom na sprzedaż, to dom zbudowany po najniższej linii oporu przypomina retorykę z peerelu, czyli "każdy prywaciarz to partacz".
5. Proszę dokładnie prześledzić skandynawski Internet i przekona się Pan również, że tam również OSB3 na zewnątrz i styropian jest rozwiązaniem stosowanym, przy założeniu wykonania odpowiednio wydajnej wentylacji.
@@marekduczman Rekuperator ma też inne zalety niż regulacja wilgotności. Wyciągnie Pan jeansy z pralki i będą za 3 godziny suche, nigdy nie będzie zaparowanych luster w łazience czy okien. Bardzo szybko usuwa zapachy po gotowaniu, odpowiednio przygotowana instalacja wytwarza ciąg kominkowy, co ułatwia rozpalanie, ale też więcej energii cieplnej ze spalania drewna. Nie będzie w domu pyłów roślin i owadów. Będzie dużo mniej kurzu. No i z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie 40 groszy zwrotu (około). Rozumiem, że to koszt, ale obniża też wydatki bieżące, co jest istotne podczas budowy na kredyt, kiedy trzeba go potem spłacać.
@@skurvoala "No i z każdej złotówki wydanej na ogrzewanie 40 groszy zwrotu"
Chyba jedynie w materiałach reklamowych wygląda to tak dobrze 😁
Ale niech tam. Dom szkieletowy ok 80m2. Wszystkie powierzchnie poniżej 0,15.
Myślę, że nie wydam na ogrzewanie więcej niż 1500zł na sezon, czyli rekuperacja zaoszczędzi mi 600zł rocznie.
Pytanie za 100pkt- Ile kosztuje dobra rekuperacja na 100m dom ???
Pytanie za 1000pkt-ile kosztuje serwis takiej rekuperacji ???
edit: Zarzucasz Paluszkowi reklamę fermacelu, a Ty zachowujesz się jak sprzedawca rekuperacji
😁😁😁
Dzień dobry. Czy zamiast płyty pilśniowej bitumizowanej może być zwykła płyta pilśniowa mięka o grubości 15 mm.
@MocDrewna Czy te płyty pilśniowe bitumowane to w Norwegii tzw. asfaltplate? Są to właśnie płyty pilśniowe tyle z moczone w asfalcie. Czy taka płyta spełnia podobną rolę jak polska bitumowana pilśniówka? Super kanał! Pozdrawiam!
Brakuje płyty MFP z Pfleiderera. Ja taka zastosowałem na mój szkielet. Lepsze parametry przeciwwilgociowe i trudnopalne od OSB
Witam
którą dokładnie płytę MFP P5 dziękuję za odpowiedż
@@zbigniewbunkowski8327 tak. P5
@@zbigniewbunkowski8327 zanurzalem w wodzie kawałki płyt. OSB, mfp właśnie i zieloną OSB. Najmniej spuchła zielona ale po wyschnięciu najbliżej pierwotnych kształtów była formatka MFP, praktycznie wruciła do swoich wymiarów...
Witam, czy może Pan udzielić wskazówek jak doprowadzić przewody do kamer monitoringu na zewnątrz, powiedzmy rozmieszczonych na rogach budynku. Ten sam problem zewnętrzne oświetlenie z czujnikami ruchu. Budynek będzie stał w szczerym polu, jakoś to trzeba chronić.
Oczywiście mam na myśli kwestie przerwania izolacji, oraz sprawa estetyki, np. Chciałbym uniknąć prowadzenia przewodów po zewnętrznej ścianie budynku. Dziękuję i pozdrawiam.
10:35 na jakim betonie ma leżeć skoro sama podwalina ma być troche poza obrys fundamentu? Nie znam sie dlatego pytam, pozdrawiam
👍
Oczywiscie mialem na mysli wiatroizolacje.
A co jak pomaluje szkielet z farba przetywgzebicza?
A co z plytami MFP, jak wypadaja pod katem otwartości dyfuzyjnej
Czy mogę ocieplić altankę w taki sposów deskę membranę ,wełna między krokwie folia i płyta osb
Jeśli zastosujemy wiatroizolację, pomimo zapewnień producenta, że nie jest to konieczne (np. Steico Universal, Protect), to jak wykonać elewację w tynku? Na wiatroizolację położyć kolejną warstwę poszycia lub wełny elewacyjnej?
Wiatroizolacja powinna być tam gdzie stosujemy elewację wentylowaną, np z deski elewacyjna, płyt cementowych, blachy, kamienia, cegły. Wszędzie tam gdzie robimy obieg powietrza między elewacją a poszyciem . Jeżeli dajemy tynk na poszycie o właściwościach wiatroizolacji nie trzeba! By jednak podwyższyć żywotność całej ściany można zamocować pod poszyciem na konstrukcję, będzie dodatkowa ochrona dla izolacji termicznej wewnątrz ściany.
@@mocdrewna tylko gdy wiatroizolacja niema możliwości wentylowania to niema sensu jej dawania.
@@pawelparul249 Jest sens nawet gdy nie ma szczeliny wentylacyjnej, o ile materiały przed wiatroizolacją są otwarte dyfuzyjnie, wełna, tynk i farba na elewacji.
@@mocdrewna tylko w warunkach PL większość stosuje styropian, który niestety tych właściwości niema
Zastanawiam sie nad gruboscia takie olyty poszycia, czy jest sens dac no 5cm plyty z wlokna drzewnego steico by pelnila funkcje poszycia a dodatkowo przybedzie nam izolacji termicznej. Jak myslicie jest to sens? Duzo wiekszy koszt niz przy zastosowaniu okyty bitumizowanej 22mm.
Mam konstrukcje scian 145mm, wewnatrz ruszt instalacyjny a na zewnatrz elewacje dlacha a na innej scianie drewno.
Widze ze mamy problem ze zrozumieniem sie. Na wiatroizolacje ukladamy welne 15 poczym kladzimy welne siatke oraz tynk.
W takim układzie nie będzie skroplin na wiatroizolacji. A nadmiar wilgoci będzie wychodził na zewnątrz o ile tynk będzie o niskim Sd!
@@mocdrewna dziekuje
Czy przy montażu płyt pilśniowych lub gipsowo-włóknowych do poszycia, konieczne jest stosowanie spoiny między tymi płytami?
Czy w małym domu o wymiarach 5x7 m można pominąć poszycie i obkręcić konstrukcję deskami, które jednocześnie są elewacją budynku? Od środka także deska.
Czy można jako poszycie zastosować pełne deskowanie 20mm? deska-wiatroizolacja-kontrłata 25mm-elewacja drewniana?
Czy deska 25mm może zastąpić poszycie? I drugie pytanie, czy płyta musi sie opierać o fundament, czy ma wisieć przykręcona do szkieletu?
No właśnie, podpinam się pod pytanie😅
Czy płyta steico protect 40mm plus tynk silikonowy na zewnątrz, od wewnątrz piana otwarto komórkowa i płyta OSB
to dobre połączenie?
Nie widziałem tego komentarza wcześniej odpowiem dzisiaj , sorry przekrój i materiały jest OK co do tynku to musi być otwarty dyfuzyjnie mieć SD poniżej 0.5m .
W Ameryce nowa konstrukcja szkielet ,sklejka wiatroizolacja siding
Stara konstrukcja dodatkowo styropian twardy siding
Bez izolacji termicznej?
A pełne deskowanie zamiast osb może być?
Oczywiście, po 20 latach na pewno będzie lepiej wyglądać niż OSB!
Czy można położyć na ściane zewnecznom bezpośrednio deskę elewacjinom
Nie należy zapewnić po nią przepływ powietrza, a więc wiatroizolacja plus ruszt 25 mm
Jeżeli nie stosujemy płyt OSB co zapewnia sztywność całej konstrukcji?
Elewacja drewniana, płyty poszycia nawet te miękkie, płyty gipsowe, taśmy stężające, płyty osb od strony wewnętrznej, wiatrownice. Konstruktorzy obliczają co z tych rzeczy zastosować.
@@mocdrewna no właśnie, jak nie znają technologi to nie zastosują 😐 a wszystkie gotowe projekty to płyta osb. Ale można płytę zastosować od wewnątrz i wyjdzie na to samo?
@@Grzesiek.Bernas tak, sztywność jest ta sama i ściana zostaje otwarta dyfuzyjnie, zajrzyj do mnie na bloga, tam są różne prawidłowe przekroje ścian .drewnamoc.blogspot.com/2019/03/przekroj-scian-szkieletowych.html
@@mocdrewna dzięki! Fantastyczny materiał.
Witam.
A co sie dzieje ze skroplina ktura opada po folii. Milo wszystko welne na zewnatrz zamykamy tynkiem oraz innymi materialami wykonczeniowymi ?
na jakiej foli ?
Tynku nie kładzie się na wiatroizolacji, skropliny pojawiają się tam gdzie jest przestrzeń wentylacyjna co oznacza że w tej szczelinie mają gdzie spływać. Zastosowanie prawidłowego przekroju gwarantuje bezproblemowe funkcjonowanie ściany.
Witam serdecznie ,pytanie odnośnie paroizolacją domek letniskowy używany sporadycznie i teraz dawać czy nie ? Przekrój ściany od zewnątrz idąc :deska 25 zakładka przerwa 25 membrana kantówka 100 i teraz czy dawać folie i przerwa i płyta kg czy nie ? Jeśli nie to jak do tego podejść ? Dziękuje za odp serdecznie pozdrawiam
Rozebrałem parę starych domków letniskowych. Większość była najprostsza z możliwych. Balik (przeważnie kantówka10x10cm), od środka boazeria, a na zewnątrz szalówka, bezpośrednio do konstrukcji, bez żadnej szpary wentylacyjnej. Czasami ruszt pod boazerię(boazeria pionowa). Ale wszystkie miały jakieś folie po obu stronach(ochrona wełny) i zero pleśni, czy wilgoci. Tyle, że kiedyś takie domki były wykorzystywane jedynie latem. Zimą różnica temperatur(wewnątrz- zewnątrz) jest znacznie większa i przy użytkowaniu zimowym wentylacja elewacji chyba jednak jest niezbędna.
Podsumowując, folię dałbym z obu stron wełny, niezależnie od rodzaju użytkowania(lato-zima). Jeżeli domek używany będzie przeważnie latem, to można obejść się bez szpary wentylacyjnej. Ale koszt wykonania tej wentylacji jest na tyle niski(wystarczy zwykła deska szalunkowa(popularna calówka), że raczej nie ma sensu stosować półśrodków.
A ja brałem pod uwagę elewacje z deski co o tym myślisz?
Elewacja drewniana to najlepsze rozwiązanie.
@@mocdrewna a jeśli jest elewacja z deski i nie ma płyty konstrukcyjnej na zewnątrz?
O jakich płytach gipsowych mowa w filmiku? Czy może Pan podać przykłady takich płyt oraz jakiej grubości powinny one być?
są to płyty 12mm, każdy producent ma w swojej ofercie, są wzmacniane rdzeniem z włókna szklanego. Należy zapoznać się z kartami produktów. Tutaj jeden z przykładów www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/products/plyty-g-k/plyta-nida-hydro
🏡🏠
Czy trzeba zostawiać szczelinę dylatacyjną pomiędzy czarnymi płytami czy montować je do czoła?
Jeżeli pióro wpust to nie trzeba dylatacji, jeżeli krawędzie tępe to około 3 mm szczelina musi być . Dużo zależy od producenta płyt proszę zapoznać się ze sposobem montażu.
Jaka grubość płyty z włókna drzewnego będzie odpowiednia od zewnątrz?
Pod tynk czy elewację wentylowaną?
@@mocdrewna Elewacje drewnianą
@@tomaszpobuta959 12mm wystarczająca jako poszycie, w Polsce fajna jest 22mm pióro wpust bitumowana.
Witam a czy moze być zamiast tej płyty pilśniowej bitumizowanej zwykła płyta pilśniowa ? Na to wiatroizolację i ruszt i deska elewacyjna np. Mój ojciec lata temu na pełne deskowanie dachu przybił zwykła pilśnie i przesmarował kilkukrotnie jakimś dacholeum lub abizol czy inny tego typu ,mialo być tymczasowo,każdy się śmiał z tego a dach bez przecieków wytrzymał 30 lat. Potem zostala położona na to blacha
Płyta pilśniowa nie! To lepiej przybić płytę gipsową ogniochronną. Ściana to nie to samo co dach! Płyta pilśniowa miękka a twarda to dwa bardzo różne materiały.
@@mocdrewna dzięki bardzo .szukam też w materiałach typu płyta cementowa . Bo płyta gipsowo wloknowa np z siniat to spory koszt ,chodź bardzo dobra , nie wiem jak się ma do tego płyta cementowa . Jak z dyfuzyjnoscia . Jest sztywna faja,dobra jako poszycie od wewnątrz ,zwłaszcza przy słupkach co 60 cm
@@nikodemos500 dlaczego nie chcesz bitumowanej płyty ? Cena jest ok, przy elewacji drewnianej nie potrzeba dodatkowego usztywnienia.
papiaki ... a nie papniaki
Nie ujmując wiedzy ale Amerykanie mają uczyć się od Pana czy Pan od nich?
Każdy kraj ma swoją technologię! Nie znam Amerykańskiej
Pokazuję wam Skandynawską technologie ponieważ oni też budują na pokolenia tak jak Polacy, i to najważniejsza różnica między Amerykańską , która słynie z tego że jest nietrwała. Jeżeli amerykanie mnie oglądają to super ja czasami się inspiruje ich filmami. Pozdrawiam.
Ameryka ma kilka stref klimatycznych, w każdej zwraca się różne detale. To co dobre u jednych, może być kłopotem u innych
O Boże... wszystko fajnie... Czy autor ma wykształcenie budowlane, bo śmiem wątpić. Kilka kwestii. Po pierwsze poszycie zewnętrzne musi spełniać rolę usztywnienia konstrukcji szkieletowej ściany i stropów tworząc sztywna tarczę. Dlatego musi to być płyta KONSTRUKCYJNA np Osb, mfp albo sklejka. Ewentualnie płyty cementowo-włóknowe ale na miłość Boską nie miękkie płyty z papieru czy trocin! Otwartość dyfuzyjna. Bzdury Pan sprzedaje totalne. Po to stosuje się paroizolacje od wewnątrz budynku aby para wodna nie migrowala przez ściany. Poza tym wilgoci w ścianach nie będzie jeśli w budynku będzie skuteczna wentylacja, np mechaniczna. Najlepiej z odzyskiem ciepła. Jeśli cała Europa odchodzi od stosowania płyt osb na rzecz celulozy to ja tej Europie życzę powodzenia. Zdrowy rozsądek i logika inżynierską! Do płyt osb można mieć tylko jedno zastrzeżenie. Takie mianowicie że kleje zawarte w jej strukturze jeśli je stosujemy od środka mogą wydostawac się w ten sam sposób jak wszystkie meble u nas w domach. Ale płytę osb od środka przeważnie się zabudowuje np płytami gk. Inżynier budownictwa. Pozdrawiam.
Oczywiście że mam wykształcenie budowlane ale nie jestem inżynierem (na szczęście) , pracując na budowach i szkoląc się ciągle, śmiem twierdzić że nie ma Pan pojęcia o budownictwie szkieletowym. Inżynierowie, którzy projektują moje budynki, jakoś nie mają takich zastrzeżeń jak Pan, a są to osoby z dużym doświadczeniem. Pozdrawiam
@@mocdrewna Witam ponownie. Proszę mnie źle nie zrozumieć. Podobały mi się Pańskie filmy do momentu w którym nie mogłem zgodzić się z Pana stwierdzeniami. Nie trzeba być fachowcem od budownictwa szkieletowego, żeby wiedzieć że każda konstrukcja szkieletowa czy to drewniana czy stalowa potrzebuje stężeń. W przypadku stali są to ściągi, stężenia kratownicowe itp. W przypadku drewna to albo ściągi albo płyta. Koniec, kropka. Ja nie wątpię że ma Pan doświadczenie z tego typu budynkami. Denerwuje mnie tylko że stawia się Pan w roli profesora od budownictwa szkieletowego i plecie Pan głupoty. Denerwuje mnie też to że Pana filmy oglądają laicy, którzy jak widać z komentaże łykają wszystko jak młode pelikany. Przeraża mnie to że takimi filmami próbujecie wmówić ludziom nieprawdę. To że swoimi filmami propaguje Pan rozwój budownictwa szkieletowego to bardzo dobrze. Sam jestem zwolennikiem takiego rodzaju budownictwa. Ubolewam tylko nad tym że ma Pan problem z akceptacja swojego wykształcenia ( cyt: nie jestem na szczęście inzynierem). Może gdyby Pan był to by Pan takich rzeczy nie rozpowszechniał... Pozdrawiam.
@@pawesosinski3304 ma pan swoje zdanie i dobrze, ja nie mam nic do wykształcenia ale rzeczywiście gdybym był inżynierem to nie kręcił bym filmów, bo nie umiał bym budować. Podważa pan system budowy milionów domów w Skandynawii, gdzie maja instytuty, które prowadzą badania przegród, materiałów i nie sa sponsorowane przez jakiegoś producenta np.płyt. Ja mam okazję poza budową najowocześnieszych budynków uczestniczyć w edukacji, która jest organizowana przez różne stowarzyszenia. Dzielę się wiedzą i używam prostego jezyka by wszyscy zrozumieli, czasami napewno używam błędnych pojęć ale nie jestem przecież profesorem! Jeżeli kanał jest poniżej pana oczekiwań, proszę szukac dalej . Sam korzystam z usług kilku projektantów, konstruktorów i architekta i dziwnym trafem trafiam na takich którzy nie widzą nic złego w tym systemie budowy.
Przecież w tym przypadku usztywnieniem konstrukcji jest płyta OSB/ MFP przymocowana do słupów od strony wewnętrznej (?)
Ja mam płytę OSB3 od zewnątrz właśnie i do tego wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jak dodam to tego, że na wiatroizolacji mam styropian (ryflowany), to pewnie odezwie się burza zaraz, że jak to? Tylko wełna. A ja mówię, a tak to! Sam byłem świadkiem odsłonięcia ścian z takimi warstwami po 18 i 23 latach i proszę mi wierzyć, że konstrukcja wyglądała, jakby była zamknięta wczoraj. Oczywiście w obu budynkach też była rekuperacja, której życzę ze wszech miar każdemu. Recepta na taki dom jest dla mnie jasna. Kropka.