Konstrukcja balonowa jest tylko jedna - tradycyjna. Belka podtrzymująca strop jest wcięta w słupki a strop oparty jest na tej belce i dodatkowo przybity do słupków. Reszta to rzeźbiarstwo niezgodne ze sztuką. Chętnie zobaczę rozkład sił działających na te beleczki przybite czołem do słupków.
Widziałem jeszcze jeden sposób. Belka nośna stropu we wrębie, a belki stropowe leżą na niej, przykręcone do słupków nośnych z boku. I to rozwiązanie wydaje mi się najpewniejsze konstrukcyjnie, choć mogą być problemy z paroizolacją. A nie można miejscowo do uszczelnienia używać foli w płynie???
Wszystkie sposoby montażu belek stropowych, które Pan pokazał opierają się pośrednio lub bezpośrednio na wkrętach/gwoździach. Niedawno dowiedziałem się o tzw. barlinie (pionowy oczep) którą montujemy we wrębach w słupkach (w tych miejscach, które Pan pokazał) jako ciągły element idący przez wszystkie słupki. Na tej barlinę możmey oprzeć belki stropowe i wówczas całe obciążenie idzie na drewniana konstrukcję zamiast na złącza. Ta barlina moze też posłuzyć jako gotowe nadproże okna. To tylko moje dywagacje, bo nie budowałem domu szkieletowego jeszcze :) Zapewne stosując metoda która Pan pokazał też jest poprawna, skoro stropy nie lecą na głowę.
Dziękuję ślicznie za te materiały. super sprawa. Zwykle wchodzę na yt by potrollować. Na twoich filmach nie mam się do czego przyczepić. Tak trzym. Znaczy 3m
Moim zdaniem prawidłowy i najlepszy sposób to: w ostatnim sposobie belka pozioma (podpora stropu), powinna być wpuszczona w słupki (wcięta) i na niej powinny leżeć belki stropowe. No a paroizolacje się powycina na belki i otaśmuje i też będzie dobrze, ważniejsza moc konstrukcji niż folia.
@@mocdrewna Nie zrozumieliście się. Obserwator mówi o belce idącej wzdłuż ściany, na której będzie leżeć strop. Zamek w słupkach na rozmiar belki, na to idą belki stropowe, które przybijane są do słupków.
Bardzo ciekawe materiały Pan publikuje. W końcu znalazłem kanał na którym można się sporo dowiedzieć o budownictwie szkieletowym. Planuje Pan filmiki instruktażowe z placów budowy?
Przedstawione sposoby montażu skupiają się na zachowaniu ciągłości paroizolacji, ale zupełnie pomijają główną rolę konstrukcji balonowej, czyli przeniesienie poziomych sil od rozpory więźby dachu. Może Pan opisać sposob montażu, który uwzględnia przeniesienie rozporu od dachu przez strop?
Hej,no w pierwszym praktycznym przykładzie przykręciłeś kawałek poprzecznej belki,ale jak to zrobić na całości aby zachować poziom hm?Właśnie nie chcę robić kolankowej,tylko zrobić od razu,bo mam do kalenicy 3 m w WZce.Widziałem,że robią dodatkową pod spodem,ale wtedy też lipa,tu trochę w tym pierwszyp przykładzie nie rozumiem,bo nie da się między zamontować w poziomie.
Mógłbyś przyjechać do mnie do Niemiec i pomóc mi wykończyć dom syna, który firma rozpoczęła i stanęli w stan upadłości zostawiając nas z niedokończonym projektem. Nawet musiałem dokańczać dach,żeby nas zima nie dobiła.Materiał leży dookoła domu i mimo folii i tak zamaka,płakać się chce ! Syn przez ten stres ciągle choruje, ja mam 68 lat i zamiast cieszyć się emeryturą,jeżdżę codziennie na budowę i ciągnę to sam mimo, że jestem technikiem samochodowym z zawodu
Czyli w tej sytuacji paroizolacji nie stosujemy na sufit? Ktoś wcześniej napisał że można by dokręcić belkę wzmacniająca strop do ściany,( bez wrębu) na niej oprzeć strop który byłby wpuszczony głębiej w ścianę i byłby dokręcony do słupków z boku. Wtedy paroizolacja musiała by być pociągnięta za belka wzmacniająca/podtrzymujaca i zawinięta na sufit. Paroizolacja na poddaszu zaczęła by się od stropu. Czy będzie to dobre rozwiązanie? Druga sprawa ,jeśli mamy poszycie ściany od wewnątrz (np OSB) plus ruszt instalacyjny to jak wtedy będzie wyglądać mocowanie stropu aby nie przerywac paroizolacji? I mam jeszcze wątpliwości co do wieszaków czy one prawidłowo zepna ściany? Pozdrawiam.
cześć fajny film ale pytanie ostatni sposób bardzo fajny jednak ciekawi mnie jakim sposobem zamocować belkę do słupka oczywiście chodzi mi o belkę stropowa czyli jak kręcić wkręty pod kontem do słupka żeby belki stropowe porządnie spinały ścianę ? pozdrawiam
@@mocdrewna czy nawiercanie elementów przykręcanych jest zalecane ? Czy może to generuje nie potrzebnie luzy i co za tym idzie późniejsze skrzypienie konstrukcji. Piszę o wkrętach bo za gwoździami specjalnie nie jestem.
@@tomekemgeokadrabka9652 Ja nie nawiercam i nie rozrywa może to dobór odpowiednich wkrętów. Nawiercam gdy jest twardy gatunek drewna lub sęki. By wkręt pewnie trzymał to otwór 2mm mniejszy niż wartość na opakowaniu wkrętów.
Dobry wieczor mam pytanie bo u mnie bedzie naciecie w szkielecie jak pan wspomnial jeden z mozliwych sposobow lecz mam przekroj 145mm i nacinam 45mm juz zqczalem polowe naciec wiec nie moge zmienic pomyslu a jak Pan wczesniej wspomnial jest to troche maly przekoj na naciecia czy istnieje jakas mozliwosc wzmocnienia np klejem pozdrawiam
mega fajnie wytłumaczone bez muzyki i bez zbędnych pierdu tutu , mam pytanie czy przy domku 3,50x9,00 metra ze stropem tzn. z poddaszem ścianka kolankowa wysokość 120cm od stropu ten system balonowy będzie dobry ?
Ale majac wewnatrz deska do przymocowania wieszakow tracimy ciaglosc izolacji termicznej wewnatrz sciany nosnej. Lepije chyba z ta deska poprzecza i domani katowkami po' bokach?
Czy w przypadku budynku o rozpiętości 3,5m i dachu jednospadowego warto robić po konstrukcje balonową? Wyższa ścianka kolankowa będzie miała 2,2m, niższa 1m.
Czy tymi sposobami można montować też stropodach w przypadku budynków parterowych? Spad regulowany już styropianem na stropie. Będę wdzięczny za informacje
W miejscach, w których będziemy wkręcać wkręty, pod paroizolację naklejamy TAŚMĘ DWUSTRONNIE KLEJĄCĄ, która ściśle łączy paroizolację z podłożem i USZCZELNIA PRZEBICIA SPOWODOWANE WKRĘCENIEM WKRĘTA. Jest to pracochłonne, wnerwiające, ale skuteczne.
Nie lepiej było by, Paroizolacja, belkę przykręcić w poprzek na słupki. I na belkę kłaść belki stropowe. Wtedy trzyma nam na nacisk Można belkę poprzeczną wpuścić 3cm w dlupki
Czy w sposobie nr 3 (bez rusztu instalacyjnego)można wpuścić np 5 cm belkę stropową w ścianę i dodatkowo zamocować do słupka z boku. Cała belka będzie spierać się na poziomej belce dodatkowo zamocowana będzie do słupka wkrętami? Całość zabezpieczyć taśmą paroizolacyjną.
@@mocdrewna nie wiem czy się zrozumieliśmy. Chodzi o montaż belek stropowych do boku słupka ściany (nie doczołowo z wycinaniem w słupku) i spieranie się na belce poziomej montowanej do słupków.
@@rafakijas9138 acha bez wycinania w słupku? Też dobrze masz lepszą możliwość spięcia ścian ze sobą , ale jak już chcesz dać 5cm to lepiej od razu 10 cm będzie lepiej.
@@mocdrewna i proszę jeszcze o jedną radę. Czy na strop wystarcza belki o przekroju 150x50 w odległości jedna od drugiej co 60 cm i długości nie większej niż 4mb? Poddasze będzie użytkowe z jedną łazienką. Domek o powierzchni 35m2. Chodzi głównie o sztywność stropu i zminimalizować różnych wymiarów drewna konstrukcyjnego. Szkielet będzie w wymiarze 150x50.
Platforma też jest ok. Przy lekkim poszyciu ( blachodachówka ) wystarczy ją dobrze zrobić. Przy cięższym powinno się ją wzmocnić połaczeniami stalowymi i prętami z dolnym piętrem.
22:56 Jeśli belka stropowa tak naprawdę opiera się na elemencie rusztu konstrukcyjnego to czy nie można by zastosować tego elementu dodatkowo do podparcia belki stropowej wewnątrz ściany w przypadku, który omawia Pan jako pierwszy 6:50 ; gdy mocujemy belkę do słupka na "cztery" gwoździe i wtedy taką kantówkę 45x45 dać wewnątrz ściany, od belki do podwaliny?
Witam . Mam pytanie czy w konstrukcji balonowej może czy wręcz powinna być ściana parteru i tzw. szczytowa z jedną belką od fundamentu aż do belki kalenicowej a pozostałe belki od fundamentu aż do krokwi ? I czy mógłby Pan zademonstrować w jaki sposób zamontować strop nad drzwiami tarasowymi ?
ja mam pytanie, jak przykrecic te belki stropowe jesli zastosuje to ostatnie rozwiazanie z rusztem instalacyjnym, czy mozna przykrecic je srubami popzez belki sciany od zewnatrz i wkrecajac do belki stropowej? jesli tak to ile i jakie sróby stosować. pyt2. w pierwszym rzykładzie wzmonienia w srodku scianki tez iloma i jakimi wkretami mocujemy, oraz belke stropowa iloma i jakimi wkretami do tych wzmocnien
Zależy, do czego na zewnątrz ocynkowane lub nierdzewne do konstrukcji mogą być nieocynkowane , gwoździe ryflowane trudno wyciągnąć gdy popełni się błąd, mogą rozrywać drewno.
@@bodzinekTak może ale! za pomocą śrub lub wkrętów, solidnie do tego belkę stropowa też przykręcamy do słupków. Takie rozwiązanie jest ok w małych domkach . Jeżeli na stropie planujesz duże obciążenia np. meble , przebywanie wielu osób to wybierz inne rozwiązanie.
Myślę że to indywidualna sprawa. Im więcej tym lepiej ale bez przesady wkręty też niszczą drewno. A belka stropowa widoczna to świetne zwieńczenie sufitu. ma to swój smaczek.
A jak w takich opcjach mocować OSB - przed montażem belki poziomej pod podparcie stropu czy jednak później - zakładam, że OSB jako także paroizolacja ?
Mariuszu, instruktaż bardzo przejrzysty i szczegółowy, ale... zawsze to ale ! Przedstawione rozwiązania połączeń belek stropowych ze ścianką balonową nie zapewniają przeniesienia bardzo dużych ( w przypadku stropu użytkowego) sił poziomych przenoszonych przez belki stopowe ( wzdłuż nich) a tym samym takie konstrukcje nie zapewniają stateczności poziomej całego budynku. Konieczne są solidne połączenia śrubowe słupków z belkami. Wieszaki a tym bardziej wkręty - i to wkręcane od czoła, co jest złączem wygodnym ale słabym) tych sił nie przeniosą. Proszę o ustosunkowanie się do tego problemu, bo jest ważniejszy niż wygoda montażowa. Pozdrawiam.
Oczywiście, że to rozwiązanie nie nadaje się do wszystkich domów, rozpiętości i obciążeń ZAWSZE należy takie rozwiązania konsultować z konstruktorem. Chociaż odpowiedni dobór łączników potrafi sprostać dużym obciążeniom tak czy siak, ich dobór też konsultujemy z konstruktorem.
😮 Katastrofa może i te metody działają lecz żaden projektant by się pod tym nie podpisał, nie dla użytkowej przestrzeni, Jedyna słuszna metoda tylko i wyłącznie nacięcie pionowych belek we wycięciu montaż belki poziomej i na nią belki stropowe ktore dodatkowo przylegają do słupków pionowych, izolacja okalajaca belki stropowe, nie zapominając o zastawkach ogniowych! Bo o tym żeś całkiem zapomniał! Żadne licowanie do czoła belki pionowej!!!
Wkręty, z powodów technologicznych, sá znacznie twardsze od gwoździ i już tylko ta cecha je eliminuje. Należało by wspomnieć o tym, że średnica gwoździ używanych do przybijania wieszaków jest inna niż tych do zbijania konstrukcji. To nie jest wybór cieśli tylko sá do tego normy. Brak wzmianki o tym jakie zagrożenie pożarowe niesie za sobá wybór konstrukcji balonowej i jak się zapobiega rozprzestrzenianiu ognia na wyższe kondygnacje to już jest niebezpieczne. Generalnie fajny kanał ale brakuje często w nim bardzo ważnych informacji. Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. We wszystkich sposobach które pan pokazał, wszystko co spina ściany i nie pozwala się im rozjechać to gwoździe czy wkręty które sá poddane siłom wyciágajácyw je z drewna. W tym przypadku jętki będá musiały być pewnie w połowie krokwi albo i niżej. Przedłużenie belek do zewnętrznej krawędzi słupów i zbicie wszystkiego razem pozwoli zagospodarować poddasze a o to chodzi w małych domach. Można oczywiście "podpierać" kalenice ale to oznacza niepotrzebne dzielenie pomieszczeń.
Wreszcie trafiłem na człowieka który konkretnie gada na ten temat. Oglądam od kilku dni po kolei wszystkie filmy. Pozdrawiam
Sorry, teraz zobaczylam ostatnie rozwiazanie. Super.
ja juz lajkuje przed oglądaniem ;-)
Chyba pierwszy instruktor, który w domu ma... kawałek domu. Szacunek :-)
Konstrukcja balonowa jest tylko jedna - tradycyjna. Belka podtrzymująca strop jest wcięta w słupki a strop oparty jest na tej belce i dodatkowo przybity do słupków. Reszta to rzeźbiarstwo niezgodne ze sztuką. Chętnie zobaczę rozkład sił działających na te beleczki przybite czołem do słupków.
Panie Mariuszu bardzo dziekuje za porady i za pomoc
Dziękuję za cenne informacje😀 pozdrawiam 👍😀
Dobrodzieju z Nieba przybyłeś :D super pozdrawiam i dzięki!
Super wreszcie odcinek ?
Dobre rozwiązania.
Pozdrawiam
Bardzo pomocny materiał. Dziękuję i pozdrawiam.
Widziałem jeszcze jeden sposób. Belka nośna stropu we wrębie, a belki stropowe leżą na niej, przykręcone do słupków nośnych z boku. I to rozwiązanie wydaje mi się najpewniejsze konstrukcyjnie, choć mogą być problemy z paroizolacją. A nie można miejscowo do uszczelnienia używać foli w płynie???
I to jest prawidłowa konstrukcja balonowa. Większa wytrzymałość i niepotrzeba kupować wieszaków.
@@adamgrzenia3288 na grubość wpuszczonej belki czyli 45mm, (grubość nie powinna być mniejsza niż 38) szerokość (wysokość) wystarczy 95
Super!
No to oglądam.
pozdrawiam
Wszystkie sposoby montażu belek stropowych, które Pan pokazał opierają się pośrednio lub bezpośrednio na wkrętach/gwoździach. Niedawno dowiedziałem się o tzw. barlinie (pionowy oczep) którą montujemy we wrębach w słupkach (w tych miejscach, które Pan pokazał) jako ciągły element idący przez wszystkie słupki. Na tej barlinę możmey oprzeć belki stropowe i wówczas całe obciążenie idzie na drewniana konstrukcję zamiast na złącza. Ta barlina moze też posłuzyć jako gotowe nadproże okna. To tylko moje dywagacje, bo nie budowałem domu szkieletowego jeszcze :) Zapewne stosując metoda która Pan pokazał też jest poprawna, skoro stropy nie lecą na głowę.
Tak barlina to jeden ze sposobów troszkę osłabia słupki ale jeżeli konstruktor weźmie to pod uwagę, to można stosować.
Good job pozdrawiam
Dziękuję ślicznie za te materiały. super sprawa. Zwykle wchodzę na yt by potrollować. Na twoich filmach nie mam się do czego przyczepić. Tak trzym. Znaczy 3m
Moim zdaniem prawidłowy i najlepszy sposób to: w ostatnim sposobie belka pozioma (podpora stropu), powinna być wpuszczona w słupki (wcięta) i na niej powinny leżeć belki stropowe. No a paroizolacje się powycina na belki i otaśmuje i też będzie dobrze, ważniejsza moc konstrukcji niż folia.
Oczywiście że to najlepszy sposób, najbardziej pracochłonny i wymagający dla fachowców standard.
@@mocdrewna Nie zrozumieliście się. Obserwator mówi o belce idącej wzdłuż ściany, na której będzie leżeć strop. Zamek w słupkach na rozmiar belki, na to idą belki stropowe, które przybijane są do słupków.
Jak zwykle zetelna wiedza zreszta poparta Duzym doswiadczeniem,pozdrawiam.
Bardzo ciekawe materiały Pan publikuje. W końcu znalazłem kanał na którym można się sporo dowiedzieć o budownictwie szkieletowym. Planuje Pan filmiki instruktażowe z placów budowy?
Planuję w przyszłym roku :)
Przedstawione sposoby montażu skupiają się na zachowaniu ciągłości paroizolacji, ale zupełnie pomijają główną rolę konstrukcji balonowej, czyli przeniesienie poziomych sil od rozpory więźby dachu. Może Pan opisać sposob montażu, który uwzględnia przeniesienie rozporu od dachu przez strop?
👍
Hej,no w pierwszym praktycznym przykładzie przykręciłeś kawałek poprzecznej belki,ale jak to zrobić na całości aby zachować poziom hm?Właśnie nie chcę robić kolankowej,tylko zrobić od razu,bo mam do kalenicy 3 m w WZce.Widziałem,że robią dodatkową pod spodem,ale wtedy też lipa,tu trochę w tym pierwszyp przykładzie nie rozumiem,bo nie da się między zamontować w poziomie.
Mógłbyś przyjechać do mnie do Niemiec i pomóc mi wykończyć dom syna, który firma rozpoczęła i stanęli w stan upadłości zostawiając nas z niedokończonym projektem.
Nawet musiałem dokańczać dach,żeby nas zima nie dobiła.Materiał leży dookoła domu i mimo folii i tak zamaka,płakać się chce ! Syn przez ten stres ciągle choruje, ja mam 68 lat i zamiast cieszyć się emeryturą,jeżdżę codziennie na budowę i ciągnę to sam mimo, że jestem technikiem samochodowym z zawodu
Czyli w tej sytuacji paroizolacji nie stosujemy na sufit? Ktoś wcześniej napisał że można by dokręcić belkę wzmacniająca strop do ściany,( bez wrębu) na niej oprzeć strop który byłby wpuszczony głębiej w ścianę i byłby dokręcony do słupków z boku. Wtedy paroizolacja musiała by być pociągnięta za belka wzmacniająca/podtrzymujaca i zawinięta na sufit. Paroizolacja na poddaszu zaczęła by się od stropu. Czy będzie to dobre rozwiązanie? Druga sprawa ,jeśli mamy poszycie ściany od wewnątrz (np OSB) plus ruszt instalacyjny to jak wtedy będzie wyglądać mocowanie stropu aby nie przerywac paroizolacji? I mam jeszcze wątpliwości co do wieszaków czy one prawidłowo zepna ściany?
Pozdrawiam.
cześć fajny film ale pytanie ostatni sposób bardzo fajny jednak ciekawi mnie jakim sposobem zamocować belkę do słupka oczywiście chodzi mi o belkę stropowa czyli jak kręcić wkręty pod kontem do słupka żeby belki stropowe porządnie spinały ścianę ? pozdrawiam
Tak mocujemy wkrętami, oczywiście tak by nam nie porozrywało belek, można użyć także kątowników po wewnętrznych stronach .
Dzięki za podopwiedz pozdrawiam
@@mocdrewna czy nawiercanie elementów przykręcanych jest zalecane ? Czy może to generuje nie potrzebnie luzy i co za tym idzie późniejsze skrzypienie konstrukcji. Piszę o wkrętach bo za gwoździami specjalnie nie jestem.
@@tomekemgeokadrabka9652 Ja nie nawiercam i nie rozrywa może to dobór odpowiednich wkrętów. Nawiercam gdy jest twardy gatunek drewna lub sęki. By wkręt pewnie trzymał to otwór 2mm mniejszy niż wartość na opakowaniu wkrętów.
Dobry wieczor mam pytanie bo u mnie bedzie naciecie w szkielecie jak pan wspomnial jeden z mozliwych sposobow lecz mam przekroj 145mm i nacinam 45mm juz zqczalem polowe naciec wiec nie moge zmienic pomyslu a jak Pan wczesniej wspomnial jest to troche maly przekoj na naciecia czy istnieje jakas mozliwosc wzmocnienia np klejem pozdrawiam
mega fajnie wytłumaczone bez muzyki i bez zbędnych pierdu tutu , mam pytanie czy przy domku 3,50x9,00 metra ze stropem tzn. z poddaszem ścianka kolankowa wysokość 120cm od stropu ten system balonowy będzie dobry ?
Powinienem to zobaczyć konstruktor, ale raczej balonowa.
Ale majac wewnatrz deska do przymocowania wieszakow tracimy ciaglosc izolacji termicznej wewnatrz sciany nosnej. Lepije chyba z ta deska poprzecza i domani katowkami po' bokach?
Czy w przypadku budynku o rozpiętości 3,5m i dachu jednospadowego warto robić po konstrukcje balonową? Wyższa ścianka kolankowa będzie miała 2,2m, niższa 1m.
Czy tymi sposobami można montować też stropodach w przypadku budynków parterowych? Spad regulowany już styropianem na stropie. Będę wdzięczny za informacje
W miejscach, w których będziemy wkręcać wkręty, pod paroizolację naklejamy TAŚMĘ DWUSTRONNIE KLEJĄCĄ, która ściśle łączy paroizolację z podłożem i USZCZELNIA PRZEBICIA SPOWODOWANE WKRĘCENIEM WKRĘTA. Jest to pracochłonne, wnerwiające, ale skuteczne.
Nie lepiej było by,
Paroizolacja, belkę przykręcić w poprzek na słupki. I na belkę kłaść belki stropowe.
Wtedy trzyma nam na nacisk
Można belkę poprzeczną wpuścić 3cm w dlupki
witam. mam pytanko co do ostatniego rozwiazania. jak polaczyc belke stropowa z belka podpierajaca? od gory mozna wbic gwozdz ale to za malo....
Czyli do domku do 35m z poddaszem do 140cm balonowa konstrukcja będzie najlepsza?
Czy w sposobie nr 3 (bez rusztu instalacyjnego)można wpuścić np 5 cm belkę stropową w ścianę i dodatkowo zamocować do słupka z boku. Cała belka będzie spierać się na poziomej belce dodatkowo zamocowana będzie do słupka wkrętami? Całość zabezpieczyć taśmą paroizolacyjną.
Oczywiście to najlepszy sposób, byle nie osłabić słupków za mocno. Trochę więcej pracy z wycinaniem słupków i oklejaniem .
@@mocdrewna nie wiem czy się zrozumieliśmy. Chodzi o montaż belek stropowych do boku słupka ściany (nie doczołowo z wycinaniem w słupku) i spieranie się na belce poziomej montowanej do słupków.
@@rafakijas9138 acha bez wycinania w słupku? Też dobrze masz lepszą możliwość spięcia ścian ze sobą , ale jak już chcesz dać 5cm to lepiej od razu 10 cm będzie lepiej.
@@mocdrewna i ciężar stropu będzie prawidłowo przenoszony na ściany w tej metodzie?
@@mocdrewna i proszę jeszcze o jedną radę. Czy na strop wystarcza belki o przekroju 150x50 w odległości jedna od drugiej co 60 cm i długości nie większej niż 4mb? Poddasze będzie użytkowe z jedną łazienką. Domek o powierzchni 35m2. Chodzi głównie o sztywność stropu i zminimalizować różnych wymiarów drewna konstrukcyjnego. Szkielet będzie w wymiarze 150x50.
Teraz już nie wiem czy budować platformowy czy balonowy😁 9x12m... Do dzisiaj zdecydowany byłem na platformę.
Platforma też jest ok. Przy lekkim poszyciu ( blachodachówka ) wystarczy ją dobrze zrobić. Przy cięższym powinno się ją wzmocnić połaczeniami stalowymi i prętami z dolnym piętrem.
22:56 Jeśli belka stropowa tak naprawdę opiera się na elemencie rusztu konstrukcyjnego to czy nie można by zastosować tego elementu dodatkowo do podparcia belki stropowej wewnątrz ściany w przypadku, który omawia Pan jako pierwszy 6:50 ; gdy mocujemy belkę do słupka na "cztery" gwoździe i wtedy taką kantówkę 45x45 dać wewnątrz ściany, od belki do podwaliny?
Można, tylko tracimy miejsce na izolację termiczną.
jak w jednej linii przykręcić te wzmocnienia czas 13:01 między belkami konstrukcji? Pod kątem?
Witam . Mam pytanie czy w konstrukcji balonowej może czy wręcz powinna być ściana parteru i tzw. szczytowa z jedną belką od fundamentu aż do belki kalenicowej a pozostałe belki od fundamentu aż do krokwi ? I czy mógłby Pan zademonstrować w jaki sposób zamontować strop nad drzwiami tarasowymi ?
ja mam pytanie, jak przykrecic te belki stropowe jesli zastosuje to ostatnie rozwiazanie z rusztem instalacyjnym, czy mozna przykrecic je srubami popzez belki sciany od zewnatrz i wkrecajac do belki stropowej? jesli tak to ile i jakie sróby stosować.
pyt2. w pierwszym rzykładzie wzmonienia w srodku scianki tez iloma i jakimi wkretami mocujemy, oraz belke stropowa iloma i jakimi wkretami do tych wzmocnien
To ostatnie rozwiązanie wzbudza największe zaufanie do konstrukcji + łatwość montażu
Jaki rodzaj gwozdzi polecasz/ uzywasz ? Dlugosc, srednica, ksztalt (pierscieniowe, ryflowane, skrecane, gladkie, ocynkowane/nieocynkowane)?
Zależy, do czego na zewnątrz ocynkowane lub nierdzewne do konstrukcji mogą być nieocynkowane , gwoździe ryflowane trudno wyciągnąć gdy popełni się błąd, mogą rozrywać drewno.
Witam czemu poprostu nie umieścimy belek stropu na górnej belce ściany ? I np wesprzeć ją metalowymi kątownikami po obu stronach ?
W jaki sposób połączyć strop ze ścianą w ostatnim sposobie? Blacha? I znowu brak ciągłości paroizolacji?
Czy przy tym ostatnim rozwiązaniu ta belka może być zamocowana tylko za pomocą gwoździ lub wkrętów, bez rusztu?
Która, stropowa czy podtrzymująca strop?
Ta, która podtrzymuje strop.
@@bodzinekTak może ale! za pomocą śrub lub wkrętów, solidnie do tego belkę stropowa też przykręcamy do słupków. Takie rozwiązanie jest ok w małych domkach . Jeżeli na stropie planujesz duże obciążenia np. meble , przebywanie wielu osób to wybierz inne rozwiązanie.
Myślę że to indywidualna sprawa. Im więcej tym lepiej ale bez przesady wkręty też niszczą drewno. A belka stropowa widoczna to świetne zwieńczenie sufitu. ma to swój smaczek.
A jak w takich opcjach mocować OSB - przed montażem belki poziomej pod podparcie stropu czy jednak później - zakładam, że OSB jako także paroizolacja ?
Konstrukcji stropu nie należy mocować przez OSB jest to słabsze połączenie lepiej mocować bezpośrednio do słupków a osb dojechać do belki.
@@mocdrewna zgoda. Jednak jak wtedy paroizolację poprowadzić. Z OSB wskoczyć w folię ?
Czy można zastosować strop balonowy w domu o wymiarach fundamentu 9.3x8.4 m? Dom z poddaszem użytkowym.
To zależy od konstrukcji całego domu, szczególności dachu.
@@mocdrewna dach dwuspadowy, ściana szczytowa wzdłuż dłuższego boku.
@@rafarafa8071 Chodzi bardziej o to, jak siły rozpierające działają na ściany, czy jet jakaś ścian nośna lub belka kalenicowa , może wiązary.
@@mocdrewna mogę wysłać projekt na maila
@@rafarafa8071 jasne proszę bardzo, mój adres jest pod filmami
Mariuszu, instruktaż bardzo przejrzysty i szczegółowy, ale... zawsze to ale ! Przedstawione rozwiązania połączeń belek stropowych ze ścianką balonową nie zapewniają przeniesienia bardzo dużych ( w przypadku stropu użytkowego) sił poziomych przenoszonych przez belki stopowe ( wzdłuż nich) a tym samym takie konstrukcje nie zapewniają stateczności poziomej całego budynku. Konieczne są solidne połączenia śrubowe słupków z belkami. Wieszaki a tym bardziej wkręty - i to wkręcane od czoła, co jest złączem wygodnym ale słabym) tych sił nie przeniosą. Proszę o ustosunkowanie się do tego problemu, bo jest ważniejszy niż wygoda montażowa. Pozdrawiam.
Oczywiście, że to rozwiązanie nie nadaje się do wszystkich domów, rozpiętości i obciążeń ZAWSZE należy takie rozwiązania konsultować z konstruktorem. Chociaż odpowiedni dobór łączników potrafi sprostać dużym obciążeniom tak czy siak, ich dobór też konsultujemy z konstruktorem.
łał
😮 Katastrofa może i te metody działają lecz żaden projektant by się pod tym nie podpisał, nie dla użytkowej przestrzeni,
Jedyna słuszna metoda tylko i wyłącznie nacięcie pionowych belek we wycięciu montaż belki poziomej i na nią belki stropowe ktore dodatkowo przylegają do słupków pionowych, izolacja okalajaca belki stropowe, nie zapominając o zastawkach ogniowych! Bo o tym żeś całkiem zapomniał! Żadne licowanie do czoła belki pionowej!!!
od kiedy architekci sa konstruktorami ??
Bardzo rzadko ale się zdarza.
Wkręty, z powodów technologicznych, sá znacznie twardsze od gwoździ i już tylko ta cecha je eliminuje.
Należało by wspomnieć o tym, że średnica gwoździ używanych do przybijania wieszaków jest inna niż tych do zbijania konstrukcji. To nie jest wybór cieśli tylko sá do tego normy.
Brak wzmianki o tym jakie zagrożenie pożarowe niesie za sobá wybór konstrukcji balonowej i jak się zapobiega rozprzestrzenianiu ognia na wyższe kondygnacje to już jest niebezpieczne.
Generalnie fajny kanał ale brakuje często w nim bardzo ważnych informacji.
Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. We wszystkich sposobach które pan pokazał, wszystko co spina ściany i nie pozwala się im rozjechać to gwoździe czy wkręty które sá poddane siłom wyciágajácyw je z drewna. W tym przypadku jętki będá musiały być pewnie w połowie krokwi albo i niżej. Przedłużenie belek do zewnętrznej krawędzi słupów i zbicie wszystkiego razem pozwoli zagospodarować poddasze a o to chodzi w małych domach. Można oczywiście "podpierać" kalenice ale to oznacza niepotrzebne dzielenie pomieszczeń.
Ile kosztuje plan na 35 m proszę o tel 691 290 300
👎🏻
Beznadziejnie to tłumaczysz!!!