Dzięki za podsumowanie. Czekałem na to. Zwłaszcza, że ton twojego głosu Gosiu, niezmiennie mnie uspokaja i nastraja melancholijnie. Moje top 10 w tym roku (kolejność przypadkowa - książki z różnych lat) to: 1) R. Szmidt - Adam, samotność anioła zagłady, 2) E. Schmitt - Zemsta i przebaczenie, 3) A. Przechrzta - Adept, tom 1, 4) M. Rejmer - Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, 5) M. Rejmer - Bukareszt. Krew i kurz, 6) S. Turton - Siedem śmierci Evelyn Hardcastle, 7) S. Aleksijewicz - Cynkowi chłopcy, 8) S. Aleksijewicz - Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, 9) B. Sanderson - Legion, wiele żywotów Stephena Leedsa, 10) B. Sanderson - Z mgły zrodzony. Pozdrawiam. Asia jeszcze będzie, czy znów ją rosjanie pochwycili na kolejne 600 lat?
Do mnie najbardziej w 2021 trafiła " O tym się nie mówi" Emilie Pine. Jest bardzo moja. Ten rok rozpoczęłam od "My, trans" Piotra Jaconia i już wiem, że to będzie jednak z najlepszych książek 2022. Ze względu na moc przekazu.
Jak ja czekałam na to podsumowanie! I znów, sporo tytułów ląduje na mojej liście książek do przeczytania (z wymienionych pozycji mam za sobą jedynie "27 śmierci..."). Za to "Niegrzeczne" już czekają na półce. Dobrego roku 2022!
Moje najlepsze książki 2021 (kolejność przypadkowa): 1. "Umrzeć po raz drugi" 2. "Naondel" 3. "Odwet" 4. "Portret Doriana Graya" 5. Cała trylogia Wojen makowych (najlepszy jak dla mnie ostatni tom) 6. Cała seria z Harrym Potterem (czytałam po raz pierwszy w życiu, moja ulubiona część to 4) 7. "Za zamkniętymi drzwiami" 8. "Moja mroczna Vanesso" 9. "Lilla Weneda" 10. "Śmierć pani Westaway"
Moje najlepsze książki 2021 przedstawiają się mniej więcej tak: Literatura piękna: 1. "Utonęła" T. Bohman 2. "Dziewczyna z konbini" S. Murata 3. "Psy ras drobnych" O. Hund Fantastyka: 1. "Cud, Miód, Malina" A. Jadowska 2. "Szamański twist" A. Jadowska 3. "Fałszywy Pieśniarz" M. Raduchowska Literatura dziecięca i młodzieżowa: 1. "Nevermoor: The Trials of Morigan Crow" J. Townsend 2. "Cyrk martwych makabresek" A. Jadowska 3. "Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady" N. Springer Kryminał/Thriller 1. "Iluzjonista" R. Mróz 2. "Martwy sezon" A. Jadowska 3. "Do trzech razy Natalie" O. Rudnicka
Z Pani polecenia zaczęłam przygodę z serią Ali Smith. "Zima" to zdecydowanie moja ulubiona część. "Wiosną" byłam rozczarowana. Proszę koniecznie przeczytać "Lato". Zwłaszcza w takich ponurych okolicznościach powinna dobrze wpłynąć na Pani nastrój. To świetne zwięczenie serii :)
Faktycznie jesteśmy zgodne co do Dorosłych i Ali Smith :D A ja muszę przeczytać "Migracje" - gdyby nie Twoje rekomendacje, to raczej bym nie sięgnęła, ale już tyle się od Ciebie nasłuchałam dobrego, że nie mogę się oprzeć :)
Ojej, jak mogłam zapomnieć o książce „Arthur Conan Doyle a sprawa morderstwa. Już kupiłam e - booka. U mnie na pierwszym miejscu „Listowieść”. Uwielbiam książki o przyrodzie, a tu nie tylko piękna natura, ale ludzie i historia w tle. ”Dom Holendrów” bardzo przeżyłam, a nie jestem czytelniczką utożsamiającą się z bohaterami. Pod koniec 2021 przeczytałam powieść „ Człowiek, którego prześladował czas” D. Setterfield, wkrótce w serii butikowej ukaże się pod zmienionym tytułem „Czarne skrzydła czasu”. W przyszłym roku posegreguję przeczytane książki według Twojego pomysłu, dołożę kategorię „Komiks”. To był bardzo udany czytelniczo rok. Nieprawdaż?
To prawda, był dobry, choć w 2022 liczę na więcej lektur, które mnie pochłoną, bo w tym roku moje czytanie często było wymuszone. Czekam na wznowienie Setterfield, na pewno przeczytam😁
Interesujące wybory - jak zawsze. U mnie też wysoko "Dorośli", natomiast "Migracji" nie skończyłam! Dusiła mnie ta książka, przygnębiała. Cała lista wygląda tak:
Niecierpliwie czekałam na twoje podsumowanie, dlatego cieszę się, że pojawiło się tak szybko :) Dorośli to powieść, która rzeczywiście na długo zostaje w pamięci i nie dziwi mnie jej miejsce na podium (czytałam w 2020), Migracje mam na półce tak jak Ali Smith. Moja topka 2021 to Demian Hesse, Wszystkojedność Sobaszek, Klub Koryncki Hollinghurst, Cukry Kotas, Silva Rerum III tom, Bracia Sisters deWitt, Piranesi Clarke, Opowieść rozbitka Marquez, Prawdziwa historia Delphine de Vigan, Rok 1984, Weiser Dawidek, Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu, seria o Arystokratce
@@tuczytam1460 Przy okazji - polecam ci Stan zdumienia Patchett, którą właśnie czytam, bo ma vibe Euforii, a pamiętam, że byłaś nią zachwycona (ja zresztą też :))
Moja topka mogłaby liczyć około 50 pozycji tyle ksiazek ocenilam minimum 9/10 na lubimy czytać Numer jeden to biografia Marii Curie napisana przez córkę Ewę. Czyta się świetnie, choć trzeba się oswoić że stylem. Nie uważam że jest przeslodzona co się zarzuca. Bardzo dużo emocji mi ta lektura dała Z innych szalenie ważnych lektur 202. Kolejność przypadkowa 2. Dżozef 3. Beze mnie jesteś nikim 4. Rzeczy osobiste 5. Wrony 6. Madame 7. Stara Słaboniowa i Spiekładuchy 8. Śnieżna siostra 9. Willa dziewczyna z lasu 10 Rok 1984 - i powieść i komiks 11. Drzewo życzeń 12. Kasztanowy ludzik 13 Seria O Arystokratce- póki co trzy tomy za mną totalny comfort read 14. Afryka Kazika 15. Bezgwiezdne morze I powiedzmy że tyle co mi akurat teraz przyszli do głowy. Tak jak pisałam wyżej mogłabym 50 wypisać;)
Może zacznij od reportażu bardziej literackiego? Chyba łatwiej w ten sposób wejść w gatunek. Ja na początku czytałam Szczygła 😉 Dobrym pomysłem jest też "Miedzianka" Springera.
Zgadzam się z Twoim zdaniem na temat reportaży chociaż czasem zdarza się, że trafiam na taki który zwala z nóg i w 2021 były to dla mnie "Wyniosłe wieże". Wciąż nie mogę wyjść z podziwu jak autor przeprowadza czytelnika przez historię powstania Al-Kaidy.
Tak, zastanawiałam się, czy jej tam nie dać, ale jakoś mi nie pasowała do tych pozycji z przymrużeniem oka. "Trzynasta opowieść" to taka książka, przy której człowiek przypomina sobie, że czytanie dla przyjemności jest wspaniałe 😁
72 książki (40 audiobooków). Rekord Najlepsze ksiązki popularnonaukowe: 1. Pułapki myślenia - 10/10 2. Gorzki trimf. Wojna chińsko-japońska 37-45 - 10/10 3. Dzieje Polski. Tom 2 - 10/10 Najlepsze reportaże: 1. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd - 8/10 2. Pianie kogutów, płacz psów - 8/10 Beletrystyka (przeczytane ponownie): 1. Inne pieśni - 10/10 2. Lód - 10/10 3. Solaris - 10/10 Beletrystyka (pierwsze czytanie): 1. Horyzont - 8/10 2. Rytm wojny - 7/10 ... Rozczarowania: 1. Sto lat samotności - nie mam już chyba sił na czytanie takich bredni :( 2. Rdza - pierwsza książka Małeckiego, która totalnie mi nie weszła. 3. Baśń o wężowym sercu - pomysł świetny, ale szybko zmieniło się na szalone delirium. Najlepsza niespodzianka: Powrót z gwiazd - czytałem lata temu i mi się nie podobało. Teraz uważam, za jedną z lepszych książek Lema.
@@tuczytam1460 Zawsze mi się wydawało, że lubię realizm magiczny :D Albo mi się to zmieniło niepostrzeżenie, albo w '100 lat...' nie znalazłem czynnika 'realizmu' :P Lubię np Murakamiego, Szostaka, Austera, Gaimana. '100 lat', 'Basn o wezowym sercu' to już hardcore i ostre piguły :)
Bardzo się cieszę, że wybrałaś "Dorosłych" 😁 Planujesz sięgnąć po opowiadania Aubert? Choć ogólnie oceniam je niżej od powieści, to jest tam kilka prawdziwych perełek 🙂 N
Dzięki za podsumowanie. Czekałem na to. Zwłaszcza, że ton twojego głosu Gosiu, niezmiennie mnie uspokaja i nastraja melancholijnie. Moje top 10 w tym roku (kolejność przypadkowa - książki z różnych lat) to:
1) R. Szmidt - Adam, samotność anioła zagłady,
2) E. Schmitt - Zemsta i przebaczenie,
3) A. Przechrzta - Adept, tom 1,
4) M. Rejmer - Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii,
5) M. Rejmer - Bukareszt. Krew i kurz,
6) S. Turton - Siedem śmierci Evelyn Hardcastle,
7) S. Aleksijewicz - Cynkowi chłopcy,
8) S. Aleksijewicz - Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości,
9) B. Sanderson - Legion, wiele żywotów Stephena Leedsa,
10) B. Sanderson - Z mgły zrodzony.
Pozdrawiam. Asia jeszcze będzie, czy znów ją rosjanie pochwycili na kolejne 600 lat?
Do mnie najbardziej w 2021 trafiła " O tym się nie mówi" Emilie Pine. Jest bardzo moja. Ten rok rozpoczęłam od "My, trans" Piotra Jaconia i już wiem, że to będzie jednak z najlepszych książek 2022. Ze względu na moc przekazu.
Jak ja czekałam na to podsumowanie! I znów, sporo tytułów ląduje na mojej liście książek do przeczytania (z wymienionych pozycji mam za sobą jedynie "27 śmierci..."). Za to "Niegrzeczne" już czekają na półce. Dobrego roku 2022!
Wszystkiego dobrego!
Super dziękuję!
Bardzo dobry kanał. Prowadząca kapitalna :) Gratuluje. Miło ze jeszcze ludzie czytają książki.
Dziękuję 🙂
Szczęśliwego, dobrego, zaczytanego i zdrowego Nowego Roku. 🙂
Wszystkiego dobrego!
Moje najlepsze książki 2021 (kolejność przypadkowa):
1. "Umrzeć po raz drugi"
2. "Naondel"
3. "Odwet"
4. "Portret Doriana Graya"
5. Cała trylogia Wojen makowych (najlepszy jak dla mnie ostatni tom)
6. Cała seria z Harrym Potterem (czytałam po raz pierwszy w życiu, moja ulubiona część to 4)
7. "Za zamkniętymi drzwiami"
8. "Moja mroczna Vanesso"
9. "Lilla Weneda"
10. "Śmierć pani Westaway"
Muszę sięgnąć po "Naondel" 👍
@@tuczytam1460 jak dla mnie najlepsza część serii, "Maresi" bardzo mi się nie podobała, a "Listy Maresi" rozczarowały 🙈
@@juliapiontek3700 Oo, to mnie się "Maresi" podobała, "Listów" nie czytałam 🧐
Dziękuję, kilka książek wylądowało na mojej półce na legimi dzięki Twoim poleceniom. Właśnie dlatego kocham booktuba. Świetna robota! Pozdrawiam
Dziękuję za to podsumowanie, z listy wybieram zdecydowanie "Migracje" Ch.McConaghy, pozdrawiam serdecznie Do Siego Roku!
Dla mnie ten rok był rokiem reportaży. A Izbica i 27 śmierci były absolutnie piekne, trudne i wspaniałe
Akurat "Dorosłych" czytałam w 2020, ale do dzisiaj o niej pamiętam i uważam, że to prześwietna książka :)
Zgadzam się 😊 N
Moje najlepsze książki 2021 przedstawiają się mniej więcej tak:
Literatura piękna:
1. "Utonęła" T. Bohman
2. "Dziewczyna z konbini" S. Murata
3. "Psy ras drobnych" O. Hund
Fantastyka:
1. "Cud, Miód, Malina" A. Jadowska
2. "Szamański twist" A. Jadowska
3. "Fałszywy Pieśniarz" M. Raduchowska
Literatura dziecięca i młodzieżowa:
1. "Nevermoor: The Trials of Morigan Crow" J. Townsend
2. "Cyrk martwych makabresek" A. Jadowska
3. "Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady" N. Springer
Kryminał/Thriller
1. "Iluzjonista" R. Mróz
2. "Martwy sezon" A. Jadowska
3. "Do trzech razy Natalie" O. Rudnicka
"Utonęła" - muszę wrócić do audiobooka. Zaczęłam kiedyś słychać w samolocie, ale nie mogłam się skupić.
muszę przeczytac Aubert. wszystkiego dobrego w 2022!
Wszystkiego dobrego!
Nomadland😍
Z Pani polecenia zaczęłam przygodę z serią Ali Smith. "Zima" to zdecydowanie moja ulubiona część. "Wiosną" byłam rozczarowana. Proszę koniecznie przeczytać "Lato". Zwłaszcza w takich ponurych okolicznościach powinna dobrze wpłynąć na Pani nastrój. To świetne zwięczenie serii :)
Ooo, to jest najlepsza rekomendacja, nie spodziewałam się, że może być... Krzepiąca 😉
Faktycznie jesteśmy zgodne co do Dorosłych i Ali Smith :D A ja muszę przeczytać "Migracje" - gdyby nie Twoje rekomendacje, to raczej bym nie sięgnęła, ale już tyle się od Ciebie nasłuchałam dobrego, że nie mogę się oprzeć :)
O rany, czuję że "Migracje" są tak bardzo dla Ciebie! ❤️
Dorośli 😍
Ojej, jak mogłam zapomnieć o książce „Arthur Conan Doyle a sprawa morderstwa. Już kupiłam e - booka. U mnie na pierwszym miejscu „Listowieść”. Uwielbiam książki o przyrodzie, a tu nie tylko piękna natura, ale ludzie i historia w tle. ”Dom Holendrów” bardzo przeżyłam, a nie jestem czytelniczką utożsamiającą się z bohaterami. Pod koniec 2021 przeczytałam powieść „ Człowiek, którego prześladował czas” D. Setterfield, wkrótce w serii butikowej ukaże się pod zmienionym tytułem „Czarne skrzydła czasu”. W przyszłym roku posegreguję przeczytane książki według Twojego pomysłu, dołożę kategorię „Komiks”. To był bardzo udany czytelniczo rok. Nieprawdaż?
To prawda, był dobry, choć w 2022 liczę na więcej lektur, które mnie pochłoną, bo w tym roku moje czytanie często było wymuszone.
Czekam na wznowienie Setterfield, na pewno przeczytam😁
@@tuczytam1460 Będzie dostępna 9. lutego.
Interesujące wybory - jak zawsze. U mnie też wysoko "Dorośli", natomiast "Migracji" nie skończyłam! Dusiła mnie ta książka, przygnębiała. Cała lista wygląda tak:
Najlepsze książki dziecięce roku:
- Sven Norqvist "Niezwykły Święty Mikołaj"
- Neil Gaiman "Mitologia nordycka"
- F.G. Bengtsson "Rudy Orm"
- cykl "Gwiezdny Zamek" (komiks)
- seria "Opowieści z czterech stron świata" (przepięknie ilustrowane baśnie)
Najlepsze książki roku:
10. "Wiosna zaginionych"
9. "Aparat, który dała mi matka"
8. "Pewnego razu w Hollywood"
7. "Dorośli"
6. "Opowiadania bizarne"
5. "Polityka karmienia piersią"
4. "Nielegalny"
3. "Nowolipie. Najpiękniejsze lata"
2. "Baśń o wężowym sercu"
1. "Dziki"
Nie wpadłam na to, żeby "Mitologię nordycką" dać do dziecięcych! A też mogłaby się zmieścić na mojej liście :)
@@tuczytam1460 Bosz, mówisz, że to nie dziecięce!? A ja właśnie z dziatwą słuchałam ;-)
@@annacaa9067 Nie, nie, bardzo dobrze. Mitologia nie ma przyporządkowania wiekowego 😉 A słuchało się cudownie ❤️
@@tuczytam1460 Zamachowski ❤
Wspaniałych przygód czytelniczych w nowym roku, Gosiu i Asiu! ( ˘ ³˘)♥
Niecierpliwie czekałam na twoje podsumowanie, dlatego cieszę się, że pojawiło się tak szybko :) Dorośli to powieść, która rzeczywiście na długo zostaje w pamięci i nie dziwi mnie jej miejsce na podium (czytałam w 2020), Migracje mam na półce tak jak Ali Smith. Moja topka 2021 to Demian Hesse, Wszystkojedność Sobaszek, Klub Koryncki Hollinghurst, Cukry Kotas, Silva Rerum III tom, Bracia Sisters deWitt, Piranesi Clarke, Opowieść rozbitka Marquez, Prawdziwa historia Delphine de Vigan, Rok 1984, Weiser Dawidek, Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu, seria o Arystokratce
A u mnie pierwsze "Silva rerum" cały czas czeka na półce. I to pożyczone 🙊 Muszę się zmobilizować.
@@tuczytam1460 Saga Silva Rerum to moja wielka miłość ostatnich lat, więc bardzo ci polecam, myślę że trafi w twój gust :)
@@tuczytam1460 Przy okazji - polecam ci Stan zdumienia Patchett, którą właśnie czytam, bo ma vibe Euforii, a pamiętam, że byłaś nią zachwycona (ja zresztą też :))
❤️
Moje najlepsze to Trzynasta opowieść, Gdzie śpiewają raki i Bractwo Pierścienia, do którego dopiero teraz doroslam
Moja topka mogłaby liczyć około 50 pozycji tyle ksiazek ocenilam minimum 9/10 na lubimy czytać
Numer jeden to biografia Marii Curie napisana przez córkę Ewę. Czyta się świetnie, choć trzeba się oswoić że stylem. Nie uważam że jest przeslodzona co się zarzuca. Bardzo dużo emocji mi ta lektura dała
Z innych szalenie ważnych lektur 202. Kolejność przypadkowa
2. Dżozef
3. Beze mnie jesteś nikim
4. Rzeczy osobiste
5. Wrony
6. Madame
7. Stara Słaboniowa i Spiekładuchy
8. Śnieżna siostra
9. Willa dziewczyna z lasu
10 Rok 1984 - i powieść i komiks
11. Drzewo życzeń
12. Kasztanowy ludzik
13 Seria O Arystokratce- póki co trzy tomy za mną totalny comfort read
14. Afryka Kazika
15. Bezgwiezdne morze
I powiedzmy że tyle co mi akurat teraz przyszli do głowy. Tak jak pisałam wyżej mogłabym 50 wypisać;)
"Kasztanowego ludzika" mam w planach audiobookowych, gdy najdzie mnie ochota na kryminały 😁
😀
Muszę w końcu zacząć czytać reportaże i "27 śmierci" jest na pierwszym miejscu, mimo iż będzie to zapewne bolesna lektura. :(
Może zacznij od reportażu bardziej literackiego? Chyba łatwiej w ten sposób wejść w gatunek. Ja na początku czytałam Szczygła 😉
Dobrym pomysłem jest też "Miedzianka" Springera.
nie sądzę, aby obed był najlepszy na sam początek, ale bardzo polecam ''beze mnie jesteś nikim''. Naprawdę niesamowity reportaż.
Zgadzam się z Twoim zdaniem na temat reportaży chociaż czasem zdarza się, że trafiam na taki który zwala z nóg i w 2021 były to dla mnie "Wyniosłe wieże". Wciąż nie mogę wyjść z podziwu jak autor przeprowadza czytelnika przez historię powstania Al-Kaidy.
Chciałabym przeczytać, ale muszę sobie najpierw zrobić przerwę od tematu. Zwłaszcza, że to chyba jest straszliwy grubas 😅
@@tuczytam1460 tak, należy do grubszych ale za to świetnie wyczerpuje temat więc na pewno warto 🙂
Trzynasta opowieść to dla mnie zdecydowanie tylko rozrywka, ale bardzo fajna rozrywka
Tak, zastanawiałam się, czy jej tam nie dać, ale jakoś mi nie pasowała do tych pozycji z przymrużeniem oka.
"Trzynasta opowieść" to taka książka, przy której człowiek przypomina sobie, że czytanie dla przyjemności jest wspaniałe 😁
U mnie to cień i kość wszystkie 3 część
Jak mnie ta główna bohaterka w Dorosłych irytowała.. czytanie tej książeczki autentycznie mnie bolało :)
Tak, wiele osób ma przez to problem z przebrnięciem czemu wcale się nie dziwię. Ja chyba lubię takie bohaterki, np. Olive Kitteridge 😉
72 książki (40 audiobooków). Rekord
Najlepsze ksiązki popularnonaukowe:
1. Pułapki myślenia - 10/10
2. Gorzki trimf. Wojna chińsko-japońska 37-45 - 10/10
3. Dzieje Polski. Tom 2 - 10/10
Najlepsze reportaże:
1. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd - 8/10
2. Pianie kogutów, płacz psów - 8/10
Beletrystyka (przeczytane ponownie):
1. Inne pieśni - 10/10
2. Lód - 10/10
3. Solaris - 10/10
Beletrystyka (pierwsze czytanie):
1. Horyzont - 8/10
2. Rytm wojny - 7/10
...
Rozczarowania:
1. Sto lat samotności - nie mam już chyba sił na czytanie takich bredni :(
2. Rdza - pierwsza książka Małeckiego, która totalnie mi nie weszła.
3. Baśń o wężowym sercu - pomysł świetny, ale szybko zmieniło się na szalone delirium.
Najlepsza niespodzianka:
Powrót z gwiazd - czytałem lata temu i mi się nie podobało. Teraz uważam, za jedną z lepszych książek Lema.
"Sto lat samotności" to jedna z moich ulubionych książek 😅 Ale rozumiem, taki realizm magiczny nie każdemu pasuje. Plus, czytałam ją wieki temu.
@@tuczytam1460 Zawsze mi się wydawało, że lubię realizm magiczny :D Albo mi się to zmieniło niepostrzeżenie, albo w '100 lat...' nie znalazłem czynnika 'realizmu' :P Lubię np Murakamiego, Szostaka, Austera, Gaimana. '100 lat', 'Basn o wezowym sercu' to już hardcore i ostre piguły :)
Bardzo się cieszę, że wybrałaś "Dorosłych" 😁 Planujesz sięgnąć po opowiadania Aubert? Choć ogólnie oceniam je niżej od powieści, to jest tam kilka prawdziwych perełek 🙂 N
Planuję! Jakoś mi się nie spieszy, ale na pewno w końcu przeczytam 😁