Predavanje Edvard Ravnikar: »Arhitektura ni estetska izmišljotina«
Вставка
- Опубліковано 18 лис 2024
- Vlada Republike Slovenije je leto 2023 razglasila za Ravnikarjevo leto. Slovenska matica v sodelovanju z Ravnikarjevimi dediči načrtuje izdajo knjige njegovih skic in misli pod naslovom Vtisi. Že pred izidom knjige bo v Cankarjevem domu 27. 10. otvoritev razstave arhitektovih rokopisov, vstop v svečano spominjanje pa 26. 10. predavanje prof. dr. Aleša Vodopivca, profesorja na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani in Ravnikarjevega učenca.
Kljub dejstvu, da od Ravnikarjeve smrti mineva že trideset let, in kljub številnim zapisom, knjigam in razstavam slovenske in jugoslovanske arhitekture ostaja Ravnikar v marsičem nerazumljen. To je glede na širino njegovih interesov in obseg njegovih dejavnosti do določene mere razumljivo. Bil je naš najvidnejši arhitekt modernizma in karizmatičen profesor, ki je usodno zaznamoval ljubljansko šolo za arhitekturo, imel pa je tudi pionirsko vlogo na področju urbanizma, oblikovanja in publicistike. Da je bilo takoj za Plečnikovim letom razglašeno tudi Ravnikarjevo leto je svojstven poklon Ravnikarju, s tem pa posredno tudi moderni arhitekturi, ki jo velik del javnosti še vedno odklanja. Vendar Ravnikar nikakor ni bil značilen predstavnik modernizma mednarodnega značaja, temveč utemeljitelj posebne, slovenske veje modernizma, kar bo osrednja tema predavanja.
Prof. dr. Aleš Vodopivec je redni profesor na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Več kot štiri desetletja objavlja strokovne in znanstvene prispevke s področja arhitekture. Je avtor ali urednik knjig: Arhitektura Ljubljane, Ab, Ljubljana 1974 in 1978; Iz arhitekture (z J. Koželj) - Vprašanja umetnosti gradnje, Krt 48, Ljubljana 1987 in Hac Via, Ljubljana 1991; Edvard Ravnikar: Umetnost in arhitektura, zbornik esejev, Slovenska matica, Ljubljana 2007, ponatis 2021; Edvard Ravnikar - Architect and Teacher (z R. Žnidaršič), Springer, Dunaj/New York 2010. Prejel je tudi številne nagrade za arhitekturna dela, nagrado Prešernovega sklada, nagrado Piranesi, Plečnikovo nagrado, tri Plečnikove medalje in Ernst A. Plischke Preis na Dunaju.
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki jih sofinancira Mestna občina Ljubljana.
Edvard Ravnikar-foto Jože Gal, Wikimedia