W Polsce to jest średniowiecze zabetonowane jedyny i słuszny materiał - wszystko co nowe technologiczne to panie a po co stare jest takie dobre. Film genialny !!!!
Szacun dla Kuby, wie o czym mówi. Dodałbym tylko, żeby nie żałować klipsów i naciągać peszel przy klipsowaniu. Łatwiej wciągać przewody. A obwody oświetleniowe warto wciągać używając różnych kolorów. Ja przy zastosowaniu puszek rozgałęźnych, łączę przewody zanim przejdę do następnego pomieszczenia. Złączki ,,wago" mają wyróżniony jeden zacisk i tam wpinamy zasilanie i układamy tak, żeby po otwarciu puszki, jako pierwsze były widoczne P, N i PE. Robicie dobrą robotę popularyzując te systemy. Pozdrowienia że Szwecji
Bardzo przydatne informacje. W przyszłości Pan w okularach niech da się wypowiadać do końca dla gości, wpłynie to pozytywnie na odbiór filmów. Nic nie stoi na przeszkodzie by dodać coś od siebie na koniec wypowiedzi gościa w tym przypadku o konkretnym modelu puszki. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Wszystko fajnie jak mamy otwarta konstrukcję ale caly problem pojawia sie gdy chcemy juz w zamieszkalym domu zmienić miejsce gniazdek itp. Jak to zrobić?
Rozumiem, że przy hydraulice/c.o. zasada jest identyczna? Jak wygląda odporność termiczna paroizolacji? W sensie - rury z ciepłą wodą mniej lub bardziej się grzeją. Czy to, z czasem, nie zniszczy paroizolacji?
Zalecam wszystkie rury prowadzić w peszlach, opisywałem to na moim blogu! Nie ze względu na temperaturę ale ewentualną nieszczelnośc lub kondensację. Peszle dodatkowo chronią paroizolację przed przegrzaniem, chociaż max temperatura to 60 stopni i nie powinno to foli zaszkodzić, chyba że paroizolacja jest wątpliwej jakości .
@@mocdrewna Rury w peszlach ? A cóż to za wynalazek ? A jak ma dojść do pojawienia się nieszczelności, jeśli nie wadliwym wykonawstwem połączenia rur ? Jeśli natomiast rura będzie mechanicznie, losowo, uszkodzona, to uszkodzony z oczywistych względów będzie i peszel. Zatem ochrona pozorna i bez sensu. Od likwidacji czy choćby ograniczenia kondensacji na rurach wody zimnej i strat ciepła na c.o. i c.w.u. jest dedykowana izolacja z pianki pvc lub kauczuku w ekstremalnie gorących rurach (doszczelniona taśmą odporną na "starzenie" i klejem niewrażliwym na wysychanie) a nie peszel.
Jak sobie poradzić z wywiercaniem dziur, gdy na poziomych łatach układamy pionowo boazerię? Deski boazerii raczej się tak nie wygną, żeby najpierw je wstępnie przymocować, a potem wiercić.
23:00 super pomysł. Ale nadmiar powietrza (jeśli w pomieszczeniu będzie nadciśnienie) ucieknie przecież szczelinami wokół doprowadzonych peszli... tam, jak rozumiem, systemowego szczelnego połączenia nie ma.
Proszę o poradę. Muszę zainstalować instalację elektryczną w domku szkieletowym. Czy przewiercacie belek, elementów konstrukcyjnych, to standardowa procedura? Obawiam się, że w ten sposób osłabię konstrukcję.
Nie do końca rozumiem w jaki sposób montujemy 2xGK na takich wystających puszkach z użyciem magnesu. Skoro puszka wystaje na 2,5 cm to w jaki sposób przykręcić płytę? Chwycić trochę wkrętem, wyciąć otwory i dociągnąć? Da się to zrobić tak dokładnie?
Nie ma żadnych problemów, płytę ustawia się dokładnie tak jak ma być i mocujemy w punktach najbardziej oddalonych od puszki, płyta trochę się wygnie ale nie zmieni to umiejscowienia otworów.
My jako elektrycy staramy się nie robić pajęczyny aby własnie było łatwiej włożyć wełnę ! tam gdzie są peszle nacina sie wełnę aby peszel się schował. z tym ze ta izolacja w ruszcie pełni rolę dodatkowego wypełnienia. i ta dokładność wypełnienia nie jest tak istotna jak przy izolacji w ścianie głównej. nie należy tez wpychać za puszkę aby nie wypychało. wystarczy szczelnie wokół upchać
Łatwość wymiany, szczelność która w niektórych przypadkach jest bardzo ważna, dodatkowe zabezpieczenie, trzeba spróbować montować, a zobaczysz mnóstwo plusów.
Powiedzcie mi, czy w garażu, wykonanym w konstrukcji szkieletowej, też należy stosować paroizolację i te wszystkie membrany, zakładając, że ściany mają być ocieplone?
Witam, film konkretny ale brakuje mi i informacji na temat montażu puszek w ruszcie stalowym dedykowanym do płyt GK. Ścianki działowe oraz ruszt instalacyjny w ścianach głównych przecież może być tak wykonany. Z informacji na innych kanałach branżowych wynika że ryzyko pękania spoin przy płytach GK jest większe przy ruszcie drewnianym.
@@mocdrewna Dzięki za informację. Pytanie pojawiło się bo widziałem jakiś czas temu co stało się ze spoinami na ścianach szkieletowych, ale nie wiem jak wykonany był szkielet. Dom na pewno był wysezonowany pod zadaszeniem kilka lat bo budowa stanęła. Jak zamieszkali i zaczęli ogrzewać wszystkie ściany GK popekaly. Jedno co wiem to na pewno był brak paroizolacji od środka i w ścianach styropian. Wiatroizolacji na zewnątrz też nie było więc pewnie kumulacja błędów wykonania.
@@krzysztofleszczynski2988 Podstawową wadą układania karton gipsów w każdym domu, bo pękają także w murowanych to zmienna temperatura. Układając płyty, powinniśmy utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę na poziomie tej, w której ludzie mieszkają , nie wolno wychładzać pomieszczeń i ich zagrzewać to jest przyczyna pęknięć w każdej technologi.
Film ciekawy. Faktycznie w Polsce nie ma systemów do szieletówek, a szkoda. A zamiast kabla w peszlu można puścić kabel ogniowy? Cena kabla i samogasnącego peszla jest podobna do ceny kabla ogniowego.
45:34 "jest niedostępny" tylko i wyłącznie z uwagi biurokratyczny terror właśnie PARADOKSALNIE normami i stąd brak "zainteresowania" polskich elektryków i znikome "zainteresowanie" hobbystów-majsterkowiczów. Praca elektryków na budowach jest wykonywana zgodnie z projektami instalacji. Projekty instalacji wykonywane są nie według najlepszych dostępnych dziś rozwiązań, jakie daje postęp techniczny a na podstawie ustawowego przymusu, który PARADOKSALNIE wymaga stosowania polskich norm.... które z założenia mają być dobrowolne. Sprawa PN, to piękny przykład obrazu konstrukcji intelektualnej mózgu polskiego ministerialnego urzędnika. Biurwa reglamentuje i kontroluje dostęp do rzekomo wolnego rynku a inwestor, wykonawca, projektant... ? No cóż, jak się nie ma, co się lubi, to się lubi co się ma. I nikt z tym nic nie robi...
ciekawy film ,ja jestem elektrykiem w stanach ,ale tutaj naprade sa zajebiste rozwiazania o przepisach jakich nie widzialem jeszcze w pl to rowniez tutaj w us sa na bardzo wysokim poziomie ,gdyby zastoswoac te przepisy w pl ,no niestety zadna inspekcja by nie przeszla :/
Chodzi mi o te puszeczki nasze marketowe. Mają małe łapki trzymajace puszkę ale zupełnie wystarczają. Poza tym nic dodać nic ująć. Filmy ok i ciekawe. Sam jestem na etapie przymiarki do szkieletora. Ale to już raczej pewne. Pozdrawiam
Różnica w tym czy robisz to bo lubisz czy tylko dla kasy i bo musisz. Ja robię bo nie widze się w innej branży jak remonty. Nie mniej jednak przy dobrej robocie i zadowoleniu klienta pieniądze są fajne i równie ważne
Ja też montuję podobne puszki na podwójnych płytach (lub OSB + podwójna gk) w Belgii. Jest kilka rodzajów jakich używałem, jedne mają metalowe drobne wypusty dociskające, inne plastikowe, szersze. Te drugie wydają mi się lepsze, poza tym, że mają większą powierzchnię, to na podwójnej puszczę jest ich sześć, przy czterech w przypadku tych metalowych. Trzyma to mocno, ale głowy nie dam, że przy kijowym montażu (przekręcone śruby dociskające, zbyt duży otwór, mokra płyta...) będzie równie wytrzymałe co przy starannym. Tylko... To chyba się tyczy ogólnie wszystkiego.
Mówisz o specjalnych kablach w peszlu, tych co same wiązki są w Norwegii. Jak to szwagier elektryk mówi, PN- Polska Norma dopuszcza tylko kabel w podwójnej trwałej otulinie. Wiec dlatego nie ma dostępnego na rynku.
@@przemoduszczak1971 ( www.elpar.pl/produkt/h07v-r ) ten sam przewód jest w Norweskich przewodach peszlach. jak wyżej wspomniałem rura osłonowa w tym przypadku peszel spełnia role 2 izolacji, jeżeli taka instalacja jest wykonana poprawnie a nie po POLSKu ze peszel się kończy 20 cm przed puszką bo puszka za 2 zł do gipsu i inaczej sie nie da. Takie przewody dostepne w Pl spełniają normy PL a KABLE które zasilają dom również
przemo duszczak NIE CZYTASZ z zrozumieniem. Podałem link do POLSKIEJ HURTOWNI która ma w sprzedaży PRZEWODY PODKRESLAM PRZEWODY. identyczne z tymi które stosuje się w Norwegi. Jeżeli hurtownia je dystrybuuje w PL zapewne mają certyfikat CE i spełniają normę PN. Napisałem też że gotowe pędzle z pojedynczymi drutami sprzedaje hurtownia AKS zielonka o ile się nie myle. I te Przewody również spełniają normę PN i mają certyfikat CE. Ale to dla fetyszystów norm którzy nie mają pojęcia o tym o czym piszą. Norweskie przewody podlegają normalizacji unijnej i z powodzeniem można je stosować. Jeżeli ktoś ma taką mozliwosc.ja mam i takowe zastosuje. Natomiast jeżeli ktoś nie ma można to zrobić poprawnie zgodnie z sztuka stosując materiały dostępne na POLSKIM RYNKU. A KABLE TO RACZEJ KAZDY KUPI W LOKALNEJ HURTOWNI OD ZLACZA DO ROZDZIELNI ZAZWYCZAJ TYLKO KILKA M POTRZEBA i one też pewnie mają certyfikat CE i spełniają Normę 😂😂😂😂 proszę nie robić gownoburzy. Pozdrawiam
50:08 proszę wejść np. na elektrodę i spróbować podyskutować (w sensie wymienić techniczne poglądy, za i przeciw, plusy i minusy lub nie daj Boże pochwalić się fajnym rozwiązaniem). Szybko zostanie pan zbanowany przez lotne a'la "gestapo bezpieczeństwa" lokalnych moderatorów ("jak tak można!?", "ostatnie ostrzeżenie!, "natychmiast wezwij elektryka z uprawnieniami!", "to niebezpieczne - zamykam dyskusję!"), którzy, tu słuszne spostrzeżenie - w życiu nic nie zrobili, siedzą i - przepraszam za sformułowanie - pierdzą w stołek, ale polskie normy mają w jednym palcu. Słowem - znikomy w praktyce pożytek dla społeczeństwa.
@@mocdrewna Tu nawet nie chodzi o ruch na stronach. To znak czasów, w których system deedukacyjny wychowuje stada rzeźnych bezmyślnych baranów i bezrefleksyjnych matołów. Ja na ZPT w podstawówce w 6 klasie uczyłem się skręcania i łączenia obwodów elektrycznych typowego domu (na makiecie ściany). Dziś jest to niemożliwe a próba dyskusji na forum sprowadza się do bana... "bo nie mam uprawnień" :-) No nie mam, ale fizyki się uczyłem. Chciałem dopytać (na elektrodzie) o niuans dotyczący wymienianych samodzielnie (od zawsze) hamulców w samochodzie, to od razu "zamykam temat - popularyzowanie zachowań ryzykownych". OK. Można i tak. Być może komuś od tej wirtualnej "władzy" staje. Szkoda, bo szkoła dziś już nie uczy, wręcz matoli, a sami wiedzy nie przekazujemy przyszłym pokoleniom, bo... nie możemy.
34:44 Szanowny panie. W Polsce "norma" nic nie nakazuje, bo stosowanie norm jest dobrowolne (art. 5 ust. ustawy o normalizacji). Normy są wprowadzone po to, aby konstruktor mógł dojść do porozumienia z drugim konstruktorem, aby producent nakrętek nie musiał negocjować i uzgadniać np. rozmiarów czy klasy stali z producentem śrub. Itd (art. 3 ustawy o normalizacji). Tyle teorii. W praktyce niestety, idea normalizacji, jak wiele innych spraw w Polsce, została przez biurwę ("zdopingowaną" przez lobby budowlane ze szczególną aktywnością deweloperki, lobby producentów czy izby zawodowe niczym współczesne cechy) przepoczwarzona i odsunięta od pierwotnej idei do tego stopnia, że w efekcie, po 30 latach rzekomej wolności, zwykły człowiek na ponoć własnej ziemi nie może legalnie wybudować sobie nawet ziemianki czy - tym bardziej - legalnie w niej zamieszkać bez zgody biurwy. Biurwa już przypilnuje, za pieniądze podatnika (czyli tego samego inwestora-wnioskodawcy) aby zaopatrzył się tylko w produkty dopuszczone do obrotu anonimową PN. Słowem, kto się "dobił" do twórcy "normy", ten w praktyce dorwał się do tortu. Czyli idea postawiona na łbie i ukierunkowana na kasę. I tak to działa - cały czas na smyczy korporacji. Jak nie zawodowych, to producenckich. Ale to zupełnie inna sprawa...
Oficjalna informacja PUSZKI ABB AU80 i AU80,2 są dostępne w następującej cenie 17,5 zł szt i 18,9 zł szt CENY BRUTTO bez konieczności importowania z Skandynawii info u mnie w wiadomości prywatnej
Robiąc płytę OSB wewnątrz i płytę gipsowo-włókninową na 5-ciocentymetrowych łatach, można puszki przykręcać do płyty OSB spodem. Wówczas są nie do wyrwania. I co? Zatkało kakało?
Od kiedy peszel jest szczelny? Przy pomiarach jeszcze kompresor i manometr będzie potrzebny. 30 l. praktyki i nigdy nie widziałem żeby puszkę coś wyrwało, chyba że idiota robił otwór.
Troche a nawet bardzo jest ten pan elektryk za nerwowy jak na moj gust. To jednak ma byc filmik edukacyjny tez dla osob dopieroco wglebiajacych sie w materie budowy domu szkieletowego/autodydaktycznie sie uczacych/hobbystow-majsterkowiczow oraz kompletnych laikow. Przez tego pana nie fajnie sie slucha calej materii. Lepiej zeby zrobil to ktos spokojniejszy, a filmik bylby znacznie dluzszy i podzielony na dwie-trzy czesci, ale zeby jakis pan elektryk OPOWIADAL i DEMONSTROWAL wszystko WOLNIEJ i SPOKOJNIEJ i w wiekszym przyblizeniu kamera. Takie jest moje osobiste zdanie. [Poza tym dziekuje bardzo bardzo bardzo za filmik o "przekroju sciany szkieletowej". Za trzy miesiace zaczne budowac taka sciane (amatorsko-hobbystycznie) i juz teraz wiem, ze bez tego super filmu sp...szyl bym doslownie wszystko, co tylko mozna by zrobic zle. Dlatego mega dzieki]
Witam Jak ktoś wyżej napisał w PL nie ma oficjalnego sklepu z takim osprzętem jeżeli ktoś jest zainteresowany istnieje możliwość nabycia takich Puszek Abb odpowiednio w cenie około 17 zł brutto puszka bez blachy do mocowania i około 18 zł puszka z blachą !! Po Nowym Roku zweryfikuje ceny czy sie nie zmieniły i dostępność !! jeżeli nic się nie zmieniło zapraszam do mnie będę je w stanie dostarczyć. kontakt przez mail który podłam w komentarzach lub kanał ( ua-cam.com/channels/bRgs1C2KGHlfFE67Ock_uA.htmlfeatured?view_as=subscriber )
A jak jest z uszczelnieniem skrzynki z bezpiecznikami? Czy są jakieś specjalne, czy trzeba kombinować? Bo zastanawiam się czy nie wprowadzić kabli do skrzynki poprzez dławiki kablowe. I wtedy obudowę z boku paroizolacją i taśmą.
Największą zaletą tych filmów jest wizualizacja jak co realnie wygląda, a nie tylko obrazek czy mazakiem po tablicy! Wielki szacun!
W Polsce to jest średniowiecze zabetonowane jedyny i słuszny materiał - wszystko co nowe technologiczne to panie a po co stare jest takie dobre.
Film genialny !!!!
Po roku od premiery wracam do filmu - w końcu czas na elektrykę :)
A ten film to złoto!
Przeszkadzasz swojemu gosciowi, przez co film traci a facet mega merytoryczny :)
Brawo Panowie. Doświadczenie i wiedzą. Miło sluchać. Dziękuję.
Dziękuję za informację. Pozdrawiam
Dziękuję. Proszę więcej w kategorii domów szkieletowych 🏠🙂
Jak zawsze super film. dobrze by było aby polscy dystrybutorzy wreszcie zajęli się tematem
Szacun dla Kuby, wie o czym mówi. Dodałbym tylko, żeby nie żałować klipsów i naciągać peszel przy klipsowaniu. Łatwiej wciągać przewody. A obwody oświetleniowe warto wciągać używając różnych kolorów. Ja przy zastosowaniu puszek rozgałęźnych, łączę przewody zanim przejdę do następnego pomieszczenia. Złączki ,,wago" mają wyróżniony jeden zacisk i tam wpinamy zasilanie i układamy tak, żeby po otwarciu puszki, jako pierwsze były widoczne P, N i PE. Robicie dobrą robotę popularyzując te systemy. Pozdrowienia że Szwecji
Bardzo przydatne informacje. W przyszłości Pan w okularach niech da się wypowiadać do końca dla gości, wpłynie to pozytywnie na odbiór filmów. Nic nie stoi na przeszkodzie by dodać coś od siebie na koniec wypowiedzi gościa w tym przypadku o konkretnym modelu puszki. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Przepraszam, czasami tak mam. Dzięki i Pozdrawiam.
Kolejny super film
Witam ciekawe propozycje godne uwagi napewno skorzystam
Przewody w peszlu - AKS Zielonka, super sprawa
A co jest super ? Wyższa cena rozwiązania ?
świetny film, dzięki :)
nie mialem okazji podejrzec takich instalacji ..jako elektryk raczej tradycyjnie w tynku lub w kartonie ze zwyklymi puszkami do g/k :) pozdrawiam
Wszystko fajnie jak mamy otwarta konstrukcję ale caly problem pojawia sie gdy chcemy juz w zamieszkalym domu zmienić miejsce gniazdek itp. Jak to zrobić?
Witam serdecznie.
Jaki to model puszki z 15:00 ? Z góry dziękuję za odpowiedź oraz dziękuję za przydatne informacje.
A co jak stosujemy przewody w podwójnej izolacji mozna bez peszla
Rozumiem, że przy hydraulice/c.o. zasada jest identyczna? Jak wygląda odporność termiczna paroizolacji? W sensie - rury z ciepłą wodą mniej lub bardziej się grzeją. Czy to, z czasem, nie zniszczy paroizolacji?
Zalecam wszystkie rury prowadzić w peszlach, opisywałem to na moim blogu! Nie ze względu na temperaturę ale ewentualną nieszczelnośc lub kondensację. Peszle dodatkowo chronią paroizolację przed przegrzaniem, chociaż max temperatura to 60 stopni i nie powinno to foli zaszkodzić, chyba że paroizolacja jest wątpliwej jakości .
@@mocdrewna Rury w peszlach ? A cóż to za wynalazek ? A jak ma dojść do pojawienia się nieszczelności, jeśli nie wadliwym wykonawstwem połączenia rur ? Jeśli natomiast rura będzie mechanicznie, losowo, uszkodzona, to uszkodzony z oczywistych względów będzie i peszel. Zatem ochrona pozorna i bez sensu. Od likwidacji czy choćby ograniczenia kondensacji na rurach wody zimnej i strat ciepła na c.o. i c.w.u. jest dedykowana izolacja z pianki pvc lub kauczuku w ekstremalnie gorących rurach (doszczelniona taśmą odporną na "starzenie" i klejem niewrażliwym na wysychanie) a nie peszel.
Ekstra.👍
Nie znalazłem, linku do taśm zabezpieczających paraoziolację / wiatroizolację przy przepustach kablowych.
proclima ma w swojej ofercie
Gość, który 30 minut umie opowiadać o grubości ściany. Odpalać i słuchać jak ktoś szuka informacji :)
Jak sobie poradzić z wywiercaniem dziur, gdy na poziomych łatach układamy pionowo boazerię? Deski boazerii raczej się tak nie wygną, żeby najpierw je wstępnie przymocować, a potem wiercić.
Wielka łapka w górę. Szkoda że na Cyprze (gdzie mieszkam) większości z tych rzeczy nie można dostać w sklepach...
Ale Polacy są sprytni i nawet na Cyprze mają różne ciekawe patenty😁
23:00 super pomysł. Ale nadmiar powietrza (jeśli w pomieszczeniu będzie nadciśnienie) ucieknie przecież szczelinami wokół doprowadzonych peszli... tam, jak rozumiem, systemowego szczelnego połączenia nie ma.
Dobre puszki mają szczelne połączenia z peszlami i jest to system stworzony po to, by testy szczelności dawały dobre wyniki.
Proszę o poradę. Muszę zainstalować instalację elektryczną w domku szkieletowym. Czy przewiercacie belek, elementów konstrukcyjnych, to standardowa procedura? Obawiam się, że w ten sposób osłabię konstrukcję.
Nie do końca rozumiem w jaki sposób montujemy 2xGK na takich wystających puszkach z użyciem magnesu. Skoro puszka wystaje na 2,5 cm to w jaki sposób przykręcić płytę? Chwycić trochę wkrętem, wyciąć otwory i dociągnąć? Da się to zrobić tak dokładnie?
Nie ma żadnych problemów, płytę ustawia się dokładnie tak jak ma być i mocujemy w punktach najbardziej oddalonych od puszki, płyta trochę się wygnie ale nie zmieni to umiejscowienia otworów.
W jaki sposób montujue sie wełna w ruszcie z tymi puszkami oraz peszle?
My jako elektrycy staramy się nie robić pajęczyny aby własnie było łatwiej włożyć wełnę ! tam gdzie są peszle nacina sie wełnę aby peszel się schował. z tym ze ta izolacja w ruszcie pełni rolę dodatkowego wypełnienia. i ta dokładność wypełnienia nie jest tak istotna jak przy izolacji w ścianie głównej. nie należy tez wpychać za puszkę aby nie wypychało. wystarczy szczelnie wokół upchać
@@budowadomuszkieletowegoodp1584 Dziękuje bardzo za odpowiedz!
Mam pytanie odnośnie puszek ABB AU80.2 czy można je łączyć w pakiety ale poziomo nie pionowo
Dobra panowie, powiedzcie jakie sklepy w Norwegii w okolicy Oslo i w Polsce jeśli można kupić? Dzięki
Danwood stosuje jeszcze inne puszki
Panowie możecie podać symbol polecanej na filmie puszki?
Witam myślę nad budowa domu na działce powie mi pan czy musze dawać płytę osb w środku czy mogę od razu dać karton gips
19:51 tak się zastanawia, po co izolację przewodu zastępować peszlem ? Jaki to rozwiązanie ma cel ?
Łatwość wymiany, szczelność która w niektórych przypadkach jest bardzo ważna, dodatkowe zabezpieczenie, trzeba spróbować montować, a zobaczysz mnóstwo plusów.
@@mocdrewna w jakich przypadkach szczelność jest bardzo ważna??
@@mymind5129 P-POŻ.
Powiedzcie mi, czy w garażu, wykonanym w konstrukcji szkieletowej, też należy stosować paroizolację i te wszystkie membrany, zakładając, że ściany mają być ocieplone?
Wiatroizolację zawsze, paroizolacje tylko wtedy gdy będzie ogrzewany.
@@mocdrewna Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. A powiedz mi jeszcze, jaka ma być szczelina między wiatroizolacją, a zewnętrzną płytą OSB? Pozdrawiam 🖖
@@EngineMusicProductions Wiatroizolacja ma leżeć na płycie poszycia, szczelina ma być między wiatroizolacją a elewacją.
@@mocdrewna A jaka ta szczelina musi być minimum?
@@EngineMusicProductions 2 cm
Witam, film konkretny ale brakuje mi i informacji na temat montażu puszek w ruszcie stalowym dedykowanym do płyt GK. Ścianki działowe oraz ruszt instalacyjny w ścianach głównych przecież może być tak wykonany. Z informacji na innych kanałach branżowych wynika że ryzyko pękania spoin przy płytach GK jest większe przy ruszcie drewnianym.
Może dla tych, co robią z mokrego drewna. Proponuję montaż na ruszt drewniany i stalowy, wtedy się przekonasz, co jest lepsze.
@@mocdrewna Dzięki za informację. Pytanie pojawiło się bo widziałem jakiś czas temu co stało się ze spoinami na ścianach szkieletowych, ale nie wiem jak wykonany był szkielet. Dom na pewno był wysezonowany pod zadaszeniem kilka lat bo budowa stanęła. Jak zamieszkali i zaczęli ogrzewać wszystkie ściany GK popekaly. Jedno co wiem to na pewno był brak paroizolacji od środka i w ścianach styropian. Wiatroizolacji na zewnątrz też nie było więc pewnie kumulacja błędów wykonania.
@@krzysztofleszczynski2988 Podstawową wadą układania karton gipsów w każdym domu, bo pękają także w murowanych to zmienna temperatura. Układając płyty, powinniśmy utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę na poziomie tej, w której ludzie mieszkają , nie wolno wychładzać pomieszczeń i ich zagrzewać to jest przyczyna pęknięć w każdej technologi.
Jaki przewód na oświetlenie? Skoro 2.5mm2 na gniazda, później 1.5mm2 na oświetlenie, wszystko na jednym obwodzie zabezpieczenie 16A?
Proszę pytać elektryków.
A gdzieś w Polsce można dostać te samoprzylepne przejściówki przez paroizolację. Hydrauliczne można znaleźć, a te elektryczne ktoś namierzył?
Proclima ma w ofercie
Witam gdzie można kupić ten magnetyczny lokator puszek elektrycznych i jak on się fachowo nazywa?
Witam mam pytanie czy przewody 3x1.5 do oswietlenia w suficie(ledowe) musza isc w peszlach czy moga isc luzem?
Proszę pytać swojego elektryka.
XD
Film ciekawy. Faktycznie w Polsce nie ma systemów do szieletówek, a szkoda. A zamiast kabla w peszlu można puścić kabel ogniowy? Cena kabla i samogasnącego peszla jest podobna do ceny kabla ogniowego.
45:34 "jest niedostępny" tylko i wyłącznie z uwagi biurokratyczny terror właśnie PARADOKSALNIE normami i stąd brak "zainteresowania" polskich elektryków i znikome "zainteresowanie" hobbystów-majsterkowiczów. Praca elektryków na budowach jest wykonywana zgodnie z projektami instalacji. Projekty instalacji wykonywane są nie według najlepszych dostępnych dziś rozwiązań, jakie daje postęp techniczny a na podstawie ustawowego przymusu, który PARADOKSALNIE wymaga stosowania polskich norm.... które z założenia mają być dobrowolne. Sprawa PN, to piękny przykład obrazu konstrukcji intelektualnej mózgu polskiego ministerialnego urzędnika. Biurwa reglamentuje i kontroluje dostęp do rzekomo wolnego rynku a inwestor, wykonawca, projektant... ? No cóż, jak się nie ma, co się lubi, to się lubi co się ma. I nikt z tym nic nie robi...
A gdzie w Polsce można kupić te puszki ABB? Poproszę o jakiś link do sklepu.
W Polsce nie ma oficjalnego dystrybutora ABB jeżeli chodzi o ten asortyment. new.abb.com/channel-partners/search/#product=9AAC910006&country=PL
@@piotrpaweoszek7360 Istnieje możliwość zamówienia i kupienia w PL. jestem w stanie zorganizować to!
@@budowadomuszkieletowegoodp1584 a można jakiś kontakt do Pana? Pozdrawiam
@@ukaszjaniszewski6686 Kubatypan@gmail.com luba przez mój kanał
Mi ABB odpowiedział "produkt przeznaczony na rynek fiński nie ma możliwości zamówienia"
ciekawy film ,ja jestem elektrykiem w stanach ,ale tutaj naprade sa zajebiste rozwiazania o przepisach jakich nie widzialem jeszcze w pl to rowniez tutaj w us sa na bardzo wysokim poziomie ,gdyby zastoswoac te przepisy w pl ,no niestety zadna inspekcja by nie przeszla :/
Montuję od lat te puszki w płytach gipsowych i jeszcze nikt jej nie wyrwał ze ściany
Jakie ?
Chodzi mi o te puszeczki nasze marketowe. Mają małe łapki trzymajace puszkę ale zupełnie wystarczają. Poza tym nic dodać nic ująć. Filmy ok i ciekawe. Sam jestem na etapie przymiarki do szkieletora. Ale to już raczej pewne. Pozdrawiam
@@zbigniewmajchrzak3482 widocznie robisz to dobrze, niestety nie wszyscy tak się starają. Pozdrawiam.
Różnica w tym czy robisz to bo lubisz czy tylko dla kasy i bo musisz. Ja robię bo nie widze się w innej branży jak remonty. Nie mniej jednak przy dobrej robocie i zadowoleniu klienta pieniądze są fajne i równie ważne
Ja też montuję podobne puszki na podwójnych płytach (lub OSB + podwójna gk) w Belgii. Jest kilka rodzajów jakich używałem, jedne mają metalowe drobne wypusty dociskające, inne plastikowe, szersze. Te drugie wydają mi się lepsze, poza tym, że mają większą powierzchnię, to na podwójnej puszczę jest ich sześć, przy czterech w przypadku tych metalowych.
Trzyma to mocno, ale głowy nie dam, że przy kijowym montażu (przekręcone śruby dociskające, zbyt duży otwór, mokra płyta...) będzie równie wytrzymałe co przy starannym. Tylko... To chyba się tyczy ogólnie wszystkiego.
👍👍👍
Mówisz o specjalnych kablach w peszlu, tych co same wiązki są w Norwegii. Jak to szwagier elektryk mówi, PN- Polska Norma dopuszcza tylko kabel w podwójnej trwałej otulinie. Wiec dlatego nie ma dostępnego na rynku.
tak jak wspominam w filmie w tym przypadku peszel jest izolacja. a norma nie precyzuje jednoznacznie ze to ma byc kabel w podwójnym polinicie np
@@budowadomuszkieletowegoodp1584 kabel musi mieć PN.
@@przemoduszczak1971 ( www.elpar.pl/produkt/h07v-r ) ten sam przewód jest w Norweskich przewodach peszlach. jak wyżej wspomniałem rura osłonowa w tym przypadku peszel spełnia role 2 izolacji, jeżeli taka instalacja jest wykonana poprawnie a nie po POLSKu ze peszel się kończy 20 cm przed puszką bo puszka za 2 zł do gipsu i inaczej sie nie da. Takie przewody dostepne w Pl spełniają normy PL a KABLE które zasilają dom również
@@budowadomuszkieletowegoodp1584 czy na kablu norweskim jest nadruk PN ? , NIE! , To nie możesz go używać.
przemo duszczak NIE CZYTASZ z zrozumieniem. Podałem link do POLSKIEJ HURTOWNI która ma w sprzedaży PRZEWODY PODKRESLAM PRZEWODY. identyczne z tymi które stosuje się w Norwegi. Jeżeli hurtownia je dystrybuuje w PL zapewne mają certyfikat CE i spełniają normę PN. Napisałem też że gotowe pędzle z pojedynczymi drutami sprzedaje hurtownia AKS zielonka o ile się nie myle. I te Przewody również spełniają normę PN i mają certyfikat CE. Ale to dla fetyszystów norm którzy nie mają pojęcia o tym o czym piszą. Norweskie przewody podlegają normalizacji unijnej i z powodzeniem można je stosować. Jeżeli ktoś ma taką mozliwosc.ja mam i takowe zastosuje. Natomiast jeżeli ktoś nie ma można to zrobić poprawnie zgodnie z sztuka stosując materiały dostępne na POLSKIM RYNKU. A KABLE TO RACZEJ KAZDY KUPI W LOKALNEJ HURTOWNI OD ZLACZA DO ROZDZIELNI ZAZWYCZAJ TYLKO KILKA M POTRZEBA i one też pewnie mają certyfikat CE i spełniają Normę 😂😂😂😂 proszę nie robić gownoburzy. Pozdrawiam
20:10 niebieski peszel przechodzi przez prawie całą belkę. Trochę słabo to wygląda.
Tyle montuje polskie puszki i jest ok nikt się nie uskarża, fachowcy dobrze montujcie to wam nie odlecą.
50:08 proszę wejść np. na elektrodę i spróbować podyskutować (w sensie wymienić techniczne poglądy, za i przeciw, plusy i minusy lub nie daj Boże pochwalić się fajnym rozwiązaniem). Szybko zostanie pan zbanowany przez lotne a'la "gestapo bezpieczeństwa" lokalnych moderatorów ("jak tak można!?", "ostatnie ostrzeżenie!, "natychmiast wezwij elektryka z uprawnieniami!", "to niebezpieczne - zamykam dyskusję!"), którzy, tu słuszne spostrzeżenie - w życiu nic nie zrobili, siedzą i - przepraszam za sformułowanie - pierdzą w stołek, ale polskie normy mają w jednym palcu. Słowem - znikomy w praktyce pożytek dla społeczeństwa.
Znamy to! Podobnie na forach budowlanych gdzie pyskówki nakręcają ruch na stronach. Wynalazłbyś lek na raka, a i tak by znaleźli się niezadowoleni.
@@mocdrewna Tu nawet nie chodzi o ruch na stronach. To znak czasów, w których system deedukacyjny wychowuje stada rzeźnych bezmyślnych baranów i bezrefleksyjnych matołów. Ja na ZPT w podstawówce w 6 klasie uczyłem się skręcania i łączenia obwodów elektrycznych typowego domu (na makiecie ściany). Dziś jest to niemożliwe a próba dyskusji na forum sprowadza się do bana... "bo nie mam uprawnień" :-) No nie mam, ale fizyki się uczyłem. Chciałem dopytać (na elektrodzie) o niuans dotyczący wymienianych samodzielnie (od zawsze) hamulców w samochodzie, to od razu "zamykam temat - popularyzowanie zachowań ryzykownych". OK. Można i tak. Być może komuś od tej wirtualnej "władzy" staje. Szkoda, bo szkoła dziś już nie uczy, wręcz matoli, a sami wiedzy nie przekazujemy przyszłym pokoleniom, bo... nie możemy.
34:44 Szanowny panie. W Polsce "norma" nic nie nakazuje, bo stosowanie norm jest dobrowolne (art. 5 ust. ustawy o normalizacji). Normy są wprowadzone po to, aby konstruktor mógł dojść do porozumienia z drugim konstruktorem, aby producent nakrętek nie musiał negocjować i uzgadniać np. rozmiarów czy klasy stali z producentem śrub. Itd (art. 3 ustawy o normalizacji). Tyle teorii. W praktyce niestety, idea normalizacji, jak wiele innych spraw w Polsce, została przez biurwę ("zdopingowaną" przez lobby budowlane ze szczególną aktywnością deweloperki, lobby producentów czy izby zawodowe niczym współczesne cechy) przepoczwarzona i odsunięta od pierwotnej idei do tego stopnia, że w efekcie, po 30 latach rzekomej wolności, zwykły człowiek na ponoć własnej ziemi nie może legalnie wybudować sobie nawet ziemianki czy - tym bardziej - legalnie w niej zamieszkać bez zgody biurwy. Biurwa już przypilnuje, za pieniądze podatnika (czyli tego samego inwestora-wnioskodawcy) aby zaopatrzył się tylko w produkty dopuszczone do obrotu anonimową PN. Słowem, kto się "dobił" do twórcy "normy", ten w praktyce dorwał się do tortu. Czyli idea postawiona na łbie i ukierunkowana na kasę. I tak to działa - cały czas na smyczy korporacji. Jak nie zawodowych, to producenckich. Ale to zupełnie inna sprawa...
Jeśli norma jest zacytowana np. w ustawie jest z automatu obowiązującą
@@marcinlaskowski4628 To inny paradoks. Jakże charakterystyczny dla polskiego "prawa"...
@@marcinlaskowski4628 podasz przykład?
Juz od 13 lat na tym systemem pracuje ..
Dla czego jest ważna szczelność instalacji elektrycznej w ruszcie?
Żeby w razie zapalenia się kabli nie zasysało świeżego tlenu, tylko zdusiło płomień/żar.
Witam chciałbym znać Pana zdanie na temat tak zbudowanej ściany ua-cam.com/video/jAwLlsIfw30/v-deo.html
Jak najbardziej poprawnie 👍
Oficjalna informacja PUSZKI ABB AU80 i AU80,2 są dostępne w następującej cenie 17,5 zł szt i 18,9 zł szt CENY BRUTTO bez konieczności importowania z Skandynawii info u mnie w wiadomości prywatnej
Jak widzę to same prób emy.
Film poglądowy ciekawy tylko sposób konwersacji wymaga poprawy. Nie wchodzimy rozmówcy w zdanie bo robi się haos i głosy się nakładają pozdrawiam
Robiąc płytę OSB wewnątrz i płytę gipsowo-włókninową na 5-ciocentymetrowych łatach, można puszki przykręcać do płyty OSB spodem. Wówczas są nie do wyrwania. I co? Zatkało kakało?
Jezu maria, kto by się z tym tak erdolił, jak przypali to na 100 przy gnieździe, więc itak wszystko pójdzie z dymem.
Ważne żeby się sprzedawało
Od kiedy peszel jest szczelny?
Przy pomiarach jeszcze kompresor i manometr będzie potrzebny.
30 l. praktyki i nigdy nie widziałem żeby puszkę coś wyrwało, chyba że idiota robił otwór.
Troche a nawet bardzo jest ten pan elektryk za nerwowy jak na moj gust. To jednak ma byc filmik edukacyjny tez dla osob dopieroco wglebiajacych sie w materie budowy domu szkieletowego/autodydaktycznie sie uczacych/hobbystow-majsterkowiczow oraz kompletnych laikow. Przez tego pana nie fajnie sie slucha calej materii. Lepiej zeby zrobil to ktos spokojniejszy, a filmik bylby znacznie dluzszy i podzielony na dwie-trzy czesci, ale zeby jakis pan elektryk OPOWIADAL i DEMONSTROWAL wszystko WOLNIEJ i SPOKOJNIEJ i w wiekszym przyblizeniu kamera. Takie jest moje osobiste zdanie. [Poza tym dziekuje bardzo bardzo bardzo za filmik o "przekroju sciany szkieletowej". Za trzy miesiace zaczne budowac taka sciane (amatorsko-hobbystycznie) i juz teraz wiem, ze bez tego super filmu sp...szyl bym doslownie wszystko, co tylko mozna by zrobic zle. Dlatego mega dzieki]
Do tych puszek regipsowych wystarczy pianka niskopręrzna uwierzcie nie wyrwiecie gniazda chba że z płytą
Pytanie jak z klasą palności takiej pianki?
Witam Jak ktoś wyżej napisał w PL nie ma oficjalnego sklepu z takim osprzętem
jeżeli ktoś jest zainteresowany istnieje możliwość nabycia takich Puszek Abb odpowiednio w cenie około 17 zł brutto puszka bez blachy do mocowania i około 18 zł puszka z blachą !! Po Nowym Roku zweryfikuje ceny czy sie nie zmieniły i dostępność !! jeżeli nic się nie zmieniło zapraszam do mnie będę je w stanie dostarczyć. kontakt przez mail który podłam w komentarzach lub kanał ( ua-cam.com/channels/bRgs1C2KGHlfFE67Ock_uA.htmlfeatured?view_as=subscriber )
sprzedajemy.pl/nowosc-kabel-elektryczny-w-peszlu-chrzanow-2-a1d299-nr36500402
no tych elektryków jak tak robia to faktycznie mogą tylko robić na zachodzie bo w Polsce nie spełnia to żadnych morm ppoż
no ale konkretnie, której normy może jakieś nr? W Anglii np. układało się kable w podwójnej izolacji w drewnianych podłogach bez peszli.
A jak jest z uszczelnieniem skrzynki z bezpiecznikami? Czy są jakieś specjalne, czy trzeba kombinować? Bo zastanawiam się czy nie wprowadzić kabli do skrzynki poprzez dławiki kablowe. I wtedy obudowę z boku paroizolacją i taśmą.
też bym się dowiedział...