Witam --miło posłuchać kogoś kto ma pojęcie w tej dziedzinie. Myślę że filmy do godziny czasu na ciekawe tematy ze świata motoryzacji nikogo nie znudzą--pozdrawiam.
Podobało się bardzo. Jestem ogromnie wdzięczny, że dzielisz się z nami swoją wiedzą. Z zaciekawieniem zabieram się za następne materiały. Długością filmów aż tak bym się nie przejmował. To nie są produkcje fabularne czy mające widza rozbawić. Jeśli komuś 2h to długo to na całe szczęście może w dowolnym momencie sobie zapauzować i wrócić kiedy znów będzie skupiony, czego na szkoleniu "na żywo" nie doświadczymy...
kupując auto z przebiegiem 300tkm wymieniony był olej statycznie przez sprzedającego(kolor żółty),przy około 400tkm zrobiłem dynamiczną wymianę oleju w skrzyni automatycznej w203 15L (mycie z płukaniem liqui moly) obecnie 450tkm skrzynia działa cały czas płynnie, pomimo dużych przebiegów autostradowych. Rewelacyjny odcinek... super materiał.
Oglądam wszystkie wasze odcinki z zachwytem i przyjadę do was na dynamiczną wymianę oleju na razie auto ma 1500km mazda cx30 przyjadę na 60.000km.Pozdrawiam szacunek za waszą wiedzę i za umiejętne przekazanie wiedzy jesteście super
Bardzo lubię filmy, które nie są cięte co kilka chwil. Tai włąśnie jest to video. To znaczy że autor jest przekonany o swojej wiedzy. Dzięki za ten materiał.
Problemy z temperaturą w Volvo, w głównej mierze pochodzą od pojedynczego wentylatora chłodnicy, oraz braku wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej na zegarach (MY2007-2014 potem weszły TFT). Wiatraczek często nie dawał rady w korkach i na górskich serpentynach podczas upałów (mam na myśli 29 st. w okolicach Żywca). A kierowca dowiadywał się o wszystkim z komunikatu na zegarach po fakcie. Po zainstalowaniu podwójnego modułu wentylatora (na rynki o ciepłym klimacie) problem zniknął. Testowałem w Chorwacji na serpentynach między Šibenikiem a Cetiną podczas 37 stopniowego upału. Temperatura nie przekraczała 102 stopni na Car scanerze.
@@tomeksaks527 w większości Volvo, chłodzenie oleju ASB realizowane jest przez wymiennik płytowy. Jeżeli masz zbyt wysoką temperaturę płynu chłodzącego (powolna jazda , korki, upały, niewydolny wentylator chłodnicy) to olej skrzyni nie ma możliwości odpowiednio schłodzić się w takim układzie. Następuje termiczna degradacja oleju co doprowadza do uszkodzenia skrzyni biegów. Tak w skrócie. Dlatego Volvo zakładało dodatkowe chłodnice oleju, w przypadku kiedy użytkownik holował często przyczepę. Fabryczny układ chłodzenia (podgrzewania) ASB doskonale spisuje się w jesienno-zimowych temperaturach, na krótkich dystansach. Niestety w gorące dni, przy powolnej jeździe, bardziej szkodzi niż pomaga.
@@zbyszekbozek1264 Dobrze, ale dalej nie rozumiem co by zmienil wskaznik temp płynu chlodzacego gdybys go miał i widział temperature. W czym by ci to pomoglo?
@@tomeksaks527 temperatura cieczy chłodzącej ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania silnika spalinowego. Jeżeli przegrzejesz silnik, może wygiąć się lub pęknąć głowica (koszty). Może zatrzeć się silnik (koszty) mogą przegrzać się cewki zapłonowe (koszty) może przegrzać się olej skrzyni biegów i w efekcie końcowym uszkodzić ją (koszty). Z reguły takie sytuacje zdarzają się podczas podróży -laweta, hotel (koszty). Mając wiedzę jak postępować w sytuacji kiedy temperatura cieczy chłodzącej rośnie, można sobie zaoszczędzić mnóstwa problemów (kosztów) Podobnie w przypadku gdy temperatura nie osiąga wartości roboczej (nie dogrzewa się) najczęściej przyczyną jest błachostka czyli termostat. Jeżeli nie wiesz że się nie dogrzewa, (np ze wskaźnika na zegarach😉) to będziesz miał większe spalanie (koszty) . Nie bez powodu, producenci samochodów, od lat instalowali takowe wskaźniki w widocznym miejscu przed oczami kierowców.
Dziękuję za ten film. Jestem zwykłym użytkownikiem Insigni z AT Aisina i dowiedziałem się tu mnóstwo ważnych rzeczy. Uważam, że do sukcesu naprawy potrzebny jest mechanik profesjonalista, ale i klient też powinien mieć podstawową wiedzę, żeby nie pi3rdolić głupot i nie żądać cudów. Co do klienta to trudno tego wymagać. Ale przynajmniej wiem o co chodzi z tym moim automatem i nie zrobię z siebie zjeba przy wizycie w warsztacie. W końcy "at the end of the day" chodzi o kase :). Szacun za angielski. Bez znajomości angielskiego, nawet "zawężonego" do mechaniki (chociaż widzę, że się i tak dogadasz w zwyklej sytuacji) nie było by możliwe rozpracowanie tych tematów. Generalnie to jak mi się cos z skrzynią zacznie pierdolić to wiem gdzie sie zgłosić.
Jak ktoś uważa że oleju w skrzyniach się nie wymienia to niech frytki robi sobie na tym samym oleju przez 10 lat 😉. Bardzo dobry odcinek i 40 min pękło jak minuta 👍
Kilka razy wymieniałem olej dynamicznie we własnym zakresie w TF80SC (Vectra C i Volvo V70). Wymieniałem aż do czystego czerwonego ATFu. Na taką wymianę potrzeba min. 10L. Za niedługo będę wymieniać ATF w skrzyni NAG1 5GTronic. Takie wymiany robię co 60 000km lub 3 lata. Warto sprawdzać jakie temperatury osiąga ATF podczas typowej jazdy. Optymalna temp. ATF to 65-80st.C. Jeśli często jest cieplej to dobrze dołożyć dodatkową chłodnicę ATF (jest duży wybór na rynku). Im niższa temp. oleju tym dłuższe życie skrzyni.
Super! Bez pierd**enia kawa na ławę. Szanuję takie podejście i profesjonalizm. Lubię ludzi konkretnych i merytorycznych. W materiale wnioski są poparte materiałami źródłowymi oraz hipotecznymi powodami niepowodzeń przy ewentualnej próbie zaoszczędzia pieniędzy przy regeneracji. Przy tak przedstawionej wiedzy mimo tego, że nie posiadam w samochodzie automatu, rozumiem konieczność poniesienia większych kosztów przy wymianie oleju. Pozdrawiam i dodaję Subskrypcję, bo warto !!
Wielki szacunek za materiał treściwie i rzeczowo poruszony temat. Nie jestem kompletnym laikiem i myślę że mogę wtrącić co nie co. Są jednak pewne tajemnice, wyremontowałem na własne potrzeby 9 skrzyń, wielka tajemnica to ATF czyli olej do automatu, dowiedziałem się o tym dopiero po remoncie co prawda nie całkowitym dlatego że rozsypał się kosz wstecznego w starej AG4 z grupy VAG, po wymianie kosza wstecznego na nowy i przy okazji wszystkich sprzęgiełek zalałem dedykowanym przez VW olejem i skrzynia zaczęła żyć własnym życiem, im cieplej czyli olej rzadszy tym gorzej, spędziłem na forach dziesiątki godzin i trafiłem na informację że na początku kiedy skrzynie wyszły zalewano skrzynie ATF Dexron 3 tani i dobry olej, jednak w pewnym momencie VW zmienił ATF-a na inny drogi i w starszych skrzyniach nie robi roboty, wymieniłem w tej samej skrzyni dynamicznie na Dexron 3 i skrzynia zaczęła pracować normalnie bez ingerencji mechanicznej. A co do temperatur w Chryslerach tacy jak ja dokładali chłodniczki oleju powietrzne i skrzynie były nie zniszczalne, i to samo zrobiłem w AG4 w T4 2,5 TDI i w największe upały (38 stopni w cieniu) maksymalna temperatura oleju w skrzyni to 86 stopni w załadowanym samochodzie i jeździe miejskiej, autor ma rację przegrzewający się ATF uśmierca skrzynie.
Ja 4 dni temu zmieniałem olej dynamicznie w F4A42 (bez filtra bo jest tylko wewnętrzny) na Transmax-Z zgodnie z manualem Mitsubishi, gdzie nie wiadomo czy olej był kiedykolwiek wymieniany a na liczniku jest 272kkm. Procedura podobna do Volvo. Spuść olej wężami przy włączonym silniku, aż będą bąbelki ale nie dłużej niż 60sec. Odkręć korek, zlej pozostały olej z miski, zakręć korek, dolej przez bagnet tyle ile zlałeś przewodami i przez korek. Odpal auto i zlej przewodami, jak na początku, dolej oleju tyle i zlałeś. Powtarzaj aż będzie czysty. Już widać, że spalanie spadło ok 0,5l na 100km, biegi płynniej chodzą. Tak samo zrobiłem z takimi samymi efektami w poprzednim aucie gdzie przebieg był podobny. Potrzeba tylko posiadać nowy olej, nową uszczelkę, węże, baniak na stary olej, kombinerki na opaski zaciskowe, nasadki z grzechotką na korek i osłonę skrzyni oraz klucz płaski na króciec przy chłodnicy a także podnośnik/kanał no i miskę na olej zlany przez korek. Przyda się flamaster do zaznaczenia poziomu zlanego oleju oraz lejek do wlewania przez bagnet a także stoper/timer. Ręczniki papierowe, breakcleaner pomogą zachować czystość a dodatkowa osoba przyda się do odpalania i gaszenia auta kiedy my patrzymy czy bąbelki idą. Generalnie jedna z prostszych rzeczy do zrobienia samemu. Trzeba tylko trochę czasu. Polecam
Ja ,po zakupie pojechałem do świetnego fachury z Poznania od AT. Robił "dynamiczną" w mojej furmanie. Wcześniej wymieniłem sam filtr wew, michę uszczelniłem. Po tym wszystkim gość sam na koniec mi powiedział, że jest świeżo i następnym razem, jak sam grzebię w samochodzie, to sam sobie spokojnie mogę wymienić. Delikatnie tym zasugerował, że jeżeli chodzi o moją skrzynie, to szkoda kasy na dynamiczną.Gość otwarcie powiedział ,to co kolega napisał wyżej, a facet siedzi w temacie od lat... Ps w ASO mi wmawiali(po podaniu VIN), że nie mam filtra wew. Kilka razy pytałem, czy są przekonani na 100%. Tak prosze pana, na 100% w komputerze wszystko mają... Jak powiedziałem, że mam filtr wew, to cisza nastąpiła. Zrezygnowałem. Odwiedzili od wymiany,bo Nie chciało się, żeby kapał ATF na łeb po ściągnięciu miski.(wniosek po tym, jak sam to zrobiłem)
@@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 No i git, przynajmniej wiesz co masz i koszta dużo mniejsze a gość uczciwy. U mnie tak łatwo z filtrem nie ma bo trzeba rozpoławiać skrzynię. Gdyby nie to, to też by poszedł do wymiany. Zastanawiam się więc na wpięciu filtra przepływowego w przewód do chodniczki oleju.
@@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 ludzie mylą filtr z wylapywaczem opiłków ktorego zadaniem jest ochrona płyty strerujacej wczasie zatarcia lub uszkodzeniu szkrzyni które są nad miską i nie służą do filtrowania. Filtr jest tylko bocznikowy. Trzema automatami jeździłem i najlepsza obsługa to odessanie 3 litry przez bagnet I nalać 3 litry przy co drugiej wymianie oleju w silniku. Robota trwa 10 minut
@@rafalpawlowski7024 nie wiem ,ale ludzie którzy z tego żyją, mają sklepy opisują sitko o którym mówisz jako filtr wewnętrzny, bo jak to fachowo nazwać? Cedzak? Durszlak do ATF? Separator sitowy? ;P Ale na luźno podchodzimy, bez "polskiej spiny" i zbędnych polskich mądrości z obu stron Sprawdzę po prostu, jak Subaru opisuje na naklejce "ten element" o którym mówimy i będzie rozwiana wątpliwość co do tego elementu, bo mnie tylko interesuje co producent ma do powiedzenia w tym temacie, a ma bo oni zawsze opisują np "washer" -do tego, czy tamtego, "trailing arm bushing" itd itd. tak z każdą częścią, więc informacja będzie, jak "na patelni" Pełen luz... Ps. Jak widzisz pełen luz ,nic nie wykasowałem, a mogłem. Sprawdziłem dokładnie jak "to" nazywa producent. "Filtr siatkowy" i to wszystko. "Strainer assy" - to jest na naklejce.
@@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 te trzy nazwy pasują bardziej niz filtr. Jest to ochraniacz przed przedostaniem się grubszego śrutu po zmieleniu napędu lub hamulca lub łożyska w zawory płyty sterujacej ale nie filtr. Tak czy siak automat to mega wymagajace urządzenie i w rękach impotenta technicznego zawsze kończy się porażką. Nie wiem jak ty ale ja już się wyleczylem z automatów na błędach innych
Podejście powinno być jedno, regularna wymiana oleju w skrzyni co 60k km... Olej czy silnikowy, czy w skrzyni zużywa się, traci właściwości, dlatego jeśli ktoś chce dbać to powinien wymienić. Pozdrawiam
Dokładnie kolego :) moj tata rocznik 61 jezdzi automatami od kiedy pamietam :) zawsze wymiana oleju co 50/60 tysiecy nigdy żadnej awarii :) pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Zainteresowałem się dogłębnie automatami kiedy w rodzinie pojawiła się Skoda z DQ200, chciałem się na tym poznać. O ile w internecie znalazłem informację mocno podstawowe (może źle szukałem), o tyle na Państwa kanale dostałem bardzo dużo informacji merytorycznych jak i technicznych (chociażby odnośnie Powershifta), które wykorzystuję również w pracy. Z tego miejsca bardzo dziękuję za uzyskaną wiedzę i doedukowanie mojej osoby.
Pracowalem 9Lat w firmie Wacker jako CNC tokarz pozniej szlifierz. Widzialem jak wyglada powieszchnia po 100h pracy w cylindrze hydraulicznym, nie istnieje na SWIECIE taka maszyna ktora wykona taka powieszchnie!!! Te opilki sa w oleju. Od 30 lat jestem Taxowkarzem w Monachium , Wymieniam co 80- 100tkm olej w skrzyni zawsze E klassa W210 5G wymienilem po 614000km, W211 7G wymienilem po 540000 Teraz jerzdze W213 juz prywatnie 400...km ostatnim razem zrobilem dynamiczna przelancza super! Mam tez W213 z 165tkm w lecie wymienie znowu. Polecam moje doswiadczenia. Pozdrawiam Marek
Ok panie Marek , z innej beczki , W 212 od nowości V6 3.5L przebieg 197 tys mil , po wrzuceniu na D małe obroty oczywiscie na hamulec, kręcąc kierownicę w lewo prawo , odczuwalne lekkie drgania , w przedniej części auta , czy to może , poduszki silnika ,engine mount? rowniez Poz.
Szkoda że trafiłem na ten materiał dwa tygodnie po tzw. "regeneracji" mojej skrzyni 6HP w BMW X5 E53, która teraz pięknie "kopie" przy zatrzymywaniu się, cudownie przeciąga biegi i sportowo je zmienia z lekkim szarpnięciem😉. Pozdrawiam a odcinek wcale nie był długi 😁👍
Sam posiadam, i używam dwa samochody marki BMW, które posiadają skrzynie od firmy ZF mowa o 6HP26, i tak w serii 5 e61 jest to wersja M-SHIFT, druga seria 7 e65 to E-SHIFT. Oleje regularnie wymieniam, wg zaleceń producenta skrzyni, tj 80-100 tys km, olej oryginalny ZF. Moje e61 ma nalatane 620 tys km, i wszystko działa. Po nalocie 510 tys wymieniłem w mechatronice wspomniane tłoki, płytę separacyjną, oczywiście tzw okular i uszczelki rurkowe do sprzęgieł. Wszystko działa, teraz będę wymieniał konwerter bo zaczyna falować na obrotach. Pracuje przy autobusach i mam szkolenie w ZF i VOITH, jestem elektronikiem, ale budowę skrzyni nam. Ciekawą skrzynią jest wspomniany prze ze mnie VOITH, np Diwa 3E skrzynia ta nie ma konwertera, turbina jest w korpusie skrzyni, bieg pierwszy jest tylko hydrauliczny, ciągnie turbina, tarcze biegu wstecznego są tylko do odwrócenia obrotu wału, oraz wspomnę później pełnią dodatkową funkcję. Bied drugi, trzeci, to oczywiście przekładnie planetarne podobnie jak w zwykłej hydrokinetycznej, bieg czwarty to samo ale to już nadbieg. Nie ma tu mechatroniki, kanały do sterownia sprzęgieł są w obudowie, do tego jest przykręcony zespół zaworów na górze skrzyni. 5 cewek jest podwójne, oznacza to że oprócz cewki roboczej, posiada drugą pomiarową. Sterownik sygnałem PWM załącza zawory, a cewka pomiarowa mierzy wychylenie trzpieni w zaworach. Skrzynia biegów autobusu miejskiego pełni role retardera, i tu wracam do tarcz biegu wstecznego, podczas hamowania pojazdu, włącza się Retarder i tak, olej jest w przeciwnym kierunku do obrotów turbiny, oraz przez 10 sekund pomagają wyhamować pojazd tarcze biegu wstecznego, są grubsze oraz nawiercone, by przez nie przepływa olej celem chłodzenia. Dzięki temu klocki hamulcowe w autobusie wytrzymują bardzo długo. Olej co 120 tys syntetyczny wg listy olejowej VOITH, są dwa korki jeden duży w misce oleju, drugi mniejszy w korpusie turbiny, specjalny klucz i wychodzi przez korek w misce oleju. Oleju wchodzi około 40 litrów.
Świetny filmik dobrze wytłumaczone Miałem w Lexusie wymieniany rok temu olej w skrzyni statycznie i chyba to była pierwsza wymiana ma przejechane 160 tys robiłem to w aso i teraz po tym filmie zastanawiam się czy nie zrobić kolejnych wymian sam taką metodą Dodam że skrzynia dobrze pracuje nie zauważyłem żadnych problemów „ sprawdzałem według waszych rad z filmiku „
Żyjcie wiecznie bo potrzeba ludzi co mądrze, z praktyki i szczegółowo omawiają popularne zagadnienia które obrosły mitami. Super materiał i jak najwięcej proszę! Zwróci się to Wam wielokrotnie!
Rewelacja. Teraz oprócz ASB będę procedurę robił w silniku: 1. Wylej olej, zmień filtr, 2. Zalej nowy olej , uruchom silnik, 3. Skontroluje, poziom barwę, 4. Jeśli czysty: "szerokości", jeśli zanieczyszczony przejdź do pkt 1. Super! Dziękuję. Polecam!👍🤩
Zgadzam się w stu procentach, trudno żeby tam gdzie powstaje tarcie i wysoka temperatura olej nie uległa zużyciu , wiadomo że auta są użytkowane przez różnych ludzi i w różnych warunkach i ciężko jest określić konkretny okres wymiany oleju ,więc trzeba kontrolować stan oleju to proste Filmik może choć trochę otworzy oczy użytkownikom 👍
Mam pytanie: w którym filmiku, zalecał wlanie większej ilości oleju do skrzynki automatycznej, bo wtedy lepiej są smarowane łożyska? Przesłuchałem ten filmik 3 razy i chyba nie w tym. Pamiętasz coś takiego? Jakbyś znalazł to daj znać. Będę bardzo wdzięczny.
Aisin AW55 przebieg 120tyś km, 2002r, prawdopodobnie nikt nie wymieniał oleju, zastosowałem metodę spuść, wlej, skontroluj.... i tak przelałem w sumie 32L oleju i dopiero barwa oleju w skrzyni była akceptowalna... Generalnie jeżeli chcemy utrzymać główne podzespoły w należytym stanie, bierzemy instrukcję obsługi, ale taka przed 40-50 lat i trzymamy się interwałów wymiany tam zapisanych.
Bardzo wartościowe materiały na Waszym kanale, moim zdaniem nie potrzebnie się przejmujecie tym, że odcinki są długie. Konkretna wiedza nawet w długich odcinkach będzie i jest wartościowa. Nawet lepiej że nie rozłożona na 5 odcinków ;)
W końcu ktoś merytorycznie podchodzi do sprawy. Naprawdę rzetelne podejście do tematu. Co prawda ja wymieniam regularnie zarówno w 22 letniej hrv z cvt statycznie co 40tys jak i w 7 letnim land cruiser dynamicznie co 60 tys i oby dwie skrzynie chodzą jak w zegarku , wcześniej w starej t4 w manualu też olej w skrzyni był wymieniany co rozrząd co 60tys
Witam serdecznie :) Bardzo ciekawy odcinek . Moim skromnym zdaniem : 'konkretnie i w temacie i nawet jak by miał odcinek trwać 2 godziny, to dla widzów zainteresowanych nie powinien być problem. Ważne że dobrze gadasz i wiesz o czym gadasz :) . Subik i łapka wlatuje . Pozdro i piona
dla mnie super , miło posłuchać kogoś kto ma pojęcie na dany temat, a nie wróży z ...kuli. fusów itd. Masz auto z automatem , to przecież nie jest na wieczność . Wymieniasz koła zima lato, wymieniasz filtry, wymieniasz olej . to zadbaj też o skrzynkę bo... bez niej nie pojeździsz, nawet gdy będziesz bardzo dbał o resztę . Pozdrawiam serdecznie
Najpierw się przywitam i podziękuje,że powstał taki kanał o ASB. Robicie super robotę🫡🫡🫡 A teraz moje pytania.Posiadam od 16 miesięcy takie wozidło jak w Renault Koleos 1 lift 2012 rok silnik 2.0 dci 150KM/320NM po chipie profesjonalnym na hamowni VTECH Stage 1(od 15 miesięcy wrzesień 2021) 192KM/398Nm. Skrzynia automatyczna JATCO JF613Ezaraz po zakupie w sierpniu 2021 wymieniłem olej statycznie 3 krotnie raz po raz przy przebiegu 91500km. Obecnie 102500km. Pierwszy właściciel nie wymieniał bo serwis ASO Renault tego nie robił(wiadomo według nich nie ruszać). Pytania: 1.Co ile wymieniać w niej olej i czy dynamicznie się da czy tylko statycznie tak jak ja zrobili 3 krotnie czy tylko raz ale częściej. 2.Jaki moment obrotowy ta skrzynia wytrzyma? Czy te 400 Nm jest dla niej bezpieczne? 3. W Lagunach III 3.0 dci 235KM/450 Nm też siedzi ta skrzynia przecież gdzie po chipie Stage 1 uzyskuje się wartości 286KM/540Nm. 3. Czy to prawda,że ta skrzynia uczy się naszej jazdy? 4. Czy po wymianie oleju czy to statycznie czy dynamicznie robi się w skrzyni adaptację? Czy nie trzeba? 5.Wiem,że ta skrzynia jest pancerna ale czasami długo myśli na światłach. Co jest powodem tego przytulenia? Jak to zniwelować? 6.Czy jest do tej skrzyni aktualizacja oprogramowania. 7. Czy w tej skrzyni można zamontować dodatkowy wymiennik,który montuje się zamiast chłodniczki i służy do dynamicznej wymiany oleju. Może do tej skrzyni również taki adapter jest dostępny? Z którego roku ostatnia?Może zrobicie też odcinek o tej ASB JATCO JF613E trochę tego u nad jeździ. Tylko musicie wymienić wszystkie pojazdy z tym automatem bo nie wszyscy wiedzą ,że mają w swoim aucie taką skrzynie. Z góry dziękuje za odpowiedzi i wszystkiego dobrego dla całego zespołu.
Witam odcinek bardzo fajny i bardzo potrzebny jeśli komuś jest za długi to nikt nie zmusza do oglądania a jak ktoś chce się dowiedzieć czegoś ważnego to obejrzy nawet i dwie godziny odcinek i jeszcze stwierdzi że mogło być z pół godziny żeby objaśnić jakieś szczegóły.
Jak najwięcej takich filmów potrzeba.... Czy o skrzyniach automatycznych czy o rozrządzie w silniku 2.0 czy 3.0 Im więcej my wiemy (klienci) i pokazujemy to w autoryzowanym serwisie ty bardziej oni to zauważą i przestaną nam bajki wciskać lub makaron nawijać na uszy..... Mi już pomogliście ze skrzynią automatyczną w Audi a7 .....pomagajcie i innym :)
Po takim filmiku stwierdzam że nie stać mnie na luksusowy samochód. Całe szczęście nie posiadam takowego. Ale mam Chryslera ze skrzynią 62TE en.wikipedia.org/wiki/Ultradrive. Samochód z 2013 r. przebieg 220 tys. km. Ja sam wymieniłem sobie po zakupie olej z filtrem przy przebiegu 180 tys. Oczywiście statycznie. Pewnie lepiej byłaby dynamiczna wymiana oleju, ale kosztuje majątek. Wymienię ponownie olej po 60 tys. czyli przy przebiegu 240 tys. Jeżeli w jakimś profesjonalnym warsztacie taka operacja zamknęłaby się w 1000 zł to bym to zrobił, ale jak mi zaśpiewają 3-5 tys. to walić to.
Super program i praktyczne wskazowki dla wlascicieli samochodow, ktorzy nie boja sie brudnej roboty, a jednoczesnie potrafia myslec i sa w stanie dokonac obslugi wlasnego samochodu. Z jednej strony jest to osobista satysfakcja i oszczednosc pieniedzy , a takze pewnosc, ze nic wiecej nie zostalo uszkodzone w samochodzie - pisze to z wlasnego 35-cio letniego doswiadczenia, poniewaz zdecydowana wiekszosc mechanikow samochodowych to oszusci i naciagacze, ktorzy p*erdola robote, bo dla nich licza sie pieniadze, a nie klient i jego samochod. Jesli chodzi o wymiane oleju w transmisji to w zaleznosci od pory roku i warunkow jazdy taki olej traci swoje wlasciwosci i albo ulega zabrudzeniu, albo przegrzaniu, albo jedno i drugie, poniewaz nic nie jest idealne lub ewentulanie jest zle skontruowane przez inzynierow przez co samochod psuje sie czesciej i na tym zarabiaja serwisy samochodowe, ktore doja klienta jak przyslowiowa krowe. Np. system chlodzenia oleju w transmisji biegnie w dolnej lub bocznej komorze chlodnicy w zaleznosci od konstrukcji chlodnicy i np. w Chevrolecie i jemu podobnych pojazdach jest niewystarczajacy, szczegolnie latem, kiedy temperatura powierza jest o wiele wyzsza niz wiosna i jesienia, wiec chlodnica powinna miec wieksza pojemnosc i wieksza komore przeznaczona na olej z transmisji, ewentualnie dodatkowy lub oddzielny system chlodzenia oleju w transmisji, plus wieksza srednice rurek z transmisji do komory w chlodnicy, przez ktora dochodzi do obiegu oleju z transmisji i jego wystudzenia, szczegolnie przy wyzszych predkosciach jazdy w porze letniej lub/i wydluzonym czasie jazdy samochodem, ewentualnie dluzszym postoju w korku samochodowym w porze letniej. Np. w Hondach i Acurach konca lat 1980-tych i poczatku lat 1990-tych nie bylo tego typu problemow z przegrzewaniem, poniewaz chlodnice mialy wieksza pojemnosc. Z kolei w samochodach amerykanskich typu Chevrolet (silnik 6 cyl) , chlodnice maja mniejsza pojemnosc i stad dochodzi do czestszych zalaczen wentylatorw studzaych chlodnice oraz do wiekszego zuzycia paliwa, analogicznie jak w przypadku zalaczenia klimatyzacji w samochodzie. Dlatego jestem zdania, zeby nawet samemu eksperymentowac i ulepszyc system chlodzenia w samochodzie, co powinno przedluzyc eksploatacje samochodu, zwazywszy na fakt, ze dzisiejsze samochody sa budowane gorzej jakosciowo i zamiast metalu jest pelno plastiku. Od siebie jeszcze dodam, ze jesli uzywamy samochodu regularnie to nalezy raz w tygodniu (zazwyczaj w dni wolne od pracy) sprawdzic poziom wszystkich plynow i olejow bez wzgldu na pore roku, zanim uruchomimy samochod, zeby uniknac niespodzianki w czasie jazdy. Poza tym nalezy zapisywac w notesie wszystkie naprawy dokonywane na samochodzie, zapisujac date naprawy i przebieg kilometrow.
Jestem zwykłym laikiem I juz dwa razy wymianiałem f11 zf8hp odkreca sie mechatronike tak by jak najwiecej sciekło oleju, I tak bedzie stary olej w plycie separacyjnej, trzeba wyciagnąc sondy, trzeba zrobic procedure na komputerze a nie wajchowac biegami, pozdrawiam.❤
Czy możecie zrobić nowy filmik w tej tematyce ale z konkretnym podziałem na najpopularniejsze marki/skrzynie i krótkim wyjaśnieniem czy zmieniać, co ile zmieniać, jaką metodą, ile wchodzi oleju, etc? Dodać podziały na linii czasu filmu i byłoby super
Mógłbys zrobic film na temat adaptacji w skrzyni ? Kiedy robic, dlaczego i w jaki sposob ? Ja robie adaptacje zawsze po wymianie oleju. Tak robilem w zf 5hp i 6hp, teraz mam 8hp i niby zf nie każe tego robić, ale po adaptacji chodzi lepiej.
a ja uważam że dobrym pomysłem by było w zapowiedzi odcinka odpowiedzieć krótko na pytanie ...wymieniać TAK ...dynamicznie TAK ...a czemu i dlaczego opowiem w odcinku..... i niech trwa 2 godziny jak ktoś zainteresowany to z rozkoszą ogląda .Jeżeli kogoś to nudzi to i tak nie zrozumie i nie dotrwa do połowy nawet 15 minutowego .ja z automatami zawsze z daleka ale tu oglądam bo po prostu mnie to interesuje i na pewno nie za długo . Fachowej wiedzy nigdy za dużo
ło jaka gaduła , ale przyjemnie się słuchało i Tuskiem, i Bereją i Misiem pachniało. garść bardzo użytecznych informacji. U mnie wszystko obecnie działa bez zarzutu, a wymianę oleju w skrzyni robiłem strzykawką z wężykiem przez otwór bagnetu sprawdzania stanu poziomu, 10 razy co tydzień po litrze spuszczanego dziada i wpuszczanego świerzaka taka zajebista procedura :) , niestety bez wymiany filtra. wyszło tanio i jest czysto a głównie dlatego że w mojej okolicy mechanicy to partacze i lenie i nie chcą się podejmować odpowiedzialnych robótek więc muszę chcąc nie chcąc ogarniać samemu auto na tyle na ile umiem ( merc S / silnik m113 500 skrzynia 5g tronic) a mam ograniczone możliwości warsztatowe. Interesujące że po takiej "wymianie" na raty , bardzo poprawiła się jakość jazdy, zaczął działać sprawnie lock-up i hamowanie silnikiem , biegi przełączają się żwawiej i ogólnie jest ciszej , auto ma nabite 300 tys i praktycznie działa jak nowe. Pierwsza partia spuszczanego oleju cuchniała spalenizną, była czarna i za gęsta w porównaniu do normalnego - obecnie jest zwykły czerwony kolor i konsystencja. Jednak zmiany oleju są nieuniknione tak w silniku, skrzyni jak i wspomaganiu kierownicy i hamulców - bez zmiany oleju, to tak jak by człowiek się nie mył.... niby jakiś czas pożyje... ale co to za życie....
Łał! Wreszcie ktoś nie boi się powiedzieć i wyjaśnić tym domorosłym "ekspertom", że ignorancja w tej branży mści się okrutnie. Też byłem u "mechanika" który słynie na okolicę z dobrze wykonywanych napraw/serwisów, i on stwierdził, że w manualu w audi oleju się nie wymienia. Szczena mi opadła na podłogę, więc ją podniosłem i udałem się do sklepu z olejami kupić i wymienić olej w skrzyni we własnym zakresie. I patrzcie państwo co za cud! 300k na liczniku i ciągle działa bezbłędnie czy to lato czy zima. Podobnie z paskiem rozrządu. Piszą, żeby wymieniać co 120k, ja wymieniam co 80k. Olej w silniku co 10k, w skrzyni co 80k. Tak mnie uczyli starzy mechanicy. Nie przejmuj się długością filmów, bo oglądanie i słuchanie fachowca nigdy nie jest zmarnowanym czasem!!!
Manual to nie automat. Zmieniałem w yarisie ponad 20 letnim, gdzie był jeden włąściciel od ponad 15 lat. Olej czyściutki i generalnie strata czasu i pieniędzy. Automat to inna bajka.
Witam,przepraszam że nie na temat,ale w tym napisie za Panem ;wymiana; jest błąd,a poza tym dziękuje że dzieli się Pan z nami swoją cenną wiedzą.pozdrawiam.
@@AUTOmatyczni Staram się nic nie przegapić. Po 30 latach w motoryzacji to już choroba i zboczenie chcieć wiedzieć więcej i więcej. A ciekawych i doświadczonych ludzi warto słuchać i oglądać. Fajna rabota i miło się tego słucha i ogląda, a wiem ile w to trzeba włożyć pracy👍👍👍. Szacunek za ogrom wiedzi i pracy. Ogień na tłoki i czekamy na więcej😲
Mój Passat 2015 rok 0306 BQS przebieg 100 tyś, ma skrzynię biegów PZN czy ta skrzynia to jest to samo co DQ 250 ? Olej w skrzyni byl wymieniony w VW przy 60 tyś km. Chciałem zrobić wymianę dynamiczną oleju w VW ale tego nie robią ! Inne warsztaty też się boją robić dynamiczną wymianę, twierdzą że skrzynia po płukaniu może robić nieoczekiwane figle 😢 sam nie wiem co robić ?
Witajcie ja mam pytanie do prowadzących. Jaki wpływ faktyczny ma przelanie ponad stan oleju w klasycznej skrzyni automatycznej na poziom oleju w konwerterze i jego pracę oraz pracę silnika? Ewentualnie jakie zjawiska zachodzą w samej skrzyni. Podam przykład skrzynia pojemność np. 6L a klient wymieniając samemu wlał 9L. Moje pytanie wynika z tego iż walczyłem kiedyś z samochodem klienta który przed moją pracą był już w paru warsztatach (silnik benzyna V6) na wypadanie zapłonu i szarpanie silnikiem. Po wnikliwej rozmowie z klientem i uzyskaniu informacji że zostało wymienione pół osprzętu silnika na nowe postanowiłem sprawdzić czy wymianę statyczną wykonał prawidłowo i właśnie okazało się że olej został przelany. Po sprawdzeniu czy klient założył wszystko ok i nalaniu odpowiedniej ilości oleju do skrzyni przestały wypadać zapłony w silniku. Od tamtej pory szukałem wszędzie takich informacji w ogólno dostępnych źródłach nawet w literaturze szkoleniowej i nigdzie nie uzyskałem pełnej odpowiedzi. Jeśli temat byłby poruszony miło by było powiększyć zasób wiedzy. Pozdrowienia dla całej ekipy robicie dobrą robotę 💪👍
Jeżeli to możliwe to proszę podać dane samochodu. Chcemy określić dokładnie jaka to skrzynia biegów, bo na ogół aż takie problemy nie powinny występować.
Fiat Freemont silnik pentastar 3.6 skrzynia 62TE. Ilości oleju podałem przykładowe bo nie pamiętam dokładnie ile było ale skrzynia była przelana ok 3 l i co dziwne nie wywalało oleju odpowietrznikiem. Podsumowując problemem wypadania zapłonów w silniku był zbyt duży stan oleju w skrzyni i tak sądzę że było to powiązane z pracą konwertera ale stąd pytanie do was 😀
Dzień dobry, czy jest szansa na przygotowanie materiału o skrzyniach ecvt Toyoty i wymianie oleju? Wiele osób w tym mechaników nie umie odpowiedzieć na pytanie czy wymieniać i jak często? Pozdrawiam użytkowników skrzyń ECVT 😊
Kupiłem samochód użuwany, volvo v40 II t4 awd z skrzynią Aisin. ASO Volvo przy salonie z którego samochód został zakupiony sam zaproponował wymianę oleju przekładni i hydrokinetyka bo powinno się wymieniać co około 120kkm a przy przebiegu 250kkm była raz wymiana. Wymiana była dynamiczna, wymieniona miska z filtrem.
Witam --miło posłuchać kogoś kto ma pojęcie w tej dziedzinie. Myślę że filmy do godziny czasu na ciekawe tematy ze świata motoryzacji nikogo nie znudzą--pozdrawiam.
Podobało się bardzo. Jestem ogromnie wdzięczny, że dzielisz się z nami swoją wiedzą. Z zaciekawieniem zabieram się za następne materiały. Długością filmów aż tak bym się nie przejmował. To nie są produkcje fabularne czy mające widza rozbawić. Jeśli komuś 2h to długo to na całe szczęście może w dowolnym momencie sobie zapauzować i wrócić kiedy znów będzie skupiony, czego na szkoleniu "na żywo" nie doświadczymy...
Wielki szacunek że ,,przekazujecie wiedzę ,, dla mnie osobiście bardzo przydatne informacje.
Super! Diękujemy za miłe słowo.
Cześć
W jakim miesie/miastach macie serwisy ?
Najlepszy odcinek! Uwielbiam szczerość do bólu bez owijania w bawełnę i te przeróżne, ciekawe porównania.
Popieram w 100% 💪
Cześć! Czasami trzeba mówić jak jest :)
Dodał bym jeszcze do tego poprawną polszczyznę bez ciągłych przerywników. Jeszcze raz szacuneczek za wiedzę, szczerość i spontaniczność !
wyłożone od A do Z !jak dla mnie bardzo wartosciowy materiał!
Cieszę się, że Ci przypasował film.
kupując auto z przebiegiem 300tkm wymieniony był olej statycznie przez sprzedającego(kolor żółty),przy około 400tkm zrobiłem dynamiczną wymianę oleju w skrzyni automatycznej w203 15L (mycie z płukaniem liqui moly) obecnie 450tkm skrzynia działa cały czas płynnie, pomimo dużych przebiegów autostradowych. Rewelacyjny odcinek... super materiał.
Oglądam wszystkie wasze odcinki z zachwytem i przyjadę do was na dynamiczną wymianę oleju na razie auto ma 1500km mazda cx30 przyjadę na 60.000km.Pozdrawiam szacunek za waszą wiedzę i za umiejętne przekazanie wiedzy jesteście super
Bardzo lubię filmy, które nie są cięte co kilka chwil. Tai włąśnie jest to video. To znaczy że autor jest przekonany o swojej wiedzy. Dzięki za ten materiał.
Problemy z temperaturą w Volvo, w głównej mierze pochodzą od pojedynczego wentylatora chłodnicy, oraz braku wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej na zegarach (MY2007-2014 potem weszły TFT). Wiatraczek często nie dawał rady w korkach i na górskich serpentynach podczas upałów (mam na myśli 29 st. w okolicach Żywca). A kierowca dowiadywał się o wszystkim z komunikatu na zegarach po fakcie. Po zainstalowaniu podwójnego modułu wentylatora (na rynki o ciepłym klimacie) problem zniknął. Testowałem w Chorwacji na serpentynach między Šibenikiem a Cetiną podczas 37 stopniowego upału. Temperatura nie przekraczała 102 stopni na Car scanerze.
A co ma temperatura cieczy na zegarach do problemow ze skrzynia biegow?
@@tomeksaks527 w większości Volvo, chłodzenie oleju ASB realizowane jest przez wymiennik płytowy. Jeżeli masz zbyt wysoką temperaturę płynu chłodzącego (powolna jazda , korki, upały, niewydolny wentylator chłodnicy) to olej skrzyni nie ma możliwości odpowiednio schłodzić się w takim układzie. Następuje termiczna degradacja oleju co doprowadza do uszkodzenia skrzyni biegów. Tak w skrócie.
Dlatego Volvo zakładało dodatkowe chłodnice oleju, w przypadku kiedy użytkownik holował często przyczepę.
Fabryczny układ chłodzenia (podgrzewania) ASB doskonale spisuje się w jesienno-zimowych temperaturach, na krótkich dystansach. Niestety w gorące dni, przy powolnej jeździe, bardziej szkodzi niż pomaga.
@@zbyszekbozek1264
Dobrze, ale dalej nie rozumiem co by zmienil wskaznik temp płynu chlodzacego gdybys go miał i widział temperature.
W czym by ci to pomoglo?
@@tomeksaks527 temperatura cieczy chłodzącej ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania silnika spalinowego. Jeżeli przegrzejesz silnik, może wygiąć się lub pęknąć głowica (koszty). Może zatrzeć się silnik (koszty) mogą przegrzać się cewki zapłonowe (koszty) może przegrzać się olej skrzyni biegów i w efekcie końcowym uszkodzić ją (koszty). Z reguły takie sytuacje zdarzają się podczas podróży -laweta, hotel (koszty). Mając wiedzę jak postępować w sytuacji kiedy temperatura cieczy chłodzącej rośnie, można sobie zaoszczędzić mnóstwa problemów (kosztów) Podobnie w przypadku gdy temperatura nie osiąga wartości roboczej (nie dogrzewa się) najczęściej przyczyną jest błachostka czyli termostat. Jeżeli nie wiesz że się nie dogrzewa, (np ze wskaźnika na zegarach😉) to będziesz miał większe spalanie (koszty) . Nie bez powodu, producenci samochodów, od lat instalowali takowe wskaźniki w widocznym miejscu przed oczami kierowców.
Nie dawno trafiłem na ten kanał. Za ten odcinek dałem jeden komentarz, trzy suby i pięć łapek w górę.
Dziękuję za ten film. Jestem zwykłym użytkownikiem Insigni z AT Aisina i dowiedziałem się tu mnóstwo ważnych rzeczy. Uważam, że do sukcesu naprawy potrzebny jest mechanik profesjonalista, ale i klient też powinien mieć podstawową wiedzę, żeby nie pi3rdolić głupot i nie żądać cudów. Co do klienta to trudno tego wymagać. Ale przynajmniej wiem o co chodzi z tym moim automatem i nie zrobię z siebie zjeba przy wizycie w warsztacie. W końcy "at the end of the day" chodzi o kase :). Szacun za angielski. Bez znajomości angielskiego, nawet "zawężonego" do mechaniki (chociaż widzę, że się i tak dogadasz w zwyklej sytuacji) nie było by możliwe rozpracowanie tych tematów. Generalnie to jak mi się cos z skrzynią zacznie pierdolić to wiem gdzie sie zgłosić.
Dzięki Twoją opinię. Wiedza, nauka, pasja = dobre kierunki.
Super przekaz i mega wiedza... Mozna słuchać... jeszcze 45min.!!! Dobra robota, rzetelne i życiowe podejście do tematu. Pozdrawiam gorąco
Dziękuje za miłe słowa
Jak ktoś uważa że oleju w skrzyniach się nie wymienia to niech frytki robi sobie na tym samym oleju przez 10 lat 😉. Bardzo dobry odcinek i 40 min pękło jak minuta 👍
Ciekawa opinia.
No, tak! Oleju się nie wymienia, tylko całą skrzynię. To jest bussiness!
Kilka razy wymieniałem olej dynamicznie we własnym zakresie w TF80SC (Vectra C i Volvo V70). Wymieniałem aż do czystego czerwonego ATFu. Na taką wymianę potrzeba min. 10L. Za niedługo będę wymieniać ATF w skrzyni NAG1 5GTronic. Takie wymiany robię co 60 000km lub 3 lata. Warto sprawdzać jakie temperatury osiąga ATF podczas typowej jazdy. Optymalna temp. ATF to 65-80st.C. Jeśli często jest cieplej to dobrze dołożyć dodatkową chłodnicę ATF (jest duży wybór na rynku). Im niższa temp. oleju tym dłuższe życie skrzyni.
Super!
Bez pierd**enia kawa na ławę. Szanuję takie podejście i profesjonalizm. Lubię ludzi konkretnych i merytorycznych.
W materiale wnioski są poparte materiałami źródłowymi oraz hipotecznymi powodami niepowodzeń przy ewentualnej próbie zaoszczędzia pieniędzy przy regeneracji.
Przy tak przedstawionej wiedzy mimo tego, że nie posiadam w samochodzie automatu, rozumiem konieczność poniesienia większych kosztów przy wymianie oleju.
Pozdrawiam i dodaję Subskrypcję, bo warto !!
Dzięki za suba i Twoje miłe słowo. Pozdrawiamy
Wielki szacunek za materiał treściwie i rzeczowo poruszony temat. Nie jestem kompletnym laikiem i myślę że mogę wtrącić co nie co. Są jednak pewne tajemnice, wyremontowałem na własne potrzeby 9 skrzyń, wielka tajemnica to ATF czyli olej do automatu, dowiedziałem się o tym dopiero po remoncie co prawda nie całkowitym dlatego że rozsypał się kosz wstecznego w starej AG4 z grupy VAG, po wymianie kosza wstecznego na nowy i przy okazji wszystkich sprzęgiełek zalałem dedykowanym przez VW olejem i skrzynia zaczęła żyć własnym życiem, im cieplej czyli olej rzadszy tym gorzej, spędziłem na forach dziesiątki godzin i trafiłem na informację że na początku kiedy skrzynie wyszły zalewano skrzynie ATF Dexron 3 tani i dobry olej, jednak w pewnym momencie VW zmienił ATF-a na inny drogi i w starszych skrzyniach nie robi roboty, wymieniłem w tej samej skrzyni dynamicznie na Dexron 3 i skrzynia zaczęła pracować normalnie bez ingerencji mechanicznej. A co do temperatur w Chryslerach tacy jak ja dokładali chłodniczki oleju powietrzne i skrzynie były nie zniszczalne, i to samo zrobiłem w AG4 w T4 2,5 TDI i w największe upały (38 stopni w cieniu) maksymalna temperatura oleju w skrzyni to 86 stopni w załadowanym samochodzie i jeździe miejskiej, autor ma rację przegrzewający się ATF uśmierca skrzynie.
Ja 4 dni temu zmieniałem olej dynamicznie w F4A42 (bez filtra bo jest tylko wewnętrzny) na Transmax-Z zgodnie z manualem Mitsubishi, gdzie nie wiadomo czy olej był kiedykolwiek wymieniany a na liczniku jest 272kkm. Procedura podobna do Volvo. Spuść olej wężami przy włączonym silniku, aż będą bąbelki ale nie dłużej niż 60sec. Odkręć korek, zlej pozostały olej z miski, zakręć korek, dolej przez bagnet tyle ile zlałeś przewodami i przez korek. Odpal auto i zlej przewodami, jak na początku, dolej oleju tyle i zlałeś. Powtarzaj aż będzie czysty. Już widać, że spalanie spadło ok 0,5l na 100km, biegi płynniej chodzą. Tak samo zrobiłem z takimi samymi efektami w poprzednim aucie gdzie przebieg był podobny. Potrzeba tylko posiadać nowy olej, nową uszczelkę, węże, baniak na stary olej, kombinerki na opaski zaciskowe, nasadki z grzechotką na korek i osłonę skrzyni oraz klucz płaski na króciec przy chłodnicy a także podnośnik/kanał no i miskę na olej zlany przez korek. Przyda się flamaster do zaznaczenia poziomu zlanego oleju oraz lejek do wlewania przez bagnet a także stoper/timer. Ręczniki papierowe, breakcleaner pomogą zachować czystość a dodatkowa osoba przyda się do odpalania i gaszenia auta kiedy my patrzymy czy bąbelki idą. Generalnie jedna z prostszych rzeczy do zrobienia samemu. Trzeba tylko trochę czasu. Polecam
Ja ,po zakupie pojechałem do świetnego fachury z Poznania od AT. Robił "dynamiczną" w mojej furmanie. Wcześniej wymieniłem sam filtr wew, michę uszczelniłem. Po tym wszystkim gość sam na koniec mi powiedział, że jest świeżo i następnym razem, jak sam grzebię w samochodzie, to sam sobie spokojnie mogę wymienić. Delikatnie tym zasugerował, że jeżeli chodzi o moją skrzynie, to szkoda kasy na dynamiczną.Gość otwarcie powiedział ,to co kolega napisał wyżej, a facet siedzi w temacie od lat...
Ps w ASO mi wmawiali(po podaniu VIN), że nie mam filtra wew. Kilka razy pytałem, czy są przekonani na 100%. Tak prosze pana, na 100% w komputerze wszystko mają... Jak powiedziałem, że mam filtr wew, to cisza nastąpiła. Zrezygnowałem. Odwiedzili od wymiany,bo Nie chciało się, żeby kapał ATF na łeb po ściągnięciu miski.(wniosek po tym, jak sam to zrobiłem)
@@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 No i git, przynajmniej wiesz co masz i koszta dużo mniejsze a gość uczciwy. U mnie tak łatwo z filtrem nie ma bo trzeba rozpoławiać skrzynię. Gdyby nie to, to też by poszedł do wymiany. Zastanawiam się więc na wpięciu filtra przepływowego w przewód do chodniczki oleju.
@@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 ludzie mylą filtr z wylapywaczem opiłków ktorego zadaniem jest ochrona płyty strerujacej wczasie zatarcia lub uszkodzeniu szkrzyni które są nad miską i nie służą do filtrowania. Filtr jest tylko bocznikowy. Trzema automatami jeździłem i najlepsza obsługa to odessanie 3 litry przez bagnet I nalać 3 litry przy co drugiej wymianie oleju w silniku. Robota trwa 10 minut
@@rafalpawlowski7024 nie wiem ,ale ludzie którzy z tego żyją, mają sklepy opisują sitko o którym mówisz jako filtr wewnętrzny, bo jak to fachowo nazwać? Cedzak? Durszlak do ATF? Separator sitowy? ;P
Ale na luźno podchodzimy, bez "polskiej spiny" i zbędnych polskich mądrości z obu stron
Sprawdzę po prostu, jak Subaru opisuje na naklejce "ten element" o którym mówimy i będzie rozwiana wątpliwość co do tego elementu, bo mnie tylko interesuje co producent ma do powiedzenia w tym temacie, a ma bo oni zawsze opisują np "washer" -do tego, czy tamtego,
"trailing arm bushing" itd itd. tak z każdą częścią, więc informacja będzie, jak "na patelni"
Pełen luz...
Ps. Jak widzisz pełen luz ,nic nie wykasowałem, a mogłem. Sprawdziłem dokładnie jak "to" nazywa producent.
"Filtr siatkowy" i to wszystko. "Strainer assy" - to jest na naklejce.
@@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 te trzy nazwy pasują bardziej niz filtr. Jest to ochraniacz przed przedostaniem się grubszego śrutu po zmieleniu napędu lub hamulca lub łożyska w zawory płyty sterujacej ale nie filtr. Tak czy siak automat to mega wymagajace urządzenie i w rękach impotenta technicznego zawsze kończy się porażką. Nie wiem jak ty ale ja już się wyleczylem z automatów na błędach innych
Robisz poprostu super robotę i tego się trzymaj, taki warsztatów życzył bym sobie więcej.
Podejście powinno być jedno, regularna wymiana oleju w skrzyni co 60k km... Olej czy silnikowy, czy w skrzyni zużywa się, traci właściwości, dlatego jeśli ktoś chce dbać to powinien wymienić. Pozdrawiam
Dokładnie kolego :) moj tata rocznik 61 jezdzi automatami od kiedy pamietam :) zawsze wymiana oleju co 50/60 tysiecy nigdy żadnej awarii :) pozdrawiam serdecznie
Proste jak jebanie😊
Fajnie się Ciebie słucha. Dużo merytoryki po ludzku przekazane.
dziękuję
Dzień dobry
Zainteresowałem się dogłębnie automatami kiedy w rodzinie pojawiła się Skoda z DQ200, chciałem się na tym poznać.
O ile w internecie znalazłem informację mocno podstawowe (może źle szukałem), o tyle na Państwa kanale dostałem bardzo dużo informacji merytorycznych jak i technicznych (chociażby odnośnie Powershifta), które wykorzystuję również w pracy.
Z tego miejsca bardzo dziękuję za uzyskaną wiedzę i doedukowanie mojej osoby.
Ale super, że pomogliśmy. Pozdrawiam.
Pracowalem 9Lat w firmie Wacker jako CNC tokarz pozniej szlifierz. Widzialem jak wyglada powieszchnia po 100h pracy w cylindrze hydraulicznym, nie istnieje na SWIECIE taka maszyna ktora wykona taka powieszchnie!!! Te opilki sa w oleju.
Od 30 lat jestem Taxowkarzem w Monachium , Wymieniam co 80- 100tkm olej w skrzyni zawsze E klassa W210 5G wymienilem po 614000km, W211 7G wymienilem po 540000 Teraz jerzdze W213 juz prywatnie 400...km ostatnim razem zrobilem dynamiczna przelancza super! Mam tez W213 z 165tkm w lecie wymienie znowu. Polecam moje doswiadczenia.
Pozdrawiam Marek
Ok panie Marek , z innej beczki , W 212 od nowości V6 3.5L przebieg 197 tys mil , po wrzuceniu na D małe obroty oczywiscie na hamulec, kręcąc kierownicę w lewo prawo , odczuwalne lekkie drgania , w przedniej części auta , czy to może , poduszki silnika ,engine mount? rowniez Poz.
Wreszcie ktoś gada do rzeczy.
cieszę się, że Ci się podoba
Rewelacyjnie się ogląda-tak dobrze, że 40minut to za mało! Mega wiedza. !!!
dzięki :)
Szkoda że trafiłem na ten materiał dwa tygodnie po tzw. "regeneracji" mojej skrzyni 6HP w BMW X5 E53, która teraz pięknie "kopie" przy zatrzymywaniu się, cudownie przeciąga biegi i sportowo je zmienia z lekkim szarpnięciem😉.
Pozdrawiam a odcinek wcale nie był długi 😁👍
Fajnie, że wytrwałeś.
Sam posiadam, i używam dwa samochody marki BMW, które posiadają skrzynie od firmy ZF mowa o 6HP26, i tak w serii 5 e61 jest to wersja M-SHIFT, druga seria 7 e65 to E-SHIFT. Oleje regularnie wymieniam, wg zaleceń producenta skrzyni, tj 80-100 tys km, olej oryginalny ZF. Moje e61 ma nalatane 620 tys km, i wszystko działa. Po nalocie 510 tys wymieniłem w mechatronice wspomniane tłoki, płytę separacyjną, oczywiście tzw okular i uszczelki rurkowe do sprzęgieł. Wszystko działa, teraz będę wymieniał konwerter bo zaczyna falować na obrotach. Pracuje przy autobusach i mam szkolenie w ZF i VOITH, jestem elektronikiem, ale budowę skrzyni nam. Ciekawą skrzynią jest wspomniany prze ze mnie VOITH, np Diwa 3E skrzynia ta nie ma konwertera, turbina jest w korpusie skrzyni, bieg pierwszy jest tylko hydrauliczny, ciągnie turbina, tarcze biegu wstecznego są tylko do odwrócenia obrotu wału, oraz wspomnę później pełnią dodatkową funkcję. Bied drugi, trzeci, to oczywiście przekładnie planetarne podobnie jak w zwykłej hydrokinetycznej, bieg czwarty to samo ale to już nadbieg. Nie ma tu mechatroniki, kanały do sterownia sprzęgieł są w obudowie, do tego jest przykręcony zespół zaworów na górze skrzyni. 5 cewek jest podwójne, oznacza to że oprócz cewki roboczej, posiada drugą pomiarową. Sterownik sygnałem PWM załącza zawory, a cewka pomiarowa mierzy wychylenie trzpieni w zaworach. Skrzynia biegów autobusu miejskiego pełni role retardera, i tu wracam do tarcz biegu wstecznego, podczas hamowania pojazdu, włącza się Retarder i tak, olej jest w przeciwnym kierunku do obrotów turbiny, oraz przez 10 sekund pomagają wyhamować pojazd tarcze biegu wstecznego, są grubsze oraz nawiercone, by przez nie przepływa olej celem chłodzenia. Dzięki temu klocki hamulcowe w autobusie wytrzymują bardzo długo. Olej co 120 tys syntetyczny wg listy olejowej VOITH, są dwa korki jeden duży w misce oleju, drugi mniejszy w korpusie turbiny, specjalny klucz i wychodzi przez korek w misce oleju. Oleju wchodzi około 40 litrów.
Co oznacza słowo „wyminana” na banerze za Pana plecami ?
😆👍
- panie! Po wymianie oleju u was skrzynia padła!
- ale to była wyminana nie wymiana
hahhhaha siedzi syn, ogląda, ogląda i pyta... Tataaaa co to znaczy wyminana?? :D
Wymieniać olej to możesz sobie statycznie, dynamicznie można jedynie go wyminanić.
Oznacza błąd w drukarce
Nie każdy ma taki dar przekazania wiedzy. Wielki szacunek
Dzięki!
Świetny filmik dobrze wytłumaczone Miałem w Lexusie wymieniany rok temu olej w skrzyni statycznie i chyba to była pierwsza wymiana ma przejechane 160 tys robiłem to w aso i teraz po tym filmie zastanawiam się czy nie zrobić kolejnych wymian sam taką metodą Dodam że skrzynia dobrze pracuje nie zauważyłem żadnych problemów „ sprawdzałem według waszych rad z filmiku „
Żyjcie wiecznie bo potrzeba ludzi co mądrze, z praktyki i szczegółowo omawiają popularne zagadnienia które obrosły mitami. Super materiał i jak najwięcej proszę! Zwróci się to Wam wielokrotnie!
Praktyka czyni mistrza :), a na serio to dzielenie się swoim doświadczeniem i opiniami na ten temat czyjemy, że się przydajemy :)
Rewelacja. Teraz oprócz ASB będę procedurę robił w silniku:
1. Wylej olej, zmień filtr,
2. Zalej nowy olej , uruchom silnik,
3. Skontroluje, poziom barwę,
4. Jeśli czysty: "szerokości", jeśli zanieczyszczony przejdź do pkt 1.
Super! Dziękuję. Polecam!👍🤩
Ja już tak robię... 😂
Zgadzam się w stu procentach, trudno żeby tam gdzie powstaje tarcie i wysoka temperatura olej nie uległa zużyciu , wiadomo że auta są użytkowane przez różnych ludzi i w różnych warunkach i ciężko jest określić konkretny okres wymiany oleju ,więc trzeba kontrolować stan oleju to proste
Filmik może choć trochę otworzy oczy użytkownikom
👍
Dzięki za opinię.
Super filmik. Wreszcie ktoś konkretny i już wiem kto robi maszynki dla Ravenola. Link już wysłany do klienów może niektórzy przejrzą na oczy.
Dzięki za polecenie naszego filmu. Pozdrawiam
39:36 A mi nie przykro bo bym nawet mógł ciebie i dwie godziny słuchać. Masz przeogromną wiedzę i cenię za to. Czekam na kolejną część. Pozdrawiam.
Mam pytanie: w którym filmiku, zalecał wlanie większej ilości oleju do skrzynki automatycznej, bo wtedy lepiej są smarowane łożyska? Przesłuchałem ten filmik 3 razy i chyba nie w tym. Pamiętasz coś takiego? Jakbyś znalazł to daj znać. Będę bardzo wdzięczny.
Może i dwie godziny kiedyś nagramy :)
Aisin AW55 przebieg 120tyś km, 2002r, prawdopodobnie nikt nie wymieniał oleju, zastosowałem metodę spuść, wlej, skontroluj.... i tak przelałem w sumie 32L oleju i dopiero barwa oleju w skrzyni była akceptowalna...
Generalnie jeżeli chcemy utrzymać główne podzespoły w należytym stanie, bierzemy instrukcję obsługi, ale taka przed 40-50 lat i trzymamy się interwałów wymiany tam zapisanych.
Bardzo wartościowe materiały na Waszym kanale, moim zdaniem nie potrzebnie się przejmujecie tym, że odcinki są długie. Konkretna wiedza nawet w długich odcinkach będzie i jest wartościowa. Nawet lepiej że nie rozłożona na 5 odcinków ;)
Super, że wytrwałeś z nami tę "godzinę lekcyjną" :)
W deche. Profesjonalna wiedza dobrze przekazana.
Swietny material. Pozdrawiam.
Oto prawda - jasno wyłożona.
W końcu ktoś merytorycznie podchodzi do sprawy. Naprawdę rzetelne podejście do tematu. Co prawda ja wymieniam regularnie zarówno w 22 letniej hrv z cvt statycznie co 40tys jak i w 7 letnim land cruiser dynamicznie co 60 tys i oby dwie skrzynie chodzą jak w zegarku , wcześniej w starej t4 w manualu też olej w skrzyni był wymieniany co rozrząd co 60tys
Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem.
Witam serdecznie :) Bardzo ciekawy odcinek . Moim skromnym zdaniem : 'konkretnie i w temacie i nawet jak by miał odcinek trwać 2 godziny, to dla widzów zainteresowanych nie powinien być problem. Ważne że dobrze gadasz i wiesz o czym gadasz :) . Subik i łapka wlatuje . Pozdro i piona
Fajnie, że z nami zostałeś.
I nastały czasy Oświecenia 😃 w końcu zrozumiałem o co chodzi.
Dobry film.
Dzięki.
panie ja mial auto 20 lat i nigdy oleju nie wymienial i nie mial problemu 😃🤣
SUper material dzieki !!
Panie to kup teraz auto i przejedź bez wymiany 20 lat😅
Gadaj cały czas! Super wiedza i przekaz. Zaglądałem czasami, ale po tym materiale zostaję na zawsze.! Subik.
Super, że zostałeś z nami na dłużej. :) :) :)
dla mnie super , miło posłuchać kogoś kto ma pojęcie na dany temat, a nie wróży z ...kuli. fusów itd.
Masz auto z automatem , to przecież nie jest na wieczność . Wymieniasz koła zima lato, wymieniasz filtry, wymieniasz olej .
to zadbaj też o skrzynkę bo... bez niej nie pojeździsz, nawet gdy będziesz bardzo dbał o resztę .
Pozdrawiam serdecznie
Kapitalne, LOGICZNE przedstawienie tematu !!
Dzięki za opinię.
Dobry materiał, dzięki. Co do ASO MB potwierdzam. W moim przypadku polegli na doborze oleju do skrzyni rozdzielacza w W211.
5G Tronic czyli olej z normą MB 236.14
@@smwv8 A do skrzyni rozdzielacza (od napędu 4matic)?
Podróże kształcą ALE! tylko ludzi wykształconych , Twój film jest dla ludzi myślących , dziękuję że podzeliłeś się wiedzą 👍
pozdrawiamy
Jak dla mnie to za krótki film Taka wiedzę i chęć przekazania jej się bardzo ceni . Pełen szacunek
Wielkie dzięki.
Od A do Z wysłuchane - łącznie z reklamami- dobra robota
Dziękujemy Ci
Fantastyczny materiał, omawiający "strefę wiedzy tajemnej".
strefa wiedzy tajemniej :D Dzięki za opinię.
Najpierw się przywitam i podziękuje,że powstał taki kanał o ASB. Robicie super robotę🫡🫡🫡
A teraz moje pytania.Posiadam od 16 miesięcy takie wozidło jak w Renault Koleos 1 lift 2012 rok silnik 2.0 dci 150KM/320NM po chipie profesjonalnym na hamowni VTECH Stage 1(od 15 miesięcy wrzesień 2021) 192KM/398Nm.
Skrzynia automatyczna
JATCO JF613Ezaraz po zakupie w sierpniu 2021 wymieniłem olej statycznie 3 krotnie raz po raz przy przebiegu 91500km.
Obecnie 102500km. Pierwszy właściciel nie wymieniał bo serwis ASO Renault tego nie robił(wiadomo według nich nie ruszać).
Pytania:
1.Co ile wymieniać w niej olej i czy dynamicznie się da czy tylko statycznie tak jak ja zrobili 3 krotnie czy tylko raz ale częściej. 2.Jaki moment obrotowy ta skrzynia wytrzyma? Czy te 400 Nm jest dla niej bezpieczne?
3. W Lagunach III 3.0 dci 235KM/450 Nm też siedzi ta skrzynia przecież gdzie po chipie Stage 1 uzyskuje się wartości 286KM/540Nm.
3. Czy to prawda,że ta skrzynia uczy się naszej jazdy?
4. Czy po wymianie oleju czy to statycznie czy dynamicznie robi się w skrzyni adaptację? Czy nie trzeba?
5.Wiem,że ta skrzynia jest pancerna ale czasami długo myśli na światłach.
Co jest powodem tego przytulenia? Jak to zniwelować?
6.Czy jest do tej skrzyni aktualizacja oprogramowania.
7. Czy w tej skrzyni można zamontować dodatkowy wymiennik,który montuje się zamiast chłodniczki i służy do dynamicznej wymiany oleju. Może do tej skrzyni również taki adapter jest dostępny?
Z którego roku ostatnia?Może zrobicie też odcinek o tej ASB JATCO JF613E trochę tego u nad jeździ. Tylko musicie wymienić wszystkie pojazdy z tym automatem bo nie wszyscy wiedzą ,że mają w swoim aucie taką skrzynie.
Z góry dziękuje za odpowiedzi i wszystkiego dobrego dla całego zespołu.
SZACUN, za wiedzę i rozsądek. Jestem szczerze przekonany o słuszności zmiany dynamicznej.
Fajnie, że podzielasz naszą opinię.
Witam odcinek bardzo fajny i bardzo potrzebny jeśli komuś jest za długi to nikt nie zmusza do oglądania a jak ktoś chce się dowiedzieć czegoś ważnego to obejrzy nawet i dwie godziny odcinek i jeszcze stwierdzi że mogło być z pół godziny żeby objaśnić jakieś szczegóły.
Na dwie godziny materiały raczej czasu nie znajdziemy w jednym odcinku :) Cieszę się, że przypadł Ci materiał do gustu.
Super robotę robicie👌👍 Brawo Wy👏 i dzięki za info
Dzięki, cieszę się, że jesteś tu z nami.
Robiłem u pana szkolenie w bielsku o skrzyniach . Byłem bardzo zadowolony ze spotkania. Miło Pana jest zobaczyć na YT. POZDRAWIAM
Pozdrawiamy
Jak najwięcej takich filmów potrzeba....
Czy o skrzyniach automatycznych czy o rozrządzie w silniku 2.0 czy 3.0
Im więcej my wiemy (klienci) i pokazujemy to w autoryzowanym serwisie ty bardziej oni to zauważą i przestaną nam bajki wciskać lub makaron nawijać na uszy.....
Mi już pomogliście ze skrzynią automatyczną w Audi a7 .....pomagajcie i innym :)
O! Fajnie czytać taką opinię. Cieszę się, że mogliśmy pomóc.
Dlugie odcinnki też fajnie jak są. Ja naprzykłąd pracuję i lubię słuchać jak ktoś mądrze mówi :)
Fajnie, że miałeś co u nas posłuchać.
Słucha i ogląda się dobrze, fajny materiał.
Dziękujemy
Podejscie PROFESJONALNE do tematu .Wielkie dzieki 😊
pozdrawiamy
Bardzo dobry merytoryczny materiał. Super się ogląda
Dzięki, mam nadzieje, że inne odcinki również przypadły Ci do gustu.
Po takim filmiku stwierdzam że nie stać mnie na luksusowy samochód. Całe szczęście nie posiadam takowego. Ale mam Chryslera ze skrzynią 62TE en.wikipedia.org/wiki/Ultradrive. Samochód z 2013 r. przebieg 220 tys. km. Ja sam wymieniłem sobie po zakupie olej z filtrem przy przebiegu 180 tys. Oczywiście statycznie. Pewnie lepiej byłaby dynamiczna wymiana oleju, ale kosztuje majątek. Wymienię ponownie olej po 60 tys. czyli przy przebiegu 240 tys.
Jeżeli w jakimś profesjonalnym warsztacie taka operacja zamknęłaby się w 1000 zł to bym to zrobił, ale jak mi zaśpiewają 3-5 tys. to walić to.
Dobra robota! Fajnie się Ciebie słucha. Potrafisz ciekawie opowiadać!
Super! Jak podobają Ci się inne odcinki?
@@AUTOmatyczni oglądam Was od dawna, robicie dobrą robotę
Super program i praktyczne wskazowki dla wlascicieli samochodow, ktorzy nie boja sie brudnej roboty, a jednoczesnie potrafia myslec i sa w stanie dokonac obslugi wlasnego samochodu. Z jednej strony jest to osobista satysfakcja i oszczednosc pieniedzy , a takze pewnosc, ze nic wiecej nie zostalo uszkodzone w samochodzie - pisze to z wlasnego 35-cio letniego doswiadczenia, poniewaz zdecydowana wiekszosc mechanikow samochodowych to oszusci i naciagacze, ktorzy p*erdola robote, bo dla nich licza sie pieniadze, a nie klient i jego samochod.
Jesli chodzi o wymiane oleju w transmisji to w zaleznosci od pory roku i warunkow jazdy taki olej traci swoje wlasciwosci i albo ulega zabrudzeniu, albo przegrzaniu, albo jedno i drugie, poniewaz nic nie jest idealne lub ewentulanie jest zle skontruowane przez inzynierow przez co samochod psuje sie czesciej i na tym zarabiaja serwisy samochodowe, ktore doja klienta jak przyslowiowa krowe.
Np. system chlodzenia oleju w transmisji biegnie w dolnej lub bocznej komorze chlodnicy w zaleznosci od konstrukcji chlodnicy i np. w Chevrolecie i jemu podobnych pojazdach jest niewystarczajacy, szczegolnie latem, kiedy temperatura powierza jest o wiele wyzsza niz wiosna i jesienia, wiec chlodnica powinna miec wieksza pojemnosc i wieksza komore przeznaczona na olej z transmisji, ewentualnie dodatkowy lub oddzielny system chlodzenia oleju w transmisji, plus wieksza srednice rurek z transmisji do komory w chlodnicy, przez ktora dochodzi do obiegu oleju z transmisji i jego wystudzenia, szczegolnie przy wyzszych predkosciach jazdy w porze letniej lub/i wydluzonym czasie jazdy samochodem, ewentualnie dluzszym postoju w korku samochodowym w porze letniej.
Np. w Hondach i Acurach konca lat 1980-tych i poczatku lat 1990-tych nie bylo tego typu problemow z przegrzewaniem, poniewaz chlodnice mialy wieksza pojemnosc. Z kolei w samochodach amerykanskich typu Chevrolet (silnik 6 cyl) , chlodnice maja mniejsza pojemnosc i stad dochodzi do czestszych zalaczen wentylatorw studzaych chlodnice oraz do wiekszego zuzycia paliwa, analogicznie jak w przypadku zalaczenia klimatyzacji w samochodzie.
Dlatego jestem zdania, zeby nawet samemu eksperymentowac i ulepszyc system chlodzenia w samochodzie, co powinno przedluzyc eksploatacje samochodu, zwazywszy na fakt, ze dzisiejsze samochody sa budowane gorzej jakosciowo i zamiast metalu jest pelno plastiku.
Od siebie jeszcze dodam, ze jesli uzywamy samochodu regularnie to nalezy raz w tygodniu (zazwyczaj w dni wolne od pracy) sprawdzic poziom wszystkich plynow i olejow bez wzgldu na pore roku, zanim uruchomimy samochod, zeby uniknac niespodzianki w czasie jazdy.
Poza tym nalezy zapisywac w notesie wszystkie naprawy dokonywane na samochodzie, zapisujac date naprawy i przebieg kilometrow.
Wpadłem na ten kanał przez przypadek, a po 2 filmie wiem ,że zostaje. Super tłumaczysz i przede wszystkim zdrowo rozsądkowo 👍
Fajnie, że zostajesz z nami na dłużej.
Super pouczający odcinek, Wielkie dzięki, pozdrawiam, Stanisław
Konkretnie, logicznie- dzięki !
Cieszę się.
Jestem zwykłym laikiem I juz dwa razy wymianiałem f11 zf8hp odkreca sie mechatronike tak by jak najwiecej sciekło oleju, I tak bedzie stary olej w plycie separacyjnej, trzeba wyciagnąc sondy, trzeba zrobic procedure na komputerze a nie wajchowac biegami, pozdrawiam.❤
Zapraszamy Cię do naszej grupy dla subskrybentów kanału, będziemy tam dyskutować na wiele tematów. Przydasz się facebook.com/groups/752203339693350
mega konkretny odcinek. duzo informacji dla typowego uzytkownika automatu. Dzięki!
Super, że znalazłeś coś dla siebie. pozdrowionka
Czy możecie zrobić nowy filmik w tej tematyce ale z konkretnym podziałem na najpopularniejsze marki/skrzynie i krótkim wyjaśnieniem czy zmieniać, co ile zmieniać, jaką metodą, ile wchodzi oleju, etc? Dodać podziały na linii czasu filmu i byłoby super
Bardzo ciekawy i merytoryczny film! 👍 Brakowało takich rzeczowych materiałów w internetach. Tak trzymać!
Pozdrowionka.
Super logicznie. Proszę o odcinek o skrzynkach BVM francuzy. Pozdrawiam Piotr.
Zobaczymy co przyniesie czas Piotrze. Pozdrawiam.
Mógłbys zrobic film na temat adaptacji w skrzyni ? Kiedy robic, dlaczego i w jaki sposob ?
Ja robie adaptacje zawsze po wymianie oleju. Tak robilem w zf 5hp i 6hp, teraz mam 8hp i niby zf nie każe tego robić, ale po adaptacji chodzi lepiej.
Wpisz w lupkę "adaptacji w skrzyni" może już coś znajdziesz dla siebie, jeśli nie spróbujemy coś z tym zrobić.
a ja uważam że dobrym pomysłem by było w zapowiedzi odcinka odpowiedzieć krótko na pytanie ...wymieniać TAK ...dynamicznie TAK ...a czemu i dlaczego opowiem w odcinku..... i niech trwa 2 godziny jak ktoś zainteresowany to z rozkoszą ogląda .Jeżeli kogoś to nudzi to i tak nie zrozumie i nie dotrwa do połowy nawet 15 minutowego .ja z automatami zawsze z daleka ale tu oglądam bo po prostu mnie to interesuje i na pewno nie za długo . Fachowej wiedzy nigdy za dużo
Dzięki za podpowiedzi.
Bardzo dobry film , dużo wiedzy w krótkim czasie , czekam na więcej. Uwag żadnych , niestety...👍👍👍
To chyba dobrze, że nie ma uwag :)
ło jaka gaduła , ale przyjemnie się słuchało i Tuskiem, i Bereją i Misiem pachniało. garść bardzo użytecznych informacji. U mnie wszystko obecnie działa bez zarzutu, a wymianę oleju w skrzyni robiłem strzykawką z wężykiem przez otwór bagnetu sprawdzania stanu poziomu, 10 razy co tydzień po litrze spuszczanego dziada i wpuszczanego świerzaka taka zajebista procedura :) , niestety bez wymiany filtra. wyszło tanio i jest czysto a głównie dlatego że w mojej okolicy mechanicy to partacze i lenie i nie chcą się podejmować odpowiedzialnych robótek więc muszę chcąc nie chcąc ogarniać samemu auto na tyle na ile umiem ( merc S / silnik m113 500 skrzynia 5g tronic) a mam ograniczone możliwości warsztatowe. Interesujące że po takiej "wymianie" na raty , bardzo poprawiła się jakość jazdy, zaczął działać sprawnie lock-up i hamowanie silnikiem , biegi przełączają się żwawiej i ogólnie jest ciszej , auto ma nabite 300 tys i praktycznie działa jak nowe. Pierwsza partia spuszczanego oleju cuchniała spalenizną, była czarna i za gęsta w porównaniu do normalnego - obecnie jest zwykły czerwony kolor i konsystencja. Jednak zmiany oleju są nieuniknione tak w silniku, skrzyni jak i wspomaganiu kierownicy i hamulców - bez zmiany oleju, to tak jak by człowiek się nie mył.... niby jakiś czas pożyje... ale co to za życie....
Łał! Wreszcie ktoś nie boi się powiedzieć i wyjaśnić tym domorosłym "ekspertom", że ignorancja w tej branży mści się okrutnie. Też byłem u "mechanika" który słynie na okolicę z dobrze wykonywanych napraw/serwisów, i on stwierdził, że w manualu w audi oleju się nie wymienia. Szczena mi opadła na podłogę, więc ją podniosłem i udałem się do sklepu z olejami kupić i wymienić olej w skrzyni we własnym zakresie.
I patrzcie państwo co za cud! 300k na liczniku i ciągle działa bezbłędnie czy to lato czy zima.
Podobnie z paskiem rozrządu. Piszą, żeby wymieniać co 120k, ja wymieniam co 80k. Olej w silniku co 10k, w skrzyni co 80k. Tak mnie uczyli starzy mechanicy.
Nie przejmuj się długością filmów, bo oglądanie i słuchanie fachowca nigdy nie jest zmarnowanym czasem!!!
Manual to nie automat. Zmieniałem w yarisie ponad 20 letnim, gdzie był jeden włąściciel od ponad 15 lat. Olej czyściutki i generalnie strata czasu i pieniędzy. Automat to inna bajka.
Zajeb..y odcinek krótko zwięzle na temat. Szacun !!!!
technicznie i merytorycznie ...rewelacja!
Dzięki!
Witam,przepraszam że nie na temat,ale w tym napisie za Panem ;wymiana; jest błąd,a poza tym dziękuje że dzieli się Pan z nami swoją cenną wiedzą.pozdrawiam.
Super materiał. Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Pozdrawiam
Dzięki. Pozdrowionka.
Bardzo dobrze wyjaśnione! Konkretnie i fachowo. Pozdrawiam.
Świetny film👍👍👍
Nic dodać, wszystko oparte na zwyklej logice.
Czekam na wiecej👏👏👏
oglądasz nasze filmy regularnie?
@@AUTOmatyczni
Staram się nic nie przegapić.
Po 30 latach w motoryzacji to już choroba i zboczenie chcieć wiedzieć więcej i więcej.
A ciekawych i doświadczonych ludzi warto słuchać i oglądać.
Fajna rabota i miło się tego słucha i ogląda, a wiem ile w to trzeba włożyć pracy👍👍👍. Szacunek za ogrom wiedzi i pracy. Ogień na tłoki i czekamy na więcej😲
Podoba mi się, ekstra wiedza
bardzo interesujący materiał nagrywaj i nie patrz na czas jeżeli coś mądrego to musi to być długi odcinek
Fajnie, że zainteresował Cię nasz materiał.
Mój Passat 2015 rok 0306 BQS przebieg 100 tyś, ma skrzynię biegów PZN czy ta skrzynia to jest to samo co DQ 250 ?
Olej w skrzyni byl wymieniony w VW przy 60 tyś km. Chciałem zrobić wymianę dynamiczną oleju w VW ale tego nie robią ! Inne warsztaty też się boją robić dynamiczną wymianę, twierdzą że skrzynia po płukaniu może robić nieoczekiwane figle 😢 sam nie wiem co robić ?
Najlepszy materiał na Waszym kanale. Pozdrawiam.👍👍👍
Świetna wiadomość.
mądrego warto posłuchać (ze zrozumieniem),dzieki ,pozdrawiam
Super materiał, sporo cennej wiedzy czekam na następne odcinki. Pozdro
Jak tam, zostałęś z nami na dłużej? oglądasz regilarnie?
Nowy kupić, parę lat i następny i nie ma żadnych problemów etc. polecam, ;-)
:)
Longlife i "niewymienne" płyny mają także związek z normami Euro, bo płyny eksploatacyjne (ich wytworzenie itd) także brane jest do normy.
Dziękuję bardzo za wartościowy materiał Pozdro
Super! Konkretna wiedza 👍
Dzięki.
Witajcie ja mam pytanie do prowadzących. Jaki wpływ faktyczny ma przelanie ponad stan oleju w klasycznej skrzyni automatycznej na poziom oleju w konwerterze i jego pracę oraz pracę silnika? Ewentualnie jakie zjawiska zachodzą w samej skrzyni. Podam przykład skrzynia pojemność np. 6L a klient wymieniając samemu wlał 9L. Moje pytanie wynika z tego iż walczyłem kiedyś z samochodem klienta który przed moją pracą był już w paru warsztatach (silnik benzyna V6) na wypadanie zapłonu i szarpanie silnikiem. Po wnikliwej rozmowie z klientem i uzyskaniu informacji że zostało wymienione pół osprzętu silnika na nowe postanowiłem sprawdzić czy wymianę statyczną wykonał prawidłowo i właśnie okazało się że olej został przelany. Po sprawdzeniu czy klient założył wszystko ok i nalaniu odpowiedniej ilości oleju do skrzyni przestały wypadać zapłony w silniku. Od tamtej pory szukałem wszędzie takich informacji w ogólno dostępnych źródłach nawet w literaturze szkoleniowej i nigdzie nie uzyskałem pełnej odpowiedzi. Jeśli temat byłby poruszony miło by było powiększyć zasób wiedzy. Pozdrowienia dla całej ekipy robicie dobrą robotę 💪👍
Jeżeli to możliwe to proszę podać dane samochodu. Chcemy określić dokładnie jaka to skrzynia biegów, bo na ogół aż takie problemy nie powinny występować.
Fiat Freemont silnik pentastar 3.6 skrzynia 62TE. Ilości oleju podałem przykładowe bo nie pamiętam dokładnie ile było ale skrzynia była przelana ok 3 l i co dziwne nie wywalało oleju odpowietrznikiem. Podsumowując problemem wypadania zapłonów w silniku był zbyt duży stan oleju w skrzyni i tak sądzę że było to powiązane z pracą konwertera ale stąd pytanie do was 😀
Czy mozna prosić o jakieś film w przyszłości poświęcony skrzynią CVT
Dzięki za podkłąd na temat. Zobaczymy co przyniesie czas.
Co sądzisz na to co powiedzieli w motodziennik warsztat na temat DSG że te skrzynie mają o chyba 3 litry oleju za mało ?
Dziekuję bardzo ciekawy materiał. A jak wygląda wymiana oleju w hybrydzie toyoty. Czy są jakieś filtry itp
Też dołączam się do pytania o Auriasa HSD FL, fajny materiał pozdrawiam
Dzień dobry, czy jest szansa na przygotowanie materiału o skrzyniach ecvt Toyoty i wymianie oleju? Wiele osób w tym mechaników nie umie odpowiedzieć na pytanie czy wymieniać i jak często? Pozdrawiam użytkowników skrzyń ECVT 😊
Dobry materiał! takich więcej!
dzięki
Kupiłem samochód użuwany, volvo v40 II t4 awd z skrzynią Aisin. ASO Volvo przy salonie z którego samochód został zakupiony sam zaproponował wymianę oleju przekładni i hydrokinetyka bo powinno się wymieniać co około 120kkm a przy przebiegu 250kkm była raz wymiana. Wymiana była dynamiczna, wymieniona miska z filtrem.
Dobry rzeczowy materiał, dziękujemy !
Cała przyjemność po naszej stronie.
TOP !!! Materiał. Dziękuję.