Matura CKE maj 2022. Zadania otwarte 29 - 35

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 тра 2022
  • Rozwiązania zadań otwartych w jednym filmiku.
    Jeśli masz inne pomysły, podziel się nimi na forum.
    Wsparcie: patronite.pl/PiEduPl

КОМЕНТАРІ • 27

  • @Lokomotywa4
    @Lokomotywa4 2 роки тому

    Jak Pan ocenia trudność dzisiejszej matury w porównaniu do tych z poprzednich lat?

    • @PiEduPl
      @PiEduPl  2 роки тому +3

      Myślę, że to była łatwa matura. Oczywiście rozwiązać 35 zadań to jest wyzwanie i wysiłek, ale trudność tych zadań była typowa i niezłośliwa :-)

  • @dynamic440
    @dynamic440 2 роки тому

    takie pytanko, będzie rozwiązywanie rozszerzenia z tego roku? 🤔

  • @renataptak1734
    @renataptak1734 2 роки тому +1

    Gdy mówimy o zadaniu 35 to jeśli tylko wyznaczyliśmy p wierzchołka (tak jak liczy się oś symetrii paraboli) ...to potem współczynnik "a"można było wyliczyć z postaci kanonicznej lub iloczynowej(podstawiając współrzędne punktu leżącego na wykresie więc spełniającego równanie tej funkcji)Jeśli chodzi o wyznaczenie współczynników "b"i "c" to tu można było albo przekształcić postać iloczynową lub kanoniczną do postaci ogólnej ....lub zrobić układ 2 równań z 2 niewiadomymi (b oraz c) bo znamy już współczynnik "a" oraz x1 i x2.....-tu można było wykorzystać również wzory Vieta.Jesli ktoś policzył wierzchołek ale znał tylko postać ogólna funkcji kwadratowej też mógł to zadanie rozwiązać.Wtedy powinien utworzyć układ 3 równań z 3 niewiadomymi (współczynniki a,b,c).Utworzyć je należało w ten sposób że za każdym razem do równania na postać ogólna wpisujemy współrzędne punktu(najpierw punkt A potem punkt B potem punkt W) Rozwiązanie tego układu równań to nasze szukane współczynniki a ,b,c -i zadanie zrobione też prawidłowo.. Zadanie wysoko punktowane i kilka dróg do prawidłowego rozwiązania.Mam nadzieję,że poszło dobrze.

    • @PiEduPl
      @PiEduPl  2 роки тому

      Wyczerpujący opis :-) Będzie na bogato w kluczu.

    • @renataptak1734
      @renataptak1734 2 роки тому

      @@PiEduPl Przepraszam,.że zapytam co znaczy" będzie na bogato w kluczu'.? Maturę zdawałam 50 lat temu i klucze wtedy do zamków lub do orzechów ewentualnie dla mechaników były. Że niby co ? Mówię źle ?A może trzeba to zakodować i kluczem odczytać(enigma?). No ...hhh...to chyba bym nie zdała :-). Spojrzałam raz jeszcze na treść.Jesli treść nie określa ściśle drogi (wzorów i metod jakie się żąda od rozwiązującego -to mamy pełną dowolność) to każde matematycznie prawidłowo prowadzone rozumowanie prowadzące do prawidłowego rozwiązania musi być uznane.W treści nie ma żadnych sugestii ani warunków co do sposobu więc...hhh... wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

    • @PiEduPl
      @PiEduPl  2 роки тому +1

      @@renataptak1734 aaaa, wyczułem duże doświadczenie i wiedzę w tym opisie ;-) No cóż, taki żargon (można też: schemat punktowania) ale "klucz" ma niebanalną zaletę: jedno krótkie słowo. Nie chciałbym sprawdzać tego zadania... W zeszłym roku było zdaje się aż 11 wariantów rozwiązań jednego z zadań. I wszędzie szczegółowy przydział punktów oczywiście. A i tak były inne pomysły, bo uczniów mamy kreatywnych ;-) Ból głowy gwarantowany. Tylko, żeby było jasne: matematyka jest najlepiej sprawdzaną maturą - statystyki pokazują liczbę błędów egzaminatorów na poziomie ułamków promili. Innym przedmiotom do nas daleko :D Serdecznie pozdrawiam szanowną Koleżankę!

    • @renataptak1734
      @renataptak1734 2 роки тому

      Ale mam do Pana prośbę.W wakacje chyba będę wnuczkę do egzaminu poprawkowego z matematyki szkolić.Ona kończy teraz 2 lo (matematyka na podstawie) czy mógłby Pan wrzucić takie zestawy na poprawkę z matematyki (2 lo). Po zadaniach będę wiedziała czy Babcia pomoże czy nie.A może jest gdzieś taki kurs -gotowiec dla wnusi . Ja już słabo widzę u słabo słyszę....hhhh.Ona pewnie lepiej.Da radę jakiś link mi może w tym temacie udostępnić?

    • @renataptak1734
      @renataptak1734 2 роки тому

      @@PiEduPl Nie jestem i nigdy nie byłam nauczycielem żadnego przedmiotu (podobno są dwa przekleństwa...obyś cudze dzieci uczyl i obyś cudze pieniądze liczył)hhh. To miłe ,że pan tak myśli (a to tylko dobre technikum ukończone z miernym wynikiem 50 lat temu).Gdyby mógł mi Pan jakoś pomóc w kwestii zestawów poprawkowych dla wnuczki to będę wdzięczna.Szczerze mówiąc nie chciałam (bo myślałam że nie dam rady)....ale dałam radę z maturą to może będę wnuczce w wakacje pomocna. Ile jest zadań na poprawce, ile ona będzie miała czasu?Czy to jest ustne czy pisemne?Czy jest jakieś minimum które trzeba uzyskać? I jak punktowane są zadania?

  • @aniapietrzyk5072
    @aniapietrzyk5072 2 роки тому

    Mam pytanie czy powinnam dostać punkt za obliczenie różnicy?

    • @PiEduPl
      @PiEduPl  2 роки тому

      Piszesz pod filmikiem zbiorczym, w którym obliczam wiele różnic, ale chyba chodzi Ci o zadanie z ciągiem? :-) Kurczę, nie wiadomo. To może być tak, że ten punkt będzie za wyznaczenie r i podanie wzoru na S100. Ale równie dobrze może być za samo r (to obstawiam). Poczekajmy na klucz...

  • @kamka13345
    @kamka13345 2 роки тому

    takie pytanko jeśli w dowodzie zostawiłam wyrażenie (a-b)^2/4 to zalicza?

    • @piotrkryszkiewicz3172
      @piotrkryszkiewicz3172 2 роки тому

      A czy podzielenie kwadratu różnicy przez 4 psuje dodatniość? :-)

    • @kamka13345
      @kamka13345 2 роки тому

      @@piotrkryszkiewicz3172 wiadomo że nie ale nie wiadomo co tam mają w głowie egzaminatorzy z cke xD

    • @piotrkryszkiewicz3172
      @piotrkryszkiewicz3172 2 роки тому

      @@kamka13345 Jestem egzaminatorem od kilkunastu lat i zapewniam wszystkich, ze Matematykę mamy w głowie :-) i to dobrze poukładaną, więc możecie być spokojni - jak coś ma sens, to punkty są, a jak sensu nie ma, no to trudno.

    • @nitogravelord8118
      @nitogravelord8118 2 роки тому

      @@piotrkryszkiewicz3172 To nie będzie dwóch punktów, za (a-b)^2 > 0 = >0 c.n.d ? :d

    • @PiEduPl
      @PiEduPl  2 роки тому

      @@nitogravelord8118 nie rozumiem tego zapisu: "(a-b)^2 > 0 = >0 ". Myślę, że jak napiszesz (a-b)^2 ≥0 i na tym zakończysz, to może tego drugiego punktu nie być. Zobaczymy jaki będzie klucz, powinien się niebawem pojawić na stronie CKE

  • @nitogravelord8118
    @nitogravelord8118 2 роки тому

    za co drugi punkt w zadaniu 35 mogli dać? Bo pierwszy za W=(-1,6) chyba?

    • @PiEduPl
      @PiEduPl  2 роки тому +1

      Tego jeszcze nie wiem, bo w tym roku nie sprawdzam matur, ale niebawem będzie klucz na stronie CKE, to zobaczymy. Do mojego rozwiązania sensowne wydaje się coś takiego (w skrócie):
      1 pkt - właściwa interpretacja danych: q, x1, x2
      2 pkty - obliczenie p
      3 pkty - zapisanie postaci kanonicznej
      4 pkty - podstawienie A lub B i obliczenie a
      5 pkty - przekształcenie p.k. do p.o. i podanie odpowiedzi
      Ale to tylko luźna propozycja ;-)

    • @nitogravelord8118
      @nitogravelord8118 2 роки тому

      @@PiEduPl Czyli napisanie W =(-1,6) to jest wskazanie p i q? Raczej logiczne? Czy trzeba im było to łopatologicznie rozpisac np. p= -1 q= 6. "p" obliczyłem z tego wzoru na średnią arytmetyczną miejsc zerowych, ale "q" wpisałem od razu bo było logiczne.

    • @PiEduPl
      @PiEduPl  2 роки тому +1

      @@nitogravelord8118 "im" wystarczy napisać "logicznie" :-) Macie złe pojęcie o egzaminatorach (do których od kilkunastu lat się zaliczam). Bardzo ale to baaardzo doceniamy logiczne i krótkie rozwiązania, bez zbędnej ŁOPATOLOGII. Jednak to działa tylko wtedy, gdy WIECIE CO PISZECIE. Po za tym działamy wg przemyślanego klucza, który też jest bardzo logiczny. Myślcie pozytywnie, tak jak egzaminatorzy! ;-)

    • @renataptak1734
      @renataptak1734 2 роки тому

      @@nitogravelord8118 Raczej to oczywista oczywistość....więc punkt będzie.