Największe MITY o średniowieczu | FOCUS

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 чер 2024
  • W tym odcinku rozprawimy się z największymi mitami na temat średniowiecza. Dowiecie się czy średniowiecze było szare i brudne, jak ciężkie było ówczesne uzbrojenie i kogo uznawano za starca.
    FAKTY i MITY o pogrzebach wikingów ▶ • FAKTY i MITY o pogrzeb...
    00:00 Wstęp
    00:32 Wieki ciemne
    01:41 Średnia wieku
    02:41 Szarość
    03:30 Brud
    05:00 Poganie
    06:36 Inkwizycja
    08:28 Krucjaty
    10:08 Uzbrojenie
    11:41 Prawo
    12:29 Ziemia
    Sprawdź nasze playlisty:
    ▶ • HISTORIA
    ▶ • TECHNOLOGIA
    ▶ • CIEKAWOSTKI
    ▶ • PODCASTY
    ▶ • MOTORYZACJA
    Redakcja FOCUSA prezentuje najciekawsze filmy popularnonaukowe zgodnie ze swym mottem: poznać i zrozumieć świat.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 82

  • @madrianzorroonio85
    @madrianzorroonio85 6 днів тому +7

    7:45 - To nie zupełnie tak. Inkwizycja w ŚREDNIOWIECZU, zaznaczam - średniowieczu - nie miała ani rozbudowanych struktur, skupiała się wyłącznie na heretykach, a na stosie palono tylko tych najbardziej zatwardziałych. Rola inkwizycji była marginalna. Czarownic nie ścigano w średniowieczu, bo wg kanonu wiary katolickiej czary nie istnieją i nie istniały. Tylko Bóg miał monopol na cuda, a tym samym wszystkie cuda mogły pochodzić tylko od Boga. Zła sława Inkwizycji zaczęła się już w okresie odrodzenia - "Młot na czarownice", orientacja na czary i przeciwdziałanie im... A paradoksalnie najwięcej zbrodni w tym temacie popełniali cywile i ... protestanci. Później jedynie często "zrzucano winę", próbując zmienić samosądy w procesy inkwizycyjne, np. dodając do grona sędziów księdza i nadając mu tytuł "tymczasowego" inkwizytora lub przedstawiciela inkwizycji.
    Za to Inkwizycji zawdzięczamy to, że dziś mamy nowoczesny system sądownictwa. Domniemanie niewinności, prawo do obrony, przedstawianie dowodów i orzekanie na podstawie dowodów.
    To zasady wprowadzone właśnie przez sądy inkwizycyjne, w odpowiedzi na plagę pomówień i samosądów, w celu przejęcia majątku oskarżonego. Najwięcej przodowali w tym Niemcy. Odsetek skazanych przez sądy inkwizycyjne to zaledwie kilkanaście procent procesów. A tylko kilka procent skończyło się karami śmierci.

    • @Mikexception
      @Mikexception 6 днів тому +1

      Można przypuszczać że czary bywały poszukiwane przez wszystkich którym były potrzebne i były dokonywane odpłatnie, zielarki były cenione a królewski czarownik był zwany alchemikiem. . Za to karalną zbrodnią było bluźnierstwo czyli deklarowana wrogość do Boga Skoro On utrudnia ludziom najgorsze czyny wobec innych ludzi to ma to sens.

    • @grzegorzlagut8917
      @grzegorzlagut8917 5 днів тому

      Zła sława inkwizycji zaczęła się w okresie odrodzenia, bo wtedy działała pełną parą!

    • @grot7x603
      @grot7x603 4 дні тому

      głównie w Hiszpanii

    • @madrianzorroonio85
      @madrianzorroonio85 4 дні тому

      @@grot7x603 Hiszpańska inkwizycja była najbardziej znana, ale szczyt tabeli okupują państwa niemieckie. To tam doszło do największej jatki pod płaszczem inkwizycji.
      Hiszpańska Inkwizycja straciła łącznie 59 czarownic. Tak. 59. Wszystkich. Tymczasem Niemcy straciły ok. 25000 kobiet i mężczyzn, a sądy cywilne, uzurpujące sobie prawo do sądów inkwizycyjnych, nawet 4 razy tyle.
      Wskaźnik śmiertelności w procesach inkwizycji kościelnej wynosi równe 1,8% oskarżonych. Mniej niż 2 osoby na 100 sądzonych, kończyło z wyrokiem śmierci.

  • @madrianzorroonio85
    @madrianzorroonio85 6 днів тому +6

    Paradoksalnie, to okres odrodzenia był bardziej brudny, charakteryzował się większymi nierównościami społecznymi, a także, rozwinął sztukę torturowania i mordowania ludzi do poziomu, o którym w średniowieczu nikomu się nie śniło. Nawet największe zbrodnie inkwizycji i polowań na czarownice (swoją drogą, tu też jest mnóstwo mitów, bo prawda jest o wiele bardziej skomplikowana), przypadły na okres odrodzenia.

    • @Mikexception
      @Mikexception 6 днів тому +1

      Znane są z zapisków też wyroki inkwizycji zakazu grania przez skazanego w gry hazardowe przez całe pół roku

    • @grzegorzlagut8917
      @grzegorzlagut8917 5 днів тому

      Ale inkwizycja założona została w średniowieczu.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 днів тому +1

      @@grzegorzlagut8917 Tak, ale podejście ludzi tamtej epoki do religii (nie tylko chrześcijańskiej) było inne niż obecnie. To nie była prywatna sprawa, tylko część porządku społecznego - zresztą tak jest do dziś w części państw Azji i Afryki.
      Jednym z celów inkwizycji było zapobieżenie samosądom na domniemanych heretykach.

    • @zarkadiusz123
      @zarkadiusz123 День тому

      Palenie na stosach to osiągnięcie naszych zachodnich sąsiadów, którzy przeglądając stary testament skorzystali ze sposobów torturowania i mordowania w nim zawartych do szatkowania katolików i tzw czarownic.

  • @romanos111
    @romanos111 6 днів тому +4

    O kurna nowy kanal łapa i sub poleciał

  • @postacpostac2127
    @postacpostac2127 7 днів тому +4

    W średniowieczu rytm grany był na 3/4 przeważnie .

  • @mateuszojek9260
    @mateuszojek9260 7 днів тому +9

    Np. to że Arabowie są przedstawiani jako pokojowi choć w rzeczywistości byli nacją która szerzyła islam przede wszystkim za pomocą miecza i podatków.
    Również pejoratywne ukazywanie krucjat jest według mnie błędem gdyż była to przede wszystkim reakcja zachodnioeuropejskiego chrześcijaństwa na ekspansję Turków na bliskim wschodzie. A i tak walki między obiema religiami trwały dawniej i później a i tak zdarzały się pokojowe interakcje między chrześcijanami a muzułmanami.
    Ps. A poza tym krucjaty nie objęły tylko Lewantu lecz też północną afrykę, południową Francję, Bałkany oraz ziemię nad morzem Bałtyckim.⚜️⚜️⚜️

    • @rejmons1
      @rejmons1 6 днів тому +5

      "Pokojowi" Muzułmanie dotarli do centralnej Francji (Poitiers), Chin, Syberii, centralnej Afryki i do centralnej Europy (pod Wiedeń i do Budapesztu). Tak w ogóle to do końca XVII w. Islam był ustawicznie w ataku. A Krucjaty to tylko "przerywnik" w ciągłej ekspansji "religii pokoju i miłości". Różni historycy rozpisują się o zbrodniach" Krucjat. A jakoś nikt nie wspomina o zbrodniach Islamu, który w przeciągu swojej historii EKSTERMINOWAŁ rozliczne ludy i niszczył cywilizacje. Zniszczył wielki uniwersytet buddyjski w Nalandzie. Wytępił Kuszytów w Sudanie i Greków w Azji Mniejszej. A to tylko "wybrane" przykłady!

    • @Mikexception
      @Mikexception 6 днів тому +3

      @@rejmons1 Właśnie. Kulturoznawcy (złotouści) rozpływają się nad świetnością Imperium Tureckiego i jego zabytkami i bogactwem i a zapominają ze źródłem bogactwa było łupienie sąsiadów, porwani niewolnicy i branki. Niewola turecka była gorsza od śmierci - takie było zdanie ówczesnych. Dopiero u schyłku już nie mogli bo Europę połączył katolicyzm i tak się obroniła.

    • @rejmons1
      @rejmons1 6 днів тому +3

      @@Mikexception Dodatkowo: Anatolia to była przez stulecia kraina Greków. W X wieku przyszli tam Turcy. W XI w. Bizancjum odzyskało (na krótki czas) Anatolię i okazało się, że Greków tam nie (prawie) ma. Wzięli się i zniknęli? Czy może raczej zostali EKSTERMINOWANI?

    • @grot7x603
      @grot7x603 4 дні тому +1

      ​@@rejmons1 nie chcąc być eksterminowanymi czy raczej płacić większego podatku w końcu ludzie tam żyjący przechodzili na Islam. Większość tych Turków, których znamy obecnie to właśnie potomkowie Greków i innych ludów anatolijskich z Azji mniejszej. Oryginalni Turcy byli po prostu Azjatami, jak Turkmeni czy Mongołowie.

  • @polmar98
    @polmar98 6 днів тому +6

    Jeżeli za czasów hiszpańskiej Inkwizycji spalono w ciągu 350 lat „ tylko 35.000 osób „ znaczy to, że co 3,128571428571429 dnia płonął na stosie człowiek. Faktycznie niewiele…

    • @Mikexception
      @Mikexception 6 днів тому +1

      Przy 50 milionach ludzi na tamtym inkwizycyjnym świecie to nawet w rocznym rozrachunku tylko jeden na 500 tys. Największe miasta nie przekraczały 50 tys mieszkańców czyli rocznie jedna egzekucja na dziesięć największych miast rozmiaru Londynu. Jeden król (bodaj Francji) był tak obrażony ze zagłodził całą grupę rycerzy na raz, tak ze spoko ze trzy tygodnie im zeszło. Bo ludzie rodzą się dobrymi i są dobrzy.......

    • @rejmons1
      @rejmons1 6 днів тому

      W postępowej Rosji w latach 1937-1939 zabijano przeciętnie 2 tysiące ludzi DZIENNIE. Nie liczę tu tych, którzy zmarli "z przyczyn naturalnych" - z głodu, od ran zadanych podczas przesłuchania, z przepracowania, z powodu wychłodzenia organizmu podczas rąbania tajgi lub innych, podobnych.

    • @grot7x603
      @grot7x603 4 дні тому

      ale samej inkwizycji było kilka rodzajów, i to ta najbardziej świecka część tej organizacji wykonała w swej historii najwięcej wyroków.

  • @rejmons1
    @rejmons1 6 днів тому +8

    Z polskiego średniowiecza mamy wiele przykładów ludzi myjących się. Najbardziej pikantna była misja zaufanego królowej Jadwigi Andegaweńskiej, Zawisza z Oleśnicy pojechał do jej przyszłego męża, Jagiełły by mu się przyjrzeć. Jagiełło w lot pojął o co chodzi i wziął Zawiszę do łaźni, a tam, jako, że obaj byli nadzy poseł Jadwigi mógł go dokładnie "obejrzeć". Gall Anonim pisze, że Bolesław Chrobry miał zwyczaj wymierzać swoim możnym raczej symboliczną chłostę rózgami w łaźni. Myło się także rycerstwo. Legenda niezwykłego siłacza, Paszka z Biskupic mówi, że zasłynął on tym, że podniósł węgło (narożnik) łaźni rodowej. Więc co do brudu polskich rycerzy to bym się raczej wstrzymał z deklaracjami, Bród, owszem zapanował w XV wieku, ale na skutek napomknień... lekarzy. Zauważyli oni, że używanie łaźni (a w średniowieczu kąpano się wspólnie) szerzy choroby. Jako, że nie wiedzieli nic o infekcjach oraz bakteriach przenoszonych drogą kropelkową, doszli do wniosku, iż to dlatego, że woda otwiera pory w skórze i pozwala "złym waporom" (trudno to przetłumaczyć bo to synonim "morowego [zatrutego] powietrza") wnikać do ciał myjących się. Dlatego stanowczo odradzali kąpiele.

    • @dariuszgluza9755
      @dariuszgluza9755 6 днів тому

      Bród to płycizna w rzece, która służyła do przeprawienia się na drugi brzeg.

    • @rejmons1
      @rejmons1 6 днів тому +1

      @@dariuszgluza9755 O! Naprawdę!? Czego to się człowiek może dowiedzieć! Ale, jak to mówią: Nawet stare psy się czasem czegoś uczą!

    • @dariuszgluza9755
      @dariuszgluza9755 6 днів тому

      @@rejmons1 Powinieneś był napisać brud przez u.

    • @rejmons1
      @rejmons1 6 днів тому +1

      Jako zdiagnozowany dysgrafik mam dyspensę.

    • @dariuszgluza9755
      @dariuszgluza9755 6 днів тому +1

      @@rejmons1 Nie bujaj. To jedyny błąd jaki mi wpadł w oko.

  • @elzbietaziabkowska5365
    @elzbietaziabkowska5365 5 днів тому +3

    Też uważam, że to średniowiecze nie było wcale takie ciemne. Potem nadeszły czasy, ale od zachodu, gdzie myto się raz do roku, a Elżbieta, angielska królowa kąpała się aż 4 razy do roku. U nas były wcześniej wychodki niż we Francji np.
    Tak naprawdę to mimo technologii to mamy ciemnogród.

    • @grzegorzlagut8917
      @grzegorzlagut8917 5 днів тому

      Jakie to były te wychodki 😂😂😂

    • @elzbietaziabkowska5365
      @elzbietaziabkowska5365 5 днів тому +1

      @@grzegorzlagut8917 Normalne,a w wychwalanej Francji poświęcano na te sprawy komnatę. Jakiś monarcha francuski wylądował w Rosji i brakowało mu tego smrodu, więc kazał obsikiwać ściany. W Polsce były już łazienki, nie wiem jak to funkcjonowało, ale my wcale nie jesteśmy tacy zacofani.Takich robią nas na siłę, byśmy się nie obudzili.

    • @grzegorzlagut8917
      @grzegorzlagut8917 5 днів тому

      @@elzbietaziabkowska5365 Jakie łazienki?? W średniowieczu były łazienki? Kto je miał? Nawet królowie nie mieli.

    • @elzbietaziabkowska5365
      @elzbietaziabkowska5365 5 днів тому

      @@grzegorzlagut8917 Na większych dworach były. A historia tego nie mówi, bo historia w 80 % jest zmieniona.

    • @grzegorzlagut8917
      @grzegorzlagut8917 5 днів тому

      @@elzbietaziabkowska5365 Ale to dopiero w XlX wieku, a nie w średniowieczu!

  • @kerdaw
    @kerdaw 6 днів тому +2

    Średniowiecze to była mała epoka lodowcowa dlatego się kultura zawaliła.

    • @zarkadiusz123
      @zarkadiusz123 День тому

      Potimum klimatyczne zaczęło się wostatnim wieku istnienia Rzymu i trwało do 10 wieku potem nastąpiło ocieplenie co pozwoliło wikingom na osiedlenie się na Grenladnii a w Europie na rozwój rzemiosła, rolnictwa i budownictwa nie tylko sakralnego.

  • @tomasz363
    @tomasz363 8 днів тому +4

    A co Pan Tu robisz? ;))

    • @magazynfocus
      @magazynfocus  7 днів тому +2

      Od niedawna zacząłem serię z różnymi ciekawostkami :)

    • @tomasz363
      @tomasz363 7 днів тому

      @@magazynfocus To super zawsze lubiłem mi ceniłem sobie Pana filmy. Oby więcej . Pozdry!

  • @wioska7619
    @wioska7619 7 днів тому +1

    Kom

  • @JohnBelushi1967
    @JohnBelushi1967 7 днів тому +6

    no pewnie, "postępowa" inkwizycja, wyprawy krzyżowe, palenie czarownic - iście postępowa epoka

    • @edytawalczak3446
      @edytawalczak3446 7 днів тому

      Wyprawy krzyżowe,które zaczynały się już w sąsiedniej wiosce.Istne oświecenie.

    • @rejmons1
      @rejmons1 6 днів тому

      Zdziwisz się, ale Inkwizycja była BARDZO POSTĘPOWA. Bo każdy oskarżony miał mieć adwokata z urzędu, co wcale nie było powszechne. W ówczesnych realiach - sędzia - pan feudalny mógł nawet nie wysłuchać stron, ale z góry wydać wyrok. W sądach inkwizycyjnych sądzili zaś profesjonaliści - wyznaczeni odgórnie i wyszkoleni inkwizytorzy. No i procesy inkwizycyjne były skrupulatnie protokółowane. Więc żaden "nawiedzeniec" nie mógł sobie "poszaleć". Po wtóre - na tortury oskarżonego musiał wydać zgodę biskup. Co wcale nie znaczyło, że wydawał je automatycznie. Joanny d'Arc biskup Rouen, Pierre Cauchon nie pozwolił torturować. Mimo, że jej proces był farsą. Nota bene, sędziemu z ramienia inkwizycji, Jean Lemaitre Anglicy zagrozili śmiercią w razie, gdyby się nie podpisał pod wyrokiem na Joannę d'Arc. A w prawie rzymskim (jakie wtedy stosowano) tortury były stosowane "na dzień dobry" (w ramach "postępowania przygotowawczego" przed samym procesem. Niejako "w ramach rozgrzewki przed procesowej"). Dlatego Piłat kazał ubiczować Jezusa zanim jeszcze wysłuchał oskarżeń pod jego adresem. Po trzecie, oskarżony wpierw wypisywał listę swoich wrogów i na tej podstawie z góry eliminowano zeznania "życzliwych". No i do samego końca oskarżony mógł wyrazić skruchę i uniknąć stosu. Oczywiście - teoretycznie. Ale istniała taka możliwość. Galileusz publicznie wyrzekł się swoich "błędów" i zamiast na stos skazano go na areszt domowy z możliwością korespondencji. Straszliwa kara! Giordano Bruno zaś "poszedł z dymem" za "recydywę". Wyraził skruchę, wyrzekł się "błędów", ale po wyjściu z więzienia zmienił zdanie i głosił nadal dawne poglądy. Więc sąd nie miał litości. A co ciekawe: Palenie na stosie stosowali także Rzymianie. U nich to była kara za czary (relacje mówią, że poszła z dymem niejaka Jukusta, którą oskarżono o doprowadzenie czarami do śmierci brata cesarza Tyberiusza - Germanika), świętokradztwo (w tej liczbie także fałszowanie monet) i ateizm. Ateizm rozumiany jako niechęć do kultów publicznych dekretowanych przez Senat. Dlatego za czasów Nerona palono Chrześcijan bo ci nie chcieli oddać czci rzymskim bóstwom w ramach publicznej ceremonii przebłagalnej zadekretowanej przez Senat po wielkim pożarze Rzymu.

    • @rejmons1
      @rejmons1 6 днів тому

      A czarownice palą do dziś w Indiach. Palili je (dziś tylko zabijają) Arabowie, Persowie, ludy Turańskie i inne z Centralnej Azji. Czarownice (i czarownicy) są wciąż zabijane w Afryce. A w Papui Nowej Gwinei - zjadane. W Afryce, to czarownicy zjadają ludzi w ramach rytuałów. Robił tak Idi Amin Dada i Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga. Tam w ramach rytuałów magicznych "przepisanych na receptę" przez czarowników i czarownice zjada się kawałki albinosów i pije krew ludzi dla wzmocnienia siły.

    • @elzbietakozlowska6687
      @elzbietakozlowska6687 6 днів тому +2

      Jesteś w sekcie Tuska ?

    • @JohnBelushi1967
      @JohnBelushi1967 6 днів тому +1

      @@elzbietakozlowska6687 nie, ale widzę, że ty jest w zakonie nieuków

  • @elzbietakozlowska6687
    @elzbietakozlowska6687 6 днів тому +2

    Czytałam , ze kobiety używaly wody różanej i innych " toników " do twarzy , pachnideł , lawendy i ziól do pościeli i ubrań

  • @HerrSztedke-yy9js
    @HerrSztedke-yy9js 7 днів тому +2

    łuk????

    • @magazynfocus
      @magazynfocus  6 днів тому +2

      Pług, mogłem dograć ten fragment :)

    • @zarkadiusz123
      @zarkadiusz123 День тому

      @@magazynfocusJest coś co się pomija a dziś się to nazywa biurem danych osobowych czyli spis z natury człoknków wspólnoty w tym małżeństwa, narodziny i zgony i reszta. Czyli administracja państwowa.

  • @user-qo6cf5vi9e
    @user-qo6cf5vi9e 3 дні тому

    Przeklęci poganie