Macieju - uwielbiam gdy widzę Cię we wnętrzu względnie zwykłego auta, które wielu uzna wręcz za nudne i nie wart uwagi i nagle po kilkunastu minutach opowieści okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Okazuje się, że oto mamy przed sobą kolejny pojazd do którego warto wsiąść pojeździć a często wręcz mieć go i użytkować na co dzień ciesząc się niezwykłością zwykłego przedmiotu. Zarażasz pozytywną motoryzacją.
Silnik, bez względu na jego pojemność, nie będzie wykazywał oznak zużycia pod dwoma podstawowymi warunkami: 1. nie pałować na zimnym, pozwolić się rozgrzać olejom (silnikowemu i w automacie jeśli jest), 2. olać wszelkiego rodzaju zalecenia long life i zmieniać olej co 10 - 15 tysięcy km, w zależności od obciążania silnika. Nagle okazuje się, że nie tak łatwo zabić silnik, nawet mały, nowoczesny, uturbiony.
Bo ja wiem... Pałowanie zimnego silnika sprawia, że szybciej się rozgrzewa i łapie temperaturę roboczą 😉 Wymiany oleju należy dokonywać co miesiąc - po wypłacie. Interwały zmian paska rozrządu też skracamy o połowę - nie będzie producent wciskał kitu o 5-ciu czy 6-ciu latach, my wiemy lepiej. Oto Polska w pigułce!
@@riodecaca810 Jabym poszeł dalej, płyn hamulcowy i do wspomagania wymiana co kwartał to minimum. Opony co 1000km na nówki. Płyn do chłodnicy co najmniej 2x w roku. Olej w skrzyni manualnej co 15 tys a w automacie o 2x częściej. Tym sposobem można cieszyć autkiem z minimalną ilością awarii za około 90 tys wydając na niego kolejne 90 tys na jego eksploatacje w cigu tych 8-10 lat....
@@riodecaca810 Akurat wymiany oleju co 30 tys. km drastycznie skracają żywotność silnika (dCi po takiej "kuracji" wygląda po 100kkm jakby przejechał 300kkm) - wielu producentów już skróciło interwały wymiany oleju do 15 tys. km (mimo że wcześniej pisali o 30kkm), bo często silniki nie dożywały do końca gwarancji.
@@PiotrPilinko Pomijając przypadki zarzynania diesli przez użytkowników nieprawidłową eksploatacją oraz wpadki konstrukcyjne, oleje syntetyczne pozwalają na wydłużenie okresu wymiany oleju do 30 tys. km. Mam na myśli NORMALNĄ eksploatację, gdy silnik pracuje wystarczająco długo, żeby się rozgrzać i od czasu do czasu wypalić filtr DPF. Spokojnie można wtedy dociągnąć do 30 tys km pomiędzy wymianami.
@@riodecaca810 Pytanie: po co? Wymiana oleju z filtrem w przeciętnej osobówce poza ASO to jakieś 200PLN (mniej niż jeden bak paliwa), w ASO jakieś 300PLN - ja wymieniam co 12kkm (oryginalnie było 30kkm) i po każdej wymianie słychać, że silnik znacznie ciszej chodzi. W przypadku TSI to i tak nie ma znaczenia, bo zanim samochód przejedzie 15kkm, to już olej może być wymieniony za pomocą dolewek kilkukrotnie. A producenci, którzy określają interwał międzyprzeglądowy na 30kkm, często w instrukcji piszą iż wymiana oleju powinna nastąpić co 7-15 kkm (w zależności od rodzaju użytkowania).
W grudniu odbieram mojego FF 2.0 I 150 km :) nie mogę się doczekać. Obecnie mam FF 1.6 115 km diesel 2012, auto, które nigdy nie zawiodło mnie, wcześniej FF 2004 r. I podobnie, żona ma Fieste 2009, a wcześniej mieliśmy mondeo, taunusa, escorta... od zawsze o auta dbalismy. Szukałem innych modeli, ale Ford to Ford. Pozdro
Posiadam MK3 z 2012 Eco 1.0 100 i mam na liczniku 169kkm. Samochodem jeździ mi się bardzo dobrze. Jestem ciekaw nowej wersji zwłaszcza w wersji activ. Co do awaryjności silnika napisze dla potomnych aby nie brać za pewnik podpowiedzi komputera o zmianie biegów :) Od kolegi z Hyundaia wiem że ma tak samo. Czujcie auto, a będzie wam służyć :) Spalanie jakie kręcę to średnio 6,5l. Miasto 7,2-9l (choć można mniej ale frajda z jazdy spada), miasto 70km/h to 5,3l a trasa to 4,8-4,4l. Jedyne moje auto które wspominam podobnie dobrze to Megane 1.9dci z 2004 i auto mojego taty - Forda Scorpio z 85 roku 2.8l V6 - to był smok :) choć o dziwo palił relatywnie niewiele bo 11l ale nagrzewał się w zimę maks do 1km jazdy i dmuchał już żarem :)
super recenzja. podobnie jak niektórzy kiedyś nie wierzyłem w silniki 1-no litrowe. zmieniłem zdanie kupując super fieste mk7 z silnikem 1.0 EB 100km w automacie. mam porównanie z 2.0 tdci 136km z focusa. fiesta jest minimalnie słabsza, mimo to malo kto ma szanse spod świateł. 3 cylindry bardzo kulturalne, wydech lekko basowy. spalanie... pali jak moj diesel. 5-6.3 litra, w zależności od trasy. autostrada tez jej nie jest straszna... 160km/h prosze bardzo. bez zajakniecia. trasa Niemcy - Polska, Niemcy - Wlochy. nie zmienił bym tego auta za zadne skarby. moja Funia
Akurat wyścigi spod świateł to kiepski argument - ze mną mało kto miał szansę jak jeszcze jeździłem Hyunday'em Accentem. I to nie wynikało z tego, że Hyunday taki mocny, a z tego że większość ludzi rusza jak...(narząd żeński, wulgarnie)...
@@annaj3516 A potem się dziwią, że są korki - jeśli Qashaiem z mułowatym silnikiem wolnossącym 1.6 odstawiam na skrzyżowaniu auta o dobre 50 metrów, to oznacza, że coś jest nie tak z kierowcami: jeden patrzy w niebo, drugi dłubie w nosie, a trzecia się maluje...
W moim focusie MK3 silnik 1.0 wytrzymał niecałe 100 tys. Na szczęście przy kupnie auta wykupiłem dodatkowa gwarancje, dzięki temu serwis wymienił silnik na nowy , a ja z spokojem focusa sprzedałem.
Akurat w jednym roku EcoBoost przegrał z 1.0 TSI w volkswagenie, 2018r. Miało to związek z zastosowaniem 1.0 tsi w UPie GTI, o czym mówili sami sędziowie. Nagroda ponownie wróciła do Forda w 2019r. w nowej kategorii poniżej 150km, zamiast do 1.0l. Co i tak nie zmienia faktu, że jest to najbardziej utytułowany silnik, oceniany w najbardziej prestiżowym konkursie tego typu.
Mam kilka pytań: 1) Czy występuje wersja z automatem (dla wersji 1.0 na gaz 2 geny) i czy warto dopłacać? 2) Ile kosztuje zamontowanie gazu bo na stronie nie mogę znaleźć, rozumiem że to 100% gaz bez benzyny? 3) Ile kosztuje konfiguracja którą Pan jechał? 4) W ile sekund ten samochód rozpędza się od od 0 do 100km? 5) Czy to oznacza że jest to realny konkurent corolli w słabszej wersji 1.8 jeśli chodzi o ekonomię? (mowa tylko o koszcie paliwa ofc). Kawał dobrego filmu, jak zawsze zresztą. Również zaznaczam dzwoneczek.
Przerwałem oglądanie (na chwilę i komentarz) w 13 minucie. Pertyn nie wprowadzajmy w błąd ludzi. Nie istnieje norma euro 6.2. To jakiś marketingowy bełkot by sprzedać ludziom auta spełniające normę "euro 6 c" z liczonym według WLTP spalaniem (który nosi nazwę "norma układu OBD" i pomiar według WLTP nadaje normę "euro 6-2"). I w ten sposób normę euro 6-2 spełniają niektóre odmiany "euro 6 c" oraz wszystkie odmiany "euro 6 d temp" i "euro 6d". Ciekawostka - jak pobierzemy cennik citroena berlingo to na stronie 6 znajdziemy w opis dla sinika benzynowego normę "euro 6.3" - koniec ciekawostki. Uporządkujmy NEDC to norma obd "euro 6-1" a WLTP to norma obd "euro 6-2". Pod koniec roku 2018 zmieniono przepisy dotyczące homologacji aut wg spalania. - norm emisji i auta otrzymujące w roku np 2018 normę euro 6 d temp i euro 6d nie mogą być sprzedawane od 1 września 2019 mimo iż według przepisów z roku 2018 potencjalnie mogły być sprzedawane do końca roku 2020. Od 1 września 2019 mogą być sprzedawane tylko auta testowane wg normy obd - euro 6-2 czyli w systemie WLTP i spełniające odpowiednio normy "Euro 6d-TEMP-EVAP- ISC" - rejestracja do dnia 31.12.2020 oraz "Euro 6d-ISC" - rejestracja do dnia 31.12.2020 czyli wszystkie ( prawie - wyjątek dla końcówek produkcyjnych) auta będące w ofercie rynkowej od września. Natomiast już od dnia 01.01.2020 wszystkie nowe generacje modeli muszą być homologowane wg normy "Euro 6d-ISC-FCM" i taką normę muszą spełniać wszystkie pojazdy ( nawet te które dzisiaj mamy w produkcji) które będą rejestrowane po 01.01.2021. Oczywiście dotyczy to aut osobowych. Czyli np ten testowany focus by być zarejestrowany po 01.09 2019 musi spełniać normę Euro 6d-TEMP-EVAP- ISC a po 01.01.2021 normę Euro 6d-ISC-FCM. A np astra L ( kolejnej generacji) gdyby ją wypuścili w lutym 2020 musi spełniać normę Euro 6d-ISC-FCM mimo że astra k może tylko normę Euro 6d-TEMP-EVAP- ISC
Mój focus MK4 mający już 10tys km za sobą (ok pół roku) pali średnio ok 6,3-trasy z lekką ilością miasta. Rekord z Austrii jadąc z maksymalną dozwolona prędkością 5,3l/100km. Ja jestem zadowolony z tego auta. Oczywiście 1,0 125KM trend edytion.
Dziękuję że pan wspomniał o LPG gdyż ja poszukuje nowe auto właśnie z instalacją LPG i miałbym mocną prośbę jeżeli ma pan jakieś wiadomości na temat LPG w innych testach innych marek to bym bardzo prosił o wspomnienie ich w testach(nie ukrywam że co pan by wiedział z KIA z LPG). Dziękuje:)
Dziękuję za opowiedz choć na wtryskach się nie znam ale przecież Kia oferuje LPG z gwarancją, skoda również oraz Fiat(chociaż fiat zaoferował wszystko co chciałem jeśli chodzi m.in 6 biegowa skrzyni biegów). Wiem że ford koszt instalacji kosztuje 9200zł i niestety nie zwróciło by się szybko, chociaż jak pali 6,7 l gazu muszę jeszcze raz przeliczyć, wiem tylko że jedna z zalet instalacji LPG Prins to w zimie odpala bezpośrednio już z gazu, nie jak inne instalacje najpierw z benzyny. Pozdrawiam Dziękuje.
W listopadzie kupiłem w salonie nowego Focusa MK3 sedan 1.6 16v 105km. Jestem bardzo zadowolony i twierdzę że nic więcej do szczęścia od samochodu mi nie trzeba. Jeździłem wieloma nowymi i starszymi autami i to focusem podróżuję mi się najlepiej.
macions100 bardzo fajny silnik do poruszania się po mieście, jak na jednostkę z wtryskiem pośrednim ma nawet całkiem spory moment w sensownym zakresie. Aczkolwiek spalanie mnie trochę zawiodło, nawet przy Lpg jest dość wysokie jak na segment C.
Znajomi mają ten model i ten silnik i w cyklu po mieście rzadko spalanie spada poniżej 9 litrów, niezależnie, kto prowadzi, czy ona czy on. Na trasie spalanie to ok. 7l/100km, zatem auto w porównaniu do konkurencji jest wręcz paliwożerne.
@@wojciechbeszterda825 Nie wiem ale ja mam auto na dotarciu i mało kiedy spalanie mi pezekracza 6.6 litra na 100 km i nie robi mu to różnicy czy miasto czy trasa. Wcześniej mialem Fieste mk7 1.4 16 v też nową z salonu każdy pisał i mówił że paliwozerna i spalanie około 10 litrów a mi mało kiedy przekraczało 6 litrów. Jeździłem ecobostami na jazdach tesotwych nie przekonuje mnie warkot trzech cylindrow nie umiem się przestawic. Dlatego kupiłem 4 cylindry dla mnie pracują znacznie kulturalnie A samochód używam spokojnie mieezkam w takim rejonie że brak dróg szybkiego ruchu.
@@macions100 racja, ja jeździłem służbowym, więc tylko zwróciłem uwagę na spalanie. Ale reakcja na gaz tego silnika mnie ujęła, musi mieć lekkie koło zamachowe, miła odmiana od trzycylindrówek z turbodoładowaniem które wkręcają się wolno bez obciążenia np: przy redukcji. Oprócz tego precyzyjna skrzynia, miałem niższe oczekiwania i miło się zaskoczyłem, bo nie spodziewałem się po 1.6 wolnossącym takiej dynamiki.
dobrze, że obejrzałem kilka filmików o tym Fordzie, żeby zamienić Tojotkę Auris hybrydową, w której już mnie bateryjka na tylnej kanapie wpieniła, bo czas na wymianę, a Fordzik mnie utwierdził w tym, że wracam do klasycznej benzynki i niech Tojotka wącha spalinki, chociaż bardzo lubię japońskie auta, ale mam dosyć hybrydy o jea 😆😉
Latałem fordem transit courier 1.0 silniczek. Kilka miesięcy i było na prawdę fajnie .Fenomenalne zawieszenie bezpiecznie wchodzi w zakręty. A ten silnik 1.0 sprawuje się na prawdę świetnie na trasie jaki w mieście.
16:39 Jak nie ma przy każdym obrocie wału....... W silniku 3 cylindrowym 4 suwowym suw pracy występuje co 240 stopni obrotu wału czyli co mniej niż 1 obrót.Miał Pan zapewne na myśli że do zapłonu dochodzi rzadziej niż co pół obrotu
Znajomy kupil to auto fabrycznie nowe z silnikiem 1.5 ecoboost 150 hp. Po ok 30 tys km silnik wziął i się rozleciał.....na szczęście wymienili na gwarancji...
Z tym ST-line jest taki "problem", że choćby nie przekonywała nas charakterystyka jezdna, czy wygląd zewnętrzny, to wykończenie wnętrza względem Titanium to różnica klas (począwszy od tapicerki, która w tym drugim jakością przypomina segment A-B).
Dzięki Panu zdecydowałem się na zmianę Focusa MK3 na MK4 kombi Active 1.0 (test był tylko 1.5 182 KM) Tak Pan chwalił Focusika (zresztą to mój drugi z rzędu Focus, a wcześniej mondeo MK4). Jestem spokojnym kierowcą. Jeżdżę oszczędnie (Eco). Silnik 1.0 (125KM) ma 10,3 do setki ( poprzedni MK3 diesel 1.6 miał 11,0 do setki i 10 "kóni" mniej -115) w zupełności mi wystarczy. Pali 5,8-6,4 / 100 km. (diesel 5,3- 5,5). Nowoczesny benzyniak o większej o 10 KM mocy pali tylko ok.1 litra więcej niż diesel !!!
Cieszę się, że silnik taki wspaniały. Jednak ja słyszę nadal tam matiza i tico. Dla mnie po V6 to nie do zaakceptowania chociażby te 3 cyl były mocniejsze od V6. Kolejna sprawa to ciekawe jak te przyspieszenia wyglądają przy 4 osobach na pokładzie, w końcu to rodzinny kompakt.
Przymierzam się do kupna właśnie z tym silnikiem bo mam Toruneo Couriera z tym silnikiem od 4 lat w firmie ma 150k przebiegu i co to auto przeżyło to tylko ja wiem. Wymiana oleju co 10-15k przebiegu i co mogę powiedzieć. Auto nigdy mnie nie zawiodło. Silnika dalej tyle samo mocy co miał oleju nic nie bierze. Turbo działa. Zużywa się jak normalny samochód jak ktoś dba. Jak katujesz auto to każde skończysz do 100k km. Silnik uważam udany. Mówię to z doświadczenia a nie jak 3/4 ludzi bo kochają 1.9tdi, kurła kiedyś to było
Witam, Panie Maćku i znowu nie sposób się z Panem nie zgodzic co do opisu wrażeń z nowego Focusa.Mialem okazje jeździć takim modelem z manualem właśnie.Przez dwa tygodnie użytkowaliśmy go razem z moja żona i półtorarocznym synkiem.Bardzo praktyczne auto, oczywiście jak na ten segment czyli wielkość.Szkoda tylko ze nie dostał Pan z automatem.Moze za jakiś czas. Pozdrawiam Krzysiek👍.
Witam serdecznie Panie Macieju i gratuluję następnego wspaniałego odcinka. Jest Pan dla mnie na najwyższym podium wśród recenzentów motoryzacyjnych. Naprawdę. 🖐️👍. Pozdrawiam.
Panie Macieju , w przypadku samochodu z instalacją gazową i podczas jazdy na LPG średnie spalanie które pokazuje komputer jest obliczane tak, jakby auto jechało na PB. Dlatego 20 procent o których Pan wspomniał należy dodać do wskazania z komputera i dopiero wtedy poznajemy spalanie LPG. Okazuje się więc, że ten Focusik pali około 8,5-9l gazu, co jest nadal świetnym wynikiem bo tyle gazu to pali moja Ibiza 1.4 75KM. Pozdrawiam.
@@Pertyn Być może w samochodach z fabryczną instalacją jest inaczej, w każdym bądź razie mówimy o różnicy wynoszącej 4,20zł/100km, więc chyba nie ma o czym mówić :)
Czy wiadomo Panu czy skoro jest to druga wersja silnika 1.0 ecoboost, to czy wyeliminowano problem przegrzewania się jednostki, które prowadzilo do pekania głowicy, jak to miało miejsce we wcześniejszych Focusach. Sam posiadam Focusa MK3 1.0 ecoboost 125KM z 2013 roku i auto miało już robiona glowice przy 68tyś km. A w zeszłym tygodniu wymieniałem poduszki silnika, ponieważ uszkodzona była zwłaszcza ta od strony rozrządu, a telepanie czuc było w kabinie. Poza tym auto faktycznie przyspiesza sprawnie, jest elastyczne jak na tak mala pojemność. Pali przy normalnej jeździe jakies 6,5 litra.
Na 100% to nie jest spalanie gazu! Proszę to sprawdzić, mam samochódd z instalacją PRINSA. W komputerze ma Pan zawsze spalanie benzyny i to szacunkowe! Wyjątkiem są np Ople (Corsa, Astra) z fabrycznym LPG. Podkreślam z fabrycznym ale nie dokładanym. Tam w komputerze jest osobno spalanie PB i osobno LPG. Prins montuje instalacje, jest to instalacja DLM (wtrysk bezpośredni, gaz w formie ciekłej) ale na 100% nie robi nic by spalanie pokazało się na liczniku. Ba! W niektórych samochodach nawet wskaźnik PB idzie w dół pomimo że mamy pełen bak... Proszę to sprawdzić, prawdopodobnie marketingowcy Prinsa którzy lubią ściemniać postanowili za pomocą Pana rozreklamować się na drobnym kłamstwie... Faktyczne spalanie to około 1,5l do 2l więcej niż byłoby benzyny, co nadal jest dobrym wynikiem, więc nie zaginajmy rzeczywistości dla rozreklamowania Prinsa ;)
Obejrzałem, siedzę u mechanika który grzebie w Focusie II TDCi i aż mi ślinka pociekła na myśl o cichej i taniej jeździe Focusem... bez kleklekle gaz mam w drugim aucie i jest super (oczywiście nie tak nowoczesne auto) Nie rozumiem dystansu do lpg, super sprawa, tania jazda pod warunkiem ze nie oszczędza się na serwisie i instalacji. Pozdr
był nagradzany 1.0 ecoboost 1 generacji - w salonie Forda u mnie w mieście wymieniali już kilka ich przy nalocie poniżej 100kkm.... był nagradzany 1,2 puretech od psa z mokrym paskiem... i znów sporo jest wymienianych przed 100kkm nalotu.... zobaczymy czy ten nagradzany 2 generacji dołączy do listy szybko wymienianych :)
Niedługo tego typu silniki będą na półkach sklepowych w większości serwisów motoryzacyjnych. Na początku mają być tylko w ASO. - Dzień dobry! Ja tylko na podstawowy przegląd i wymianę silnika przy okazji.
Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem używanego Focusa 3 z tym jakże słynnym silnikiem EcoBoost 1.0, wygrywającym wszystkie konkursy. Natknąłem się na artykuł w AutoŚwiecie (www.auto-swiat.pl/uzywane/co-warto-kupic/uzywany-ford-focus-iii-lepiej-postawic-na-diesla/wd84tp1) z którego wynika, że sporo z nim problemow na dłuższą metę. Tak się zastanawiam, po co nam ci dziennikarze motoryzacyjni, skoro nawet nie zająkną się o bolączkach poprzedniej wersji ani słowem.
Czytasz auto świat? Heh, przecież to niemieckie. Tam najlepsze są golfy, audi, bmw i mercedesy. Popytaj we flotach jak te samochody się sprawują, a się zdziwisz.
Wygląda więc na to, że najbezpieczniej z punktu widzenia własnej kieszeni jest poczekać na DRUGĄ generację rewelacyjnych i przełomowych wynalazków, gdy wszystkie niedociągnięcia (których oczywiście miało nie być) zostaną już wyeliminowane.
Cóż wydaje mi się że większość tych awarii silników nie tylko 1.0 to zbyt długa wymiana oleju i filtra oleju, jeżeli ktoś myśli że olej wymienia się co 30.000 albo 50.000 bo są i takie idiotyczne przypadki to ... szkoda gadać mózg ma wyprany reklamami hehe. Olej wraz z filtrem oleju wymienia się raz do roku lub max co 15.000 km a long lajify możecie sobie ...wiecie gdzie wsadzić.
Byłem na wyważaniu kół w swoim leonie i obok na podnośniku stała w miarę nowa X5 M50d z wyjętym silnikiem i skrzynią. Podobno właściciel zrobił 50k km na oleju, zajeździł silnik i turbiny.
Przegrzewanie się, pękające głowice i kombinacje z zawieszeniem (czy w ogóle teraz da się zamówić wielowahacz po zmianach cichcem z pierwszego kwartału?). Konkursy konkursami, a życie życiem. Oni oceniają od strony ciekawostek technicznych, a nie od strony wartości w realnych warunkach.
Problemem w tym silniku był podatny na pękanie przewód między zbiorniczkiem wyrównawczym i turbosprężarką przez co silnik się przegrzewał, odkształcały się głowice itd. Fakt- wada fabryczna tego silnika istniała ale do poważnych uszkodzeń doprowadzała tylko w skrajnych przypadkach. W silnikach produkowanych od jesieni 2013r. Poprawili ten problem :) .
Litrowy silnik EcoBoost nadal wyznacza nowe standardy dla kompaktowych silników benzynowych, nawet siedem lat i 11 nagród po swoim pierwszym zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie na Silnik i Układu Napędowy Roku - powiedział Carsten Weber, menedżer w dziale badań i zaawansowanej inżynierii układu napędowego, Ford of Europe. 11 nagród a nie 8 :-)
Po Panskim filmie zmieniłem Focusa MK3 1.6 diesel na 1.0 benzin 125 kóni tylko w fajowej wersji kombi active (cross over) zawsze z tyłu wielowahacze, a nie belka skrętna, 608 litrów bagażnik, 2-strefowa automatyczna klimatyzacja. Systemy typu stabil. tory jazdy, system kontroli trakcji, utrzymanie pasa ruchu, czytanie znaków drogowych, podgrzewana przednia szyba, grzanie du...na fotelach z przodu, podgrzewana kierownica, Ten silnik w kategorii do 1.0 SIEDEM LAT Z RZĘDU wygrywał tytuł silnika roku. W salónie wziąłem auto denmonstracyjne 5,9 tyś km 9 m-cy 20 tyś taniej niż nowy !!!
A te ecoboosty (I generacji) to nie słyną przypadkiem z tego, że coś tam w nich pęka i ciecz chłodząca ciecze i silniki się przegrzewają i w cholere całe idą do wymiany?
Panie Macieju, czy ma Pan auto na 1 dzień, że nie jest Pan w stanie ogarnąć na czym jeździ i żeby nie móc porównać jak silnik pracuje na PB i LPG, a także jakie ma faktyczne zużycie obu rodzajów paliwa? Dla mnie test pełen „oh ach”, ale brak konkretów. Czy na pewno 6,5 l/100km to faktyczne zużycie LPG? Pole do poprawy testów jest. Jeśli to auto tak pracuje na LPG chętny jestem kupić, ale test dał mi póki co Pana subiektywne odczucie, brakuje mi obiektywizmu, abym mógł powiedzieć: Kupilem po teście Pertyna.
wystarczy popatrzeć na charakterystykę mocy i momentu, oraz na stan od dawna już jeżdżących 1.0 turbo - nie ma tu żadnego spisku (poza durnymi normami), a osiągi i wydajność takich małych silników są obiektywnie znacznie lepsze niż wolnossaków do 1.6. Wystarczy wsiąść i chwilę pojeździć, żeby się o tym przekonać.
@@bidzej86 Zgadzam się w 100%. wcześniej miałem europejskie 1,4 16V bez turbo oraz japońskie 1,6 16V bez turbo i pod każdym względem 1.0 EB Forda jest od nich lepszy. Robię głównie dalekie trasy, autostrada 150km/h i auto jest rewelacyjne. Poprzednio miałem samochód francuski segmentu D w dieslu a focus jest moim 8 autem więc jakiś tam porównanie mam. Przejechałem już autami ponad 500 000 km i uważam że Fordy są bardzo OK.
Z całym szacunkiem , ale jak ktoś kto dostaje za free samochody do jazdy powie coś o wadach pojazdu ? Na wszystkich filmach tylko ochy i achy . Same zalety . Całe te testy to tak oddają rzeczywistość jak wpływ zorzy polarnej na miesiączkowanie pingwinów . Godzina jazdy i Pan Pertyn wszystko wie i wszystko sprawdził. Co mozna powiedzieć o samochodzie mając go przez krótki czas testu ?
Czy szybkie nagrzewanie silnika nie jest tez troche szkodliwe? Temperatura powinna miec troche czasu zeby sie rownomiernie rozprzestrzenic. Duze roznice temp na malym odcinku moga powodowac szkodliwe naprezenia, szczegolnie jesli mowa o niejednolitym bloku materialu. W przpadku silnika beda wchodzily w gre jeszcze roznice w sasiadujacych materialach (mam na mysli np: glowica a uszczelka, itp). ?
Panie Macieju niestety ale z EcoBoostami nie zapanowali. Do tego stopnia, że w UK Ford pokrywa koszty napraw/wymiany silnika nawet w samochodach z "wybyłą" gwarancją: www.rte.ie/lifestyle/motors/2018/1001/999232-ford-to-compensate-car-owners-whose-engines-have-failed/ Zobaczymy jak druga generacja da sobie radę.
Bardzo ciekawy test i muszę przyznać, że obserwowałem cały czas obrotomierz i przyłączam się do slow: Wielki Szacuneczek Ford. Osobiście nie kupię nigdy samochodu o pojemności 1.0 chyba, że będzie to np Seicento do sportu z homologacją FIA 😁😎😊. Jednak jest to świetna alternatywa dla kierowców szukających takiego środka transportu nie bacząc na czas😉😊😁🤪. Pozdrawiam
Szkoda ze zapomnial Pan powiedziec ze nastąpiły zmiany konstrukcyjne w Focusie i znikło niezalezne zawieszenie tylnej osi na poczet belki skretnej. Malo tego Ford zapomniał poinformować o tym swoich klientów ze auta produkowane od maja br. są z tą zmianą
po obejrzeniu materiału, zdecydowałem się na zakup auta z tym silnikiem, czego bardzo żałuję, silnik z 2014 rok, 100 tys przejechane, pęknięta uszczelka pod głowicą, Naprawa 6 tysięcy złotych (autoryzowany serwis) silnik ponownie się przegrzewa, kolejna naprawa tym razem 9 tyś pln. i znów to samo (przegrzewanie silnika) akcja serwisowa z tym problemem dotyczy rocznika 2013. Ford zaproponował ponowną diagnostykę lub naprawę koszt 12 tyś. To jakaś PARANOJA o kosztach wspomnę jeszcze raz. 15 tysięcy pln na dzień dzisiejszy. TE SILNIKI TO PORAŻKA, 3 cylindry jeździ jak kosiarka, po prostym jeszcze daje radę ale już wyjechać pod górkę to męczarnia. Nie słuchaj "Petryn Ględzi" i omijaj ten silnik z daleka...
Mam focusa z 2012 , 230 tys nalotu ,w tym roku wymiana paska rozrządu, pompy i osprzętu., Pozatym nic. Wymiana oleju co 12 tys km. Jestem mega zadowolony, tak że albo ja mam szczęście a ty pecha alb te silnik nie są takie źle..
Barbara Krzesło do kogo kierujesz te słowa ? Nie tylko w tym filmie na tym kanale padło stwierdzenie, że czasami silnik trzycylindrowy wykonuje obrót wału bez zapłonu, co nie jest prawdą. W silniku dwusuwowym pełen cykl odbywa się w czasie jednego obrotu wału więc tym bardziej nie dojdzie do opisanej sytuacji. Może dojść do niej jedynie podczas wypadania zapłonu.
Najlepszy silnik nie znaczy bezawaryjny. Ecoboosty z dużą mocą baaaardzo się nagrzewają....i czasami padają uszczelnienia....i nagle płyn chłodniczy sobie gdzieś kapie :(
Była akcja naprawcza tych silników. Ford przyznał, że często pojawiały się takie awarie. Wiadomo, że po komisach mogą się walać egzemplarze, które jej nie doświadczyły i trzeba uważać. Zresztą z EB w Focusie RS też był problem i Ford też zarządził akcję.
@@niedomyty Święta słowa. Np. Mazda 4 cylindrowa 2.0, wolnossąca...silnik, który nie wie co to awaria. A spalanie takie samo co w tych 3 cyl wynalazkach.
Nawet nie mówcie taki słów u Pertyna. 3 cylindrowe TSI I EB są najlepsze i basta. Chłop testuje nowe samochody i się podnieca. Po 10 latach te silniki to będą szroty do kapitalnego remontu.
W 2012 bylby hit, dzisiaj po prostu poprzeczka jest za wysoko, Kia i Huyndai to juz nie są tańsze alternatywy - to są auta które wyglądają, są dobrze wykończone i jeżdzą. Obecna generacja Focusa wygląda jak no-name, ST line wiele uroku nie dodaje, samym zawieszeniem ciezko walczyc jak Cee'd jezdzi wybornie a kto bedzie jezdzil na tor eko-kompaktem?
Kia i Hyundai nie są tańszymi alternatywami bo wcale nie są tańsze. A Hyundai przy okazji wygląda okropnie. Focus jednak jeździ lepiej, jest cichszy, mniej pali (przynajmniej 1.0) itp.
Z tym sprzeglem, to jak z moim Hyundai-em. Taka sama przypadlosc. Co do tego Ecoboost-a, to jest on rowniez najbardzej awaryjnym, z tego co wiem (pekajace glowice, mozliwosc pozaru - recall w UK).
@Erik To ze wygrywa, nie znaczy ze jest znakomity. Jakosc silnika mozna oceniac po jakims czasie uzytkowania. Moze Ford poprawil glowice, ale problemem byly zbyt cienkie scianki pomiedzy kanalami dla plynu chlodzacego. Jest tego wiecej i w UK Ford zostal pozwany. Beda odszkodowania dla wlascicieli silnikow 1.0 i 1.6 (www.bbc.co.uk/news/uk-england-45628325 ; www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/ford-ecoboost-engine-failures-customers-receive-refunds ).
@@krzysztofkwasnicki3188 hahahahahahahahahahahhahahahahahaahaha 😂 coś czuję że ten ktoś brał udział w testach Volkswagena i te spaliny mu zaszkodziły i zrobiły spustoszenie w mózgu stąd te wszystkie antypolskie książki. Tak wiem to mowa nienawiści więc wszyscy konfidenci zapierdalać już do prokuratury.
A jak z żywotnością panie Macieju?Ponoć zjawisko o nazwie LSPI(Low Speed Pre ignition) zaczyna zbierać żniwo wśród tych małych turbodoładowanych trzycylindrowców,które do bezpiecznej eksploatacji potrzebują nawet paliwa o super jakości i specjalnych olejów zapobiegających LSPI. W tym materiale o tym mowa ua-cam.com/video/mcL3ATuyxGw/v-deo.html Pozdrawiam.
Tak, to auto było dość intensywnie badane w komorach i tunelu aerodynamiczny. Modelowany był m.in. dźwięk zamykania drzwi i jest on inny dla Europy i dla US. Modelowano też dźwięk jaki słyszy kierowca m.in. eksperymentując z ułożeniem układy napędowego "odwrotnie". Co jeszcze ciekawsze nie chodzi tu wcale o poziom dB ale o widmo tego hałasu o to jak my je odbieramy. Inaczej mówiąc decybelomierz w przypadku nowego Focusa będzie już nie obiektywny.
Nagrody typu "najlepszy silnik" przyznawane przed sprawdzeniem takiego silnika w realnym świecie w kilkuset samochodach przez tysiące kilometrów w różnych warunkach, porach roku itp. itd. nie tylko dewaluuje samą taką nagrodę, ale przede wszystkim dyskwalifikuje rzetelność jury, które takie nagrody przyznaje. Na papierze wszystko ładnie wygląda...
Eksperci zajeżdżają ten silnik w różnych warunkach nie oszczędzając go w ogóle. Po mniej więcej 70.000 km rozbierają silnik na czynniki pierwsze. Wynik - ZERO ZUŻYCIA
@@lukaszsadowski8086 70kkm? Co oni testują, skutery czy samochody? 1.4 TSI(i to w tej najbardziej awaryjnej wersji) też swego czasu dostał tą nagrodę i wszyscy się nim zachwycali, a była to jedna z największych wpadek grupy VAG. 1.0 ecoboost też miały na początku wady fabryczne(związane chyba z układem chłodzenia) i nie z bajki wyjęte są historie o 100kkm żywotności i pękniętych uszczelkach pod głowicą. Oczywiście te silniki są dopracowywane i byłbym w stanie uwierzyć, że mogą zrobić nawet 250kkm bez remontu, ale nigdy nie uwierzę w rzetelność przyznawania tych wszystkich nagród.
Jeżeli instalacja jest dokładana to najprawdopodobniej komp nie pokazuje zużycia gazu ale zlicza dawkę paliwa podaną przez ECU silnika. Zaryzykuję stwierdzenie, że do podanego zużycia należy trochę dodać. Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeżeli się mylę.
@@piotrleszczyk8855 To nie jest problem, w mercedesach z fabrycznym gazem wskaźnik pokazywał nawet stan paliwa w zbiorniku w zależności od tego które paliwo było wybrane ;) Skoro fabryka potrafiła to zrobić, znaczy że średnio ogarnięty gość od programowania ECU też da radę. Jeśli to wszystko siedzi na CANie czy innym Ethernecie, to wystarczy podać inny sygnał na wskaźnik, nie jest to raczej żaden roket sajens :) Przy dotrysku benzyny 6.5/100 to musiałby palić z 50 litrów gazu, więc to raczej nie możliwe :D Chociaż w Megance 1.4 TCe moje średnie spalanie bez szaleństw wynosiło 11.5/100, więc te dałnsajzingi potrafią spalić ile wlejesz ;)
Aż korci zobaczyć jakby to się przekładało na przyśpieszenie z tym nowym 8 stopniowym automatem bo tak ok 11 sekund do setki na pusto tylko z Panem to no niestety ale Pure Tech tutaj wygrywa. Choć jak wiemy jest też 150 konna wersja tego silnika i tu pewnie jest znacznie lepiej. A materiał jak zawsze świetny i pouczający.
Nie chcę się czepiać ale czy we wnętrzu jest naprawdę tak cicho jak Pan mówił na wstępie skoro ewidentnie słychac podczas przyspieszania ten trzycylindrowy ''traktorek '' ,który siedzi pod maską? Jakoś odnoszę wrażenie ,że ibiza 1.5 tsi będąca klasę niżej jest cichsza w kabinie...A tak na marginesie to ford mógłby trochę popracować nad stylistyką cyferblatów w nowym modelu bo wyglądają jak w fiescie sprzed 5 lat.Wiem ,że to może niezbyt istotne ale kierwca właśnie tam często patrzy i mnie np. by to wkurzało
Zapomniałem to ostatnio sprawdzić. Panie Maćku, czy kierownica jest ustawiona osiowo, centralnie do klatki piersowej, czy siedzi sie trochę do prawej strony?
Motoryzacja niestety poszła w bardzo złym kierunku. Bardziej się liczy to jak samochód wygląda niż jego trwałość i niezawodność. Czy tego oczekujemy? Są kierowcy do których zaliczam się ja, którzy bardziej cenią sobie niezawodność i trwałość i jedynym zmartwieniem powinno być to, aby nie zapomnieć na czas opłacić OC, zrobić przegląd i wymienić olej no i czasami klocki i opony. Jednostki wolnossące, których jestem zwolennikiem spokojnie nadają się do miasta i w żaden sposób nikomu nie utrudniają jazdy. Dzisiaj otrzymujemy pozorne oszczędności, samochody których część użytkowników będzie chciała wyzbyć się po okresie gwarancji. Słabe lakiery, które już niewiadomo od czego się rysują. 3-cylindrowy silnik to dobry był w matizie, ale jak ktoś płaci 100 ys. to chyba powinien mieć możliwość wyboru 2 lub 3 litrowej jednostki wolnossącej, w której nie będzie musiał się martwić czy już może jechać normalnie czy jeszcze nie. Widać jak sprzedaje się ford wśród klientów indywidualnych i nie wygląda na to, że ten trend się zmieni. .
Generacja pierwsza tego silnika miała blok lany z żeliwa (co częściowo tłumaczy jego trwałość), a ciekawe czy generacja 2 nadal trzyma sie tej "tradycji".
Ecoboost 2.0? Czy to znaczy, że w końcu poprawili w nim chłodzenie i nie będzie się przegrzewał, zaliczając eleganckiego zgona? I to nie kwestia pojemności tylko błędów konstrukcyjnych bo padały 1.0 i 1.6? ;-)
Design tego auta nie powala...z wersją kombi jest jeszcze gorzej, że o najnowszej Kudze nie wspomne. Mimo wszystko to jedno z najlepszych aut w tej klasie.
Aktualnie przymierzam sie do kupna właśnie tej kosiarki, ceny są mega atrakcyjne . Zastanawiam sie nad Titanium albo ST Line. W ogóle jakie koszty serwisowania takiego auta
Co się stało z pięknym focusem? Mk2 czy Mk3 kazdy rozpoznał z kilometra, a temu jak zdjąć emblematy to nie wiadomo... Ni to kia, ni hundai, ni seat, ni ford :/
Widzę, że Pertyn śmiga w okolicach Malich/Okęcia wzdłóż S-8ki. :) Auto spoko, FOcus był zawsze mega dopracowanym autem, spalanie nowej jednostki rewelacja! dynamika, 170Nm nie da specjalnie. PS. może autor filmu pomyślałby żeby np choćby z minutę poświęcić na funkcjonalność testowanych autek typu: bagażnik, ilość miejsca z tyłu, jakość wykończenia (tutaj czasami coś jest:) )
Co do miejsca to czasem zdarzają się jakieś komentarze, ale raczej rzadko. Bardzo fajne jest to, że na kanale duży nacisk jest kładziony na to jak samochód jeździ, ale jednak testując zwykłe samochody dla zwykłych ludzi warto też wspomnieć o wymiarze praktycznym, bo to na tym zwykłym ludziom zależy dosyć mocno.
Źle powiedział. Komputer wskazywał raczej wyliczone na podstawie algorytmów spalanie benzyny. Spalanie gazu trzeba sobie dodatkowo przeliczyć, albo obliczyć z tankowania - wtedy dodatkowo omija się przekłamanie kompa. Przy bezpośrednim wtrysku benzyny instalacja LPG działa trochę inaczej, bo jest stały cykliczny dotrysk benzyny podczas pracy na LPG. W związku z tym spalanie LPG jest tylko o kilka procent większe niż na samej benzynie(ale różnica jest mniejsza niż 15% jak to miało miejsce przy pośrednim wtrysku), ale za to trzeba dodać pewne spalanie benzyny przy jeździe na LPG. Jednym słowem najlepiej by było przeliczyć z dystrybutora zarówno spalanie LPG jak i benzyny w związku z dotryskiem ;)
Muszę skorygować Pana wypowiedż. Mówi Pan że ma max. moment obrot. 170 Nm. Taki to jest ale w wersji 100 konnej, a 125 konna ma moment obrot. 200 Nm Pozdr Łukasz
Macieju - uwielbiam gdy widzę Cię we wnętrzu względnie zwykłego auta, które wielu uzna wręcz za nudne i nie wart uwagi i nagle po kilkunastu minutach opowieści okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Okazuje się, że oto mamy przed sobą kolejny pojazd do którego warto wsiąść pojeździć a często wręcz mieć go i użytkować na co dzień ciesząc się niezwykłością zwykłego przedmiotu. Zarażasz pozytywną motoryzacją.
Silnik, bez względu na jego pojemność, nie będzie wykazywał oznak zużycia pod dwoma podstawowymi warunkami:
1. nie pałować na zimnym, pozwolić się rozgrzać olejom (silnikowemu i w automacie jeśli jest),
2. olać wszelkiego rodzaju zalecenia long life i zmieniać olej co 10 - 15 tysięcy km, w zależności od obciążania silnika.
Nagle okazuje się, że nie tak łatwo zabić silnik, nawet mały, nowoczesny, uturbiony.
Bo ja wiem... Pałowanie zimnego silnika sprawia, że szybciej się rozgrzewa i łapie temperaturę roboczą 😉 Wymiany oleju należy dokonywać co miesiąc - po wypłacie. Interwały zmian paska rozrządu też skracamy o połowę - nie będzie producent wciskał kitu o 5-ciu czy 6-ciu latach, my wiemy lepiej. Oto Polska w pigułce!
@@riodecaca810 Jabym poszeł dalej, płyn hamulcowy i do wspomagania wymiana co kwartał to minimum. Opony co 1000km na nówki. Płyn do chłodnicy co najmniej 2x w roku. Olej w skrzyni manualnej co 15 tys a w automacie o 2x częściej. Tym sposobem można cieszyć autkiem z minimalną ilością awarii za około 90 tys wydając na niego kolejne 90 tys na jego eksploatacje w cigu tych 8-10 lat....
@@riodecaca810 Akurat wymiany oleju co 30 tys. km drastycznie skracają żywotność silnika (dCi po takiej "kuracji" wygląda po 100kkm jakby przejechał 300kkm) - wielu producentów już skróciło interwały wymiany oleju do 15 tys. km (mimo że wcześniej pisali o 30kkm), bo często silniki nie dożywały do końca gwarancji.
@@PiotrPilinko Pomijając przypadki zarzynania diesli przez użytkowników nieprawidłową eksploatacją oraz wpadki konstrukcyjne, oleje syntetyczne pozwalają na wydłużenie okresu wymiany oleju do 30 tys. km. Mam na myśli NORMALNĄ eksploatację, gdy silnik pracuje wystarczająco długo, żeby się rozgrzać i od czasu do czasu wypalić filtr DPF. Spokojnie można wtedy dociągnąć do 30 tys km pomiędzy wymianami.
@@riodecaca810 Pytanie: po co? Wymiana oleju z filtrem w przeciętnej osobówce poza ASO to jakieś 200PLN (mniej niż jeden bak paliwa), w ASO jakieś 300PLN - ja wymieniam co 12kkm (oryginalnie było 30kkm) i po każdej wymianie słychać, że silnik znacznie ciszej chodzi. W przypadku TSI to i tak nie ma znaczenia, bo zanim samochód przejedzie 15kkm, to już olej może być wymieniony za pomocą dolewek kilkukrotnie.
A producenci, którzy określają interwał międzyprzeglądowy na 30kkm, często w instrukcji piszą iż wymiana oleju powinna nastąpić co 7-15 kkm (w zależności od rodzaju użytkowania).
Fajny ten drobiazg, że zacząłeś wrzucać zegary gdzieś w rogu.
Widac w oku Pana Pertyna, tesknote do cholernie dobrej skody rapid 1.0 TSI.
W grudniu odbieram mojego FF 2.0 I 150 km :) nie mogę się doczekać. Obecnie mam FF 1.6 115 km diesel 2012, auto, które nigdy nie zawiodło mnie, wcześniej FF 2004 r. I podobnie, żona ma Fieste 2009, a wcześniej mieliśmy mondeo, taunusa, escorta... od zawsze o auta dbalismy. Szukałem innych modeli, ale Ford to Ford. Pozdro
Rozjechał Pertyn i ten silniczek wszystkich. Szacun,wielki szacun...
Dziękuję za test oraz za dodatkową kamerę skierowaną na " budzik " szczerze brakowało tego w Pańskich testach :-)
Posiadam MK3 z 2012 Eco 1.0 100 i mam na liczniku 169kkm. Samochodem jeździ mi się bardzo dobrze. Jestem ciekaw nowej wersji zwłaszcza w wersji activ. Co do awaryjności silnika napisze dla potomnych aby nie brać za pewnik podpowiedzi komputera o zmianie biegów :) Od kolegi z Hyundaia wiem że ma tak samo. Czujcie auto, a będzie wam służyć :) Spalanie jakie kręcę to średnio 6,5l. Miasto 7,2-9l (choć można mniej ale frajda z jazdy spada), miasto 70km/h to 5,3l a trasa to 4,8-4,4l. Jedyne moje auto które wspominam podobnie dobrze to Megane 1.9dci z 2004 i auto mojego taty - Forda Scorpio z 85 roku 2.8l V6 - to był smok :) choć o dziwo palił relatywnie niewiele bo 11l ale nagrzewał się w zimę maks do 1km jazdy i dmuchał już żarem :)
Powiem szczerze, że przy takich parametrach jakie ten silnik prezentuje, to aż mi się chce z ciekawości przejechać. Szacun. Dla Forda.
6l gazu, szok. Idealne auto dla handlowców i cudowna alternatywa dla słabego silnika 75KM w Skodzie z LPG.
super recenzja. podobnie jak niektórzy kiedyś nie wierzyłem w silniki 1-no litrowe. zmieniłem zdanie kupując super fieste mk7 z silnikem 1.0 EB 100km w automacie. mam porównanie z 2.0 tdci 136km z focusa. fiesta jest minimalnie słabsza, mimo to malo kto ma szanse spod świateł. 3 cylindry bardzo kulturalne, wydech lekko basowy. spalanie... pali jak moj diesel. 5-6.3 litra, w zależności od trasy. autostrada tez jej nie jest straszna... 160km/h prosze bardzo. bez zajakniecia. trasa Niemcy - Polska, Niemcy - Wlochy. nie zmienił bym tego auta za zadne skarby. moja Funia
Akurat wyścigi spod świateł to kiepski argument - ze mną mało kto miał szansę jak jeszcze jeździłem Hyunday'em Accentem. I to nie wynikało z tego, że Hyunday taki mocny, a z tego że większość ludzi rusza jak...(narząd żeński, wulgarnie)...
@@annaj3516 moze w polsce nie bo jezdza jak piz.. jak to Pani ujęła, ale nie w Niemczech.
@@annaj3516 A potem się dziwią, że są korki - jeśli Qashaiem z mułowatym silnikiem wolnossącym 1.6 odstawiam na skrzyżowaniu auta o dobre 50 metrów, to oznacza, że coś jest nie tak z kierowcami: jeden patrzy w niebo, drugi dłubie w nosie, a trzecia się maluje...
To są jakieś wyścigi czy co, spod świateł, większość rusza normalnie.
W moim focusie MK3 silnik 1.0 wytrzymał niecałe 100 tys. Na szczęście przy kupnie auta wykupiłem dodatkowa gwarancje, dzięki temu serwis wymienił silnik na nowy , a ja z spokojem focusa sprzedałem.
Akurat w jednym roku EcoBoost przegrał z 1.0 TSI w volkswagenie, 2018r. Miało to związek z zastosowaniem 1.0 tsi w UPie GTI, o czym mówili sami sędziowie. Nagroda ponownie wróciła do Forda w 2019r. w nowej kategorii poniżej 150km, zamiast do 1.0l. Co i tak nie zmienia faktu, że jest to najbardziej utytułowany silnik, oceniany w najbardziej prestiżowym konkursie tego typu.
Jak ja uwielbiam oglądać testy Forda w Pana wykonaniu. Naszą markę Pan zna dzięki "funi" pozdrawiam serdecznie Panie Macieju
@@Pertyn szkoda że uciekł Pan do VAGa ale może kiedyś jakiś comeback Focus lub Mondeo, bo SUV Pan nie lubi 😉
Mam kilka pytań:
1) Czy występuje wersja z automatem (dla wersji 1.0 na gaz 2 geny) i czy warto dopłacać?
2) Ile kosztuje zamontowanie gazu bo na stronie nie mogę znaleźć, rozumiem że to 100% gaz bez benzyny?
3) Ile kosztuje konfiguracja którą Pan jechał?
4) W ile sekund ten samochód rozpędza się od od 0 do 100km?
5) Czy to oznacza że jest to realny konkurent corolli w słabszej wersji 1.8 jeśli chodzi o ekonomię? (mowa tylko o koszcie paliwa ofc).
Kawał dobrego filmu, jak zawsze zresztą. Również zaznaczam dzwoneczek.
Przerwałem oglądanie (na chwilę i komentarz) w 13 minucie. Pertyn nie wprowadzajmy w błąd ludzi. Nie istnieje norma euro 6.2. To jakiś marketingowy bełkot by sprzedać ludziom auta spełniające normę "euro 6 c" z liczonym według WLTP spalaniem (który nosi nazwę "norma układu OBD" i pomiar według WLTP nadaje normę "euro 6-2"). I w ten sposób normę euro 6-2 spełniają niektóre odmiany "euro 6 c" oraz wszystkie odmiany "euro 6 d temp" i "euro 6d". Ciekawostka - jak pobierzemy cennik citroena berlingo to na stronie 6 znajdziemy w opis dla sinika benzynowego normę "euro 6.3" - koniec ciekawostki.
Uporządkujmy NEDC to norma obd "euro 6-1" a WLTP to norma obd "euro 6-2". Pod koniec roku 2018 zmieniono przepisy dotyczące homologacji aut wg spalania. - norm emisji i auta otrzymujące w roku np 2018 normę euro 6 d temp i euro 6d nie mogą być sprzedawane od 1 września 2019 mimo iż według przepisów z roku 2018 potencjalnie mogły być sprzedawane do końca roku 2020. Od 1 września 2019 mogą być sprzedawane tylko auta testowane wg normy obd - euro 6-2 czyli w systemie WLTP i spełniające odpowiednio normy "Euro 6d-TEMP-EVAP- ISC" - rejestracja do dnia 31.12.2020 oraz "Euro 6d-ISC" - rejestracja do dnia 31.12.2020 czyli wszystkie ( prawie - wyjątek dla końcówek produkcyjnych) auta będące w ofercie rynkowej od września. Natomiast już od dnia 01.01.2020 wszystkie nowe generacje modeli muszą być homologowane wg normy "Euro 6d-ISC-FCM" i taką normę muszą spełniać wszystkie pojazdy ( nawet te które dzisiaj mamy w produkcji) które będą rejestrowane po 01.01.2021. Oczywiście dotyczy to aut osobowych. Czyli np ten testowany focus by być zarejestrowany po 01.09 2019 musi spełniać normę Euro 6d-TEMP-EVAP- ISC a po 01.01.2021 normę Euro 6d-ISC-FCM. A np astra L ( kolejnej generacji) gdyby ją wypuścili w lutym 2020 musi spełniać normę Euro 6d-ISC-FCM mimo że astra k może tylko normę Euro 6d-TEMP-EVAP- ISC
Mój focus MK4 mający już 10tys km za sobą (ok pół roku) pali średnio ok 6,3-trasy z lekką ilością miasta. Rekord z Austrii jadąc z maksymalną dozwolona prędkością 5,3l/100km. Ja jestem zadowolony z tego auta. Oczywiście 1,0 125KM trend edytion.
Jak Ci się jeździ do tej pory?
@@ukaszw.6408 dobrze, ja jestem zadowolony z zakupu. Nic nie skrzypi samo z siebie, pali mało, jest cichy. Super.
@@MsApaczJak ford po 3 latach pracuje?
@@charlieblack8007 60tys, zero awarii. Spalanie średnia to 6.9.
Miałbym pytanie. 1.0 ecoboost ma belkę skrętną, natomiast 1.5, które testował Pan miały wielowahacz. Czy jest duża różnica w prowadzeniu tych Fordów?
Dziękuję że pan wspomniał o LPG gdyż ja poszukuje nowe auto właśnie z instalacją LPG i miałbym mocną prośbę jeżeli ma pan jakieś wiadomości na temat LPG w innych testach innych marek to bym bardzo prosił o wspomnienie ich w testach(nie ukrywam że co pan by wiedział z KIA z LPG). Dziękuje:)
Dziękuję za opowiedz choć na wtryskach się nie znam ale przecież Kia oferuje LPG z gwarancją, skoda również oraz Fiat(chociaż fiat zaoferował wszystko co chciałem jeśli chodzi m.in 6 biegowa skrzyni biegów).
Wiem że ford koszt instalacji kosztuje 9200zł i niestety nie zwróciło by się szybko, chociaż jak pali 6,7 l gazu muszę jeszcze raz przeliczyć, wiem tylko że jedna z zalet instalacji LPG Prins to w zimie odpala bezpośrednio już z gazu, nie jak inne instalacje najpierw z benzyny. Pozdrawiam Dziękuje.
W listopadzie kupiłem w salonie nowego Focusa MK3 sedan 1.6 16v 105km. Jestem bardzo zadowolony i twierdzę że nic więcej do szczęścia od samochodu mi nie trzeba. Jeździłem wieloma nowymi i starszymi autami i to focusem podróżuję mi się najlepiej.
macions100 bardzo fajny silnik do poruszania się po mieście, jak na jednostkę z wtryskiem pośrednim ma nawet całkiem spory moment w sensownym zakresie. Aczkolwiek spalanie mnie trochę zawiodło, nawet przy Lpg jest dość wysokie jak na segment C.
Znajomi mają ten model i ten silnik i w cyklu po mieście rzadko spalanie spada poniżej 9 litrów, niezależnie, kto prowadzi, czy ona czy on. Na trasie spalanie to ok. 7l/100km, zatem auto w porównaniu do konkurencji jest wręcz paliwożerne.
@@wojciechbeszterda825 Nie wiem ale ja mam auto na dotarciu i mało kiedy spalanie mi pezekracza 6.6 litra na 100 km i nie robi mu to różnicy czy miasto czy trasa. Wcześniej mialem Fieste mk7 1.4 16 v też nową z salonu każdy pisał i mówił że paliwozerna i spalanie około 10 litrów a mi mało kiedy przekraczało 6 litrów. Jeździłem ecobostami na jazdach tesotwych nie przekonuje mnie warkot trzech cylindrow nie umiem się przestawic. Dlatego kupiłem 4 cylindry dla mnie pracują znacznie kulturalnie A samochód używam spokojnie mieezkam w takim rejonie że brak dróg szybkiego ruchu.
@@prawoimotoryzacja potworne obroty na autostradzie to łapie Dacia Duster DCI 4x4. Focus przy tym to Pikuś.
@@macions100 racja, ja jeździłem służbowym, więc tylko zwróciłem uwagę na spalanie. Ale reakcja na gaz tego silnika mnie ujęła, musi mieć lekkie koło zamachowe, miła odmiana od trzycylindrówek z turbodoładowaniem które wkręcają się wolno bez obciążenia np: przy redukcji. Oprócz tego precyzyjna skrzynia, miałem niższe oczekiwania i miło się zaskoczyłem, bo nie spodziewałem się po 1.6 wolnossącym takiej dynamiki.
dobrze, że obejrzałem kilka filmików o tym Fordzie, żeby zamienić Tojotkę Auris hybrydową, w której już mnie bateryjka na tylnej kanapie wpieniła, bo czas na wymianę, a Fordzik mnie utwierdził w tym, że wracam do klasycznej benzynki i niech Tojotka wącha spalinki, chociaż bardzo lubię japońskie auta, ale mam dosyć hybrydy o jea 😆😉
Dzięki za kamerkę na liczniki :D teraz jest idealnie!
Latałem fordem transit courier 1.0 silniczek. Kilka miesięcy i było na prawdę fajnie .Fenomenalne zawieszenie bezpiecznie wchodzi w zakręty. A ten silnik 1.0 sprawuje się na prawdę świetnie na trasie jaki w mieście.
16:39 Jak nie ma przy każdym obrocie wału....... W silniku 3 cylindrowym 4 suwowym suw pracy występuje co 240 stopni obrotu wału czyli co mniej niż 1 obrót.Miał Pan zapewne na myśli że do zapłonu dochodzi rzadziej niż co pół obrotu
Wytrzymałem do 13 minuty ;)
W dowod uznania zaklaskalem Ci stopami! :)
Włącz sobie prędkość odtwarzania 1.5 a przekonasz się do Pana Petryna
Znajomy kupil to auto fabrycznie nowe z silnikiem 1.5 ecoboost 150 hp. Po ok 30 tys km silnik wziął i się rozleciał.....na szczęście wymienili na gwarancji...
Nie wiem, czemu ludzie kupują Fordy. :)
lepiej mazde z 2.0 165 ps.
Z tym ST-line jest taki "problem", że choćby nie przekonywała nas charakterystyka jezdna, czy wygląd zewnętrzny, to wykończenie wnętrza względem Titanium to różnica klas (począwszy od tapicerki, która w tym drugim jakością przypomina segment A-B).
Dzięki Panu zdecydowałem się na zmianę Focusa MK3 na MK4 kombi Active 1.0
(test był tylko 1.5 182 KM)
Tak Pan chwalił Focusika (zresztą to mój drugi z rzędu Focus, a wcześniej mondeo MK4).
Jestem spokojnym kierowcą. Jeżdżę oszczędnie (Eco). Silnik 1.0 (125KM) ma 10,3 do setki ( poprzedni MK3 diesel 1.6 miał 11,0 do setki i 10 "kóni" mniej -115) w zupełności mi wystarczy. Pali 5,8-6,4 / 100 km. (diesel 5,3- 5,5). Nowoczesny benzyniak o większej o 10 KM mocy pali tylko ok.1 litra więcej niż diesel !!!
Cieszę się, że silnik taki wspaniały. Jednak ja słyszę nadal tam matiza i tico. Dla mnie po V6 to nie do zaakceptowania chociażby te 3 cyl były mocniejsze od V6.
Kolejna sprawa to ciekawe jak te przyspieszenia wyglądają przy 4 osobach na pokładzie, w końcu to rodzinny kompakt.
Przymierzam się do kupna właśnie z tym silnikiem bo mam Toruneo Couriera z tym silnikiem od 4 lat w firmie ma 150k przebiegu i co to auto przeżyło to tylko ja wiem. Wymiana oleju co 10-15k przebiegu i co mogę powiedzieć. Auto nigdy mnie nie zawiodło. Silnika dalej tyle samo mocy co miał oleju nic nie bierze. Turbo działa. Zużywa się jak normalny samochód jak ktoś dba. Jak katujesz auto to każde skończysz do 100k km. Silnik uważam udany. Mówię to z doświadczenia a nie jak 3/4 ludzi bo kochają 1.9tdi, kurła kiedyś to było
Padał przyśniesznika ❤️ urzekło mnie to stwierdzenie. Pozdrawiam Panie Macieju
21min rozwala system :) WOW.
Fajny test
Lapka w gore i do przodu, pozdrawiam!
Dobry test, jak zawsze zresztą 💪 Co do 1.0 -świat się kończy😕
Witam,
Panie Maćku i znowu nie sposób się z Panem nie zgodzic co do opisu wrażeń z nowego Focusa.Mialem okazje jeździć takim modelem z manualem właśnie.Przez dwa tygodnie użytkowaliśmy go razem z moja żona i półtorarocznym synkiem.Bardzo praktyczne auto, oczywiście jak na ten segment czyli wielkość.Szkoda tylko ze nie dostał Pan z automatem.Moze za jakiś czas.
Pozdrawiam Krzysiek👍.
Witam serdecznie Panie Macieju i gratuluję następnego wspaniałego odcinka. Jest Pan dla mnie na najwyższym podium wśród recenzentów motoryzacyjnych. Naprawdę. 🖐️👍. Pozdrawiam.
ADAM SAJ podpisuję się pod tym :)
PZPR
Panie Macieju , w przypadku samochodu z instalacją gazową i podczas jazdy na LPG średnie spalanie które pokazuje komputer jest obliczane tak, jakby auto jechało na PB. Dlatego 20 procent o których Pan wspomniał należy dodać do wskazania z komputera i dopiero wtedy poznajemy spalanie LPG. Okazuje się więc, że ten Focusik pali około 8,5-9l gazu, co jest nadal świetnym wynikiem bo tyle gazu to pali moja Ibiza 1.4 75KM.
Pozdrawiam.
@@Pertyn Być może w samochodach z fabryczną instalacją jest inaczej, w każdym bądź razie mówimy o różnicy wynoszącej 4,20zł/100km, więc chyba nie ma o czym mówić :)
Czy wiadomo Panu czy skoro jest to druga wersja silnika 1.0 ecoboost, to czy wyeliminowano problem przegrzewania się jednostki, które prowadzilo do pekania głowicy, jak to miało miejsce we wcześniejszych Focusach. Sam posiadam Focusa MK3 1.0 ecoboost 125KM z 2013 roku i auto miało już robiona glowice przy 68tyś km. A w zeszłym tygodniu wymieniałem poduszki silnika, ponieważ uszkodzona była zwłaszcza ta od strony rozrządu, a telepanie czuc było w kabinie. Poza tym auto faktycznie przyspiesza sprawnie, jest elastyczne jak na tak mala pojemność. Pali przy normalnej jeździe jakies 6,5 litra.
Na 100% to nie jest spalanie gazu! Proszę to sprawdzić, mam samochódd z instalacją PRINSA. W komputerze ma Pan zawsze spalanie benzyny i to szacunkowe! Wyjątkiem są np Ople (Corsa, Astra) z fabrycznym LPG. Podkreślam z fabrycznym ale nie dokładanym. Tam w komputerze jest osobno spalanie PB i osobno LPG. Prins montuje instalacje, jest to instalacja DLM (wtrysk bezpośredni, gaz w formie ciekłej) ale na 100% nie robi nic by spalanie pokazało się na liczniku. Ba! W niektórych samochodach nawet wskaźnik PB idzie w dół pomimo że mamy pełen bak... Proszę to sprawdzić, prawdopodobnie marketingowcy Prinsa którzy lubią ściemniać postanowili za pomocą Pana rozreklamować się na drobnym kłamstwie... Faktyczne spalanie to około 1,5l do 2l więcej niż byłoby benzyny, co nadal jest dobrym wynikiem, więc nie zaginajmy rzeczywistości dla rozreklamowania Prinsa ;)
@@Pertyn Od poxzątku też tak twierdziłem. I też jestem pewien na 100%, że komputer pokazuje jakieś szacunki wyliczone z algorytmu
1,0 i jeszcze gaz.....to załatwili Pana Macieja :) super test !!! Jak zawsze :)
PERTYN - Pogromca mitów!!
(Szok, Panie Sędzio, szok - 6 l gazu?! )
@Pertyn Ględzi porównując silniki 1.0 ecoboost vs 1.33 tce jakie ma Pan subiektywne odczucia?
Obejrzałem, siedzę u mechanika który grzebie w Focusie II TDCi i aż mi ślinka pociekła na myśl o cichej i taniej jeździe Focusem... bez kleklekle gaz mam w drugim aucie i jest super (oczywiście nie tak nowoczesne auto) Nie rozumiem dystansu do lpg, super sprawa, tania jazda pod warunkiem ze nie oszczędza się na serwisie i instalacji. Pozdr
był nagradzany 1.0 ecoboost 1 generacji - w salonie Forda u mnie w mieście wymieniali już kilka ich przy nalocie poniżej 100kkm.... był nagradzany 1,2 puretech od psa z mokrym paskiem... i znów sporo jest wymienianych przed 100kkm nalotu.... zobaczymy czy ten nagradzany 2 generacji dołączy do listy szybko wymienianych :)
Niedługo tego typu silniki będą na półkach sklepowych w większości serwisów motoryzacyjnych. Na początku mają być tylko w ASO.
- Dzień dobry! Ja tylko na podstawowy przegląd i wymianę silnika przy okazji.
@@omen_1218 pułki to są jednostki wosk półki są w sklepach 😜
@@lukaszsadowski8086 Chciałem pośmieszkować, a tu taka gafa ;/
Dzięki, poprawione 👍
i to tyle w temacie sensu elektryków [w normalnym użytkowaniu]
Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem używanego Focusa 3 z tym jakże słynnym silnikiem EcoBoost 1.0, wygrywającym wszystkie konkursy. Natknąłem się na artykuł w AutoŚwiecie (www.auto-swiat.pl/uzywane/co-warto-kupic/uzywany-ford-focus-iii-lepiej-postawic-na-diesla/wd84tp1) z którego wynika, że sporo z nim problemow na dłuższą metę. Tak się zastanawiam, po co nam ci dziennikarze motoryzacyjni, skoro nawet nie zająkną się o bolączkach poprzedniej wersji ani słowem.
Czytasz auto świat? Heh, przecież to niemieckie. Tam najlepsze są golfy, audi, bmw i mercedesy. Popytaj we flotach jak te samochody się sprawują, a się zdziwisz.
Wygląda więc na to, że najbezpieczniej z punktu widzenia własnej kieszeni jest poczekać na DRUGĄ generację rewelacyjnych i przełomowych wynalazków, gdy wszystkie niedociągnięcia (których oczywiście miało nie być) zostaną już wyeliminowane.
Cóż wydaje mi się że większość tych awarii silników nie tylko 1.0 to zbyt długa wymiana oleju i filtra oleju, jeżeli ktoś myśli że olej wymienia się co 30.000 albo 50.000 bo są i takie idiotyczne przypadki to ... szkoda gadać mózg ma wyprany reklamami hehe. Olej wraz z filtrem oleju wymienia się raz do roku lub max co 15.000 km a long lajify możecie sobie ...wiecie gdzie wsadzić.
Byłem na wyważaniu kół w swoim leonie i obok na podnośniku stała w miarę nowa X5 M50d z wyjętym silnikiem i skrzynią. Podobno właściciel zrobił 50k km na oleju, zajeździł silnik i turbiny.
Przegrzewanie się, pękające głowice i kombinacje z zawieszeniem (czy w ogóle teraz da się zamówić wielowahacz po zmianach cichcem z pierwszego kwartału?). Konkursy konkursami, a życie życiem. Oni oceniają od strony ciekawostek technicznych, a nie od strony wartości w realnych warunkach.
Problemem w tym silniku był podatny na pękanie przewód między zbiorniczkiem wyrównawczym i turbosprężarką przez co silnik się przegrzewał, odkształcały się głowice itd. Fakt- wada fabryczna tego silnika istniała ale do poważnych uszkodzeń doprowadzała tylko w skrajnych przypadkach. W silnikach produkowanych od jesieni 2013r. Poprawili ten problem :) .
Litrowy silnik EcoBoost nadal wyznacza nowe standardy dla kompaktowych silników benzynowych, nawet siedem lat i 11 nagród po swoim pierwszym zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie na Silnik i Układu Napędowy Roku - powiedział Carsten Weber, menedżer w dziale badań i zaawansowanej inżynierii układu napędowego, Ford of Europe. 11 nagród a nie 8 :-)
Po Panskim filmie zmieniłem Focusa MK3 1.6 diesel na 1.0 benzin 125 kóni tylko w fajowej wersji kombi active (cross over) zawsze z tyłu wielowahacze, a nie belka skrętna, 608 litrów bagażnik, 2-strefowa automatyczna klimatyzacja. Systemy typu stabil. tory jazdy, system kontroli trakcji, utrzymanie pasa ruchu, czytanie znaków drogowych, podgrzewana przednia szyba, grzanie du...na fotelach z przodu, podgrzewana kierownica, Ten silnik w kategorii do 1.0 SIEDEM LAT Z RZĘDU wygrywał tytuł silnika roku. W salónie wziąłem auto denmonstracyjne 5,9 tyś km 9 m-cy
20 tyś taniej niż nowy !!!
Super. A gdzie w słowie tysięcy masz "ś"?
A te ecoboosty (I generacji) to nie słyną przypadkiem z tego, że coś tam w nich pęka i ciecz chłodząca ciecze i silniki się przegrzewają i w cholere całe idą do wymiany?
Głowica pęka z powodu przegrzania jednostki
A nowe są już poprawione?
@@tomekxo5042 pokaz taki z głowicą pęknięta. Glupoty piszesz i tyle .
U mnie byla wymieniana przy 68tyś...
Panie Macieju, czy ma Pan auto na 1 dzień, że nie jest Pan w stanie ogarnąć na czym jeździ i żeby nie móc porównać jak silnik pracuje na PB i LPG, a także jakie ma faktyczne zużycie obu rodzajów paliwa? Dla mnie test pełen „oh ach”, ale brak konkretów. Czy na pewno 6,5 l/100km to faktyczne zużycie LPG? Pole do poprawy testów jest. Jeśli to auto tak pracuje na LPG chętny jestem kupić, ale test dał mi póki co Pana subiektywne odczucie, brakuje mi obiektywizmu, abym mógł powiedzieć: Kupilem po teście Pertyna.
Ale przechwalony ten Ford, aż lukier spływa i ręce się kleją ;) Idę się opłukać.
Było coś o nagrodach dla Ecoboosta 1.0? Chyba przegapiłem ten fragment...
Litra to można wieczorem obalić.A nie litrowy silnik wkładać do auta.
Zaturbione 1.0 jest pod każdym względem fajniejsze od dowolnego wolnossaka do pojemności ok. 1.6 litra.
@@bidzej86 Każdy ma swoje zdanie,dla mnie cały ten downseizing i ekologia to wymysł banksterów i korpo złodziei żeby wyrywać od ludzi kasę.
wystarczy popatrzeć na charakterystykę mocy i momentu, oraz na stan od dawna już jeżdżących 1.0 turbo - nie ma tu żadnego spisku (poza durnymi normami), a osiągi i wydajność takich małych silników są obiektywnie znacznie lepsze niż wolnossaków do 1.6.
Wystarczy wsiąść i chwilę pojeździć, żeby się o tym przekonać.
@@bidzej86 Zgadzam się w 100%. wcześniej miałem europejskie 1,4 16V bez turbo oraz japońskie 1,6 16V bez turbo i pod każdym względem 1.0 EB Forda jest od nich lepszy. Robię głównie dalekie trasy, autostrada 150km/h i auto jest rewelacyjne. Poprzednio miałem samochód francuski segmentu D w dieslu a focus jest moim 8 autem więc jakiś tam porównanie mam. Przejechałem już autami ponad 500 000 km i uważam że Fordy są bardzo OK.
Z całym szacunkiem , ale jak ktoś kto dostaje za free samochody do jazdy powie coś o wadach pojazdu ? Na wszystkich filmach tylko ochy i achy . Same zalety . Całe te testy to tak oddają rzeczywistość jak wpływ zorzy polarnej na miesiączkowanie pingwinów . Godzina jazdy i Pan Pertyn wszystko wie i wszystko sprawdził. Co mozna powiedzieć o samochodzie mając go przez krótki czas testu ?
Czy szybkie nagrzewanie silnika nie jest tez troche szkodliwe?
Temperatura powinna miec troche czasu zeby sie rownomiernie rozprzestrzenic.
Duze roznice temp na malym odcinku moga powodowac szkodliwe naprezenia, szczegolnie jesli mowa o niejednolitym bloku materialu. W przpadku silnika beda wchodzily w gre jeszcze roznice w sasiadujacych materialach (mam na mysli np: glowica a uszczelka, itp).
?
Panie Macieju niestety ale z EcoBoostami nie zapanowali. Do tego stopnia, że w UK Ford pokrywa koszty napraw/wymiany silnika nawet w samochodach z "wybyłą" gwarancją:
www.rte.ie/lifestyle/motors/2018/1001/999232-ford-to-compensate-car-owners-whose-engines-have-failed/
Zobaczymy jak druga generacja da sobie radę.
Witam. Panie Macieju, ma pan w planach test wersji ST?
Za mocna bryka dla emeryta hehe
@@polskityton6062 młody gniewny hehe
Bardzo ciekawy test i muszę przyznać, że obserwowałem cały czas obrotomierz i przyłączam się do slow: Wielki Szacuneczek Ford. Osobiście nie kupię nigdy samochodu o pojemności 1.0 chyba, że będzie to np Seicento do sportu z homologacją FIA 😁😎😊. Jednak jest to świetna alternatywa dla kierowców szukających takiego środka transportu nie bacząc na czas😉😊😁🤪. Pozdrawiam
Będzie test najnowszego Focusa ST?
Szkoda ze zapomnial Pan powiedziec ze nastąpiły zmiany konstrukcyjne w Focusie i znikło niezalezne zawieszenie tylnej osi na poczet belki skretnej. Malo tego
Ford zapomniał poinformować o tym swoich klientów ze auta produkowane od maja br. są z tą zmianą
To nie tak. Wielowahacz jest oferowany z mocniejszymi silnikami i w KAŻDYM kombi. Także bierz kombiaka - masz wielowahacz i 600l bagażnik. :)
po obejrzeniu materiału, zdecydowałem się na zakup auta z tym silnikiem, czego bardzo żałuję, silnik z 2014 rok, 100 tys przejechane, pęknięta uszczelka pod głowicą, Naprawa 6 tysięcy złotych (autoryzowany serwis) silnik ponownie się przegrzewa, kolejna naprawa tym razem 9 tyś pln. i znów to samo (przegrzewanie silnika) akcja serwisowa z tym problemem dotyczy rocznika 2013. Ford zaproponował ponowną diagnostykę lub naprawę koszt 12 tyś. To jakaś PARANOJA o kosztach wspomnę jeszcze raz. 15 tysięcy pln na dzień dzisiejszy. TE SILNIKI TO PORAŻKA, 3 cylindry jeździ jak kosiarka, po prostym jeszcze daje radę ale już wyjechać pod górkę to męczarnia. Nie słuchaj "Petryn Ględzi" i omijaj ten silnik z daleka...
Mówisz kicha silnik niby po2013 poprawiony układ chłodzenia? 😎
Mam focusa z 2012 , 230 tys nalotu ,w tym roku wymiana paska rozrządu, pompy i osprzętu., Pozatym nic. Wymiana oleju co 12 tys km. Jestem mega zadowolony, tak że albo ja mam szczęście a ty pecha alb te silnik nie są takie źle..
Dokładnie ! Silnik kaput po 150 000 km. Na szczęście wymiana na zregenerowany niezbyt droga. 2000 €.
Silnik trzycylindrowy ma 3 zapłony na 2 obroty wału. W jaki sposób dochodzi do obrotu wału bez zapłonu ?
nie dochodzi chłop pierdoli sam nie wie co
Barbara Krzesło do kogo kierujesz te słowa ? Nie tylko w tym filmie na tym kanale padło stwierdzenie, że czasami silnik trzycylindrowy wykonuje obrót wału bez zapłonu, co nie jest prawdą. W silniku dwusuwowym pełen cykl odbywa się w czasie jednego obrotu wału więc tym bardziej nie dojdzie do opisanej sytuacji. Może dojść do niej jedynie podczas wypadania zapłonu.
Panie Macieju pomimo tej nieścisłości z wielką przyjemnością oglądam Pańskie filmy. Pozdrawiam serdecznie.
Najlepszy silnik nie znaczy bezawaryjny. Ecoboosty z dużą mocą baaaardzo się nagrzewają....i czasami padają uszczelnienia....i nagle płyn chłodniczy sobie gdzieś kapie :(
Tu Pan ma rację najlepsze silniki to bezawaryjne.
Była akcja naprawcza tych silników. Ford przyznał, że często pojawiały się takie awarie. Wiadomo, że po komisach mogą się walać egzemplarze, które jej nie doświadczyły i trzeba uważać. Zresztą z EB w Focusie RS też był problem i Ford też zarządził akcję.
@@niedomyty Święta słowa. Np. Mazda 4 cylindrowa 2.0, wolnossąca...silnik, który nie wie co to awaria. A spalanie takie samo co w tych 3 cyl wynalazkach.
Nawet nie mówcie taki słów u Pertyna. 3 cylindrowe TSI I EB są najlepsze i basta. Chłop testuje nowe samochody i się podnieca. Po 10 latach te silniki to będą szroty do kapitalnego remontu.
English is FUN nie wiesz jak dają rade z LPG?
W 2012 bylby hit, dzisiaj po prostu poprzeczka jest za wysoko, Kia i Huyndai to juz nie są tańsze alternatywy - to są auta które wyglądają, są dobrze wykończone i jeżdzą. Obecna generacja Focusa wygląda jak no-name, ST line wiele uroku nie dodaje, samym zawieszeniem ciezko walczyc jak Cee'd jezdzi wybornie a kto bedzie jezdzil na tor eko-kompaktem?
Kia i Hyundai nie są tańszymi alternatywami bo wcale nie są tańsze. A Hyundai przy okazji wygląda okropnie. Focus jednak jeździ lepiej, jest cichszy, mniej pali (przynajmniej 1.0) itp.
Z tym sprzeglem, to jak z moim Hyundai-em. Taka sama przypadlosc. Co do tego Ecoboost-a, to jest on rowniez najbardzej awaryjnym, z tego co wiem (pekajace glowice, mozliwosc pozaru - recall w UK).
W 2.3 ecoboost w fordzie RS tak BYŁO i problemy były też jakieś w 1.6 ecoboost.Reszta cycuś chodzą...
@Erik To ze wygrywa, nie znaczy ze jest znakomity. Jakosc silnika mozna oceniac po jakims czasie uzytkowania. Moze Ford poprawil glowice, ale problemem byly zbyt cienkie scianki pomiedzy kanalami dla plynu chlodzacego. Jest tego wiecej i w UK Ford zostal pozwany. Beda odszkodowania dla wlascicieli silnikow 1.0 i 1.6 (www.bbc.co.uk/news/uk-england-45628325 ; www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/ford-ecoboost-engine-failures-customers-receive-refunds ).
TSI i TDI też nagrody dostawały a TDI nawet zaczystość spalin.
A pan Gross to dostał nawet wiele nagród za książkę "Sąsiedzi". Także argumentu otrzymanych nagród bym nie nadużywał... :)
@@krzysztofkwasnicki3188 hahahahahahahahahahahhahahahahahaahaha 😂 coś czuję że ten ktoś brał udział w testach Volkswagena i te spaliny mu zaszkodziły i zrobiły spustoszenie w mózgu stąd te wszystkie antypolskie książki. Tak wiem to mowa nienawiści więc wszyscy konfidenci zapierdalać już do prokuratury.
A jak z żywotnością panie Macieju?Ponoć zjawisko o nazwie LSPI(Low Speed Pre ignition) zaczyna zbierać żniwo wśród tych małych turbodoładowanych trzycylindrowców,które do bezpiecznej eksploatacji potrzebują nawet paliwa o super jakości i specjalnych olejów zapobiegających LSPI. W tym materiale o tym mowa ua-cam.com/video/mcL3ATuyxGw/v-deo.html Pozdrawiam.
Wiedziałem co to za niespodzianka już podczas testu przyśpieszenia ;)
A problemy z pękającymi głowicami i kadłubami w ecoboostach przez przegrzewanie się silników - efekt mało wydajnego chłodzenia?
Tak, to auto było dość intensywnie badane w komorach i tunelu aerodynamiczny. Modelowany był m.in. dźwięk zamykania drzwi i jest on inny dla Europy i dla US. Modelowano też dźwięk jaki słyszy kierowca m.in. eksperymentując z ułożeniem układy napędowego "odwrotnie". Co jeszcze ciekawsze nie chodzi tu wcale o poziom dB ale o widmo tego hałasu o to jak my je odbieramy. Inaczej mówiąc decybelomierz w przypadku nowego Focusa będzie już nie obiektywny.
I tak najlepsi psychoakustycy na świecie pracują dla BMW.
Nagrody typu "najlepszy silnik" przyznawane przed sprawdzeniem takiego silnika w realnym świecie w kilkuset samochodach przez tysiące kilometrów w różnych warunkach, porach roku itp. itd. nie tylko dewaluuje samą taką nagrodę, ale przede wszystkim dyskwalifikuje rzetelność jury, które takie nagrody przyznaje. Na papierze wszystko ładnie wygląda...
Eksperci zajeżdżają ten silnik w różnych warunkach nie oszczędzając go w ogóle. Po mniej więcej 70.000 km rozbierają silnik na czynniki pierwsze.
Wynik - ZERO ZUŻYCIA
@@lukaszsadowski8086 70kkm? Co oni testują, skutery czy samochody? 1.4 TSI(i to w tej najbardziej awaryjnej wersji) też swego czasu dostał tą nagrodę i wszyscy się nim zachwycali, a była to jedna z największych wpadek grupy VAG. 1.0 ecoboost też miały na początku wady fabryczne(związane chyba z układem chłodzenia) i nie z bajki wyjęte są historie o 100kkm żywotności i pękniętych uszczelkach pod głowicą.
Oczywiście te silniki są dopracowywane i byłbym w stanie uwierzyć, że mogą zrobić nawet 250kkm bez remontu, ale nigdy nie uwierzę w rzetelność przyznawania tych wszystkich nagród.
Jeżeli instalacja jest dokładana to najprawdopodobniej komp nie pokazuje zużycia gazu ale zlicza dawkę paliwa podaną przez ECU silnika. Zaryzykuję stwierdzenie, że do podanego zużycia należy trochę dodać. Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeżeli się mylę.
@@piotrleszczyk8855 To nie jest problem, w mercedesach z fabrycznym gazem wskaźnik pokazywał nawet stan paliwa w zbiorniku w zależności od tego które paliwo było wybrane ;) Skoro fabryka potrafiła to zrobić, znaczy że średnio ogarnięty gość od programowania ECU też da radę. Jeśli to wszystko siedzi na CANie czy innym Ethernecie, to wystarczy podać inny sygnał na wskaźnik, nie jest to raczej żaden roket sajens :) Przy dotrysku benzyny 6.5/100 to musiałby palić z 50 litrów gazu, więc to raczej nie możliwe :D Chociaż w Megance 1.4 TCe moje średnie spalanie bez szaleństw wynosiło 11.5/100, więc te dałnsajzingi potrafią spalić ile wlejesz ;)
@@dziwny88 Rozumiem, tylko czy w przypadku Forda jest tak samo? To już by się musiał przedstawiciel firmy wypowiedzieć.
Aż korci zobaczyć jakby to się przekładało na przyśpieszenie z tym nowym 8 stopniowym automatem bo tak ok 11 sekund do setki na pusto tylko z Panem to no niestety ale Pure Tech tutaj wygrywa. Choć jak wiemy jest też 150 konna wersja tego silnika i tu pewnie jest znacznie lepiej. A materiał jak zawsze świetny i pouczający.
cena jaka z lpg ?
Nie chcę się czepiać ale czy we wnętrzu jest naprawdę tak cicho jak Pan mówił na wstępie skoro ewidentnie słychac podczas przyspieszania ten trzycylindrowy ''traktorek '' ,który siedzi pod maską? Jakoś odnoszę wrażenie ,że ibiza 1.5 tsi będąca klasę niżej jest cichsza w kabinie...A tak na marginesie to ford mógłby trochę popracować nad stylistyką cyferblatów w nowym modelu bo wyglądają jak w fiescie sprzed 5 lat.Wiem ,że to może niezbyt istotne ale kierwca właśnie tam często patrzy i mnie np. by to wkurzało
Do litra pojemności czy do 150KM?
Obraża pan forda porównując go do tfsi . tu w fordzie przynajmniej nie żre oleju od nowości. 😁😁😁
Astra V z silnikiem 1.4T 125km czy Ford Focus 1.0 Ecoboost . Oba ten sam rocznik 2019 oba ta sama cena. Kto doradzi co wybrać?
Mam takiego Focusa, i powiem tobie że jest za sztywny. Prawdopodobnie sprzedam go po pół roku.
Zapomniałem to ostatnio sprawdzić. Panie Maćku, czy kierownica jest ustawiona osiowo, centralnie do klatki piersowej, czy siedzi sie trochę do prawej strony?
Może jest nudne, ale jest fajne. 👍
co ten ma z tymi nagrodami?serio?to:)1.4 tsi tezz byl silnikiem roku
Panie Macieju, kiedy nowe Clio?
też mnie to interesuje :)
Szczerze mówiąc to rozumiem ludzi nałogowo kupujących 5 litrowego Forda Mustanga, wybaczam że ten samochód jest już jak chleb powszedni na drogach .
Motoryzacja niestety poszła w bardzo złym kierunku. Bardziej się liczy to jak samochód wygląda niż jego trwałość i niezawodność. Czy tego oczekujemy? Są kierowcy do których zaliczam się ja, którzy bardziej cenią sobie niezawodność i trwałość i jedynym zmartwieniem powinno być to, aby nie zapomnieć na czas opłacić OC, zrobić przegląd i wymienić olej no i czasami klocki i opony. Jednostki wolnossące, których jestem zwolennikiem spokojnie nadają się do miasta i w żaden sposób nikomu nie utrudniają jazdy. Dzisiaj otrzymujemy pozorne oszczędności, samochody których część użytkowników będzie chciała wyzbyć się po okresie gwarancji. Słabe lakiery, które już niewiadomo od czego się rysują. 3-cylindrowy silnik to dobry był w matizie, ale jak ktoś płaci 100 ys. to chyba powinien mieć możliwość wyboru 2 lub 3 litrowej jednostki wolnossącej, w której nie będzie musiał się martwić czy już może jechać normalnie czy jeszcze nie. Widać jak sprzedaje się ford wśród klientów indywidualnych i nie wygląda na to, że ten trend się zmieni. .
Generacja pierwsza tego silnika miała blok lany z żeliwa (co częściowo tłumaczy jego trwałość), a ciekawe czy generacja 2 nadal trzyma sie tej "tradycji".
mam przyjemność z jazdy silnikiem 1.0 100 km ecoboost Ford Fiesta 2018 norma spalin 6.2
Ecoboost 2.0? Czy to znaczy, że w końcu poprawili w nim chłodzenie i nie będzie się przegrzewał, zaliczając eleganckiego zgona? I to nie kwestia pojemności tylko błędów konstrukcyjnych bo padały 1.0 i 1.6? ;-)
Oo de besta. Widze że za mądry sie zrobiłeś, trzeba cie skrócić troszeczke. Przepraszam że tak powiedziałem całe te
@@Gosposadownicze przeciez prawde powiedzial, padaly wszystkie ecoboosty do 2014r
@@Hi-Fi_Surgery kolega edytował post, moja wypowiedź nie dotyczy filmu a pewnych patostrimerów do których się odnosił autor komentowanego posta
Znam tego chujka który projektował układ chłodzenia od podstaw dla tego silnika - głąb jeden 😁
@@Hi-Fi_Surgery kiedy moj padnie? 1.6 eb 150km mam 112k km rocznik 2011?
Design tego auta nie powala...z wersją kombi jest jeszcze gorzej, że o najnowszej Kudze nie wspomne. Mimo wszystko to jedno z najlepszych aut w tej klasie.
Kiedy honda hrv 1.5 turbo 180 km? :)
Ten silnik będzie zaadaptowany do miękkiej hybrydy Forda? Czy oprócz "dołożenia" rozruszniko-generatora muszą głębiej pogrzebać w jego konstrukcji?
Aktualnie przymierzam sie do kupna właśnie tej kosiarki, ceny są mega atrakcyjne . Zastanawiam sie nad Titanium albo ST Line. W ogóle jakie koszty serwisowania takiego auta
Ja właśnie czekam na swojego st line za tydzień odbieram
a kogo to obchodzi?
Co się stało z pięknym focusem? Mk2 czy Mk3 kazdy rozpoznał z kilometra, a temu jak zdjąć emblematy to nie wiadomo... Ni to kia, ni hundai, ni seat, ni ford :/
Zatrudnili chyba projektanta z Hyundaia, nowa Kuga 2020 wygląda jak Tucson po lifcie - zamiast iść w styl nowego mondeo idą podbijać Koreę
Nie da sie oglądać, predkosc na 1.5 bo inaczej sie usnie tak panie zamulasz.
Oglądałem przed tym filmikiem filmik u micha o LSPI. Przypadek? :P
Czyli..problemy na przyszłość...ja też to oglądałem u Micha😂😂😂
Widzę, że Pertyn śmiga w okolicach Malich/Okęcia wzdłóż S-8ki. :) Auto spoko, FOcus był zawsze mega dopracowanym autem, spalanie nowej jednostki rewelacja! dynamika, 170Nm nie da specjalnie. PS. może autor filmu pomyślałby żeby np choćby z minutę poświęcić na funkcjonalność testowanych autek typu: bagażnik, ilość miejsca z tyłu, jakość wykończenia (tutaj czasami coś jest:) )
Co do miejsca to czasem zdarzają się jakieś komentarze, ale raczej rzadko. Bardzo fajne jest to, że na kanale duży nacisk jest kładziony na to jak samochód jeździ, ale jednak testując zwykłe samochody dla zwykłych ludzi warto też wspomnieć o wymiarze praktycznym, bo to na tym zwykłym ludziom zależy dosyć mocno.
Ciekawe jak dokładne są wskazania komputera jeśli chodzi o zużycie gazu
6-7 gazu na 100km a ile benzyny? Bo to chyba silnik z bezpośrednim wtryskiem?
Źle powiedział. Komputer wskazywał raczej wyliczone na podstawie algorytmów spalanie benzyny. Spalanie gazu trzeba sobie dodatkowo przeliczyć, albo obliczyć z tankowania - wtedy dodatkowo omija się przekłamanie kompa. Przy bezpośrednim wtrysku benzyny instalacja LPG działa trochę inaczej, bo jest stały cykliczny dotrysk benzyny podczas pracy na LPG. W związku z tym spalanie LPG jest tylko o kilka procent większe niż na samej benzynie(ale różnica jest mniejsza niż 15% jak to miało miejsce przy pośrednim wtrysku), ale za to trzeba dodać pewne spalanie benzyny przy jeździe na LPG. Jednym słowem najlepiej by było przeliczyć z dystrybutora zarówno spalanie LPG jak i benzyny w związku z dotryskiem ;)
Muszę skorygować Pana wypowiedż. Mówi Pan że ma max. moment obrot. 170 Nm. Taki to jest ale w wersji 100 konnej, a 125 konna ma moment obrot. 200 Nm
Pozdr Łukasz
W papierach Forda zarówno wersja 100KM oraz 125KM ma 170Nm.
Chyba się Tobie pomyliło z 1.0 TSI 115 KM. On ma 200 Nm. Może wersja 140 KM we fieście też tyle ma niutków ale już nie pamiętam.
Ok. Ale ma zdolność chwilowego wzrostu do 200
200 Nm to ma wersja z miękką hybrydą.
Kochany .....FORD czy KIA ? hmm troche inne auta ale co byś wybrał w podobnym wyposazeniu i automacie??