Panowie, nie ukrywam, że wiekszość słuchaczy po tym odcinku będzie domagać się odcinka o wykorzystaniu przez niemców zdobytego polskiego sprzętu - nie tylko czołgów ;)
Tam nie było co wykorzystywac. Śladowe ilości przed 39, po 39 jeszcze mniejsze. Trochę Rumunom oddano, reszta jakieś jednostki policyjne, inne jako ciągniki na lotniskach... Nic spektakularnego ich nie spotkało w armii niemieckiej.
Karabiny Mauser wz 29 i pistolety VIS byly dalej produkowane w Radomiu. Ckm wz 30 był uzywany w jednostkach tylowych z powodu standardowej amunicji. Armaty Boforsa 37 ppanc i 40 plot sprzedalii do Finlandii i na Wegry. Armaty Schneider po zdobyciu ogromnych ilości amunicji we Francji wykorzystali jako ppanc na podwoziu swojej 50-tki ppanc. Czołgi 7TP pojechaly w ataku na ZSRR i tam ppgibły. Bateria cyplowa w maju 1940 osiagneła gotowość bojową po zakupach w Szwecji.
Wykorztanie przez Niemców w ten sposób zdobycznych francuskich czołgów buło całkowicie poprawne, szkolenie nowych załóg, działania policyjne oraz przeciw partyzanckie. Dzięki tym zdobyczom Niemcom było zdecydowanie łatwiej pilnować ogromne również zdobyczne terytoria. Pozdrawiam serdecznie twórców kanału
Zastosowanie francuskiego czołgu, jak sądze Hotchkissa, w niemieckim pociagu pancernym przeznaczonym do walki z maquis odtworzyli po wojnie francuscy filmowcy około 57:00 (czołg na platformie) i 01:30:00 (czołg w walce w lesie) paradokumntalnego filmu Rene Clemanta z 1946r. "Bitwa o szyny" (oryg. La Bataille du Rail) . Film dostępny na YT.
Flammpanzer B2(f), w czerwcu 1941 na wyposażeniu Panzerabeiltung 102 w walczyły ze schronami Lini Mołotowa koło Rawy Ruskiej - jest sporo fotek tych czołgów . Za to R 35 były użyte podczas zdobywania Przemyśla w 1941 .
Świetny odcinek,dzięki. Co do czołgów polskich o które dopytują się słuchacze to na UA-cam można znaleźć filmik na którym 7tp przejerzdża przez płonącą wieś podczas operacji Barbarossa. Mamy więc potwierdzenie,że zostały użyte bojowo,ale w jakich ilościach i na jakim kierunku operacyjnym pozostanie pewnie zagadką.
Kolejny świetny, poszerzający wiedzę materiał. Mam jednak pytanie, które chodzi za mną od jakiegoś czasu. Mianowicie dlaczego zdaniem większości francuski lekki czołg kawalerii AMC 35 był tak bardzo nieudany mimo całkiem solidnych parametrów?
Świetnie się tego słucha ale jeszcze lepiej by się to wszystko zrozumiało oglądając fotografie czołgów o których mowa . Nie każdy słuchacz zna się na broni pancernej albo jest w stanie spamiętać jak wygląda dany czołg w danej armii z tego okresu . Oczywiście łapka w górę za ciekawy materiał .
Słusznie Norbert podkreśla, że mimo teoretycznej potęgi przemysłu francuskiego, w momencie przegrania wojny i zajęcia w znacznej części przez Niemców - przeszedł on surowcowo w całości na garnuszek Rzeszy. Pewne surowce dało się wydobywać we Francji (węgiel, może rudę żelaza), ale nowoczesna technologia potrzebuje wielu półproduktów. Guma, domieszki, smary, związki chemiczne, koks - wiele niezbędnych elementów było niedostępnych dla francuskiego przemysłu. Jego wydolność automatycznie stała się znacznie, znacznie mniejsza niż np. przemysłu czeskiego, który w niemieckie łańcuchy produkcyjne był włączony od 3 lat.
Tak myślę że jako policyjny czołg, FT 17 sie raczej sprawdził . Pancerz miał gruby . Mało która armia podziemna miała środki ppanc. Chętnie bym poczytał o użyciu FT w ww2 .
@@kwestionariusz1 pantery w szczegulności ale i tygrysy uważali za czołgi o małej przydatności bojowej poprzez skomplikowaną konstrukcje, co wiązało się z brakiem części zamiennych
Pytanie do prowadzących. Mój Ojciec opowiadał, że jego wujek, który był czołgistą w trakcie II Wojny Światowej twierdził, że pod koniec wojny dostali jakiś nowy typ pocisków, który niszczył w zasadzie każdy typ niemieckiego czołgu. Cytat: "Niemcy się ich potwornie bali." Czy pod koniec wojny rosjanie mieli już pociski kumulacyjne, czy też co bardziej prawdopodobne chodziło o T34-85 ?
W różnych publikacjach można spotkać zdjęcia co najmniej kilka czołgów Somua S35 na platformach w składach niemieckich pociągów pancernych w 1941 roku w ZSRR.
Można by uznać, że Francuzi mieli sam szmelc w roli czołgów. Więc może dopiszę, bo rozmówcy nie dopowiedzieli, że w roli czołgu francuskiego, w dodatku używanego tak, jak to sobie armia francuska wyobrażała - nieco lepiej by się te maszyny spisywały. Bo, kluczowa kwestia, miałyby zaplecze logistyczne i były na chodzie, nawet gdyby się szybciej psuły. Fakt, że jako wojska pancerne takie archaiczne konstrukcje, powolne, bez radiostacji i zwykle ze słabą armatą nie robiłyby furory, ale przecież czołgi wcale nie miały być używane do walki z innymi czołgami. Od tego armie miały dywizjony ppanc. Czołgi - raczej do rajdu na tyły i po tyłach (też umiarkowanie korzystne zadanie dla powolnych francuzów) no i do wsparcia piechoty. Ale że ambicje francuskie były raczej obronne - to gdyby początek wojny wypadł lepiej, gdyby nie blitzkrieg w wydaniu Guderiana i nieoczekiwany nokaut, gdyby to był front, mozolnie przepychany jak w późniejszej fazie wojny - to takie akurat czołgi, do wsparcia broniącej się piechoty, mogły się tu i ówdzie chlubnie zasłużyć i przejść do legendy.
@@jacuswoczega9180 Doktryna niemiecka na uderzenie masami czołgów była ok - ale jeśli się ma daną liczbę czołgów niedoskonałych, to się nie złomuje ich albo biadoli, tylko stosuje INNĄ doktrynę. W przypadku obronnej - a tak Francja zamierzała wojnę prowadzić - z tych ich powolnych czołgów, zdolnych raczej do walki z piechotą, byłby mimo wszystko pożytek. Tylko w takiej wojnie trzeba sobie jasno powiedzieć: do walki z czołgami wroga musimy mieć dużo mobilnych dział ppanc. I to one będą tworzyły podstawę obrony a w razie przełamania frontu przez wroga - za szybkie odwody. Oczywiście najlepiej mieć maszyny uniwersalne, zdolne do każdego typu działania, ale jeśli jakiś model czołgu się starzeje moralnie - to nie ma sensu wybrzydzać, trzeba po prostu znaleźć dla niego inne zastosowanie. Sowieci mieli w 1941 masy lekkich T-26 i BT, już raczej nie do użycia w roli maszyn uderzeniowych - niemieckie armaty 37 mm piechoty (a masa ich była, cholernie szybkostrzelnych) demolowały je kompletnie. Ale czy to znaczy, że te czołgi były bez wartości? Tak - użyte idiotycznie. Mądrze, czyli w roli samobieżnej artylerii ppanc oraz wozów wsparcia piechoty - mogły się jeszcze przez parę lat przydawać. Niestety, Stalin okazał się idiotą i je wytracił w bezsensownych szarżach, do których się już kompletnie nie nadawały, w odróżnieniu od T-34.
Bardzo ciekawy odcinek. Chętnie bym dowiedział się jak Niemcy wykorzystali polskie 7TP - widziałem zdjęcie przedstawiające chyba kompanię 7TP w niemieckim malowaniu.
A ja mam smaka na czeski wkład w wojnę..... BO nie ukrywam ciut mnie irytuje ich klepanie jak to szkodzili Niemcom. O Czechach w lotnictwie wiem i szanuje ale ich pomoc Niemcom mnie...
Najpierw sobie poszukaj ile polska zbrojeniówka naprodukowała sprzętu Niemcom, chojrakujesz cwaniaczku a w czasie wojny biłbyś się z innymi o miotłę aby cię nie wywieźli na roboty, tak jak to było wówczas.
Dzięki. Nie postawie wam kawy. Sam musiałem dzisiaj chodzić i ją pożyczać. Macie dużo informacji. Czy możecie coś opowiedzieć o tym jak 1 Armia Gwardyjska zdobywała Lublin. Jeszcze mam to szczęście, że pamiętam ludzi którzy to przeżyli
Czy Cię zabije Renault FT--17 czy najnowszy (wówczas) PzKpw-IV to jesteś jednakowo martwy. Jako piechur z karabinem i granatem w ręku jesteś jednakowo bezbronny wobec jakiegokolwiek czołgu przeciwnika.
tak, tylko że kompania (a w zasadzie kampfgruppe) na ft ni będzie w stanie wykonać żadnego standardowego rozkazu i praktycznie unieruchomi każdą dywizję pancerną. Jeśli ktoś byłby na tyle niemądry żeby użyć ich jako czołgów w dywizji pancernej ;)
@@robertwisniewski2029 A kto mówi o włączaniu starych pojazdów do związku taktycznego na głównym kierunku działań? Za to nadają się jako broń wsparcia piechoty likwidującej gniazda oporu ominięte przez nacierające czołgi ,albo pojazdy policyjne zwalczające partyzantkę,strzegące lotnisk i magazynów, oraz pólstałe gniazda oporu (bunkry) na froncie. Dziś wojska rosyjskie chcą użyć okopanych T-55 jako wzmocnienia linii oporu na Krymie.
@@aleksanderwojcieszczak7791 sterotypy to przekonania zywione przez grupe ludzi a zatem mianem „stereotypu” nie mozna okreslic przekonania zywionego wylacznie przez jedna osobe. Jak wiec sam stwierdziles chlopino nazywajac moja opinie stereotypem potwierdziles ze wiele osob podziela moje zdanie, a opinie grupy zawsze posiadaja jakas geneze, nie biora sie znikad. Jeszcze nie tak dawno slynna byla opinia, ze jesli chcesz kupic samochod to unikaj tych na litere F, Fiatow, Fordow i francuzow. Prawie moglbym podpisac sie pod tymi obiema rekami, prawie, bo od dobrej dekady Fordy na tyle poprawily swoja jakosc ze da sie tym nawet dobrze i dlugo jezdzic, czego niestety nie mozna powiedziec o francuzach, byly kiepskie a sa jeszcze gorsze.
@@Monsieur_Drake to rozumiem że na pis głosujesz bo też liczna grupa jest jego wyznawcami ...koślawa logika ..stawiaj na doświadczenie najlepiej własne , ja takie mam z samochodami na f ,w ,k i n a czy ty takie masz chłopino? czy bezmyślnie i bezkrytycznie powielasz czyjeś opinie ?
@@mirek1275 Tylko że Francuzi w 1940 r mieli kilkukrotnie silniejszą armię od naszej, nie tylko w czołgach, ale i w lotnictwie i nie tylko. Więc nie pitol mi tu proszę że lepiej walczyli niż Polska armia we wrześniu 1939 r
To może posłuchaj audycji też z tej serii i tych autorów może zmienisz zdanie ,generalnie doktryna wojny tz blizkrig byl zaskoczeniem dla wszystkich armii nawet Rosjanie w 2 roku wojny byli w opałach, warto poznać różne źródła a nie powielać bzdury np kampani francuskiej lub atak kawaleri polskiej na czołgi ( byl taki atak ale była to sytuacja gdy kawaleria w odwrocie wpadła przypadkowo na oddziały pancerne)
Panowie, nie ukrywam, że wiekszość słuchaczy po tym odcinku będzie domagać się odcinka o wykorzystaniu przez niemców zdobytego polskiego sprzętu - nie tylko czołgów ;)
@@krystiannona7141 podobno spora część polskich Mauserów poszla do Finlandii na wojne zimową
No i Włosi dostali polskie URy
Popieram. Choć myślę, że post dotyczył wykorzystania polskiego sprzętu przez Niemców
Ponoć furmanki doskonale sprawdzały się w czasie Barbarossy
Tam nie było co wykorzystywac. Śladowe ilości przed 39, po 39 jeszcze mniejsze. Trochę Rumunom oddano, reszta jakieś jednostki policyjne, inne jako ciągniki na lotniskach... Nic spektakularnego ich nie spotkało w armii niemieckiej.
Karabiny Mauser wz 29 i pistolety VIS byly dalej produkowane w Radomiu. Ckm wz 30 był uzywany w jednostkach tylowych z powodu standardowej amunicji. Armaty Boforsa 37 ppanc i 40 plot sprzedalii do Finlandii i na Wegry. Armaty Schneider po zdobyciu ogromnych ilości amunicji we Francji wykorzystali jako ppanc na podwoziu swojej 50-tki ppanc. Czołgi 7TP pojechaly w ataku na ZSRR i tam ppgibły. Bateria cyplowa w maju 1940 osiagneła gotowość bojową po zakupach w Szwecji.
Dziękuje ślicznie, pamiętam jak pół roku temu prosiłem o ten materiał. Od lat nurtowało mnie co się stało z francuskimi czołgami zdobycznymi
Super temat. Dziękuję 😊
Wasze podcasty o czołgach i wozach opancerzonych należą do moich ulubionych :)
Wykorztanie przez Niemców w ten sposób zdobycznych francuskich czołgów buło całkowicie poprawne, szkolenie nowych załóg, działania policyjne oraz przeciw partyzanckie. Dzięki tym zdobyczom Niemcom było zdecydowanie łatwiej pilnować ogromne również zdobyczne terytoria. Pozdrawiam serdecznie twórców kanału
Zastosowanie francuskiego czołgu, jak sądze Hotchkissa, w niemieckim pociagu pancernym przeznaczonym do walki z maquis odtworzyli po wojnie francuscy filmowcy około 57:00 (czołg na platformie) i 01:30:00 (czołg w walce w lesie) paradokumntalnego filmu Rene Clemanta z 1946r. "Bitwa o szyny" (oryg. La Bataille du Rail) . Film dostępny na YT.
Temat czołgów sam w sobie jest ciekawy, dobrze się słuchało 👏.
Panowie, brakuje tylko zdjęć sprzętu, o którym mówicie. Reszta, świetna! Pozdrawiam
Jak zawsze fajnie) dziękuję, дякую 😊
Super materiał o czołgusiach pancernych + +
Flammpanzer B2(f), w czerwcu 1941 na wyposażeniu Panzerabeiltung 102 w walczyły ze schronami Lini Mołotowa koło Rawy Ruskiej - jest sporo fotek tych czołgów . Za to R 35 były użyte podczas zdobywania Przemyśla w 1941 .
We wrześniu polskę rozjechały Czeskie czołgi w armii niemieckiej.
Dziękuję
Znowu coś ciekawego 👍👏 oby tak dalej
Świetny odcinek,dzięki. Co do czołgów polskich o które dopytują się słuchacze to na UA-cam można znaleźć filmik na którym 7tp przejerzdża przez płonącą wieś podczas operacji Barbarossa. Mamy więc potwierdzenie,że zostały użyte bojowo,ale w jakich ilościach i na jakim kierunku operacyjnym pozostanie pewnie zagadką.
Jak zawsze super materiał 😁
Fantastyczny odcinek jak zwykle.
I przy okazji propozycja na odcinek o graf Zeppelin
Kolejny świetny, poszerzający wiedzę materiał. Mam jednak pytanie, które chodzi za mną od jakiegoś czasu. Mianowicie dlaczego zdaniem większości francuski lekki czołg kawalerii
AMC 35 był tak bardzo nieudany mimo całkiem solidnych parametrów?
Ciekawy odcinek, ale również może być ciekawe co się stało z uzbrojeniem wojsk brytyjskich pozostawionym po klęsce Francji?
Może zrobicie panowie podcast o walkach partyzanckich w Jugosławii ?
Co może być lepszego niż poranek z wami
Świetnie się tego słucha ale jeszcze lepiej by się to wszystko zrozumiało oglądając fotografie czołgów o których mowa . Nie każdy słuchacz zna się na broni pancernej albo jest w stanie spamiętać jak wygląda dany czołg w danej armii z tego okresu . Oczywiście łapka w górę za ciekawy materiał .
bo podcast jest do słuchania nie oglądania. A zawsze można sobie wpisać nazwy w wyszukiwarkę i na grafikę
Słusznie Norbert podkreśla, że mimo teoretycznej potęgi przemysłu francuskiego, w momencie przegrania wojny i zajęcia w znacznej części przez Niemców - przeszedł on surowcowo w całości na garnuszek Rzeszy. Pewne surowce dało się wydobywać we Francji (węgiel, może rudę żelaza), ale nowoczesna technologia potrzebuje wielu półproduktów. Guma, domieszki, smary, związki chemiczne, koks - wiele niezbędnych elementów było niedostępnych dla francuskiego przemysłu. Jego wydolność automatycznie stała się znacznie, znacznie mniejsza niż np. przemysłu czeskiego, który w niemieckie łańcuchy produkcyjne był włączony od 3 lat.
Jak zawsze super
Super temat
Dzień dobry czy można w trakcie audycji wyświetlać zdjęcia
Tak myślę że jako policyjny czołg, FT 17 sie raczej sprawdził . Pancerz miał gruby . Mało która armia podziemna miała środki ppanc. Chętnie bym poczytał o użyciu FT w ww2 .
Gruby to może dużo powiedziane. Na tyle gruby, że partyzanci nie mogli z nim walczyć bez materiałów wybuchowych typu improwizowane miny itp.
To działało w dwie strony, np rosjanie mieli kategoryczny zakaz podejmowania prób odzysku czołgów niemieckich.
@@kwestionariusz1 pantery w szczegulności ale i tygrysy uważali za czołgi o małej przydatności bojowej poprzez skomplikowaną konstrukcje, co wiązało się z brakiem części zamiennych
Dobry temat
Super kanał polecam 😃
Pytanie do prowadzących. Mój Ojciec opowiadał, że jego wujek, który był czołgistą w trakcie II Wojny Światowej twierdził, że pod koniec wojny dostali jakiś nowy typ pocisków, który niszczył w zasadzie każdy typ niemieckiego czołgu. Cytat: "Niemcy się ich potwornie bali."
Czy pod koniec wojny rosjanie mieli już pociski kumulacyjne, czy też co bardziej prawdopodobne chodziło o T34-85 ?
Ja wiem na pewno o tym, iż do dział f-34 montowanych na t-34/76 czy kv-1 istniała amunicja APCR, czyli amunicja podkalibrowa (nazwa pocisku: BR-350P).
Jak zawsze świetnie się słucha o historii z innej perspektywy. Tego brakuje a Wy to dobrze zagospodarowaliście
Mam pytanko czy można zrobić odcinek o operacji beredino.
ciekawy materiał
Świetne. Szkoda że nie wrzucicie po zdjęciu pojazdów o których mówicie.
Ale ogólnie bardzo ciekawy temat
ua-cam.com/video/fiFeYxlPYy4/v-deo.html
B2 Flam w starciu pod Arnhem 1:18:00
@@adams9778 dziękować
Komentarz taktyczny celem promocji ciekawych i pożytecznych treści.
Polskie tankietki były transportowane do Norwegii jako ciągniki do tartaków. Zastanawia mnie jaki był los 7TP?
techniczne odcinki uwielbiam bardziej :)
Zachowały się gdzieś zdjęcia francuskich czołgów użytych w służbie frycow?
Oczywiście, są na necie wystarczy poszukać, np. Na Axis History Forum
francuski czołg najlepszy
W różnych publikacjach można spotkać zdjęcia co najmniej kilka czołgów Somua S35 na platformach w składach niemieckich pociągów pancernych w 1941 roku w ZSRR.
I szkoda ze nie wrzuciliście chociaż fotek pogladowych jak wygladaly te czołgi.
Można by uznać, że Francuzi mieli sam szmelc w roli czołgów. Więc może dopiszę, bo rozmówcy nie dopowiedzieli, że w roli czołgu francuskiego, w dodatku używanego tak, jak to sobie armia francuska wyobrażała - nieco lepiej by się te maszyny spisywały. Bo, kluczowa kwestia, miałyby zaplecze logistyczne i były na chodzie, nawet gdyby się szybciej psuły. Fakt, że jako wojska pancerne takie archaiczne konstrukcje, powolne, bez radiostacji i zwykle ze słabą armatą nie robiłyby furory, ale przecież czołgi wcale nie miały być używane do walki z innymi czołgami. Od tego armie miały dywizjony ppanc. Czołgi - raczej do rajdu na tyły i po tyłach (też umiarkowanie korzystne zadanie dla powolnych francuzów) no i do wsparcia piechoty. Ale że ambicje francuskie były raczej obronne - to gdyby początek wojny wypadł lepiej, gdyby nie blitzkrieg w wydaniu Guderiana i nieoczekiwany nokaut, gdyby to był front, mozolnie przepychany jak w późniejszej fazie wojny - to takie akurat czołgi, do wsparcia broniącej się piechoty, mogły się tu i ówdzie chlubnie zasłużyć i przejść do legendy.
@@jacuswoczega9180 Doktryna niemiecka na uderzenie masami czołgów była ok - ale jeśli się ma daną liczbę czołgów niedoskonałych, to się nie złomuje ich albo biadoli, tylko stosuje INNĄ doktrynę. W przypadku obronnej - a tak Francja zamierzała wojnę prowadzić - z tych ich powolnych czołgów, zdolnych raczej do walki z piechotą, byłby mimo wszystko pożytek. Tylko w takiej wojnie trzeba sobie jasno powiedzieć: do walki z czołgami wroga musimy mieć dużo mobilnych dział ppanc. I to one będą tworzyły podstawę obrony a w razie przełamania frontu przez wroga - za szybkie odwody. Oczywiście najlepiej mieć maszyny uniwersalne, zdolne do każdego typu działania, ale jeśli jakiś model czołgu się starzeje moralnie - to nie ma sensu wybrzydzać, trzeba po prostu znaleźć dla niego inne zastosowanie. Sowieci mieli w 1941 masy lekkich T-26 i BT, już raczej nie do użycia w roli maszyn uderzeniowych - niemieckie armaty 37 mm piechoty (a masa ich była, cholernie szybkostrzelnych) demolowały je kompletnie. Ale czy to znaczy, że te czołgi były bez wartości? Tak - użyte idiotycznie. Mądrze, czyli w roli samobieżnej artylerii ppanc oraz wozów wsparcia piechoty - mogły się jeszcze przez parę lat przydawać. Niestety, Stalin okazał się idiotą i je wytracił w bezsensownych szarżach, do których się już kompletnie nie nadawały, w odróżnieniu od T-34.
Dzień dobry
Fantastyczny materiał ❤
Bardzo ciekawy odcinek. Chętnie bym dowiedział się jak Niemcy wykorzystali polskie 7TP - widziałem zdjęcie przedstawiające chyba kompanię 7TP w niemieckim malowaniu.
Z tego co kojarzę to parę sztuk było na zapleczu frontu wschodniego do działań przeciwpartyzanckich na terenie Białorusi
A ja mam smaka na czeski wkład w wojnę..... BO nie ukrywam ciut mnie irytuje ich klepanie jak to szkodzili Niemcom. O Czechach w lotnictwie wiem i szanuje ale ich pomoc Niemcom mnie...
Najpierw sobie poszukaj ile polska zbrojeniówka naprodukowała sprzętu Niemcom, chojrakujesz cwaniaczku a w czasie wojny biłbyś się z innymi o miotłę aby cię nie wywieźli na roboty, tak jak to było wówczas.
Ja się odwdzięczę tak jak umiem zajmie mi to około pół roku, może 8 miesięcy ale zrobię
Pozdrawiam 🤪👍
Witam Panów
Super odcinek. Czy będzie odcinek dotyczący polskiego sprzętu pancernego wykorzystanego przez Niemców?
Bylo w odcinku o Hetzerach
@@veers2883 jakieś źródło tych sensacji ?
@@veers2883 ksiażki
Tytuł podaj a nie bajdurzysz
@@veers2883 podziwiam za cierpliwość do klinicznego kretyna - „źródło” . Patentowanym leniom już nawet nie chce się poszukać. Pozdrawiam
👍👍👍
Po nerfach Foch 155 przestałem się bawić we francuskie drzewko, strata czasu
👍
💪💪💪👍👍👍🤗
Komentarz taktyczny
O niskiej wartości bojowej 😁
Na zdjęciu Somua
Dzięki. Nie postawie wam kawy. Sam musiałem dzisiaj chodzić i ją pożyczać. Macie dużo informacji. Czy możecie coś opowiedzieć o tym jak 1 Armia Gwardyjska zdobywała Lublin. Jeszcze mam to szczęście, że pamiętam ludzi którzy to przeżyli
Lublin zdobyła 2 Armia Czołgowa w lipcu 1944 roku, tytuł Gwardyjskiej otrzymała dopiero w listopadzie 1944 roku.
@@marianmaciocha1649 dziękuje
I tak nie mieli co zdobywać, kilkaset wiosek. Kilka miast. Co nie zabili to zgwałcili. Resztę wywieźli na sybir
Czy Cię zabije Renault FT--17 czy najnowszy (wówczas) PzKpw-IV to jesteś jednakowo martwy. Jako piechur z karabinem i granatem w ręku jesteś jednakowo bezbronny wobec jakiegokolwiek czołgu przeciwnika.
tak, tylko że kompania (a w zasadzie kampfgruppe) na ft ni będzie w stanie wykonać żadnego standardowego rozkazu i praktycznie unieruchomi każdą dywizję pancerną. Jeśli ktoś byłby na tyle niemądry żeby użyć ich jako czołgów w dywizji pancernej ;)
@@robertwisniewski2029 A kto mówi o włączaniu starych pojazdów do związku taktycznego na głównym kierunku działań?
Za to nadają się jako broń wsparcia piechoty likwidującej gniazda oporu ominięte przez nacierające czołgi ,albo pojazdy policyjne zwalczające partyzantkę,strzegące lotnisk i magazynów, oraz pólstałe gniazda oporu (bunkry) na froncie. Dziś wojska rosyjskie chcą użyć okopanych T-55 jako wzmocnienia linii oporu na Krymie.
Słucham was w google podcast
29:50
Czy jest tu ktoś?😶
nie ma nikogo.
Kto wam daje te minusy? Macie jakąś konkurencję?
1
Teraz rozumiem skad kiepska jakosc francuskich samochodow. Z szacunku do tradycji.
Niemieckie na dzien dzisiejszy, są gorsze..., nie wiesz o czym piszesz.
@@1986Lupos niemieckie sa kiepskie teraz a francuskie kiepskie byly zawsze.
@@Monsieur_Drake nie wiesz o czym mówisz chłopinio i powielasz błędne stereotypy
@@aleksanderwojcieszczak7791 sterotypy to przekonania zywione przez grupe ludzi a zatem mianem „stereotypu” nie mozna okreslic przekonania zywionego wylacznie przez jedna osobe. Jak wiec sam stwierdziles chlopino nazywajac moja opinie stereotypem potwierdziles ze wiele osob podziela moje zdanie, a opinie grupy zawsze posiadaja jakas geneze, nie biora sie znikad. Jeszcze nie tak dawno slynna byla opinia, ze jesli chcesz kupic samochod to unikaj tych na litere F, Fiatow, Fordow i francuzow. Prawie moglbym podpisac sie pod tymi obiema rekami, prawie, bo od dobrej dekady Fordy na tyle poprawily swoja jakosc ze da sie tym nawet dobrze i dlugo jezdzic, czego niestety nie mozna powiedziec o francuzach, byly kiepskie a sa jeszcze gorsze.
@@Monsieur_Drake to rozumiem że na pis głosujesz bo też liczna grupa jest jego wyznawcami ...koślawa logika ..stawiaj na doświadczenie najlepiej własne , ja takie mam z samochodami na f ,w ,k i n a czy ty takie masz chłopino? czy bezmyślnie i bezkrytycznie powielasz czyjeś opinie ?
Słynny żart :
Ile biegów ma francuski czołg?
Sześć.
Pięć do tyłu i jeden do przodu...
Żart utrwala nieprawdziwy obraz armii francuskiej. Armia Francji wypadła w starciu z Niemcami o niebo lepiej niż Armia Polski w 1939r.
@@mirek1275
Tylko że Francuzi w 1940 r mieli kilkukrotnie silniejszą armię od naszej, nie tylko w czołgach, ale i w lotnictwie i nie tylko.
Więc nie pitol mi tu proszę że lepiej walczyli niż Polska armia we wrześniu 1939 r
@@gromosom Tak, walczyli lepiej
@@Ajax5500
To dla czego przegrali?
To może posłuchaj audycji też z tej serii i tych autorów może zmienisz zdanie ,generalnie doktryna wojny tz blizkrig byl zaskoczeniem dla wszystkich armii nawet Rosjanie w 2 roku wojny byli w opałach, warto poznać różne źródła a nie powielać bzdury np kampani francuskiej lub atak kawaleri polskiej na czołgi ( byl taki atak ale była to sytuacja gdy kawaleria w odwrocie wpadła przypadkowo na oddziały pancerne)
Co 5 min reklama z matołem od deweloperki i inne podpaski
ublock...
👍