Witam,panowie historycy! Od razu do sprawy. Jestem z Białorusi i już od 6 miesięcy słucham waszych podcastów. Ale tylko po odcinku o "Bitwie pod Lenino" dopadła mnie myśl,że też uwielbiam historię 2WŚ,ale ż nieźle znam się na polszczyźnie! Dlatego zwracam się do autorów tego podcastu, zwłaszcza do pana Norberta Bączyka, i oferuję swoją pomoc w tłumaczeniu raportów, meldunków i wszelkiego rodzaju dokumentów wojskowych, zwłaszcza,że się znam trochę na tym,jak co trzeba poszukiwać Dzięki za waszą pracę!
Może panowie opowiecie kiedyś o wyczynach 1 dywyzji pancernej Generała Maczka. Dowiedziałem się o wyczynach dopiero kiedy byłem ostatnio w Breda i dla mnie osobiście samo miasto jest fenomenem w skali europy. Chyba jedyne miasto w Holandii, w którym naprawdę uwielbiają polaków a na pewno jedyne, w którym mit wojska polskiego wciąż żyje. Muzeum, cmentarz wojskowy, wszędzie na ulicach plakaty generała, w pubach podziękowania dla żołnierzy polskich, w kościołach rzeźby... Holendrzy śpiewający polskie pieśni partyzanckie, coś fenomenalnego. Nigdzie w europie tego nie widziałem, takiej gloryfikacji poświęcenia żołnierza polskiego. Proszę opowiedzcie o mitach i rzeczywistości tej konkretnej dywizji, jestem bardzo ciekaw czy faktycznie Polacy zasłużyli sobie na tę opinię. Mogę udostępnić zdjęcia z Breda na rzecz słuchowiska jeśli panowie wyrazicie chęć wykorzystania.
Jak zwykle - dobra robota ! Otwieracie oczy na wiele spraw i ukazujecie nowe perspektywy w sprawach znanych. Jedna uwaga (do tego i do paru innych odcinków) - ze zwykłego obowiązku historyka należałoby uznać niesamowite, militarne dokononania Niemców. 2 przykłady: Ramcke nie "przeżył" operacji na Krecie tylko umożliwił jej sukces (osobiście prowadząc skuteczny atak na lotnisko Maleme), nie "znalazł ciężarówek" tylko zdobył brytyjski konwój, dzięki czemu wrócił do swoich kilkaset kilometró. Po osadzeniu w obozie jenieckim w USA uciekł, napisał list do kongresu o złym traktowaniu jeńców i wrócił do obozu. A potem powtórzył ten numer raz jeszcze :) Dyskredytowanie Rudla z punktu widzenia jednej potyczki zaraz potem, jak stwiedzamy, że wyłączenie czołgu z akcji jest (taktycznie) takim samym osiągnięciem jak jego zniszczenie nie jest fair. O tym czy czołg jest zniszczony czy nie, decydował ruski mechanik kilka godzin po ataku Rudla ... dla porządku, należałoby dodać także: zatopił pancernik Marat wrzucając bombę do komina (sic!), trzykrotnie wracał walczyć na front wschodni (choć dla wielu było to karą) choć Hitler prosił go, aby przeszedł do szkolenia, uciekł z radzieckiej niewoli przepływając Dniepr w marcu, doprowadził do katastrofy ścigającgo go asa Sokołów Stalina (z tego co pamiętam to Stalin wystawił nagrodę za Rudla). A to dlatego, że marszałek Schörner nie wysyłał tortów kłamczuchom, tylko ludziom którzy byli skuteczni... Rozumiem że trudno jest uwierzyć że jeden człowiek zniszczył (ok: unieszkodliwił) pewnie czołgów ile Wojska Polskie, ale może pomoże Panom, że ten sam człowiek zdobył Aconcaguę (7000m npm) ... dwókrotnie... z protezą jednej nogi :)
Dziękuje za ten podcast. Mieszkam 30 km od Brestu. Teraz już wiem dlaczego tak zniszczone było to miasto. Po wojnie wszystkie gruzy zalano betonem i stawiano nowe budynki. Na obrzeżach postawiono tymczasowe domy bo prawie wszyscy mieszkańcy wrócili aby odbudowywać swoje ukochane miasto. Przepraszam, że sìę czepiam ale porty to raczej bretońskie nie bretańskie.
Z Waszych podcastów dowiaduję się wiele o nieznanych bliżej fragmentach II wojny. Czy nie można zrobić podcastów o powstaniu zamojskim? Jest to temat pomijany i chyba mało znany. Pozdrawiam.
Tak, to był bardzo dobry pomysł Niemców, żeby nie tylko zaciekle bronić portów ale w ogóle stawiać tak potężny opór na zachodzie Europy. Dzięki czemu Berlin zajęły ruskie kacapy a niemieckie miasta były bombardowane o pół roku dłużej. No ale na temat pokręconych pomysłów Adolfa i jego kumpli to można nieskończoną liczbę prac napisać, tysiące prac dyplomowych i doktoratów oraz setki habilitacji. ;-)
Witam, wydaję mi się iż Niemcy nie rozumowali w ten sposób. Dla nich i ZSRR i Amerykanie oraz Anglicy byli wrogami i przed każdym z nich bronili się ile sił.
@@nihonkaigun1973 PW nie miało sensu dla żadnej ze stron. Ani dla aliantów, ani dla Polaków, ani dla ZSRR, ani dla Niemców. Finalnie jednak skorzystali Ci dwaj ostatni.
Swietny materiał DZIĘKUJĘ! A pro po oblężenia Brestu, generała Ramcke i jego spadochroniarzy, proponuję uzupełnić materiał o niesamowitej akcji poucznika/kapitana Ericha Lepkowskiego
Podcast otworzył mi oczy jak żaden inny. Dobry materiał do rozważań, jak jednostka zmienia historię - no bo przy skrajnej interpretacji Ramcke przedłuża tę wojnę o jakieś pół roku wyłącznie własnym osobistym przykładem, nie? Taki więcej twórca NRD jednym słowem.
Kolejny idiota🤦♂️ O powstaniu NRD zadecydowano w Jałcie i Teheranie a akcje Ramke miały tyle znaczenia co polska akcja Burza lub Powstanie Warszawskie czyli nic
A właśnie, chyba nie było odcinka o Krecie. :) A to temat na co najmniej dwa podkasty, zdobycie Krety, i jej okupacja i rola aż do wyzwolenia. Przecież Kreta wisi nad Aleksandrią więc na pewno miała znaczenie po zajęciu jej przez Niemców.
@@tylkoprawdajestciekawaii Teraz jak na dłoni widać, że wy zwalczaliście Chojeckiego, bo to była konkurencja dla waszej radzieckiej agendy. Niedoczekanie. Przy was pastor to wzór dbałości o Polskę Kolaborancką skrajną prawicę w Polsce trzeba rozbić jak komunistów w międzywojniu. Żeby Polska była Polską.
mnie bardzo ciekawi byli inni szaleni żołnierze w kilku armiach, u nas Hubal, brytyjczycy mieli dwóch takich jeden biegał z mieczem i zastrzelił kogoś z łuku, jakiś pilot bez nóg którego zestrzelili i złapali po czym uciekł ze stalagu to niemcy zagrozili mu że zabiorą protezę które mu dostarczył mosquito xD
Z wikipedycznej faktografii jedno słowo mi utkwiło - "egotistical". Bo powojenna historia o tyle ciekawa, co i żałosna - nazistowski dinozaur całkowicie ślepy na przemiany własnego narodu, wciąż toczący dawno przegraną wojnę. Co niekoniecznie wyklucza jego osobistą uczciwość i prawdomówność. Kto wie, czy jego wspomnienia nie będą miały znaczenia przy badaniu ostatniej dużej (chodzi o fronty anglosaskie) nieopisanej tajemnicy tej wojny - zbrodni alianckich. No bo co znaczy eufemizm "Korpus Kanadyjski nie bierze jeńców"*? * I WŚ
@@zowikspowolniony3546 To że pozostał do końca życia nazistą i wierzył w wyższość rasową Niemców to pal licho, bo to jest w zgodzie z jego fanatyzmem w czasie wojny, ale jego przekonanie że to Niemcy byli ofiarą (jeśli w to naprawdę wierzył) nie jest spójne, bo syndrom ofiary to syndrom lewicowy, syndrom słabeuszy którzy podświadomie widzą się za podrzędnych. Ciekawe że nawet ludzie jak SS-Gruppenführer Steiner odcięli się od jego bełkotu. Co do "nieopisanej tajemnicy tej wojny - zbrodni alianckich" to widzę nieraz próby tworzenia ekwiwalentów moralnych. Łatwo znaleźć takie argumenty o tym jak to po wyzwoleniu Dachau żołnierze amerykańscy bez sądu rostrzelali część niemieckiego personelu i pozwalali więźniom polować i zabijać innych, i że jest to dowodem braku dyscypliny i zwyrodnienia. Kwestionuję intencje takich argumentów.
O wiele większe znaczenie w czasie walk 1944 miał port w Cherbourgu , który został zdobyty pod koniec czerwca 1944 i prawie od razu był użytkowany. Walki o Brest był nieco bez sensu jako o port.
@@andrzejsitkowski3084 Port w Cherbourgu zdobyty 29 czerwca 1944 /zniszczony i zaminowany/ dostepny tylko dla małych jednostek. Wpełni uzdatniony 19 lipca 1944. Przez port Cherbourgu przeszły oddziały gen. Maczka do bitwy pod Falaise 12-21 sierpnia 1944. Był to najwiekszy port aliancki na kontynencie do czasu uruchomienia portu w Antwerpii w listopadzie 1944.
Aliantów nie interesowało zajęcie Berlina, wszystko cały podział europy był już dogadany i po co mieli tracić dziesiątki tysięcy żołnierzy (wyborców) by zająć Berlin a potem oddać go Stalinowi (to już całkiem by źle wyglądało). Berlin był w sowieckiej strefie więc sowieci musieli go zająć. Prywatnie bym obstawiał, że Stalin miał tak duże parcie na szybkie zajęcie Berlina gdyż mierzył przywódców zachodnich swoją miarą (układy i obietnice swoje ale i tak trzeba druga stronę oszukać) i przypuszczam, że mogli też pragnąć skończyć wojnę przez 1 maja, który jest ważnym świętem w socjalizmie. Dodatkowo zapewne gdzieś w środku żywił nadzieję na pojmanie Hitlera żywego co już całkiem uczyniło by sowietów zwycięzcami wojny w oczach świata (podejrzewam, że nie liczył na to ale iskierka nadziei mogła być)
Fajny materiał ale największą głupotą było atakować trzeba go było zablokować ,swiadczy to tylko o tym że życie ludzkie nic nie znaczy 10 tys Amerykanów zginęło nic nie zyskując
Zróbcie odcinek o Banderowcach. Myślę że temat aktualny skoro minister obrony narodowej kleczy przy ich fladze a ukraincy w narodowym głosowaniu uznali rok 2022 rokiem Pamięci Stepana...
@@jakubwozniak917 PROBLEM TO MAJA POLACZKI. BRZMI ON - JAK RZUCIĆ ROSJĘ NA KOLANA ? NO TO JAK W KOŃCU POLACZEK TO ZROBIĆ? MOŻE TY DORADZISZ COŚ MADREGO ?
Z punktu widzenia Niemiec Po wojnie Ardeny i Brest byly genialne .Dlaczego ?Bo umozliwily utworzenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej fantastycznie nieprawda?!Oni bronili Berlina w Normandi to stare niemieckie terytorium. Dlaczego Amerikanie tak malo uzywali w Europie NAPALMU bylo im zal Niemieckich obroncow niemieckiej Francji??.
Witam,panowie historycy!
Od razu do sprawy.
Jestem z Białorusi i już od 6 miesięcy słucham waszych podcastów.
Ale tylko po odcinku o "Bitwie pod Lenino" dopadła mnie myśl,że też uwielbiam historię 2WŚ,ale ż nieźle znam się na polszczyźnie!
Dlatego zwracam się do autorów tego podcastu, zwłaszcza do pana Norberta Bączyka, i oferuję swoją pomoc w tłumaczeniu raportów, meldunków i wszelkiego rodzaju dokumentów wojskowych, zwłaszcza,że się znam trochę na tym,jak co trzeba poszukiwać
Dzięki za waszą pracę!
@@piotrszumilas1888 Ja pierdole człowieku xD
Słuchanie waszych podcastów stało się nową świecką tradycją👍.
Witam serdecznie. W końcu jest coś czego chce się słuchać.
P
Może panowie opowiecie kiedyś o wyczynach 1 dywyzji pancernej Generała Maczka. Dowiedziałem się o wyczynach dopiero kiedy byłem ostatnio w Breda i dla mnie osobiście samo miasto jest fenomenem w skali europy. Chyba jedyne miasto w Holandii, w którym naprawdę uwielbiają polaków a na pewno jedyne, w którym mit wojska polskiego wciąż żyje. Muzeum, cmentarz wojskowy, wszędzie na ulicach plakaty generała, w pubach podziękowania dla żołnierzy polskich, w kościołach rzeźby... Holendrzy śpiewający polskie pieśni partyzanckie, coś fenomenalnego. Nigdzie w europie tego nie widziałem, takiej gloryfikacji poświęcenia żołnierza polskiego. Proszę opowiedzcie o mitach i rzeczywistości tej konkretnej dywizji, jestem bardzo ciekaw czy faktycznie Polacy zasłużyli sobie na tę opinię. Mogę udostępnić zdjęcia z Breda na rzecz słuchowiska jeśli panowie wyrazicie chęć wykorzystania.
Mnie jarają tylko Niemcy i Wermaht
Nie opowiedzą bo oni tylko ośmieszają wojsko polskie
6סס
@@radomalek7639 to masz strasznie wąskie horyzonty i naprawdę nie ma czym się chwalić.
@@wdrugastrone1080 co Ty pierdolisz
Panowie.Jesteście absolutnie przezajebiści.Uwielbiam wasze analizy II Wojny Światowej.Brawo,brawo,brawo.
Miły początek tygodnia. Pozdrawiam. Robicie świetną robotę.
Dzień dobry 🤗
Dzięki waszym filmom można zmienić zdanie o powiedzeniu "Nie lubię poniedziałku 😒"...
Pozdrawiam serdecznie 😃
Naprawdę fajnie się słucha wasze podcasty. A Briest okazał się niezłą pułapką na amerykański walec wojenny .
Dziękuję za odcinek chłopaki, więcej więcej takich odcinków o szalonych generałach 2 wojny światowej 💪
Ciągle się od Was Uczę... Tak, że Dziękuję.....
Świetny odcinek, dzięki!
Super opowiedziana historia.
Pozdrawiam Artur.
Jak zwykle - dobra robota ! Otwieracie oczy na wiele spraw i ukazujecie nowe perspektywy w sprawach znanych. Jedna uwaga (do tego i do paru innych odcinków) - ze zwykłego obowiązku historyka należałoby uznać niesamowite, militarne dokononania Niemców. 2 przykłady: Ramcke nie "przeżył" operacji na Krecie tylko umożliwił jej sukces (osobiście prowadząc skuteczny atak na lotnisko Maleme), nie "znalazł ciężarówek" tylko zdobył brytyjski konwój, dzięki czemu wrócił do swoich kilkaset kilometró. Po osadzeniu w obozie jenieckim w USA uciekł, napisał list do kongresu o złym traktowaniu jeńców i wrócił do obozu. A potem powtórzył ten numer raz jeszcze :) Dyskredytowanie Rudla z punktu widzenia jednej potyczki zaraz potem, jak stwiedzamy, że wyłączenie czołgu z akcji jest (taktycznie) takim samym osiągnięciem jak jego zniszczenie nie jest fair. O tym czy czołg jest zniszczony czy nie, decydował ruski mechanik kilka godzin po ataku Rudla ... dla porządku, należałoby dodać także: zatopił pancernik Marat wrzucając bombę do komina (sic!), trzykrotnie wracał walczyć na front wschodni (choć dla wielu było to karą) choć Hitler prosił go, aby przeszedł do szkolenia, uciekł z radzieckiej niewoli przepływając Dniepr w marcu, doprowadził do katastrofy ścigającgo go asa Sokołów Stalina (z tego co pamiętam to Stalin wystawił nagrodę za Rudla). A to dlatego, że marszałek Schörner nie wysyłał tortów kłamczuchom, tylko ludziom którzy byli skuteczni...
Rozumiem że trudno jest uwierzyć że jeden człowiek zniszczył (ok: unieszkodliwił) pewnie czołgów ile Wojska Polskie, ale może pomoże Panom, że ten sam człowiek zdobył Aconcaguę (7000m npm) ... dwókrotnie... z protezą jednej nogi :)
Witam serdecznie i pozdrawiam z Otwocka!!!
Dziękuję za kolejna lekcje nieznanej mi historia Ppozdrawiam
Ciekawy odcinek, myślę że można też zrobić podcast o lądowaniu na Krecie
Dziękuje za ten podcast. Mieszkam 30 km od Brestu. Teraz już wiem dlaczego tak zniszczone było to miasto. Po wojnie wszystkie gruzy zalano betonem i stawiano nowe budynki. Na obrzeżach postawiono tymczasowe domy bo prawie wszyscy mieszkańcy wrócili aby odbudowywać swoje ukochane miasto.
Przepraszam, że sìę czepiam ale porty to raczej bretońskie nie bretańskie.
Bardzo dziękuję za ważne ciekawe informacje
Bardzo ciekawa audycja. Prawdę mówiąc, mam bardzo ambiwalentny stosunek do "bohatera"... Dziękuję za interesujący materiał 🙂👍🏻
Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję.
Jak zwykle ciekawie.
Jesteście rewelacyjni!
Przydał by się program o "bitwie u ujście Skaldy", czyli walki w tym rejonie od września do listopada 1944 r.
Z Waszych podcastów dowiaduję się wiele o nieznanych bliżej fragmentach II wojny. Czy nie można zrobić podcastów o powstaniu zamojskim? Jest to temat pomijany i chyba mało znany. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy odcinek pozdrawiam
Świetny odcinek 👍👍👍
Jestem pasjonatem 2 wojny światowej a o tej bitwie nie słyszałem praktycznie nic wielkie dzięki 👍
Świetne kanał historyczny. Może kiedyś Panowie zróbcie materiał o japońskich kamikadze ? Pozdrawiam
Bardzo ciekawe
Mając taki materiał (gen Ramcke), to mógłby powstać całkiem niezły film wojenny.
Nie można takich filmów robić,chyba że będzie ekologiem z afrykańskim rodowodem
Niepoprawnie polityczny;)
Dziękuję I pozdrawiam
szefunio?
A moze odcinek wlasnie o desancie na Krete?
Dzień dobry!
Kolejny odcinek to lubię 🤑
Tak, to był bardzo dobry pomysł Niemców, żeby nie tylko zaciekle bronić portów ale w ogóle stawiać tak potężny opór na zachodzie Europy. Dzięki czemu Berlin zajęły ruskie kacapy a niemieckie miasta były bombardowane o pół roku dłużej. No ale na temat pokręconych pomysłów Adolfa i jego kumpli to można nieskończoną liczbę prac napisać, tysiące prac dyplomowych i doktoratów oraz setki habilitacji. ;-)
@@nihonkaigun1973 tak.
Witam, wydaję mi się iż Niemcy nie rozumowali w ten sposób. Dla nich i ZSRR i Amerykanie oraz Anglicy byli wrogami i przed każdym z nich bronili się ile sił.
Co to za bzdury? Już któryś z kolei pisze podobne idiotyzmy...
@@nihonkaigun1973 PW nie miało sensu dla żadnej ze stron. Ani dla aliantów, ani dla Polaków, ani dla ZSRR, ani dla Niemców. Finalnie jednak skorzystali Ci dwaj ostatni.
Super materiał ❤
Dobrze posłuchać, że i system nie jest gwarantem sukcesu
super wiedza :)
Swietny materiał DZIĘKUJĘ! A pro po oblężenia Brestu, generała Ramcke i jego spadochroniarzy, proponuję uzupełnić materiał o niesamowitej akcji poucznika/kapitana Ericha Lepkowskiego
Podcast otworzył mi oczy jak żaden inny. Dobry materiał do rozważań, jak jednostka zmienia historię - no bo przy skrajnej interpretacji Ramcke przedłuża tę wojnę o jakieś pół roku wyłącznie własnym osobistym przykładem, nie?
Taki więcej twórca NRD jednym słowem.
Kolejny idiota🤦♂️
O powstaniu NRD zadecydowano w Jałcie i Teheranie a akcje Ramke miały tyle znaczenia co polska akcja Burza lub Powstanie Warszawskie czyli nic
Mam propozycje na następny odcinek Rajd na Dieppe :)
Dziękuję, nie znałem tych faktów.
lapka w gore
Generał Bradley, dobry dowódca, tylko że trauma w Normandii, trauma w Ardenach... Tak jak w piłce nożnej, dobry trener, tylko wyników nie ma...🤣
29:17, coś jak u nas woleli pisać o tym, że Westerplatte się broni.
Idealny podcast do śniadania 🍳
Zapowiada sie ciekawy odcinek
Fajny odcinek.
Witam serdecznie. Chciałbym zapytać czy moglibyście zrobić odcinek o bitwie o Narwę w 1944, inaczej nazywaną „Bitwą Europejskiego SS”?
Ciekawy temat , warty opowiedzenia 👍
Może coś nakręcą 🤔
A właśnie, chyba nie było odcinka o Krecie.
:)
A to temat na co najmniej dwa podkasty, zdobycie Krety, i jej okupacja i rola aż do wyzwolenia.
Przecież Kreta wisi nad Aleksandrią więc na pewno miała znaczenie po zajęciu jej przez Niemców.
"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci skurwiele umierali za swoją" :)
Na razie twoi umieraja w bezsensownych, nieskutecznych walkach w Donbasie(nawiazuje do twoich kolaboranckich, putinowskich pogladow)
@@IdillaMZ Bardzo mi przykro, ale nie uprawiam zapasów w błocie
@@tylkoprawdajestciekawaii Bardzo mi przykro, ale to ja nie będę dyskutował z kacapem. Was posłać tylko do batalionów karnych wagnerowców na front.
@@IdillaMZDyskutować to możesz jedynie z podobną sobie najniższą formą życia na ziemi. Tylko nie wiem czy szybko ją znajdziesz.
@@tylkoprawdajestciekawaii Teraz jak na dłoni widać, że wy zwalczaliście Chojeckiego, bo to była konkurencja dla waszej radzieckiej agendy. Niedoczekanie.
Przy was pastor to wzór dbałości o Polskę
Kolaborancką skrajną prawicę w Polsce trzeba rozbić jak komunistów w międzywojniu. Żeby Polska była Polską.
Super
Mogliście rozwinąć temat o co był oskarżany Ramke. Czy były na to konkretne dowody. Bo tak pozostał tylko dosyć pozytywny jego obraz.
mnie bardzo ciekawi byli inni szaleni żołnierze w kilku armiach, u nas Hubal, brytyjczycy mieli dwóch takich jeden biegał z mieczem i zastrzelił kogoś z łuku, jakiś pilot bez nóg którego zestrzelili i złapali po czym uciekł ze stalagu to niemcy zagrozili mu że zabiorą protezę które mu dostarczył mosquito xD
ten pilot brytyjski pilot (bez nóg) nazywał się Douglas Bader.
Powojenna historia Ramcke też była ciekawa, warto przeczytać angielsko-języczną stronę wikipedia (polska strona jest mocno okrojona).
Z wikipedycznej faktografii jedno słowo mi utkwiło - "egotistical". Bo powojenna historia o tyle ciekawa, co i żałosna - nazistowski dinozaur całkowicie ślepy na przemiany własnego narodu, wciąż toczący dawno przegraną wojnę.
Co niekoniecznie wyklucza jego osobistą uczciwość i prawdomówność. Kto wie, czy jego wspomnienia nie będą miały znaczenia przy badaniu ostatniej dużej (chodzi o fronty anglosaskie) nieopisanej tajemnicy tej wojny - zbrodni alianckich.
No bo co znaczy eufemizm "Korpus Kanadyjski nie bierze jeńców"*?
* I WŚ
@@zowikspowolniony3546 To że pozostał do końca życia nazistą i wierzył w wyższość rasową Niemców to pal licho, bo to jest w zgodzie z jego fanatyzmem w czasie wojny, ale jego przekonanie że to Niemcy byli ofiarą (jeśli w to naprawdę wierzył) nie jest spójne, bo syndrom ofiary to syndrom lewicowy, syndrom słabeuszy którzy podświadomie widzą się za podrzędnych. Ciekawe że nawet ludzie jak SS-Gruppenführer Steiner odcięli się od jego bełkotu.
Co do "nieopisanej tajemnicy tej wojny - zbrodni alianckich" to widzę nieraz próby tworzenia ekwiwalentów moralnych. Łatwo znaleźć takie argumenty o tym jak to po wyzwoleniu Dachau żołnierze amerykańscy bez sądu rostrzelali część niemieckiego personelu i pozwalali więźniom polować i zabijać innych, i że jest to dowodem braku dyscypliny i zwyrodnienia. Kwestionuję intencje takich argumentów.
świetne
Już to widzę jak Patton dzwoni do Bradleya i mówi: We have just taken the Bre(a)st !
@@Camel-from-Arabiażart słowny.
Kurcze fajnie by było gdyby jak mówicie o tym w jakim kierunku jakaś armia idzie była pokazana mapka z strzałkami pokazującymi kierunek ruchu wojsk
Uwielbiam wasze podcasty, ale powiem szczerze że jak czytacie jakieś fragmenty tekstów to dużo lepiej wypada najnowsza wersja translatora z google.
Witam, świetny kanał👏. Może odcinek o tym czy Lenin był niemieckim agentem?
Wciąż czekam na ogólny odcinek dotyczący przemysłu II wojny światowej :😀
Łapka w ciemno
Dzień dobry 😀 tym razem pierwszy
O wiele większe znaczenie w czasie walk 1944 miał port w Cherbourgu , który został zdobyty pod koniec czerwca 1944 i prawie od razu był użytkowany. Walki o Brest był nieco bez sensu jako o port.
@@andrzejsitkowski3084
Port w Cherbourgu zdobyty 29 czerwca 1944 /zniszczony i zaminowany/ dostepny tylko dla małych jednostek.
Wpełni uzdatniony 19 lipca 1944.
Przez port Cherbourgu przeszły oddziały gen. Maczka do bitwy pod Falaise 12-21 sierpnia 1944.
Był to najwiekszy port aliancki na kontynencie do czasu uruchomienia portu w Antwerpii w listopadzie 1944.
świetny materiał, ale przydały by się mapy. 👍
Wolniej trochę, bo nie nadążam słuchać... Zwłaszcza, że weekend na Ukrainie też gorący. Taki żart, dobra robota!!!
A teoretycznie..gdyby zdobyto któryś z portów Bretanii to czy istniała ewentualność że jednak anglosasi zdobyli by Berlin ?
Aliantów nie interesowało zajęcie Berlina, wszystko cały podział europy był już dogadany i po co mieli tracić dziesiątki tysięcy żołnierzy (wyborców) by zająć Berlin a potem oddać go Stalinowi (to już całkiem by źle wyglądało). Berlin był w sowieckiej strefie więc sowieci musieli go zająć. Prywatnie bym obstawiał, że Stalin miał tak duże parcie na szybkie zajęcie Berlina gdyż mierzył przywódców zachodnich swoją miarą (układy i obietnice swoje ale i tak trzeba druga stronę oszukać) i przypuszczam, że mogli też pragnąć skończyć wojnę przez 1 maja, który jest ważnym świętem w socjalizmie. Dodatkowo zapewne gdzieś w środku żywił nadzieję na pojmanie Hitlera żywego co już całkiem uczyniło by sowietów zwycięzcami wojny w oczach świata (podejrzewam, że nie liczył na to ale iskierka nadziei mogła być)
Las Hurthgen bis
Dla Niemców Best, to tak trochę, jak dla nas Westerplatte "Westerplatte jeszcze się broni".
Well, posiali wiatr to i burzę musieli zebrać prędzej czy później😅
To samo przyszło mi na myśl słuchając podcastu.
Fajny materiał ale największą głupotą było atakować trzeba go było zablokować ,swiadczy to tylko o tym że życie ludzkie nic nie znaczy 10 tys Amerykanów zginęło nic nie zyskując
Jak wysłuchasz się w materiał to usłyszysz że blokowanie zajęłoby za dużo wojska żeby go utrzymać tam więc korzystniej było atakowac
Witam, tylko, że blokowaniem portu nie da się go zdobyć. Natomiast Amerykanom zależało na zdobyciu portu.
👏👍
Wreszcie coś o froncie zachodnim
p
Takie niemieckie Westerplatte.
tyle, że coś to operacyjnie dało.
Pozdro
Kolejny przypadek potwierdzający sens istnienia fortyfikacji stałej.
szkoda ze Panowie nie posilkuja sie mapami
No rzeczywiście, słaby podcast…
👍
Zróbcie odcinek o Banderowcach.
Myślę że temat aktualny skoro minister obrony narodowej kleczy przy ich fladze a ukraincy w narodowym głosowaniu uznali rok 2022 rokiem Pamięci Stepana...
Twoj mozg umarl 10 pokolen temu
@@666japs666 twój umrze jak przyjdą po ciebie biedni ukraincy
@@666japs666 ty nigdy go nie miałeś 🤦♂️
@@RTO_ace Wskocz z powrotem w prezerwatywe gdzie twoje miejsce konfedesracka wymiocino!
@@666japs666 Wypad stąd bandersyńska swołoczy na upainę, tam cię kacapy rozumu nauczą.
😊
Czyli Ramke stworzył NRD :)
Tak do Teheranu pojechał a potem do Jałty i na mapie narysowal🤦♂️🤦♂️🤦♂️
A dlaczego Niemcy nie wysadzili Cherburga? O co chodzi z tym wyścigiem do Cherburga?
Przymiotnik od Bretanii brzmi „bretoński”. Jak fasolka.
Zrobić film o generale Ramcke.
skaczemy z spadochronem a nie na spadochronie ;)
Można skakać na spadochronie, ale gorzej się ląduje XD
F
mówi się Brześć
Nad Bugiem
Mocne XD
1
Niemcy i Japończycy to fanatycy a alianci i Rosjanie to bohaterzy !
DWÓCH POLACZKÓW GROMI ZNIENAWIDZONEGO PRZEZ POLACZKÓW SOWIECKIEGO WROGA
JĘZYCZKAMI
Nie pij ciepłej wódki
@@luciuslucullus1345 IM TO LEPIEJ POWIEDZ , POLSKI PALANCIE
@@HaimCukerman Tobie mówimy, bo masz ewidentny problem
@@jakubwozniak917 PROBLEM TO MAJA POLACZKI.
BRZMI ON - JAK RZUCIĆ ROSJĘ NA KOLANA ?
NO TO JAK W KOŃCU POLACZEK TO ZROBIĆ?
MOŻE TY DORADZISZ COŚ MADREGO ?
Panowie, zrobiliście wielki błąd karmiąc trola.
Z punktu widzenia Niemiec Po wojnie Ardeny i Brest byly genialne .Dlaczego ?Bo umozliwily utworzenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej fantastycznie nieprawda?!Oni bronili Berlina w Normandi to stare niemieckie terytorium. Dlaczego Amerikanie tak malo uzywali w Europie NAPALMU bylo im zal Niemieckich obroncow niemieckiej Francji??.
🤣🤣🤣🤣
O czym ty pieprzysz?
@@veers2883 Chociażby wiedza o ustaleniach Konferencji teherańskiej dot. przyszłości Niemiec, burząTwoje teorie,
Świetny odcinek!
👍
👍